t9eviaki6eC2oii^cmi i- j Molotof vernietigde de hoop op overeenstemming Kinderen vroren dood in onverwarmde krotten Zijn voorstel lijnrecht tegenover dat van Dulles •syssrKï.,»-. Onaannemelijk voor West. Drie Parijse zwervers slapen in de Metro Voedselrelletjes in ZChina Mig neergeschoten i DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 /V'm fLp 45ste JAARGANG No. 13108 l zover in Derliin: Directeur: C. M. v. hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° VOORWAARDEN EN VEREISTEN' WOOHWAARDEN voor enige vereisten te stellen aan één politieke partij", zo heeft de commis sie-Van der Grinten het derde hoofd stuk van het eenheidsrapport beti teld, dat zij onlangs aan het KVP- f\I I 117 J. gevraagd is dit hoofdstuk hoogst in- j-v j 7 I 1 teressant en het is zeer begrijpelijk, UUltSlCind TTiOef ZWCLR dl neUtTaal ZllTl dgt de commissie haar advies tot- de hierin vermelde onderwerpen heeft De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft gisteren willen uitbreiden. voorgesteld om binnen zes maanden, en in elk geval niet later dan in October Wel zou men kunnen opmerken, dat I van dit jaar, een conferentie bijeen te roepen ter opstelling van een Duits het voor een goede behandeling van deze stof weneslijk ware geweest, dat een element van practische er varing op het terrein van het na-oor- logse, dagelijkse partij-bestuursbe leid in de commissie vertegenwoor digd was geweest. Bij de samenstel ling der commissie heeft men des tijds dit element met opzet name lijk op objectiviteitsgronden niet opgenomen. Nu wreekt zich deze af wezigheid misschien enigermate en men vraagt zich bij het lezen van dit derde hoofdstuk hier en daar af, of het advies practisch wel houdbaar is Anderzijds is het bijzonder aan trekkelijk dat 25 wijzen zich uitspre ken over onderwerpen als bestuurs organisatie en groslijststemming, waarbij de geroutineerde insider ge- vredesverdrag. Hij gaf al vast een aamal punten aan, die volgens hem in dat verdrag moeten staan. Dit plan is de tegenvoeter van het plan van Eden, dat de vorige week op de Berlijnse conferentie der Grote Vier werd ingediend. De tw^e plannen staan diametraal tegenover elkaar. Eden wil beginnen met vrije verkiezingen in heel Duitsland, Molotof wil eerst een vredesverdrag sluiten. Eden wenst het herenigde Duitsland vrij te laten in zijn buitenlandse politiek, Molotof wil het tot neutraliteit verplichten. Het was gisteren de eerste maal, dat er vergaderd werd in de Oost-Berlijnse Sovjet-ambassade. De zitting duurde vijf uur en was de langste die tot dusver gehouden werd. VREDESCONFERENTIE BINNEN DRIE MAANDEN. Het voorstel voor een vredesconfe rentie, dat Molotof zijn collega's tij dens de eerste zitting in de Sovjet ambassade voorlegde, is tweeledig: 1. De plaatsvervangende ministers mogen overgaan op het nieuwe Duitsland. 5. De Duitse productie van oor- logsmaterieel moet zich naar hoe veelheid en type beperken tot dat gene wat nodig is voor de gewapen de macht, die Duitsland bij het vre desverdrag wordt toegestaan. 6.De Grote Vier moeten aanbeve lingen doen tot opneming van Duits land in de Verenigde Naties. 7. Duitsland moet geheel worden vrijgesteld van alle na-oorlogse schul den. 8. Het grondgebied van Duitsland zal worden vastgesteld naar de te Potsdam beoaalde grenzen. Dit wil zeggen, dat Rusland en Polen in het bezit blijven'van het Duitse grond gebied ten Oosten van de Oder-Neis- se-linie. TELEURSTELLEND. dat zij taken van binnenlands karak ter, de plaatselijke verdediging der landsgrenzen en de luchtverdediging'. kunnen vervullen. I Het staat nu reeds vast, dat de Wes- 4. Geen politieke of militaire ver- telijke Drie het Sovjet-voorstel een- plichtingen, welke alreeds van kracht stemmig zullen verwerpen. Daarmee zijn voor Oost- en West-Duitsland, i zal dan vermoedelijk het dode punt zijn bereikt, waarop ook vorige con ferenties der Grote Vier zijn ge strand. Een Engelse woordvoerder noemde Molotofs voorstellen „zeer teleurstel lend". De Fransen spreken over een „slechte indruk" van Molotof's rede. En de Amerkanen spreken van „on wil" om de Westelijke voorstellen op hun waarde te toetsen. Thans heeft het Westen de zekerheid, dat Moskou de politiek wil voortzetten die reeds in de oorlog is begonnen en die over Teheran, Jalta, Potsdam, Moskou en Parijs naar de gehele verzwakking van West-Europa moet voeren. JULIUS HOSTE OVERLEDEN De Belgische oud-minister Julius HoSte, liberaal senator en directeur eigenaar van „Het Laatste Nieuws" is Maandagavond overleden in de ouderdom van 69 jaar. Zijn dood is veroorzaakt door een slagaderbreuk. Hoste was o.a. voorzitter van het comité voor Belgisch-Nederlands- Luxemburgse toenadering. Parijs in de sneeuw makkelijk zal klaar staan met het van buitenlandse zaken der „Grote oordeel: dat nemen de Kringen of de Vier'' moet worden opgedragen bin- partijraad niet. In ieder geval lijkt nen drie maanden een ontwerp-vre- i het ons noodzakelijk, dat men zich desverdrag met Duitsland op te stel- in die Kringen zelf goed realiseert, Jen. I dat het „wijzen" zijn, die zich hier 1 2. Binnen zes maanden en in elk uitgesproken hebben. geval niet later dan October 1954 moet een vredesconferentie worden gehouden, waarop vertegenwoordigd zullen zijn de Grote Vier en Duits land. 1. Alle strijdkrachten der bezet- tende-mogendheden moeten niet later dan een jaar na het tot stand komen 'van een vredesverdrag worden te ruggetrokken. Tegelijkertijd moeten; Een voorwaarde dan die vervuld moet zijn wil de éne katholieke po litieke partij behoorlijk kunnen fun geren, is de goede samenwerking tus sen de maatschappelijke organisaties. Dit geldt bij uitstek voor een volks partij als de K.V.P., die alle maat schappelijke groeperingen omvat. De misère van de tweespalt hebben wij allen in de loop der laatste jaren aan den lijve ondervonden zoals wij al les wat de katholieke politiek tegen werkt persoonlijk als nadeel onder vinden. Wanneer het advies der wijzen door alle betrokkenen ter harte wordt genomen, zal daaruit op de tegen Duitsland heeft gestreden, eerste plaats een katholiek pro-1 3. Het herenigd Duitsland Dertien doden in Frankrijk Bijzonder tragisch is het geval van twee mensen uit het Noorden van Frankrijk die een paar jaar geleden eveneens tijdens een strenge winter Overal in Europa vertoont heteen baby verloren, alle buitenlandse militaire bases op weer nog hetzelfde beeld: strenge I Zij wonen in een onverwarmde Duits gebied worden opgeheven. vorst, harde wind, regelrecht uit Si- hut, maar waren met hun tweede 2. Duitsland moet zich verplich- berië, en zware sneeuwval. Zelfs aan kindje naar buren getogen toen het ten geen deel te zullen nemen aan de Atlantische kust van Noord-Span-j hard begon te vriezen. In dat gezin een verbond of een militair bondge- je, waar het altijd zacht is, ligt nu brak echter een besmettelijke ziekte nootschap, dat gericht is tegen enig sneeuw. r uit en het echtpaar ging terug naar land dat in de tweede wereldoorlog i In Frankrijk heeft de koudegolfde onverwarmde woning, waar de totdusverre dertien doden geëist. baby döodvroor. Een ander echtpaar Voor het merendeel zijn het baby's j heeft een baby verloren onder vrij gramma van maatschappelijke her- I worden toegestaan de beschikking te van ouders die in onverwarmde hut vormingen en opbouw kunnen resul- hebben over zodanige strijdkrachten, teren. Een programma voor het eco nomische terrein maar daartoe niet beperkt: ook onderwijs en opvoe ding, gezondheidszorg en charitas, hebben dringend behoefte aan een dergelijk programma. Aan organisa ties, bureaux, instituten en centra ontbreekt het de katholieken niet. En op hun eigen Universiteit en Eco nomische Hogeschool kunnen zy trots zijn. Slechts schort het nog aan de practische integratie van al deze cultuur-monumenten, aan een ge zonde wisselwerking tussen weten schap en practijk, waaraan de katho lieke politiek zo dringend behoefte heeft. Ook voor de monumenten-zorg zelf is deze politiek onontbeerlijk! Rode leger trad hardhandig op In verscheidene delen van Zuid- China hebben volgens de onafhan kelijke Chinese pers (die doorgaans goed geïnformeerd is over gebeurte nissen achter het „bamboe gordijn") voedsel-relletjes plaats gehad. In het Oostelijke deel van de pro- H-rvri vincie Kwantoeng hebben dorpelin- apport komt weer bij degen regeringsopslagplaatsen van rvart.n 7f*1f tPror>Vi+ alc V,ot -nr,. g partij zelf terecht als het de partij-programma's onder de loupe neemt. Het verkiezingsprogram van 1952 der I£.V.P., een lijvig geheel dat „elck wat wils" biedt, geeft niet wat in het katholieke volksdeel als geheel aan politieke wensen leeft en spreekt bovendien de kiezers niet aan. Het rapport betwijfelt zelfs of het leeft in de kringen van partij raad en partijbestuur! Naast het be staande beginselprogramma der KVP zal een staatkundig program het po litieke beleid der partij in een par-, lementaire periode moeten aange ven, concreet maar niet al te gede tailleerd. De leden van de katholieke Eerste en Tweede Kamerfractie zul len het hebben te onderschrijven. En als derde program zal het verkie zingsprogramma de kiezers op uiterst bevattelijke wijze moeten duidelijk maken wat de partij wil. Een blij- r___, „„„.J wel gelijke omstandigheden. Het kind ten, krotten en woonwagens wonen. bad longontsteking, maar kon niet in het ziekenhuis worden opgeno men. (De reden daarvan is niet be kend). De ouders brachten het terug naar hun krotwoning, waar heit dood- vroor. In de Pyreneeën wees de ther mometer gisteren min 28 graden Celsius. In Parijs reden Maandag politie auto's door de stad, met de uitnodi ging aan de bedelaars en zwervers, om in de politiebureaux te komen len. Zij zouden 1340 mensen gevan gen hebben genomen, van wie er honderd werden doodgeschoten- Op 22 Januari heeft er voor de Koreaanse kust (echter volgens de officiële Amerikaanse zegsman: „In doende verwarming in hun wagens hebben. Na een voetbalwedstrijd te heb ben gefloten is Zondag te Brussel een scheidsrechter door de koude be vangen en overleden. Spanje beleeft zijn ergste winter sinds vele jaren. Hier en daar daar vriest het 26 graden. Alle wegen naar Bilbao zijn cloor de sneeuw geblok keerd. In Noorwegen en Zweden schijnt de grootste koude achter de rug te zijn. Maar in de meeste andere lan den zijn de vooruitzichten nog de zelfde als een paar dagen geleden. Een jeugdige en sportieve Parisienne op ski's op de Champs Elysées met de Are de Triomphe op de achter grond. De Zaandamse houtwerker H. Dekker heeft in een viool, die hy eni ge tijd geleden van een kennis ten geschenke kreeg, de naam Stradiva rius ontdekt. Russische diplomaat wilde niet naar huis Kort voor hij naar Moskou zou terugkeren, heeft de tweede secre taris van de Russische missie in Ja pan, Joeri Alaxandrovitsji Rastovo- rov, die sinds Donderdag wordt ver mist, de Ver. Staten om politiek asyl gevraagd, hetgeen hem is toegestaan, aldus een Amerikaanse woordvoer der. Volgens een tegenbeschuldiging van de missie is hij echter door slapen. Drie ongebruikte stations agenten van de Amerikaanse gehei- van de Metro zijn voor hen ter be schikking gesteld. Een zekere pater Pierre, die in een radio-oproep om hulp voor de daldozen had gevraagd, ontving in graan bestormd, zo meldt de „Wah- kioejatpo". Volgens de geheime correspondent van het blad zouden soldaten van motorige straalbommenwerpers ma- het rode leger bij pogingen, aan icen ongeveer een jaar lang ver- internationale wateren") een lucht-één dag tijds reeds een grote hoe gevecht gewoed tussen vliegtuigen veelheid dekens en kachels. Een ho- van de Amerikaanse luchtmacht en tel bood h3m tien kamex-s voor on- „Mig"-straaljagers. Eén van de „vij-1 beperkte tijd aan en ook transport- onrioiiiiro" toestellen werd neerge- «.oiorronj-ioiri „ro-ra *q*. «q Amerikaanse middelzware, vier- plunderingen in het door hongers nood geteisterde dorp Kweiloe een einde te maken, 300 mensen hebben gedood. In het dorp Loekfoen zouden op 23 Januari 400 hongerige dorpelin gen de schildwachten bij een x'ege- ringsdepot van rijst hebben over meesterd en grote hoeveelheden rijst hebben meegenomen. De versterkin gen, die naar Loekfoen werden ge zonden, zouden honderd personen hebben doodgeschoten en 90 anderen hebben gearresteerd. De „Koengsheung", (pro-nationa listisch blad), meldde uit Waijeung, dat tweeduizend mensen, die in een rij stonden te wachten op olie, in op- vende programmacommisise zal zich-' stand waren gekomen toen de olie met deze beide laatste programma's nioeten bezig houden, ook in de pe riode tussen twee verkiezingen, en partij geledingen zullen hun voorraad opraakte voor iedereen was geholpen. De communisten verklaarden, dat anti-communistische dissidenten in wensen daarvoor kenbaar moeten J de r*j" de scbu*d voor deze opstand kunnen maken. Het komt ons voor, I dr°e§®n; dat deze opzet zeer geslaagd magl Soldaten moesten de orde herstel- worden genoemd en een werkelijke verbetering van de bestaande situa- tie inhoudt, die de pairtij slechts ten goede kan komen. Opmerkelijk is de passage in het rapoort over de vexbouding tussen partij en fractie met betrekking tot het programma Beide hebben een eigen verantwoordelijkheid en de partijleiding kan niet voorschrijven hoe de tractie in de Kamer heeft te handelen. Uiteraard zal er regelma tig overleg tussen beide moeten plaats vinden over de verwezenlij king van het staatkundig program ma en bij verschil van mening daar over moet de partijleiding ook in het openbaar van haar zienswijze kunnen doen blijken als dat na zorg vuldige afweging van belangen no dig mocht blijken. Dat dit zo uit drukkelijk wordt gesteld wekt de in druk alsof de commissie een oneven wichtigheid in het krachtenspel tus sen partij en fractie heeft geconsta teerd ten nadele van de partij. In deze richting wijst ook de op merking in het rapport, dat het min- HOND REDDE ZIJN MEESTER In Wenen heeft de politie me degedeeld, dat de Duitse herder Mira zijn xneester van de ver stikkingsdood heeft gered. Mira holde namelijk naar een politie man op straat en begon te jan ken. De politieman, die de baas van de hond kende, liet hem binnen, doch Mira bleef janken en naar een van de deuren hol len. Toen de politieman deze deur opende trof hij de mees ter van de hond bewusteloos aan; twee gaskranen stonden open. kenningsvluchten in dit gebied. Tij- dexis de oorlog in Korea zijn er meer malen aanvallen op deze verken ningsbommenwerpers gedaan, maar ge stormen. In de dijk ronddom het dit is de eerste, waarover sinds de eiland Cameriixi in de delta van de wapenstilstand mededeling is gedaan. Po, heeft de zee een gat van dertig gelegenheid werd ter beschikking ge steld. Het aantal Parijse daklozen wordt op 2.000 geraamd. Weer overstromingen in Italië. Italië heeft het weer zwaar te ver duren. In het Noorden heersen ijzi- Amerikaanse luchtpatrouille werd door een „gx-ote formatie" „Mig"-jagers (,men kan veilig aan nemen,.dat het communisten zijn ge weest", aldus de woordvoerder) aan gevallen. Amerikaanse straaljagers van het type F-84 schoten terug, er ontwikkelde zich een luchtgevecht en één „Mig" viel brandend omlaag. meter geslagen. Het water staat een meter hoog. Honderd mensen hebben hun huizen moeten verlaten. In het Zuidoosten van het land is zoveel regen gevallen dat er weer overstro mingen voorkomen. In Bergen, België, zijn de conduc teurs en bestuurders van de tram in staking gegaan omdat zij geen vol- me dienst „ontvoerd en wordt hij nu tegen zijn wil vastgehouden." Dit is de lezing van de Russische missie (die niet officieel wordt er kend): Rastovorov zou naar Moskou terugkeren en zich bij zijn gezin voegen. Hij was zeer blij" met dit vooruitzicht. De avond voor zijn ver trek ging hij de stad in om enkele boodschappen te doen, maar keerde niet terug. Volgens een beschuldi ging van een woordvoerder van de missie is er „reden om aan te ne men", dat hij door de Amerikanen is ontvoerd met het doel de Sovjet- Unie „te provoceren". EDWIN ARMSTRONG OMGEKOMEN. Majoor Edwin Armstrong, een be kend uitvinder op radiogebied, is Maandag om het leven gekomen door een val uit de twaalde verdieping van het flatgebouw in New York, waar hij woonde. Hij was 63 jaar. Hij ontwikkelde onder meer de toepassing van frequentie-modulatie en superheterodyne. (Geldig van Dinsdagavond tot F Woensdagavond. Opgemaakt te É10 uur). AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden Émet in de Zuidoostelijke helft tvan het land een kans op sneeuw. ÉMiatige tot krachtige en aan de Ikust af en toe harde Noordoos- I telijke wind. Strenge tot matige I vorst. Het weer in Europa 3 Febr.: zon op 3.18 en onder 17.30; maan op 8.04 en onder 17.35 uur. De weerrapporen van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 6 C. OSLO geheel bew. 5 STOCKHOLM geheel bew. 5 KOPENHAGEN geheel bew. 5 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME geheel bew. onbewolkt 12 onbewolkt 13 onbewolkt 13 half bew. —13 geheel bew. 10 geheel bew. 4 licht bew. 18 onbewolkt 15 nevel 15 sneeuw 13 geheel bew. 14 sneeuw 11 geheel bew. 3 motregen 3 Verwoesting van Veenendaalse gasfabriek gronden, die wij een volgende keer zullen aangeven, zijn wij het met deze laatste opmerking oneens. Het- aer gewenst moet worden geacht, dat geen niet inhoudt, dat wij geen ster- dc partij-voorzitter deel uitmaaktke partij zouden wensen naast een van de Tweede Kamerfractie. Op sterke fractie. Maandagochtend is bet oude gedeelte van de gasfabriek te Veenendaal in de lucht gevlogen. Het dak is van de oude fabriek gerukt, en van binnen is het één ravage. Ook van de verschillende huizen en villa's in de om geving, de Kerkwijk, een villawijk te Veenendaal, werden de ruiten vernield. De ravage na de ontploffing. Het blijft vriezen Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat het högedrukgebied in Scandinavië gisteren onder invloed van een aanval van een Oceaande pressie bij IJsland wat aan beteke nis had ingeboet, zijn er vanmorgen weer tekenen, die op een herstel er van wijzen. In de Middellandse Zee is een diepe depressie ontstaan op de scheiding van de koude lucht, die via Frankrijk en Spanje naar Noord- Afrika stroomt enerzijds en warme lucht uit de Sahara anderzijds. Zui- derstormen voeren deze lucht over de Balkan naar Midden-Europa. De warme lucht slaagt er echter niet in de in deze streken aanwezige koude grondlaag te verdrijven en wordt daarom gedwongen er tegen op te stijgen. Dit gaat met sneeuwval ge paard. Ook in onze omgeving wordt het in de hogere luchtlagen iets minder koud, zodat extreem lage tempera turen niet gemakkelijk meer zullen voorkomen. In het Oosten van oixs land is de vorst vannacht ongeveer even streng geweest als gisteren, in het Westen heeft het over het algemeen iets meer gevroren. Bij de huidige drukverdeling zal ae Oostelijke wind aanhouden. Er zijn op de weerkaarten geen aanwij zingen, die op een spoedig einde van de vorst wijzen. Minimixmtempex-aturon van heden morgen: Eelde 13, Leeuwarden 12, Den Helder 11, Ypenburg —13, Schiphol —12, De Bilt —13, Twente 14, Vlissingen 12, Woens- drecht 13, Eindhoven 13 en vliegveld Zuid-Limburg 14 graden. Korreltje Wie vreest te lijden, lijdt aan vrees.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1