£cid6e6oti^cmt Molotof verrast Berlijn met een geheel nieuw voorstel MOLOTOF Wereldconferentie over ontwapening De arrestaties van de Nederlanders in Indonesië Zó zijn ze Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 JANUARI 1954 42ste JAARGANG als goochelaar Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.5° Geheime zitting over conferentie van Vijf Bidault gelokt met vrede in Indo-China De Grote Vier zijn gisteren in Berlijn weer vier uur bijeen geweest en het spel begon subtiel te worden. De nauwelijks verholen suggestie van de Rus sische minister Molotof, dat een conferentie der Grote Vijf, dat is met com munistisch China, Frankrijk wel eens van de oorlog in Indo-China zou bunnen afhelpen, noopte de Westelijke ministers met het reeds befaamd geworden eerste agendapunt te dezer zake voorzichtig om te gaan. De Franse minister Bidault kan zich namelijk moeilijk veroorloven in Parijs terug te komen met de boodschap, dat hij een gelegenheid om deze oorlog te be ëindigen, moest laten glippen. Het liep hierop uit, dat de vier ministers besloten de volgende week aan het Russische voorstel tot een conferentie met China een geheime zitting te wijden. Bij het sluiten van de vergadering deed Molotof intussen nóg een voorstel, dat beoogt China in het wereldoverleg binnen te smokkelen: hij wenst dit jaar een wereldconferentie over ontwapening, waaraan ook niet- leden der Verenigde Naties (lees: China) dienen deel te nemen. Over dit nieuwe voorstel zal vandaag weer gepraat moeten worden. MOLOTOF'S RESOLUTIE i het plan aan als „een belangrijk nieuw voorstel". Hij voegde eraan toe, Molotof's voorstel van een wereld- dat naar Russische mening op de doch ook hij had zijn rede beëindigd door te spreken over „een eerste ronde" die nu weliswaar beëindigd rroest worden, doch die daarom.niet behoefde te worden vergeten. Ook Bidault had kansen op een vergelijk geopend door te verklaren, dat hij niet in beginsel gekant was tegen besprekingen tussen alle be trokken partijen over specifiek Azia tische problemen. Voor wat China betreft, zo zeide hij in een brilliant betoog, wachtte Frankrijk echter nog altijd op een bewijs van goede wil. De hoge hoed De Amerikaanse minister Dulles was gisteren scherper dan te voren. Molotof had een amusant stukje ver- zou zijn. toond, zeide hij. Allerlei konijnen had hij uit zijn hoge hoed getoverd: Vrede in Korea, vrede in Indo-China, einde aan de internationale spanning, af schaffing van de atoomwapens. En dat alles zou kunnen worden bereikt, wanneer men slechts de heer' Tsjoe En Lai uitnodigde aan de conferen tie-tafel plaats te nemen. Deze fabel achtige Chinese minister kon dus blijkbaar alles, wat de Verenigde Na ties in geen negen jaar bereikt had den. En wié is deze Tsjoe en Lai? De leider van een bewind, dat door een bloedige oorlog de macht in China heeft verworven en millioenen Chi nezen heeft geliquideerd. Dulles her haalde, met citering van een groot aantal artikelen uit het Handvest der Verenigde Naties, dat de voor gestelde conferentie van vijf een on wettig duplicaat van deze organisatie Van de kou naar de hitte Gistermiddag om twee uur is van Schiphol vertrokken het KLM-toe- stel PH—TDM „Aalsmeer", dat 59 emigranten 49 volwassenen, 9 kin deren en 1 zuigeling naar Nieuw- Zeeland brengt. Deze emigranten stapten in het toestel, terwijl de thermometer op Schiphol bijna 6 graden Celsius on der nul aanwees. Het einde van de reis brengt te vens een volkomen verandering van klimaat, want zoals bekend, is het in Australië en Nieuw Zeeland thans volop zomer en er heerst daar zelfs een hittegolf. conferentie was vervat in een ont- werp-resolutie, welke als volgt luidt: „De regeringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk. Frankrijk en de Sovjet-Unie, geleid door de wens de vrede te versterken en de scanning in de internationale betrekkingen te verminderen, over wegende dat het nodig is maatrege len te nemen om de zware last der militaire uitgaven, die gedragen wordt door het volk in verband met de bewapeningswedloop, te verlich ten; zijn overeengekomen, dat de Sov jet-Unie, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk maatregelen zullen treffen binnen het kader van de Verenigde Naties om in 1554 een wereldconferentie -bijeen te brengen over een algemene vermin dering der bewapening, waaraan zo wel door de leden, als door de niet- leden der Verenigde Naties wordt deelgenomen". „Volledige overeenstemming be staat er ook over, dat het plan van maatregelen voor een algemene ver mindering der bewapening zal wor den gekoppeld aan een gelijktijdige oplossing van het probleem der atoomwapens". Wat is de bedoeling? De Russische minister kwam met deze verrassing vlak voor het einde der vergadering. Het voorstel is ken nelijk ingediend als antwoord op de door Dulles en Bidault geopperde be zwaren tegen Molotof's eerste voor stellen. De Westelijke ministers had den namelijk betoogd, dat zij in het Russische plan voor een conferentie van vijf een ondermijning zagen van de Verenigde Naties. De problemen, die Molotof door de Grote Vijf wenste te laten bespre ken, hoorden tot de competentie de V. N., zo betoogde Dulles Donder dag nog eens met veel nadruk. Woordvoerders der Amerikaanse delegatie schreven Molotof's voorstel toe aan zijn wens om de bespreking van het Duitse probleem zo lang mo gelijk uit te stellen. Het was niets an ders dan een tegenzet om tijd te nen. Een spreker der Britse delegatie zeide, dat het nieuwe voorstel uiterst sceptisch was opgenomen, doch, dat men tijd nodig had, om het te bestu deren. Volgens de Britse spreker kon men moeilijk inzien hoe het plan te rij men viel met het kennelijk door Mo- conferentie duidelijk gebleken hoe gaarne Frankrijk met China over het herstel van de vrede in Indo- China zou onderhandelen. EERSTE RONDE NOG NIET AF Deze verrassende ontwikkeling van hét debat over de algemene wereld- toestand, dat de Westerse ministers liever geheel en al vermeden hadden en dat zij Donderdag hadden willen beëindigen, volgde op verklaringen van de Westelijke Drie. -Minister Fden was het duidelijkst van al. Hij stelde voor, de „eerste ronde" van het algemeen debat te be sluiten en over te gaan tot de behan deling van het Duitse en het Oosten rijkse vraagstuk. Foster Dulles had tevoren nog eens zonder veel omhaal zijn afschuw voor het Chinese regiem uitgesproken De Merapi is weer rustig Hoge Commissaris vraagt geduld „Ik heb groot vertrouwen in de vaste wil van de Indonesische rege ring om te waken voor de reputatie van Indonesië als rechtstaat". Dit zei de Nederlandse hoge conimissaris in Indonesië, graaf H. C. van Bylandt, naar aanleiding van de verontrusting, die in Nederlandse kringen in Indo nesië is ontstaan na de jongste ge beurtenissen te Soerabaja. „Ik twijfel er daarom niet aan, dat invrijheidstelling zal volgen, in de gevallen, waarin geen rechtsgrond voor detentie aanwezig is", aldus de heer Van Bylandt die zeide de in de kringen der Nederlanders heersende verontrusting wel te kunnen begrij pen. Mr. Van Bylandt bevestigde, dat tot dusver geen antwoord is ontvanv gen op een verzoek om inlichtingen, dat de commissaris der Nederlanden te Soerabaja heeft gericht tot de autoriteiten. De heer Van Bylandt deelde mede, dat het Nederlandse H. C. te Djakar ta omtrent de affaire te Soerabaja inlichtingen heeft gevraagd, chied door de plaat- De Merapi is thans rustig, hetgeen overigens niet betekent, dat het ge vaar voorbij is. De waarnemingspos- I geen ten meldden echter, dat de vulkaan daar zulks is zich de gehele Dinsdag rustig heeft selijke Nederlandse vertegenwoordi- gehouden. De waarnemingspost ira gin». Djeraka, de meest vooruitgeschoven J Wel is de aandacht van de Indone- post, die vorige week Donderdag i sische minister van Buitenlandse Za- verlaten moest worden werd Dins- j dag weer bezet door ambtenaren van de vulcanologische dienst. De bevol- J king heeft evenwel nog geen toe- stemming gekregen om de gehuchten in het gebied rond Djeraka weer te betrekken. nen politiek asyl in West-Duitsland verleend. In het afgelopen jaar zijn 4.731 le- Iotof nog niet opgegeven voorstel den der 'volkspolitie naar West-Ber- voor een conferentie van vijf. lijn en West-Duistland uitgeweken, De Russische woordvoerder kon- hetgeen het dubbele is van het aan- digde weinige minuten na de zitting 1 tal in 1952 ge vluchten. De „politieke' vluchteling Bij een Roo de-Kruispost voor vluchtelingen in West-Berlijn meld de zich dezer dagen een 12-jarige jongen, die zeide uit Kummersdorff in Oost-Duitsl?nd afkomstig te zijn. Hij vroeg politiek asyl, omdat hij „Er zijn in de afgelopen vier jaar b«. vad„er; ,?ÏL c0,7;™™ genoeg leden der Oost-Duitse volks- /'a\' nlet uit kon hou en. J politie naar het Westen uitgeweken, baal werd geloofd en hu werd on om daaruit een legerdivisie te kun- m onderzoek bieek nen samenstellen", aldus is Donder-J A_ i Bond0verSdDUitSeimbtenarente kaans® sector van Berlijn woonde I Bonn verklaard. j en dat hy zozeer wegens een Sinds de herfst van 1949 is aan politiek meningsverschil met zijn 12.218 uitgeweken volkspolitieman- vac-er de benen had genomen, als Uitgeweken volkspolitie ken gevraagd voor de bescherming van lijf en goed van de Nederlanders. Mr. Van Bylandt noemde het ver heugend, dat in een eerder voorge komen geval het „eigen rechter spe len" ook in Indonesische kringen af keuring heeft gevonden. „Ik hoop, dat de gemoederen spoe dig zullen bedarer». Het is wel heel veel drukte om het onjuiste optre den van een inmiddels door zijn di rectie ontslagen hotel-employe De heer Van Bylandt zeide op een vraag naar zijn mening met betrek king tot het arresteren van een aan tal Nederlanders te Bandoeng en el ders, dat dit een heel andere kwes tie is. „Om te beginnen is officieel mede gedeeld, dat deze arrestatie zijn ge schied op grond van verdenking van een misdrijf, vallende onder bepaal de artikelen van het Indonesische wetboek van strafrecht. Gezien het vrij grote aantal gear resteerden, van wie blijkbaar wordt vermoed, dat zij in een en dezelfde zaak zijn betrokken, kan ik mij voor stellen", aldus de H.C., „dat met het vooronderzoek door de politie enige tijd gemoeid zal zijn. Hier past dus enig geduld". Rode diplomaat verdwenen Mysterie heerst rond de verdwij ning van een secretaris der Sovjet ambassade in Tokio, de 34-jarige Rastoworov. Hij is op 24 Januari voor het laatst gezien en het was r.an ingewijden bekend, dat hij voor Moskou spionneerde. Het mysterie wordt verdiept door de houding der andere Russische di plomaten in Moskou. Zij hebben bij de Japanse autoriteiten op opspo ring aangedrongen, er aan toevoe gend, dat de vermiste „niet geheel bij zijn verstand was en in staat, de hand aan zichzelf te slaan". Een herbergier in Engeland, die voordat hij een speciale me dische behandeling had onder gaan alcoholicus was, bleef elf jaar lang geheelonthouder totdat hij een meisje ten huwelijk vroeg, dat hem voorstelde ,.er eentje te nemen" op het toekom stig geluk. Hij weigerde, bevreesd in zijn vroegere toestand te vervallen. Het meisje antwoordde hierop echter resoluut: „Ik wil niet trouwen met een lafaard". De man nam toen een glas sherry, maar de volgende dag kon hij de verleiding niet meer weerstaan en dronk onmiddel lijk, met noodlottig gevolg, een hele fles whisky leeg. Het meisje verbraka de korte verloving onder het motto: „Ik trouw niet met een dronkaard". De herbergier is thans weer geheelonthouder.... en over tuigd vrijgezel. Prinses Beatrix Zondag 16 jaar PRINSES BEATRIX die op 31 Januari a.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. Foto Rijksvoorlichtingsdienst. wel omdat hij zijn onderwijzer had zien aankomen, die weinig goeds had te vertellen over zijn prestaties op schoolToen dit eenmaal was vastgesteld, werd de jongen, waar schijnlijk tegen zijn zin, weer naar huis gebracht. Passasiersdienst met vliegtuig naar Ameland i' m ■■hsqhhP Daar de scheepvaartverbinding met Ameland ten gevolge van het zware ijs in de Waddenzee verbroken is, heeft de Rijkswaterstaat in samenwerking met de L. S. K. van het vliegveld Leeuwarden een passagiers- dienst naar Ameland ingesteld, welke met kleine vlieg tuigen wordt onderhouden. Aankomst van één der I vliegtuigen Donderdagochtend op een tot vliegveld gepromoveerd weiland in de nabijheid van de haven van Nes op Ameland. Eskimo's bijna verhongerd Een Dakota van de Canadese lucht macht heeft Woendag twaalf Eski mogezinnen op de geïsoleerde han delspost aan de Perryrivier in het hoge noorden, 1700 kilometer ten Noorden van Edmonton (Canada), van de hongerdood gered. Vlootbezoek afgelast Engeland heeft een voorgenomen bezoek van enkele oorlogsschepen aan havens in Spanje en Spaans Marokko afgelast wegens de anti- Britsc gevcelens, die kort geleden in Spanje aan de dag zijn getreden. Het vlootbezoek zou in Februari en Maart worden gebracht. De Britse admiraliteit verklaarde, dat aan de Spaanse regering is mee gedeeld, dat met de bezoeken „geen enkel belang is gediend onder de huidige omstandigheden". Het Italiaanse parlement zal Za terdag stemmen over de vertrou wenskwestie verbonden aan het program van de nieuwe regering- Fanfani, aldus heeft de Kamervoor zitter gisteren meegedeeld. Er is nog geen verandering geko men in het besluit van de meerder heid in het parlement om tegen Fanfani te stemmen. Burgemeester in de boom Geen georganiseerde sabotage „Er bestaat geen bewijs van enige georganiseerde sabotagecampagne op Britse oorlogsschepen", aldus heeft de Britse minister van marine. Thomas, Donderdag in het Lagerhuis verklaard. Op vragen naar aanleiding van op zettelijk aangebrachte schade op vliegdek- en andere schepen zei de minister, dat in de afgelopen twaalf maanden het aantal van deze geval len was toegenomen, doch dat „bü alle recente gevallen slechts zeer weinig schade" was aangericht. De sabotagedaden waren meestal door „jonge en onverantwoordelijke per sonen bedreven om „persoonlijke re denen", aldus de minister. Als een blok ijs viel burgemeester Eucilio Berardinelli gistermorgen in de armen van twee boeren, nadat hij een hele nacht, belegerd door twee likkebaardende wolven in een boom had doorgebracht. De burgemeester van Monteferran- te (een kleine plaatsje ten Noorden van Rome) reed met zijn scooter over een eenzame weg naar huis, toen hij bemerkte, dat twee dieren achter hem aan holden. „Honden", Een politiepatrouille had verleden j dacbt maar veiligheidshalve gaf week geseind, dat de Eskimo's vóór hy toch maar wat meer gas. Woensdag voedsel moesten ontvan- snel kan hy evenwel niet gaa gen, wilden sy niet met hun honden We weg lag dik onder sneeuw) omkomen. Twee pogingen om levens- de dle"n hielden hem by en haal- middelen over te vliegen mislukten, I den zelfs wat van l voor Woensdagavond de derde no- °P gegeven ogenblik hoorde hy hen bloeddorstig huilen. Dat was te veel voor de burge voor Woensdagavond de derde po ging slaagde en de Dakota twaalf ton buffelvlees en ander voedsel over bracht. De vliegers verklaarden, dat de Eskimo's en de nog overgebleven 50 honden zo goed als verhongerd waren. „UITJE" Nou vrouwdan ga ik even, hou de koffie maar bruin, zei loods William O'Hygens uit Cork in Ierland tegen zijn echtgenote. Goed Wim was het antwoord, maar maak het niet te laat an ders ga ik alvast naar bed. Enfin twee uur later kwam er een telegram: Kom wat later, tot over drie weken, welterus ten, William. Wat bleek? William moest het Nederlandse schip „De Rijndam" de haven van Cork uit loodsen. Wegens het slechte weer kon het schip de loods niet afzetten op de loodsboot zodat Willem mee naar New York moest. Over drie weken komt hij terug met arm vol cadeaux, de koffie is dan misschiet, nog wel bruin, maar de vrouw rood van kwaad heid. Want vrouwen begrijpen dat niet zo. weg. Daar bleef hij de hele, lange nacht, oog in oog met de vergeefs tegen de stam opspringende wolven. 's Morgens kwamen er twee boe ren voorbij, die de wolven verjoe gen. Het lijden was voorbij. Revolutie in Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDENDE VORST. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Noordoost. Matige tot lichte vorst. 30 Jan.: zon op 8.25 en onder 17.23; maan op 5.28 en onder 12 34 uur. Het weer in Europa HELSINKI OSLO STOCKHOLM sneeuw 8 KOPENHAGEN onbewolkt 7 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO ROME 4 —11 5 —10 —13 4 2 Sy ne Het Egyptische dagblad „Al Akh- bar" meldt dat de Syrische Druzcn- stammen, gesteund door 'n gedeelte van het leger, in opstand zijn geko men. De Syrische luchtmacht heeft op dracht gekregen posities der opstan delingen te bombarderen. Te Alep po en te Hama zouden zich ernstige incidenten hebben voorgedaan. De Egyptische pers meldt voorts uit Damascus, dat president generaal Sjisjakli een officiële bekendmaking heeft uitgegeven, waarin wordt be vestigd, dat zich gevechten hebben voorgedaan tussen eenheden van het Syrische leger en de in de bergen wonende stammen der Druzen. De staat van beleg is afgekondigd. sneeuw 1 onbewolkt 8 geheel bew. 4 geheel bew. 0 regenbui 4 zwaar bew. 1 licht bew. geheel bew. sneeuw licht bew. zwaar bew. geheel bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. VORST IETS MINDER. Het K.N.M. deelt mede: Een storingsfront boven Frankrijk bracht daar de afgelopen 24 uur sneeuw en regen, terwijl ir» de Zui delijke helft de dooi inviel. Het sneeuwgebied bereikte vannacht Luxemburg, maar breidde zich toen weinig meer naar het Noorden uit. Een ander gebied -met sneeuw en sneeuwbuien bevindt zich rond de Oostzee. Het beweegt langzaam in de richting van het Noordoosten van ons land. Uit een en ander blijkt, dat de kans op sneeuw wel iets groter wordt, maar het ziet er nog niet naar uit, dat de sneeuw van veel betekenis zal zijn. De vorst nam iets af. In het Oosten vroor het 910 graden, in het Westen omstreeks 7 graden. De minimumtemperaturen van de afgelopen nacht waren: Eelde: —9; Leeuwarden: 9; Den Helder: 8; Ypenburg: 10; Schinhol: 8; De Bilt: 8; Twente 10; Vlissingen: 7; Woensdrecht: 7; Eindhoven —8; Beek: —7. Korreltje De mond van een kletskous is de postzak van de duivel.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1