Qz£akió&(3owïcMt BIDAULT PLEITTE TE BERLIJN VOOR DUITSLAND DE VIER Molotof houdt vast aan „neutraliteit" Dulles en Molotof bijeen Vandaag bijeenkomst in Oost-Berlijn Enorme brand bij Rangoon Siberische kou doet Europa verstijven Italië zit weer zonder kabinet Millioenen sprinkhanen zwermen over Afrika Corso met doedelzot ken? MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 42ste JAARGANG C No. 13107 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L'. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bij de wodka Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f IJ* Russische bezwaren tegen Edens plan De Russische minister Molotof heeft zich Zaterdag uitgesproken voor een herenigd, maar neutraal Duitsland. Hij was het eens met „vrije verkiezin gen" in geneel Duitsland, maar deze moesten niet onder toezicht staan van de Grote Vier of van andere staten. „Dit zou blijk geven van wantrouwen ten opzichte van de democratische krach.en in Duitsland". Practisch komen deze Russische verklaringen neer op een verwerpinng van het plan, dat de Britse minister Eden Vrijdag heeft ontvouwd. Desondanks noemde een Brits woordvoerder het verloop van de Berlijnse conferentie „bemoedigend", om dat Molotof's bezwaren tegen het plan volgens hem voortkwamen uit een n«et begrijpen van het plan. De toekomstige Duitse regering zou immers niet verplicht zijn zich aan te sluiten bij de Europese Defensiegemeenschap zoals Molotof meende. Zij zou slechts ,vrij" zijn zulks te doen. welke Duitsland tfians achter de rug heeft, aldus Bidault, heeft lang ge noeg geduurd. Een voortzetting ervan brengt het risico met zich mee, dat juist die krachten aan het bewind ko men, die wij in de laatste oorlog heb ben trachten uit te bannen. De ver- BIDAÜLT IS DE ZWAKSTE NIET. Intussen heeft minister Eden met zijn plan de vurige steun gekregen van zijn Westelijke collega's Bidault verdedigde daarbij het plan op histo rische gronden. Dulles volgde, zoals was te verwachten, de diplomatie der sterkte. Verleden week reeds had de Fran se minister in plaats van de zwak ke schakel te zijn in de Westelijke Drie zich ontpopt als de eigenlijke woordvoerder der Drie. Thans stelde hij Molotof en de wereld voor een nieuwe verrassing. Hij pleitte voor opname van Duitsland in de EDG en m de Verenigde Naties. Hij pleitte voor een vredes-verdrag-door-onder- handelingen en verklaarde zich tegen een vrede, welke aan Duitsland ?ou worden opgelegd. In deze Bidault vertegenwoordiger van de oude erf vijand hebben de Duitsers Zaterdag hun krachtigste pleitbezorger gevon den. De „proefperiode" van acht jaar, De ministers Dulles en Molotof hebben Zaterdagavond in het ge bouw van de geallieerde bestuurs raad gesproken over president Eisen howers plannen tot samenwerking op het gebied van de kernenergie. De bijeenkomst heeft 40 minuten ge duurd. Eden en Bidault namen niet aan 'Ie bespreking deel, maar Dulles heeft hun verteld dat hun landen zullen worden uitgenodigd de volle dige besprekingen bij te wonen wan neer die worden gehouden. Men verwacht, dat andere landen, zoals het uraniumproducerende België en Canada ook zullen worden uitgeno digd. De gedachten wisseling tussen Dul les en Molotof is slechts van voor bereidende aard geweest. Zij hebben besloten aan het eind van de confe- ientie weer een bespreking te heb ben. ERNSTIG TREINONGELUK IN KOREA Tussen Soewom en Osan, op een afstand van ongeveer 25 kilometer van Seoel, is een Koreaanse perso nentrein op een stilstaande goede rentrein gebotst. Volgens de 'berich ten zijn er ongeveer 60 doden en warring kan niet voortduren zonder ernstig gevaar voor Duitsland en Europa. „Als wij een vredesverkla- ring willen, dat werkelijk de vrede dient, dan moet het door Duitsland zelf worden aanvaard na vrije on derhandelingen met de wettige verte genwoordigers van het Duitse volk." Elke werkelijke belangrijke bespre king van het vredesverdrag moet vol gens Bidault worden uitgesteld «tot dat het Duitse volk in vrijheid zijn eigen vertegenwoordigers heeft ge kozen. Dulles ging in zijn pleidooi nog ver der dan Eden, door een Duitsland te verdedigen dat volledig zijn plaats zou innemen in de „natuurlijke ge meenschap van Europese landen". Hü wees op ae komende binding tussen EDG en Engeland, en voegde er aan toe: „Ook de Verenigde Staten zou den zich duurzaam met de Europese gemeenschap verbinden door middelt van het Noord-Atlantisch verdrag, dat veel meer is dan een militaire alliantie". West-Duitsland met zijn vijftig millioen zielen zou „met ijver, en graagte" helpen bij de opbouw van de Europese gemeenschap. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Fatima (Leijenburg, Nieu- wersluisstraat 135, tel. 324523), te 's-Gravenhage, de weleerw. heer J. Metzelaar, die bouw-pastoor was al daar. Prinses zorgde zelf voor verjaardagsgeschenk In het luxe gebouw der Sovjet-ambassade De in Berlijn bijeen zijnde minis- wit marmeren buste van Lenin links ters komen vandaag voor het eerst j en een van Stalin rechts, bijeen in het gebouw van de ambas- j Daarna komt men in de „Koepel- sade der Sowjet-Unie aan „Unter den zaal", die haar naam ontleent aan Linden" in het Russische stadsdeel. De voor enkele jaren in gebruik ge bruik genomen ambassade ligt op en kele honderden meters afstand van de grens tussen de Russische en de Britse sector der stad, vlak voorbij de Brandenburger Tor. De zaal is niet zo groot als die in het gebouw van de Geallieerde Con trole Commissie in West-Berlijn, waar tot nu toe is vergaderd. Toch kunnen er gemakkelijk honderd mensen in. Aan de wanden bevinden zich vijf enorme spiegels. Aan het plafond hangen drie massieve licht kronen. Achttien pilaren van rose marmer onderbreken de lambrizering ze lij ken sterk op die in de voormalige kanselarij van Hitier. maar een Rus sische attaché verzekerde dat alles in de zaal uit Sowj et-Rusland afkom stig was. Alvorens men de zaal betreedt, komt men door een fraaie marmeren vestibule, met een smal tapijt. Gaan Dulles, Eden en Bidault vandaag de brede trap op, dan passeren zij een Am. legervliegtuig in zee Volgens New Yorkse radioberich ten is een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht bij Japan in zee gestort. Het vliegtuig is neergestort, zo deelt de Amerikaanse luchtmacht te Tokio mede, in de Zeestraat tussen de de ene kant ziet men een groot ge brandschilderd raam, voorstellende de Spassky-poort van het Kremlin. De conferentiezaal ligt links. Rechts bevindt zich de „wapenzaal", waar buffetten opgesteld zullen zijn. Aan de wanden hangen de-wapenschilden der 16 So wj et-republieken. De voor de ministers van Buiten landse Zaken ingerichte werkkamers hebben rijk brocaat aan de wanden. De meubelen zijn eenvoudig, maar van zeer goede kwaliteit. Het gebouw werd in drie jaren voltooid. De kosten waren meer dan Minstens 15 personen zijn omge komen en meer dan 8500 gezinnen zijn dakloos geworden dooj een brand, welke de plaats Henzada, een belangrijke rivierhaven en spoor wegstation ruim hónderd km ten Noordwesten, van Rangoon, vrijwel verwoest heeft. Het winkelcentrum, regeringsge bouwen, het ziekenhuis, de gevan genis en de kaden van Henzada werden door de brand, die 36 uur woedde, verwoest. De twee brand weerauto's van de plaats gingen in de garage in vlammen op. De schade wordt geraamd op bijna 25 millioen galden. De brand ontstond op verschei dene punten in de stad, mogelijk gesticht door plunderaars, aldus een bekendmaking van de politie. Linkerbeen gezocht De douane te Glanerbrug heeft gisteren een merkwaardige vondst gedaan. Toen een man, die een kunstbeen heeft, werd onderzocht, ontdekten de ambtenaren der in- Voerrechten en accijnzen een gehei-£venals verleden jaar nam Prinses Beatrix ook dit jaar deel aan de jcugd- een twintie m-ter hoêe'koenëf Ami l?erS)laat® ?n. het kunstheen. cjressuurwedstrijden van de Zuid-Veluwse Jaohtvereniging om de Pico» de PnT kantmpn PJn J™t^3? Daarin bevond zich een pond koffie. beker De vergelijking met de vorige maal ging zelfs nog verder op, want 5 millioen dollar. Het is viermaal zo I aanhangwagen in volle vaart op el- groot als de Russische ambassade van 1 kaar ingereden. De bus vloog Het been werd gedemonteerd, en ook ^it jaar won de sportieve Prinses de trophee. Dat betekende, dat zij later weer in elkaar gezet. Tegen de r u me;een eigenaresse van de beker werd, die tweemaal achtereen of man is proces-verbaal opgemaakt, driemaal in totaal gewonnen moest worden. Op de foto: De gelukkig Aangezien deze merkwaardige gehei- ;achende Prinses met dit zeer bijzonder door haarzelf veroverde verjaar- me bergplaats moeilijk in beslag I dagsgeschenk, kon worden genomen is de man, die j geregeld de grens passeart, tegen j 1 - borgstelling vrijgelaten. i VERKEERSONGEVAL IN CANADA I Zaterdagavond zijn tussen Three Rivers, in de Canadese provincie Quebec, en Montreal een volle per- sonenbus 'en een vrachtauto-met vóór de oorlog. Het is de meest luxu euze ambassade van de Sowjet-Unie in de gehele wereld en alles is en wordt betaald door Oost-Duitsland onder het hoofd bezettingskosten". brand. Naar schatting zijn er 15 do den en tien gewonden. De identifi cetie van de doden is uiterst moei lijk doordat vele lijken verkoold zijn. IJsbrekers kunnen het niet meer aan De koude in Europa weet nog van geen wijken en langzaam maar zeker vriezen de wateren dicht, zelfs de grote rivieren en de zee-armen. IJs brekers voeren een vrijwel hopeloze strijd om Rijn en Main open te hou- Japanse eilanden Honsjoe en Hok- flen. Het sleepbootverkeer om kaido. Het had 30' passagiers en een honderd gewonden. Drie wagons bemanning van vijf aan boord. Over- van de personentrein ontspoorden. levenden zijn er niet. Het wordt lastig Na twaalf dagen aan het bewind te zijn geweest, is de Italiaanse regering van Fanfani Zaterdag afgetreden. Bij de stemming over Fanfani's regeringsprogram verklaarden 303 af gevaardigden zich tegen, 260 afge vaardigden stemden voor en 12 ont hielden zich van stemming. Tegen stemden de communisten, socialisten, sociaal-democraten, mo narchisten en neo-fascisten. De meeste christen-democratische afge vaardigden stemden voor, evenals alle vijf de republikeinse afgevaar digden. De liberalen onthielden zich van stemming. Fanfani, die hopeloos stond, had be sloten toch te laten stemmen, hoewel de regering bij voorbaat kansloos was, opdat alle partijen de volledige verantwoordelijkheid voor haar hou ding zouden aanvaarden. Het meest voor de hand liggende antwoord op dit politieke dilemma is het uitschrijven van nieuwe alge mene verkiezingen, die op 7 Juni van het vorige jaar voor het laatst gehou den werden. Maar in de eerste plaats is dit een zeer kostbare geschiedenis, en bovendien vrezen de pro-Westerse partijen, dat zij niet meer opgewas sen zullen zijn tegen het gestadig rij zende stemmenaantal van de com munisten en communistisch gezinden. In feite is de politieke toestand in Italië zo, dat de volgende kabinets formateur naar rechts zal moeten zwenken en de steun van de monar chisten zal moeten aanvaarden, of naar steun bij links zal moeten zoe ken, welke hem de steun van de sociaal-democraten en de links-socia listen zal opleveren. Wanneer hij geen van beide wil, zal iedere toe komstige formateur vrijwel zeker geen vereiste meerderheid krijgen. Trein reed in op juichende menigte Op het station van Kafr el Zajat, 100 km. ten Noordwesten van Cairo, is Zaterdag de sneltrein van Alexan- drie naar Cairo ingereden op een groot aantal mensen, die op de rails stonden om generaal Naguib toe te juichen. Volgens een officieel communiqué ïijn er 28 doden en vijf gewonden. Generaal Naguib had een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag een grote brand gewoed heeft. Op het perron te Kafr el Zajat wachtte hij op de trein naar Caïiro. Duizenden boeren ston den op het tegenovergelegen perron en op de rails om de generaal hun hulde te betuigen. Hun gejuich over stemde het geluid van de naderende Dieseltrein. De generaal heeft Zaterdagavond nog een bezoek gebracht aan de ge troffen gezinnen. Hij gaf van grote ontroering blijk. Elk gezin kreeg 50 Egyptische ponden (ongeveer 50 gul den) als tijdelijke tegemoetkoming Het ministerie van Sociale Zaken zal zich hun lot verder aantrekken. Straatsburg, in Frankrijk en in Ne derland is tot stilstand gekomen. De Bothnische Golf is vrijwel ge heel dichtgevroren, zodat het dra mogelijk zal zijn van Zweden naar Finland te lopen, evenals in de win ter van 1948. Er is ijsvorming waargenomen op de Sont, de Grote en de Kleine Belt, waardoor de scheepuvaart tussen de Noordzee en de Oostzee in gevaar wordt gebracht. Deense ijsbrekex*s waren Zondag ochtend reeds bezig met het bevrij den van schepen, die in havens en inhammen van de drie genoemde waterwegen waren ingevroren. In de meeste Scandinavische lan den is sneeuw gevallen. Ook in de Zwitserse, Franse en Italiaanse Al pen en in Joegoslavië, waar in de bergen in de afgelopen nacht een me ter sneeuw aan het dek werd toege voegd. Ook in Engeland houdt de zware koude aan. Er verdronken reeds twintig kinderen, die zonder de no- Vliegtuig bracht binnenbrandje mee Schiphol bluste het In een K.L.M.-vliegtuig dat Za terdagavond tegen middernacht uit Londen naar Amsterdam terugkeer de, is kort voor de landing op Schiphol een begin van brand ont staan bij een der motoren. Deze trad vermoedelijk op door kortslui ting. De brandweer van Schiphol is er, nadat het toestel was geland, spoe dig in geslaagd het begin van brand te onderdrukken. Passagiers en be manning bleven ongedeerd: zij kon den het vliegtuig op de gewone wijze verlaten. De schade aan de motor was beperkt. dige omzichtigheid schaatsten in de graafschappen Lancashire, Yorkshire en Staffordshire. Sneeuwjachten in Wales joegen de sneeuwmassa's op tot hoogten van ongeveer drie meter. In Pemborkeshire vond men een aantal wilde pony's, die staande wa ren doodgevroren. In Frankrijk stierven vijf baby's, de vriesdood en moesten van een klein kind beide armen worden ge amputeerd, toen men het enige uren buiten had laten staan in de kinder wagen. Ten gevolge van de strenge kou de, die uit de Russische vlakten aan gevoerd wordt heerst in het com munistische Tsjechoslowakije een noodtoestand. De industrie en ver voersbedrijven liggen gedeeltelijk stil en millioenen zitten thuis te kleumen, aldus blijkt uit de Praag se dagbladen. De Joegoslavische provincie Koso- va-Matonija, die ongeveer 750.000 in woners heeft, is ten gevolge van zware sneeuwval van de buitenwe reld afgesloten.. Verkeer naar en van de provincie over weg en spoor is onmogelijk. Aan de spoorwegen wordt gewerkt teneinde bevoorra ding mogelijk te maken. Grote streken bedreigd Millioenen sprinkhanen, afkomstig van broedplaatsen in de Arabische woestijn, verduisteren thans de lucht boven Kenia. De sprinkhanen worden onder meer bestreden door vliegtuigen, die grote hoeveelheden insectendodende vloeistof over de zwermen uitstor ten. De dichtheid der zwermen nood zaakte de vliegers blind te vliegen. Een zwerm, naar schatting twaalf kilometer lang en zes kilometer breed, heeft zich neergelaten op bo men en gewassen in het gebied van Dandora, ongeveer zestien kilome ter ten Noorden van Nairobi. Een tweede golf van sprinkhanen overvloog zestien dezer de grens van Italiaans Somaliland. In November en December 1953 zijn in Somaliland grote sprinkha- Het comité, dat belast is met de or ganisatie van het bloemencorso 1954, overweegt, om een Schots garde-regi ment te engageren voor de opluiste ring van de bloemenstoet. De spec taculaire kleding van de Schotten zal een nieuwe attractie zijn. Over de muziek zullen we het niet hebten. Een Iers schrijver heeft 'eens be weerd, dat men een Schot moet zijn om er van in extase te geraken. DE 30.000 ER UIT In de 2e klasse van de 522e loterij is een prijs van 30.000 gevallen op nr. 11.755 Op grond van zijn verdiensten als secretaris van de stichting R. K. Mulo-examen en zijn verdiensten op charitatief gebied, heeft ae heer H. H. Moren te Roermond de pauselijke onderscheiding in de orde van de H. Sylvester ontvangen. nenbestrijdingsacties uitgevoerd, waarby millioenen jonge sprinkha nen werden vernietigd. Van deskundige z'jde wordt ver nomen dat, indien dit niet zou zijn geschied, geheel Oost-Afrika thans aan een der grootste sprinkhanen plagen van de geschiedenis zou zijn blootgesteld. Hieraan wordt toegevoegd, dat talloze millioenen van deze insec ten, die hun broedplaatsen hebben in binnenland en kustgebied van Saoedi-Arabië, thans het gehele Midden-Oosten, Soedan en Oost- Afrika bedreigen. Siberische 'ucht over Europa Het K.N.M.I. deelt mede: In de Oostelijke stroming, die nu al dagen lang over Midden-Europa blaast, is een portie zeer koude lucht uit Siberië meegevoerd. Zondag be vond het centrum van de luchtmas- sa zich boven Nederland. Vanmorgen had het Noord-Span je bereikt, waar in Barcelona en Lissabon sneeuw viel. Montpellier meldde vanmorgen 8 graden vorst en in Nice sneeuwde het. Uiteraard veroorzaakt de Siberi sche lucht in ons land zeer lage tem peraturen, in Twente en Limburg vroor het vanmorgen vijftien graden, in Brabant ongeveer veertien. Meer naar het Westen liep de temperatuur iets op tot omstreeks min tien gra- ,den. De over ons land stromende lucht is ook in de hogere niveaux zó koud, dat hy boven zee onstabiel wordt en sneeuwbuien vormt. Het gevolg daar van is dat de Oostenwind, die bü ons droog en zelfs uitermate schraal weer brengt, in Engeland voortdurend sneeuwbuien aanvoert. Het Oosten van Engeland is daardoor met een laag sneeuw bedekt. Hetzelfde is ook by ons in het uiterste Noorden van het land gebeurd. Doordat de luchtdruk in Scandina vië thans wat afneemt, terwijl in Po len drukstijgingen optreden, gaat de wind naar Zuidoost ruimen. Dit zal op het temperatuurverloop weinig in vloed hebben. Minimumtemperaturen van heden morgen: Eelde13, Leeuwarden 12, Den Helder —10, Ypenburg —12, §chip- hol —12, De Bilt —13, Twente —15, Vlissingen—12 Woensdrecht—14, Eindhoven 14 en Zuid-Limburg 15 graden. Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 u. ZELFDE TEMPERATUREN. Weinig bewolking. Meest ma tige, morgen overdag nu en dan krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Vannacht en morgen ochtend overwegend strenge, morgenmiddag matige vorst. 2 Febr.: zon op 8.20 en onder 17.28; maan op 7.39 en onder 16.09 uur. Het weer in Europa De weerraDDorten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 5C. OSLO geheel bew. —9 STOCKHOLM geheel bew. —2 KOPENHAGEN êneeuw —4 LONDEN onbewolkt 6 AMSTERDAM onbewolkt —10 BRUSSEL onbewolkt —14 PARIJS onbewolkt —13 BORDEAUX sneeuw —10 GRENEBLE zrwaar bew. —10 NICE sneeuw 1 >9 WARSCHAU nevel —23 BERLIJN onbewolkt —19 FRANKFORT onbewolkt —16 MUNCHEN onbewolkt —17 ZURICH geheel bew. —14 GENEVE geheel bew. —10 INNSBRUCK mist —21 ROME regen 6 Korreltje Men kan geen vuistslag geven op de punt van een naald.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1