Omgeving Ameland in de greep van het ijs Hoogtezon als steekpenning De Australische radio is amusement met reclame ZATERDAG 30 JANUARI 1954 gj DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA, 2 EEN JAAR IS TE KORT I"\E TIJD heelt al de wonden" is een van die gelukkige gezeg den, waarmede de machteloze buiten staander een door zwaar leed getrof fene poogt te troosten; het is een be kentenis van eigen onmacht: „Ik kan deze diepe wonde niet helen, maar de tijd zal het wel voor mij doen". De gétroffenen door alle tijden heen hebben dan ook de meeste ver lichting voor hun Wonden moeten vinden in de eindeloze reeks van mi nuten en uren, want het soulaas, dat de medemens hun schonk was wel vol geestdrift en goede wil, doch helaas van zo ontstellend korte duui\ Zo gauw is de buitenstaander weer opgenomen in zijn eigen kring van alledaagse zorgjes, die na een heel kort poosje weer de muur om hem heen bouwen en hem het uitzicht op andermans leed ontnemen. Hevig begaan was men met het lot van de verminkten uit de Meida gen van 1940 en met de nabestaan den van gevallen verzetsstrijders; fel bewogen was men ook in Februari 1953 door het kille lot, dat duizen den Nederlanders getroffen had. De ramp was gul met stof voor mense lijk mededogen., mannen zagen hun vrouw voor de ogen verdrinken, moe ders zagen hun kinderen wegge spoeld door het grijze water, tiental len mensen leefden dagenlang in het aangezicht van de dood op daken en in bomen, veestapels en boerderijen werden in enkele ogenblikken door de gulzige zee verzwolgen; er^was zo sprekende ellende, dat zelfs de meest onverschillige buitenstaander tot in het diepst van zijn wezen getroffen moest worden. Maar evenals de oorlogsslachtoffers en de illegalen hebben ook de door de ramp getroffenen na enkele we ken intensief medelijden en medele ven hun heil bij de helende tijd moe ten zoeken. De zwaarste nood was gelenigd en men keerde weer terug naar zijn eigen kring, terwijl de meest wanhopige tijd voor de slacht offers aanbrak. OVERMORGEN, in de nacht van Zondag op Maandag, zal het een jaar geleden zijn dat voor duizenden Nederlanders deze nog steeds niet geëindigde donkere rampnacht be gon. Er sterven geen mensen meer door STOMP WIJK KAB Ondanks de koude was de jaarvergadering van de KAB goed be zocht. Voorzitter N. Bolleboom noem de het achter ons liggende jaar goed. Waakzaamheid blijft gewenst ten op zichte van de stijgende prijzen. De penningmeester hield in 1953 17,38 over, zodat het totaal saldo nu 116,06 bedraagt. In het algemeen hadden de penningmeesters van de onder-afdelingen ook niet te klagen. Herwonnen Levenskracht had alleen een nadelig saldo van Kolenbond had nog 14,06 in kas. Er was 1677,25 gespaard voor de kolen. Kanunnik van Schaikfonds had 36,26 opgehaald. Moederfonds had nog 24,40 over en Hulp in Nood 17,10. De jeugdspaarbank had ook een flinke omzet en kon aan zijn spaarders 2 pet. rente -uitkeren. Er was ingelegd 1619 en teruggehaald 1005. De nieuw gekozen leden van het Kanunnik van Schaikfonds zijn A. Knijnenburg, N. Wensveen en Cor v. d. Meer. Het bestuur van de Ko lenbond werd «uitgebreid met J. Vo gelaar en J. Scholtes. De aftredende bestuursleden M. Droog en A. Knij nenburg werden herkozen. Het retraitefonds had een batig saldo van 127,22. De begroting 1954 was sluitend en gaf aan 464,52. Een toespraak van de geest. adv. en een nuttige rondvraag besloot de vergadering. IJspret-gevolgen Nu alles en iedereen op het ijs komt komen ook de ongelukken weer. Het le slacht offer in Stompwijk was Ria van der Salm, die in een wak raakte. Henk van Santen, die het zag gebeuren, kroop op zijn buik naar het wak en kon het meisje grijpen en met het hoofd boven water houden. Behulp zame handen trokken aan de voeten van Van Santen en daarmee ook de drenkelinge uit het wak. Jannie v. d. Bosch had het ongeluk tijdens het schaatsen te vallen; zij brak haar pols. Alie Overdevest Cdr. kon ook niet op de been blijven en deed hetzelfde als Jannie v. d. Bosch. VOORHOUT Opening Fancy-Fair. Voor de T__ kas van de „Lourdes-Pot" wordt in het water en de zee is weer buiten'het Parochiehuis een grote Fancy-Fair de polders gedreven. gehouden, welke door pastoor L. Maar het gezin, dat het vorig jaar j Bresser met een aanmoedigend uiteengeslagen werd en verminkt; de i woordje is geopend. boer die zijn land verzilt weet en de middenstander, die zucht onder een last van formulieren, welke hem mo gelijk zijn verwoeste zaak kunnen te ruggeven, voelen de wonde van de donkere nacht momenteel wellicht scherper, dan een jaar geleden, want toen waren zij allen verdoofd en thans zien zij zich gesteld voor de barre werkelijkheid van een einde loze weg naar herstel, voor zover dit althans mogelijk is. J^EDERLAND wordt (gelukkig) niet bewoond door een volk, dat luide zijn emotie lucht cn daarom zal het komende weekend slechts via de radio herinneren aan de gebeurte nissen van het vorig jaar. Maar al voelen wij, buitenstaan ders, ons dan machteloos om het sle pende leed, dat de slachtoffers mo menteel nog te dragen hebben, te verlichten, laten wij in de komende dagen enkele ogenblikken met op rechte sympathie aan deze nog niet geheelde wonden denken en hoe kun nen we deze ogenblikken beter vul len, dan met cn kort gebed, om sterk te voor lien, voor wie de tijd nog onvoldoende geheel heeft. De ipbrengst dient om zo veel mo gelijk zieken mede te kunnen ne men, als de „Jongeren" naar Lour- des gaan. De opzej; is groots. Het Parochie huis is in een ware kermis herscha pen. De modernste snufjes op dit ge bied zijn er te vinden, van vogelprik- tent tot tent voor mooie jongens en meisjes, een vrolijke keuken, een ra cefiets, en niet te vergeten het raad van avontuur. Zaterdag geopend vanaf 2.30 tot 24 uur; Zondag vanaf 2 uur tot 24 uur. IJsclub. Gisteren werd een wed strijd georganiseerd voor alle Voor- houtse jongens van 14 tot 17 jaar op de ijsbaan achter het Kievitspark. Ondanks de felle koude hebben de jonge rijders zich uitstekend gehou den. Meerdere kampritten moesten de beslissing brengen. Als prijswin naars werden genoteerd: 1. D. v. Tol (definitieve winnnaar der beker, aangeboden door de IJsclub „De Kaag" tijdens het jubileum van Voor- hout's IJsclub), 2. A. v. Dam Hzn.; 3. L. v. d. Ploeg W n.; en 4. N. v. d. Berg. Een paai- bestuursleden van „Voor- hout's IJsclub" waren met een vier tal scholitren, twee van de R.K. Jon gensschool en twee van de Chr. School, naar de Kaag gegaan, om de ze jongens mede te laten rijdefc in een Districtswedstrijd voor de scho len. Zij zijn thuis gekomen met de beker, uitgeloofd door het District. De 14-jarige W. Langeveld Wzn. wist beslag hierop te leggen en tevens een medaille voor zicht zelf in de wacht te slepen (de beker wordt eigendom der school). Hardrijden op de schaats. De eerste door de IJsclub uitgeschreven wedstrijd is een succes geworden. Deelname was alleen voor leden. Gereden werd op de Zandsloot en de baan was prima. De belangstelling was groot. Een nieuw prijzensysteem werd toegepast, zeer tot instemming der deelnemers. Inzet was een prach tige wisselbeker. Uitslag: 1. L. Mourits (wisselbe ker), 2. H: Bax, 3. B. Lakeman. Door de voorzitter H. J. Vester werden met enige toepasselijke woor den de prijzen uitgereikt. WARMOND Rectificatie. In tegenstelling tot hetgeen wij Donderdag berichtten, is de bijeenkomst Zondag a.s. na de Hoogmis, in hotel „De Stad Rome" ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de heer Hekker als kerkorganist, slechts bedoeld als een huldigingssamenkomst van familie, Kerkbestuur en Parochiaal zangkoor. De overige parochianen kunnen des gewenst van 12 uur tot half één van hun belangstelling blijk geven, even eens in „De Stad Rome". Door het ijsDat het ijs nog niet ïeral betrouwbaar is, ondervond mevr. V. Op de hoek van de Hoflee ging ze er doorheen en verdween tot haar kin in het water. Een student van het Seminarie wist haar weer op het droge te krijgen. Jeugdscliaatswedstrijden. Op de Poel werden gistermiddag door de Warmondse IJsclub schaatswedstrij den voor jongens georganiseerd. Er bestond veel belangstelling voor en er werd in jeugdig enthousiasme fel om de prijzen gestreden. De uitsla gen waren: Categorie 8 t.m. 10 jaar: le Theo Vergeer; 2e Gerard Koppers. Idem 11 t.m. 13 jaar: le Fer Lee- nen; 2e Frank Walenkamp. Idem 14 en 15 jaar: le Jan v. d. Hulst; 2e Hans HeyL WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen A. H. Bertels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697 en A. Doelman, Wittenburger- weg 114, tel. 9510. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft Apotheek O. A. Singelenberg, Rijksstraatweg 729, tel. 9141, doorlopend dienst. ZOETERMEER De medische dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter J. H. N. de Bruijn en voor de beide wijk- verenigingen door zr. Rooy. LEIMUIDEN FEESTAVOND JONGEREN BEWEGING. Donderdagavond werd door de dames van de Mar ia-congregatie en de leden van de V.K.J.B. een feest avond gegeven voor leden, verloof den en ouders. Uit alle delen van de parochie was belangstelling voor dit eerste gezamenlijk optreden. Het pa rochiehuis was goed bezet, toen om 8 uur de voorz. van de V.K.J.B., de heer K. de Koning, het programma inleidde met 'n hartelijk woord van welkom. Direct hierna ging het scherm open voor een aantrekke lijk programma, uitgevoerd door de leden zelf. De dames Hartveld open den de rij met pianospel, gevolgd Evenals Schiermonnikoog is Ameland door het zware ijs in de Waddenzee volkomen geïsoleerd. Het eiland is niet meer per schip te bereiken. Sinds gisteren wordt tussen het vliegveld Leeuwarden en Ameland een lucht- verbinding met kleine vliegtuigen onderhouden. Hoe zwaar het ijs hier is, blijkt duidelijk uit deze foto. De haven van Nes op Ameland geheel in het ijs. (Luchtopname A.N.P.-foto.). door een zangstukje. De declamatie „Maria Hemelvaart" werd hierna verdienstelijk uitgevoerd door mej C. v. Velzen. Door 3 heren werd nu een feestlied gezongen waarbij het refrein steeds spcTntaan door zaal wordt meegedaan. De schets „Verzeker uw weduwe" werd ge volgd door het voornaamste optre den n.l. 'n toneelstuk van een vijf tal Congreeanisten ,,'n Koddig mis verstand". Hiervan is genoten. Het tweede gedeelte werd ingeluid met de declamatie „De Locomotief" door mej. C. v. Velzen. Een stille pantomime door het veelbelovende duo v. d. BroekDe Rijk oogstte een goed succes. De 3 gezusters Hartveld speelden hier weer piano. Een spelletje hersengmnastiek had tot resultaat, dat Jan Kompier een maximaal aantal punten verzamelde en hiervoor een grote doos sigaret ten ontving. Tot slot van het pro gramma kreeg, men de V.K.J.B.'ers „op school" te zien. Kepelaan Zon dag sprak een woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt or deze avond zo goed te doen slagen. RITP WETERING Schaatswedstrijden voor de jeugd. De schooljongens hebben Donder dagmiddag de eer gehad het wed strijd orogramma van de IJsclub in te luiden. Het weer werkte goed mee, want de wind zwakte flink wat af, en het zonnetje deed zijn best om de temperatuur wat te verhogen. De deelnemers waren verdeeld in drie groepen en kwart voor twee kon de strijd beginnen. Er werd da nig met armen en benen gewerkt door de peuters van de eerste groep, maar ondanks soms rare zwaaien brachten allen het min of meer tot een goed einde. Bij de groteren vertoonden zich nu en dan al Broekman-allures. Ook hier waren echter de contrasten groot Maar winnaar of niet. ieder kreeg voor zijn prachtprestatie een heer lijke koek. De uitslagen luiden: Eerste groep: 1. Jan Rotteveel, 2. Theo Witteman, 3. Vinnie Rotteveel. Tweede groep: 1. Kees van Zoen, Begunstiging van autobedrijf Voor de krijgsraad te Velde te Am- f vele gaven, die hij placht te doen en hem, ^hadden zich Donderdag wegens door de „edelmoedigheid" die hij ten het aannemen van steekpenningen drie militairen te verantwoorden, o.w. de voormalige commandant van het VCA-district Amersfoort de sergeant van R. Aan de behandeling van diens zaak ging vooraf de berechting van de be roepskorporaal H. D., die het meeste profijt zou hebben getrokken van de „philantropische" rol, die de eige naar van een garage te Nijkerk en kele jaren zou hebben gespeeld om de ene na de andere militaire order in de wacht te slepen voor zijn VCA-be drijf. Dat zou hem zijn gelukt door de 2. Joop Versteegen, 3. Martien Aker boom. Derde groep. 1. Arie Hogeboom, 2. Jan Spring in 't Veld, 3. Huub Dui venvoorden. De sohoolwedstrijden, die in De Kaag werden gehouden en waar de sterkste rijders van de buurtseholen waren vertegenwoordigd, leverden voor Rijpwetering een prachtige 2de plaats op. Arie Hogeboom wist daar de Ripse kleuren hoog te houden en bracht een mooie medaille mee naar huis. Op de zomersloot werd Vrijdag middag gereden om het clubkampioen schap. Het stormde er zo ongeveer en het was daardoor voor rijders en kijkers nu juist geen hapje daar in de ijzige wind. Toch verschenen nog 17 deelnemers aan de start. De wisselmedaille ging naar C. Dis seldorp, die het volgend jaar, ijs en weder dienende, dus wel proberen zal deze medaille tot zijn definitief eigendom te maken. Tweede werd H. Heemskerk, derde G. v. d. Poel. Zondag a.s. is de beurt aan de dames. Er valt wat mee te verdienen (Van onze correspondent in Australië). Het is met de Australische radio uitzendingen al net eender gesteld als met zoveel andere dingen in dit land, er is een sfeer van gemoede lijkheid, welke ook via de luidspre ker in de woningen wordt gebracht. De radio is hier helemaal geen cul tureel stuk van het leven, het is amu sement met reclame. Waarmee bovendien nog iets valt te verdienen! Deze week beluisterde ik tijdens sen „amateur-hour", waarin tien nieuwe Australiërs optreden; vier Nederlandei's; bij een andere uitzen ding speciaal ten dienste vani immi granten, waren het drie Nederlandse flamilies, welke geïnterviewd wer den. En tijdens een bijeenkomst, welke per radio werd uitgezonden, mocht mijn zoontje één en ander over Ne derland vertellen. Met dit alles wil ik demonstreren, welke invloed de „new-Australians" reeds uitoefenen op radio-uitzendin gen. Want uiteraard zijn er ook immi granten uit vele andere landen, die zich voor de microfoon doen horen. Hetgeen tevens een bewijs is van de gemoedelijkheid, welke rond de Australische microfoon heerst. fHet is hier heus niet zo'n gewel dige gebeurtenis, indien iemand „voor de radio" is geweest; men tilt zoiets veel minder zwaar als in Ne derland. De radio is een stuk gemeengoed, Een plaatje en een praatje Eigenlijk bestaat een goed deel van het Australische radio-programma uit een gramofoon-plaatje en een praatje. Een praatje over zeep, ameuble menten, kousen, ijskast of auto; kortom, al hetgeen men zo in het da gelijks leven kan gebruiken. Een praatje, dat alleen uit reclame be staat. Er is geen marktkoopman die een Australische radio-omroeper in het aan prijzen van een artikel kan ver beteren; de intonatie, de aandrang, de lofprijzing op elk artikel is phe- nomenaal. De reclame wordt soms gezongen; er zijn bekend versjes over bepaalde merken meel, icecream, pap, choco lade etc. etc. Een radio-station gaf zelfs de naam van de begrafenis-ondernemer, die zeker iemand door een ongeval over leden, teraarde zou bestellen. Daar zat reclame in. En voor reclame wordt betaald. Dan worden er weer gramofoon- plaatjes gedraaid. Leuk en gezellig. Men houdt van luchtige muziek. Je moet hard zoeken om een sta tion te vinden, dat iets klassieks geeft. Dat zware genre ligt de Austra liër niet. Zo nu en dan verneemt men een men ook van de uitzendingen kan zeggen: er zit afwisseling in. Met veel sport! Zou men in dit land van de sport, de sport-uitzendingen verwaarlozen? Geen sprake van. Vele middagen en avonden ratelt de stem van de reporter bij paar denraces; hij zegt vier woorden in een seconde. I Voorts hebben we de reportages over tennis, bowling, cricket etc. etc. Men kan meeleven met de gebeurte nissen in de ring bij het boksen of worstelen. De Australische radio is up to date. De Nederlandse immigrant, ge wend als hij is aan zijn uitzendingen van Kurhaus- of Concertgebouw-con certen, geeft reeds na een paar we ken het op om naar dat geliefd genre muziek te zoeken. Dat vergeet je hier maar. Men zegt immers, dat er in Austra lië (nog) geen cultuur is? Maar de Australiër vindt zoiets heus geen gemis; hij is best tevreden met hetgeen zijn luidspreker doet horen. En kerkelijke uitzendingen. Ge zult het niet verwachten en het verwondert ook vele immigranten, doche de kerkelijke uitzendingen worden heus niet verwaarloosd. Niet alleen dat de morgenwijdin gen niet ontbreken, evenmin dagslui tingen, doch des Zondags kan men vrijwel de gehele dag op diverse sta tions één of andere kerkdienst be luisteren; benevens zang van geeste lijke liederen, Zondagschool-uitzen dingen enz. De Katholieken beschikken over eigen zenders, die uiteraard aan de ill* til UOII «Cliltcilll IUCU CSU J zwakke stem die wat meer „zware geestelijke verzorging der uitzendm- muziek" bepleit of van iemand die ee»alle aandacht besteden. er tegen protesteert, dat op Zon dagavond drie radio-stations tegelijk bezig waren met uitzenden van een „murder-play", doch er zal heus niets door veranderen. We blijven luisteren naar de gezel lige „Hill-billy"-cowboy's; de harde stem van Johny Ray; de griezelver halen voor groot en klein. Want, wat Als geheel wijkt de Australische radio wel zeer sterk af van die in Nederland, waarbij niet kan worden gezegd dat de ruil slechter is. Ja, over de waarde van cultuur wil ik het nu niet hebben De radio is zakelijk. Over bepaalde onderdelen in de Australische radio-programma's valt mogelijk later nog wel iets meer te vertellen, doch uit het voorgaande zult ge reeds hebben begrepen, dat de radio hier zakelijk is. Of duide lijker gezegd: er zit handel in. Om het met een cijfer te zeggen: in het afgelopen jaar ontvingen de omroep-stations voor 3.600.000 voor gemaakte reclame. Die reclame vormt niet de enige bron van inkomsten voor de diverse stations, want de bezitter van een radio-ontvangtoestel moet 2 (plm. 17) per jaar voor een luister-ver gunning aan de Staat betalen, die dan betaalt voor onderhoud enz. van de zenders, welke gehuurd worden door de ondernemingen. Er zijn thans 2.500.000 luister-ver gunningen, doch er zijn heel wal clandestiene luisteraars! Als gevolg van de enorme afstan den en mede om technische rede nen door dit bergachtig land, zijn di verse zenders noodzakelijk met een beperkte actius-radius. Er zijn momenteel in Australië 102 zakelijke zenders, doch binnenkort zullen er nog 17 worden gebouwd, meer speciaal voor het achterland. Enkele stations hebben een 24 uur- sefrice, dat wil zeggen, zenden dag en nacht, n.l. het station 5 K.A. in Alelaïde en 2 U.W. in Sydney. Buitenlandse invloeden. Om een bepaald aantal jaren wor den de huurcontracten voor de zen- vernieuwd, hetgeen veroor zaakt dat men iets meer te weten komt over hetgeen achter de zenders zit. Daarbij in gebleken, dat vooral veel Engels kranten-kapitaal in de Australische zenders is geïnvesteerd. Dit feit heeft in het Parlement nogal wat storm veroorzaakt, want men wenst geen „buitenlandse" in vloeden, al is dat „buitenland" dan ook Engeland. Ook enkele Australische bladen hebben over de huur-beschikking van zenders. Dat het recht slechts „bussiness" is bewijst het jaarverslag van de zen der 2 K.Y. in Sydney, die voor 'de exploitatie uitgaf 69.485, ontving 77.482 en aldus een winst maakte van 7997. Maar ook het publiek „verdient" goed aan de radio als gevolg van de respectabele bedragen welke aan prij zen worden uitgeloofd bij de vele en velerlei soorten van wedstrijden, vraagstukken enz. welke georgani seerd worden. Vrijwel iedere avond kan men kost bare goederen of stevige geldbedra gen verdienen door beantwoorden van vragen; levenren van bepaalde prestaties. Ook worden hulpbehoe venden rijk begiftigd. De Australische radio „leeft" in de woningen. toon zou hebben gespreid, aan de mi litairen, die gisteren voor de krijgs raad terecht stonden. De voordelen, waarin de garage houder H. hem zou hebben laten ge nieten, waren groot. „Waarom al die cadeautjes?", vroeg de president van de krijgsraad ter zitting. „Zorgen jul lie maar, dat ik voldoende opdrachten krijg", zou H. tegen beklaagde meer dan eens hebben gezegd. Handeltje in pistolen. De auditeur-militair zeide bij zijn eis rekening te willen houden met de moeilijkheden, waaraan mensen als D. bloot stonden. Hij vroeg een ge vangenisstraf van vier maanden, waarvan één maand onvoorwaarde lijk (zes weken). Vijftien gulen boete of vijf dagen eiste hij voor de over treding van de vuurwapenwet. D. zou de garagehouder H. een pistool heb ben geleverd. Aan Van R. werd ten laste gelegd, het aannemen van steekpenningen. De garagehouder H. zou deze be klaagde o.a. een kinderauto cadeau hebben gegeven en een hoogtezon- lamp. Verd. zeide ter zitting, dat hij hel Nijkerkse bedrijf overigens nooit had bevoordeeld. Dat er niettemin in deze garage een groot aantal militaire wagens in reparatie was, was vol gens verdachte o.a. een gevolg van de daar beschikbare ruimte. Tegen van R. eiste de auditeur een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een proeftijd van drie jaar, en vyftien gulden boete of vijf dagen. De krijgsraad veroordeelde H. D. tot een gevangenisstraf van vier maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, alsmede 15 boete of 5 dagen, en Van R. tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar, alsmede tot 15 boete of 5 da gen. Prins Bernhard opende laboratorium-TNO Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard een nieuw gebouw van het Medisch- Biologisch Laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie TNO te Rijswijk geopend. Door een druk op de knop opent Prins Bernhard de deur van het nieuwe gebouw, waarmede de officiële opening was verricht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2