Artsen aanvaarden voorlopig het rapport van Van Schaik Niet straffen, maar opkomen voor de rechtvaardigheid Directeur met verlof gezonden DE DOLLE MUSKETIERS" Het wonder DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bezwaren tegen te grote practijken Er bestaat een grote kans dat het artsenconflict, na de Woensdagavond gehouden algemene ledenvergade ring van de Landelijke Huisartsen- verenging, tot het verleden zal gaan behoren. De artsen namelijk besloten om het rapport-Van Schaik voorlo pig te aanvaarden. Uit het verloop van de onderhan delingen is duidelijk naar voren ge komen, dat de grote practijken het voornaamste knelpunt vormen. Er bestaan tegen deze practijken twee bezwaren. Ten eerste achten sommige instan ties en ook sommige medici een al te grote praktijk onder sommige om standigheden een nadeel uit het oog punt van de volksgezondheid. De artsen evenwel zijn van oordeel dat hiertegen niet langs de weg van de honoreringsschalen moet worden ge ageerd. Voorts wordt van bepaalde zijde het bezwaar gehoord, dat de artsen door de grote fondspratijken een te hoog honorarizum zouden verwer ven. Aetherklanken VRIJDAG Televisieprogramma. AVRO: 20.15 Televizier. 20.35 „Ma- ke-up"-demonstratie. 20.55 ,,'n Ame- kaanse huichelaar", T.V.-spel. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 v. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kin deren en mensen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 v. d. kleu ters. 10.40 Vocaal dubbelkwart. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Prome- J nade-ork. 12.30 Land- en tuinb. Geblokkeerde rekening. Vandaag komt de Ziekenfondsraad in vergadering bijeen. Nadere mede delingen omtrent de oplossing van de moeilijkheden zijn na afloop hiervan te verwachten. Het accoord, waartoe de huisartsen onderling zijn geko men, houdt in, dat zij vorlopig ge noegen nemen met een honorarium van 7 gulden per jaar voor de eerste 3.000 ziekenfondspatiënten, van 5 gul den voor de volgende duizend en van 3 gulden voor elke patiënt, die zij bo ven de 4.000 hebben. Bij het honora rium van 3 gulden wordt een bedrag van 2 gulden op geblokkeerde reke ning gereserveerd. Een en ander geldt in afwachting van een nader, definitief vast te stellen, honora rium. Tilburgse jeugdbende voor Bredase rechter De Bredase politierechter heeft Woensdag met gesloten deuren de zaak behandeld tegen een achttal jeugdige leden van de zogenaamde „riosbende" in Tilburg. Terecht stonden twee meerderjarigen, belden wonende te Tilburg. Hun was diefstal, mishandeling en aanhouding ten laste gelegd. Zij wer den veroordeeld tot resp. zes maan den, waarvan drie voorwaardelijk, en vier maanden, waarvan drie voor waardelijk. De overige 6 verdachten waren minderjarig. Zij werden allen veroordeeld tot tuchthuisstraffen, va riërend van 46 maanden, die ge heel of gedeeltelijk voorwaardelijk werden opgelegd. Deze acht jongens zijn de eersten van de bende, die later terecht zal staan. DE TAAK VAN DE POLITIE: Tweede congresdag Een pontificale H. Mis door de Apostolisch Inttrnuntius in Neder land, Mgr. Paolo Giobbe, opgedragen in de dekenale kerk van Den Haag. opende de tweede congresdag van de Katholieke Politiebond „St. Mi chael", die geheel in het feestelijke teken staat van de viering van het 40-jarig jubileum. Tijdens de koffiemaaltijd in het Kurhaus boden de afdelingen van de bond als feestgeschenk een fonds aan voor een nieuw vaandel (standaard model), dat vervaardigd zal worden naar een ontwerp van Paul Brand. Bij de herdenkingsvergadering in de namiddag waren talrijke autori teiten van stad en land aanwezig o.a. Mgr. Paolo Giobbe, de Minister van Binnenlandse zaken, Dr Beel. de vertegenwoordiger van de Minister van Justitie Majoor dr R. P. C. H. Koning, talrijke hoofdcommissaris sen van politie en gewest-comman- danten, alsmede de burgemeesters meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 J van Den Haag, Mr F. M. A. Schok- Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of I £mg en van Valkenswaard, Mr. A. J. gram. 13.20 Amus.muz. 14.00 Kook-J- M. van Hellenberg Hubard. praatje. 14.20 Instr. kwintet. 14.55 Voordr. m. muz. 15.15 Pianoduo. I 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00)/>*-> "Hnnn in Gram. 16.30 Muz, caus. 17.10 v. d. j Jlddg SCdctt in jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Verzoekprogr. 18.45 „De Haver kist", hoorsp. 19.00 v. d. kind. 19.10 een kwalijke reuk Psychische factoren Gemengd koor. VPRO: 19.30 „Men sen en conflicten", hoorsp. m. toe lichting. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Studentènliederen. 20.30 Benelux. 20.40 „De vrouwen- emancipatie", caus. VARA: 21.00 v. A 91 34 99nn n,,i. atmosfeer veroorzaakt door de olie raffinaderijen te Perius beantwoord. Tweemaal geridderd. Het eerste voerde Minister Beel het woord en prees de Kath. Politie bond om zijn goede verstandhouding met zusterorganisaties en de over heid. Hij deelde mede, dat H.M. de Koningin, de voorzitter de heer Kör- ner had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens deelde de Pauselijke Internuntius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe me de, dat de voorzitter door Z.H. de Paus benoemd is tot ridder in de or de van de H. Silverster, zulks als blijk van waardering voor het werk van de Bond in het algemeen en de edelmoedige wijze, waarop de heer Körner de leiding voert in het bij zonder. In een geestig speechje verklaarde Mgr. Giobbe het tot eer en een ge noegen te rekenen van het jubileum van de bond getuige te mogen zijn. De Pauselijke internuntius stelde vervolgens St. Michael tot voorbeeld voor alle politieambtenaren, vooral om zijn trouw aan God en aan het gezag. Het is niet de taak voor de politie te straffen zo besloot hij zijn korte toespraak, doch om recht en rechtvaardigheid te beschermen. De heer Jan Derks sprak vervol gens over het onderwerp: „Stop eens even". AMBTENAREN MET VALHELM. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft beslo- ten, aan de onder zijn ministerie die- nende ambtenaren en arbeiders, die Burgemeester en Wethouders van tijdens de uitoefening van hun dienst 's Gravenhage hebben de vragen van een motorrijwiel berijden, een val- het raadslid, Ir R. C. A. F. J. van Eis- j helm in bruikleen te verstrekken. Nessel, betreffende de bedorven - Het gebruik daarvan is verplicht. d. jeugd. 21.35 Amus. muz. 22.00 Bui- tenl. weekoverz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Omr. orkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV NORV: 7.00 Nieuws .7.10 Gramo- B. en W. hebben o.a. medegedeeld dat de bestudering van deze vraag stukken, welke nog steeds voort gang vindt, reeds resultaten heeft opgeleverd. Deze worden echter doorkruist door de nog immer voortgaande uit breiding der installaties, waardoor foon. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Grarr.o-1 zich steeds nieuwe problemen voor- foon. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een doeiv woord voor de dag. 8.00 Nieuws en j g en yf van oor(jeel, dat het, weerberichten. 8.15 Gram ofoon. 8.30voor zover a] het uitschrijven van „Tot uw dienst". 8.35 Gramofoor.. j een prijsvraag zou kunnen leiden tot 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de - - huisvrouw. 9.35 Gramofoon. 10.301 Morgendienst. 11.00 Orgel en sopraan. 11.30 Gramofoon. 12.10 Zang en piano en voordracht. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Vocaal en semble. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 „Met oog en oor de wereld door". 14.30 Omroep orkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Mozartvleugel en viooL 16.00' Wenken voor de tuin. 16.15 Fluit, clavecimfbel en viola da gamba. 16.40 Gramofoon. 17.15 Surinaamse volks muziek. 17.45 „Fryslan Boppe?" cau serie. 18.00 Gramofoon. 18.15 Muziek corps. 18.40 Gramofoon. 18.45 Muziek voor blazers. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting'". 19.30 Gramofoon. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Zar und Zimmermann", opera. 22.25 „Langs wegen van kunst en schpon- heid". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 Gramofoon. van het onderhavige vraagstuk, niet op de weg van het gemeentebestuur ligt een dergelijke prijsvraag uit te schrijven. Van de chemische processen, die zich na de ontsnapping van mercap- taan en dergelijke gassen in de lucht afspelen, is slechts zeer weinig be kend. Het instellen van een diep gaand onderzoek hiernaar behoort tot de taak van wetenschappelijke instellingen in ons land. die zich be zighouden met de hygiëne van bo dem, water en lucht Mercaptaan is reeds te ruiken bij een concentratie van 1 mg op 25.000 m3 lucht. Voor zover bekend is tot heden niet gebleken, dat de inade ming van naar mercaptaan ruikende lucht schadelijk is voor de gezond heid. Wel staat vast, dat bij onwel worden van personen bij het ruiken van mercaptaan veelal ook psychi sche, in de persoon gelegen, factoren een rol spelen, aldus B. en W. in hun antwoord. Hetzelfde geldt ook voor duoberij ders. De onveilige A 'damse tram in de Raad Onpartijdig onderzoek De onveiligheid van de Amster damse tram, die in de laatste tijd met versneld tempo scheen toe te nemen, heeft ertoe geleid, dat de di recteur van het Amsterdamse Ge meente Vervoerbedrijf gisteren door een raadsbesluit, dat genomen werd op voorstel van B. W., met verlof is gezonden, onder behoud van be zoldiging. Naar aanleiding van een ongeval met dodelijke afloop in October j.l. en enkele opzienbarende aanrijdin gen in de laatste tijd, hadden ge meenteraadsleden van Amsterdam schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. W., dezer dagen schriftelijk antwoord geki'egen en gisterenmiddag dit probleem op de raadsagenda doen plaatsen. De burgemeester en verschillende wethouders voelden zich genood zaakt de bestuursdaden van de met verlof gezonden directeur te prijzen, doch zij moesten tevens constateren, dat de leiding op enkele zeer voor-' name punten te kort geschoten was. Een van de wethouders verklaar de, dat de directeur de gave miste om van leiding en personeel een har monisch geheel te maken, daar hij Binnenkort zal een delegatie van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) on der leiding van de vroegere minister van Financiën prof. P. Lieftinck, die thans bijzondere vertegenwoordiger van de bank in Turkije is, naar Sy rië vertrekken voor het instellen van een algemeen onderzoek naar het economisch leven in Syrië. De delegatie zal vermoedelijk op 8 Februari te Damascus met het on derzoek beginnen en zal 2 maanden in Syrië blijven. Zij zal een alge meen onderzoek instellen naar de economische mogelijkheden van Sy rië, en aanbevelingen opstellen, wel ke de regering van dat land kunnen helpen bij de uitwerkingen van een programma voor ontwikkeling op lange termijn tot vergroting van de productieve hulpbronnen en tot ver hoging van de levenstandaard. Een botsing tussen een bestelauto en een truck met oplegger heeft gis- ieder overleg als een aantasting van zijn beleid ziet. Inmiddels heeft de raad gisteren eveneens haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. W., dat beoogt een onpartijdige commissie in het leven te roepen, die een on- dex-zoek naar de technische toestand in het Amsterdamse vervoerspark zal instellen. De oud-directeur van de Rotter damse Electrische Tram, dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis zal dit onderzoek leiden. Meisje onttrekt zich aan emigratie Verloofde weet van niets Toen de vader van de 19-jarige Ca- tharina Sprokkeren, te Den Haag, zijn dochter Dinsdagmorgen wilde wekken om zich samen met de fa milieleden naar Australië in te sche pen, bleek het meisje verdwenen te zijn. De ouders zijn toch maar vetrok ken, doch hebben de Haagse kinder politie verzocht haar op te sporen. Bij een onderzoek van de recher che heeft de verloofde van Catha- rina verklaard, dat zij de vorige avond afscheid hadden genomen en dat hij in de stellige overtuiging leefde, dat Catharina met haar ouders naar het nieuwe vaderland zou vertrekken. Haar koffers waren wel op het station in Rotterdam gearriveerd. Twee zusjes vergezellen de ouders naar Australië. Vertegenwoodicrer vergrootte omzet Nu vrijheid beknot De rijksnolitie in de gemeente Voorst heeft aldaar aangehouden een 35-jarige vertegenwoordiger, die zich heeft schuldig gemaakt aan ver schillende gevallen van onlichting tot een totaal bedrag van 25 a 30.000 gulden. De man was vertegenwoordiger in het rayon Gelderland en Overijssel van een te Leeuwarden gevestigde firma in chemische producten. Voor deze firma bezocht hij o.m. hotels en restaurants. Hij stond als vertegen woordiger gunstig bekend. Enige maanden geleden ging hij echter teren te Heerlen het leven gekost knoeien. Hij vertelde de cliënten, dat aan de 24-jarige V. uit Voerendaal, bestuurder van de bestelauto. Zijn wagen werd op het kruispunt Dia mantstraatHuskensweg gegrepen door de truck, die werd bestuurd door H. uit Itteren. V. werd uit de bestelauto geslingerd en door een achter'wielen van de truck overre den. Hij was op slag dood. 1 de firma korting zou geven op nieuwe leveranties en oude produchten zou terugnemen. Het gevolg was, dat hij meer orders kon noteren. De korting betaalde hij uit eigen zak, doch, de vroeger geleverde producten konden niet teruggenomen worden. Hij kwam in geldnood en wendde zich tot vrienden en kennissen die hij door (106) Hehehaü! Z'j rpionneerde al lanq voor m<i en liep op slellen, opdat haar ge - stalU haar niel zou verraden ttond bedde Een hond te Nancy heeft een baby van achttien maanden van de honger- en bevriezingsdood gered. Het dier zat aanhoudend te janken voor de deur van een huisje en vestigde hierdoor de aandacht van de politie op zich. Enige politiemannen besloten een onderzoek in het huisje in te stellen en zij forceerden de deur. Binnengekomen vonden zij in een onverwarmde kamer een huilende baby, die naast zijn wieg lag. Verder was er niemand in huis. De baby, die geheel ver kleumd was, werd onmiddellijk naar een ziekhuis gebracht. De politiemannen vermoedden verband tussen de afwezigheid van de moeder van het kind en het aantreffen van een toen nog niet geïdentificeerde vx'ouw, die bewusteloos in een ander deel van de stad was aangetroffen. Na onderzoek bleek, dat de moe der haar ouders had opgezocht en dat zij op de terugweg door de koude bevangen was. De ba by was hierdoor dertig urn- aan zijn lot ovex*gelaten geweest. gefingeerde verhalen over investe ringen en inriching van militaire te huizen er toe bewoog, hem flinke be dragen te geven. Tenslotte kreeg men argwaan en kwam de politie er aan te pas. Bij zijn verhoor viel de man spoedig door de mand. SPORT HET VIER DORPEN-TOURNOOI. Het Vier Dorpen-damtoui'nooi werd voortgezet met de ontmoeting „Hille- gorn"SDV (Sassenheim). De Sassenheimers waren gehandicapt wegens afwezigheid van hun top-speler W. Krom. Hiei'door verkreeg J. v. d. Loo een reglementaire overwinning. Verder werden een tweetal partijen afgebroken, zodat nog geen definitief eindresultaat werd bereikt. Voorlopig heeft nu de Hillegomse dam club een 97 zege behaald. De Lissenaren, die reeds verschillende malen het Vier Dorpen-tournooi hebben gewonnen, stelden hevig teleur in hun uitwedstrijd tegen de Heemsledenaren. ,.St. Bavo", een der favorieten speelde tegen Lisse een heel goede wedstrijd. Dat zij dit jaar wel heel ernstige plan nen hebben, bewees hun daverende 155 zege. Hoewel ..Lisse Vooruit" de Heemste denaren nog thuis zal ontvangen, laat het zich nu reeds aanzien, dat het met de superioriteit van de Lissenaren ge daan zal zijn. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Traditiegetrouw organiseerde de dam club „Boskoop" weer een darndag iu de zaal van de heer P. v. d. Toorn. De animo voor dit sportgebeuren was bij zonder groot, de strenge vorst die de kwekers tot werkloosheid doemde was er waarschijnlijk niet vreemd'- aan, dat een vijftigtal personen aan de borden plaats namen. De deelnemers werden ingedeeld in groepen van vier, waarin in een halve competitie werd gespeeld. De volgende spelers kwamen als favo rieten uit de strijd: Groep 1: A. Blonk (W.veen) en E. van Voskuilen; Gr. 2: A. Nederhof en Jac. Schoemaker; Gr. 3: J. Vrolijk (Alphen a. d. Rijn) en J. v. d. Berg; Gr. 4: W. A. van Otterloo en H. Glazenborg; Gr. 5: C. v. d. Hoorn en D. Lankhuyzen;- Gr. 6: W. van Tilburg en C. Marchant: Gr. 7: J. van Gemeren en Anth. Trimp; Gr. 8; S. Koetsier en H. Moerings: Gr. 9: G. Ramp en D. C. Jongejan; Gr. 10: A. Koster en J. v. d. Hoorn. Hierna- werden gong wedstrijden ge houden met een tempo van 5 seconden per zet, zodat vanzelfsprekend snel moest worden gedacht en gehandeld. Winnaars werden: Gr. 1: E. J. Hooger- brug; Gr. 2: J. Vrolijk; Gr. 3: D. van Wijk; Gr. 4: C. v. d. Hoorn; Gr. 5: C. Marchant: Gr. 6: M. Vuyk; Gr. 7: J. van Gemeren; Gr. 8: A. v. d. Willik. TAFELTENNIS. Treffers. A.s. Vrijdagavond is er een speciale training voor senioren. De leden van Treffers worden er op attent gemaakt, dat de inschrijvingen voor het „HaarlenV'-tournooi a.s. Zondag niet ge accepteerd zijn wegens dverbezetting. A.s. Zaterdag gaat Treffers de reis naar Zaltbommel ondernemen om aldaar Never Down te ontmoeten. Dit zal zeer waarschijnlijk eindelijk nog weer eens een overwinning kunnen worden voor de Veenders. Wel is het zaak om goed aan te pakken, want een kat in het nauw kan rare sprongen maken. Treffers 2 moet naar Amsterdam om daar AVGA te ontmoeten wat een kleine overwinning voor Treffers kan worden. DER LIEFDE door Olwell Binns 46) HOOFDSTUK XXIV Een belangrijke ontmoeting Toen Carlos Cabados naar huis wandelde, werden zijn sombere ge dachten nog zwarter en een gevoel van dreigend onheil bekroop hem, dat hij onmogelijk van zich kon af schudden. Stella wist zijn verwant schap met Juan Cabados en zij wist ook van zijn relatie met Lucille Fer- nay; wist ze nog iets anders? Iets, waar ze niet over gesproken hadh? Vrees beklemde zijn hart, toen hij zich deze vraag stelde en een ogen blik maakte lafhartigheid zich van hem meester. Toen zette hij de ge dachte van zich af. Het was onmoge lijk, dat Stella iets zou weten, dat ze hem niet had gezegd, onmogelijk zelfs, dat Juan Cabados zelf die din gen weten kon. Maar was dat heel zeker? Carlos wist niets van de om standigheden, waaronder zijn neef van lie Nou was ontsnape. De bewa ker had gelogen door te zeggen, dat Juan Cabados dood was, dat was al les wat hij wist en zijn onwetend heid omtrent hetgeen werkelijk was gebeurd, was voor hem vol dreiging. Stel, dat de bewaker, die Juan Ca bados had laten ontsnappen, hem ver raden had aan zijn neef? Hij kromp ineen bij deze gedachte. En stel, dat zijn neef de moord op zijn flat in ver band bracht met de daarop volgende gebeurtenissen en met het legaat in het testament van zijn oom, dat aan hem, als naaste bloedverwant, was ge komen na Juan Cabados' veronder stelde dood te Parijs? Allerlei gedachten, geboren uit een schuldig geweten, kwelden hem. Hij verliet nu de hoofdweg en sloeg een pad in, waarmede hij langs een kor tere route het kasteel "kon bereiken. Hij ging een hek door en volgde een pad, door een klein bos. Toen het min der dicht werd, werd hij een man gewaar, die over een hek vóór hem leunde. De man stond met zijn rug naar hem toe en daar de dennenaal- den het geluid van voetstappen dem- ten, was het duidelijk, dat hij zich niet bewust was van Carlos' aanwe zigheid. Toen Carlos hem naderde, vroeg hij zicïi af, wat de man daar deed. Hij was te goed gekleed voor een stroper en was blijkbaar verzon ken in de aanblik van het kasteel, waarop men, van het punt waar hij stond, een prachtig uitzicht had. Toen hij vlak achter hem stond sprak Car los hem aan. Wat voert u hier uit? Weet^ u niet, dat dit particulier eigendom is? De indringer keek om en zag hem aan, Het was Juan Cabados. Carlos herkende hem terstond en slechts met inspanning weerhield hij een kreet van verbazing. De schilder glim lachte om zjjn verwondering. Ik stond juist te kijken naar het huis waar mijn vader is geboren en dat ik mij niet herinner ooit eerder gezien te hebben. Uw uw vader? stamelde Car los, een beetje overrompeld door de openhartigheid van het antwoord. Wie wie bent u dan? Juan Cabados keek hem aan en het besef, dat zijn onwetendheid voorge wend was, liet een tikje ongeduld in zün stem doorklinken. Kom, kom, neef Carlos. Je hebt me wel degelijk eerder gezien. Ik zag, dat iemand je mij aanwees in het Médoc-restaurant, slechts enkelë da gen geleden. U u bent de man, die beweert dat hij Juan Cabados is mijn neef? Zeker, ik ben Juan Cabados en jouw npef, hoe weinig het denkbeeld je dan ook schijnt te bevallen. Maar Juan Cabados is dood. Hij is in Parijs gestorven. Ik ben op de begrafenis geweest! Carlos zei dit opzettelijk aanstu rend op tegenspraak, teneinde zo mo gelijk te weten te komen, hoeveel de ander wist. Je weet wel beter, neef Carlos. Ik veronderstel, dat ik had moeten sterven, te Parijs. Ik zeg niet, dat jij dat weet Wat bedoel je? vroeg Carlos scherp. Waar doel je op? Zijn donker gelaat was doodsbleek geworden, en angst sprak uit zijn ogen. Zijn neef bemerkte het en trok er zijn conclusies uit, maar liet niets blijken. Ik bedoelde eenvoudig wat ik zei. Ik veronderstel, dat ik het was, die in Parijs had moeten sterven, en bij toeval stierf een onbekende vreemdeling in mijn plaats. Toen ik zei, dat jij wist, dat de dode man niet Juan Cabados was, dacht ik aan het feit, dat jij de persoon was, die op verzoek van juffrouw Duero naar He Nou reisde, ten einde mijn ontsnap ping te bewerkstelligen. Je moest dus weten, dat ik in leven was. Ik wist het niet, antwoordde zijn neef schor. Er werd me verteld, dat je werd neergeschoten bij de poging tot ontvluchten. En nam je dat direct aan? Hoe kon ik anders? vroeg Car los. Het was geen vex*rassing voor je, dunkt me, zei Juan Cabados koel. Geen verrassing! Wat bedoel je? Natuurlijk moest het nodige risico ge nomen worden. Ik begreep dat, maar ik rekende er op, dat je zou wegko men. Werkelijk? vroeg de schilder. Dat is nieuws voor me. Zijn neef keek hem aan en zijn stem trilde, toen hij hernam: Ik zie niet in, waarom 't nieuws voor je zou zijn. Ik was je ontsnap ping aan het regelen Neen! riep Juan Cabados. Mijn dood was je aan het regelen, ik weet het. Ik was er destijds zeker van, dat er verraad in het spel was, maar ik was er niet zeker van, waar het ver- raad lag. Nu weet ik het echter, neef Carlos. Er was geen verraad in het spel, hernam de ander met bevende stem. De bewaker, die ik omkocht om je ontsnapping te bewerkstelligen zei me dat je werd neergeschoten, toen je de poging ondernam. En, zoals je ziet heeft hij je be drogen. Een vriend, die met mij ont snapte, werd gedood maar ik ben er van overtuigd, dat ik ook moest ster ven. Maar dat is niet het geval ge weest, antwoordde Carlos meer op zijn gemak. Je hebt geluk gehad, neef Juan. Noem je het zo? bitste de schil der. Waarom kwam je niet naai" me toe, toen je in het Medoc vernam wie ik was? Waarom heb je sedert dien niet naar me gezocht? Wel, ik kon juffrouw Duero's getuigenis moeilijk aanvaarden. Ze was op dat moment niet geheel zich zelf en gelijkenissen tussen mensen is niet ongewoon. Ik dacht, dat ze misleid werd door een toevallige ge lijkenis en voelde er natuurlijk wei nig voor me belachelijk te maken door een volslagen vreemde in een openbare gelegenheid als neef aan te spreken. Je praat heel mooi, zei de schil der langzaam, maar ik geloof je niet en ik heb goede gronden voor mijn ongelovigheid. Je zegt, dat er geen verraad was op He Nou, maar ik weet, dat het wel zo was. Weet je, dat de bewaker, met wie de zaak werd geregeld, is doodgeschoten voor de i"ol, die hij er in heeft gespeeld? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6