RIJNSTREEK Grondaankoop voor bouw van school en wegverbetering De raad van Alkemade in teken van het Sociaal Economisch rapport'deheen?--ker wVeF (ZATERDAG 30 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 at,phen aan orn ritn HISTORISCHE VERENIGING. De Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn e.o. hield o.l.v. de weth. van onderwijs, de heer A. J. Dekker in de trouwzaal van het raadhuis een goedbezochte, culturele avond. In zijn openingswoord deelde de voprz. mede, dathard gewerkt wordt om een restauratie in het eigen gebouw te krygeh. De kosten hier voor zijn niet gering en het is daar om verheugend, dat de dienst mo numentenzorg een gunstig advies heeft uitgebracht aan het departe ment van O. K. W. Uitvoerig ging spr. in op een wat hij noemde on waardige' critiek in een plaatselijk blad op de wijze, waarop het Al phens Museum geëxploiteerd wordt. Jhr dr E. van Nispen tot Sevenaar, directeur van de Rijksdienst voor de monumentenzorg, die eerder een lezing heeft gehouden over monu menten in de Rijnstreek, hield thans een wetenswaardige causerie over restaureren van monumenten van geschiedenis en kunst. De 20e eeuw heeft de techniek wel heel sterk naar voren gebracht, mede door de dreiging van een practische oorlog voering, waarin twee kampen in hun beoogde doelstelling verdeeld waren. Enerzijds was er dan vreug de oVer de vernieling, die werd aan gebracht, anderzijds trachtte men te behouden wat mogelijk was. Maar de vreugde, die in het ene kamp heerste verkeerde weldra in een an der licht, toen men besefte, dat men een kerk zoals b.v. de Franse Ka thedraal had vernield, een gebouw van internationale vermaardheid. Spr. schilderde de betekenis van een kerk in geestelijk opzicht en uit his torisch oogpunt gezien, en beschreef op levendige wijze het prachtige in terieur van een dergelijk hisltorisch bouwwerk en zijn tot standkoming. Spr. zette nader uiteen het verschil tussen architectonische waarden en historische betekenis. Spr. noemde een aantal beschermde monumenten in Nederland op. De heer Van Nis pen maakte met teleurstelling ge wag van restauraties en aanvullin gen in en of aan kunsthistorische ge bouwen, z.g. moderniseringen welke zeer beslist uit dc toon vallen en al wat mooi was met een slag teniet doen. Vervolgens ging spr. nader in op het eigenlijke probleem van het restaureren. De spreker heeft zijn leerzame causerie verduidelijkt met tal van lichtbeelden, welke herinneringen opriepen aan verdwenen bouwwer ken van kunsthistorische betekenis. De Tour de France 38 MILLIOEN FRANCS AAN PRIJZEN Vergeleken bij het yprig jaar is het totaal bedrag aan prijzen en premies voor de Ronde van Frankrijk 1954 ver hoogd met 9 millioen francs. Het beloopt namelijk 38.445.000 francs (ongeveer 390.000 gulden), als volgt verdeeld: etappeprijzen totaal 10.550.000 francs; algemeen klassement (totaal 45 prijzen) 6.985.000 francs; ploegenklassement to taal 10.300.000 francs; puntenklassement totaal 2.000.000 francs; dagpremies voor drager gele trui totaal 2.500.00 francs; bergklassement totaal 2.500.000 francs; premies voor de strfjdlustigste renner totaal 2.800.000 francs; premies voor de grootste pechvogel totaal 560.000 francs; premies Henri Desgrange totaal 150.000 francs. Nummer 1 van het individuele alge mene klassement (opgemaakt aan de hand van de tijden) dus de winnaar van de Tour, ontvangt 2 millioen francs en nummer 1 van het puntenklassement 1 millioen francs. De winnende ploeg van de Challenge Martini (ploegenklasse ment) krijgt ditmaal 3 millioen francs uitgekeerd, 1 millioen meer dan in 1953 toen de Nederlandse ploeg de Challenge Swift-combinatie. Morgen wordt deelgenomen aan de nationale cycle cross op Duinhorst, georganiseerd door de HWV De Spartaan. Aan deze cycle cross nemen deel Olympia (A'dam), Westland, Wil Vooruit (Naaldwijk), Feijenoord (Rotterdam), Hollandia en Spartaan (Den Haag)), De Kampioen (Haarlem), De Kampioen (Schevenin- gen) en Swift (Leiden). Vertrek uit Lei den 8.30 uur vanaf de Beestenmarkt. SCHERMEN. Morgen zal in het groot handelsge bouw te Rotterdam het tournooi worden gehouden om het dameskampioenschap van Nederland floret. Hiervoor hebben 32 schermsters inge schreven, bij wie mej. M. de Gunst (Cyrano, Rotterdam) en mevr. M. Meyer van der Sluys (Cyrano, Rotterdam), resp. nummer 1 en 2 van het kampioen schap 1953, mevr. J. Vandervoodt Sie- brands (Cyrano, Rotterdam) en ver scheidene andere bekende florettisten uit Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Leiden en Delft. BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. Het programma voor de komende week luidt: le klas, Maandag: De Spijkerbak 2 De Carambole 2; De Carambole 1Rij- negom 2; UVS 2—De Spijkerbak 1Rij- negom 1—DOS 2; 't Centrum 1—UVS 1; DOS 1't Spoortje 1. 2e klas. Maandag: TOG 2De Sport 1; 't Spoortje 2De Morschpoort 2; De Vriendschap 1DVH 1; De Morschpoort 1—'t Zuid 1; TOP 1—DOS 3. 3e klas. Woensdag: De Carambole 3 't Centrum 2; Royal 1De Valk 1; 't Vierkantje 1De Sport 2; De Morsch poort 3Rijnegom 3. 4e klas. Dinsdag: UVS 4TOG 3; De Morschpoort 4—UVS 3; DVH 2—'t Cen trum 3; 't Spoortje 3—De Valk 2; De Spijkerbak 3—De Drei Pott. 2. 5e klas, Vrijdag: De Morschpoort 5 De Heul 2; 't Zuid 2Royal 2; De Drei Pott. 3—DOS 4; De Spijkerbak 4—UVS 5; De Vriendschap 2't Vierkantje 2. 6ee klas. Donderdag: 't Spoortje 4 De Morschpoort 7; De Morschpoort 6 De Sport 3; TOP 3—De Valk 3; De Ca rambole 4—MBO 1. 6e klas, Vrijdag: MBO 2De Vriend schap 3. TWEE DRENKELINGEN Omstreeks 3 uur Vrijdagmiddag liep de 8-jarige D. Z. op het ijs van c.e sloot aan de Westzijde van het Sint Joseph-pension te Alphen aan den Rijn. Plotseling kwam het ven tje in een wak terecht, nabij de uit monding van de riolering. De juist passerende autobestuurder, de heer P. v. Veen uit Nieuwveen, die met zijn wagen via de Gaslaan reed slaagde erin door het toesteken van een ladder de drenkeling uit zijn benarde positie te redden. Enkele uren later liep het 5-jarig dochtertje van de heer C. W. v. d. Helm nabij de Alphense brug in een wak in de Rijn. Hoewel het wak als gewoonlijk door ijsschotsen was ge markeerd, merkte het kind het ge vaar niet op of begreep wellicht de bedoeling van de afzetting niet en stapte pardoes het water in. Dit werd opgemerkt door de 13-jarige J. Schmal die het meisje te hulp snelde en zij het met enige moeite op het droge bracht. (Het ijs op de Rijn is niet be trouwbaar, vooral bij de bruggen niet!). K.A.B. Vrijdagavond hield de K.A.B. o.l.v. de heer A. F. Ruijsse- naars in de Sint Josephzaal haar jaarvergadering. In zijn gebruike lijke nieuwjaarstoespraak deelde de voorz. mede, dat de afd. in het afgelopen jaar is toegenomen met. 21 leden. Zij telt nu 467 leden. Bij ontstentenis van de secr., de heer H. Maas, verzorgde de heer N. de Heij de verslagen. De heer C. Th. v. Hol- stein rapporteerde een klein nadelig saldo. Mede namens de heer Adr. Goedemondt verklaarde de heer L. Rombouts de financiën in orde te hebben bevonden. Dit boekjaar con troleren de heren L. Lombouts en Fr. Vester. De begroting 1954 werd vastgesteld op 2215.60. De heer H. Maas werd herkozen. In de vaca ture wegens bedanken van de heer A. Huijgens, de tweede voorz., werd met a'gemene stemmen gekozen de heer A. W. G. van Leeuwen, Oran jestraat. De g. a., kapelaan J. v. d. Stap, spoorde de leden aan tot een actieve bus te komen. Het tweede team van Boot wist van de Zuivelhandelaren met 86 te winnen. Damclub. Onder voorzitterschap van de heer A. Jesse kwamen de le den van ADC in vergadering bijeen. Uit het verslag van de secr. A. Rijn beek bleek, dat de ADC een gunstig jaar heeft gehad. Aan de heer S. Koopman werd daarna door de heer Jesse met een toepasselijk woord de fraaie wissel beker overhandigd wegens het beha len van het clubkampioenschap 1954. Geboren: Huibert z. van H. Jon genburger en H. van Maaren; Jaco bus z. van J. H. Bakhuijzenstraat en J. J. Glasbergen; Hillegonda Maria d. van J. van Dongen en G. Krnijt; Robert Peter z. van W. van Wage- ningen en G. van der Veer; Janne- ke Pauline d. van P. J. Wijnbeek en Janna Krabbendam; Anna Eliza beth Maria d. van A. W. Groenen dijk en G. J. v. Klaren; Evert z. van G. J. Blom en G. van Asselt. Ondertrouwd: Nicolaas G. van der Klein 23 j. en Alida M. Straver 23 j.; Jacobus Bogerman 25 j. en Ger- da J. Wolmerstett 21 j.; Lambertus de Jong 28 .j. en Adriana J. Klein 20 jaar. Getrouwd: Evert Stapper en Wil- lemijntje K. van der Velden; An- thonius M. Hendriks en Maria C. Goedemondt; Cornelia Britsemer en Klaasje Koele wijn; Arie Roest en Catharina N. Koster; Hendrik Trip en Annie van der Zwam; Hendrik G. Bardelmeijer en Cornelia A. Bur ger; Jurianus Windhorst en Louise Spreij; Jacobus van Tol en Christi na M. Spreij. Overleden: Klazina Terhorst 82 j., weduwe van A. van 't Wout. BOSKOOP Ouderavond Kath. Jeugdbeweging Voor de ouders van alle jongens van de parochie sprak gisteravond rector E. A. M. Paap, hoofdaalmoeze nier van de mannelijke jeugdbewe- HAZERSWOUDE (H. R.) IJssport. De Ussportvereniging heeft gistermiddag de eerste wed strijd gehouden op de Westvaart. De prijsverdeling was als volgt: 1. Jac. Heemskerk, 2. C. Kraan, 3. B. Wan- sing, 4. B. Kraan, 5. C. de Jong, 6. J. Kraan. Hedenmiddag zijn de wedstrijden (om 2 uur) voor paren, indien mo gelijk op de Rijn. KOUDEKERK Melksanering. Maandag 1 Febr. gaat de nieuwe melkwijkverdeling voor de melkhandelaren in Koude kerk in. Gebr. v. Dijk hebben de Rijndijk en de Hoogewaard vanaf no. 126; P. G. J. Smit krijgt de Hooge waard t/m no. 125 en de Lagewaard en de heer M. Verbree de Hondsdijk en de Dorpsstraat te Koudekerk. NIEUWKOOP NEGENDE LUSTRUM VAN „EENSGEZIND" De jaarlijkse uitvoering van het fanfarecorps „Eensgezind", welke Vrijdagavond werd gegeven in de zaal van de heer De Koker, droeg een speciaal karakter in verband met het 45-jarig bestaan van het gezel schap. Tevens vierde de heer Joh. G. Zwart zijn 45-jarig jubileum als be stuurslid-oprichter en of dat nog niet genoeg was, herdachten de heer en mevrouw Zwart op deze dag het feit, dat zij voor 40 jaar in het huwelijk traden. Dit alles was aanleiding voor een fiks „Lang zullen ze leven" door de muziek, terwijl het echtpaar van wege het corps een mooie schemer lamp werd aangeboden. Het muziekprogramma bestond uit werken o.a. van de Nederlandse com ponist Gerard Boedijn. Van deze componist werden uitgevoerd de dra matische ouverture „Caesar en Cleo patra" en de ouverture „Michiel houding, een goed gebedeleven en I de jeugd. Er is een enquette gehou- den, waarbij ook diezelfde jeugd is ingeschakeld. Uit de ontvangen ant woorden bleek, dat de volwassenen daar grotendeels de schuld van zyn. Het ontbreekt hen aan begrip en liefde voor de jeugd. In het eerste deel van zijn cause rie schetste spr. de moeilijkheden van de'jongens van plm. 1417 jaar. Op duidelijke wijze, met meerdere voor beelden uit de praktijk, toonde hij het wordingsproces in de jongen tot volwassene. In het tweede gedeelte van de eau ging in het bisdom Haarlem, over het j Adriaenszoon", Ook willen wij nog probleem van de mannelijke jeugd, noemen „Judex van Gounod. Onder Alvorens de eerw. spreker het woord bekwame leiding van de dirigent B. verkreeg werd door een groen ver- Diepgrond was de uitvoering zeer kenners een kleine sohets gegeven "oed en mt de daverende ovaties Kenners een Kieine scnexs gegeven over de verkennerij en het overige jeugdwerk. De grote vraag van deze tijd, aldus rector Paap, is de losbandigheid van tot hoge opvatting van de dagelijkse arbeid. Aftredend raadslid. Gisteren berichtten wij kort, dat de heer A. Kroon te Alphen aan den Rijn heeft bedankt als lid van de raad. De heer Kroon, die onlangs her- jtelde van een langdurige en vrij ernstige ziekte, nam dit besluit, na rijp beraad, om gezondheidsredenen. De heer H. Brokaar, die hem op volgt, is vertegenwoordiger van de Christelijke vakorganisaties hier ter plaatse. Bedrijfsdamwedstrijden. - In het f.e[ie êaf rector Paap een zeer duide- zaaltje aan de Rhenanialaan werden overzicht hoe volwassenen te- de bedrijfs-damwedstryden voortge- j genover de jeugd moeten staan. Spr. zet met het volgende resultaat: Boot besloot met nogmaals de nadruk te I wist te winnen van van Dijk II met 131. Samsom staat tegen Duinker en Verruijt voorlopig achter met 4 6, maar twee afgebroken partijen bieden de Samsommensen nog gsle- genheid met een gelijk spel uit de vestigen op de voornaamste punten bij de opvoeding van de jeugd: be- grio en liefde., Namens de jeugdbeweging Boskoop dankte de heer Th. Pannebakker de hoofdaalmoezenier voor zijn causerie. bleek wel dat de Nieuwkopers een correct opgediend muziekprogramma weten te waarderen. Het toneelgezelschap „Avios" uit Bodegraven verzorgde het verdere programma met de opvoering van het toneelstuk „Deining om een dorps dokter" van mevr. Boogaards. Walter den Brus, een dorpsdokter, leefde met zijn twee pleegkinderen, Marjan en Theo, de huishoudster en de tuinman-huisknecht gelukkig. Theo werd de oorzaak van grote gel delijke zorgen. Hoewel niet kwaad bedoeld, deed hij toch verkeerde din gen. Daarnaast maakte een zekere Peter Munke, een materialist, Marjan het hof op een zeer opdringerige manier. Al deze dingen dreigden het geluk van de kleine gemeenschap te verstoren. Tenslotte kwam alles natuurlijk op zyn pootjes terecht. Ijsvermaak. Vrijdagmiddag or ganiseerde de Nieuwkoopse IJsclub schaatswedstrijden voor de kinderen van 814 jaar. De uitslagen zijn als volgt: Meisjes 810 j. 1. Riet Wan- sinck, 2. Janny Verdel, 3. Flora Ver- duyn. 1012 j.: 7. Janny de Koning, GEMEENTERAAD LEIDERDORP Gisteravond vergaderde de raad van Leiderdorp o.l.v. burgemeester K. van Diepeningen. Deze deelde mede dat wethouder Snel wegens ziekte afwezig was. Twee schoolgeldreclames werden niet ontvankelijk verklaard. Tot kassier van het woningbedrijf is be noemd de heer C. W. v. Steenber gen, hoofdcommies ter secretarie. De salarissen van het gemeenteper - soneel zullen worden herzien aan de hand van een desbetreffende circu laire van de min. v. Binnenlandse Zaken. Vervolgens is aan de orde de aankoop van een stuk grond aan de Zijldijk. Onverwacht kon de ge meente dit aankopen van de heer L. C. Snel. Het is bestemd voor de bouw van een nieuwe bijzondere school van de Stichting Chr. Volks onderwijs. De mogelijkheid daartoe is door aankoop van dit perceel een feit geworden. Het oorspronkelijke terrein was te klein. De te kopen grond grond heeft een oppervlakte van 3870 c,a. en kan worden ge kocht voor 12.310 Tevens brengt deze aankoop mede, dat de gepro- wegen, jecteerde straat van de Spanjaards- brug verder doorgetrokken kan wor den indien ook van de heer Groe- neveld en de Ver. Touwfabrieken enige grond daarvoor kan worden aangekocht. Met de heer Groeneveld is het gemeentebestuur reeds tot overeen stemming gekomen, terwijl met de Ver. Touwfabrieken wordt onder handeld. Met deze straat zou dan een mooie verbindingsweg tot stand ko men van het Zijlkwartier naar de Van der Valk Boumanweg. Hoewel over de aankoop van deze grond nogal een breedvoerige bespreking werd gehouden werd het voorstel ten slotte z.h.st aanvaard, hetgeen eveneens het geval was met het aan gevraagde crediet van het bestuur voor Chr. Onderwijs, welk crediet bestemd is voor de bouw van een nieuwe school. Bij de rondvraag in formeerde de heer Broxterman of aan de opening van de Van der Valk Boumanweg een officieel tintje wordt gegeven. Hij meende, dat de inwoners van Leiderdorp dit wel op prijs zouden stellen en overwoog, wat de middenstand betrof, een win kelweek of iets in die geest. De voorz. antwoordde, dat B. en W. zich hierover nog niet hadden be raad, maar zegde toe zulks te over- De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter G. A. de Bruij- ne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. 2. Sisca van Zoest, 3. Annie Twaalf hoven .12—14 j.: 1. Toos Vergeer, 2. Nelly Kranenburg, 3. Alie Markman. Jongens van 810 j.: 1. Aart van Zon, 2. Jo Blijleven, 3. Wim van der Neut. 1012 j.: Theo v. d. Weyden, 2. Jaap Groenendijk, 3. Bob van Koert. 12—14 j.ï 1. Arie v. d. Weyden, 2. Nico v. d. Haak, 3. Jan Verkaik. Zaterdagmiddag zullen er schaats wedstrijden worden gehouden onder auspiciën van de Zuideindse IJsclub en Maandagmiddag worden er kop- nelwedstrijden georganiseerd door de Nieuwkoopse IJsclub. Het zal dan gaan tussen Nieuwkoop en Noorden. NIEUWVEEN Biljarten. Gisteravond zijn de eerste wedstrijden gespeeld om de fraaie beker. Deze beker wordt ver speeld tussen de biljartver. uit Noor den en Nieuwveen. 't Eerste en vier de team ontving thuis 't eerste en vierde team uit Noorden, en 't tweede en derde team gingen naar Noorden toe om daar resp. 't tweede en derde team partij te geven. De thulsspelende teams deden het bij zonder goed en wisten met 12 tegen 4 te winnen. De uitwedstrijd bracht een 88 gelijk spel, zodat de totaal uitslag van de eerste wedstrijden 2012 in 't voordeel van Dito is. OUD-ADE ÏJswedstrFden Ondanks een scherpe Oostenwind heeft de school jeugd zich Donderdagmiddag dapper De raad kwam gisteravond voor de eerste maal in 1954 bijeen en de gevoerde debatten waren zeer uit voerig, waarbij vooral het voorstel tot beschikbaarstelling van crediet voor de herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente, voortsprui tende uit het Sociaal Economisch Rapport, een zeer ruime bespreking verkreeg. Na opening hield de Voorz., loco- burgemeester C. v. d. Meer, een nieuwjaarsrede, waarin hij 1953 nog eens onder de loupe nam. Betref fende Sociale zaken liet spr. voor het jaar 1953 een optimistisch geluid horen. 31 Dec. 1953 bedroeg het aan tal werklozen 84 tegen 209 in 1952. Door deze gunstige stand in de wer keloosheid kon de demping van het Zuid-Einde te Roelof aren ds veen, het geen moet geschieden met Rijkssub sidie niet worden uitgevoerd. Tot leedwezen van B. en W. kan zelfs niet op uitvoering op korte termijn van dit object gerekend worden. Ruim 15000,aan credieten is verleend voor aankoop van sierteelt vergunningen in de tuinbouw. Te vens is voor het Waarborg-Instituut voor de Veenstreek 245.170,aan credieten goedgekeurd. Als nestor van de raad sprak de beer P. v. d. Velden wederkerig de beste wensen uit voor B. en W. Over een verzoek van 't personeel van de firma C. van Lent te Kaag om vrijstelling van veergelden voor het pontveer te Kaag werd afwijzend beschikt Aan de Cornelius Musius Stichting te Leiden werd een subsi die verleend van f 10,Voor leer lingen uit deze gemeente die de on derwijsinstellingen van het H. Kruis te Uden, het Missiehuis St Antonius te Kaatsheuvel en het Missiehuis Pater Damiaan te St. Oedenrode be zoeken, werd een onverplichte bij drage van 50,per leerling per jaar toegekend. Verbouwing jeugdherberg Voorts kwam het voorstel in be handeling om tot verbouwing van de jeugdherberg a. d. Julianalaan 19 te Kaag over te gaan en deze-ge schikt te maken voor vergader- en toneelzaal, alsmede tot opnieuw ver huring hiervan aan de Nederlandse Jeugdherberg Centrale te Amster dam. De kosten werden geraamd op f 20.000,waarvoor de Ned. Jeugd herberg Centrale 852,66 per jaar aan rente en aflossing, alsmede een huur van 460,per jaar zal be talen. Na enige toelichting werd tot ver- bestaande brandweergebouw aan de bouwing besloten. Nadat door verschillende raadsle den het woord was gevoerd over het voorstel tot verandering van de ge meentelijke zweminrichting, waarin vooral het herstel van de vroegere vorm werd toegejuicht (hetgeen o.m. inhoudt dat in het z.g. wedstrijdbad beerschotten zullen worden aange bracht en het herenbad zal worden afgescheiden met aanbrengen van betonpalen verkreeg ook dit voor stel. dat een crediet van f 14.000, vereiste, de goedkeuring. Vervolgens kwam het voorstel in behandeling om aan de Poeldijk te Rijpwetering i.p.v. de afsdheidings- hekken, die voor de toenemende wa tersport verkeersbelemmeringen zijn 'z.g. roosters aan te brengen. Op ver schillende plaatsen in den lande was reeds bewezen dat dit voldoende waarborg gaf om het vee van eige naren binnen de begrenzing te hou den. Het voorstel van B. en W. luid de dan ook om een crediet te ver lenen van 1200, De heer C. de Jong verklaarde zich echter tegenstander omdat de bedoelde dijk een polderdijk is en geen eigendom van de gemeente. Aldus moeten de betrokkenen hier voor zelf zorgdragen. Dit is in feite geen proef meer en daarom zullen er nog meer financiële consequen ties aan vastzitten. Weth. v. d. Bijl betoogde dat een en ander ook van belang is voor be woners van deze dijk, alsmede voor bezoekers. Voorts dat de eigenaars van bedoelde hekken, alsmede het polderbestuur, de minst belangheb benden zijn. Mocht echter de proef neming slagen, dan is het gezien de belangstelling hierveor van Provin ciale zijde, de mogelijkheid niet uit gesloten, dat op de overige roosters subsidie kan worden verkregen. Na dit betoog kon ook de heer Kerk vliet het voorstel steunen. Werkplaats en garage Op de begroting 1954 was reeds de bouw van een werkplaats annex garage voor de dienst van publieke werken met een geraamd bedrag van 18.000,geprojecteerd. Thans kwam dit voorstel in de raad, waar bij het begrootte bedrag was ver hoogd tot 23.000,i.v.m. de loons verhoging van 5 De heer C. de Jong noemde dit motief belachelijk. De heer de Jong verkreeg de toe zegging, dat de bouw gegund zal worden bij openbare aanbesteding binnen de gemeente. De heren y. d. Veld en Kerkvliet vonden de plaats, waar gebouwd zal worden n.L bij het Provinciale weg niet ideaal. Hier over ontspon zich een uitvoerig de bat tussen genoemde heren en B. en W., waarbij weth. v. d. Bijl de hiervan gemaakte maquette ter ta fel bracht en als zijn mening weer gaf dat deze bouw, waarop een z.g. droogtoren voor brandweerslangen was aangebracht, juist een verfraai-' ing was te noemen. Tenslotte werd het voorstel toch in zijn geheel aan vaard. Aan de K.A.B. te Roclofarends- veen werd voor de symbolische prijs van 1,een perceel grond aan de Narcisstraat in gebruik gegeven, dit opdat zij hier het ter gelegenheid yau haar 25-jarig bestaan aangebo den gebouw kan bouwen, dat is be doeld voor huisvesting knutselclub en jeugdvereniging. De heer Kerkvliet juichte dit toe en verzocht dezelfde soepelheid te betrachten bij de uitvoering van de bouw. Het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan het West-Einde aan J. W. van Harteveld voor bouw van huis met winkelpand, dat in dc vorige raadsvergadering was terug genomen, ondervond wederom veel tegenkanting bij de heren C. de Jong en L. J. Kerkvliet. Dit was nog steeds op principiële gronden, omdat ver koop in eerste instantie aan een an der belanghebbende was geweigerd. Zowel de heren Verstege, P. v. d. Velden en v. d. Geest kunnen zich thans, toegegeven dat B. en W. in eerste instantie fout hebben gehan deld, met de door B. en W. in het prae-advies gegeven motivering ac- coord gaan. Met de stemmen van de he^en Kerkvliet, de Jong en Hoogen- boom tegen werd tot verkoop beslo ten. Adviescommissie voor tuinbouw. In de vanwege het Soc. Econ, Rap port noodzakelijk geworden advies commissie inzake tuinbouwproble- men, waarin naast B. en W. o.m. reeds zitting hebben ir. G. W. v. d. Helm en diens assistent A. J. v. Vel- zen, A. H. Verdel namens L.T.B., J. W. Hartman dir. Landbouw afd. tuin bouw, Seb. Bakker namens Boeren leenbank, J. Verdel namens K.A.B., pastoor Th. Schoenmaker, W. Nolet, consulent Min. Soc. Zaken, N. Turk namens de veiling, werden uit de raad alsnog benoemd C. de Jong, L. J Kerkvliet en J. P. Hoogenboom. Tot algemeen secretaris werd be noemd de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld en als as- Muskens. sistent ambtenaar de heer H. v. d. Bosch, hoofd afd. Soc. Zaken. We gens periodieke aftreding werden in het Burg. Armbestuur herbenoemd steege en J. Th. Juffermans. Aan de secr. der woonruimte-commissie, de heer W. J. Reynders, werd een grati ficatie alsmede een tijdelijke jaarlijk se vergoeding toegekend. Ook het voorstel tot beschikbaarstelling van crediet voor de herziening van het uitbreidingsplan der gemeente, groot 8462.maakte een ruim deel uit van bespreking. De heer De Jong kon zich met de gang van zaken niet ver enigen, omdat deze zaak niet eerst in de commissie van Openbare Wer ken was behandeld. Vervolgens wer den enkele onderdelen, welke in dit plan naar alle waarschijnlijkheid ge projecteerd zullen worden in de bre de besproken. Vooral met betrekking tot de gevormde commissie van ad vies inzake tuinbouwproblemen zou men gaarne eerst de in het Soe.-eco- nomisch rapport aangegeven richtlij nen vaststellen.. Aangezien de be sprekingen in een impasse dreigde te geraken deed weth. v. d. Poel het verlossende voorstel om eerst een be spreking houden tussen B. en W. de commissie van Openbare Werken en de betreffende heren van Stad en Landschap, en aldus thans het cre diet nog niet vast te stellen. Rondvraag. In de rondvraag zeide de heer Riet- broek niet bekend te zijn met het besluit tot vaststelling van straat namen bij de betonwoningen te Oude Wetering. Achtte voorts de borden met plaatsaanduiding der dorpen niet altijd gelukkig gesteld. Secr. ant woordt hierop, dat de vaststelling der straatnamen wel degelyk in de raad is geweest. Voorts noemde de heer Rietbroek de indeling van de ge bouwde betonwoningen goed, maar de afwerking slecht. Op de vraag van de heer C. do Jong of het waar was dat de verstrekte geldlening aan de speeltuinvereniging niet terugbetaald behoefde te worden, werd ontken nend geantwoord. De heer v. d. Velde had vernomen, dat de in deze vergadering reeds eer der 'besproken Poeldijk aanleiding gaf tot vertraging in de postverzen ding, omreden dit dan wel eens te recht kwam in Poeldyk in het West- land. Stemmen gingen op tot naams verandering in „hekken"-weg en Roosterdyk. De heer Spring in 't Veld bepleitte verlichting nabij Sluis te Nieuwe Wetering. De heer v. d. Geest bereed zijn oude stokpaardje voor aansluiting bewoners Zwarte geweerd op de schaats. Prijswinnaars waren: 1. D. v. d. Poel, Dzn.; 2. Jac. v. d. Geest, Pzn.; 3. Jan v. d. Geest, Szn.; 4. H. v. d. Geest, Lzn.; 5. Koos v. d. Geest, Pzn.; 6. G. v. Schie, Nzn. Vrijdagmiddag reden de heren-le den van de club de wedstrijd om het kampioenschap. Op het Vennemeer was een baan uitgezet op prima ijs en met een finke wind in de rug werd gestart. Na. een sportieve strijd bleek de kamDioenstitel toe te komen aan Jan v. d. Poel, Jzn. De tweede prijs viel ten deel aan Wim v. d. Poel, Jzn. 3 werd Hein Pennings, Jaczn. 4. Kees v. d. Poel, Azn. De winnaars (nr. 1 en 2) van de jeugdwedstrijd mochten in De Kaag in een kringwedstrijd de kleuren van Oud Ade verdedigen. D. v. d. Poel Dzn. had het genoegen, de 4e prijs te veroveren. NOORDEN Jaarvergadering R.K. Vrouwen beweging. Donderdagavond werd in de zaal van de wed. A. de Leeuw de jaarvergadering gehouden van de R.K. Vrouwenbeweging. De penn. liet een optimistisch geluid horen. Ondanks de grote uitgaven aan de zieken enz. had zij toch nog een be hoorlijk batig saldo. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Aangevraagd zou worden of de afd. Noorden dit jaar weer aan de beurt kon komen voor het houden van een kookcursus. Du at tractieve verloting was ook deze keer weer een groot succes. Tenslotte werd er door de heer Van Eyk uit Wilnis een film vertoont over Lour- des. TER AAR IJssport De Ter A ar se IJsclub organiseert Maandag een nationale koppelwedstrijd (2 uur). Prijzen 40, 20 en 10. Dinsdagmiddag strijden de jongens van 1214 jaar om de wisselbeker. Verder zijn er korte- baanwedstrijden voor de jongens van 1517 jaar. Alle wedstrijden op dc baan in Langeraar. Nooit Gedacht. Uitslagen van gespeelde wedstrijden in de onder linge competitie die tevens gelden voor het kampioenschap van Ter Aar. Dammen: H. MuhrJ. v. d. Star re 20. D. Spek—R. Lubbers 2—0. H. Broer—Jac. v. d. Starre 20. Ant. HartveldN. Groen in 't Woud 11. Schaken: Jac. RietveldM. Heins 01. H. AaftinkJac. Rietveld 10. Jac. RietveldH. Aaftink 10. ZEVENHOVEN St. Deus Dedit. De afd. van St. Deus Dedit kwam in het Bondsge- bouw bijeen om het gouden jubileum van de bond te vieren en het 35-jar. bestaan van de pl. afdeling. Na de opening door de voorz. werd het woord gegeven aan de heer Panne bakker, die sprak over het prachtige jubileumfeest, wat in Haarlem ge vierd is. Na de kerkelijke plechtig heden werd aangezeten aan het feest- maaL Spr. feliciteerde de afd. met haar 35-jarig bestaan, schetste de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden ook-in deze kleine afd., prees het goede bestuurswerk en wenste de afd. nog tal van jaren toe in 'n ijverig organisatieleven. Hij deed vooral een beroep op de jonge ren, om zich in te zetten voor het doel waarvoor de ouderen al zoveel jaren gestreden hebben; om wat nu bereikt is, toch minstens te behouden en het in de toekomst nog meer uit te doen bouwen. Hierna volgde een kleine pauze welke met accordeon-muziek wat op geluisterd werd. Na deze kleine pauze dankte de heer Pannebakker de afd. voor de medewerking, welke gegeven was bij de inzameling voor 't feestgeschenk, t.w. twee gebrandschilderde ramen, voor het gebouw van de Katholieke Landarbeidersbond te Haarlem. Het feestcomité was dan ook van mening, dat voor ieder lid ook een, zij het dan een klein geschenk, gegeven moest worden, vandaar dat een ieder nu 'n Weg te Oud-Ade op de waterleiding, hwirmering aangebodcn kreeg ala De Zondagsdienst voor dokto ren wordt a.s. Zondag in de gemeen ten Alkemade en Leimuiden waarge nomen door de artsen Brinkhorst en Hierna voerden enige leden van de St Jansclub een toneelstukje op, ge titeld „Het spoedgeval". Tot slot bleef men nog enige tijd gezellig samen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11