Veilingomzet van bloemen gestegen Kerk afgebrand Leidens burgemeester opende foto-tentoonstelling „N O O D" Commissionnair nam 50 mille zwarte provisie in ontvangst De Amsterdamse tram gaat al rijdende tot ontbinding over In Driebergsc huiskamer springt het varken Kees van der Molen nam afscheid van de Leidse Raad van Arbeid MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De omzetten van bloemen- en plantenveilingen in Nederland zijn in 1953, op een enkele uitzondering na, gestegen. De vier grootste veilingen» Bloe menlust cn C.A.V. te Aalsmeer, Flo ra te Rijnsburg en C.C.W.S. te Ilon selersdijk zagen haar gezamenlijke omzetten stijgen van f 31.324.365 in 1952 tot 33.705.432 in het afgclo pen jaar. Do negen kleinere bloemen- en plantenveilingen verhoogden op dié van Berkel en Rodenijrs (min 18.000) en Leeuwarden (min f 1600) na hun gezamenlijke omzet* ten van 5.378.050 in 1952 tol 6.711.945 in 1953. In totaal hebben de veilingen 2.714.942 meer omge zet dan in het voorafgaande jaar. De uitvoer van bloemen beliep in 1953 f 21.375.647 en die van plan ten 3.177.249, te zamen ƒ24.552.891 of 2.995.001 meer dan in 1952. De vijf belangrijkst^ afnemers voor bloemen bleven België-Luxem- burg met 4,8 millioen, W.-Duitsland met bijna 7 millioen, Engeland met 3,4 millioen, Zweden met 3,7 mil lioen en Zwitserland met f 1,4 mil lioen. De uitvoer nnar West-Duits- land liep rrlet 1,2 millioen, die naar Zweden met bijna 1 millioen op. De Nederlandse planten gingen naar 62 landen, de bloemen naar 40 landen in en bulten Europa. MEVR. LUNS GEWOND BIJ AANRIJDING De echtgenote van minister mr. J. M. A. II. Luns werd Zaterdagmiddag gewond bij een aanrijding op do Be noordenhoutseweg. Zij zat in een auto van de Rijksgebouwendienst, die ge ramd werd door een met stenen ge laden trailer. Zij werd een huls binnengedragen waar minister Luns korte tijd later arriveerde. Per ziekenauto is zij ter observatie naar het Bronovo-zieken huis vervoerd. De minister zei, dat mevrouw Luns over pijnen in de rug klaagde. Onbewoonbare woningen Verklaring na 1 |an. '54 doet de huurprijs zakken Zoals bekend is, geldt de huur verhoging niet voor Woningen, die onbewoonbaar zijn verklaard. Minder bekend is, dat de huurprij zen van woningen, die onbewoon baar worden verkalaard, nadat zijn een wettelijke verhoging hebben ondergaan, moeten worden verminderd met de toegepaste ver hogingen en dus moeten worden te ruggebracht tot dc huurprijs, die gold op 31 December 1950. De huurprijs van een woning, die onbewoonbaar is verklaard, is „oude huurprijs". De „oude huurprijs" is in de zin van de wet de huurprijs van 31 December 1950. Dit betekent, zo vernemen wij van de zijde van het Ministerie van Wederopbouw, dat wanneer thans een woning onbe woonbaar wordt verklaard, de even tueel toegepaste huurverhogingen van 1951 en 1954 (resp. 15 procent en 17 29 procent) moeten verval len. NIEUW COMPROMIS MET HUISARTSEN IN VOORBEREIDING. Do besprekingen tussen de verte genwoordigers van de Landelijke Huistartsen Vereniging en van de zie kenfondsen zijn voortgezet, doch heb ben nog niet geleid tot volledige over eenstemming. De besprekingen zul- lena.s. Dinsdag worden voortgezet. In principe zijn beide partijen het eens geworden over een tussenoplos sing, hierop neerkomende dat voor de eerste 3000 ingeschreven zieken fondsverzekerden ƒ7 zal worden be taald en daarboven onbeperkt 5 per verzekerde. Deze regeling zal echter niet langer mogen duren dan tot 1 Augustus a.s. Vóór 1 Augustus zal een nota wor den samengesteld over de grote prak tijken. Tevens zullen mogelijke ge breken van dc overgangsregeling in dit rapport moeten worden verwerkt. De totale uitvoer vail sierteelt producten (bloembollen, bloem- én boomkwekerijproducten bedroeg in 1953 189.141.000 of 15.215.000 (8,75 meer dan in 1652. Stakingen bij de K.P.M. in Indonesië Een gedeelte van het administra tieve personeel van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, voorzo ver aangesloten bij één der vakbon den heeft hedenmorgen het wérk neergelegd, teneinde kracht bij te zetten aan de eisen inzake duurte- toeslagen en verbetering van de so ciale voorzieningen. De vakbond heeft al haar afdelingen in Indone sië do instructie gegeven gedurende drie dagen te staken. Er wordt mo menteel in een twaalftal plaatsen ge staakt, waaronder Djakarta, Priok, Medan en Djambi. Op het hoofdkan toor in Djakarta staakten 175 perso nen, hetgeen ongeveer driekwart deel is van het totaal. lu Priok is het stakersaantal in de administra tie minder: hét technische personeel en de havenarbeiders staken niet. Voorlopig heeft dé staking géén invloed op de lijndiensten. Maan dagmiddag zullen we werkgevers in de havenbedrijven in Indonesië de kwestie besoreken en hun standpunt bepalen. De centrale commissie voor arbeidsgeschillen adviseerde 10 procent opslag voor een aantal kan toren, met ingang van 1 Januari jl. Volgens de voorzitter van de vak bond nemen vijf- tot zevenduizend werknemers deel aan de staking. Zondagmorgeit om 4 uur is brand ontstaan in de nog niéuwe Gerefor meerde kerk te Echtenerbrug, onge veer 10 km. van Lemmer. De brand weren uit Heerenveen, Lemmer en Echten kónden de kerk niet behou den, maar wel de naastgelegen wo ningen. Vijf uur zijn de brandweren in ac tie geweèst. De kerk brandde geheel uit. De brand ontstond door de kachel. PARTIJRAADSVERGADERING K.N.P. In de te 's-Gravenhage gehouden partijraadsvergadering van de Katho lieke Nationale Partij ls besloten tof deelneming aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Gel derland en Noord-Brabant. Tevens werd in deze vergadering overeen komstig het partijreglement het nieu. we partijbestuur gekozen. Dit partij, bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter Ch. J. J. M. Weiter te 's-Gravenhage. Leden: prof. dr. W. L. G. Lemaire te Nijmegen, J. Zwarts te Scheveningen, A. A. Duynstee te Maastricht, Th. Èderveen te Haarlem. J. P. van der Griendt te Zwolle, H J. M. Hendrlksen te 's-Gravenhage, Th. Spoelder te Breda en A. de Wolf te Heemstede, „Brommers" worden minder gevaarlijk Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onder zoek blijkt, dat met de feterke groei van het bromfietspark In de periode 19491953 de bromfietsongevallen relatief niet onbelangrijk zijn afge nomen. Per l.OÖO in gebruik zijnde brom fietsen daalde het aantal bromfiets- ongevallen nl van 36 in 1949 tot 21 in 1953. De leeftijdsverdeling van de slachtoffers onderging eveneens eeh wijziging. In 1950 wérden 36 bröm- fietsbestuurders bij verkeersonge vallen gedood, waarvan 17 (47 pro cent) in de leeftijd van 60 jaar of ouder. In 1982 bedroeg het totaal aantal doden 75, waarvan 19 (25 pro cent) in de genoemde leeftijdsklas se. Voorts bleek, dat van de 614 bot singen, die in Juli 1953 in ons land voorkwamen er 359 waren tóe te schrijven aan fouten v&n bromfiet sers, terwijl bij de overige 255 botsin gen de tegenpartij eén Verkéersfout maakte. Van het totaal aantal bromfiets- ongevallen, dat in Augustus, de eer ste maand waarin de bromfietsers van» dê verplichte rijwielpaden ge bruik móésten maken, in ons land Voorkwam (772). geschiedden et 109 (14 procent) op rijwielpaden. Sléchte in ongeveer de helft van deze geval len was er sprake van eeh aanrijding tussen bromfietsers en wielrijder of tussen bromfietsers onderling. Tus sen bromfietsers, die van het rijwiel pad gebruik maakten, èn snelverkeer kwamen 37 botsingen Voor. Vêelal gebeurden deze aanrijdingen op over- Lof voor Martlen Coppens Er was Zaterdag grote belang- dankbaar zijn, aldus de heer Van stelling in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Lelden voor de ope ning van de foto-tentoonstelilng „Nood", waarvan wij in ons blad Za terdag 1.1, reeds een uitvoerige be schrijving gaven. Omdat de opening ongeveer samenviel met de eerste verjaring van 1 de wetersnood, was hieraan een uitgebreid officieel tintje gegeven. De genodigden werden ln de grote pérs verwelkomd door de directeur van het museum, drs. J. N. van Wes- sem, die een korte beschouwing gaf öVer het geëxposeerde werk van de Êindhóvense fotograaf Martien Cop pens en het daarbij overbodig vond de academische vraag, of fotografe ren kunst ls, te beantwoorden. Wie de foto's ziet, aldus de heer Vah WesSem, beseft, dat Coppens 'n kun stenaar ls, een der grootsten van deze tijd, in zijn loopbaan mogen deze foto's van de waterramp een hoog tepunt genoemd worden. Intiem gebeuren. Het was de heer Chr. Van Hofwe gen, burgemeester van het door Lei den geadopteerde Nieuwe Tonge, die nader op de watersnood inging. Hij wees er op, dat de ramp voor allé slachtoffers afzonderlijk een intiem gebeuren was, en dat zowel de ver slaggevers als de fotografen dit be- Hofwegen, dat zij de slachtoffers hun Intimiteit gelaten hébben en toch kans zagen de hele wereld met het ge beuren mee te doen leven. Vooral Coppens heeft dit gedaan met zijn foto's. Hij heeft blinden ziende ge maakt. Ontstellende cijfers. Behalve foto's van de watersnood exposeert Coppens ook een aantal foto's uit de Duitse kampen van ont heemden. Hierover sprak mr. H. M. L. H. Sark, oud-gedelegeerde van Nederland in de I.R.O., welke orga nisatie zich met de hulpverlening aan ontheemden belast heeft. De heer Sark noemde ontstellende cij fers; in de zomer van 1945 waren er 13.ÖÖO.OOO mensen van huis en haard verdreven; een groot aantal keerde naar de oude woonplaats terug, vaak op onbegrijpelijke wijze; anderen moesten geholpen worden. Niet min der dan 1.500 ÖOÖ mensen heeft de I.R.O. móeten Verzorgen, mensen die alles kwijt waren. Bovendien komen er duizenden mensen onder het ijze ren gordijn door: ook zij moeten ge holpen worden, zo goed als onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Artistieke vorm. Tenslotte verrichtte burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de of ficiële opening. Hij wees er op, dat Coppens zijn ervaringen in het ramp gebied in artistieke vorm gestalte heeft gegeven. De wijze waarop hij Zijn camera beheerst heeft, maakte zijn werk tot meer dan een verslag vah de gebeurtenissen en uit de veel heid van onderwerpen heeft Coppens een discrete keuze gemaakt. Mogen zeer velen de bijzondere tentoonstel ling gaan zien, aldus de bftrgemees- ter. De genodigden maakten vervol gens een rondgang door de schotten- zaal, waarvah het voorste deel is aan gekleed met handgeweven tapijten van Ria van Oêrle-van Gofp. De foto's zijn opgehangen tegen wisse lend zwarte en witte achtergron den, dié het géhèel een rustig affect geven, dat een aandachtig beschou wen mogelijk maakt. De tentoonstelling, die juist dezer dagen bijzonder actueel is. blijft de gehele maand Februari in Leiden, zo dat men ruimschoots gelegenheid heeft haar te gaan zien. steekplaatsen voor wielrijders, waar- grepen, getuige de bescheiden wijze in deze gevallen dus ook de| waarop zij hun werk gedaan hebben. bromfietsers gébruik maakten. Men mag kunstenaars als Coppens Tragisch geval ££GS£ waarvan het tragisch gevolg is, dat Opnieuw heeft de Utrechtse meer- hy voor zijn leven invalide is ge- tilHI rro litne, Vclirio irtn.Jitn» .11, voudige kamer Vrijdagmiddag de zaak tegen eén 32-jarige landbouwer uit Nieuwer-Amstel behandeld aan wie oplichting, verduistering en vals heid in geschrifte was ten laste ge legd. Als rentemèester had hij in 1952 drie boerderijen te Doorn verkocht. Door zijn principalen was voor de boerderij „Doornvoort" een koopprijs van 70 mille bedongen, waarvan 55 notarieel zouden worden beschreven en 15 onder de tafel door zou wor den betaald. De verdachte wist de boerderij voor 95 mille te verkopen, waarbij 40 millie zwart werd betaald en hij 26 millie oxtra toucheerde. Een zelfde transactie kwam tot stand bij verkoop van twee kleinere boerde rijen, welke verdachte *resp. 20 en 5 mille extra opleverden. Hij beken de de extra winst van 50.000. maar wilde deze als „provisie" be schouwd zien. Doordat verdachte tijdens de zit ting in November de ontvangst van het extra-geld ontkend had, waren 2 getuigen die het tegendeel beweer den onder Verdenking van meineed gekomen. Thans is komen vast te staan, dat deze getuigen geen meinedige leuge naars zijn geweest, zoals door ver dachte was beweerd. De officier zeide er niet in geslaagd te zijn de achter grond van het gebeurde te onthullen. Zaterdag wederom 'n ernstige aanrijding Het tramwezen in Amsterdam schijnt in een verregaande staat van ontbinding te verkeren, want aan de lopende band komen verhalen binnen over botsende en slippende tramwa gens, die een ware nachtmerrie in het toch al niet rustige hoöfdstedêlijk verkeer gaan vormen. De gemeenteraad hééft naar aan leiding hiérvan ernstige vragen aan B. en W. gesteld en aangedrongen op een onpartijdig onderzoek naar de toestand van het wagenpark. Juist de wereld gekomen. Hij was c kleinste en kon gemakkelijk in een sigarenkistje opgeborgen worden. De boer gaf hem graag ten geschenke en voorspelde dat 't biggetje de vol gende morgen toch niet zou halen. Maar de heer Linnenbank liet ander halve week lang de wekker des nachts Ofn het uur aflopen. Dan ging hij naar benedèh om het biggetje, dat hij in zyn hahd kón hóuden, met kléine béétjes melk uit een. zuigfles te voeden. Toen de boer na 'n paar we ken eens kwam kijken om 't biggetje nóg in leven das, stond hij stomver baasd, dat het dier vief en vrolijk ronddartelde. De krulstaart was al dadelijk zindelijk en krêèg in de keuken een hutkoffer als verblijf. Maar hóórt Kees zijn baas, dan is er géén houden meer aan. Én nu is Kees al zo groot, dat de kamer te kléin Vóör nem wórdt. Rondsprin gend botst hij wel eens tegen het dressoir en dat wordt, nu de big al meer dan dertig pond weest. wat te riskant. Binnenkort krijgt Kees een hok in dé tuin. Om straks misschien dê weg van aliê (varkens) vlees te gaan.... Hij paste in een sigarenkistje Wie bij de familie Linnenbank aan de Loolaan in Driebergen-Rijsenburg op bezoek komt zal in de hoek van de kamer, voor de haard, een vier voeter ontwaren, die op het eerste gezicht wel voor een hond kan wor den gehouden. Maar als 's avonds de heer Linnenbank, die in Utrecht werkt, thuiskomt, valt het teretond Op, wat een ongewone huisgenoot daar in de kamer voor de kachel ligt. Dc viervoeter springt op en begint een ware rondedans door de kamer, zoals men dat van een.... varken niet zou venvachten. Maar toch is Kees een varken. Pas als de „baas" roept: „Kees af!" houdt dé krulstaart op met zijn capriolen en gaat hij direct weer netjes voor de haard liggen. Kees werd op aekere dag door de beer Linnenbank bij een boer ont dekt. Het biggetje was toen juist, met nog vijftien broertjes en zusjes, op toen B. en W. Zaterdagmorgen hun antwoord publiceerden, vloog er weer een tramwagen, die niet tijdig had kunnen remmen, tegen een trailer op en veroorzaakte een ware ravage. De bestuurder, die de zware vrachtauto op zijn weg zag, poogde 43 meter voor de auto te remmen, maar de wagen slipte door en enkele seconden voor de aanrijding rende de man van zijn bestuurdersplaats weg, daardoor waarschijnlijk zijn le ven reddend, want het voorbalkon werd finaal versplinterd. worden. Hoewel vast-taat, dat hier laakbare handelingen warén ge pleegd, noemde de officier het béoa- len van de strafmaat niet gemakke lijk, rekening houdend met alle om standigheden eiste hij een gevange nisstraf van één jaar en drie maan den met aftrek. De verdedigers concludeerden op juridische gronden de nietigverkla ring van sommige punten der dag vaarding. Zij achtten het bewijs voor oplichting en verduistering niet geleverd, en gaven als hun mening, dat dergelijke verkooptransacties in handelskringen usance zouden zijn. Hoogstens zou hier sprake zijn van het uitlokken van zwart konen. Met het oog op de gezondheidstoestand van hun cliënt werd onmiddellijke invrijheidstelling verzocht. Dit verzoek wees de rechtbank na raadkamer echter af. Uitspraak volgt 12 Februari a.s. TWEE MILLIOEN VOOR HAWOMA Ter oplossing van de financiële problemen, ontstaan door het deficit van de Haaese Woningbouw Maat schappij, heeft het college van B en W van Den Haag thans aan de raad voorgesteld een bedrag van twee mil lioen gulden beschikbaar te stellen om de tekorten te dekken en verdere uitgaven te financieren. Van dit be drag is 700.000 bestemd voor bij» storting van de nog ontbrekende 70 pet. van het maatschaopelijk kapitaal der Hawoma. Voor de betaling der crediteuren, alsmede voor afding van een bankcrediet en van tv ge meentelijke kasgeldleningen ordt een crediet in rekening-courant ge vraagd van rond 1 millioen gulden. Het resterende bedrag van 3ÖO.OOO dient eveneens als crediet in reke ning-courant te worden verstrekt om de financiering mogelijk te maken van de momenteel onderbande 2ijndê complexen woningen. B en W beraden zich hog over de vraag, of de Hawoma wel of niet moet worden geliquideerd. Zij Zijn van mening, dat geen nieuwe wer ken mogen worden voorbereid, voor- Ook de trailer, die dé brokstukken dat de raad éen beslissing heeft ge- van de tram later in haar gesloten 1 nomen. Hét college adviseert de raad laadruimte terugvond, werd zeer ërn-1 een commissie van onderzoek ln te Btig beschadigd. De wagenbestuurder I stellen, gevormd door personen, die kwam er inmiddels niet geheel zon- „geacht kunnen worden inzicht te der kleerscheuren af, want met een hebben in een bedrijf als dat van de hoofdwonde cn een gekneusde arm Hawoma". De taak van deze commis- moest hij naar het ziekenhuis ge- sie 2al z(jn een onderzoek in te stel- bracht worden, vanwaar hij later op len naar dé interne gang van zaken de dag naar huis kón worden ver- bij de N.V. en naar de oorzaken, die voerd. De politie heeft de tram maar weer in beslag genomen dit is de tweede al in enkele Wéken tijds en zal de remmen gaan onderzoeken. Nee, het is niet al te best met die Amsterdamse tram; zij rolt Zó nu en dan letterlijk uit elkaar.... zoals de conducteur van lijn drie Donderdag middag ervoer, toen hij bij het Leidse Bosje zomaar de deur uit de tram zag vallen. Och, de Amsterdamse trammensen zijn heel wat gewend en lijn drie had dan ook maar enkele minuten vertraging, waarna hij met deur weer verder reed. Maar het gevraagde deskundige onderzoek door vakmensen buiten de leiding van het Amsterdamse Tram bedrijf om, zal ongetwijfeld interes sante feiten aan het licht kunnerl brengen. MEISJE UIT TRAM GÉVALLEN Een 17-jarig meisje is gisteravond in de Witautstraat uit eén rijdende tram van lijn 5 gévallen. Zij kwam vóöf dê baartsChuivèr van dé bijwa gen terecht én liep slechts licht let sel op. Na onderzoek in hét Ö.L.V.* gasthuis köh zij naar huis terugke ren. tót de déconfiture hebben geleid. De voorgestelde maatregelen zijn dig, omdat de Höwoma niet meer -be schikt over de nodige middelen om aan de lopende verplichtingen te kunnen voldoen. Buurman redde huis en gezin Een buurman heeft in de Wilhel- minastraat te Amsterdam uit een in brand geraakte kamer van een aan grenzende woning twee kinderen ge red. Bovendien bluste hij hierna ge heel alleen het brandje. De bewoners Van de woning warén juist weg om enige boodschappen, te dóen, toen benedenburen een sterke brandlucht röken. De deur van de woning werd geforceerd, waar na bleek, dat in de kamér eeh bij de kachel gehangen tafelkleed, dat moest drogen in vlam Was geraakt.. De kinderen 1 y, en 3 jaar, kónden b\j de van zessen klaar zijnde buur man wat op hun verhaal komen, tér- wijl hij het tafelkleed in dè goot steen wist te blussen. Van de heer J. v. d. Molen uit Leiden, die Zaterdag j.l. wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd een belangrijk deel van zijn werkzaam leven zag afgesloten, werd in de raadszaal van de Raad van Arbeid afscheid genomen. De voorzitter, leden van het bestuur van dc Raad van Arbeid en het voltal lig personeel waren hierbij aanwezig. Aan mevr. v. d. Molen werd bij het binnentreden een bouquet van witte seringen en rode anjers aangebo den. Als eerste spreker nam de voorZ. V6n dê Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, het woord. Oudejaarsavond aldus spr. ligt nog kort achter ons. Wij hebben er bij stil gestaan'en ons rekenschap gegeven van de betrek- KATH. GENOOTSCHAP VOOR GEESTELIJKE VERNIEUWING. In het Maltezer ridderhuis te Utrecht heeft het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing Zaterdag zijn jaarvergadering gehou den ónder presidium van de Commis saris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren. Deze begroette on der meer een uitgebreide Duitse de legatie. Het genootschap, waarvan kardi naal De Jong beschermheer is, richt zich op het wekker) van het besef onder de katholieken in eigen land en daarbuiten, dat slechts dê bèlevihg van de eenheid in Christus in staat is de politieke integratie te schragen en inhood te geven. Men dient zich geestelijk te vernieuwen, vóór een geestelijke vernieuwing der West- Europese cultuur zich kan baanbre- keh. Dé voorzitter was het eens niet hetgeen koningin Juliana onlangs in Kopenhagen zeide: dat wij in Europa binnen een kwart eeuw óf allemaal in hetzelfde huis wonen, óf ln dezelf de ruïne zullen ondergaan. Het staat volgens ridder De van der Schueren vast, dat de mens in dat komende Europa op den duur een andere zal zijn dan de Fransman, de Duitser, de Italiaan en de Nederlander van nu. De bewoners van Europa zullen uit groeien tot Europeanen. Dit zal ook nodig zijn om aan de uiterlijke vorm van Eurooa inhoud en draagkracht te geven. Dit alles schijnt wirust. Maar geenszins gewaarborgd is, dat de ko mende Europese mens meef of beter of ook maar breder en opener zal zijn dan de „nationale" mens van nu. De grote taak van het Christendom ln dit opzicht én düs Zeker Van dê Katholieke christenen, is manifest: ook hier te zijn het zout der aarde dat alles döordrêngt en smaak geeft, zonder er het wezen van te zijn. Even duidelijk is, dat de katholieken door de eenheid die zij bezitten in Christus, daartoe meer dan elke an dere groepering in staat en geroepen zijn. De periodiek aftredende Vice-vóor- zitter prof. mr. J. J. M. van der Veb wérd als zodanig herbenoemd en ter vervulling van de vacature, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stel len van dr. A. Ëmmen O.F.M., wérd als bestuurslid benoemd prof. dr. J. Nota S.J. LÏMBÜRGË K.A.B. EN GEMEENTE-CLASSIFICATIE. Zevenhonderd afgevaardigden van de Katholieke Arbeiders-beweging in Limburg, vertegenwoordigende 50.000 arbeiders in dit gewest, in centrale raadsvergadering bijeen te Maas tricht hebben een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een sooedige herziening van de ge» meente-klassë-indeling naar de hui dige classifiCatie-re^elihg voor de ge- meenten in Limburg te willen bevor deren. BOERDERIJBRAND TE 8EVENUM Gistermiddag is brand uitgebroken in een kleine boerderij, beWöortd door de familie M. Nelissen te Krötieh- bérg (gemeente Seveiïttm). Aahge- Wakkerd door de harde NoordooStêh- wlfld green het vuur, dat gretig voed sel vond in hét rieten dak, zó snel om zich heen, dat de Sevenumsê brand weer niet kon verhindereh, dat het boerderijtje geheel uitbrandde. Het gezin N. telt 9 personen. kelljkheid van het leven. In dit be- fêf gaan uren, dagen, maanden en jaren voorbij. Een groot aantal data heeft echter een andere betekenis dan oudejaarsavond. Zo is het he den een datum, die in uw leven diep ingrijpt, went vandaag is het dc laatste maal, dat u als ambtenaar aanwezig is, een periode uit uw le ven, die op een paar maanden na 35 jaar geduurd heeft. Jarenlang bad u ah kassier een zeer verant woordelijke functie. Later werd aan u toevertrouwd het zo ondankbare werk in verband met het consurhen- tén-crediet. In de laatste jaren was 3an u de administratie van de bui tendienst toevertrouwd. Als voor zitter en namens de leden van de Raad en uw collega's bedank ik u voor wat u voor onze Raad hebt ge daan. Namens de aanwezigen bied ik u deze staande schemerlamp aan in de hoop, dat u bij het milde lieht. ender het genot van de sigaren, wel ke ik hierbij aanbied, als wijs man zult terugdenken aan de vele jaren van arbeid bij onze Raad. Ook de chef de bureau de heer Hoekstra sprak een woord van dank en releveerde de beginjaren van de R. v, A. waarin ontz?gli,jk veel werk moest worden verricht in korte tijd. De chef ven de buitendienst, de heer J. Bronk, bedankte de schei dende ambtenaar, die monter en fit altijd zijn bereidwilligheid toonde voor de buitendienstambtenaren. De heer Vollenga, voorz. van de personeelsvereniging A.R.V.A. liet zijn woorden vergezeld gaan van een taart. De heer V, d. Molen dankte hier na voor de sympathie, welke hij had ondervonden. Medo namens zijn vrouw dankte hij de voorz. voor het medeleven in diensttijd en in het huiselijk leven. Alle aanwezigen namen hierna van de geboden gelegenheid gebruik persoonlijk afscheid te nemen van hun scheidende collega. HET LANDSCHAP IN DE NOORD NEDERLANDSE PRENTKUNST. De tentoonstelling „Het landschap in de Noord-Nederlandse prent kunst", die momenteel in het Pren tenkabinet van de Rijksuniversiteit, Kloksteég 25, Leiden, wordt gehou den, wordt verlengd t.m. 27 Febr. a.s. De tentoonstelling is iedere werkdag van 2 tot 5 uur te bezichti gen. Slagers zetten het mes in de prijzen Gevaar voor doodbloeden In sommige gemeenten van ons land begint het er op te lijken, dat de slagers naast het nuttige ontleed- werk wat zij Verrichten, nu ook el kaar trachten af te slachten. De con currentiestrijd ontbrandde in alle hevigheid in Valkenswaai'd, Budel. Zwolle, Harderwijk en Oosterhout om er maar eens enkele te noemen. Dé slagers hebben hier, tegen het advies van de vakgroep in, het mes stevig in de prijzen gezet. Het iaat zich echter aanzien dat zij zich bij deze manipulaties zelf het meest in de vingers zullen snijden. In Valkenswaard bijvoorbeeld gaat het vlees voör 40 cent beneden de „geadviseerde middeiprijzen" de deur uit. De moeilijkheden voor de slagers zijn twee maanden geleden begonnen toen er een nieuw filiaal bedrijf in deze gemeente kwam. De reeds gevestigde slagers, die zich op bétere kwaliteit beriepeh, gingen Vaak met de vrije lage aanbiedingen van dit bedrijf mee. In de prijzen slag staan echter twee niet georga niseerde slagers apart. Met luidspre- kettvagens worden elke week de koopjes öVer en Weer a&figêböden. Iii het Oostbrab&Mse dorp Budel heeft de vestigihg van een filiaalbe drijf ook al de rust in dé slagerswe reld verstoord. Ook hier voeren en kele middenstanders apart vafi de rest, die één lijn trekt, de concurren tieslag. Wie wil er ook geen half pond fijne snij worst voor een gulden, oraadvlees voor 1.69 per pond enzo voorts. Al vaart de huisvrouw er wel bij, de inkomsten van Verschillende ffliddertstandsbedrijvèn zijn tot een minimum terugêlopen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2