S)zSj2M\w2fi\\/W\MX I sTS "1 Een mislukte dag op de Berlijnse conferentie BERLIJNSE ATMOSFEER Molotof laat zich door geen argumenten overtuigen Voorstel tot het houden van een volksstemming in Duitsland Paniek aan de oevers van de Ganges Iri Frankrijk heerste nooit zo'n kou Aga Khan is te zwaar Terugtocht der Fransen in Indo-China DE WINNAAR J. v.d. BERG ARRIVEERT m DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 f I /V'l As 45stc JAARGANG No. 13110 d™: c. M. v. hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ONDER NUL! I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° HET IS MET DE RUSSEN al net eender als met een voetbal elftal; zij voelen zich op eigen ter rein het beste thuis en zijn daar het felst. Zo liet Molotof zich in West-Berlijn een enkele maal door Eden verschal ken en zat punt 2 van de agenda in de Russische goal voordat hij er erg in had. Maar Maandag heeft Molotof revanche genomen en in het gebouw van de Russische ambassade in Oost- Berlijn is hij op zodanige wijze te keer gegaan, dat de scheidsrechter maar liever meteen had moeten af fluiten. Het schijnt een hopeloos geval te zijn. Tegenover Edens plan voor vrije verkiezingen in Duitsland en de ge leidelijke vorming van een Duitse re gering, die de vrijheid zou hebben naar eigen wens militaire bondge nootschappen aan te gaan, heeft Mo lotof een absoluut veto voor zulke militaire banden van een verenigd Duitsland gesteld. Wat Molotof wil is een zwak 0 en neutraal Duitsland, dat wel iswaar geen bedreiging van de vrede zal vormen, maar weldra een weerloze prooi zal zijn van de grote slok-op uit het Oosten. i Dat Russische spelletje is al te doorzichtig voor het Westen om er nog in te trappen. Wat Molotof ge daan heeft ,is niets meer dan een lompe en openlijke aanval op de Europese Defensie Gemeenschap, die hij niet anders kan zien dan als een militaire blokvorming van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland, uitsluitend gericht tegen de Sovjet-Unie en bezield met een kwaadaardige aanvalsgeest. De zwakste steen in dit blok is Frankrijk en daarom probeerde Mo lotof tevens de Fransman eruit te wrikken door met een somber gezicht te voorspellen, dat deze blokvorming zou leiden tot een Duitse vergeldings- politiek tegen Frankrijk. Om dat te voorkomen moesten Frankrijk en de Sovjet-Unie broederlijk samenwer ken. Bidault liet zich echter niet lijmen en sloot zich geheel aan bij de eens gezinde afwijzing van Molotofs voor stellen. Vooral de Amerikaan Dulles was bijzonder fel in zijn uitingen en heeft Molotof onverbloemd en onge zouten de waarheid gezegd. De enigen, die het Russische spel nog altijd niet door hebben, zijn de Westduitse sociaal-democraten. De stakkerds geloven, dat een opgeven van de Europese Defensie Gemeen schap de enige mogelijkheid is de Russen ertoe te bewegen toe te ge ven in de kwestie van de kiesproce- dure, waardoor men tenslotte toch bij de Duitse hereniging zou kunnen uitkomen. Verblind als zij zijn door het sta ren op het glanzende ideaal van een verenigd Duitsland, zien zij niet hoe zeer zij de Russen in de kaart spelen. Op hen speculeert Molotof, als hij zijn voorstel doet om het Duitse volk door een volksstemming te laten uit maken of het een vredesverdrag wenst, of in de plaats daarvan de Conventies van Bonn en de E.V.G. Een volksstemming in die trant werlft nooit verhelderend maar al tijd verwarrend, omdat het probleem niet zuiver wordt gesteld. Iedere Duitser wenst een vredesverdrag, of hij voorstander dan wel tegenstander is van de E.V.G. Maar waar Moltof op speculeert is, dat er in West- Duitsland massa's sociaal-democraten zouden zijn, die voor een vredesver drag, zelfs a la Molotof, zouden stem- men, alleen omdat zij meendep op die manier de twee gescheiden helf ten van het Duitse vaderland weer aan elkaar te kunnen krijgen. Ook op dit voorstel van Molotof gaan de Westerse mogendheden ech ter niet in. Het zal dus geen effect sorteren, maar voor de propaganda zal het wel weer uiterst nuttig zijn. Het is juist dit soort propaganda, d^t het voornaamste doel is van de Rus sen bij elke internationale confe rentie. Tot nu toe is de vrede geen enkele stap nader gekomen en wij zien ook niet in, hoe dat zou kunnen, gezien de atmosfeer welke te Berlijn heerst. Door de geallieerden eenparig afgewezen De Berlijnse conferentie is ook Woensdag niet over het dode punt, waarop de besprekingen over de toekomst van Duitsland zijn aangeland, heen geko men- Molotof heeft ook Woensdag geweigerd in te gaan op de Westelijke voorstellen voor vrije verkiezingen in Duitsland. H|j heeft ook de door hem beloofde tegenvoorstellen nog niet ingediend. Eerst op aandrang van minis ter Eden verklaarde hij aan het einde van de zitting, dat hij vandaag met zijn tegenplan zal komen. De zitting, die de ministers Woensdag in de Rus sische ambassade hielden, bestond uit een vruchteloze woordenstrijd over de vraag of een verenigd Duitsland automatisch van de Europese Verdedigings gemeenschap deel zal uitmaken of niet. Ofschoon alle drie de Westelijke ministers categorisch verklaarden, dat zij Duitsland geheel en al vrij willen laten, te beslissen of het in de gemeenschap wil blijven, hield Molotof het tegendeel staande. De ministers hebben nog steeds geen afspraak gemaakt over de datum, waarop hun geheime besprekingen zullen beginnen. DE ENIGE VERRASSING. lotof concentreerde zijn aanvallen j andermaal op de verdragen van Bonn De enige verrassing, waarvoor Mo-1 en parijs 6 oncfprpn 7nr<rdo «-n vnnr- Molotof bestreed, dat de Westelij ke mogendheden een verenigd Duitsland vrij zouden laten in zijn lotof gisteren zorgde, was een voor stel om het Duitse volk door een volkstemming te laten uitmaken of het een vredesverdrag wenst of in plaats daarvan de conventie van Bonn en de E.V.G. Van Westelijke kant werd zulk een procedure niet aanvaard. Bi dault cn Eden wezen het plan af. De Franse vertegenwoordiger zei- de, dat dit voorstel geheel en al aan argumenten, die hij daarbij gebruik te waren de tijdsduur van het E.V.G.- verdrag vijftig jaar en de be paling van de conventies van Bonn, waarin de bedoeling wordt neerge legd, dat geheel Duitsland de ver plichtingen van de Bondsrepubliek t.a.v. het Europese leger overneemt. Bidault antwoordde daarop, dat de Europese Gemeenschap weliswaar voor vijftig jaren bedoeld was, maar dat de Duitse verplichtingen prac- tisch zouden vervallen wanneer de Bondsrepubliek ophield te bestaan. Duitsland zou dan de vrije keuze hebben en de Westelijke landen had den vertrouwen genoeg om de uit slag van deze keuze af te wachten. Wanneer in de Conventies van Bonn al de wens werd uitgesproken, dat een verenigd Duitsland de verplich tingen der Bondsrepubliek zou over nemen, dan nam dit nog niet weg, dat Duitsland absoluut vrij bleef om zjjn eigen keuze te maken. De Russische minister liet zich echter niet overtuigen. Het EVG- verdrag was en bleef voor hem een militaire groepering van Europese landen, die gericht was tegen ande keuze voor of tegen de Europese re Europese landen en Duitsland zou Verdedigingsgemeenschap. De enige „door dreigementen" van de Weste- de zaak voorbij ging. Het ging er Olifanten Vf>rfranf«>n Plaats toe om biJ de eerste nieuwe van uit, dat er tegenstellingen be- vtiiLapic.ii maan van het jaar een bad in de ri- stonden tussen de verdragen van Bonn en een vredesverdrag. Maar de Westelijke ministers wensten deze stelling niet te accepteren. Zij ge loofden eerder, dat de meerderheid van het Duitse volk beide zou wil len. Daarom zou het absurd zijn het Duitse volk voor de keuze tussen beide te stellen. Een woordvoerder van de Britse delegatie voegde daar na de zitting nog aan toe, dat men het Duitse volk moeilijk zou kunnen laten stem men over een vredesverdrag, zo lang het niet de inhoud daarvan kende Overigens zou een volksstemming dezelfde supervisie nodig maken als een verkiezing. Daarom kon volgens de Brit niet worden ingezien, waar om tnen dezelfde vraag niet langs de weg van een verkiezing en de vorming van een vrije regering zou laten beantwoorden pelgrims Gisteren meldden wij reeds, dat er een paniek was uitgebroken onder drie-en-een-half millioen mensen, die op het moment dat de nienwe maan zou ondergaan, een bad in de heilige wateren van de Ganges wil den nemen. Naar thans blijkt, heeft deze paniek aan minstens 315 men sen het leven gekost, terwijl om streeks duizend anderen werden ge? wond. Velen werden verpletterd on der de poten van dol geworden olir fanten, die door het gedrang van de menigte nerveus waren geworden en niet meer in toom konden wor den gehouden. Volgens een officiële mededeling kan het definitieve dodental aanmer kelijk hoger liggen, aangezien men thans nog niet weet hoeveel pel grims door de rivier zijn meege sleurd. De samenvloeiing van de Ganges en Joemna is voor de Hindoes een heilige plaats en elk jaar stromen ten" zich tot korte opmerkingen. Mo- millioenen gelovigen naar deze Molotof hield twee lange redevoe ringen, de andere ministers beperk- Zeventig slachtoffers De duurte van het materiaal en zijn eigen omvang hebben de Aga Khan er toe gebracht zich bij zijn platina jubileum als hoofd van de Ismalia secte niet .eerlijk" tegen pla tina te laten afwegen. Om de we ging toch, zij het dan ook symbo lisch, te laten doorgaan, was de weeg schaal te Karachi zo afgesteld, dat één ons platina gelijk stond met een stone (14 Engelse ponden) van het gewicht van Aga Khan. Geen onver standige maatregel, als men bedenkt, dat de 76-jarige meer dan 95 kilo woog, toch nog ruim elf stone. De plechtigheid van het wegen van de vorst was het hoogtepunt van de feestelijkheden te Karachi ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de Aga Khan als hoofd van zijn godsdienstige secte, die zeer veel aanhangers telt. Bijna vijftig duizend van hen waren gistermor gen in alle vroegte al naar het met Ofschoon in geheel Europa de win ter zich geducht heeft doen voelen, heeft toch vooral Frankrijk te lijden gehad. Daar was het kouder dan het ooit sinds mensenheugenis is ge weest. In totaal is het aantal slacht offers van de bittere koude geste gen tot zeventig. De meeste slacht offers waren dakloze zwervers of kinderen en oude, in onverwarmde hutten of keten wonende mensen. De ongeveer twee duizend daklo zen van Parijs zijn thans allen in politiebureaux of gereed gemaakte nood verblijven ondergebracht De Franse regering heeft vier millioen frank ter beschikking van hulpver leningsorganisaties gesteld. Slechts in de Riviera kwam de temperatuur boven het vriespunt. Door de straten van sommige, van de buitenwereld afgesneden berg dorpen, zwerven 's nachts wolven en wilde beren, op zoek naar voed sel. De laagste temperatuur in België werd te Spa waargenomen, waar het kwik tot 30 graden onder het nul punt daalde. Van Namen tot aan de Franse grens is de Boven-Maas ge heel dichtgevroren. Uit Italië worden sneeuwstormen in de Apennijnen gemeld, waar hon derden dorpen reeds gedurende verscheidene dagen zijn geïsoleerd. vier te nemen Dit jaar was het aantal pelgrims zo groot, dat Dinsdag reeds een kleine pontonbrug onder de menig te bezweek. Hierbij kwamen zes per sonen om het leven en werden ne gentig anderen gewond. Millioenen brachten de nacht aan de zanderige oevers van de rivier door, ondanks de koude en voortdu rende regen. In de vroege ochtend uren zag de menigte twintigduizend sadhoe's (heilige mannen) en an- dei-e religieuze leiders, schrijlings op olifanten gezeten, in de river afda len. Zij maakten gebruik van hun recht, als eersten te mogen baden. Onmiddellijk daarna stroomden de pelgrims naar de oevers, elkaar ver dringend om het water te bereiken op het moment, waarop naar schat ting de nieuwe maan zou ondergaan. Volgens de Hindoe's is het een gun stige omstandigheid, juist op dat tijdstip in de heilige rivier te baden. Het gedrang werd zo groot, dat velen niet in staat waren, zich staan- dè te houden cn onder de voet wer den gelopen. Hierdoor ontstond een paniek; men begon te dringen en van minuut tot minuut werd de chaos groter. De sadhoe's, die de menigte als een reusachtige schuivende muur op zich af zagen komen, geraakten zo zeer van streek, dat zij probeerden In een dorp zijn drie kinderen over- met speren en lange, van ijzeren leden. Tweehonderd personen liepen punten voorziene stokken, de men- verwondingen op, een meisje, is sen terug te dringen. Woensdag overleden. Verschillende pelgrims werden In Wenen zijn tot nu toe zes do-1 door de lansen gedood. Ten slotte den te betreuren, waarvan vijf doorjv.erden de olifanten, waarop de gasverstikking om het leven zijn ge- sadhoe's waren gezeten zenuwachtig komen en de zesde, een 78-jarige en begonnen dwars door de menigte man, op straat de bevriezingsdoodtc rennen, waardoor een bloedbad stierf. Verbindingsstukken der gas-1 werd aangericht vlaggen afgezette terrein getrokken, waar de weging zou plaats hebben. Onder hen bevonden zich Moham med Ali, de premier van Pakistan, en drie regerende vorsten van klei ne Pakistaanse vorstendommen. Omdat de Aga Khan zich er over had beklaagd, dat hij in Karachi r.iet voldoende vers fruit kon krij gen hebben zijn gelovigen in Zuid- Afrika hem als cadeau ter gelegen heid van zijn jubileum een mand met fruit toegezonden per vliegtuig. Peren, perziken, druiven 'en meloe nen ter waarde van duizend gulden, en zo'n mand hebben zij deze week al tweemaal gestuurd buizen zaten door de vorst losser, waardoor gasverstikking kon op treden. In Zuid-Slavië is een groot ge deelte van het verkeer door sneeuw val stilgelegd. Bij hevige sneeuwval in Servië zijn negentien personen om het leven gekomen Particulieren kunnen geen brandstof meer verkrij gen. In een woonwijk van Belgrado is tijdens een sneeuwstorm een hon gerige wolf waargenomen, die door de straten sloop. De tot nu toe gevonden lijken zijn Woensdagavond aan de oever van de Ganges gecremeerd. Hoewel de pelgrims treuren over het verlies van vrienden of verwan ten, heerst er echter onder hen toch een gevoel van voldoening, dat de slachtoffers gestorven zijn op het voornaamste Hindoefeest van de eeuw. Het is bovendien de levens wens van iedere Hindoe, dat zijn stoffelijke resten worden verbrand op de oevers van de Ganges. lijke landen gedwongen worden zich bij die groepering aan te slui ten. Andermaal trachtten de Westelij ke ministers vergeefs Molotof te brengen tot een bespreking van con crete plannen voor een Duitse her eniging. Het enige wat zij ermee kon den bereiken was, dat de Russische minister beloofde Donderdag met zijn tegenplannen te komen. EX-SULTAN NAAR TAHITI. Naar Franse diplomatieke kringen hebben medegedeeld, zal de ex-sul tan van Marokko, Sidi Mohammed ben Yoessef, ongeveer 3 weken in Madagascar doorbrengen voordat hij wordt overgebracht naar Tahiti in de Stille Oceaan. Men heeft de ex-sultan vorige week uit Corsica weggevoerd, waar hij on der bewaking van Franse politie verbleef sinds hij in Augustus werd afgezet. LOEANG PRABANG BEDREIGD De twaalf duizend soldaten van de Vietminh trekken vrijwel onge hinderd voort naar de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. Wel bestoken de Fransen hen vanuit de lucht, maar de troepen van de Franse Unie trek ken „ordelijk terug volgens een lang tevoren opgemaakt plan". Het Fran se opperbevel heeft bekendgemaakt, dat het geen nieuws meer zal ver strekken over de positie der eigen en vijandelijke troepen in het Noor den van Laos. Volgens de laatste berichten na deren de troepen van de Vietminh Moeong Ngoi, nog geen honderd ki lometer ten Noorden van de hoofd stad, dat zij gisteren misschien al zijn gepasseerd. De strijd om Loeang Prabang kan vanaf het komende weekeinde ieder moment verwacht worden. Franse versterkingen stromen nog steeds r.aar de residentie en naar verster kingen in de wildernis ongeveer vijftig kilometer ten Noordoosten van de stad, waar de Fransen de Vietminh tot staan willen brengen. De residentie zelf is namelijk door haar ligging moeilijk verdedigbaar tegen een zware aanval. De voorhoede van de Vietminh is nu al meer dan tachtig kilometer van haar verst vooruitgeschoven depots verwijderd. Ieder pond rijst en iede- DE OORLOG IN INDO-CHINA In de recordtijd van zeven uur en vijf endertig minuten heeft de 25-jarlge J. van der Berg uit Nübeets de negende Friese Elfstedentocht gewonnen. J. van der Berg gaat door de finish. re kogel moeten de koelies lopend door een van de onbegaanbaarste oerwouden ter wereld aanvoeren. De troepen vorderen per dag onge veer tien kilometer over een front van, naar men vermoedt, een breed te van 120 kilometer Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 u. VERDER AFNEMENDE WIND Over het algemeen weinig bewol king. Zwakke tot matige Ooste lijke tot Zuidoostelijke wind. Vannacht en morgen in de och tend strenge tot matige vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst. 5 Febr.: zon op 8.15 en onder 17.34; maan op 8.42 en onder 20.29 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. —3 C. OSLO mist 10 STOCKHOLM onbewolkt —8 KOPENHAGEN geh. bew. —5 LONDEN sneeuw 1 AMSTERDAM onbewolkt 8 BRUSSEL onbewolkt —10 PARIJS half bew. —9 BORDEAUX onbewolkt —9 GRENOBLE zw. bew. —8 NICE zwaar bew. 4 WARSCHAU nevel —16 BERLIJN sneeuw 10 FRANKFORT zwaar bew. 9 MUNCHEN sneeuw 12 GENEVE geheel bew. 10 LOCARNO sneeuw 2 WENEN sneeuw 10 INNSBRUCK geheel bew. —14 ROME geheel bew. 4 Verder afnemende wind Het KNMI deelt mede: Een langge rekte rug van hogeluchtdruk strekt zich nu uit van Midden-Rusland over het Zuidelijk deel van de Oostzee naar de Noordzee en vervolgens via de Britse eilanden tot ver op de Oceaan. Langs de zuidflank van dit hogedrukgébied waaien Oostelijke winden, welke koude, continentale lucht naar West-Europa transporte ren. Gisteravond dreven met deze stroming wolkenvelden over ons land mee, waarbij plaatselijk wat lichte sneeuw viel. In de loop van de nacht verdween de bewolking echter weer en daalde de temperatuur het kwik plaatselijk weer tot beneden min tien graden. Langs de Noordflank van de genoemde hogedrukgordel beweegt een diepe depressie naar het Noord- Oosten. Deze bevindt zich nu ten Noorden van IJsland. Deze depressie gaat vergezeld van een front, dat zich tamelijk snel in de richting van Noorwegen verplaatst. Onder invloed hiervan zal de luchtdruk op de Britse eilanden althans tijdelijk wat gaan dalen. Voor onze omgeving betekent dit, dat de vorst tenminste de eer ste 36 uur zal blijven voortduren, waarbij komende nacht opnieuw mi nimum-temperaturen van omstreeks min 10 graden zullen optreden. De verdere ontwikkeling van het de- pressiegebied bij IJsland, dat gevolgd wordt door een belangrijke druk- stijging, zal bepalend zijn voor het het voortduren van de vorst in West Europa. Minimum-temperaturen Donderdag ochtend: Eelde, 10; Leeuwarden, —11; Den Helder, 7; Twente, 11; De Bilt, 10; Schiphol, 9; Ypen- burg, 10; Vlissingen, 8; Woens- drecht, 10; Eindhoven, 10; vlieg veld Valkenburg, _9; Zuid Limburg 11 graden. Korreltje De gek, die een os bezit, wordt zelden als gek herkend. Transvaalse wijsheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1