UiÖ5€^hutspot Kleuterscholen weer geopend Kunst na Arbeid" besloot jubileumviering met feest Brokken ijzer vielen uit de lucht Ongekende belangstelling voor de Molentochten Het dijkherstel in metaal gegrift BIOSCOPEN ZATERDAG 30 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI AD PAGINA 3 1 Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 30 Januari. Hoera! Goéd bericht voor schaat senrijdend Leiden De openbare ijs baan op de Zoetervvoudse Singel is hedenmiddag om 12 uur geopend, na dat de politie het ijs onderzocht en sterk genoeg bevonden had. Alleen het stuk tussen Herenstraat en Kruithuis is gevaarlijk; de dienst van' gemeentewerken heeft het daarom afgezet. En nu maar schaat sen! Nog een verheugend bericht. De Kerstzegelactie ten bate van de TBC- bestrijding heeft in Leiden het prach tige bedrag van 2.714.75 opge bracht, hetgeen 545 gulden meer is dan het vorig jaar Morgen zullen aan de uitgangen van de St. Petruskerk en Harte- brugkerk loten aangeboden worden door de Zusters Augustinessen van Sint Monica. De opbrengst is bestemd voor sociaal werk, speciaal voor de Eerst schaatsen dan opereren! Over vorst, ijs en schaatsen rijden gesproken. Gisteren kwam er een Leidse jongen in een der Leidse ziekenhuizen om een na- operatie vo<& struma te onder gaan. Toen hij goed en wel op de operatietafel lag, de zusters en chirurg gereed stonden en de injectienaald reeds naderde, vroeg de chirurg plotseling: „zou je niet liever gaan schaat senrijden?" wJa, natuurlijk", zei de jongen. „Nou, ga dan maar; dan doen we het wel na Zondag". En de jongen stapte van de operatietafel af, om thuis zijn schaatsen te gaan halen! Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidend examen de heer D. Noord mans te Delft; voor het doet. examen Ind. recht'de heren H. L. Leffelaar te Heemstede en W. W. Hopperus Bu- ma te Diepenveen; voor het doet. examen geneeskunde mej. J. S. M. L. 's Gravensande Pannekoek te Leiden en de heren J. H. Eschbach te Den Haag; C. F. Luyrink te Den Haag; B. N. Reyden te Amsterdam en J. J. v. Went te Oegstgeest; voor het arts examen le gedeelte de heren E. L. Humme te Gennep en A. H. C. v. Se- nus te Rotterdam; voor het arts exa men 2e gedeelte de heren Heckman te Leiden; Lim Bok Seng te Leiden; H. Rademacher te Spijkenisse (Z.- H.); M. J. Reynvaan te Den Haag én W. Snethlage te Middelburg. GOUDEN DOCTORAAT. Op Woensdag 3 Februari a.s. zal het" vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Rijksuniversiteit te Leiden pro moveerde tot doctor in de rechtswe tenschap mevr. mr. J. C. Gerdeck-de Waal, geboren te Batavia en thans wonende te Porto Ronco (Italië). DELFTSE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs examen electro-technisch ingenieur de heer M. H, Th. J. Bergsma uit Leiden. Dr. P. van Royen naar Nieuw Guinea Op 6 Februari zal dr. P. van Royen, conservator aan het Rijksherbarium te Leiden, per boot naar Nieuw Gui-, nea vertrekken voor het verrichten van een botanisch onderzoek. Hij werd tot het maken van deze expe ditie in staat gesteld door subsidies van de Nederlandse Organisaties voor zuiver wetenschappelijk onder zoek, de Hollandse Maatschappij voor Wetenschappen te Haarlem, het Aardrijkskundig Genootschap en de Trubmaatschappij en door een aan tal andere, kleinere bijdragen. De expeditie zal een jaar duren. Dr. van Royen zal Nieuw Guinea kris-kras doorkruisen. Hij begint in Sorang, waar zich de heren J. C. Versteegh en A. Zieck van het Bos wezen bij hem voegen met 25 dra gers. Het doel van de reis is de bestu dering van de laaglandgebieden, waar veel malaria heerst, en die nooit goed zijn onderzocht. Ofschoon de kustgebieden zeer gemakkelijk te exploreren zijn, zal dr. Van Royen voor moeilijke problemen komen te staan, omdat hij bladen van 2 me ter zal moeten meenemen waarvan het vouwen tal van hoofdbrekens kost. Merkwaardig is, dat slechts één vierde van de producten van Nieuw Guinea bekend zijn en dat men over do andere driekwart in onwetend heid en onzekerheid verkeert. Wel zijn het Cycloopgebergte en de Vo gelkop geologisch onderzocht. Van de kaarten, die deze onderzoekingen in beeld brengen, mag de geleerde gebruik maken. Van de bodemsoor ten is eveneens weinig bekend. Aar dig is, dat het Nederlands bedrijfs leven ook grote belangstelling voor deze expeditie koestert en de onder zoeker steunt door hem noodrant soenen, chocolade, biscuits, kaas, bo ter, vleeswaren, enz. toe te zend/n. bekende Meisjesstad. Er zijn schit terende prijzen beschikbaar gesteld, zelfs een complete huwelijksuitzet. Voorts een veestapel, een auto, een scooter, een ameublement. Enfin, te veel om op te noemen. Laten de pa rochianen morgenochtend niet ver zuimen de kans van hun leven te grijpen! René Sleeswijks Nederlandse Re vue komt volgende week, 5 en 6 Fe bruari, in Leiden. De bezoekers zul len bij het betreden van de Stads gehoorzaal twee portiers op hun weg ontmoeten, wier gezichten hun be kend zullen voorkomen. Laat ons het alvast maar verklappen: het zijn Willy Walden en Piet Muyselaar, be ter bekend als juffrouw Snip en juf frouw Snap. Zij zullen als portier hun hand ophouden, met de bedoe ling 'fooien te ontvangen. Het geld gaat echter niet in hun eigen zak ken, maar is bestemd voor de Ne derlandse Stichting voor het Gebrek kige Kind. Een sympathiek doel dus, waard om gesteund te worden. De twee dames trekken het hele land door en staan overal aan de deur portier te spelen. Laten de bezoe kers hun feestavond met een goede daad beginne, door Piet of Willy iets in de hand te stoppen. Zoals in de Kath. Weekagenda staat vermeld, houdt de K.V.P., afd. Lei den, a.s. Woensdagavond om 8 uur jaarvergadering in „De Doelen" aan het Rapenburg. Een zeer belagrijke vergadering, want er zal voorgesteld worden de minimum-contributie te verhogen. Bovendien zal de heer J. Kortink, bondsvoorzitter van de K. A. B. in het bisdom Haarlem, een causerie houden over de binding tus sen politieke en standsorganisaties. Een onderwerp, dat de laatste tijd steeds meer in de belangstelling komt te staan. Vandaar, dat het bestuur od een zeer grote opkomst rekent. Allerwege hoort men, dat de belang stelling voor de K.V.P. groend is Laat dit ook in Leiden het geval zijn. Alle senioren en junioren van de R.K. Voetbalvereniging „Docos" wor den uitgenodigd deel te nemen aan de schaatswedstrijden, die Zondag middag om twee uur op het Galge water, achter de fa. Noordman, ge houden worden. Inschrijfgeld een kwartje. Men kan zich telefonisch opgeven op de nummers 31432 en 26659. De jaarvergadering van de K.A.V., afd. Leiden, was vastgesteld op Woensdag 10 Februari. In verband echter met enige andere bijeenkom sten, o.a. de K.R.O.-avond in de Stadsgehoorzaal, is de jaarvergade ring uitgesteld tot Woensdag 17 Fe bruari. Laten de leden hiervan goe de nota nemen. STADSKOK. GEM. AANKONDIGING Voorgevelrooilijn voor de Noord- en Zuidzijde van de verbindingsweg tussen de Herengracht en de Uiterste- gracht, ter hoogte van de Kerksteeg. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat een ontwerp-besluit, met uitvoerige kaar ten, itot vaststelling van een bijzon der voorschrift, als bedoeld in arti kel 2, lid 2, der Woningwet, ter bepaling van een voorgevelrooiltjn voor de Noord- en de Zuidzijde van de verbindingsweg tussen de Heren gracht en de Uiterstegracht, met ingang van 1 Februari 1954 gedu rende dertig dagen voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken Kamer no. 111. Leiden, 29 Januari 1954. 5642 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Fröbelscholen aan 't Levendaal, die wegens de heersende diphtherie enige dagen voor Kerstmis gesloten werden en na de Kerstvacantie nog niet geopend zijn, gaan a.s. Dinsdag 2 Februari weer beginnen. Ook de kleuterschool aan de Coenesteeg. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Het Herenhuis c.a. Rijnsburger- weg 43 genaamd „de Woelige Stal" in bod: 34.200,koper J. J. de Cler q.q. te Leiden voor: 38.600, Het Herenhuis Leidse Straatweg 8 (Oegstgeest) genaamd „Nan" in bod: 11.700,koper E. van Starkenburg q.q. te Oestgeest voor: 13.700, Huis Mariënpoelstraat 3 in bod: 6.100,koper H. Niepoth q.q. te Leiden voor: 7.200, Erf Mariënpoelstraat naast no. 43 in bod 810,koper B. J. Huurman q.q. te Leiden: voor 1.275, Doktersdienst. A.s. Zondag 31 Januari '54 zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Van Alphen, De Bruyne, Den Haan, De Jager en Jasperse. Apotheken. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Ja nuari 13 uur tot Zaterdag 6 Februari 8 uur waargenomen door de Apo theek Merding Blanken, Hoge- woerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20130. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. (Voor het overige Stadsnieuws zie pagina 1, derde blad). „Kunst na Arbeid", het mannen- zangkoor, dat wegens zijn 60-jarig jubileum deze week in het middel punt van de Leidse belangstelling staat, heeft dit feest gisteravond op waardige wijze-in de Stadsgehoorzaal besloten. Het waren er helaas niet velen de zaal was nog niet voor de helft bezet die van deze slot-apotheose getuige zijn geweest. De voorzitter van het jubileum-comité, de heer C. J. van der Zeeuw, begroette in zijn openingswoord de commissaris van politie, de heer en mevr. Verhey van Wijk, de besturen van de 3 October- vereniging, Sempre Avanti en enkele andere verenigingen. Hij dankte al len, die het mogelijk hadden gemaakt, dat deze avond gegeven kon worden, en verzocht toen voorzitter Jac. Gin jaar en echtgenote en de trouwe pianiste, mevr. v. d. HeydenBrakel op het toneel te komen. Spr. noemde de heer Ginjaar, die 25 jaar voorzitter is, de stuwende kracht van de vereniging en bood hem een vulpenhouder met inscrip tie aan. Mevr. Ginjaar kreeg een prachtige doos bonbons, een geschenk waarmede ook mevr. v. d. Heyden Brakel dank werd gebracht voor haar jarenlange trouw. De heer Ginjaar „had er eigenlijk geen woorden voor", want met z'n drieën hadden ze nergens op gerekend! Het is eigen lijk aan m'n vrouw te danken, zei hij, dat ik zo lang aan Kunst en Ar beid ben, want de belangstelling van de leden is wel eens van dien aard geweest, dat hij er de brui aan heeft Burgerlijke Stand Geboren: Theodora Maria, dr van T. H. Smits en P. Kramer; Hubertus, zn van J. Mosterd en J. M. Bosch; Hermanus, zn van D. Bavelaar en P. de Graaf; Bernadette Cornelia Maria, dr van F. A. v. d. Boog en B. v. d. Es; Maria Jacoba Engelberta, dr van J. W. M. Droogh en J. M. v. d. Kley; Stijntje Arina, dr van J. v. Kesteren en S. Dongelmans. Overleden: L. A. Mooij man 44 j.; J. J. van der Knijff man 62 j. LEIDSE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, op 9 Februari om 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De te behandelen agenda hopen wij Dinsdag 2 Februari a.s. te publiceren. willen geven, maar dan was het toch altijd mevr. Ginjaar, die voor Kunst en Arbeid pleitte enwon. Daarom vond hij het prettig, dat ook zijn vrouw in de hulde werd betrokken. Aan het slot van zijn toespraak deed de heer Ginjaar een beroep op jonge zangers, om zich bij het koor aan te sluiten. Toen was het woord, of liever de muziek, aan Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat op de bekende wijze een waterval van feestelijke klanken over de aanwezigen uitstortte. Nummers als het Schaatsenrijderslied en de Jagers van Koning Willem I, waarin een sterk show-element was ver werkt, deden het uitstekend. Na de pauze was het de toneelafdeling van hetzelfde gezelschap, clat met .Wel kom Binnen" de aandacht van de aanwezigen geruime tijd heeft vast gehouden en tot grote vrolijkheid aanleiding heeft gegeven. EEN VERBRIJZELDE PLANEET? Bijna zeven jaar geleden heeft er in Siberië een gebeurtenis plaats ge haddie nieuw licht heeft geworpen op de vraag van de herkomst der meteorieten, de stukjes steen of ijzer, die, afkomstig uit het heelal, in onze dampkring het verschijnsel van „val lende sterren" veroorzaken. Volgens een in sterrenkundige kring gangbare theorie heeft ons zonnestelsel namelijk in ver verleden tijden tien planeten omvat (in plaats van de huidige negen), van welke tien er één uiteengesprongen moet zijn door welke oorzaak dan ook Het gruis van deze verbrijzelde pla neet zwerft nog altijd door het heelal en soms dringt zo'n brokstuk de dampkring van de aarde binnen. Een dergelijk voorval geschiedde op 12 Februari 1947, enige honderden kilometers van Wladiwostok, in oos telijk Siberië. Op klaarlichte dag schoot daar bij heldere hemel plotse ling een op een bliksem gelijkende lichtflits langs de hemel en vier a vijf seconden lang was er een licht- j kogel zichtbaar, die in helderheid de zon evenaarde en door een sproeien de regen van vonken was omgeven. Uren daarna hing er nog een stof wolk aan de hemel, die de zon bijna verduisterde en na het invallen van de duisternis werd die stofwolk, die zich op grote hoogte bevond, nog verlicht door de stralen van de zon, die de grond reeds niet meer troffen. Nadat dit natuurverschijnsel be kend was geworden, heeft de Mos- kouse academie van wetenschappen een expeditie van astronomen en geologen naar dit deel van Siberië gezonden en deze is teruggekomen met diverse brokstukken van het ge vallen hemellichaam, verzameld in 112 „bomtrechters", waarvan de grootste een middellijn van 25 meter en een diepte van 13 meter had. In totaal verhuisde na een onderzoek, dat enige jaren duurde en waarbij de grond vierkante meter voor vierkante meter werd afgegraasd 37 ton meteorietenmateriaal naar Moskou; het kleinste stuk, dat er bij was, woog 0.18 gram. Daar, in het laboratorium van de Moskouse academie van wetenschap pen, heeft men kunnen aantonen, dat het ijzer in deze brokstukken hemel- gesteqnte precies dezelfde samen stelling heeft als het ijzer, dat op aarde wordt gevonden, namelijk 94 procent ijzer, 5,4 procent nikkel en 0,2 procent cobalt. Volgens de Sowjet-astronoom Fes- senkow nu moet deze meteoriet zijn ontstaan binnen in een gesmolten massa, die afmetingen van planetair formaat moet hebben gehad. Aan de hand van de vondst van deze meteo riet moet volgens hem worden ge concludeerd, dat ergens in een ver verleden in ons planetenstelsel een ongewone gebeurtenis heeft plaats gehad, namelijk de verbrijzeling van een planeet. Uit de reconstructie van de baan, die de betrokken meteoriet heeft ge volgd, moet volgens Fessenkow blij ken, dat men hier te doen heeft ge had met een brokstuk van de myste rieuze planeet, die zich eens moet hebben voortbewogen in een baan ergens tussen de banen van Mars en Jupiter. Dat is de gordel, waarin zich heden ten dage nog altijd een kleine tweeduizend hemellichamen ophou den, die men „planetoïden" noemt. Zij lopen, evenals de planeten, om de zon, maar zijn zó klein van for maat sommige slechts enkele hon derden meters dat de veronder stelling voor de hand ligt, dat het overblijfselen zijn van één grote pla neet, die, door men weet niet welke kosmische ramp, op een gegeven ogenblik ontploft is en aldus het aan zien heeft gegeven aan de vele hon derden brokstukken, waarvan er dan zeven jaar geleden weer eens één met de aarde in botsing is gekomen in oostelijk Siberië. dr. S. Telia. Wilt U iets weten? Vraag: Is het bij de wet ook mo gelijk beslag te leggen op de kinder bijslag? Antwoord: Volgens art. 31, lid 3 van de Kinderbijslagwet is beslag op de kinderbijslag alleen geldig, in dien het beslag dient tot verhaal van onderhoud, waartoe de arbeider vol gens de wet is gehouden. VICE-CONSUL F. WEARING SPRAK VOOR GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Engelands Merendistrict. Engelands mooie merendistrict, ge legen in het Noordwesten tegen de Schotse grens, was het onderwerp van een lezing, die de Engelse vice- consul uit Rotterdam, de heer F. Wearing, gisteravond in De Doelen voor het genootschap Nederland Engeland hield. Spr., die daar al twintig jaar lang herhaaldelijk had rondgezworven, kwam nog altijd on der de bekoring van dit prachtige stuk natuur. Zeker, bergen en me ren zijn ook in andere landen, en in veel grotere mate soms, aanwezig. Maar op dit stukje grond lijkt het wel of de natuur zich ingespannen heeft een zo groot mogelijke pracht ten- j toon te spreiden. De schoonheid is van een harmonie, die bijna niet in woorden is uit te drukken. Alle on derdelen van het landschap schijnen leden te zijn van een homogene fa-1 milie. Industrie kan zich in dit gebied met zijn schaarse verbindingen nooit vestigen. Bovendien worden grote delen beschermd door de National Trust, dat met succes het Engelse landschap voor aantasting door vreemde invloeden bewaart. Wilt U schoonheid, rust en vreugde in de natuur vinden, ga dan naar het Engelse merendistrict, aldus de heer Wearing. Zij, die van oudheidkunde houden, kunnen er hun hart ophalen, want overblijfselen van oude bescha vingen zijn rijk in aantal en boven dien uitstekend bewaard gebleven. Spr. illustreerde 2ijn lezing met 'n filmstrip van de National Trust. Startplaatsen Leiden en Oudewetering hadden het druk Het is verwonderlijk: zo spoedig de wateren met ijs bedekt zijn, ko men de liefhebbers en liefhebsters van de nationale sport bij uitnemend heid: het schaatsenrijden, los. En, als er verschillende winters achter el kaar geen ijs is geweest, zou men onwillekeurig tot de gedachte komen, dat de schaatssport er uit gaat bij ons volk. Maar niets is minder waar. Dat getuigen de laatste dagen. Alle wa teren, die met ijs bedekt zyn, de kleine slootjes in de polders, zowel als de grotere wateren herbergen onmiddellijk in steden en dorpen een dooreen krioelende bonte menigte: volwassenen zowel als kinderen, die zich vermaken met de nationale schaatssport, een sport, welke nu eens in tegenstelling tot alle andere meer beoefenaren dan belangstellen den trekt. Dat getuigen ook de hedenmorgen aangevangen Molentochten van het Zuid Hollands Merendistrict. Van heinde en verre kwamen vanmorgen vroeg de schaatsliefhebbers naar de startplaatsen: Hotel „Bellevue" aan de Steenstraat te Leiden en Paviljoen „de Brasem" te Oudewetering. Velen hadden er al hele reizen opzitten, toen ze zich aanmeldden op de start plaatsen. In Leiden kwamen hoofd zakelijk de toerrijders uit het zuiden van Zuid Holland, terwijl men in Oudewetering de liefhebbers uit noordelijke streken zag. Hier bij de Brasem kon men de schaatsen dade lijk onder binden, in Leiden moest men eerst naar de Driegatenbrug onder Leiderdorp om te kunnen be ginnen. Nauwelijks waren do startplaatsen te 10 uur geopend, of de eerste lief hebbers meldden zich reeds. En de stroom van aanmeldingen duurde de hele ochtend en ook in de middag voort en voor morgen wordt een nog grotere stroom verwacht. En dan vinden in het begin van volgende week nog de Mex*entochten en de Jubileum tocht van de ZHY plaats. (Men zie hiervoor de sport- rubriek op pag. 1 van het 4e blad). De liefhebbers der schaatssport kun nen hun hart ophalenDe winter 1954 belooft uitstekend te zullen worden. Laatste Berichten FANFANI AFGETREDEN. De twaalf dagen oude Italiaanse re- gering-Fanfani is afgetreden. Door de N.V. „Koninklijke Begeer" te Voorschoten is een penning vervaar digd ter herinnering aan het dijkherstel na de ramp van 1 Februari 1953. De penning, welke werd ontworpen door de medailleur M. Kutterink, sym boliseert op de voorzijde het moment, waarop het laatste gat bij Ouwerkerk wordt gedicht in de nacht van 6 op 7 November 1953. De keerzijde van de medaille geeft een beeld van oe ramp. De penning heeft een diameter van 65 m.m. fN DE LEIDSE melsjespensionnaat. Wegens de aanduiding van enige lichtzinnig heden heeft de K.F.C. het verhaal minder geschikt geacht voor jeugdi ge ogen en het dus gereserveerd voor volwassenen. Luxor. „White witch doctor" is een film, die zich afspeelt in de bij na ondoordringbare oerwouden van de Congo. Een op het eerste gezicht onvervaarde verpleegster wil zich verdienstelijk gaan maken als assis tent van een missie-dokter. Ze arri- veeft echter juist op de plaats van bestemming, als de dokter haar laat ste adem uitblaast. Een blanke gids, die haar begeleidt om op een onop vallende manier naar goud te zoe ken, tracht de jonge vrouw te over reden met hem terug te gaan naar de bewoonde wereld. Zij weigert en hij hoe kan het anders blijft. Zijn vriendjes goudzoekers jagen in tussen de inheemse bevolking tegen de blanke verpleegster in het harnas en dan ontstaan er legio moeilijk heden, waaruit het paar tenslotte met huwelijksplannen te voorschijn komt. Hij bekent zijn gouddorst en zij moet toegeven, dat ze uit een soort gewetenswroeging naar Afrika is gekomen, omdat ze haar man een overleden arts altijd gedwars- wer van he"t begin tot het eind in boomd heeft in zijn plannen om naar spanning houdt en hen bovendiea op Afrika te gaan. Voor beide jonge- een ophartige, maar gelukkig niet mensen een gelegenheid om opnieuw schaamteloze, wijz£ een kijkje laat te beginnen. Het verhaal is gevat in nemen achter de muenr van een1 allerlei avonturen, wilde krijgsdan- Trianon. De meisjes in uniform zijn door de diverse filmers, reeds herhaaldelijk voor de camera ge voerd. Betrof het de ene keer het gevangeniswezen, een ander maal werd het kostschoolleven op een der mate zwartgallige wijze weergege ven, dat er van een verschil tussen beide instellingen geen sprake scheen. De Franse film ^Meisjes- slaapzaal" heeft zo'n vrouwenge meenschap tot onderwerp van een spannende detectieve film gemaakt. In een pensionaat van standing wordt een van de meisjes, die in een der gelijk instituut tot nimmer falende conversatiedames worden ontwik keld, op een morgen geworgd in bed aangetroffen. Deze gebeurtenis wekt terecht enige beroering, die echter aanmerkelijk vergroot wordt door de komst van een jeugdig inspecteur, die met het onderzoek van deze zaak belast is. Zijn appelerend voorkomen en stevige aanpak doet de meisjes als stroohalmen flauwvallen, maar wekt ontzetting bij de directrice, die van de oplossing van de moord weinig gediend blykt. Tenslotte ziet de in specteur zijn strikvragen naar wens beantwoord, maar raakt zelf Ver strikt in de netten van een voorspoe dig opgegroeid kostschoolmeisje. Een aardige film, die de toeschoa- sen en de bekende gevechten met leeuwen en andere verscheurende dieren. Wie van het avontuurlijke genre houdt, kan er 2ijn hart aan ophalen. Boven 14 jaar. Rex. In een spannend en avon tuurlijk verhaal toont de film „De vluchteling van de Alamo", hoe de Texans, nadat zij zich eerste met be hulp van de Mexicanen van de Span jaarden bevrijd hadden, in 1836, toen hun vryheid opnieuw in gevaar kwam, zich teweer stelden tegen de Mexicaanse generaal Santa Anna. Moedig verdedigde een handvol Texans het fort Alamo tegen een le ger van 1000 Mexicanen. Toe de ver dedigers van het fort hoorden, dat hun vrouwen en kinderen op hun farms werden overvallen, besloten zij dat één hunner zou gaan helpen. Het lot wees John Stroud als de man aan, doch toen hij bij 'de bezittingen aankwam, was alles reeds geplun derd en verbrand, terwijl inmiddels het fort Alamo gevallen was. Ieder een beschouwde hem toen als een lafaard, die zijn kameraden in de steek gelaten had. Doch dat John Stroud juist een dapper en held haftig man was, verhaalt de film in het verdere verloop, waarin hy in uiterst felle gevechten de vluchte lingen van zijn dorp tegen aanval lende bandieten het leven redde. Een zeer spannende en opwindende film voor personen boven 14 jaar. Lido heeft z'n film „Europa '51" geprolongeerd. K.F.C.-keuring: vol wasenen. Casino: Programma afgekeurd. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN, 29 Januari. Groente. Waspeen I 18—25, was- peen II 1120, rode kool 6 11.10, gele kool 8.7010.80, groene peen ill 1120, rode kool 6— boerenkool 817, witlof 3228, breekpeen 3.20—7.70, selderieknol- len 511. ROELOFARENDSVEEN. 29 Jan. Groente. Witlof 2742, spruiten 37.—. BloemenGolden Harvest 79_ 88 cent, Krelage 27—<2, Rose Cop land 4169, Zenober 3744 cent, E. Eddy 5585 cente, L. Witt we 4852 cent Amidonette 4963 cent, White Saily 31—54 cent,- Crown Imperial 27—55 cent, v. d. Eerden 48—67 cent, Early Queen 3853 cent, Hillegarda 3150 cent, Pink Gem. 4360 cent, W. Copland 4451 cent. Narcissen: Early Glory 2249 cent, Magnificen- se 2836 cent, l'lnnocense 4249 ct., Helios 3241 cent, Freesia's 0.80 1.65, Wilg. Katjes 1318 cent, Pru nus 0.501.50, Anemonen 5056 cent, BI. druifjes 713 cent, Crocus- sen 2025 cent per bos. VINKEVEEN, 29 Januari. Groente. Witlof I 40—52 cent, idem II 27—36 cent, boerenkool 13 cent, prei 25 cent, uien 3—7 cent per kg., peterselie 24 —25 cent en selderij 6—20 cent per bos. TER AAR. 29 Januari Groent*, Witlof I 35—46 cent, idem II 28— 31 cent idem stek 1019 cent, spcui-» ten 3640 cent, uien 78 cent, win terpeen 6 cent' alles per kg., boeren kool 2550 cent per kist, knolselde rij 516 cent per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3