RIJNSTREEK Kathu jonge agrariërs rond Leiden genoten van een goed geslaagde dag Oudste boerenleenbank van de streek in nieuw gewaad DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN Aan de door het district Gouda georganiseerde selectie-wedstrijden nam ook de Boskoopse EHBO-groep deel. Alle kringafdelingen in Zuid- Holland hielden gelijktijdig dezelfde opgaaf wedstrijd. De afdeling, die het hoogste aantal punten behaalde, zou niet alleen kampioen van Zuid-Hol land zijn, doch tevens in de gelegen heid worden gesteld deel te nemen aan de landenwedstrijd. Na afloop van de wedstrijd gaf één der jury-leden een nabeschouwing over de opgaaf en de gemaakte fou ten. De uitslag was, dat Aarlanderveen met 362 van de 425 te behalen pun ten, glansrijk nr. 1 werd. Tweede werd Ter Aar met 338 punten; Reeuwijk 296; Boskoop 262; Alphen 260; Waddinxveen 216; Nieuwkoop 21'3; Gouda 194. Na afloop dankte de voorzitter van de Kring de jury voor hun belange loos werk waar zij, ondanks hun drukke werkzaamheden toch nog de tijd voor hadden kunnen vinden, en voorts allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. ALPHEN AAN DEN RIJN Damwedstrijden. Bij de 5e ronde van de bedrijfsdamwedstrijden te Alphen a. d. Rijn werd het volgende resultaat bereikt: Samsom IVan Dijk I 7—7; Zuivelhandel—Van Dijk I 113; Duinker Verruit—Boot II 10—4; Boot I had rust. Dinsdag a.s. is de grote wedstrijd te verwachten tus sen de „koplopers" Boot IVan Dijk I. Van Dijk II—Duinker Verruit; Boot IISamson I. De stand is heden; Boot I: 4 gesp. 4 gew. 8 punten; Dinker Verruit: 5 gesp. 3 gew. 1 verl. 6 pnt.; Van Dijk I: 4 gesp. 2 gew. 1 gelijk 1 verl. 5 pnt.; Samsom I: idem; Zuivelhandel: 5 gesp. 1 gew. 3 verl. 2 pnt.; Boot II: 4 gesp. 1 gew. 3 verl. 2 pnt.; Van Dijk II: 4 gesp. 4 verl. 0 pnt. Raadsvergadering. De e.v. open bare raadsvergadering wordt gehou den Vrijdag 12 Febr. n.m. om 8 uur. Volleybal. PSVA II (Alphen) won Woensdagavond de ontmoeting tegen GGV II (Leiden) met 3—0. BODEGRAVEN Door de kou bevangen. De heer G. Grondman, werkzaam bij de heer W. Kool, was aan 't bomen kappen. Zijn patroon droeg hem wegens de koude een werkje op, dat binnens huis kon verricht worden. De heer Grondman bleef echter buiten door werken. Plots hoorde men een zwa re slag en vond men de man in be wusteloze toestand op het ijs lig gen. Men vervoerde hem naar het Woerdense ziekenhuis, waar een ernstige schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Men vreest voor het leven van de heer Grondman. IJsclub opgericht. Kennelijk voortspruitend uit de buurtvereni ging EmmakadeGoudse weg is de zer dagen een ijsclub gevormd, die een deel van de Goudse vaart voor haar rekening heeft genomen en wedstrijden organiseert. Dammen. Voor de onderlinge competitie hadden de volgende wed strijden plaats: Groep I: W. Terlouw—S. Terlouw 2—0; C. Schee—T. Kooistra 1—1. Groep II: J. CommandeurJ. Jan sen 0—2; R. Doop—K. Dekker 0—2; J. Jansen—B. Ooms 2—0; B. Ooms— J. Commandeur 02; J. Comman deur—B. Terlouw 0—2; B. Terlouw— J. Jansen 02; J. Commandeur—B. Ooms 20. Biljarten. In de competitie van de Verenigde biljartverenigingen tussen Rijn en Gouwe kwamen op vallende uitslagen voor. Zo verloor Touché H met 42 van TOG III en TOG II met dezelfde cijfers van KOT I. Rijn lust I overwon met 6—0 Ons Genoegen I. In afdeling II leed het leidende Ons Genoegen II een 62 nederlaag. TOG IV speelde gelijk tegen KOT II Rijnzicht III leed met 62 een nederlaag tegen Rijnlust, en heeft nog steeds geen overwinning. Het programma voor de komende wed strijden 'luidt: Afd. I: Ons Genoegen ITOG I; TOG IIRijnzicht II; Poedel I Touché; KOT I—TOG HI; Touché liRijnlust. Afd. n: TOG IV—Rijnlust Hl; KOT nOns Genoegen I; Rijnzicht II—Touché III; Rijnlust II—HGL I; Rijnzicht III heeft rust. BOSKOOP Jaarvergadering St. Deus Dedit De jaarvergadering van de R. K. Landarbeidersbond stond vanzelfspre kend geheel in het teken van de loon- actie. Na de gebruikelijke jaarversla gen vond de bestuursverkiezing plaats, waarbij de heren A. van Rijn, C. G. M. Groenendijk en J. G. Ro- mijn werden herkozen. In de vaca ture R. J. Vurens, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd gekozen, de heer C. van Drielen. Het agendapunt: mededelingen loonbespreking met de werkgevers, had aller belangstelling. De hoofd bestuurder, de heer De Meester, gaf eerst een uitvoerige uiteenzetting over de algemene loonvorming, de OAO en alles wat daarmee verband houdt. Uit de hierna volgende discus sie bleek men eenparig van mening, dat bij de nieuw af te sluiten OAO de 2 pet. vacantietoeslag hierin moest worden opgenomen. Dit zal, in over eenstemming met het standpunt van andere bonden, doorslaggevend zijn voor het aanvaarden van de nieuwe landelijke arbeidsovereenkomst. Bij de vorige besprekingen met de werk gevers-afgevaardigden kon men het hier niet over eens worden, waarom het lopende contract door de werk nemers was opgezegd, in niet, zoals in ons bericht van 29 Januari 1954 abusievelijk werd vermeld, door de werkgevers. De volgende bespreking met de werkgevers zal plaats hebben op 8 Februari a.s.. Van belang is nog te vermelden, dat Boskoop de eerste is, die de eis stelt dat de regeling van de 2 pet. vacantietoeslag in de CAO wordt vastgelegd zodat, wanneer dit niet wordt aanvaard, het voor de an deren moeilijker wordt. Voor de goede gang van zaken is het daarom te wensen, dat beide partijen het op 8 Februari a.sv eens kunnen worden. Op de gladde ijzers. De IJsclub „(Boskoop" organiseerde gisteren wedstrijden in hardrijden op de Yaarsloot in Den Ham. Hiervoor be stond zowel van de zijde der deel nemers als de kijkers grote belang stelling, waaraan de mooie prijzen, zijnde 25,—. 15,—, f 10,— en 15,waarschijnlijk niet vreemd waren. Na een spannende kamp waren de prijswinnaars: 1. G. Bulk; 2. J. de Kwaadsteniet; 3. K. Ramp; 4. W. Koster. Voorts werden op de Watergang wedstrijden gehouden met de vol gende uitslagen: Hardrijden voor deelnemers van 18 jaar en ouder: 1. J. van Tol; 2. J. de Kwaadsteniet; 3. G. Ramp; 4. C. Ramp. Deelnemers van 15—17 jaar: 1. G. Ramp; 2. W. Vermeulen; 3. Nic. van Tol, Hazers- woude; 4. B. Radder. Voorts een hardrijderij voor meis jes tot en met 16 jaar. Er waren 22 deelneemsters, de baanlengte be droeg 160 meter. De winnaressen waren: 1. Fia Felix; 2. Corry Jon genburger; 3. Riet Nederhof; 4. Mie- ke v. d. Akker; 5. Ineke v. d. Berg. HAZERSWOUDE In een brandbijt Gistermorgen geraakte het 4-jarig zoontje van de winkelier A. K. in een brandbijt. De 16-jarige J. H. die in de nabijheid schaatste, zag dit gebeuren en wist het ventje spoedig op het droge te halen. Hardrijderij De Hazerswoudse IJsclub hield gistermiddag een hard rijderij (een worstwedstrijd). Er wa ren 42 deelnemers. De hoofdprijs was een ham, die gewonnen werd door M. van Luyk, de tweede prijs ver wierf de heer J. v. d. Voort, een rol lade en de derde prijs werd gewon nen door N. Quartel. Verder wonnen 28 personen elk twee worsten en 11 deelnemers elk één worst. De heer P. den Hooglander zorgde intussen voor een .pittig stukje muziek. De heer Joh. Kaashoek, slaagde te Delft voor het examen electro- techn. ingenieur.. LEIMUIDEN Jubileum Maarse Kroon De heer J. Horrée was 25 jaar als mon teur in dienst van de Maarse Kroon. Na zijn leerjaren bij andere gara gehouders, o.a. bij de heer K. Bree- dijik, doorgebracht te hebben, kwam hij op 1 Februari 1929 in dienst bij de fa. Maarse Kroon. Eerst te Lei- muiden, daarna in de werkplaats te Aalsmeer, later weer te Leimuiden en sinds 1946 weer te Aalsmeer. De ibeide directeuren van de firma, de heren Jac. en W. Maarse met de heren Masman en v. d. Meer, kwa men de jubilaris en zijn gezin aan huis met dit jubileum geluk wensen. Na enkele woorden van lof over zijn werk, vakbekwaamheid en plichtsbe trachting, werd de jubilaris een gou den polshorloge en een enveloppe met inhoud overhandigd. Van de personeelsvereniging kreeg hij even eens een enveloppe met inhoud. Des avonds, tijdens de receptie, kwamen vele hem en zijn gezin ge lukwensen, o.m. de gemeentesecreta ris, dr. Brinkhorst, brandweer en vele vrienden en kennissen. Naast de bloe men mocht hij nog enkele mooie at tenties in ontvangst nemen. Na de officiële receptie bleef de jubilaris met zijn gezin, familie en verdere genodigden nog enige tijd ge zellig bijeen. IJswedstrijden „Nut en Vermaak" Op het ijs langs de Willem v. d. Veldenweg zijn ijs wedstrijden geor ganiseerd in het hardrijden voor da mes. De. deelname was hierbij niet groot. De eerste prijs was voor Cilia Rijnsburger, de 2e voor Riet Imir.er- seel en de 3e voor Nel Blom. Loop der bevolking. Bevolking per 1'Januari 1953: 1245 mannen en 1248 vrouwen, totaal 2493; geboren 28 m. en 33 vr., tot. 61; ingekomen 38 m en 51 vr., tot. 89; overleden 4 m. en 8 vr., tot. 12; vertrokken 60 m. en 67 vr., tot. 127. Bevolking op 1 Januari 1954: 1247 mannen en 1257 vrouwen, totaal 2504. Geboren: Antonia Marg'aretha Maria d. van A. C. Verheugd en C. G. M. Schouten; Jozef Franciscus Maria z. van L. J. Hogeboom en P. v. Klink; Johannes Cornelis z. van C. J. v. Graas en A. v. d. Breggen; Agatha Cornelia d. van P. Koot en M. E. Keijzer; Theodora Alida Ma ria d. van J. J. v. d. Meer en M. W. Aartman; Robertus Jacobus Maria z. van C. W. Uijttewaal en C. C. van Veen. Ondertrouwd: Johannes M. Mark wat en Adriana Maijenburg; Willem J. H. van der Eijk en Janna Omme- ring. Gehuwd: Ant. van Tol en Marg. Th Hoogervorst; Th. N. Kok en Joh. de Prie; Ger. M. M. van Rijn en Corn. Tb. van Graas; Wilh. Waas dorp en M. Maijenburg; II. I. van Egmond en Wilh. Blom; Nic van Eijk en Joh. de Bruijn. Overleden: Johanna Elisabeth Dij kers 61 j., echtg. van Joh. v. d. Voort; Jacobus Burgmeijer 85 j., wedn. van A J. Kuipers; Johanna van Nieuw koop 82 j., wed. van C. J. v. Stave ren. OUDE-WETERING JAARVERGADERING K.V.P. Gem.-secretaris sprak over het Soc. Economisch rapport. De K.V.P. belegde onder voorzit terschap var» de heer P. van den Bosch haar jaarlijkse ledenvergade ring in Café Meerzicht. De voorzitter noemde het een gelukkig teken, dat een aantal dames aanwezig was. 1954 Is wederom een verkiezingsjaar, al dus spreker, doch de K.V.P. dient niet alleen te leven in verkiezingsja ren. Altijd moet activiteit aanwezig zijn. Al spreekt de verkiezing der provinciale staten niet zo tot de ver beelding van het volk, toch heeft dit orgaan een belangrijke taak. Ook bij deze verkiezing dient ieder katholiek zich van zijn taak bewust te zijn. La ten we bewijzen, dat het weer goed gaat met de K.V.P. Vervolgens heette spreker de heer W. van Harteveld van harte welkom. Na de notulen maakte de penn. melding van een batig saldo van ƒ223.40. Ten opzichte van het vorig jaar was dit een achteruitgang, die echter hoofdzakelijk moest worden toegeschreven aan de verkiezings- actie. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Verdel, de Jeu en Machielsen. De groslijst-stemming zal plaats vinden op 28 Februari a.s. Ten aan zien hiervan moest worden opge- FEEST IN DE STADSGEHOORZAAL ZIEKE GAAT GRATIS NAAR LOURDES Het was een prachtige dag, die de altoos actieve besturen van L.T.J. en L.T.B., district Leiden, gisteren hebben georganiseerd voor de jon- gemensen van het platteland uit de omtrek van Leiden De organisato ren hebben kans gezien bijna dui zend jongens en meisjes naar Lei den te trekken en hun een program ma te bieden, dat in één woord af was! Om half tien was de Hartebrugs- kerk tot alle hoeken gevuld met jon geren uit de agrarische stand. Met de districtsaalmoezenier, rector L. P. M. Vester, droegen zij het heilig Misoffer op met als intentie de op lossing van de noden en moeilijkhe den van de jeugd. De wisselende gezangen van het feest van de H. Blasius werden gezongen door leden van de L.T.J., terwijl de volkszang door alle aanwezigen werd uitge voerd. De predicatie werd gehouden door rector Vester. Op fijne wijze werk te spr. de juiste christelijke levens houding uit. Zeer sterk schetste hij de figuur van Christus en Zijn leer, waarin Hij zo ontzettend veel ont vouwde, dat juist jongeren moet aanspreken, indien zij zich denkend en vechtend een persoonlijke ver houding tot Christus weten te ver everen. Daarna tekende spr. de fi guur van de H. Maagd, die de Mid delares kan en zal zijn tussen de jonge mens van vandaag en Chris tus. Vervolgens zette spr. uiteen wat het Maria-jaar voor de jongeren kan betekenen als zij zich eens be zinnen op de figuur van Christus' Moeder. Alle noden en problemen zijn aan Haar het beste toever trouwd. Na een hernieuwde wek roep tot allen, om juist in dit jaar de oorden waar de hemelse Moeder verevenen is, te bezoeken, om Haar te danken en te vragen om steun voor het leven en bovendien te ge tuigen van het rotsvaste geloof in Haar onvergankelijke grootheid, brak spr. tenslotte een lans voor een spon taan offer om slechts één ziek kind gratis naar Lourdes te zenden, het genade-oord van de H. Maria. Onder de offerande offerden jonge boeren, tuinders, kwekers en de meisjes een bedrag van 221. Het ideaal, door rector Vester ge steld, werd verwezenlijkt, wamt één ziek kind zal naar Lourdes gaan op kosten van de offers, gebracht door de jongeren van L.T.B. en L.T.J. Na de H. Mis ging men naar de Stadsgehoorzaal, waar voorzitter Leo v d. Post het L.T J.-gebed bad en Loek de Jong het mooie L.T.J.-lied inzette op de piano, dat door allen werd meegezongen. De heer G. P. van Leeuwen, voor zitter van de kring L.T.Bheette na mens zijn' bestuur de jongelui har telijk welkom en benadrukte nog eens de betekenis van het woord cultuur. Met een beroep op waardig heid, blijheid en sprankelende le vensdrift wenste hij de aanwezigen een heerlijke dag toe. Hierop volgde de declamatiewed strijd, waarvoor maar liefst elf deel nemers waren. De inhoud van de declaipaties was goed, een enkele prima. Het prettige was, dat de aan wezigen in de zaal allen konden mee doen met het geven van cijfers. Tij dens het declameren was er een doodse stilte in de zaal. Wel een be wijs, dat de jongeren gevoel hebben voor het schone van de dichtwer ken. Een tweede bewijs, dat hier de juiste toon geraakt was, lag wel in het feit, dat 300 mensen serieus aan het waarderen hadden meegedaan. In de middag maakte Leo v. d Post de uitslag bekend: 1. Cees de Jong uit Hazerswoude (1266 pnt.); 2. An nie Koot, Hazerswoude (1221J4); 3 Cees van Leeuwen, Zoeterwoude (1139); 4. Joke de Jong, Hazerswou de (111214); 5. Jan Zwetsloot, Hoog- made (109514): 6. Jan van Rijn, Stompwijk (1073j<). Voor de vier eersten waren prachtige prijzen be schikbaar; voor de vijfde en zesde een troostprijs. Spontaan leefden al len mee bij het bekend maken van de uitslagen; het klappén was niet van de lucht Toneel en dansen Na de succesvolle wedstrijd in het declameren zag men een mooie schets, gespeeld door de afd. Ha- zerswoude-Groenendijk. Vele aan wezigen wisten niet voordat Leo v. d. Post dit gezegd, had dat iri districtsverband al een wedstrijd gehouden was in toneelstukjes, ge schikt voor deze dag. Het was de pientere afdeling van de Groenen dijk waar blijkbaar het toneelspe len in het bloed zit, we denken nog aan het 100-jarige „Onder Ons" die het stuk opvoerde van „Papa strijkt de vlag". Een stuk vol humor van Henri Lemor. De keus was goed en de strekking van het stuk on danks alle humor prima, echt iets voor jonge mensen. De Groenendij kers kregen van de zaal een pluim, evenals van de voorzitter, die haast niet wist te zeggen hoe hij de spe lers moest danken. Hij deed dit door uit verbouwereerdheid een meisje een klap op haar schouder te geven, inplaats van een hand! Om half drie werd aan Evert Cas- telein en zijn assistent, de heer Vis ser, de leiding van het dansen toe vertrouwd. Gé Hofenk en zijn man nen verzorgden de dansmuziek. Over leiding en muziek behoeven we niet veel te zeggen; het was goed Wel vermelden we nog iets, dat tussen het dansen kwam. Een groep L.T.J.- ers en L.T.J.-sters uit Zoeterwoude trad naar voren en voerde een aan tal oude dansen uit, die in stijl en rhythme zeer sterk aanspraken. De groep oogstte zeer veel succes. De polonaise was wederom een hoogte punt, waarin de gemeenschapszin op een spontane manier tot uitdrukking kwam. Kort voor het einde betrad Leo v. d Post het podium met een spe ciale boodschap. Allereerst deelde hij de opbrengst van de collecte mede en stelde, dat waar nu een zieke van district Leiden naar Lourdes zal gaan, deze niet alleen gaat. Door en kelen van de L.T.J. zal zij of hij om ringd worden. Hij (leed dan ook een beroep op de edelmoedigen om zich op te geven voor de eigen bede vaart. Tenslotte richtte hij zich spciaal tot de meisjes om zich ook in club verband te bezinnen op de vragen van het leven. Hij zegde de meisjes vanuit de L.T.J. alle steun toe om sa men te streven naar de idealen van een fijn gezin, een goede samenle ving, een mooie stand en een betere wereld. merkt, dat nog geen volledige berich ten waren ontvangen. Het woord was hierna aan de gem.- secretaris, de heer W. van Harteveld, die in een interessant en uitvoerig betoog het Sociaal Economisch rap port van de gemeente Alkemade toe lichtte. Wat betreft de behoeften van Oude-Wetering merkte spreker op, dat een jeugdhuis en kleuterschool voor deze plaats zeer noodzakelijk zijn. Door het Protestante deel der be volking was reeds met succes een actie op touw gezet tot bouw en in richting van een kleuterschool. Waar blijven echter de Katholieken? Al leen particulier initiatief kan hier iets bereiken. De gemeente zal zeker haar steun niet onthouden. Tevens moet de watersport worden bevor derd. Dit zou o.a. kunnen geschie den door aanleg van eilandjes in het Braassemermeer en door de bouw van zomerhuisjes. De plaats zal ze- Hazerswoude-Koudek erk 'TONDER DE JUISTHEID te willen i van de bank werden geschonken suggereren van de karakteristiek door de architect en aannemer. „Hazerswoudse afwachters" kunnen we wel vaststellen, dat deze in ieder geval niet slaat op de activiteit van de boerenleenbank Hazerswoude- Koudekerk. Deze bank werd name lijk in 1899 opgericht, zodat zij de 55- jarige leeftijd reeds heeft bereikt in een periode, waarin de meeste zus terinstellingen zo ongeveer het gou den jubileum voorbereiden. Gisteren was het voor de oudste bank in de Rijnstreek een bijzondere dag, want een verbouwd, uitgebreid en gemo derniseerd pand kon in gebruik wor den genomen. Wie alleen de oude inrichting kent en een dezer dagen de boerenleen- bank-van-nu binnenstapt, zal zo ver bouwereerd zijn, dat hij even moet gaan zitten. Nu dat kan, want in de wachtkamer staat een prachtig lede ren bank, waarop het goed zitten is. Men heeft er zelfs een tafeltje met lectuur tot zijn beschikking. Drie lo ketten geven gelegenheid om zaken te behartigen. Dat is heel wat anders dan voorheen. Prachtige inrichting. Het oude kantoor is thans inge richt als privé-kantoor, waar men indien nodig de zaken rustig kan bespreken. Daarnaast ligt het nieu we kantoor, dat men niet meer zal herkennen. Prachtige stalen kantoor meubelen in grijs met zwarte afwer king en stoelen met een groene be kleding. Het plafond is van geluid absorberende platen met een inge bouwde T.L.-verlichting. De eigenlijke uitbreiding van het oude gebouw bestaat uit een kluis en een archiefruimte plus de wacht kamer. De kluisdeur heeft een ge wicht van 2500 kilo en is voorlopig een slag voor op de nieuwste in braakmethode. Het geheel heeft een rustige sfeer, waarin het werken ongetwijfeld aan genamer is dan in een oud kantoor. Ook de centrale verwarming is zo wel voor personeel als cliënt een flinke verbetering. Twee emblemen De portretten van wijlen de heren Wesselingh en Veelenturf, die beide voorzitter van de bank geweest zijn, alsmede van de overleden kassier Van der Poel en de thans 93-jarige ere-voorzitter A. B. Verkleij hebben een plaatsje aan de wand gekregen. Zij zijn het geweest, die vele jaren hun beste krachten aan de bank heb ben gegeyen. Historie. Aanvankelijk was de bank onder gebracht in de woning van de kas sier W. v. d. Poel in Hazerswoude- dorp. Die toestand duurde van de oprichting in 1899 af tot 1922. In dat jaar echter werd door de Coöp. „De Hoop" het bekende pand aan de Rijn dijk gekocht, waarin ook de boeren leenbank onderdak kreeg. Sindsdien is de bank gegroeid, vooral in de na-oorlogse periode. Het werd hard nodig, dat er uitbreiding kwam. Het aantal spaarders bedroeg b.v. in 1943 ongeveer 1400 en mo menteel 3300. De dagomzet vermeer derde in die tijd van 20.000 tot 65.000. Het belanstotaal heeft mo menteel het bedrag van 3lA millioen gulden bereikt. Door deze gang van zaken was het niet alleen nodig, maar ook verant woord om tot vernieuwing en uitbrei ding over te gaan. Het architecten bureau Dekker en v. d. Sterre maak te hiertoe een practisch ontwerp, dat door de aannemer F. de Boer uit Ha zerswoude keurig werd uitgevoerd. Opening. Bij de officiële ingebruikneming, die gistermiddag plaats had, toonden vele autoriteiten him belangstelling o.w. burgemeester De Hollander van Hazerswoude, wethouder N. P. Kap- tein, tevens voorz. van de Raad van Toezicht, gemeente-secretaris De Braver, mr. De Herder, burgemees ter van Koudekerk, wethouder Mo lema, hoofdinspecteur Hendrikse van de Centrale Bank te Utrecht en no taris Bakker. De voorz. van de bank, de heer W. Lommerse, was verheugd, dat deze klein en nietig begonnen instelling was uitgegroeid tot een behoorlijke plattelands bank. Toen er veranderd moest worden, zo zeide hij, hebben we de zaak meteen flink aangepakt en nu zijn we voor de eex*ste tien tallen jaren onderdak. Hij dankte de Coöp. „De Hoop" voor de medewer king en de architecten en aannemer voor de toewijding, waarmede zij zich van hun taak hebben gekweten. Sprekers. Tijdens een ongedwongen samen zijn voerden nog verschillende spre kers het woord. De heer Hendriks van de Centrale Bank feliciteerde het bestuur en de kassier met dit doel matige gebouw. De modernisering was noodzakelijk en kon uitgevoerd worden zonder dat de leden hier voor een offer moesten brengen. Burgemeester De Hollander vond de bank zeer belangrijk voor de ge meente en was daarom blij, dat het haar goed ging. Zó goed zelfs, dat ze uit haar jasje is gegroeid. Het nieuwe jasje mocht er zijn. Eigen lijk, zo zei de burgemeester, is het geen jasje meer. Het is een jaquet! Burgemeester De Herder van Kou dekerk prees de samenwerking, die in de boerenleenbanken belichaamd wordt. Men kan hier met recht zeg gen: „Kleine dingen worden door samenwerking groot." De heer C. A. v. Öam van „De Hoop", welke instelling goed be schouwd onder één dak woont met de bank, dankte voor de prettige verstandhouding en was er van over tuigd, dat deze zou blijven voortdu ren. Ook notaris Bakker sprak een kort woord van gelukwens. De heer De Boer, de kassier, be dankte voor het mooie kantoor, dat dank zij de vooruitstrevenheid van het bestuur kon worden gebouwd. Het is er natuurlijk gekomen voor de bank, zo merkte spreker op, maar ik behoor tot degenen, die er het meest van profiteren. De voorz. van de Raad van Toe zicht, de heer N. P. Kaptein, was de laatste spreker. Hij dankte in het bij zonder de kassier voor het vele werk, dat hij steeds met zoveel toewijding doet. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen, om herinnerin gen op te halen uit het 55-jarig be staan van de bank. ker profijt kunnen trekken van het nog steeds toenemende vreemdelin genverkeer. Tijdens de rondvraag drong de heer Machielse aan op de vorming van een jongeren-afdeling en het ge ven van kadercursussen, indien mo gelijk in samenwerking met andere plaatsen in de gemeente. De voorzit ter zegde toe, dat het bestuur de no dige aandacht aan dit vraagstuk zou besteden. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering K.V.P. In de Pancratiuszaal kwam de K.V.P. voor haar jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreerde voorz. L. J. v. d. Poel de stemmenvooruitgang bij de gehouden gemeenteraadsver kiezing, en wijdde voorts enkele woorden aan de komende verkie zing voor de Prov. Staten. Voorz. was van mening dat de twee zittende can- didaten bij een normele verkiezing behouden konden worden. Voorts be sprak voorz. de samenwerking van de kringen Gouda en Leiden, die in feite noodzakelijk was geworden, doordat Voorburg en Leidschendam niet meer onder Gouda ressorteerde. Vervolgens werd het advies voor de groslijststemming op 23 Febr. a.s. be kend gemaakt. Uit het jaarverslag van secr. J. Verdel sprak de activiteit der vereniging, alsmede dat het le dental iets was vooruitgegaan. De penn. L. J. Bontje vermeldde in zijn finantieel verslag een batig saldo ad 185.95. Namens de kascommissie verklaarde C. de Jong boeken en be scheiden in orde. Doordat de afge vaardigde der kringvergadering H. J. van Klink niet ter vergadering aanwezig kon zijn, werd het verslag hiervan uitgebracht door de 2e secr. N. Bakker, welke tevens een verslag gaf van het partijcongres. In het bestuur werd in de vacature N. Ver haar gekozen de heer G. Hölscher, waarna voorz. dank bracht aan het scheidend bestuurslid voor het vele verdienstelijk werk in het belang der vereniging verricht. Hierna verlureeg de heer W. A. van Harteveld, ge meente-secretaris, het woord om te spreken over „Het Sociaal Econo misch Rapport" de gemeente Alke made. Spr. gaf aan wat aan de hand van dit rapport noodzakelijk zal zijn om de economische structuur der ge meente, vooral ten opzichte van de tuinbouw, te verbeteren. Dat het be sprokene met grote aandacht was ge volgd, bleek wel uit de diverse vra gen, die werden gesteld en welke door spr. tot volle tevredenheid wer den beantwoord. RITNSATERWOUDE IJswedstrijden Op de ijsbaan van de vereniging „De Eendracht" waren ijswedstrijden, zgn. afvalwed- strijden georganiseerd. Door de he ren deelnemers moesten gereden worden eenmaal 400 m., dan vier maal 400 m. en tenslotte vijfmaal 400 m. De eerste prijs werd behaald door B. Kraan, Bzn. Deze mocht in ont vangst nemen een medaille, evenals de overige winnaars, en een wissel beker, beschikbaar gesteld door de burgemeester. Wanneer deze beker driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen wordt, komt zij in eigendom van de winnaar. De 2e prijs behaalde Sj. Kraan, Bzn. De 3e prijs B i o s c o p e n De films voor de komende, week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De verdorven stad", - vol wassenen. Lido: „Konvooi naar Malta", 14 jaar. Luxor: „Slaven der hartstocht", 18 jaar Trianon: „The Captain's Paradise", volwassenen. Rex: „De kus van een dode", 18 jaar. H. Kraan Bzn. De dames-deelneemsters moesten eerst éénmaal 400 m. rijden en daar na 800 m.. De le prijs werd behaald door mejuffrouw Gré Kraan, Pd. (met wisselbeker); 2. mej. Cor Visser Jd.; 3e Willy Weststeijn. Burgemeester J. A. Bakhuizen reikte aan de winnaars en winnares sen de prijzen uit. Loop der bevolking. Bevolking op 1 Januari 1953: 417 mannen en 387 vrouwen, totaal 804; geboren 13 m. en 9 vr., tot. 22; ingekomen 14 m. en 26 vr., tot 40; overleden 2 m. en 2 vr., tot 4; vertrokken 17 m. en 17 vr., tot. 34. Bevolking op 1 Jan. 1954: 425 mannen en 403 vrouwen, totaal 828. Geboren: Louisa Margaretha d. van P. v Iperen en L. M. Boekkooi; Hendrika d. van K. Roskam en G. Tolfing; Marinus Petrus Hendrikus z van J. J. Overdevest en H. v. Kessel; Anthonie z. van T v. Luiing en T. v. Soest. Overleden: Reinder Reumerman 58 j., echtg. van G. Goudriaan; Jo- "1 j., echtg. TER AAR Nieuwveense jongen verongelukt Gisterenmiddag stond het 12-jarig zoontje van dominee Snel uit Nieuw - veen op het terrein bij de garage van de NAL te wachten op de bus, waar in hij moest overstappen naar Nieuwveen. Toen de bus aankwam reed deze als gewoonlijk achteruit het terrein op. De jongen is toen op de rijdende bus gestapt en daarbij uitgegleden met het gevolg dat hij onder de bus terecht kwam. Onge lukkigerwijze kwam hij zo terecht, dat hij het wiel over de borstkas kreeg. Hij overleed onmiddellijk. Naar wij vernemen treft de chauf feur, die geheel overstuur geraakte, geen schuld. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd ook direct na het ingestelde politieonderzoek vrijgegeven en mocht naar de ouder lijke woning worden vervoerd. Wisselbeker „Nooit Gedacht" Onder grote belangstelling van het Korteraarse publiek werd de wissel beker van de Korteraarse ijsvereni- ging verreden. De strijd ging over een afstand van 10 km. Houder van de beker was de heer Adr. Mesman. De uitslag luidde: 1. Math. Wijfjes; 2. Adr. Mesman; 3. Jan de Hertog; 4. C. Vis. Voor dit jaar wordt de heer 'M. Wijfjes houder van de beker.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2