S)e &2idóe6ou/fca/nt Eed dag van verrassingen in W.-Berlijn Onverwachts kwam de Duitse kwestie aan de orde Eden uiiöt MaCataf te auettweuen De Noordpool naar Europa verhuisd Algemeen offensief in Indo-China Ex-sultan op Madagascar Tito herkozen JONG VOLENDAM GENIET VAN HET IJS ZATERDAG 30 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13106 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN* KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° UITSTEKEND SPEL •TOEN DE WESTELIJKE DRIE met een royaal gebaar besloten Molo- tof z'n zin te geven en diens agenda zonder verdere discussie aanvaard den, teneinde een debat zonder ein de over een procedure-kwestie te vermijden, hebben zij ongetwijfeld verwacht, dat dit gebaar z'n uitwer king niet zou missen. Hun eigenlijke doel was beperkt, nl. de oplossing van de Duitse en Oostenrijkse kwes tie en zij waren ondanks de aanvaar ding van Molotofs voorstel (eerst de internationale spanning bespreken) vastbesloten om zo snel mogelijk op punt 2 (de Duitse kwestie) af te ste venen en niet veel woorden aan de eerste ronde te besteden. „Molotof zal er echte-- wel voor zorgen, dat er stof te over op 0 tafel komt", schreven wij jl. Woensdag. „Hij heeft door de aanvaarding van zijn agenda nu vrij spel om alle sluizen van zijn wel sprekendheid op practisch elk ter rein van de internationale politiek breed open te zetten en hij zal het vast niet laten". Het is ai spoedig gebleken, hoe juist dit was. Eerst kwam Molotof met een voor stel om samen met China een confe rentie van Vijf te beleggen ter ver mindering van de spanning in de we reld. En toen de drie Westerse minis ters erop wezen, dat dit toch het werk van de Verenigde Naties was, kwam de vindingrijke Molotof met zijn voorstel om dan een wereldcon ferentie te beleggen. Maar China moest en zou er bij zijn en daarom stelde hij voor, dat aan deze grote conferentie ook landen zouden mogen deelnemen, welke geen lid van de UNO waren. Molotofs voorliefde voor China en zijn hardnekkige pogingen om Pe king door alle mogelijke achter deuren binnen te smokkelen in de vergaderzalen der wereldpolitiek ga ven de Amerikaanse minister Dulles aanleiding om buitengewoon scherp uit de hoek te komen. „Wie is toch die legendarische meneer Tsjoe en Lai", vroeg hfj. „Het lijkt wel of alle wereldproblemen in één slag opgelost worden, als wij slechts deze heer Tsjoe en Lai (de minister van bui tenlandse zaken van rood China) uit nodigen met ons aan de conferentie tafel plaats te nemen". „Hij is de leider van een bewind, dat op het Chinese vasteland aan de macht is gekomen door middel van een bloedige oorlog en dat millioenen Chinezen heeft geliquideerd, alleen om maar aan de macht te blijven", ging Dulles voort. Hij beschuldigde communistisch China er voorts van, dat het millioenen mensen heeft la ten verhongeren teneinde zijn eco nomische hulpbronnen voor militaire doeleinden te kunnen gebruiken, dat het openlijk in Korea agressie heeft gepleegd en dat het grote hoeveelhe den munitie heeft verschaft aan aan vallers in Indo-China. Molotof stelt thans voor, deze „bron van zo veel menselijke ellende" aan de borst te drukken en haar goed te noemen!" Tot zover Dulles. Het is wel duidelijk, dat de Ameri kaanse minister er niet veel voor voelt om zijn rode collega uit Pe king de hand te drukken. MAAR POLITIEK IS NU eenmaal geen kwestie van gevoelens, doch een streven om iets gedaan tei krijgen. De Franse minister Bidault zag een kansje en opperde de moge lijkheid, dat Peking in Azië zelf een pracht kans had om zijn goede wil te tonen. Bidault dacht daarbij aan Korea, maar meer nog aan Indo-Chi na en aan de mogelijkheid om naar Parijs terug te keren met de bood schap, dat hij te Berlijn de vrede in Indo-China had ingeluid. Molotof had hem ook al een onmis kenbare knipoog in die richting gege ven en daarom hebben de Drie be sloten om het idee van een Vijfmo- gendhedenconferentie niet definitief af te wimpelen, maar het nog eens onder vier ogen te bepraten in een geheime zitting, welke de volgende week zal worden gehouden. Zo kreeg Molotof telkens weer zijn zin, of zoals men in diplomatieke taal zegt zo wist Molotof het initiatief in eigen hand te houden en dat veroorzaakte bij de Westelijke de legaties een toenemende stemming van onbehagen. Zij voelden dat zij de dupe werdén van een geraffineerd spel; zij probeerden forse tegenzetten te doen, maar vlogen er toch tel kens in. Totdat het gisteren de Britse mi nister Eden gelukte om Molotof ook eens bij verrassing te overrompelen en voordat de Rus het goed en wel wist waren de Vier bezig met punt 2 van de agenda, de Duitse kwestie. Er is echter nog geen reden om te juichen over de schiinbaar zó vlotte gang van zaken te Berlijn, want er zal nog gelegenheid genoeg zijn voor Molotof om allerlei nieuwe kwesties op te» werpen, welke de besprekin gen kunnen vertragen, de te be handelen stof nog ir J ■'wikkelder maken dan zij reeds is en werke lijke beslissingen onmogelijk maken Want door alle redevoeringen van Molotof en consorten, door al hun voorstellen en suggesties loopt één duidelijk zichtbare rode draad: de eensgezindheid der te genstanders verbreken. Het Euro pese Defensie-systeem moet kapot, Duitsland mag zich niet aanslui ten bij het Westen, de UNO moet uit Vrije verkiezingen in geheel Duitsland geëist Bij verrassing zijn de vier ministers van buitenlandse zaken gistermiddag begonnen aan de besprekingen van het tweede punt op Molotofs agenda: de Duitse kwestie. Tot grote verbazing van Molotof legde Eden midden in een bespreking over de te volgen procedure een gedetailleerd plan op tafel voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. „Ik moet zeggen dat ik over deze gang van zaken een beetje verbaasd ben", bekende Molotof. Voordat de conferentie op deze onverwachte wijze tot een debat over de Duitse kwestie kwam, was Molotof er, eveneens tot ieders verbazing, mee accoord gegaan dat zijn Donderdag gedane voorstel voor een wereldconfe rentie over ontwapening pas de volgende week zal worden behandeld in de dan te houden gesloten zitting van de vier ministers. 1. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland. 2. Bïjeenroeping van een nationale vergadering voortkomend uit de ze verkiezingen. 3. Opstelling van een Grondwet en voorbereiding van onderhande lingen- over een vredesverdrag. 4. Aanvaarding van de Grondwet en vorming Van een regering voor geheel Duitsland, verantwoorde lijk voor onderhandelingen over het vredesverdrag. 5. Ondertekening en van kracht worden van dat vredesverdrag. In zijn toelichting verklaarde Eden, dat vrije verkiezingen voor geheel Duitsland volgens Engeland het car- dinale punt van dit plan of welk ander plan dan ook zijn. „Voor wij kunnen onderhandelen met ver tegenwoordigers van een verenigd Duitsland, moeten wij er zeker van zijn, dat deze vertegenwoordigers vrijelijk gekozen zijn door het Duit se volk zelf", zei hij. De kieswet krachtens welke de verkiezingen in geheel Duitsland zou den moeten worden gehouden, moét door de vier bezettende mogendhe den worden opgesteld. De regerin gen van Oost en West-Duitsland zou den aan de macht blijven tot de re gering voor geheel Duitsland is ge vormd. MOLOTOF HAD NOG WAT WILLEN REKKEN. De delegaties van het Westen had den eerder rekening gehouden met de mogelijkheid dat Molotof de be sprekingen over de wereldsituatie en over zijn plan voor een wereldcon- rentie nog wat had willen rekken. Uit alles was immers gebleken, dat hij besprekingen over Duitsland zo lang mogelijk wilde uitstellen. Maar de Russische minister verzette zich nauwelijks tegen een voorlopige be ëindiging van de besprekingen over het eerste punt van zijn agenda. Zo kwam dus het tweede punt aan de orde: het Duitse vraagstuk. Ter wijl Mooltof de besprekingen daar over' opende door een voorstel te doen om vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland tot de con ferentie toe te laten om hun stand punt uiteen te zetten, (een kwestie van procedure dus) kwam Eden met zijn plan, waarover de drie ministers van de Westelijke democratieën te voren hadden beraadslaagd, voor de dag. Het was stellig Molotofs bedoeling geweest om de gehele vergadering van Vrijdag te vullen met praten over het al of niet toelaten van ver tegenwoordigers van beide delen van Duitsland, maar door Edens optre den was men plotseling bezig met de kern van het vraagstuk. Een beslissing is er over het toe laten van Duitsers tot de conferen tie nog niet genomen, zodat het mo gelijk is dat Molotof daarop vandaag of morgen terugkomt. EDENS PLAN. Het plan van minister Eden voor de hereniging van Duitsland voor ziet in de v.olgende procedure: De discussie over het door alle drie de Westelijke ministers ondersteunde plan van Eden zal eerst vanmiddag kunnen beginnen, maar Molotof heeft er reeds gisteren in een korte repliek geen twijfel aan gelaten, welk een ontvangst hij het voorstel zal bereiden. „Eden heeft gespi'oken als een leerling van grondwetsexperts van Duits type. Maar dit plan houdt in, dat het beste, dat de conferentie zou kunnen produceren, is, dat de vrij heid alleen van de zijde van da be zettende mogendheden kan komen", zo zeide de Russische minister. Hij wees daarmee al het Oostelij ke antwoord aan, dat in de laatste dagen op zo heftige wijze door de propaganda der „Duitse Democrati sche Republiek" is voorbereid. Deze propaganda zegt, dat de Duitsers mans genoeg zijn om zelf een verkie zingswet op te stellen, wanneer mén in Bonn bereid zou zijn met verte genwoordigers uit Oost-Duitsland samen te komen. Er wordt in Westelijke conferen tiekringen niet aan getwijfeld dat Molotof met dit antwoord zal komen en dat hij zal beginnen met opnieuw aan te dringen op toelating van Duitsers tot de conferentie en daar mee op indirecte erkenning van het communistische regiem in de Sovjet- zóne. De Oostduitse propaganda zal, naar te verwachten is, in de komen de dagen een nieuwe golf van protest tegen het verkiezingsplan opstuwen. Adenauer voldaan Uitgesproken voldoening over het voorstel en over het feit, dat de con ferentie eerder dan verwacht werd tot het Duitse vraagstuk is geko men, heerste gisteravond echter in de Westduitse delegatie in Berlijn. Deze was reeds gisteren over het voorstel geïnformeerd en zodoende was dr. Adenauer in Bonn reeds toen in staat het met de fractieleiders van de Bondsdag te bespreken. De Duitsers verklaarden zich volledig accoord met het plan en beschouwen dit als het resultaat van het langdu rige overleg tussen de drie Westelij ke bezetters en Bonn. „Een terug keer naar de geest van Versailles of van Potsdam is nu niet meer moge lijk" zo zei een Duitse woox*d- voerder. Overal zijn de roden actief De Indochinese communistische le gers van generaal Giap hebben een algemeen offensief ingezet. Over het hele schiereiland zijn de rode troe pen actief. In Tonkin worden thans zware gevechten geleverd om de bergvesting Djen bjen fi. Een in heemse strijdmacht van 40.000 man is tussen Hanoi en Djen bjen fi om singeld. In Centraal-ïndo-China trekt een sterke communistische colonne door de oerwouden op in Zuidelijke richting. Zij bedreigt de stad Pak- sen, vanwaar een grote weg naar Cambodsia loopt. In Zuid-Indo-Chi- na zijn de communisten een groot scheepse actie begonnen 300 kilome ter ten Noordoosten van Saigon. Twee Franse posten in dit gebied geven geen antwoord meer aan de radiografische oproepen van het hoofdkwartier. Twee treinen zijn door mijnen ontspoord. De militaire bewaking er van werd door een ro de eenheid aangevallen en leed ver liezen. Het Franse opperbevel is van me ning, dat generaal Giap te werk gaat volgens een ingewikkeld plan. Hij schijnt dit op het ogenblik nauw keurig uit te voeren na een voorbe reiding, die in alle opzichten merk waardig goed moet zijn geweest. Hij opereert met zijn mobiele een heden, die op ver uiteengelegen pun ten in Indo-China krachtige aanval len ondernemen. Overal in Indo- China dreigt het gevaar, dat troepen van de Franse Unie plotseling wor den overvallen door communistische eenheden. Ofschoon de Fransen over een uitstekende inlichtingendienst beschikken, is het hun niet mogelijk alle bewegingen van Giap gade te slaan. De communistische opperbe velhebber is een meester in het uit buiten van plaatselijke omstandig heden moerassen, oerwouden en gebergten om zijn operaties te camoufleren. Alleen op IJsland is het lekker De Noordpool schijnt zijn „iglo" in Europa opgeslagen te hebben. Over al proberen sneeuwploegen de we gen begaanbaar te maken en zijn ijsbrekers aan het werk om de scheepvaart bevaarbare geulen te geven. De natuur is sterker dan de mens en op de meeste plaatsen levert de strijd zo goed als geen résulta- ten op. In Denemarken zijn de zeestraten die de eilanden scheiden grotendeels toegevroren. Twee ijsbrekers van de Deense regering doen hun best om de scheepvaart zo lang mogelijk voort gang te doen hebben. De meeste Deense havens zijn onbereikbaar ge worden. Langs de Britse kust begint hier en daar de zee te bevriezen. Grote stukken van Engeland zijn onder een dikke laag sneeuw verdwenen, die het verkeer onmogelijk maakt. De sneeuwploegen kunnen er niet te genop. Sneeuw in Frankrijk en Spanje. In Frankrijk zijn 6000 km. van het wegennet onbegaanbaar geworden tengevolge van de sneeuw. Driehon derd sneeuwploegen zijn er aan het werk. In Parijs dooit de ijslaag op de straten langzaam weg. De tempera tuur is tot iets boven het nulpunt ge stegen. De haven van Duinkerken Vorsfgebied ^WWolvpnplaag Defers dp gpm. temt* rahjur van g,edaald tot zes graden onder nul. De telefoonverbindingen tussen Madrid en Bilbao zijn verbroken. Te Avila zijn twee personen om het leven gekomen bij een zwaar onweer. Vier personen liepen ver wondingen op. Vrijdag was de stad van electriciteit verstoken, doordat de bliksem in de leidingen was gesla gen. Zij krijgen vrij. De kinderen in Turkije hebben al leen nog maar belangstelling voor de weerberichten. De leerlingen van de f lagere scholen krijgen namelijk vrij is dichtgevroren en in Bretagne, de j zodra het twaalf graden vriest en de Pyreneen en de Vogezen valt onop- kinderen van de middelbare scholen houdelijk sneeuw. mogen naar huis bij een tempera- De Duitse eilanden in de Noordzee tuur van vijftien graden onder nul. Turkije heeft zijn strengste winter sinds 25 jaar. zijn, evenals in Nederland Ameland en Schiermonnikoog, geïsoleerd. In België begint de temperatuur langzaam te stijgen. Er werd echter zware sneeuwval voorspeld. In Noord-Spanje zijn talrijke we gen afgesloten door zware sneeuw- IJsland doet zijn naam geen eer aan. Het is er zacht, er waait een zoele Zuidenwind en de sneeuw smelt. IJsland kent een zekere mate van wintersport en de hotelhouders die om zo te zeggen van de sneeuw Ex-sultan Mohammed ben Joesef van Marokko is Vrijdag, in gezel schap van zijn twee zoons, één van zijn officiële vrouwen en acht bij vrouwen, van Brazzaville op Mada gascar aangekomen. Na een kort oponthoud op het vliegveld van Tananarivo, de hoofd stad van het Franse eiland, is het gezelschap met het partiduliere vliegtuig van de hoge commissaris van Madagascar overgebracht naar de kleine badplaats Antsirabe. President Tito is gisteren door het Joegoslavische parlement met op één na algemene stemmen tot president herkozen. Voor de stemming heeft Tito een redevoering gehouden waariif hij uitdrukking gegeven heeft aan de bereidwilligheid van zijn land om onderhandelingen te voeren met alle landen, de Sovjet-Unie en de satellietstaten inbegrepen. De 61-jarige leider van Joegosla vië werd begroet met een donde rend applaus, toen hij in 'het parle ment verscheen om een verklaring over de toestand van het landi af te leggen. Zijn haar was aanmerkelijk grijzer dan het' vorige jaar en zijn stem begaf het zo nu en dan ten ge volge van een ernstige verkoudheid. Hij verklaarde, dat Joegoslavië een onafhankelijke buitenlandse po litiek zal blijven voeren, ondanks de toenaderingspogingen van Rusland sinds de dood van Stalin. Tegelij kertijd gaf hij te kennen, dat hij niet van plan is te scheiden van het Wes ten, dat Joegoslavië te hu'.j geko men is, toen in 1948 de breuk met de kominform tot stand kwam. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 u. AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land plaatse lijk enige sneeuw. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht matige tot stren ge, morgen overdag matige tot lichte vorst. 31 Jan.: zon op 8.23 en onder 17.25; maan op 6.23 en onder 13.34 uur. 1 Febr.: zon op 8.22 en onder 17.27; maan op 7.06 en onder 14.47 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor- val. In Catalonië is de temperatuur moeten leven klagen steen en been. elkaar gerangeerd worden. Dat is het doel van alle conferenties, voorzover het de Russen betreft en dat past ge heel in het kader van de koude oor log. Moskou wil geen rechtstreekse militaire aanval de eerste keer dat het eens met agressie geprobeerd is (Korea), heeft het zich te zeer in de vingers gesneden het poogt de tegenstander van binnen uit krachte loos te maken om zo langs de weg van de minste weerstand het doen, de wereldrevolutie, te bereiken. Dat is het geheim van de voorliefde van Moskou voor eindeloze conferen ties, voor praten zonder eind en zon der succes. gen 7 uur luidden: OSLO geheel bew. —10 c STOCKHOLM sneeuwbui. —14 HELSTNKI onbewolkt. —22 KOPENHAGEN zwaar bew. 9 LONDEN onbewolkt. 2 AMSTERDAM onbewolkt. 7 BRUSSEL onbewolkt. —10 PARIJS onbewolkt. 7 EORDFAUX mist. 1 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE zwaar bew. 4 WARSCHAU sneeuw. —14 BERLIJN onbewolkt. —14 FRANKFORT zwaar bew. —11 MUNCHEN geheel bew. —11 WENEN nevel. 9 ZURICH geheel bew. 9 GENEVE geheel bew. 1 LOCARNO zwaar bew. 3 INNSBRUCK sneeuw. 9 ROME geheel bew. 6 Zoals de jeugd overal elders in Nederland, profiteert jong Volendam van het zo plotseling ingetreden vries weer. Er wordt „baantje gegleden", er wordt geschaatst en pret gemaakt. Van de koude voelen de jonge Volen- dammers niets. Als het aan hen lag zouden zij iedere dag „ijsvrij" hebben. Het blijft vriezen Een groot deel van Europa blijft stevig in de greep van de vorst. Het hogedrukgebied boven Scandinavië' heeft uit het Westen versterking ge kregen en is voorlopig bijna onaan tastbaar. Aan de flank ervan voeren Noordoostelijke winden'zeer koude lucht uit Noord-Rusland naar onze omgeving. In Zweden wordt deze koude iets getemperd, doordat de Oostzee nog maar gedeeltelijk is dichtgevroren, maar in Polen en Duitsland kwam de temperatuur van nacht onder minus 20 graden. De koude lucht is boven het water van de Noordzee, waarvan de tempera tuur langs de kust van ons land op het ogenblik ongeveer 3 graden is, onstabiel, waardoor sneeuwbuitjes ontstaan. Ook in Engeland veroor zaakt de koude lucht vorst. In Lon den bedroeg de temperatuur van morgen 2, in Birmingham 5 gr. Korreltje Wie zichzelf wijs vindt, is eerst recht een dwaas.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1