NOOD, aangrijpende tentoonstelling van foto's uit rampgebied en kampen G. van der Mark eerste lid van verdienste van „Oud-Leiden14 «Katholieke WEEKAGENDA Kath. lagere school aan de Damlaan zal in Maart-April geopend worden Vijftig inbraken in Leiden en Den Haag op hun geweten 260 Leerlingen in zeven klassen ZATERDAG 30 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Martien Coppens in Leidse Lakenhal pE BEKENTENIS, dat wij het drama van de watersnood bij het zien van de foto's geheel op nieuw beleefd hebben, is dunkt ons het grootste compliment, dat de beken de fotograaf Martien Cop pens gegeven kan worden. In het afgelopen jaar zijn er reeds zóveel foto's gepu bliceerd in kranten en boe ken, dat men nu zo langza merhand wel weet hoe erg het geweest is en dat men er nauwelijks meer door geroerd wordt. Wat Cop pens echter laat zien op zijn foto-tentoonstelling, die hedenmiddag in het stedelijk museum „De La kenhal" te Leiden wordt geopend, is iets nieuws. En de aandachtige toe schouwer ondergaat weer de ontroering, die hem in Februari 1953 beving, toen de ramp over ons land kwam en iedereen tot in het diepst van zijn hart aangreep. £"OPPENS heeft het niet gezocht in' grootse taferelen. Evenmin heeft hü zich laten verleiden de mense lijke ellende met niets ontziende bru taliteit te benaderen. Hij is beschei den geweest en eenvoudig. Hem trok n'et de ontzaggelijke verwoestingen aan, niet de massale nood, die gele den werd. Het ging hem om de in dividuele mens, die geslagen werd door het leed en dat persoonlijk on derging in al zijn felheid. Coppens laat geen verwoeste dorpen zien; die zagen we reeds bij tientallen. Hij toont ons een enkel opengeslagen huis, waarachter men het water ziet golven. Geen hopen cadavers, die weerzin opwekken, maar een sim pel dood schaap tussen prikkel draad, dat ons met zijn gebroken oog om medelijden vraagt. Geen volk. dat in paniek over de dijke.n vlucht, geen massale maaltijden, geen onder gelopen polders, maar wel twee jon- gemannan, die optornen tegen de' storm, wel een groepje kinderen, die wezenloos in een gékregen boterham happen, wel een verwoeste schuur, die met-haar sDiegelbeeld een geraf fineerd effect oplevert, dat even de suggestie van een Japanse prent op roept. Wij ve-oordelen de fotografen niet, die het tijdens de ramp anders, ge daan hebben, massaler, brutaler; toen overheerste de nieuwswaarde. Maar Coppens heeft gewerkt voor de toekomst, voor het nageslacht. Hij heeft een documentatie gemaakt van het menselijk leed, zoals hij dat van ieder slachtoffer afzonderlijk zag en op zichzelf liet inwerken. Sensibel mens als Coppens is„ kon het niet anders of zijn werk werd een per soonlijke getuigenis van innig mede leven. Niet de artisticiteit staat hier op de eerste plaats al ontdekt men in vele fotc's de geraffineerde technicus, die met de eenvoudigste voorwerpen een compositie van allu re maakt maar het persoonlijk on dergaan van het leed. dat uit de fo to's zo schrijnerd tot de toeschou wer komt. ]UOOD, heeft Coppens zijn tentoon- stelling die vóó*- Leiden in het Van Abbe-museum te Eindhoven is geweest genoemd Een titel, die voortreffelijk op de waterramp slaat en eveneens op de kampen van ver plaatste personen m West-Duits- land. Coppens heeft er een aantal bezocht en ook hiervan zijn indruk ken in foto's vastgelegd. Een vergelijking met de ramp is zeer wel mogelijk. Men ervaart hoe Coppens zich hier meer van het leed Vóór de vorst iets minder werkt 'ozen Op 23 Januari 1954 stonden by het Arbeidsbureau Leiden 1596 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 135 personen op diverse werkvoorzieningsobjecten tewerkge steld waren. Het totaal beschikbare aanbod geheel werklozen plus ar beiders werkobjecten bedroeg der halve 1744. Een daling dus van 62 ten opzichte van de stand per 16 Ja nuari 1954. Deze daling moet voor namelijk worden toegeschreven aan het plaatsen nog vóór het invallen van de vorst van een aantal grond werkers en schilders, de laasten ver moedelijk in verband met het spoe dig aflopen van de subsidieregeling voor schilderwerk in de wintermaan den. Een vergelijking met het over eenkomstige tijdstip in 1953 wijst uit, dat de werkloosheid nog steeds een gunstig beeld vertoont. Bedroeg het totaal beschikbare aanbod op 24 Ja nuari 1953: 2378, thans met een stand van 1744 ligt dit aanbod ruim 600 lager. De vraag nam iets af en is in hoofdzaak gericht op jeugdige krach ten 15 tot en met 18 jaar en op personeel voor de metaalindustrie. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk en be droeg op 24 Januari 168. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten onderging geen wijziging van enige betekenis en kwam van 208 op 210. De behoefte aan huishoudelijk perso neel is nog steeds belangrijk; daar naast bestaat plaatsingsmogelijkheid voor ervaren verkoopsters en kan toorpersoneel. Foto's van Martien Coppens op de tentoonstelling „Nood" in de Lakenhal deze prachtige tentoonstelling te gaan zien. Niet alleen zij, die belangstel len in de fotografie al zullen dezen er bijzonder veel van waarderen maar iedereen, die geconfronteerd wil worden met de Nood, zoals Cop pens die in het rampgebied en de kampen aantrof. Dat de Lakenhal een museum, waarin uiteraard de historie en kunst het meest spreken het aangedurfd heeft een moderne uitingsvorm als de fotografie binnen haar muren te halen, is op zichzelf reeds een com pliment voor het werk van Coppens, bovendien een waardering voor het medium foto als een moderne vorm van beeldende kunst. Een grotere belangstelling uit Lei den en omgeving voor de Lakenhal in het algemeen is tenslotte even eens een wens, die ons ingeeft onze lezers aan te sporen deze bijzondere tentoonstelling die tot eind Fe bruari in Leiden blijft te gaan zien. Zij zullen er gen spijt van heb ben! PROF. DR. K. E. O. JAHN AANVAARDDE ZIJN AMBT In het groot auditorium van de Leidse Universiteit heeft prof. dr. K. E. O. Jahn gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Turcologie aanvaard met het uit spreken van een inaugurale rede, ge titeld „Enkele beschouwingen over de geschiedenis en beschaving der oud-Turkse volkeren". Teraardebestelling stoffelijk overschot van J. HERINGA Gistermiddag is onder zeer grote belangstelling het stoffelijk over schot van de heer J. Heringa, bekend Leids industrieel, die Dinsdag in de ouderdom van 74 jaar overleed, op de begraafplaats Rhijnhof teraar de- besteld. Onder de aanwezigen be vonden zich vertegenwoordigers van het bestuur der Ambachtsschool Haagweg, het Verbond van Ned. gedistancieerd heeft, alsof het hem persoonlijk minder aangreep. Zijn foto's wonnen er door aan artistici teit Geraffineerd zou men ze kun nen noemen, uitgekiend in voortref felijke verhoudingen en contrasten, soms te mooi om de indruk te kun nen vestigen, dat hij niets anders ge daan heeft dan beelden vastleggen, die hy toevallig ontmoette. Een overeenkomst met de ramp en typerend voor de persoon van Coppens is, dat hij weer de mens in het centrum plaatst, weer de mens en zijn leed. Hoe bewogen is de foto van de levenloze vrouwen, die in de gang van een bunker tegen hun deu ren staan te hangen. De troosteloos heid van zo'n woonkazerne had niet beter weergegeven kunnen worden. En dan de moeder, die in doffe wanhoop op het bed van haar zieke kindje zit, zeldzaam evenwichtig van compositie, knap in de zwart-wit- werking. Welke stille ellende, die on uitsprekelijk is en zelfs geen strijd er Werkgevers, de Kamer van Koop- 5*®®^ oproept, werd vastkeg* handel, de Leidse Rotaryclub, het op een andere foto van moeder kind. Ook hier valt de geraffineerde belichting op, die doet vermoeden, dat Coppens in zijn donkere kamer niet schroomt bepaalde effecten ster ker aan te tippen. Het is ondoenlijk alle 83 foto's af zonderlijk te bespreken; wat het der de deel betreft mensen anno 1953, zoals varkenskooplieden, woonwa- genbéwoners, vissers, portretstudies moeten we met een enkel woord volstaan; ook hierbij tracht Coppens de mens in zijn innerlijk te benade ren en zo aan de toeschouwer voor te stellen. ftJU HET EEN JAAR geleden is, dat de ramp over ons land kwam, mo- Kon. Genootschap M.S.G., de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, dep. Leiden, de Leidse Ver. van Indus triëlen, de Kon. Ver. „Onze Vloot" en de Waalse Gemeente, vertegen- woodrigers van diverse bedrijven en personeel van de N.V. Van Cranen- burgh en Heringa's Sajetfabrieken. Namens de familie sprak de heer P. K. Heringa, namens de vrienden ir. J. J. G. van Hoek, namens het personeel van de bedrijven in Lei den en Emmen de heer P. C. Knaap. Tenslotte sprak ds.- Ch. Cabanis, pre CONTRIBUTIE VERHOOGD Tot gisteravond kende de vereni ging Oud Leiden alleen leden en ereleden. Tijdens de algemene le denvergadering, die in de grote pers van de Lakenhal werd gehouden, hebben de leden echter het bestuurs voorstel aanvaard om de mogelijk heid te openen ook „leden van ver dienste" te kunnen benoemen, men sen die zich op bijzondere wijze voor de vereniging onderscheiden heb ben. Nauwelijks had het bestuur van de leden het ja-woord gekregen, of het diende een voorstel in de heer G. van der Mark tot eerste lid van verdienste te benoemen. Wederom gaf de vergadering haar goedkeu ring. De vóorzitter, dr. A. Kessen, sprak de heer Van der Mark, oud-archi tect van gemeentewerken, die Leiden onlangs verlaten heeft, hartelijk toe. Hij roemde de verdiensten van de heer Van der Mark, speciaal op het gebied van restauraties, o.a. het huis Klogsteeg 2. De heer Van der Mark aanvaardde gaarne zijn benoeming en zegde de vereniging alle moge lijke steun toe, ook nu hij in Apel doorn woont. Contributie verhoogd Er was nog een verrassend voor stel van het bestuur: verhoging van ten en ds. Cabanis het Onze Vader gebeden had, dankte een zoon van de overledene, de heer J. Heringa, voor de betoonde grote belangstel gen velen daarin aanleiding vinden ling. dikant der Waalse Gemeente. Nadat de contributie die reeds 30 jaar lang kist in de groeve was neergela- vier gulden per jaar bedraagt. Uit »^et jaarverslag van de penning- meesteresse, mej. F. A. Ie Poole, bieek, dat er in het afgelopen jaar niet minder dan 3.700,- Leidse jaarboekje besteed moest worden, zodat er slechts 800, overbleef voor lezingen, excursies, enz. Voorgesteld werd de contribu tie op 5,50 per jaar te brengen, waarmee de vergadering accoord ging. Mej. Le Poole meldde een, da lend bezit: nog slechts f 1.781, De secretaris, de heer J. Hennes, gaf in zijn jaarverslag een uitvoe lig overzicht van de vele activitei ten in 1953, dat hij een goed jaar voor de vereniging noemde. Er kwa men 77 nieuwe leden bij; toch daal de het totaal van 1.128 tot 1.070, voornamelijk door hét afschrijven van wan-betalende studenten. Bij de bestuursverkiezing werd dr. W. C. Braat bij acclamatie herko zen. Ir. Hugo van Oerle had zich echter niet herkiesbaar gesteld. De voorzitter dankte hem voor de vele aan de vereniging bewezen dien sten, waarna de vergadering mej. A. S. van Nienes bij acclamatie in het bestuur koos. In haar plaats werd drs. J. N. van Wessem, directeur van de Lakenhal, in de kascommissie be noemd. Rembrandt en het clair-obscur VOOR LE/DEA Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Zondag St. Antonius Clubhuis, 8 uur. Uit voering door het R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" o.l.v. Abr. Martijn. Maandag De Doelen, 8.15 uur. Bijeenkomst van „Sint Adelbert". Ir. N. van der Laan over „Kerkbouw van vandaag". In den Vergulden Turk, 8 uur. Jaarvergadering van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, groep Gilde. Ver kiezing van presidente. St. Liduinahuis, 8 uur. Vormings avond van de Ver. voor Kath. Ge zinsvoogdij en Patronage. Drs. P. Stolker over „Het a-sociale gezin". I Woensdag I De Doelen, 8 uur. Jaarvergade- ring van de K.V.P. De heer J. Kor- tink over „Binding tussen standsor ganisatie en politieke organisatie". Liberty, 8 uur. Jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van Werkmees ters. Hoofdbestuurder J. W. A. de Bruin over „Het probleem van de opgroeiende bedrijfsjeugd". Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur. Uitvoering van „A child of our time" door het R.K. Alma Materkoor o.l.v. Willem Mizée, met medewerking o.a. van het Toonkunst-orkest. Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48, 2.30 uur. Bijeenkomst van de Derde Or de, federatie Leiden. Bespreking van nieuwe statuten. Einde van bijna onhoudbare toestand Na de pauze hield prof. dr. H. van de Waal een interessante lezing met prachtige lichtbeelden over „Rem brandt en het clair-obscur". Hij be handelde de tegenstelling betreffen de de opvattingen over licht-donker tussen Rembrandt en de Leidse fijn schilders, zoals Gerard Dou, en wees er op, dat de waardering voor Rem- brandt in de loop der eeuwen erg 'aan"het geschommeld heeft. Men is het er echter steeds over eens geweest, dat hij een ongeëvenaarde etser was, die het clair-obscur buitengewoon han teerde. Het begrip clair-obscur nader uit eenzettend, wees prof. Van de Waal er op, dat licht en donker ieder een eigen rol hebben en bij Rembrandt in complementaire verhouding tot elkaar staan. Vervolgens ging spr. de ontwikke ling van het clair-obscur na, begin nend bij Caravaggio, die zijn effec ten onderstreepte door de schadu wen dik aan te zetten. Het publiek snapte er niet veel van en vroeg zich af waar het licht vandaan kwam. Daarop begonnen, de schilders aller lei lichtbronnen, zoals kaarsen, zicht baar te plaatsen. Aanvankelijk deed Rembrandt dit ook, als middel tot ruimtelijke uitbeelding; zijn eerste zelfstandige stap, die uitgroeide tot een gevoelig instrument waarmee hy de diepste menselyke emoties wist te vertolken. Dit vergelijkend met het werk van Gerard Dou, leerling van Rem brandt, kwam prof. Van de Waal tot de conclusie, dat Dou het wel na geaapt, maar niet begrepen heeft. HYPOTHEKEN en voor alle audere «aken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en MaktlaarsbtdrQI v.d. Drift Oude Vest 29 Laldan Telet. 20513 (Advertentie). (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). Tuinders hebben ook kring Leiden L.T.B. Donderdag kwamen voor de eerste maal de tuinders van de Kring Leiden van de L.T.B. in „De Harmonie" bij een. De heer Jac. Groen Azn., algemeen voorz. van de Tuinbouwvakbond van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond merkte in zijn inleiding onder meer op, dat de L.T.B. de belangen van de boeren en tuinders op gods dienstig, zedelijk maar ook op mate rieel gebied behartigt; dit laatste in de tuinbouw-vakgroep speciaal voor de tuinders. Juist nu, aldus spr., is het van zeer groot belang om zich hechter aaneen te sluiten, omdat het Landbouwschap binnenkort zijn beslag krijgt en de standsorganisaties hierdoor publiek rechtelijke bevoegdheid verkrijgen De L.T.B. kan dan als standsorga nisatie mede richting geven voor het Landbouwbesluit van de toekomst. De spreker drukte daarom de tuinders op het hart om volop bij te blijven en dit te doen door zich te ontwikke len. Hij zag in „Boer en Tuinder" het blad van de K.N.B.T.B., een prachtig orgaan, dat ook zeer speciaal aan de tuindersbelangen grote aandacht be steed. De voorlopige kring-voorzitter, de heer F. C. Meer, die deze bijeenkomst leidde, zag in de totstandkoming van de kring Leiden Tuinders een punt bereikt, welke in een langevoelde be hoefte voorziet, en nu door een grote re samenwerking voor de toekomst zeker grote mogelijkheden wegge legd. Vier mannen in de cel Nu de vorst roet in het eten ge gooid heeft en men nog niet weet hoe lang de koude duren zal, is het moei lijk te zeggen wanneer de nieuwe R.K. school aan de Damlaan de eerste na-oorlogse kath. stenen school in Leiden geopend zal worden. In ieder geval zal het wel Maart of April worden, hoewel het gebouw, al thans aan de buitenkant, reeds zo goed als klaar is. Binnen moet er echter nog veel gedaan worden. Voor de kath. ouders in het Mors- kwartier is het niet nodig te vermel den, dat deze school straks in een dringende behoefte voorziet. Sterker nog een einde zal maken aan een bijna onhoudbare toestand! Want zo mogen we het toch wel noemen. Het geval is namelijk, dat de kath. lage re school aan de Potgieterlaan veel meer leerlingen heeft dan het ge bouw kan bergen, waaronder zeer veel kinderen uit het Morskwartier, dat eveneens tot de St. Leonarduspa- rochie behoort. Daarom zijn er niet minder dan zes klassen elders onder- (Foto: „De Leidse Courant"). Kinderen dus van 7 a 8 jaar, welke groep op alle lagere scholen bijzon der groot is wegens het grote aantal geboorten in de eerste jaren na de bevrijding. In de gemengre klas zullen deze kinderen echter afzon derlijk onderwijs voor de 2e en 3e klas krijgen. In totaal zal de nieuwe school on- gebracht: drie op de school Rapen-&eveer 260 leerlingen bevatten, allen burg 48, twee op de V.G.L.O.-school Morskwartier. Zij vormen Boommarkt en een op de openbare school Damlaan. Aan deze verwarrende toestand zal straks een einde komen, wanneer de nieuwe school haar zeven lokalen openzet. Er komen zes klassen één t.m. zes en bovendien een ge mengde 2e en 3e klas voor de leer lingen, die geen plaats kunnen vin bevrijding. In de gemengde klas thans reeds afzonderlijke klassen, ondergebracht in de andere scholen, zoals wij hierboven schreven. De heer P. J. W. van Adrichem uit Mopster is benoemd tot hoofd van Niet minder dan 50 inbraken heb ben vier zware jongens reeds bekend, sinds zij gisteren door de Haagse politie, in samenwerking met de Leidse recherche, gearresteerd wer den. De buit, die voornamelijk be stond uit sieraden, klokken, scheer- apparaten e.d., is voor een deel reeds achterhaald. Hun werkterrein strekte zich ook over Leiden uit. Reeds aan het einde van het vorig jaar kreeg de Haagse politie aangifte van een groot aantal inbraken, die steeds op dezelfde wijze geschiedden door het forceren van ruiten of deu ren aan de achterzijde van wonin gen, speciaal op donkere avonden wanneer de bewoners afwezig waren. Kort voor Kerstmis werden er drie deze school, die ontworpen werd t inbraken in Leiden gepleegd, waarna door. het architectenbureau ir. H. A. de Haagse koopman J. kon worden van Oerle en J. J. Schrama te Lei- aangehouden. Op verzoek van de den en gebouwd werd door de gebrs. Haagse politie werd de man echter Stikvoort te Voorschoten. weer spoedig vry gelaten, omdat men vermoedde, dat hij deel uitmaakte van een complot Inderdaad, de man was zeer be vriend met een los-werkman B. Toen Haagse en Leidse rechercheurs op Zondag na Kerstmis bij beiden een inval deden, waren de mannen niet thuis. Men vond hen echter in een café en uit de verklaringen kon de politie opmaken, dat ook een Haagse machinist L. bij het complot betrok ken was. Uit alle hoeken en gaten van him huizen kwamen gestolen voorwerpen te voorschijn. Het drietal bekende 27 inbraken gepleegd te hebben. Maar de politie was niet tevreden en speur de verder. Tenslotte werd ook een los-werkman v. d. H. gearresteerd, met wiens bekentenissen de 50 volge- maakt werden. De mogelijkheid be staat, dat de mannen nog niet alles verteld hebben en dat het aantal inbraken nog groter is.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6