de goud-gele VIRGINIA! Hartje winteren dan zwemmen Maar de Leidse Golfbrekers hindert zulks niet WINTER IN DA VOS, WINTER IN NEDERLAND Volgende week Hollandse Merentochten Woensdag de Elfstedentocht ZATERDAG 30 JANUARI 1954 BE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 „Soo ghij op 't kleijntje niet [en let Het groote wort U los geset". Met deze woorden van de wijze Vader Cats willen we onze lezers en lezeressen hier een en ander vertellen o Leidse Katholieke zwemvereniging „De Golfbrekers". Vader Cats gebruikte dc hierboven aangehaalde woorden om zijn lezers aan te moedigen tot sparen, de Leidse Golfbrekers wenden ze aan om hun vereniging groot en sterk te maken, gedachtig die andere betekenisvolle woorden: „Wie de jeugd heeft, heeft dc toekomst". Na een schuchter begin kwamen de Leidse Golfbrekers herhaaldelijk in tijd nood vanwege de grote toeloop van le den. De beschikbare tijd in de Over dekte noopte herhaaldelijk tot een leden stop en steeds maar weer was het be stuur er op uit om in de steeds groter wordende behoefte voor Leiden en om geving te voorzien. „Tijd winnen" werd hier in tegengestelde orde toegepast, want terwijl het in de eigenlijke betekenis bedoelt „uitstel verkrijgen", was men er hier op uit om meerdere tijd voor zwem- uren te krijgen. Dezer dagen is men hierin opnieuw geslaagd en heeft men thans de beschikking over de Leidse Overdekte op Donderdagavond van 4.30 tot 10.30 uur en op Woensdagavond vein 56.30 uur, in totaal dus 7J/j uur. Dat deze tijdsruimte nodig is, "willen we trachten aan te tonen met een overzicht van de geschiedenis dezer energieke jonge vereniging, die zich in een buiten gewoon grote belangstelling van de Ka tholieken uit Leiden en naaste omgeving mag verheugen, in tegenstelling met an dere Katholieke sportverenigingen, die jaar in jaar uit zorg hebben om zich door de telkens opkomende moeilijk heden heen te slaan. 't Begon met de dames.... Hoe wonderlijk zulks moge klinken, de dames in de Sleutelstad hebben de eerste stoot gegeven tot de nu zo bloeiende vereniging. Het was kort pa de bevrijding, dat pater Louwe voor leden der Mariacon- gregatie van de Hartebrugparochie de gelegenheid openstelde om in vereni gingsverband te gaan zwemmen. Er was nog steeds geen specifieke dameszwem vereniging in Leiden en door dit initia tief kreeg de Sleutelstad dus een Katho lieke dameszwemvereniging. Vanzelf sprekend ging, het in het begin uitslui tend in parochieel verband. Er werd dat i jaar gezwommen in Poelmeer en ook het volgend jaar geschiedde zulks. Eerst j daarna kwam men naar de Overdekte, waar men voortaan steeds zou blijven. Het was een heel bescheiden begin, want er werd Donderdagsavonds gedurende anderhalf uur gezwommen. Het eerste jaar ging men „naamloos" te water, eerst in het najaar van 1947 toen men aan sluiting zocht bij de KNZB het jaar daarvoor was men reeds aangesloten bij de Ned. Katholieke Sportbond moest een naam gekozen worden, waarbij men die van de Leidse Golfbrekers koos. De heren volgden. In 1948 werden onder de stuwende leiding van de Katholieke Sportcentrale pogingen aangewend om te komen tot een Katholieke zwemvereniging voor heren en na veel gepraat werden de gedane stappen met succes bekroond. Bijna vanzelfsprekend werd de gedachte geopperd om aansluiting te zoeken bij de bestaande damesvereniging en men was ér in heren-kringen van overtuigd, dat men door een dergelijke aaneen sluiting onmiddellijk „grond onder de voeten" had. Maar de dames lieten zich niet zonder meer overhalen tot dit „bruidschap" met de heren onder ons gezegd: we weten nog steeds niet, of het de dames waren, die niet voor dit huwelijk voelden, dan wel de geestelijk leider, pater Hogen- elst, die inmiddels de taak van de ver trokken pater Louwe had overgenomen. Maar van de andere kant kunnen we het standpunt van pater Hogenelst ook goed verklaren: er was een bloeiende damesvereniging, die, bij de voorgestelde fusie, een groot deel van haar zelfstan digheid zou verliezen. Hoe het echter ook zij: de dames zwichtten voor het aanzoek en het mag er hier terstond bij gezegd noch de een noch de andere partij zal van deze stap spijt hebben gehad, want er is nog geen ruzie geweest in al die jaren niet. Een voortreffelijk huwelijk dus! Toch moeilijkheden. Toch waren er wel moeilijkheden, maar die lagen op geheel ander terrein, want het viel niet mee om zwemtijd in de Overdekte te krijgen. Doch eindelijk na heel veel gepraat en gedelibereer werd één uur losgepeuterd uit het toen reeds overmatig bezette Overdekte-pro gramma. Dat was het begin, maar. een jaar was men dat uur weer kwijt- ook, want de vereniging, die het tijdelijk had losgelaten, eiste het weer terug. Toen werd het zwemuur verzet op Dins dagavond, wat ook al weer veel moeilijk heden tengevolge had, omdat velen zich nu weer van de Woensdagavond moes ten losmaken. Praten met andere, verenigingen le verde tenslotte het resultaat op, dat men er een uur bijkreeg, maar ook dit bleek al spoedig veel te weinig om de steeds groter wordende stroom van nieuwe leden bij de dames zowel als bij de heren op te vangen. Tenslotte kwam men met de gehele vereniging op Donderdagavond terecht en een jaar geleden had men de beschikking over vijf zwemuren: van 4.30 tot 9.30 uur. Met ingang van Februari krijgen de Golfbrekers er op Donderdagavond ook het laatste uur bij en door een geluk kige combinatie met andere Katholieke groepen kreeg men ook de beschikking over de Woensdagavond van 56.30 uur, zodat men ook in deze tijd vele leden kan onderbrengen. In totaal hebben dc Golfbrekers nu dus de beschikking over 7yz uur zwemtijd. Ledental steeds stygend. Maar dat is wel nodig ook, want het ledental bleef steeds stijgend. Op het ogenblik is men de 600 genaderd, het geen betekent, dat de Golfbrekers hier mede de zesde grote vereniging in de KNZB is, terwijl men voor wat de ju- niorencijfers betreft de vijfde plaats Zo gaat het er dagelijks toe in de Leidse Overdekte, die door de goede zorgen van de directie deze winter een goede beurt heeft gekregen. In frisse, vrolijke kleuren ziet men thans het interieur aan. in het midden waarvan het bassin met de zwemlustigen. Op bovenstaande foto een kiekje, zoals het er op een Golfbrekersavond toegaat. Dc belangstelling voor de 1 meter-plank, ook van de jonge zwemstertjes is altijd zeer groot. Men ziet hoe ze hier een duik nemen. Rotterdam, waarin de Golfbrekers toon aangevend zijn; dat bewijzen ook de wedstrijden met de zusterverenigingen in de stad, waarmede de Golfbrekers op zeer goede voet staan. Er wacht nog meer werk. Is dit alles een verblijdend teken in de nog zo jonge vereniging, het is aller minst een reden om reeds op de lauwe ren te gaan rusten. Men moet voort, altijd voort. De instructielessen uit eigen kring hebben de eerste stoot gegeven tot de behaalde successen en daarop zal men blijven voortbouwen. Kon Rie van Oos ten reeds heel in het begin leiding ge ven aan de eerste leden, zij wordt daarin thans bijgestaan door vele anderen. Practisch werkte 'men in de Overdekte, theoretisch deed men dit thuis bij de voorzitter, de heer Van Brussel of bij de zweminstructeur der Overdekte, Coen Vervoort, aan wie de Golfbrekers heel veel te danken hebben en van wie men het vorig jaar. wegens zijn benoeming bij „De Efteling" in Kaatsheuvel, slechts node afscheid heeft genomen. Maar men hoopt bij de Golfbrekers op steeds nieuwe krachten, krachten vooral uit het onderwijzend personeel, waarop men vertrouwen heeft omdat Protesttelegram van de Nederlandse ploeg tegen Nederlands Kampioenschap Het feit, dat het bestuur van de KNSB heeft besloten de nationale kampioen schappen in het hardrijden te Zwolle uit te schrijven en te laten doorgaan, heeft inderdaad grote teleurstelling bij de rijders te Davos gewekt. Anton Huiskes en Gerard Maarse hebben een ogenblik het plan opgevat om de fecordwedstrijden te Davos van dit weekeinde te laten schieten, en hals over kop de trein naar Nederland te nemen teneinde vandaag en morgen te Zwolle te starten. Het was hun bedoe ling geweest, indien een van beiden de titel had veroverd de kampioensmedaille niet te aanvaarden als bewijs, dat zij en de te Davos achtergebleven rijders de wedstrijden te Zwolle als officieuze kampioenschappen beschouwen. Na over leg met Klaas Schenk zag men van dat plan af. Wel werd besloten om een tele grafisch protest te zenden aan het be stuur van de KNSB en aan dat van de ijsvereniging te Zwolle. Dit telegram, Vrijdagmiddag uit Davos verzonden, had de volgende inhoud: „Vaststelling nationale kampioenschap pen dit weekeinde morele klap voor ge hele ploeg. Verzoeke dringend wijziging in officieuze wedstrijd anders aanvaard ik geen verdere consequenties. Namens de ploeg: Klaas Schenk". Tot zover het protest van de rijders te Davos. In de middag arriveerde de heer H. Roos, voorzitter van de com missie voor het hardrijden van de KN SB, die onmiddellijk na aankomst en op verzoek van de jongens een lang ge sprek met hen heeft gevoerd, waarin de rijders verscheidene bezwaren tegen de gang van zaken in de bond en in het bijzonder ten aanzien van de training en de verdere voorbereiding voor het seizoen naar voren hebben gebracht. Dat deze atmospheer niet bepaald gun stig is voor het behalen van goede re- Op bijgaande foto's ziet men links hoe de jeugdige zwemstertjes de eerste be ginselen van het zwemmen wordt bijge bracht aan de hengel. Boven: Jan Stender geeft Loes Zand vliet aanwijzingen hoe zij de arm moet buigen en bewegen bij de vrije slag. Foto's Leidse Courant. sultaten en snelle tijden is zonder meer duidelijk. Aan de andere kant heeft het gesprek verhelderend gewerkt, zodat de prikkel om het uiterste te geven wel licht, naar wij hopen, is teruggekeerd. De rest van de dag is verder op rus tige wijze verlopen. Niemand heeft meer op de schaats gestaan, met het slij pen van het staal gingen uren heen. Massage en het nemen van een bad ston den op het programma en in de voor avond werd er een bezoek gebracht aan een prefabricated huis, dat deze dagen door de Zwitserse regering en door be middeling van het Zwitserse Rode Kruis naar Nederland wordt gestuurd voor hulp aan het rampgebied. Broekman te Davos. Kees Broekman is gisteravond te Davos gearriveerd. Hij was in de mor genuren per vliegtuig tezamen met Ro- ald Aas uit Oslo vertrokken en via Kopenhagen naar Zürich gevlogen. Per trein heeft hij de reis naar Davos voort gezet. Zijn nederlaag, het afgelopen weekeinde te Oslo tegen Andersen ge leden, had hem niet somber gestemd. Beide keren was het zeer koud geweest, zo koud zelfs, dat de rijders zo lang mo gelijk in de kleedkamers waren geble ven en pas als zij geroepen werden aan de start kwamen. Zowel op de 5000 als op de 10.000 meter was Andersen zeer snel vertrokken en hij. Broekman, had het raadzaam geacht zich niet „stuk" te laten rijden, doch wel partij te geven. Gisteravond bij de loting van de in ternationale wedstrijden voor heden en morgen werden Oscar Olsen, de beken de Noorse schaatsdeskundige en Jan Langendijk,- de oud-kampioen van Ne derland, die beiden voor de 15e maal in Davos waren, door de heer G. Haesler, de secretaris van de International Ska ting Union en secretaris van de interna tionale Schlittschuh-club te Davos, ge huldigd. Zij ontvingen het fraaie official kruis van de club. Het vroor gisteravond 10 graden in Davos, de hemel was helder en de ba rometer steeg langzaam. Het resultaat van de loting voor de internationale wedstrijden van heden had, voor wat de Nederlandse rijders betreft, het volgende resultaat: 500 meter: Georges Detaille (België) Gerard Maarse; Wim van der Voort Wim de Graaff; Kees BroekmanKeiler (Duitsland) Ant^u HuiskesFrans Of- fenberger (Oostenrijk)Mannsbart (Oos tenrijk) Henk Schuier. 3000 meter: HuiskesLiviero (Italië); MannsbarthSchuier; Roald AasWim de Graaff; Knut Tangen (Noorwegen) Gerard Maarse; Wim van der Voort Wiggo Hansen (Noorwegen); Kees BroekmanKornel Pajor (Zweden). bezet. Was er de laatste jaren door ge brek aan zwemtijd een ledenstop. nodig, thans is er weer enige speling en kun nen de afdelingen weer wat nieuwe le den opnemen. Gezonde sport, gezonde basis. Dat zwemmen gezond is, behoeven natuurlijk hier niet uiteen te zetten, maar zelfs voor een zwemvereniging i: er meer nodig dan water alleen. Daar om is het verheugend te constateren, dat de Golfbrekers' op een gezonde basis gegrondvest zijn, wat dat mogen hier ook wel eens zeggen voor een niet gering deel te danken is aan de kernachtige leiding van het bestuur met mej. Tr. Broerse en de heer G. v. Brussel aan het hoofd. Het zijn vooral deze twee personen, die al hun vrije tijd opofferen voor de Golfbrekers, zo zelfs, dat zij zelf bijna niet in het water komen. Men weet zich daarbij gesteund door de leden en de vele ouders, die deze vereniging een welgevallige oplossing vinden voor de aspiraties hunner kinderen en men behoeft slechts op de zwemavonden te komen om hiervan ge tuige te kunnen zijn, maar grote steun ondervindt de vereniging ook van de wedstrijdploegen, die de naam van de vereniging naar buiten dragen. Bij de dames herinneren we ons na men van Ankie v. d. Klugt, Tini Tijssen, Bets Paddenburg. Angela van Cleef, Cobi Schoon, Cokkie Duyverman, die reeds in de eerste jaren deel uitmaak ten van de wedstrijdploeg, terwijl Loes Zandvliet op het ogenblik als de leidster hiervan kan worden beschouwd. Van de jongens herinneren we ons Theo Kemperman, Do v. d. Zalm, Rudi Rippe, Jan Bleys, Theo v. Schaik, Theo Hoogeveen, die de grondslag legden voor het huidige zwempeil in de vereniging, die zich heel aardig kan meten met an dere verenigingen. Nog slechts enkele jaren geleden was het zo, dat men de Golfbrekers gaarne op wedstrijden zag uitkomen om zelf niet de laatste behoeven te zijn Er is sindsdien veel veranderd, want de deelname van de Golfbrekers is nu reeds gevreesd. Dat bewijzen de zeskam pen der Katholieke verenigingen uit Den Haag, Delft, Schiedam, Gouda en onderwijzers en onderwijzeressen weten hoe zij met de jeugd moeten omgaan, maar ook, omdat zij het contact leven dig houden met de school, die steeds voor nieuwe ledentoevoer kan zorgdra gen. Men gelooft het misschien niet, maar dóór de Golfbrekers komen er elk jaar honderd nieuw gediplomeerde zwemmers en zwemstertjes bij.... En men behoeft heus geen lid te worden van de wedstrijdploeg, er is genoeg ruimte voor 'zwem-ontspanning. Zij, die aanleg hebben voor wedstrijdsport, ko men vanzelf wel verder. De jeugd, die hieruit voortkomt, is de toekomst der vereniging. Dat het de wedstrijdploeg ernst is met de training moge voorts blijken uit het feit, dat de leden gedurende drie och tenden per week des morgens om 7 uur trainen. Wat dat zeggen wil begrijpt leder, vooral in deze wintertijd! Hein Rol treedt hierbij als leider op, terwijl Jan Stender. de bekende Robben- trainer, op Donderdagavond mede aan wezig is om de wedstrijdploeg van zijn wijze lessen te doen genieten en.... leren. Hein Rol, die enige tijd wegens ziekte niet in staat was leiding te geven, is nu steeds weer present. Wat de behaalde resultaten van de wedstrijdploeg betreft, wijzen we nog op de drie Leidse kampioenschappen, waar op in het afgelopen jaar beslag werd gelegd: Adri Pleij op de 50 m. vlinder slag. Loes Zandvliet op de 100 m. rug- de 100 m. vrije slag. Voorts behaalde Loes Zandvliet een kringkampioenschap in Den Haag. terwijl Bud Oostrom twee titels voor zich opeiste. Het waterpolo is nog in een begin stadium. Toch werden deze winter reeds enkele successen behaald. En thans vangt ook de polo-training aan, waardoor ook hier meer spelkennis zal worden opge daan. Gezonde financiële basis. Wezen we er dit artikel reeds op, dat de grondslag der vereniging heel goed te noemen is, dit geldt gelukldg ook voor de financiële ondergrond der vereniging. Men bedruipt zich nog steeds van de contributie der leden zonder dat men zich moeite heeft gedaan ooit donateurs te werven. Of het nimmer daartoe zal komen? Och, onredelijk lijkt het ons niet. Het kan de belangstelling voor het werk der vereniging slechts accentueren. Intussen: het praatje van andersdenken den, dat de kerk hier weer achter staat at men maar collectes in de kerken houdt om aan geld te komen.... 't Is te absurd, om er ook maar iets over te schrijven. Dat er veel geld nodig is? Och, eenvoudig cijfertje zegt dit overduide lijk: er wordt jaarlijks voor een bedrag van 10.000,in de Overdekte ver werkt er. de entrees bij wedstrijden zijn nog steeds miniem. Zij dekken nimmer de kosten. De Golfbrekers beschikken voorts sinds vier jaar over een cluborgaan, dat het contact met de leden levendig houdt. Zij zijn aangesloten bij de Contactcom missie voor Zwemmen en Waterpolo te Leiden, die de belangen van de zwem- sport in Leiden beoogt. Toekomstplannen. Natuurlijk zijn er ook toekomstplan nen. De voorzitter zeide ons in een on derhoud, dat we met hem en mej. Broerse hadden: „allereerst naar de dui zend leden". Heus niet zo gek en laat ze maar komen. Er is plaats voor allen! Dan: een zo geoutilleerd mogelijke eigen instructiestaf en.... een official cursus voor Leiden, benevens een cursus voor zwemonderwijzers (essen), speciaal voor onderwijzend personeel, ook uit de omgeving, speciaal in verbapd met het steeds verder doorgevoerde schoolzwem men! Men ziet het: er is gewerkt ener valt nog veel te werken. Golfbrekers, succes op de verdere weg. Wij volgen u gaarne! De KNZB en de Franse Zwembond hebben onderhandelingen gevoerd om dit jaar in Frankrijk een landenwgd- strljd FrankrijkNederland te houden. Over een voor beide bonden geschikte datum, waarop de ontmoeting zou moe ten plaatsvinden, is men echter niet tot overeenstemming kunnen komen. De wedstrijd zal nu in 1955 plaatsvinden. Geertje Wielema, Joke de Korte en Rika Bruins hebben Nederland op de internationale zwemwedstrijden te Lon den uitstekend vertegenwoordigd. Alle drie wisten zij haar nummer te winnen. Geertje Wielema zegevierde op de 100 yards vrije slag in 1 min. 1.1 sec., Joke de Korte nam de 100 yards rugslag in 1 min. 8.2 sec. voor haar rekening en Rika Bruins behaalde op de 200 yards school slag in 2 min. 42.1 sec. een van de snelste tijden ooit in Engeland gemaakt een onbedreigde overwinning. Woensdag jubileum- tocht van de Z.H.IJ. Het Hollandse Merendistrict van de KNSB organiseert Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. de bekende Merentoch ten, groot 20, 40, 60 en 90 km. De start plaatsen zijn vanaf 10 uur te Leiden, hotel Bellevue; Oude Wetering, pavil joen de Brasem; Langeraar, caf Hogen - dijk; Nieuwkoop, café Velder en Zeven hoven Sluitkade, café Broeksloot. Dins dag wordt tevens de Vier-Merentocht als wedstrijd gereden om de grote wis selbeker en prijzen voor de tweede, derde en vierde aankomende. Aan deze wedstrijd is tevens het gewestelijk kam pioenschap van Zuid-Holland voor lange toertochten verbonden. De beste rijder uit het gewest ontvangt de Kampioen- schaps-medaille. De start van deze wed strijd vangt aan om 9.30 uur v.m. bij de Driegatenbrug te Leiden; startkaarten kunnen vanaf 8 uur worden afgehaald in hotel Belevue, Leiden. De rijders wor den en bloc naar de startplaats gebracht. De in uitzicht gestelde jubileumtocht ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Z.H.IJ. wordt Woensdag verre den in de vorm van de bekende Meren tochten. Aangezien naar eigen keuze de grootte van de tocht kan worden be paald (20, 40, 60 of 90 km.) kan prac tisch iedereen aan deze grote jubileum- tocht deelnemen. De Rotterdammer Kokkie van der Eist heeft bij nationale lange baan wedstrijden te Middelstum de 500 meter in 46.3 sec. gewonnen. Deze tijd ligt 0.3 sec. beneden het sinds 8 December 1933 op naam van Teun Hooftman staande Nederlandse re cord. Of Van der Elst's prestatie als nieuw nationaal record erkend zal wor den is evenwel afhankelijk van het feit, of aan de door de KNSB gestelde voor waarden bij recordverbeteringen volle dig is voldaan en waartoe door de be treffende bondsinstanties eerst het pro ces-verbaal van deze wedstrijd zal moe ten worden bestudeerd. Van der Eist, die tezamen met een aantal rijders van de NVBHS in twee invitatie-nummers (500 en 1500 meter) uitkwam, zegevierde ook op de 1500 m. in 2 min. 37.9 sec. KAMPIOENSCHAP VAN OVERIJSSEL Op de banen van en georganiseerd door de Steen wij ker IJsclub werden schaatswedstrijden gehouden om het provinciaal kampioenschap van Over ijssel, lange baan heren. De titel ging naar Lohuis uit Aalbergen, die met 185.307 punten de eerste plaats in het totaalklassement bezette. De deelnemers en deelneemsters ont vangen voor deze tocht, ongeacht de afstand, het jubileum-insigne van de Z.H.IJ. Startplaatsen vanaf tien uur te Lei den, Oude Wetering, Langeraar, Nieuw koop en Zevenhoven als boven aange geven. Woensdag 3 Februari zal de 9e offi ciële Friese Elfstedentocht worden ge houden. Deze verheugende mededeling deed ons de voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging mr. A. Hannema. Het bestuur heeft niet tot een vroegere datum durven beslissen omdat gisteren tijdens een gehouden inspectietocht is gebleken, dat het Friese merengebied in het algemeen en het Slotermeer in het bijzonder veel zorgen biedt vanwege de vele wakken. Ook op vele andere plaat sen kwam in het ijs tal van wakken voor. Gehoopt wordt, dat met medewerking van de diverse ijs wegencentrales deze wakken tijdig kunnen worden gedicht. Inzake de juiste plaats waar voor deze tocht in Leeuwarden gestart zal worden, heeft men nog geen beslissing kunnen nemen. TAFELTENNIS. Sportief. Het tweede team van de R.K. Tafeltennisclub „Sportief" uit Bo degraven heeft het tegen Steeds Voor uit 1 uit Warmond niet verder gebracht dan een draw: 55. Thuis werd destijds met 82 gewonnen. De dames van Sportief speelden tegen Sleutels 3. Ook hier was de uitslag 55. Sportief 1 ontvangt hedenavond het sterke DSS 1 en gaat Dinsdag op bezoek bij Batswingers. Sportief 2 ontvangt Maandag a.s. het leidende Treffers 4. SCHAKEN. Schaakclub Lisse. Het eerste tiental in de schaakclub „Lisse" heeft haar goede kans op het kampioenschap van de 3e klasse C van de Leidse Schaak bond behouden door de thuiswedstrijd tegen Voorhout 1 met niet minder dan 91 te winnen; slechts één partij werd door de bezoekers gewonnen. De strijd om de titel is nu wel zeer groot geworden, daar nu PTT, Sassen- heim II en Lisse I met slechts 1 verlo ren wedstrijd het leidende trio vormen en de winnaar dus nog geheel onzeker is. Bodegraven. Het derde team van schaakclub „Bodegraven" ontving het Goudse Donk I. Voorlopige uitslag 4'/22J/?. De onbesliste partijen staan iets gunstiger voor Bodegraven, zodat gerekend kan worden op een gewonnen wedstrijd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12