Hoe de Elfstedentocht 1954 ie recordtijd ten einde kwam Hjailis Andersen kent Nederland nog niet Dramatische laatste minuten Een zakenreis per schaats 'tIk zal proberen Kees Broekman op de 5000 meter te verslaan" Een nieuw Nederlands record voor v. d. Eist De Merentochten duren voort DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 ere LEIDSfi COUKain i rWEEDE BI AD - PAGINA 3 SOMBERE VOORUITZICHTEN WERDEN NIET BEWAARHEID „Zo'n Elfstedentocht zal niet gauw weer kunnen worden gehouden", dit was het oordeel van Karst Leemburg, die als winnaar van de barre Elfsteden- wedstrijd van 1929 ln hoog aanzien staat by de schaatsminnende Friezen. Leem burg had van de start tot de finish de wedstrijd van gisteren gevolgd. „Zijn jongen", zoals hij Charlslus en de an dere jongere Friese lange afstandscracks noemt, aanmoedigend waar en zo vaak hU daar de gelegenheid voor kreeg. En zijn oordeel werd door allen, die bij de eindstreep een goed plaatsje op het ijs hadden gevonden, ten volle gedeeld. Wanneer men 200 km. op ijs, dat hier en daar goed is, maar dat ook vol zit met ellendige stukken met scheuren en vastgevroren schotsen, moet rijden en voor een dergelijke tocht bovendien nog in het aardedonker moet starten, dan kan men moeilijk spreken van een ple- zierritje. Maar vergeleken bij de Elf stedentochten uit het verleden, met uit zondering misschien van die van 1933, was het dit keer voor de ervaren tocht- rijders toch verre van zwaar geweest. Geheel onverwacht overigens, want de vooruitzichten waren in de voor gaande dagen niet gunstig geweest. De Siberische ijskoude wind, die de adem afsneed en het gezicht schrijnde was de schrik geweest van hen, die tenslotte besloten het toch maar te gaan wagen. Maar Aeolus, de god der winden, was do Elfstedentocht van 1954, zijn orga nisatoren en zijn deelnemers genadig. Hij had zich wat ingebonden en ook de gevreesde sneeuw, op een klein buitje in de buurt van Franeker na, achter wege gelaten. Toen de dag kwam, was de hemel vrijwel onbewolkt. De zon had vrij spel. De zachte, niet zeer koude bries, was voor de deelnemers geen grote handicap. Het vlakke Friese land schap met zijn talloze vaarten en kana len was één vrolijk wintersportparadijs, waarin zelfs de grootste koukleumen zich deze dag konden vermaken. Dê talrijke pleizierrijders vormden voor de jakkerende wedstrijdmensen hier en daar wel eens een obstakel, maar dank zij de goede afzetting bij nauwe pas sages en bruggen, kwamen botsingen of oponthoud niet voor. Op het traject tus sen Bolsward en Harlingen heeft de strijd eigenlijk zijn beslag gekregen. Toen maakte het zestal zich los van de hoofdmacht en weldra was de positie van de vluchtelingen Leffertsma, Koning Charisius, Verhoeven, Van der Berg en Nauta vrijwel onaantastbaar geworden. Bij Harlingen bedroeg de voorsprong op het drietal jachtende achtervolgers Lamberts, Wijnia en Van der Hoorn reeds ruim twee minuten, by Franeker was dit tot 5Y, minuut aange groeid en bij het passeren van Dokkum had de kopgroep ruim 16 minuten voor sprong op de achtervolgers. Het was duidelijk, dat de eerste prijs bij een van deze zes terecht zou komen. Zouden de rijders bij elkaar blijven om ieder voor zich te trachten in de eindsprint te zege vieren? Of zou een van hen op de Dok kumer Ee de euvele moed hebben er tussenuit te gaan? Misschien dat een paar man dit laatste wel eens heeft ge probeerd, doch dan bleek over hoeveel energie de anderen nog beschikten. On middellijk werd dan het contact ondanks het hoge tempo hersteld en was de rij van zes weer gesloten. Zo zou het dus een beslissing worden op de laatste paar honderd meter en de kijkers op de Groene Wallen langs de singels van Leeuwarden hadden niets liever »gewild. Duizenden en nog eens duizenden hebben, staande op deze fraaie natuurlijke tribunes, maar ook van uit de bomen, de lantaarnpalen en van de daken het laatste .gedeelte van het traject gevolgd. Het was een fantas tisch schouwspel in de vrolijke zon met de kleurige vlaggen, het rood wit blauw, de Friese pompebledden en de stadsvlag van Leeuwarden aan de hoge masten op het ijs, wuivend naar de dun doeken boven op de Oldehove, een ge juich steeg op om enkele minuten over half twee. ..Daar komen ze", klonk het uit de dichte gelederen en ja, daar, in een der bochten, verscheen de eerste groep, niet meer met de vaste streek van een paar uur voordien, maar toch nog in goed glijdende stijl. Het gejuich plantte zich voort langs de dichte rijen, maar plotseling verstomde het gerucht, toen de voorop rydende Verhoeven in zijn oranje pak een fatale vergissing maakte. Even werd hij misleid door een consumptietent, denkende, dat hij met de eindcontrole te maken had. Hij zag zijn fout te laat in en kon toen niet meer de energie en de geestkracht op brengen zich tijdig te herstellen. Terwijl hij de handen in wanhoop naar het hoofd bracht stoven Jeen van der Berg en Jan Charisius hem voorbij waarna de eerste met een voorsprong van ongeveer 20 meter als eerste door de finish ging. De strijd tussen de vier Friezen, Brabander en de Hollander was gewonnen door een Fries. Was het wonder, dat de Leeuwarder bevolking gul was met zijn hulde. Een ovatie daalde van de wallekant neer, terwijl Van der Berg zijn dolgelukkige vader en moeder in de armen sloot. Met zijn moeke samen in de grote krans van het Elfstedenbestuur werd hij door fotografen en filmmensen onder DE OFFICIËLE UITSLAG. Van de groep wedstrijdrijders, die tot 14.35 uur waren binnengekomen, luidt de officiële uitslag: 1. J. van der Berg, Nijbeets, 7 uur 35 min.; 2. A. J. P. de Koning, Purmerend, 7 uur 35 min. 3.8 sec.; 3. J. W. P. Charisius, Leeuwarden, 7 uur 35 min. 4.2 sec.; 4. J. Nauta, War- tena, 7 uur 36 min.; 5. A. Verhoeven, Dussen, 7.36; 6. K. Leffertstra, Stobbega, 7.37; 7. W. Wijnia, Cornwerd, 8. H. Lam berts, Wageningen, 9. J. van der Hoorn, Ter Aar, allen 7.59; 10. P. Zwart, Warga, 11. J. van Aarsen, Schoterzijl, 12. W. v. Zandvoort, Eindhoven, 13. Th. F. Segers, Purmerend, 14. C. Scheer, Amsterdam, allen 8.7; 15. M. Wijnhout, Haarlemmer meer. 8.7; 16. B. G. van der Vinden, Amsterdam, 8.8; 17. P. Leffertstra, Stob- 18. P. Trooster, Amsterdam, 19. an Zandvoort, Eindhoven, 20. C. van Woudenberg, Breukelen, 21. J. van der Cargadoorskantoor) hebben het plan op- gevat de auto's, waarmede zij hun rela ties gewoonlijk plegen te bezoeken, één 1 dag in de garage te laten en vandaag hun zaken per schaats af te doen. In een groep van circa 25 personen hebben zij hedenochtend om negen uur in Zaan dam de ijzers onder gebonden om te beginnen aan een goodwilltocht door de Zaanstreek, waarbij zij zakenrelaties der firma in Zaandam, Koog Zaandijk en Wormerveer zullen bezoeken. Men is op het idee gekomen, omdat zich onder de vertegenwoordigers vele Friezen en Zaankanters bevinden, op wie de bevroren waterwegen grote aan trekkingskracht uitoefenen. Sluis, Roermond, 22. J. Woudstra. Brit- sum, allen 8.12; 23. Klaas Schipper, Steenwijkerwold, 8.13; 24. N. van der Pol, Hilversum, 8.28; 25. G. Weerman, Nijeholtwolde, 8.31. DE TOERRIJDERS. Om enkele minuten over half acht arriveerden midden in dc stroom toer rijders de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die beiden de toertocht hadden volbracht. Met trots leverden zij hun kaart in, waarop zij het bewysje ontvingen, dat recht geeft op het Elfstedenkruis. Zowel mr. Linthorst Homan als minister Mans- holt waren goed te spreken over het verloop van de tocht. Zij hadden het kalm aan gedaan en genoten van het heerlijke winterweer. Voor beiden was dit niet de Elfstedendoop, want minister - Mansholt heeft in 1942 de toertocht ge- Winnaar van deze wedstrijd reden, terwijl de sportieve commissaris Bruin uit Streefkerk. Met een tijdsver- in 1933 de wedstrijd heeft uitgereden en I schil van 3 seconden arriveerde Van Lit in 1942 een deel van de toertocht heeft (Krimpen a. d. Lek). Derde werd Hoek meegemaakt. J (Oudewater). Door de ijsclub „De Krimpenerwaard" werd de negen dorpentocht georgani seerd, waarvan de 62'/$ km. lange route van Stolwijk via Beyerse, Gouderak, Achterbroek, Ouderkerk a. d. IJssel, Krimpen a. d. Lek, Lekkerkerk, Ber- kenwoude. Bergambacht, Ammerstol. Schoonhoven, Vlist en Haastrecht terug ging naar Stolwijk. Hoewel het aantal bij deze tocht betrokken dorpen groter was dan negen, werd de naam traditie getrouw gehandhaafd. Van de 1500 rij ders, namen er 33 aan de wedstrijd deel. Gelukkige moeder feliciteert haar zoon In de grote, hal van het deftige Palace- hotel te Davos zaten Hjalmar Andersen Kees Broekman in druk gesprek. De Noor, die uitsluitend zijn moedertaal spreekt met een heel enkel woordje Engels en Duits, onderstreepte zijn be toog beide rijders wogen de kansen af voor het Europees kampioenschap, dat over enkele dagen wordt verreden yjet zijn expressieve gelaatstrekken. Een paar heldere ogen in een scherp getekend gezicht wezen op een hard rijder in topvorm, die over enkele da gen zyn technisch en athletisch kunnen nog zal opvoeren door zijn ijzeren wils kracht en verbeten energie. „Wij", en met dat wij bedoelde Andersen Broek man, Haugli, Aas, Ericsson en zichzelf, „hebben evenveel kans om de titel te veroveren als de Russen. We moeten wat gelukkig zijn met de loting en op passen, dat wij met de korte afstanden onze ruiten niet ingooien. Maar de Rus sen zijn te slaan", verklaarde Hjailis, „net zo goed door jou, Kees, als door mij. Dit Europese kampioenschap is vol komen open!" Ander: aparte figuur. Andersen is een aparte figuur in de internationale schaatsenrij ders-wereld. Niet alleen omdat hij houder is of was van vele Europese- en wereldtitels en drager van drie gouden medailles van olympische winterspelen, maar ook door zijn karakter. Hij sluit zich niet gauw aan bij zijn schaatsmakkers, is wat ego centrisch zonder echter egoïstisch te zijn, Hij kan volkomen in zichzelf ge keerd zijn en in die ogenblikken is het onmogelijk enig contact met hem te heb ben. In Noorwegen kent men een spreek woord, dat vrij vertaald luidt: „Slechts een kogel kan iemand uit Drontheim klein krijgen". En als men dan weet, dat Hjalmar Andersen een geboren en ge togen Drontheimer is, dan zal het dui delijk zijn, dat alleen een goede sport- kameraad als Kees Broekman, die de Noorse taal even vlot beheerst als de Nederlandse, het ijs tussen Andersen de overige wereld kan breken. Hjalmar kan charmant zijn, hij heeft alle gaven om prettig in de omgang met mensen te zijn, maar hy maakte daar niet altijd gebruik van. Hij is nu 31 jaar, heeft vrijwel de gehele wereld gezien, behalve ons land, is getrouwd en vader van twee aardige kinderen. In vroegere jaren was hij vrachtrijder in Drontheim, maar sedert enkele jaren leidt hij een zaak in sportartikelen in het Noorse haven stadje. Twee boeken heeft Andersen ge schreven, getiteld in Nederlandse verta ling „Harde wedstrijd" en „Laatste Ronde", uitgaven, welke hem veel geld hebben opgebracht. In het seizoen 52/53 heeft hij niet aan wedstrijden meege daan. Nu zegt hij eerlijk, dat dat een fout van hem is geweest. Want geen sportman van grote kwaliteiten kan on gestraft een jaar de wedstrijdsport laten schieten en het kostte hem dit seizoen heel veel moeite om het niveau van vroegere jaren te bereiken. in mijn schaatsloopbaan is overkomen. En daarom zal ik trachten jou voor het Hollandse publiek op de 5000 meter te kloppen". Broekman lacht hartelijk om die uit daging en hij mompelt zoiets als, „dat moet je dan maar proberen" en hij. Broekman, voegt er aan toe: „Er staan geen 30.000 Noren aan de kant, Hjalmar, zoals op Bislet, om je aan te moedigen, maar wel vele duizenden landgenoten I van mij, die in mij hun favoriet zien". Als Kees aan zijn Noorse vriend vraagt I of Hjailis aan het eind van dit seizoen i er definitief mee uitscheidt, wil Ander sen daar geen positief antwoord op geven. Want hij denkt de volgende win ter nog wel aan enkele wedstrijden deel te nemen. Intuïtief voelt Broekman aan, I dat de Noor nog een kans wil wagen om I het 5000 meter wereldrecord van hem af te nemen. Zaterdag a.s. heeft Ander sen te Davos een gelegenheid daartoe als de omstandigheden meewerken. En anders zal Hjailis moeten wachten tot het volgend jaar. be ouders van de winnaar van de negende Elfstedentocht, J. van der Berg, waren aan de finish, toen hun zoon ais eerste de eindstreep passeerde. Moeder van der Berg wenst hem met een omhelzing geluk. Andersen laat Broekman duidelijk merken, dat hij bly is een keer naar Nederland te komen. Hij is nog nooit in land geweest, heeft natuurlijk ge hoord over de klompen en de tulpen, maar Kees licht hem even in, dat Ne derland niet alleen draait om houten schoenen en prachtig gekleurde bloemen. Wat voor klimaat Holland dan heeft? Misschien lijkt het klimaat van Neder land wel een beetje op dat van Dront heim, is het antwoord, waar het weer vier keer op een dag kan veranderen. Broekman hoort dan het verhaal, op welke wijze Hjalmar Andersen in de ploeg, welke naar Nederland gaat is ge komen. Noorwegen moet Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari te Oslo met 9 man aan de start verschijnen tegen Rusland, de revanche van Moskou van dit sei zoen. De Noorse leiders wilden dan ook niet hebben, dat alle sterke rijders aan het Hollandse uitstapje zouden deel nemen. Andersen, of Haugli of Aas mag naar Nederland gaan en de ploeg wordt verder aangevuld met enkele jonge rij ders. Toen moest er geloot worden en Haugli en Roald Aas, dikke vrienden van jongens, vielen, zeer teleurgesteld af. Andersen was de gelukkige en hij is dubbel blij met dit uitstapje omdat hij nu in het land, dat zoveel en sterke rij ders in de geschiedenis van de schaats sport heeft voortgebracht, tegen Broek man, Van der Voort, Huiskes, Maarse en andere Hollandse jongens aan de start zal komen. ..En ik zal voor overwin- ning, want jij, Kees, hebt mij enkele Donderdag 11 Februari: wedstrijden te weken geleden in het Bisletstadion te Almelo, georganiseerd door de ijsclub Oslo in een strijd van man tegen man, Twenthe, 1000 meter en 5000 of 10.000 zowel op de 5000 als op de 10.000 meter meter. Zelfde deelneming als te Heeren- overwonnen, iets wat mij nog nimmer I veen. DE TOURNEE DER NOORSE RIJDERS. Naar wy vernemen zijn door het be stuur van de KNSB, in overleg met Klaas Schenk, bondscoach te Davos, de volgende data en plaatsen vastgesteld voor de tournee van de Noorse ploeg door Nederland, vooropgezet dat de vorst aanhoudt: Dinsdag 9 Februari: Rotterdam, Kra lingen. wedstrijden georganiseerd door de ijsclub „Hard gaat ie" uit De Lier, 500 en 5000 meter. Hieraan neemt de volledige Noorse ploeg deel, bestaande uit Hjailis Andersen, Knut Johannessen, Jan Kristiansen, Sverre Farstad, Vigo K. Hansen en Arne Johansen. Ook de Ne derlandse topryders komen aan de start. Woensdag 10 Februari: wedstrijden te Heerenveen, georganiseerd door de ijs club Thialf, 1500 en 3000 meter. Sverre Farstad, Vigo K. Hansen en Arne Jo hansen benevens de Nederlandse I rijders nemen er aan deel. Zaterdag en Zondag tocht Bloemenstad" Sleutelstad De schaatsliefhebbers kunnen deze winter hun hart wel ophalen. Er is al gemene ijspret en vooral voor de toer tochten blijkt grote belangstelling te blijven bestaan. We wezen gisteren reeds op de deelname van groepen uit Utrecht en Amersfoort en de derde dag der Me rentochten is weer een groot succes ge worden. De gehele dag hield de stroom van toeristen aan en weer waren er in totaal rond 2500, die het Hollandse pol derlandschap op de gladde ijzers bezoch ten. 'n Honderdtal maakten de Vier- Merentocht, de afstand van 90 km. dus, hetgeen heel wat beter was dan Dins dag, toen er slechts één van de 500 de gehele tocht volbracht. Wel een bewijs, dat het weer gisteren veel beter was! Het succes van deze Merentochten en het feit, dat de winter nog steeds aan houdt, heeft het bestuur van het Gewest Zuid Holland van de KNSB doen beslui ten de tochten ook de komende dagen te doen houden. De start zal weer zijn in Leiden, Oude Wetering, Langeraar, Nieuwkoop i Zevenhoven (Sluitkade) om 10.00 uur. Voorts ligt het in de bedoeling om op Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari de Bloemenstad-Sleutelstadtocht van Aals meer naar Leiden vice versa, te hou den, welke zal gaan over een afstand van 70 km. De start voor deze tocht zal zijn om 10.00 uur in Leiden (hotel Bellevue), in Aalsmeer, (café De Oude Veiling) Oude Wetering (paviljoen De Braasem). handen, die hulp boden, uwx xuvusxaxcxx «x xxxxxx.xxC.xac.. De gang naar het aan schot genomen. En toen bekend werd\verd^ gemaakt, dat de winnaar en ook de an-'""" au aa aa dere rijders van de eerste groep het record van Sietse de Groot (1942: 8 uur 44 min.) met meer dan een uur hadden verbeterd, klaterde het applaus nog eens luider op. Later bleek, dat maar liefst 31 rijders binnen de tijd van 8 uur 44 min. de wedstrijd hadden beëindigd. Volkomen uitgeput, soms ternis was hun bijna te niet meer in staat op de machtig geworden en was been te blijven, strompel- het te verwonderen, dat den tegen middernacht enkelen hun tranen de nog deelnemers aan de vrije loop lieten uit blyd- toertocht van het ijs, maar schap toch nog op tijd te voor de meesten bleek de zijn, al restten soms maar scnuine opgang naar de enkele minuten. Het fel straat een te grote opgave, begeerde Elfstedenkruis Gelukkig waren er vele, kon deze volhouders niet uitgeruste jonge krachtige meer ontgaan. j.__ j:_ i i_ Tot de laatsten, die de Ook Leffertstra krijgt een prys. Het bestuur van de Friese Elfsteden- vereniging heeft besloten alsnog een zesde prijs uit te reiken en wel aan K. Leffertstra, die bijna de gehele dag in de kopgroep heeft gereden, ook toen na Rolsward de groep van zes man ont stond, waaruit tenslottè de winnaar naar voren kwam. Oorspronkelijk waren maar vijf prijzen beschikbaar, maar men is van mening, dat ook Leffertstra een medaille heeft verdiend. heel vrijgehouden om de laatste groepjes gelegen heid te geven, nog op tijd de eindcontrole voor de toertocht sloot om 12. uur precies de kaarten in te leveren. Krachtig gebouwde man nen werden nu met matte Groene Weide" binnen- blik in de moede ogen, ge- kwamen, behoorden de oud steund door vrienden of 'voorzitter véfn de Neder- omstanders naar binnen landse Ski-vereniging, mr. geholpen, meer dood dan Enthoven en de bekende levend. Sommigen hadden Hilversumse zwemcoach z'ch geen tijd meer gegund Jan Stender. de schaatsen af te binden Voor twee deelnemers en beschadigden de kost- dreigde de limiet fataal te bare Noren door de tocht /orden. Zij kwamen slechts over de straatstenen. De 2 a 3 minuten na de on- strijd tegen het slechte ijs, verbiddelijke sluiting bin- maar vooral tegen de duis- nen en vielen doodmoe op Hoe zwaar de tocht was voor de toerrijders de stoelen voor de nu reeds werden, defect was geraakt half ontruimde tafels neer. maakte de harten van de Een van deze deelne- commissieleden murw er mers was een minuut voor de kaarten werden geac- het middernachtelijk uur cepteerd met de restrictie, van het ijs gestapt maar dat deze twee gevallen in had zo lang werk om naar een bestuursvergadering binnen te komen, omdat besproken zullen worden, hij. uitgeput als hij was, Dan kan men tevens aan- geen stap meer kon ver- dacht besteden aan het zetten, dat een jongen hem probleem of voor de toer de kaart uit de handen rijders, die niet gelijk star ten, doch in groepen met ruim tijdsverschil tussen de eersten en de laatsten vertrekken, ook niet het sluitingsuur van de eind controle naar verhouding dient te worden vastge steld. Het systeem van gehei me controles, ingevoerd, naar om fraudes van de deel nemers uit te sluiten, heeft het intussen onmogelijk gemaakt, dat vannacht Op de 1500 meter Tijdens de invitatiewedstrijden op de ijsclub „Kralingen" te Rotterdam, welke waren aangekondigd als de „revanche van de Nederlandse kampioenschappen" heeft Van der Eist het in 1947 door Jan Langedijk op dezelfde baan gemaakte Nederlands record op de 1500 meter be langrijk verbeterd. Hij liet een tijd van 2 min. 25.1 sec. voor zich afdrukken, hetgeen niet minder dan 5.9 sec. sneller is dan het oude record (2 min. 31. sec.). De Rotterdammer kwam tot dit resultaat na een uitermate spannende rit tegen de nieuwe kampioen Egbert van 't Oever, die ditmaal met een minimaal verschil van 0.2 sec. de zege aan zijn rivaal moest laten en dus ook ver binnen de oude recordtijd bleef. Tevoren had van der Eist reeds de 500 meter op zijn naam gebracht door deze afstand af te leggen in 46.4 sec. Van 't Oever had voor de 500 meter 47.3 sec. nodig. Met deze beide overwin ningen in zijn zak was Van der Eist reeds zeker van de eindoverwinning, doch het laatste nummer, de 5000 meter, verkreeg nog een zekere kleur omdat Van 't Oever wilde trachten het reeds jaren bestaande Nederlands record van Dolf van der Scheer (9 min. 4.8 sec.) te breken. Hij startte in zijn rit tegen Van der Eist op een schema van 9 min. 4.sec. Ondanks het feit, dat inmiddels een fellere wind was opgestoken en het ijs iets harder was geworden, behield de Lissenaar lange tijd een goede kans op succes. Op een zeker moment lag hij vijf seconden binnen het schema, dat destijds door Van der Scheer was aan gehouden, doch na 4200 meter was hij hiermede precies gelijk. In de laatste twee ronden zakte hij af. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van der Eist 46.4 sec.; 2. Van 't Oever 47.3 sec.; 3. T. Roozen- daal 48.7 sec.; 4. Wervers 50.2 sec.; 5. Van den Berk 51.1 sec. 1500 meter: 1. Van der Eist 2.25.1; 2. Twee buitenlanders hebben het ge presteerd om voor het eerst deze winter per schaats de tocht StavorenEnkhui zen te volbrengen. Het waren de 54-jar. Krauss en de 57-jar. Gildemeister, bel den afkomstig uit Bremen. Ze waren speciaal overgekomen om in Nederland van de schaatssport te ge nieten. Ze waren Zaterdag uit Duitsland vertrokken. Maandag maakten zij de tocht LeeuwardenWorkum en Dinsdag staken zij het IJselmeer over. Beide he ren gaven de waarschuwing, hun voor beeld nog niet direct op te volgen, want het ijs is niet overal betrouwbaar. „Tel." Van 't Oever 2.25.3; 3, T. Roozendaal 2.34.9; 4. Dullaart 2.41.2; 5. Wervers 2.44.2. 5000 meter: 1. Van 't Oever 9.11.5; 2. T. Roozendaal 9.31.3. Van der Eist 9.31.8; 4. Wervers 9.35.2; 5. Dullaart 9,40.—. Het eindklassement luidt: 1. Van der Eist 151.947 pnt. (winnaar van twee af standen); 2. Van 't Oever 150.883 pnt.; 3. T. Roozendaal 157.443 pnt.; 4. Wervers 161.420 pnt.; 4. Dullaart 163.933 pnt. Na afloop van de wedstrijden werd de baan nagemeten, dit in verband met de recordverbetering op de 1500 meter. De baan bleek de juiste afstand te heb ben. Conform het reglement waren voor de recordpoging drie tijdopnemers aan wezig. IJSHOCKEY. HHYC—MIL AN O INTER 8—6. Ruim 3000 toeschouwers zijn in de Hoky te Den Haag getuige geweest van een spannende wedstrijd tussen HHYC versterkt met drie Canadezen uit Bel gië. en de Italiaanse ploeg Milano Inter, welke winnaar werd van het ln Decem ber jl. in Zwitserland gespeelde tour- nooi om de Spengler cup. Het Italiaanse team telde vier Canadezen in zijn gele deren. De ontmoeting eindigde in een 86 overwinning voor de Haagse ploeg. De tussenstanden waren 23, 12, 51. PAARDENSPORT. RENBAAN DUINDIGT NIET VERLOREN VOOR DE PAARDENSPORT. Tussen de besturen van de exploitatie van de Renbaan Duindigt en de Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport is overeenstemming bereikt ten aanzien van het beschikbaar stellen van de ren baan Duindigt voor het houden van rennen en draverijen. Hierdoor blijft Duindigt voor Nederland behouden en is een einde gekomen aan de onzekerheid, welke vooral drukte op de bestaans mogelijkheden van trainers, jockey's, stalpersoneel en hun gezinnen. Sedert het einde van het seizoen waren onder handelingen gevoerd tussen de eigena resse van Duindigt, de erven Jochems, en enkele Amerikaanse maatschappijen in verband met het exploiteren van de renbaan Duindigt op een andere wijze dan tot nu too was gebeurd Door de overeenstemming, welke thans is be reikt. tussen de besturen van Duindigt en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, alsmede door het besluit van de gemeente Wassenaar, inzake het ver lagen van de vermakelijkheidsbelasting van 35 tot 20 besloot het bestuur van de Renbaan Duindigt echter de exploi tatie voor de eerst komende vijf jaren weer ter hand te nemen, zod.it de eige naars van kostbare volbloeds, alsmede de fokkers hun paarden dus verder kun nen trainen voor de a.s. races. SCHERMEN. De internationale wedstrijden, welke Bij uitstekend weer hebben ruim 1500 deelnemers de door het Amstel- en Ryn- district georganiseerde dorpen- en kas telentocht, elk 35 km. gereden. i Ongeveer de helft van dit aantal heeft beide tochten afgelegd. Behoudens en- j kele kinderen, die moesten opgeven, zijn i er geen uitvallers geweest. Allen waren j elk jaar door Parade et Riposte worden zonder uitzondering enthousiast over dc i georganiseerd, zullen dit iaar niet in de fraaie aanblik van de historische kaste- j maand Juni te Noordwijk worden ge len, waarlangs het parcours hen voerde. I houden, doch op 4 en 5 September. Dit De enige reden tot klagen gaven enkele I is besloten in verband met de wereld- stroeve plekken op het ijs. Ijs en weder kampioenschappen schermen, welke in dienende zal de 70 km. tocht waarschijn- de maand Juni te Luxemburg worden lijk Zaterdag en Zondag a.s. opnieuw gehouden, worden verreden. j BILJARTEN. griste en er meer binnen holde. „De kaart moet persoon lijk ingeleverd worden", gtuuaatwt, uai vaxmax.nu luidde het strenge oordeel reeds bekend kon zijn, hoe van de organisatie, die veel toerrijders de tocht zich strikt aan de regels met succes hebben vol- wilde houden. Maar de bracht. Pas over enkele da- aanbiik van deze stumpers, ^en, misschien zelfs over die in de vroege morgen enkele weken, als alle later waren gestart, omdat kaarten zijn gecontroleerd, de bus, waarmee zij naar zal het mogelijk zyn de de startplaats vervoerd definitieve cijfers te geven. Mevrouw Briakmeyer uit Beets (N.H.) bij de dames en Hazelbag uit Gouda bij de heren hebben te Almelo het Neder lands kampioenschap schoonrijden ge wonnen. Bovendien legden deze twee rijders beslag op de nationale titel bij de paren. De uitslagen van deze onder ideale ijs- en weersomstandigheden op de baan van de ijsclub „Twenthe" gehouden kampioenschappen, waarin 16 deelne mers uitkwamen en waarvoor grote pu blieke belangstelling bestond, luiden: Dames: 1. mevr. Brinkmeyer (Beets N.H.) 319.5 pnt.; 2. mevr. Rommelaar (Enschede) 301.5 pnt.; 3. mej. Molenaar (Nieuw Vennep) 294.5 pnt.; 4. mej. Waiboer (Bergen, N.H.) 291 pnt. Heren; 1. Hazelbag (Gouda) 317 pnt.; 2. Visser (Schagen) 312.5 pt.; 3. Blaauw- boer (Middelmeer) 308.5 pnt.; 4. De Ruiter (Zaandam) 307.5 pnt. Paren: 1. mevr. BrinkmeyerHazelbag 1281.5 pnt.; 2. mej. Molenaar—Van der Woude (Zaandam) 1233.5 pnt.; 3. mevr. RommelaarBlaauwboer 1230 pnt.; 4. mej. WaiboerVisser 1206 pnt. Van 18 tot en met 21 Februari a.s. zullen in de sociëteit KRAS op de He rengracht te Amsterdam de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap hoofdklasse bandstoten gespeeld worden. De deelnemers aan deze wedstrijden zijn: J. A. Eichelsheim. P. Kruythof, H. Metz, C. van Oosterhout, P. J. van de Pol, H. Popeyus, J. II. Sweering en L. G. J. Teegelaar. Wegens de beperkte plaats ruimte zijn de wedstrijden alleen toe gankelijk voor genodigden. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de tweede avond van de viertallen-competitie Is als volgt: Groep A: team v. Haasteren wint van team Smidt met 22 m.p., team Bik van team v. Gelderen met 9 m.p., team Klein van team Jeuster met 8 m.p. Groep B: team Mulder wint van team v. Berge Henegouwen met 17 m.p., team v. Gent van team v. Veggel met 8 m.p.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7