l€IÖ5£^hutspot Leids initiatief gevraagd voor standbeeld Aalberse Sint Franciscus-band verzorgde feestavond voor haar donateurs Probleem van opgroeiende arbeidersjeugd besproken DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 -_JS Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utricht, de heer M. A. Reinal- da en <de Commissaris der Koningin in Gronin dr .E. H. Ebels), zijn by K.B. van 4 Februari 1954 met ingang van 1 Juli a.s. benoemd: tot Com missaris der Koningin in Noord- Holland dr. M. J. Prinsen te Voor burg met gelijktijdig ontslag als se cretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandse Zaken; tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht mr. C. Til. E. graaf van Lynden van Sandenburg te Neer langbroek en tot Commissaris der Koningin in Groningen mr. W. A. Of- ferhaus, notaris te Groningen, ka merheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. KOLENSITUATIE IS NIET VERONTRUSTEND Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de kolensituatie weliswaar moei lijk, doch niet verontrustend is. In Limburg zijn tot dusver voldoende spoorwegwagons beschikbaar geweest om de productie af te voeren. Extra opslag naar aanleiding van transport moeilijkheden bij de afvoer was niet nodig. Wel wordt veel last onder vonden door bevriezing van water in de wasserijen, vast vriezen van het gewassen product in de wagons enz. met name in de grote steden begin nen zich enkele moeilijkheden af te tekenen op het gebied van de huis brand. Er is echter nergens sprake van een noodtoestand. Te Amster dam en Rotterdam liggen nog voor raden grove Donetz- en Wales- anthraciet die volop worden gebro ken en waarvan dagelijks wordt af geleverd. Een deel hiervan wordt over het gehele land verspreid. En geland heeft toegezegd voorlopig iedere dag een coaster met Wales- anthraciet te zullen afladen. De aan voer der wagons uit Duitsland heeft een alleszins bevredigend verloop. Voor het kolentransport heeft men dagelijks 20 a 22.000 wagons nodig. Deze zijn tot dusver steeds beschik baar geweest. Geruchten hebben er toe geleid, dat bij diverse verbruikers een nei ging is ontstaan tot hamsteren, het geen de moeilijkheden onnodig ver groot. Jaarvergadering K, V. P. Contributie verhoogd tot f 2.50 per jaar Het partijbestuur van de Kath. Volksparty heeft het plan geopperd pogingen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van een standbeeld voor wijlen prof. Aal berse, in navolging van de stand beelden, die de nagedachtenis van andere grote kath. voormannen als Schaepman, Nolens en Poels hoog houden. Het partijbestuur zou gaar ne zien, dat het initiatief hiertoe zou uitgaan van Leiden, stad van Aalberse, en dat een in Leiden te vormen actie-comité zou uitgroeien tot een nationaal comité. Dit belang rijke nieuws werd gisteravond me degedeeld door de voorzitter, de heer S. Menken, tijdens de jaarver gadering van de K.V.P., afd. Leiden, dia een flink aantal leden naar De Doelen getrokken had. Volgens de agenda zou, na de be handeling der huishoudelijke pun ten, dcor de heer J. Kortink, bonds voorzitter van de K.A.B. in het bis dom Haarlem, gesproken worden over de binding stands- en politieke enige leden spoorden aan tot groot se werfcampagnes voor nieuwe le den; iedere katholiek dient lid van de K.V.P. te zijn, werd er betoogd. Er gaven zich bovendien reeds le den op voor de werkgroepen, waar mee volgende maand gestart zal worden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Walter, meldde een le dental van 856; een kleine stijging sedert verleden jaar. In de kascommissie werden be noemd de heren Van Dijk, Hogeling en Vreeburg. De begroting 1954, vastgesteld op f 2.200,werd goed gekeurd. De voorzitter bracht een kort ver slag uit van de laatste partijraad en was enthousiast over de benoeming van mr. Van Doorn tot K.V.P.-voor- zitter, omdat hij bekend staat als een uitstekend organisator. De heer A. van Dijk was niet te vreden over de wijze van candidaat- stelling voor de Prov. Staten; de voorzitter gaf toe, dat het door bij- :ondere omstandigheden niet geheel organisatie. Hij was echter verhin- volgens gewoonte verlopen was. derd te komen en met alle respect voor de heer Kortink we wensen hem spoedige beterschap waren de leden er achteraf blij om, want de huishoudelijke agenda bood enige punten, die belangrijk genoeg weren om in uitvoerige discussies te be handelen. Er was vooreerst een bestuurs voorstel om de contributie van 2, op 2,50 per jaar te brengen. De voorzitter wees er op, dat de K.V.P. dan nog de goedkoopste partij zal zijn; de P.v.cLA. vraagt minimaal I 7,50 per jaar. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. Speel, bleek wel hoe hoog de nood was. Aan het einde van 1953 was er weliswaar een saldo van 371,95, maar er stond nog een verkiezings schuld van 1.500, Allerlei plannen werden te berde gebracht. Er waren leden, die tot 5 a 10 gulden wilden gaan, anderen die geen verhoging wilden uit vrees voor ledenverlies, weer anderen die een inzameling wilden houden om het verkiezingstekort te dekken. Tenslotte werd de contributie vast gesteld op ƒ2,50 per jaar, waarbij neg eens nadrukkelijk gewezen werd op de mogelijkheid dit bedrag De heer C. Schinck vond de af dracht aan het hoofdbestuur te hoog. De heer Menken ontkende dit; het Kolentoeslag voor de Leidse ondersteunden In verband met de strenge vorst, die dit jaar abnormale afmetingen heeft aangenomen, hebben burge meester en wethouders van Leiden Dinsdag besloten aan de groepen, die door de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken verzorgd worden, deze week een dubbele brandstoffentoe- slag te geven. De administratie van Sociale Zaken lieeft kans gezien deze extra uitkering nog deze week te betalen. De Minister van Sociale Zaken heeft een dergelijk besluit genomen voor hen, die van rijkswege gesteund worden. Deze groepen echter zuilen de extra brandstoffenbijslag over de week van 1 tot en met 6 Februari pas volgende week ontvangen. Burgerlijke Stand Geboren: Huibent, z. van H. Ver hoeven en L. N. de Tombe; Yvonne Hendrika, d. van F. Buis en K. van Leeuwen; Jacob, z. van J. de Vreugd en W. Oudshoorn; Jan Willem, z. van A. Gelderblom en W. van Dompseler. Dirkje, d. van G. Kroon en D. van 't Oeyer; Augustinus Clemens Joseph, z. van G. A. Brand en T. M. C. Schaf- fer; Abram, z. van A. Zeegers en A. van den Bos. Gehuwd: J. M. de Boer en M. E. Luijt; E. van Leeuwen en 7. S. Men- nema; W. C. van Es en B. Prenen; H. H. van den Bogaerd en T. C. de Groot partij-apparaat is uiterst sober en 1W. K. Verhoog en J. Rijsbergen; P. werkt zeer zuinig. Het moest eigen lijk vergroot worden, maar daar is geen geld voor. Tenslotte werd de verkiezing van afgevaardigden voor de Statenkring tot de volgende vergadering uitge steld. Leugering en R. de Roode; T. Raad en D. E. van Gorsel; H. P. Das en W. P. Wiggers; J. W. Snellen en L. de Bruyn; J. van Putten en G. Os- sevoort. Overleden: A. Heemskerk man 94 jaar. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Matige révue Dat de St. Franciscusband van de Hartebrug-parochie te Leiden zich in een warme belangstelling mag koe steren, bleek gisteravond niet alleen uit de geheel gevulde zaal van het St. Antoniusclubhuis, doch tevens uit het welkomstwoord van de voorzit ter, de heer J. E. Kok, die vertelde dat het aantal donateurs in het afge lopen jaar met 55 tot 180 opgeklom men is. De Franciscaanse verkennersband gaf een donateursavond, waarvan de voorgangers voldoende reclame zijn geweest om een massale opkomst te verzekeren. De opening was overweldigend en oorverdovend; zoals eens het oud testamentisch bazuingeschal, sloegen de marsen van de volledige band de zaal geruime tijd met stomheid en waren de muren van het St. Anto niusclubhuis voorbestemd geweest om met deze klanken in te storten, men zou op'de Mare thans slechts 'n zielige puinhoop vinden. Het club huis staat er echter nog en dit was gisteravond vooral prettig voor Ton van Klarenbosch en zijn assistenten, die na het openingswoord achter de coulissen vandaan kwamen om met een non-stop revue de aanwezigen in enkele uren door een land van louter liedjes en schetsjes te voeren. programma talrijk aanwezige schets jes, die moeilijk origineel genoemd konden worden en die dikwijls nog al heel erg populair waren, om het woord banaal niet te gebruiken. Zowel Ton van Klarenbosch als verschillende mede-spelers (sters), die we in andere gezelschappen heblben zien optreden, achten we tot betere prestaties in staat, en we adviseren hun in het vervolg wat minder op goedkoop effect te speculeren en wat meer de kracht van werkelyke vond sten te zoeken. Onverdeeld aardig was het num mer van enkele dames, die op „Ka- rakietachtige" wijze de band wilden imiteren; de tambour-maïtre, die erg trots op haar baantje was, werd van het toneel gestuurd en uit de grote trom kwam Leiden's kleinste band- meester te voorschijn, die reeds op 3 October de harten van vele Sle-u- telstadbewoners gestolen had. Het einde van de avond was voor Hennie Boes, die met medewerking van Lou Boullaard het feest een ro mantisch slot gaf. VOORSCHOTEN BELANGRIJKE OPGRAVINGEN BIJ HUIS LIPS Op het terrein van het voormalige huis Lips werden in 1953 opgravin- n® - - gen verricht ter opsporing van over ig u zouden we graag enthousiast over i büjfselen van dit slot. De onderzoe deze revue zijn geweest, maar dat is j kingen brachten de vrijwel volledige helaas niet mogelijk. Voor zover het i plattegrond van het gebouw aan het de muzikale gedeelten betrof, was licht. Een gunstige omstandigheid be- het geheel aanvaardbaar en soms stond hierin, dat de fundamenten van meer dan dat —we denken hier by v. de binnenmuren niet geheel uitgebro- aan de op het programma als „miss ken waxen. Een merkwaardige af- Claerwood aangekondigde zangeres, voerf gaande door de Oostelijke bui- tenmuur, werd teruggevonden. avond op geslaagde wijze naar het Weqen van Franz Léhar bracht. Maar het zwakke punt vormden de op het Donderdag 4 Febr. Naar aanleiding van het artikel, dat kapelaan H. Stoelinga gisteren in ons blad schreef over het orato rium „A child of our time", dat het R.K. Alma Mater-koor hedenavond de heer J. Mensen, Grevenstraat 6. Bondsboekje en strookje meebren gen. STADSKOK. Mr. Portheine volgt - - i ona j j termijnen te betalen, desgewenst per in de Stadsgehoorzaal zal uitvoeren,1121CV1% vJOUüSWBBrü Op week, maand, kwartaal of halfjaar, hebben ons diverse reacties bereikt, „BVJhI een be; I getuigden van grote instemming j om gezondheidsredenen heeft me- -A J-' ~1_ T7'~ 1 vrouw S. A. Th. GoudswaardKnip* lemmeriug kan zijn. Bovendien werd I met" dit gedurfde plan. Een lezer besloten een verkiezingsfonds te schreef echter zeer beducht te zijn voor de kou. Hij wilde graag komen stichten om eerst de schuld weg te werken en daarna een reserve te vermen voor volgende verkiezings campagnes. Uit alle delen van het land komen er berichten over stijgende belang stelling voor de K.V.P. In Leiden bleek deze tendenz ook aanwezig; Leerdame avond voor Leidse Vogelvrienden De voorzitter van de Ned. bond van vogelliefhebbers, de heer J. H. Noord zij te Alphen aan den Rijn, heeft gis teravond in Bellevue voor de Leidse Vogelvrienden een ernstige waar schuwing laten horen tegen het mas saal kweken, in het bijzonder van ka naries en karakieten. De kwaliteit van de vogels gaat hierdoor achter uit en Nederland krijgt zodoende een groot- landelijk surplus, waarvoor weldra 'geen afzetgebied meer is te vinden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer D. Speksnijders. Door de grote groei van de lief hebberij wordt uit het Oog verloren, dat naarmate er meer wordt ge kweekt, het surplus ook groter wordt, aldus spr. En waar moet dit blijven? De export gaat weliswaar' dit jaar zelfs tot April door dat is düs twee en een half maand langer dan vorig jaar zodat het overschot van 1953 nog kan worden gespuid, onder meer naar de Verenigde Staten. Maar dit jaar zal Nederland waarschijnlijk wel met een overschot blijven zitten, ook al omdat men „aan de overkant" thans nog beter dan hier in staat is, een kanarie een rood kleurtje te ge ven. Daaróm moeten de liefhebbers in Nederland weer naar de stelselmatig, normaal gekweekte vogels terug. De heer Noordzij constateerde bij de parkieten ongeveer een zelfde ver loop. Ook deze vogels moet men stel selmatig gaan kweken en paarsge wijze onder controle houden, dus niet zes paren in één volière, want dan is de controle weg. De liefhebberij voor het kweken van vogels is na de oorlog tegenstelling met de pluimvee-, de konijnen- en de duivensport enorm gestegen. Thans zijn er by elkaar ongeveer dertienduizend ge organiseerde vogelliefhebbers in ons land. Nadat de heer Noordzij nog nader was ingegaan op het kweken vara tropische vogels, en onder meer had gewezen op de vele mogelijkheden wat kleuren betreft van de zebra- vink, gaf hij in het algemeen de wenk: beter en minder materiaal kweken. Leidse Universiteit Geslaagd voor het. doet. examen Rechten mej. C. M. E. van der Mae- sen te Haarlem, en de heren W. N. Grypink te Den Haag; J. H. Marse- te Den Haag; H. Th.'van Schaik te Leiden; A. J. O. van Wassenaar te Wassenaar; H. B. M. H. Boitelle (cum laude) te Venlo; en K. J. Gla- •ser te Den Haag. luisteren, schreef hij, maar vreesde, dat de zaal ellendig koud zou zijn, waardoor het muzikaal genot hem vergald zou worden. Welnu, we kun nen deze lezer en met hem ver moedelijk vele anderen geruststel len: de Stadsgehoorzaal is prima verwarmd. Er heerst een zeer aan gename temperatuur, zodat men zich niet door de kou behoeft te la ten afschrikken. De laatste kaarten zijn hedenavond aan de zaal ver krijgbaar; van harte hopen we, dat er niet een onverkocht blijft! IJspret brengt ook ijsleed met zich mee. Dat ondervond gistermid dag om half zes de 13-jarige scho lier P. de G., wonend aan de Schel penkade. Hij schaatste op de open bare ijsbaan (Zoeterwoude Singel), kwam in botsing met een andere rijder, viel en brak zijn rechterpols. De E.H.D. kwam om de jongen naar het Acad. Ziekenhuis te brengen en nam en passant ook het 8-jarige meisje C. van S., wonend in de Buys Ballostraat, mee, die ook gevallen was en een scheur in de haar boven lip opgelopen had. Ook uit de zaal Maria Gijzensteeg bereikt ons het bericht, dat het er scheer, lid van de V.V.D.-fractie, be dankt als lid van de Leidse Gemeen teraad, waarin zij sedert 1910 zitting had. Het centraal stembureau be noemde de heer H. de Wilde tot op volger, die echter voor deze benoe ming bedankt heeft. Daarna kwam mr. F. Portheine aan de beurt, die de benoeming aanvaard heeft. Mr. Portheine deed -n 1950 doctoraal exa men aan de Leidse Universiteit. Hij is juridisch adviseur van de Kon. Ned. Middenstandsbond, bestuurslid van de V.V.D., afd. Leiden, en secre taris van de Provinciale Centrale van de V.V.D. in Zuid-Holland. Eni ge jaren heeft hij deel uitgemaakt van de V.V.D.-fractie in het Leidse Jeugdparlement. VEERTIG JAAR BU DE TOUWFABRIEK. Gisteren was het veertig jaar ge leden, dat de heer K. de Boer, baas van de Kluwerij en Pakkerij der af- I deling Spinnerij van de N.V. Ver- eenigde Touwrfabrieken te Leider- i dorp, in het bedrijf te Maassluis in dienst trad. Voor de jubilaris was het die dag echter een dubbel feest, want op 3 Februari pleegt hij nu voor de 66e maal zijn verjaardag te vieren. Naast waarderende woorden voor hetgeen door de heer De Boer in de afgelopen veerti" jaren in dienst van het bedrijf is ;c'ht, bood de di recteur, de heer van Deventer, hem zijn gelukwensen aan met zijn verjaardag. Als stoffelijk blijk van waardering ontving de jubilaris van de directie een geschenk onder cou vert, alsmede het vererend getuig schrift van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel met de daarbij be horende zilveren draaginsigne. Nadat de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, de jubilaris en diens echtge note die een fraai bouquet bloe men ontving had gecomplimen teerd, bood de heer J. Stouten na mens de jubileumfondsen van bazen en arbeiders in de Spinnerij, een „gemakkelijke" armstoel aan. Ten slotte sloot de heer A. de Kruiff als vertegenwoordiger van de bazen in de rij sprekers met enkele lijke woorden. Leidse KathWerkmeesters heerlijk warm is. Dit in verband met het pr03rarama vormden de verkie. de K A.B.-avond voor de parochie zing van een nieuw bestuur, die ove O.L. Vrouw Hemelvaart en St Jozef, rig°ns weiniE m„eiiijkheden oplever- die vandaag gehouden wordt. De de d(, verrassende kennismaking zaal is bovendien ounieuw geschil-1 met het nleuwe hoofdbestuursIid J. derd en gestoffeerd, zodat de K.A. w. A_ de Bruin cn last bot not Ieasti De Katholieke Werkmeesters, deze jeugd in het gezin een goede kring Leiden, hielden gisteren hun grondslag voor het latere leven jaarvergadering. De hoofdpunten van i krijgt. Ook op school wordt nog vol- w doende aandacht aan het kind ge schonken. Hierna moet dan dikwijls de beroepskeuze volgen, die echter op deze leeftijd soms meer op een inval dan op een weloverwogen daad B.'ers, die met hun huisgenoten har telijk welkom zijn, haar niet meer terug zullen kennen! Vanavond zul len o.a. de prijzen van de kaartwed- strijden uitgereikt worden. De leden van de Ned. Kath. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, die nóg geen kaarten hebben gehaald voor de bijeenkomsten van a.s. Zondagmorgen en -avond, kun nen dit hedenavond tussen 8 en 9 uur nog doen bij de penningmeester Twee tentoonstellingen in Leiden op komst Het Leidse Kunstcentrum heeft plannen in voorbereiding voor twee tentoonstellingen. De eerste zal op 4 Mei geopend worden in de Boer- haavezalen, ter viering van het eerste lustrum. Deze tentoonstelling zal niet alleen een overzicht bieden van de prestaties van het centrum, maar bovendien alle leden een kans geven te exposeren, ook de inmiddels verhuisde oud'-leden, die reeds blij ken van belangstelling gegeven héb ben. Bovendien zijn er plannen om in Juli en Augustus een tentoonstelling van beeldhouwwerken te houden op de Uurchtheuvel. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze openlucht tentoonstelling elders in de stad te houden, maar tenslotte bleek de Burchtheuvel de beste mogelijkheden te bieden. Wel zullen hier en daar in de stad beeldhouw wei-ken geplaatst worden bij wijze van affiche. Reeds hebben de V.V.V., stichting Kunst en Gezin, Leidse Middenstandscentrale, Lakenhal en diverse beeldhouwers medewerking toegezegd. benoeming van een feestcomité, dat de viering van het 35-jarig be staan van de kring in het najaar zal moeten voorbereiden. By afwezigheid van de voorzitter opende de secretaris, de heer F. A. v. Hees de vergadering. Hij wijdde een korte beschouwing aan het rei len en zeilen van de vereniging in het afgelopen jaar. Verheupend noemde spreker de gestadige groei van de kring, die wel sterk bewezen werd door de aanwezigheid van vijf nieuwe leden. De financiële resultaten die dooi de penningmeester, de heer H. Post aan de openbaarheid werden prijsgegeven, bleken zeer bevredi gend (saldo 35.en de controle commissie bracht danook hulde aan het gevoerde beleid. Het volgende programmapunt was de bestuursverkiezing, aangezien geen nieuwe candidaat zich gemeld had, werd het oude bestuur bij ac clamatie herkozen. De heer H. van Schaik zal ook in het komende jaai de voorzittershamer mogen hante ren. Onvoldoende voorbereiding. Na al deze officiële beslommerin gen gaf de wrn., voorzitter het woord aan de heer de Bruin, hoofdbestuur der van de bond, die „Het probleem van de opgroeiende arbeidersjeugd tot onderwerp van zijn lezing had ge maakt. Nergens is zoveel over geschreven als juist ovar dëze jonge mensen, die dikv ijls zonder voldoende voorbe reiding figuurlijk gesproken, uit de veilige kinderschoenen in de voor hen veel te grote werkmanslaarzen teplant worden. Het is daarom, al- us spreker, vooral noodzakelijk, dat daad berust. Nadat de heer de Bruin er op gewezen had, dat het land meer heeft aan goede vakmensen in overalls dan aan met tegenzin wer kende kantoorbedienden met losse boordjes, besprak hij de belangrijke taak die de werkmeester heeft ten opzichte van de kinderen, die bij hem in het bedrijf geplaatst worden. Hij moet gehoor hebben voor de moei lijkheden, waarmee de jongens te kampen hebben en toezien in wiens omgeving zij te werk gesteld wor den. Tact cn geduld. Juist die omgeving kan, volgens spreker dikwijls van fatale betekenis zijn. Mochten de jongens een wat onwerkwillige indruk 'geven, dan kan een grove aanpak de zaak; slechts verslechteren. Grote tact en geduld zyn voor zo'n terechtwijzing een ver eiste. Tenslotte behandelde de heer de Bruin het belang van een juiste vrije- tijds besteding en deed nogmaals een beroep op het verantwoordelijk heidsgevoel van de leidinggevenden. Na de pauze maakten vele leden nog gebruik van de gelegenheid om door vragen oplossing van diverse problemen te krijgen, waarna de heer Van Hees de spreker dankte voor zyn boeiende uiteenzetting. Het hoofdbestuur was op de aar dige gedachte gekomen onder de aan wezigen een roman te laten verlo ten, zodat een van de leden niet een fraaie aanwinst van zijn boekenkast naar huis ging. Voordat het echter zover was, wer den de penningmeester en de heren Smit en Spijker in het feestcomité benoemd, dat voor de viering van het zevende lustrum in het najaar grote plannen kan smeden en zeker spijkers met koppen zal slaan, By bebouwing van het terrein in het komende jaar zal waarschijnlijk een deel van de grachten worden aan gesneden. Met Lips is een merkwaar dig specimen een laatmiddeleeuwse- landelijke bouwkunst bekend ge worden. Publicatieborden Sedert kort zijn de gemeentelijke publicatiebor den nabij de verschillende tramhalten geplaatst, o.a. bij de ha-lte Voorscho- ten-Dorp en halte Vernedepark. Het is de bedoeling, dat in deze borden gemeentelijke publicaties worden ge plaatst. Wanneer nu het wachten op de tram wat lang duurt, kan men zich veroozen met de koele, zakelijke ambtelijke lectuur. De wijzerplaten van de toren krij gen een nieuw verguldseltje. Een paar platen hebben reeds een beurt gehad en het moet gezegd zijn, de cijfers zijn duidelijk leesbaar. Men kan nu zien hoe laat het is. Feestavond gemeente-personeel In zaal Olsthoorn aan de Molenlaan hebben de leden van de contactgroep van Openbare Werken een feestavond gehad. De directeur van de dienst, de heer C. Verhey, opende deze avond met een enkel woord, waarin hij vooral de betekenis van de contact avonden liet uitkomen. Spr. wees op het effect, dat ze kunnen hebben op de arbeidszin, de arbeidslust en dc onderlinge vriendschap. Daarna werd de feestcommissie ge ïnstalleerd, waarvan de heer G. Jong bloed voorzitter is. Deze laatste ver welkomde als gastheer de aanwezi- geh en in het bijzonder de gemeente secretaris, de heer J. de Bi-es en de wethouder van Openbare Werken, de heer J. J. Dekker. Het feestprogramma werd verzorgd door het gezelschap GrundekenDu- rini, dat met goochelen, telepathie en schetsjes de zaal lange tijd bijzonder goed vermaakte. De personeelsleden Jongbloed en Solleveld ontpopten zich als prima zangers, Jaarfeest Dc koude ten spijt vier de de R. K. Middenstandsvereniging „Sint Franciscus van Sales", afd. Voorschoten haar jaarfeest. Zij had daartoe haar intrek genomen in de verwarmde zaal van het „Wapen van Voorschoten". De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Niersman, heette de afgevaardigden van de pl. zusterorganisaties en vanzelfspre kend ook de leden, van harte wel kom en wenste ieder een genoeglijke avond. De avond werd verzorgd door de heren K. Verhulst en Jan v. Zijp uit Leiden, die met een liedje, een voordrachtje en een mop de aan wezigen aangenaam bezig hielden, Na afloop van het feestprogramma bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, terwijl er voor liefhëbbers ge legenheid was om te dansen, Laatste Berichten DRIE COMMISSARISSEN DER KONINGIN BENOEMD. In verband met het feit, dat drie Commissarissen der Koningin dit jaar zullen aftreden wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, (n.l. de Commissaris der Marktberichten GOUDA, 4 Febr. Kaas. Aan voer 10 partijen. Prijzen: le soort 2.282.33 per kg. Handel goed. LEIDSCHENDAM, 3 Febr. Eieren. Aanvoer 32800 kipeieren. Prijzen: 2400 no. 0 15.70—16.—, 4000 no. 1 14.60—15.05, 10300 no. 2 13.75— 13.80, 9900 no. 3 13.05—13.50, 5600 no. 4 12.20—12.85, 600 no. 5 11.50 —11.60. Vanwege de strenge koude was ditmaal geen pluimvee of wild ter markt. 's-HERTOGENBOSCII, 3 Febr. Vee Aanvoer: 3621 stuks vee, zijnde: 1641 runderen, 265 vette kalveren, 639 nuchtere kalveren, 32 fokzeugen, 282 slachtzeugen, 43 lopers, 577 biggen, 129 schapen, 13 geiten. Prijzen: melk en kalf koeien van 7701140, guiste koeien 560780, kalfvaarzen 675 1090, klamvaarzen" 575685, guiste vaarzen 585710, pinken 380 540, graskalveren 220345, fokkal- veren 80135, nuchtere slachtkal- veren f 4050, zware soorten 58 78.50, drachtige zeugen 265330, lopers 7035, biggen 4058, schapen 70—90 en vette schapen van 75no per stuk. Aanvoer slachtvee: 736 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 3.003.10, le kwal. 2 80—2.90, 2e kwaL 2.60— 2.70, 3e kwal. 2.35—2.40, vette stie ren 2.70, worstkoeien 2.152.30, alles per kg. geslacht gewicht, vette kalveren zware soorten 2.402.65 per kg. lev. gewicht, prima boven notering, vette kalveren midden klasse 2.15—2.25 per kg. lev. gew., prima boven notering; vette kalveren lichte soorten 1.702.per kg. lev. gew. prima boven notering; nuchtere slachtkalveren 1.181.30 per kg. lev. gew., zware soorten 1.50 1.60 per kg. lev. gew., slachtzeugen 1.64—1.73 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra, jonge slachtvarkens 1.80 —1.86 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra. Overzicht: Niettegenstaande de felle koude was de aanvoer redelijk met ruime belangstelling. De handel in melk en kalfkoeien verliep flauw- duur. Guiste koeien handel in de be tere soorten traag doch niet goedko per. Minder vraag naar jongvee, han del kalm. De kwaliteiten werden flauw-prijshoudend verkocht. Ruimer aanvoer van vette kalveren met wei nig vraag voor export, waardoor tra ge handel met lagere prijzen. Nuch tere slachtkalveren handel kalmer met wat lagere prijzen. Nuchtere slachtkalveren handel kalmer met wat lagere prijzen. Fokzeugen wei nig vraag waardoor kalme handel. Vanwege de strenge vorst korte aan voer van lopers en biggen, weinig kooplust cn ?.alme handel met iets lagere prijzen. Minder aanvoer van slachtvee, handel vlugger met over het geheel \*t hogere prijzen. Vette stieren en worstkoeien vlugge han del met hogere prijzen. Slachtzeugen vlugge handel met hogere prijzen. f Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Collega Mejuffrouw F. CHR. VAN BEUKERING De buitengewone toewijding voor haar werk en haar grote hartelijkheid voor allen, die met haar samenwerkten, zullen wij in dankbare herinnering gedenken. R. K. Vaksohool, LEERKRACHTEN ADMINISTRATRICES HUISHOUDELIJK PERSONEEL Leiden, 3 Februari 1954.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3