N.E.S.B.-leiders vrijgesproken Eén nationale feestdagop 30 April De meningen over 5 Mei waren verdeeld, doch de regering blijft bij haar besluit Schouwen Duiveland geraakte gisteren uit zijn isolement mSSSS Imml Wie moet Nieuw Guinea straks gaan verdedigen? Trein ontspoord bij Oldebroek Bij de hand DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Het debat tussen de minister-pre-1 pleitte eveneens voor handhaving sident dr. Drees en de Tweede Ka- van 5 Mei als nationale bevrijdings- mer over de viering van de bevrij- dag. ding op 5 Mei, heeft aangetoond, dat1 De minister-president, de heer de meningen over de vraag of de be-DREES stelde bij zijn beantwoording vrijding moet worden gevierd op voorop, dat een verheugend element een aparte nationale feestdag of op 30 April, de verjaardag van de Ko ningin zeer uiteenlopen. Het resul taat van het Kamerdebat is dat de regering bij haar besluit blijft om het college van rijksbemiddelaars te machtigen alleen op 30 April de hele in de gedachtengang was, dat allen op de ontzaglijke betekenis van de bevrijding hebben gewezen. Minder verheugend noemde dr. Drees de controverse die aan het licht is ge treden over de wijze waarop de be vrijding zal worden herdacht. De mi- dag vrij te geven tot viering zowel I nister-president kan zich echter voor van de verjaardag van de Koningin stellen dat men hierover verschillend als van de bevrijding van otts land. De werknemers zullen, wanneer zij Op 5 Mei bevrijdingsfeest willen vie ren, hiervoor een van de zes snipper dagen kunnen gebruiken. Aan de om roepverenigingen en de schoolbestu ren is verzocht de vijfde Mei te blij ven herdenken. De heer KOERSEN (K.V.P.) sprak zich uit voor een volle feestdag, ten halve feestdag is geen feestdag. De bevrijding is echter niet overal tege lijkertijd geschied. De bevrijdingsdag van 5 Mei ligt bovendien dicht bij de Koninginnedag van.30 April. De K.V.P.-fractie zou geen bezwaar heb ben wanneer de Koninginnedag werd gevierd op de dag, dat koningin Ju liana als vorstin werd ingehuldigd. Het is echter traditie in ons volk dt Koninginnedag op de verjaardag van het staatshoofd te vieren. Daarom sprak hij zich uit voor het aanhouden van één nationale feestdag, die èn zou dienen tot viering van de verjaardag van de Koningin èn tot herdenking van de bevrijding van ons land op 30 April. Wanneer de reden, om aan deze nationale feestdag de hierboven ge noemde dubbele doelstelling te ge ven, zou komen te vervallen, dan zou men terug kunnen keren naar twee nationale feestdagen, één vöor de herdenking van de bevrijding en èén tot viering van de verjaardag van dt Koningin. De heer BEERNING (C.H.) zag* een verschil tussen het herdenken en het vieren van de bevrijding. Hij wilde de 5e Mei handhaven voor de herdenking van de bevrijding in ver band met de vele offers, die zijn ge bracht, en zei een voorstander te zijn van het vieren van de bevrijding op 30 April. Standpunt P.v.d.A. De heer SCHEPS (Arb.) sprak zich uit voor handhaving van 5 Mei als nationale feestdag. Hij verklaarde, het voorstel van de heer Koersen niet te begrijpen en vroeg de Kamer, of zij werkelijk van mening is, dat in de gedachtengang van de heerKoersen na het overlijden van koningin Ju liana met redelijkheid kan worden verwacht, dat men alsdan nog kan overgaan naar aparte nationale feest dagen. De heer Scheps verklaarde namens zijn fractie, dat hij het eigen karak ter van de 30ste Aoril en de 5de Mei wilde handhaven. Hij wilde aan deze nationale feestdagen geen geweld aandoen door verschuiving van de feestelijkheden van 5 Mei naar 30 April, omdat 5 Mei daarmee niet ge red is en aan 30 April daardoor geen dienst wordt bewezen. Het hoge karakter van deze natio nale feestdagen was echter voor de socialistische fractie aanleiding om over deze zaak geen partijmotie in te dienen. De heer BRUINS SLOT (A.R.) zei, dat er veel is, dat voor de 5de Mei pleit. De zware oorlog en de verzets strijd zijn nog steeds in het Neder landse volk levende herinneringen. De 5e Mei is voor velen geen Neder landse maar een Hollandse datum. Wij moeten ons hoeden voor de schijn van Hollands imperialisme. De her innering aan oersoonliike ervaringen slijt bovendien. De historie begint niet met wat wij zelf beleefd heb ben. Het vieren van de herdenking van de slag bij Waterloo is nimmer gelukt, evenmin is 1 April een na tionale feestdag geworden, omdat in de strijd tegen Spanje op die datum door de verovering van Brielle het begin van de nationale vrijheid werd verworven. In elke belangrijke periode van ons volksbestaan was een Oranje de be lichaming van de vrijheidsstrijd. Wij mogen Oranje nooit losmaken van de strijd om de vrijheid. Daarom is het wel goed, dat wij thans gedwongen worden de Koninginnedag te kiezen als de nationale feestdag. Oranje was altijd het symbool van de belicha ming van onze nationale vrijheids- I strijd. Dat is ook zo gevoeld in de bezettingstijd. „Op een koopje". De heer WELTER (K.N.P.) merkte op dat 30 April en 5 Mei niet te com bineren zijn. Het zijn beide feestda gen en we moeten niet „op een koop je" gaan vieren door ze tot een dag samen te voegen. Op 30 April vieren wij de verjaardag van de Koningin. Oranje is het symbool van de Ned. Staat. Op 5 Mei herdenken wij de herleving van die staat. Welk be zwaar is er tegen om een paar dagen feest te vieren. We moeten niet te zwaarmoedig handelen. De heer Wei ter kende Zuidamerikaanse landen, waar men twee feestdagen per maand heeft. Het bezwaar dat 5 Mei te dicht op 30 April volgt, kon de K.N.P.- fractieleider niet aanvaarden. Nieuw jaar en Kerstmis liggen ook vlak bij elkaar en er is toch niemand die er over denkt om een van deze feest dagen daarom af te schaffen. De heer RITMEESTER (V.V.D.) dacht. Naar de mening van de rege ring dient 5 Mei duidelijk het karak ter te blijven dragen van de herden king van de bevrijding door het uit steken van vlaggen door particulie ren en op overheidsgebouwen. Het gaat echter om de vraag of op 5 Mei de hele dag of een halve dag vrijaf zal worden gegeven, die niet zal worden verrekend met de z®s snipperdagen, die er thans voor de werknemers bestaan. Tot 1952 werd echter op 5 Mei voortdurend een halve dag vergun ning gegeven voor een halve dag zonder verrekening. De regering heeft getracht daaraan vast te hou den, tenzij het bedrijfsleven een hele dag wilde geven. Het kabinet heeft over deze zaak het advies ingewon nen van de elf grootste gemeenten in het land. Zeven van de elf steden wa ren er voor de twee dagen te laten samenvallen op 30 April. Amsterdam was ook voor één dag, maar 5 Mei. Rotterdam wilde vasthouden aan 5 Mei als dag voor de herdenking van de gevallenen. Het kabinet handhaafde echter de bestaande regeling totdat verleden jaar de Stichting van de Arbeid voor stelde de vrije halve dag te verplaat sen van 5 Mei naar 30 April. De rege ring heeft toen, alvorens daartoe over te gaan, het advies ingewonnen van de Nat. Federatie Voormalig Verzet Nederland, van de Stichting 1940 1945, van de Ver. voor ex-politieke gevangenen, vari het Nat. Comité Herdenking Bevrijding en van de Ned. Jeugd-Gemeenschap. Behalve de eerstgenoemde organisatie waren al deze instanties voor het geven van vrijaf op 30 April. Deze nadere adviezen zyn er mede de oorzaak van geweest dat de re gering thans aan deze wens gevolg heeft gegeven door voortaan op 'April de gehele dag vrij af te geven en dat-aan deze dag een dubbel ka rakter wordt gegeven: nl. viering van de verjaardag van de Koningin en herdenking van de bevrijding. V.P. zich ten slotte toch uitsprak voor een nationale feestdag op 30 April. De heer KOERSEN: omdat het practisch niet kan. De heer GORTZAK (C.P.N.) dien de namens zijn fractie een motie in waarin 30 April en 5 Mei als officiële nationale feestdagen worden gehand haafd. De heer GERBRANDY (A.R.) leg de een verklaring af waarin hij zeide niet in te stemmen met de verklaring die dr. Bruins Slot namens de A.R.- fractie had afgelegd. „Ik ben het eens met mijn politieke vrienden ad hoe de heren Weiter en Scheps", merkte de hoogleraar onder algemene vro lijkheid op. Dr. DREES wees er in tweede ter mijn op dat de regering over de machtiging die aan het College van Rijksbemiddelaars wordt gegeven bij het bepalen van vrije dagen niet vooraf overleg kan plegen met de Kamer. De minister-president stelde nogmaals vast, dat er geen algemeen bevredigende oplossing is aangege ven en zeide ten slotte te betreuren, dat de nationale feestdag voor de be vrijding een punt van strijd is ge bleken. Voor het in stemming komen van de communistische motie verklaarde de heer SCHEPS nog dat het hem aangenaam getroffen had zich in de ze zaak in gezelschap te bevinden van prof. Gerbrandy, met wie de band door middel van Radio Oranje in de bezettingstijd ook zo sterk was. De heer Scheps hoopte dat het ver dere contact met de heren Weiter en Gerbrandy nog even goede resultaten zal mogen afwerpen (vrolijkheid). De motie-Gortzak werd met de stemmen der communisten voor ver worpen. Interpellatie over huurverhoging. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het verzoek van de heer Reuter (C.P.N.), om de ministers van Econ. Zaken en van Sociale Zaken te mo gen interpelleren over de uitwerking van de huurverhoging en de compen satiemaatregelen, toegestaan. Een voorstel van de voorzitter, de interpellatie te doen houden op een nader te bepalen dag, werd aange nomen. Deze dag zal vermoedelijk vallen in de week van 23 Februari. Vogels in nood Terwijl voetgangers en automobi listen zich over het ijs op Nederlands grote rivieren een weg baanden en zodoende de uitgevallen veerponten te schande zetten, waren schepen en vliegtuigen drk bezig om Schou wen Duiveland, dat geheel in de greep van Koning Vorst zat, te ver lossen uit zijn isolement. Gistermorgen vlogen particuliere er. burgervliegtuigen, beladen met post, goederen en passagiers, af en aan om op het nog maar nauwelijk herstelde vliegveld van Haamstede hun kostbare lasten te lossen. Maar inmiddels waren twee zware ij brekers tussen Middelharnis en Hellevoetsluis in ernstig gevecht met het ijs gewikkeld. Het bevroren water verloor deze krijg jn in de middaguren stroomde er een open geul tussen deze twee plaatsen, die als een zilver lint de verbinding met het achterland weer hersteld had. Voorzorgen getroffen. De veerponten en de kleine vaar tuigen voor passagiersvervoer kre gen voor de zekerheid nog een ijs- breker mee voor onderweg en al- j hoewel het nu niet direct een tamme De algemene vrees was^'dat bü'ï vaart was wisten zij in de namid- handhaving van twee dicht op elkaar ^aë het eiland te bereiken, waar de volgende feestdagen de herdenking bevolking smachtte naar de goederen, - - die zij aan boord hadden. van de bevrijding zou verlopen. Het werd beter geacht dan een feestdag te kiezen, die gehandhaafd kan wor den. Niemand die de geschiedenis van 1940 tot 1945 kent en weet hoe het verzet werd aangevuurd door konin gin Wilhelmina en prinses Juliana kan zeggen: Men kan het bevrijdings feest niet op 30 April vieren. Verplaatsing van de viering van de j verjaardag van het staatshoofd of van de bevrijdingsdag naar 31 Augustus zou, meende dr. Drees, niet in de geest zijn van prinses Wilhelmina, die na haar abdicatie zich volledig uit alle publieke functies heeft willen terugtrekken. Dr. Drees wees er op dat de rege ring thans niet bereid was overstag te gaan en vasthield aan 30 April als de enige nationale feestdag. Wanneer men op 5 Mei wel feest wil vieren, aldus besloot de minister president, dan gaat dat niet in tegen iets dat de regering niet wenst. In tegendeel. Dan is er de mogelijkheid van het gebruik van de snipperdagen en kan blijken, dat de vrees voor het verlopen van de 5e Mei als feestdag tot herdenking van de bevrijding on juist is geweest. Het spreekt vanzelf dat dr. Drees de herdenking van de gevallenen op 4 en 5 Mei volledig wilde handhaven. Bij de repliek zeide de heer SCHEPS dat hij een motie zou heb ben ingediend, wanneer hij daarvoor de handtekening van de heer Koersen (K.V.P.) had kunnen verkrijgen. Hij las deze ontwerp-motie voor, waarin de socialistische fractie zich uitsprak voor twee nationale feestdagen. De K.V.P.-fractie was echter niet bereid geweest dit standpunt te delen.. Het was hem niet duidelijk waarom de K. Ook vandaag blijven de ijsbrekers in actie en mocht onverhoopt het ijs toch weer een tijdelijke overwinning behalen, dan staat een luchtvloot gereed om onmiddellijk de luchtbrug weer te herstellen. Vogelkolonie kijkt in de afgrond. Minder gunstig is de toestand voor duizenden vogels in de omgeving van Kampen. Duizenden watervogels hebben zich verzameld in de wak ken die zich in en nabij het IJssel- Brandstoffentoeslag voor getroffenen De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeente meege deeld, dat hij wegens de uitzonder lijke koude kan goedvinden dat, over de week van 1 Februari 1954 tot en met 6 Februari 1954, aan degenen, die ingevolge dan wel met toepas sing van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (19401945) een uitkering voor levensonderhoud ont vangen, resp. voor wie kwartierver goeding als rampslachtoffers wordt verstrekt, een brandstoffenbijslag wordt verleend tot de hierna genoem- re bêdragen: ƒ3.60 aan gezinnen en alleen staanden, die in eigen huishouding voorzien, en aan gezinnen, die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien. ƒ1.80 aan alleenstaanden, die niet, in eigen huishouding voorzien (z.g. I kostgangers). meer bevinden. In wakken bij het Keteldiep ten zuiden van de Katten- vvaard zwemmen duizenden eenden rond. Deze dieren lijden een kommervol bestaan door ge:brek aan voedsel. Vele vbgels zitten reeds op de wal omdat zij van honger niet meer kun nen zwemmen. In het water is geen voedsel te vir.den. Onmiddellijke hulp gevraagd. Getracht wordt in deze noodtoe stand !e heipen en dieren- en vo gelbescherming doen goed werk. Van Kampen uit wordt voedsel aan geveerd in de vorm van oud brood, graan, slachtafval enz. Hiermede worden de vogels in het natuurre servaat „Het Zwartemeer" in het leven gehouden. Nu de vogels uit de wakken bij het IJsselmeer er echter bij komen is het onmogelijk genoeg voedsel aan te voeren. Men doet nu een beroep op de boeren uit de Ncord-Oost-polder, de helpende hand te bieden door zaad- afval te willen afstaan. Men kan zich wenden tot de heer H. Vos, St. Nico'aasdijk 10a, Kampen, bij voorkeur telefonisch onder No. 821 Kampen, daar spoed zeer ge wenst is Het aantal slachtoffers wordt steeds groter en de vogels vermageren zienderogen. VOEDSEL VOOR SCHOUWEN Vanochtend omstreeks kwart voor acht is de „Prins Willem I" van de provinciale stoombootmaatschappij in Zeeland uit Vlissingen vertrokken met voedsel voor Schouwen-Duive- land. HOE HARD HET IN ONS LAND KAN VRIEZEN 0E LAAGSTE GEMETEN TEMPERATUREN II Ê9±~_ mmmSSSmmmSmSmmm JSmt~ ^|^1936'37 '38 '39 '40 '41 '42 '43 '44 '45 '46 '47 '48 '49 '50 '51 '52 '53 1954 Delft gaat huisvuil productief maken Onmiddellijk na hun terugkeer uit Denemarken, waar zij het z.g. Dano- systeem voor vuilverwerking hebben Gaat koningin volgend jaar naar Griekenland Uitnodiging van Papagos De momenteel in Nederland ver- bestudeerd, hebben de burgemeester toevende Griekse generaal Alexan- van Delft de heer D. de Loor en de ^er papagOS heeft tijdens een lunch wethouder van Openbare Werken de in het paleis te Soestdijk aan Konin- heer P. C. Elfferich mededelingen j gjn juijana de uitnodiging doen toe gedaan in een persconferentie. j komen voor een bezoek van de ko- Vorige week was het college van I ningin aan Griekenland, machtigd een beslissing te nemtn om- De Koningin verklaardei dal het nie^ mogelijk de uitnodiging gevolg te geven, maar trent de te volgen methode en thans beschikt het over de volledige gege vens betreffende het z.g. rasp- systeem, zoals dat wordt toegepast in een proeffabriek te Schiedam, en het Deense Danosysteem. Het college zal nu aan de hand van die gege vens beoordelen welk systeem het beste product en de voordeeligste wijze van exploitatie geeft. Wethouder Elfferich deelde mee, dat de vraag naar compost, vooral in de tuinbouwstreek, het Westland, zeer groot is. Over de afzet van dit product be hoeft men zich dan ook geen zorgen te maken. Voor de bouw van de compostin- stallatie in Delft heeft de raod reeds een crediet van ruim negen ton gevo teerd. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft beloofde het verzoek in beraad te zullen houden. De Griekse generaal verklaarde later op de dag tijdens een perscon ferentie, dat hij niet slechts naar Holland gekomen was om te dan ken voor de hulp tijdens de jongste natuurrampen van Griekenland, maar tevens om het contact tussen Nederland en Griekenland op eco nomisch en cultureel gebied te ver sterken. Generaal Papagos verklaarde, dat buitenlandse investeringen in Grie kenland bij de wet veilig gesteld worden en dat zijn regering graag de „natuurlijke rijkdommen van de Griekse bodem met buitenlands ka pitaal geëxploiteerd ziet. Ook op agrarisch gebied staat de reeds tot dat bedrag een renteloze Griekse regering open voor buiten lening toegezegd. lands initiatief, zo verklaarde de ge- TOEPASSING HEFSCHROEF- VLIEGTUIG. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft in de commissie die de opdracht heeft, te onderzoeken wel ke p'.aats in het verkeer in en om minister Nederland thans en in de naatste toe- WANNEER KOMT DE INZAMELINGEN WET? Teleurgesteld tonen zich vele Eer ste Kamerleden over het feit, dat M. van Thiel komst kan worden ingenomen doorheefMn^diend* Inzamelin*»enwet i het hefschroefvliegtuig, benoemd als i 1 liH Hp hppr F vnn Ralluserk. direr.- ze Het Amsterdams Gerechtshof, dat vandaag uitspraak heeft gedaan in de zaak tegen de twee leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Gronin gen, heeft het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, waarbij beiden tot twee maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, vernietigd en de ver dachten vrijgesproken. Het hof achtte NIET bewezen, dat de N. E. S. B. een organisatie is, welke het streven van de voormalige N. S. B. van Mussert tracht voort te zetten. lid de heer F. von Balluseck, direc-ueza senatoren wijzen er op, dat teur tevens hoofd van het directo- no° steeds door onware mededelin- raat vervoer van de K.L.M. I ^en.en m misleidende middelen Door het overlijden van dr. A. J^,den vo°l' Quasi-liefdadige doel- Plesman was een vacature in deze .i n van "et goedgeefse publiek commissie ontstaan. uer re^j ten nadele van bona fide instellingen voor maat schappelijk werk. Er zijn diverse „heilslegers", die gemakkelijk met het Leger des Heils worden verward. Men dacht ook aan het ongewenste optreden van ongun stig bekend staande fondsen voor geleidehonden ten behoeve van blin den en aan de mala fide practijken bij de verkoop van producten,, 'door blinden en andere minder validen vervaardigd. Minister Van Thiel wordt gevraagd in overleg te treden met zijn ambt genoot van Justitie om door opne ming van een nieuwe artikel in het Wetboek van Strafrecht tegen de misleidende weldadigheidsexploitatie meer doeltreffend te kunnen optre- TWENTSCHE BANK 9, PCT. In de eerstvolgende algemene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank zal worden voorge steld over 1953 een onveranderd di vidend uit te keren van 9 pet. De certificaten van aandelen van ƒ1000,noteerden op 2 Febr. 178 yt. Wie plaatste die advertentie? Het lid van de Eerste Kamer de heer Tjalma, heeft aan de minister van oorlog en van marine de volgen de vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennic geno men van het rapport der parlemen taire missie naar Nieuw-Guinea, wel ke commissie unaniem als haar oor deel te kennen geeft, dat de defen sie van Nieuw-Guinea uitsluitend aan de Koninklijke Marine behoort te worden opgedragen? 2. Heeft de minister eveneens ken nis genomen van de advertenties, welke twee dagen na de verschijning van dit rapport van de zijde der ko ninklijke landmacht in de bladen van 1 Februari j.l. zijn verschenen, waar bij vrijwilligers opgeroepen worden om bij haar in dienst te treden ten einde te worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea? 3. Is de minister bereid mede delen, of deze advertenties met zijn voorkennis zijn geplaatst? 4. Is de minister niet van mening dat met een beslissing omtrent de vraag, n welk onderdeel der krijgsmacht de verdediging van Nieuw-Guinea ware op te dragen, niet dient te worden vooruitgelopen op de behandeling van het genoem de rapport door de Staten Generaal? INLICHTINGEN VERZOCHT. De hoofdinspecteur van politie te Rijswijk (Z.-H.) heeft bekend ge maakt, dat gistermorgen omstreeks 7.20 uur op de Rotterdamse weg (rijksweg Den HaagRotterdam) nabij de wegaftakking naar Delft een wielrijder is aangereden door een motorrijder. De motorrijder is, na een een bediende van een in de nabij heid gelegen benzine-station kennis te hebben gegeven van het ongeval, doorgereden. Vermoedelijk in de richting Rotterdam, zonder zich be kend te maken. Hij bereed vermoe delijk een Jawa-motor. Nadere gege vens van de berijder zijn onbekend. Deze motorrijder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de ver keerspolitie te Rijswijk (Z.-H.), tel. K 1700—118566. Uitslaande brand in ziekenboeg Hedennacht om ongeveer 3.30 uur is op de bovenste verdieping van de achterste vleugel van de centrale ziekenboeg van de Kon. Marine in Den Helder brand ontstaan. Op het eerste alarm rukte de Hel- derse brandweer met groot materiaal uit. De zieken werden overgebracht naar de nabij liggende gebouwen van de Kon. Marine. Doordat er geen wind en strenge vorst was kon de brand gelocaliseerd worden. De bovenverdieping brandde geheel uit en er is zeer veel water schade. De oorzaak is nog niet be kend. Er verblijven als regel in de cen trale ziekenboeg geen ernstige zie ken, zodat allen zonder moeilijkhe den in veiligheid konden worden ge bracht. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Om kwart over zeven gisteravond is een kilometer voor het stationne tje legerplaats Oldebroek de electri- sche trein no. 1120 uit het Noorden uit de rails gelopen. De trein moest over een ander spoor dan gewoonlijk het emplacement passeren, daar het gebruikelijke spoor werd geblokkeerd door de stoptrein. De bestuurder zou de verandering kenbaar gemaakt zijn door middel van lichtsignalen, welke hij evenwel om nog onbekende reden niet heeft opgevolgd of niet heeft kunnen op volgen, met het resultaat, dat de uit twaalf wagons bestaande trein met de locomotief uit de rals vdoog. Stukken rails knapten af als brandhout, bumpers werden afge rukt en een electrische seininstalla tie lag verwrongen in de berm. De trein, die behoorlijk bezet was, kantelde gelukkig met. Vele tien tallen meters schoof de eerste wa gon van de sneltrein naast de zware electrische locomotief, waardoor bei de hoofdsporen werdén geblokkeerd. Van de sneltrein sneuvelde slechts enkele ruiten en persoonlijke onge lukken deden zich dan ook niet voor. De laatste wagons bleven op de rails. In het magazijn van de N.V. Hema aan de Statenweg te Rotterdam is gisternacht ingebroken, zo wordt ons thans van politiezijde medegedeeld. Om de gestolen goederen, ter waar de van 2000,te kunnen vervoe ren namen de nog onbekende inbre kers eerst een aantal koffers uit de rekken en borgen daar byouterieën, dameskousen en textiel in. den. NIJMEGEN BESTAAT VOLGEND JAAR 1850 JAAR. Nijmegen zal in 1955 1850 jaar oud zijn. Men hoopt dit feest o.m. te vie ren met Romeinse feesten in het Goffertstadion. Het Oppidum Batavorum, 100 jaar vóór Christus gesticht, werd omtrent 70 jaar na Chr. verwoest door Clau dius Civilis. In 115 na Chr. stichtte keizer Trajanus de Colonia Trajana, het tegenwoordige Xanten. Hij heeft destijds ook de weg van Xanten tot Noviomagnum met mijl-stenen afge tekend. In 150 na Chr. werd aan de Waal het tegenwoordig*! Nijmegen een veste, welke de naam van Ulpia Noviomagus kreeg, gesticht. Aannemer negeerde en negerde het verkeer Zware boete geëist Een Haagse aannemer kreeg op .15 October j.l. het merkwaardige idee met zijn auto aan de linkerkant van de weg Den HaagRotterdam te gaan rijden en alle vermaningen van passanten ten spijt bleef hij koppig aan de verweerde'wegzijde rijden, zo een ernstig gevaar voor het verkeer vormend. Doch dit vond de man kennelijk nog niet genoeg, v/ant als er een auto moest passeren, wendde hij zijn wagen vliegensvlug naar de an dere zijde, zodat de passant in ern stige moeilijkheden geraakte, waar door o.m. een Wassenaarse fabri kant met zijn auto in een heg be landde. De kantonrechter te Delft vond het gehele geval gisteren maar uiterst matig, doch daar de warse aannemer niet verschenen was hij had opgebeld verhinderd te zijn besloot de president nog niet op de eis 1.500,boete, plus een half jaar ontzetting uit rijbevoegdheid in te gaan, doch de zaak een week te verdagen om de aannemer in de gelegenheid te stellen zich te verde digen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5