Het rampgebied herdacht bedroefd en dankbaar nmm t Afsluiting zeegaten kost evenveel als dijkverhoging JS2MSE- Leiding geven in het werk voor de kinderbescherming De dalende aardkorst in ons land Koning Vorst regeert en eist zijn zware tol Veenendaalse gasfabriek hedenmorgen de lucht in Eindhovense voortrekkers boden de „Hebzucht" van „Fiasco" aan MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI-AD PAGINA 4 Gisteren en vandaag werd en wordt allerwege in het rampgebied de fatale rampdag herdacht, die thans precies één jaar geleden is. In de herdenkingsreden, die predi kanten en autoriteiten hielden kwam voornamelijk de dank aan God tot uiting voor de kracht, die Hij het ge troffen volksdeel geschonken heeft in de zware maanden, die verstreken zijn. Ook werd weer in herinnering ge bracht de massale hulpverlening en het diepe meegevoel, dat de slacht offers tijdens en na de ramp uit bin nen- en buitenland mothten ontvan- „God zal U nooit verlaten". In Waarde werd gistermorgen in een tweetal kerkdiensten de waters noodramp herdacht. In de Ned- Herv. Kerkdienst herdacht de predikant de doden, in het bijzonder het enige slachtoffer uit Waarde. „Groot was de hulp die we kregen", aldus de predikant, „treffend vooral die van de Duitsers, die ons zo veel hebben aangedaan." „Het is nodig dat we gaan bidden, dan kunnen we moed vatten en ons weer oprichten. God, uw God, zal u nooit verlaten." Daarop hield de Gereformeerde Gemeente in de N. H. Kerk een her denkingsdienst Er werd op gewezen, dat de Heer land en volk met oor delen bezoekt. Dit is een vermaning om de zonden af te preken en daar door 's Heren gunst te winnen. Bruinisse: „Hoop op God". Zondagmorgen is in de Nederlands Hervormde Kerk te Bruinisse een gedachtenis predicatie gehouden met als tekst: „dat de wateren van de Jor- daan afgesneden werden voor de Ark des Verbonds' des Heren zo zullen deze steunen de kinderen Israels tot een gedachtenis zijn tot de eeuwig heid." In de Gereformeerde kerk te Brui nisse is in de namiddag een gods dienstoefening gehouden en de ramp van 1 Februari herdacht met een predikatie over het Psalmvers: „wat buigt gij u neder, o mijn ziel en wat zijt gij onrustig in mij, hoop op God, want ik zal Hem nog loven. Hij is de menigvuldige verlosing mijns aan- g2Zichts en mijn God." Oosterland: „Opdat wij een wijs hart bekomen". Voor een interkerkelijke samen komst in de middaguren in de Ne derlands Hervormde Kerk te Ooster land was als tekst gekozen Psalm 90 vers 2: „Leer ons alzo onze dagen tellen, opdat wij een wijs hart be komen." Rilland-Bath: „Het eeuwige houvast." In de avonduren is in de Ned. Her vormde Kerk te Rilland-Bath een in terkerkelijke dienst gehouden. De drie predikanten hadden resp. als motief voor hun preken genomen: „Het menselijk houvast"; „Het enige houvast". ,Het eeuwige houvast". Mr. Kesper: „Flakkee is gehard geworden." Tijdens de regionale en interkerke lijke herdenking van de watersnood ramp in de Nederlands Hervormde Kerk te Middelharnis heeft de com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, hedenmid dag 'n herdenkingsrede uitgesproken. De commissaris van de Koningin zeide, dat Flakkee als geheel te be schouwen is als de meest getroffen streek der provincie. Zoals ik het vorig jaar mijn plaats te midden van u 'heb gezien, zo heb ik ook vandaag in uw midden willen zyn, aldus spreker. De commissaris der Koningin me moreerde naast de ramp de kracht die vele getroffenen in hun geloof ge vonden hadden: „Mijn hele leven zullen de indrukken mij bijblijven, die ik opdeed in deze zelfde kerk op de eerste Zondag na de ramp. Ver moeide, bedroefde gezichten zag ik er, maar duidelijk las ik ook in de ogen de berusting, de overgave, het vertrouwen, die leefden in de ziel van mensen, die wel getroffen, die wel geslagen, maar niet verslagen wa ren, omdat zij wisten verder te kun nen. Ook bracht spreker de menselijke troost van het medeleven, dat aller wege werd getoond, in herinnering en de buitengewone belangstelling van het koninklijk huis voor Flakkee. Flakkee heeft het heel kwaad ge had, een jaar geleden maar Flakkee heeft ook veel goeds beleefd. Flak- is gehard geworden door de te- dag. Het heeft zich niet laten téneerslaan, maar er is met kracht aan wederopbouw en herleving be gonnen. Het leven gaat verder, en anderen nemen de plaatsen der gevallenen in. Maar op Flakkee zal men hen, zolang er heugenis aan deze watersnood' is, met eerbied blijven gedenken, zo be sloot spreker. Minister Algera: „Moge God ons dit doen gelukken." De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera heeft heden ochtend in het gezamenlijk program ma van de Nederlandse Radio Unie een herdenkingsreden uitgesproken. Het is goed, zo zeide spr., dat wij ons dit opnieuw herinneren, dat wij vandaag in bijzondere mate stilstaan by de geweldige gebeurtenissen, die zien hebben afgespeeld in de eerste Februaridagen. „Wij gedenken al degenen, die in deze rampspoedige dagen hun leven hebben gelaten, die slachtoffers wer den van de ramp. Onze gedachten gaan in dit uur ook uit naar de rouwdragenden, de achterblijvenden, naar hen die het liefste, wat ze hadden, moesten staan. Bij vernieuwing is het onze bede dat God hen mag troosten en sterken, en dat zij in Hem de kracht mogen vinden op hun levensweg, die zij eenzamer moeten gaan. Vervolgens herdacht ook de minis ter het koninklijk medeleven en di grandiose hulpverlening, het herstel der dijken en de hernieuwde activiteit in weer droog geworden gebieden. „Het jaar na de ramp", zo besloot de 1 ewindsman, „is geweest een jaar van hard werken; dit jaar overziende mogen wij zeggen, dat wij een rijke zegen op onze arbeid hebben ontvan gen. Nu gaan wij verder bouwen voor de toekomst, voor de toekomst van Nederland en van het Nederlandse volk en ik hoop vurig in die nationale eendracht, waarvan de dagen na de rampspoedige gebeurtenissen ons zulk een verheven getuigenis heb ben gegeven. Moge God, tot wien wij het oog omhoog slaan, ons dit doen gelukken" Hedenavond zal Prins Bernhard over de beide Hilversumse zenders een herdenkingsrede uitspreken. De minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera, heeft op het jaar lijkse diner van de Buitenlandse Persvereniging medegedeeld, dat de (zeer hoge) kosten, verbonden aan de afsluiting der zeegaten, ongeveer gelijk zijn aan de bedragen welke noodzakelijk zijn om alle dijken -te verhogen. De keuze tussen mogelijkheden is meer een technische aangelegenheid, doch de deskundigen zijn geneigd aan te neipen, dat de afsluiting technisch mogelijk is. Zal tot afsluiting worden besloten, dan ontwikkelen zich belangrijke perspectieven. Afsluiting van de zee armen betekent dubbele veligheid, nl. een weerstandlijn langsde afsluit- dammen van 28 km. en een gevormd door de bestaande dijken ter lengte van 700 km. De verkeersmogelijkhe- den tussen de eilanden zouden aan merkelijk groter worden en er zou een zoetwaterreservoir ontstaan van eminent belang voor de landbouw. Het project is haast om van te wa tertanden, hoewel het grote lasten op ons volk zal leggen. Maar toch moet het. Minister-president dr. W. Drees herinnerde in zijn tafelrede aan de vloedgolf van menselijke solidariteit, die ons land na de ramp deelachtig werd en die alle internationale en po litieke verschillen overspoelde. i De Buitenlandse Persvereniging heeft een bomenlaan aangeboden, welke op Schouwen-Duiveland zal worden geplant. Elk lid heeft een boom betaald, ook het erelid der ver eniging, Sir Winston ChurchilL De steenzetter P. Huibregtse uit West- Kapelle, die als vertegenwoordiger van het dijkleger aanwezig was, werd een schilderij aangeboden. üikemaagmiddej.g 0tge. verlichtingenbij voo bm? n°Uw klachten voor goed. dwijnenüwkia m heel, De cachet-(ouwe) dubbel voor maafP „a genees- voo.deel. Vraag g^ middelen-leve'ggc' he, voe.ige b8S=*"1 bevat o» »w 1 W herstellen- maag Vrije beroepskeuze van kroonprinses ^ag.cachets J smaakloos, ^net^eker (Advertentie) Niet meer (maar ook niet minder) dan 3V2 meter Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz heeft Zaterdagmiddag in een bijeen komst der afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van wetenschappen een bereke ning gegeven van de daling van de aardkorst van Nederland. Volgens de opgestelde formules zal de daling van Nederland geleidelijk aan langzamer worden en ongeveer 6800 A.D. ophouden, waarna weer langzame rijzing zal beginnen. De to tale daling zal een bedrag van .3^2 m. gerekend van de positie van nu, niet overschrijden. Aan deze cijfers kleeft vrij grote hebben een goed heenkomen gezocht 111 vJUUUd I in de industriehaven-ingang en in kleinere zij kanalen. Zij worden Zaterdagochtend is een driejarig j daar beveiligd tegen het ogenblik, jongetje uit Gouda met een slede in j dat het weer door de stroom opbre- een wak in „de Willens" terecht ge- kende ijs deze schepen zou kunnen komen. Hoewel hulp zeer spoedig ter plaatse was, en met behulp van een zuurstofkoffer nog is getracht de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer baten. De klei ne bleek reeds te zijn overleden. Het wak, dat zich onder een brug bevond, was met takken afgezet. In Maasdam. Een 22-jarige jongeman reed Za terdagmiddag in de Binnenmaas te Maasdam in een wak en verdronk. In Driebergen. Zaterdag middag is een zesjarig knaapje uit Driebergen in een wak van de Oranjevijver gegleden. De jongen schoot onder het ijs. Om wonenden kwamen op het hulpge roep van kinderen, die het ongeluk zagen gebeuren, aan. Zij maakten het ijs stuk en brachten het kind op het droge. Hoewel vier artsen urenlang kraken. Per auto naar Marken. Het ijs op de Gouwzee tussen Mon nikendam en Marken was Zater dag reeds zo sterk, dat verscheidene auto's over het ijs naar het eiland Marken zijn gereden. In Monniken dam lagen sinds enkele dagen de ijszeilboten gereed, waarvan de meeste zijn uitgevaren. Er is eèn baan uitgezet van Mar ken naar Volendam over het ijs. Dit pad is wel volkomen betrouw baar, doch moeilijk berijdbaar voor schaatsers vanwege de slechte con ditie van het ijs. Op het LJsselmeer is alle scheepvaart onmogelijk. Melkijs. De bewoners van Amsterdam-Oost hebben Vrijdagmiddag zij het slechts zeer korte tijd op een on gewone ijsbaan kunnen schaatsenrij den. Een der tanks van een trekker kunstmatige ademhaling op de jon-1 met oplegger, waarmee melk ver voerd werd, scheurde op de Wees- perzijde bij de Duivendrechtsebrug. Het gevolg was, dat 5195 liter melk over de weg vloeide. In een. omme zien zorgde Koning Winter voor een „melkijsbaan". Lang duurde de vreugde niet, want de stadsreini ging zorgde er spoedig voor, dat deze hinder op de drukke weg het verkeer geen moeilijkheden meer bezorgde. Deventer aan het ijs. Wat in jaren bij Deventer niet werd beleefd, is nu weer gebeurd: het drijfijs op de Gelderse IJssel heeft zich bij middelbare rivierstand muurvast gezet. De in de zon blin kende vooral in de rivierbochten te gen elkaar opgekruide ijsschotsen leveren een prachtig gezicht op in het felle zonlicht De tot het laatste toe op de rivier gebleven schepen Grote ravage maar geen slachtoffers Vanochtend om goed zeven uur is het oude gedeelte van de gasfabriek te Veenendaal in de lucht gevlogen. Om zeven uur hoorden de bewoners van de Kcrkewijk een villawijk te Veenendaal, waar de gasfabriek is gelegen, een geweldige ontploffing. Alles dreunde tot ver in de omtrek en iedereen liep verschrikt naar buiten. Een groot gedeelte van de Kerkewijk lag be zaaid met brokstukken hout, stukken pannen en glas. Het dak van de grote oude fabriek was er finaal afgerukt en van binnen is het een ravage. Ook van de verrchillende huizen en villa's in de omgeving werden ruiten ver meld. Een arbeider was juist bij de gaskamer aan het werk. Hij werd echter licht gewond. De brandweer was juist even van tevoren voor een schoor steenbrandje uitgerukt en was dus snel op het terrein van de fabriek. De vuurhaard werd spoedig bedwongen zodat gevaar voor uitbreiding was geweken. onzekerheid, die verminderd zou kunnen worden door een zwaarte- krachtsonderzoek in de Noordzee, dat echter thans met het oog op het nog steeds bestaande mijnengevaar moei lijk uitgevoerd kan worden. Verwacht mag wordendat Neder lands toekomst gunstiger ligt dan de gegeven formules doen verwachten en vyel tengevolge van een langzame rijzing van de aardkorst, die thans reeds in het Zuidoosten des lands de daling in een rijzing heeft omgezet en die waarschijnlijk langzaam naar het Noordwesten zal voortschrijden. Deze verwachting grondt prof. Ve ning Meinesz op de hypothese, dat de rijzing veroorzaakt wordt door de smelting en uitspreiding naar het Noorden van de wortel van licht korstmateriaal, die bij de vorming van de Alpenplooiing onder dat ge bied ontstaan is. Volgens deze ver onderstelling heeft dit verschijnsel de Europese middelgebergten doen op rijzen. Deze rijzing schijnt thans on geveer tot bij de grote rivieren voort geschreden te zijn, waar zij in dit tijdsgewricht de daling tengevolge van het Scandinavisch verschijnsel ongeveer opheft. Er schijnt reden te zijn voor de verwachting, dat deze rijzing in de toekomst langzaam naar het Noorden zal voortschrijden. Feestviering in huiselijke kring In het nationaal programma, dat de radio gisteravond over beide zen ders heeft gewijd aan de verjaardag van prinses Beatrix is onder meer een vraaggesprek uitgezonden over onze prinses op school en thuis. In dit gesprek met reporter Guus Weit- zel vertelden mevrouw H. Smitt- Avis, particulier secretaresse van H. M. de Koningin en mej. dr. S. Ra- mondt, conrectrix van het Baarns ly ceum het een en ander over prinses Beatrix. Met een voorval op het IJsselipeer werd geschetst, hoeveel de prinses van de ruwe zee houdt. Zij was toen met haar schoolklas op een botter. Omdat er zulke sterke golven wa ren draaide de „Piet Hein" bij om allen over te nemen, wat echter dooi de'prinses geweigerd werd, want zy voelde zich in haar element. Gevraagd naar wat prinses Beatrix zou kiezen als zij vrij was een eigen beroep uit te zoeken, luidde het ant woord, dat zij een uitgesproken talent voor organisatie en leidinggeven heeft en dat zij zich sterk voelt aan getrokken door het werk voor de kin derbescherming. Talenknobbel. De luisteraars kregen voorts te ho ren, dat de jarige prinses bijzondere aanleg heeft voor talen en over een uitstekende Nederlandse woordkeuze beschikt. Ook werd in het vraaggesprek her innerd aan de spontane hulpactie, die de prinses en haar klasgenoten hebben gevoerd ten bate van de slachtoffers van de waternoodramp en wel door het vervaardigen van kunstnijverheid-voorwerpen, die voor de normale winkelprijs werden ver kocht en waarvan de opbrengst des tijds is afgedragen aan de burge meester van Haamstede. Eigen verjaarsgeschenk. Prinses Beatrix heeft haar zestien de verjaardag in huiselijke kring ge- Grote stijging opbrengst reclasserings-coll ecten Totaal f 32*165,31 omhoog De Nationale Reclasseringsdag 1953 heeft in de verschillende pro vincies de volgende nettobedragen opgebraeht (tussen haakjes de netto- op orengst in 1952): Friesland 15.461.88 (ƒ11.571.70), Groningen ƒ11.972.01 (ƒ9.661.20), Drente 9.613.81 (ƒ8.323.92), Over ijssel ƒ26.208.14 (ƒ23.839.99), Gel derland ƒ33.854.32 (ƒ25.948.40), Utrecht 17.247.66 12.217.37), Noord-Holl. ƒ63.692.48 (ƒ55.659.25), Zuid-Holl. ƒ65.077.26 57.875. 26), Zeeland ƒ5.007.42 (ƒ5.508,38), N. Brabant 25.548.60 27.198,20), Limburg ƒ15.970.94 (ƒ14.528.74). Totaal 1953 ƒ289.654.52 (in 1952 252.332.41 vermeerderd met ƒ5.156.80 van prijsvragen binnenge komen bedrag of totaal ƒ257.489.21). De overvalwagen ging leeg terug Studenten vonden het veel te koud! De gemeenteraad van Eindhoven beeft van de zijde der burgerij nu niet direct de onverdeelde bewonde- De rechercheurs hebben Zaterdag middag schilderijen kunnen bekyken, want de studenten vonden het schijnbaar veel te koud om zich warm te maken voor een schilderij van Picasso. En ook de Eindhovense politie heeft het niet bijster druk gehad; de ring geoogst met de aankoop van het j Eindhovense voortrekkers hebben de schilderstuk „Femme Assise", waar- j eer gered door in de avonduren een voor de onbaatzuchtige meneer Pi- 1 kalme en grappige betoging te hou- casso 122.000 gevraagd heeft. ^en voor het toen stevig geslo- En Zaterdag voelden de vroede va- ten van Abbemuseum. deren van Eindhoven zich bepaald Aan een potsierlijk geklede kun- bedreigd, want de studenten van de stenaar werd een mooi schilderstuk, Koninklijke School voor Kunst en getiteld „Hebzucht" aangeboden, dat Kunstnijverheid zouden eens open lijk hun mening over deze koehandel geven en Madrid heeft nog maar kort geleden laten zien, hoe plotseling een protestdemonstratie kan omslaan blijkens de ondertekening gechilderd was door meneer „Fiasco". De ontroerde schilder hield ge heel in stijl een kubistische re devoering, waarin hii in een krui vierd. Prinses Wilhelmina was over gekomen uit Het Loo om deze be langrijke dag mee te vieren. Zater dag zorgde de Prinses zelf voor .een verjaarsgeschenk: zy legde definitief op de Pico-beker van de jeugddressuurwedstrijden van de Zuid-Veluwse Jachtvereniging in Amersfoort. Evenals verleden jaar won prinses Beatrix deze wedstrijd en nu mag zij de trofee behouden. Ballet en film. Prinses Margriet is van gisteroch tend 9 uur tot 's middags 4 uur met een aantal medescholieren druk in de weer geweest om met de Baarnse schoolkinderen de zestiende verjaar dag van haar zusje Beatrix te vieren. Ze trad op in een ballet als onder deel van een programma, dat een aantal scholieren verzorgde voor de Erarnse schooljeugd in Muris Sa crum. Om alle kinderen van dit feest te kunnen laten genieten waren drie voorstellingen noodzakelijk. De kleine Marijke was natuurlijk van de partij bij de filmvoorstelling die voor de kleineren werd gedraaid in Astoria. Ze vond deze film zo mooi, dat ze ook de herhaling bleef zien. De helpers van Breda Officier en verdachten gaan in Hoger Beroep De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank, is niet acoord ge gaan met de vonnissen, die de Bre dase rechtbank is niet accoord ge- heeft uitgesproken over de vier verdachten, die geholpen zouden hebben bij de ontsnapping van de ze ven oorlogsmisdadigers uit de Bre dase strafgevangenis. Drie verdachten werden zoals men zich zal herinneren, veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, ter wijl de vierde een broer van een der ontsnapten werd vrijgespro ken. De officier eiste bij de openbare behandeling op 15 October j.l. tegen ieder der verdachten een gevange- nistraf van zes maanden. Dit hield niet in, zo verklaarde hij, dat hij hen in gelijke mate schuldig achtte, maar verscheidenheid in de eisen was niet mogelijk omdat de wet voor een dergelijk misdrijf geen ho gere straf dan de gevraagde zes maanden toestond. Intussen hebben twee veroor deelden tegen hun vonnis beroep aangetekend. Het appèl zal waar schijnlijk in Maart of April worden behandeld dor het Bossche gerechts hof. Dongense leraar komt niet in de gemeenteraad Door de raad der gemeente Don gen is indertijd de leraar der R.K. H.B.S. te Dongen drs. A. P. J. Brou wers niet als readslid toegelaten. De hoer Brouwers ging in be roep bij Gededputeerde Staten van Noord-Brabant. Dit college hand haafde het raadsbesluit en verklaar de het beroep ongegrond. Ook tegen dit besluit heeft de heer Brouwers beroep aangetekend. De Kroon heeft thans zijn beroep onge grond verklaard. „Opa Schram" gaat naar Rome wandelen Bijtijds terug voor Nijmeegse vierdaagse Onder de deelnemers aan de „Vier daagse", is „Opa Schram" uit Drie bergen een bekende diguur. Deze 67-jarige tippelaar heeft de Vier daagse al twaalf maal gelopen. Nu is hij bezig aan de voorbereiding van een wandeltocht naar Rome en te rug, een afstand van meer dan drie duizend kilometer. Over die tocht denkt hij een maand of drie te doen. Het plan is met het aanbre ken van de lente op stap te gaan. Hij wil vaart achter de tocht zetten want in ieder géval wil hij bijtijds terug zijn om voor de dertiende keer aan de Vierdaagse deel te kun nen nemen.... om neer te komen op hoofden, die sing van Nederlands, Vlaams en Botsing op de luchtbrug. Twee van de vier vliegtuigen zijn Zaterdag na de tweede vlucht van Leeuwarden naar het geïsoleerde Ameland op de grond van het vlieg veld te Ballum zodanig met elkaar in botsing gekomen, dat zij voor verdere vliegtochten in de luchtbrug voorlopig waren uitgeschakeld. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij de botsing gebeurd. De beide overge bleven toestellen brachten later op de dag monteurs mee naar het eiland voor herstel van de beschadigde kisten. Zaterdagmiddag is een poging ge waagd om van het eiland de vaste wal te bereiken over het ijs. De po ging is mislukt, aangezien het ijs nog niet voldoende betrouwbaar bleek. Midden Limburg zonder water Tengevolge van de strenge vorst en het strijken van de stuwen in de Maas heerst er in tal van Midden- en Noord-Limburgse dorpen water- nood. Er is gebrek aan drinkwater er niet of maar nauwelijks bij be trokken zijn. Daarom was de Eindhovense poli tie in het geweer geroepen en werd het Van Abbemuseum bevolkt door een legertje rechercheurs, die bij de minste of geringste dreiging konden ingrijpen. en water voor het vee. In de meeste dorpen langs de Maas zijn de putten geslagen op een diepte, waarop het grondwater correspon deert met de normale waterstand van de gestuwde Maas. Nu de Maas tengevolge van het strijken der stu wen sterk is gevallen staan vele put ten droog, want de grondlagen voe ren nu in verstrekte mate het water af. In de gemeente Maasbracht is men aangewezen op watervoorziening per tank van uit Echt. Ook de vier a vijf honderd schippers, die in de haven aldaar een toevlucht hebben gezocht, zitten zonder drinkwater. In Wessem staat 75 pet der putten droog. Met het zelfde euvel kampen Beegden en Heel en verscheidene andere plaat sen. Voor menselijk gebruik kan men wel voorraden aanleggen in kuipen en ketels, maar voor het vee heeft men grote kwantums nodig. Frans zijn diene dankbaarheid uitte. De politie stond met de over valwagen; op enkele meters af stand toe te zien en beperkte haar activiteit tot kijken Toen na een half uurtje de voor trekkers weer verdwenen, ging de overvalwagen naar de garage en mocht de politie ook weer de warme kachel opzoeken. De witte pokken Recruten komen later in dienst Naar wij van de legervoorlichtings- dienst vernemen blijven alle beper kende maatregelen, genomen in ver band met de gevallen van „Witte Pokken" in Den Haag,( onvermin derd van kracht. In verband hier mee zullen de dienstplichtigen van de lichting 54-1, afkomstig uit de gem. 's-Gravenhage, (waaronder Scheve- ningen, Loosduinen en Kijkduin), Tijdens haar laatste bijeenkomst heeft de Landelijke leiding der Ka tholieke Actie een belangrijke uit breiding ondergaan. Sedert 1945 was zij samengesteld uit de voorzitters en priester-directeuren der diocesane leidingen en afgevaardigden der Ka. tholieke Actie voor Vrouwen en voor de Mannelijke en Vrouwelijke Jeugd. Thans zijn ook die instanties in het land toegetreden, die alge meen erkend zijn als verschijnings vormen van Katholieke Actie in de strikte opvatting, dus van recht strekse en speciale deelname aan het apostolaat der Kerk. Als zodanig ziin thans de Acade mische Leken Missie Actie (Alma), de Katholieke Actie in het leger (G3). het Maria-Legioen en de Ma ria Congregatie door priester en leek vertegenwoordigd in de Landelijke Leiding der Katholieke Actie. De ministerraad heeft besloten met Wassenaar, Voorburg en Rijswijk, die ingang van 1 A^ril het Rijkskolen- op 4 Februari a.s. voor eerste oefe-1 bureau op te heffen, ning onder de wapenen moesten ver-1 Het voortbestaan van dit bureau schijnen, later moeten opkomen. wordt niet langer nodig geacht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8