Westerse Diie wilden onmiddellijk Duitse We aansnijden S)0/Pestvogels „WIJ ZIJN DE BEZETTERS VAN DUITSLAND", ZEGT DULLES Arabische Liga tegen sultan Hemingway vertelde zijn wedervaren De vorst heeft Europa stevig onder bedwang Fanfani staat er slecht voor Evenhuis wordt uitgewezen Studenten blijven oproerig in Madrid HET IJSSELMEER GEHEEL MET IJS BEDEKT VORST BLIJFT m A DONDERDAG 28 JANUARI 1954 /y-'l E> 42ste JAARGANG No. 13104 Directeur: c M. v. hameesveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I In Berlijn Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. i t Papengracht 32, Tel. 200Ï5. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5A Molotof komt eerst met wereldproblemen aandragen Molotof wil de Ver. Naties torpederen De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken hebben Woensdag vergeefs getracht hun Russische collega over te halen tot een bespreking van Europese vraagstukken. Molotof sprak ruim een uur over het Verre Oosten en de spanning in de wereld. Molotof stelde Woensdag voorop een vijfmogendhedcn-conferentie met communistisch-China maatregelen te bespreken en vermindering van de internationale spanning en „sommige andere Aziatische vraagstukken" te behandelen. Dit laatste werd gezien als een verwijzing naar Indo-China en als een knipoog naar Frankrijk. Daarna hield hij een „lange propaganda-redevoering" (zoals een Franse woordvoerder later zei) welke ging over militaire vraagstukken en ontwa pening, politieke problemen, de kwestie van communistisch-China in ver band met economische vraagstukken, voornamelijk handelsbetrekkingen. De drie Westelijke ministers herhaalden, dat zij tegen een vijfmogend- hedenconferentie zijn en drongen aan op behandeling van de vraagstukken Duitsland ep. Oostenrijk. Inistisch China een geschikte partij zijn geweest, omdat het, zij het dan ook ten onrechte, een groot deel van De Amerikaanse Minister Dulles Korea bezet houdt." zei, dat er tot dusver niets was ge beurd waaruit viel af te leiden, dat communistisch-China bereid is mee te werken aan het vinden van een aanvaardbare oplossing van het Ko reaanse, het Indo-Chinese „of enig ander Aziatisch vraagstuk". „Het zou zeker verkeerd zijn om, nu wij voor het eerst in vijf jaar te zamen zijn gekomen, onze tijd te verspillen met het bespreken van de vraag, of en hoe een nieuwe confe rentie te beleggen, in plaats van ons bezig te houden met de omvangrijke vraagstukken, waarvan de wereld verwacht dat wij ze zullen oplossen", de Amerikaanse minister stelde daarom voor, het eerste punt van de agenda te laten rusten en over te gaan tot het tweede en derde punt (Duitsland en Oostenrijk). Indien wij deze twee problemen kunnen oplos sen, dan, en alleen in dat geval, zul len wij voor het oog van de wereld in staat zijn andere, zwaardere taken op ons te nemen", aldus de Ameri kaanse minister. „Wij zijn hier niet bijeengekomen, omdat andere landen ons het recht hebben gegeven om ons in het alge meen met wereldproblemen bezig te houden, en ook niet omdat wij ons dat recht zouden hebben aangema tigd, wij zijn hier om de vraagstuk ken van Duitsland en Oostenrijk te behandelen, aangezien wij de vier bezettende mogendheden zijn." „Wanneer de bevrijding van Ko rea van buitenlandse troepen aan de orde was geweest, dan zou commu- Ook minister Bidault kon niet in zien, wat een vijfmogendhedencon- Minister Eden ondersteunde even eens Dulles' voorstel om onmiddel lijk het Duitse en Oostenrijkse vraag stuk aan te pakken. RIVAAL DER VER NATIES. Molotof, die Woensdag het laatst en het langst het woord voerde, ge bruikte driekwart van de tijd van de vergadering om zijn plan te ver dedigen. Hij meende uit de redevoe ringen van de Britse en Franse mi nister te mogen concluderen, dat de ze in werkelijkheid toch wel iets voelden voor een latere bespreking van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Zich speciaal richtend tot Bidault, verklaarde hij, dat een conferentie met China de spanningen ii* Oost- Azië zou kunnen verminderen en dat zij „een bemiddelaarsrol" zou kun nen spelen in kwesties, die voor alle landen van belang waren. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde na afloop van de verga dering, dat minister Molotofs rede alles bevatte wat iemand maar zou kunnen wensen, zoals vermindering van spanning en bewapening, ver groting van het handelsverkeer, ver betering der internationale betrek kingen enz. genheden het best kunnen worden toevertrouwd aan drie, vier of vijf grote mogendheden. Dat zou dan een rivaal van de Ver. Naties worden. „Het schijnt, dat de heer Molotof een nieuwe organisatie wil", aldus de woordvoerder. PESTVOGELS IN BERLIJN. Als ongunstig voorteken voor de conferentie zijn in de stad Berlijn grote aantallen z.g. pestvogels waar genomen, die uit Noord-Rusland en Scandinavië op weg zijn naar Zuide lijker streken. Volgens een legende zijn deze fraai gekleurde vogels voorboden van onheil.Leden van het personeel van de Berlijnse die rentuin hebben de pestvogels echter zien „converseren" met vogels van duidelijk Westerse afkomst.... NAAR N.-KOREA. De pro-communistische krijgsge vangenen (21 Amerikanen, 1 Brit en 325 Zuidkoreanen), die wegens ro de sympathieën weigerden naar hun vaderland terug te keren, hebben nu ook de gevangenenkampen verlaten. Zij zijn naar Noord-Korea vertrok ken. De Raad van de Arabische Liga heeft besloten het gezag van de een half jaar geleden door de Fransen in de zadel geholpen sultan van Ma rokko, Sidi Mohammed ben Arafa niet te erkennen. De Arabische Liga zal slechts de „wetttige sultan", namelijk de door de Fransen afgezette en enige dagen' ge leden van Corsica naar Madagascar vervoerde Sidi Mohammed ben Yoes- soef als heerser over Marokko blij ven erkennen. DE ONGELUKSTOCHT IN DE WILDERNIS In alle bladen heeft het bericht ge- richt gestaan van de ongelukstocht, Aanvaarding hiervan zou volgens welke de schrijver Ernest Heming- hem neerkomen op aanvaarding van j ^ly en zjjn vrouw gemaakt hebt en, ferentie zou kunnen bereiken, als er de opvatting, die in 1945 in San i t,0Ven het oerwoud van Midden- g-ancisco, bij de opstelling van het A(rika. Aaavankelijk werd het erg- nnmmi,n,e ste gevreesr", maar al spoedig kwam communistisch-China bijdraagt aan Handvest der Ver. Naties werd ver een oorlog. worpen, n.l. dat de wereldaangele- Dn „oio „laa(cf>„ niet wil stollen. In Adelaide is het ^-'r cic piaaiocii reeds een week smoorheet. Dinsdag rlilr nat cnooimr j werd daar de récord-temperatuur van I jog graden geregistreerd. In Mel- I bourne wees de thermometer 102.5 De winter heeft Europa nu vast m j graden aan. In Sydney is het boven- zijn greep. dien, gezien de grote vochtigheids^ De Botanische Golf is dichtgevro- I verstikkend benauwd, ren en de havens Pila, Jakobstad en J Geen huiswerk voor Belgische schooljongens Het ziet er slecht uit voor de nieu we Italiaanse premier Fanfani; op twee na alle partijen hebben besloten bij het komende vertrouwensvotum tegen de 9 dagen oude christen-demo- catische regering te stemmen. De stemming zal vandaag, of morgen worden gehouden. Fanfani, die gisteren reeds zag de vereiste stemmenmeerderheid nooit te zullen halen, wilde onmiddellijk aftreden. Maar de leiders van de ver schillende partijen verhinderden dit door een debat over zijn programma te eisen. Maar iedereen doet reeds, alsof het kabinet niet meer bestaat en achter de schermen zijn al onderhandelingen begonnen over het vormen van een andere regering. Ze wilden naar Afrika Vijf Wéense kinderen, vier jongens en een meisje, van ne gen tot dertien jaar oud, gingen per tram' op expeditienaar Afrika. Zij hadden allerlei uit rusting meegenomen, zoals voed sel, dekens, brandewijn, sigaret ten, een luchtbuks en kleurige snuisterijen om de opperhoofden in Afrika aan te bieden. De tram bracht het gezelschap naar zijn eindpunt bij de Donau. Daar richtten de kinderen een kampe ment in een oude vissershut in. Zij maakten wat worstjes klaar en namen een slok brandewijn tegeni de kou. Ze staken een si garet op en oefenden wat met de luchtbuks. Toen konden drie van de vjjf het heimwee naar hun warme bed niet langer weer staan en ze pakten de tram te rug naar huis. De drie deserteurs gaven de inmiddels reeds geal armeerde politie het geheim van de hut prijs, en ook de twee doorzetters waren toen snel weer thuis gebracht. Vasa worden gesloten. In Malmö bra ken agenten in bootjes zich een weg door het ijs van de stadsgrachten, om zwanen te redden, die door de koude waren bevangen. Stockholm had gis teren met zes-en-twintig graden on der nul de koudste dag van de win- Te Roeros in het Oosten van Noorwegen daalde het kwik zelfs tot vijf-en-dertig graden onder nul. Radio-Belgrado meldt, dat in ge heel Macedonië zware vernielingen zijn aangericht door hevige sneeuw stormen. Een trein met honderd pas sagiers, die daar een week geleden bleef steken bij een klein tussensta tionnetje, kan nog steeds niet voor- of achteruit. De passagiers zullen moe ten wachten totdat het ophoudt met sneeuwen. Zij hebben een telegram gezonden naar het parlement en ge vraagd om herstel van het verkeer. Zelfs in het zonnige Zuiden van Frankrijk bewoog de temperatuur zich om het vriespunt. De wegen ir Frankrijk waren spiegelglad. Werk lieden strooiden vierhonderd ton pe kel over de Parijse boulevards, die bedekt zijn met gladgevroren sneeuw. Het Westen en Noorden van Enge land ligt onder een dik pak sneeuw, soms twee meter hoog opgewaaid.. Er waren gisteren treinen, die daar door drie uur te laat kwamen. Ook het autoverkeer ondervindt grote hin dernis. In totaal 22.000 kilometer straatweg is voor autorijders „gevaar lijk" of „niet-raadzaam" verklaard. Grote troepen broodmagere wolven zijn in de Apennijnen doorgedrongen tot vlak bij de dorpen en vallen scha pen en geiten aan. Berlijn beleefde de koudste dag sedert twaalf jaar. Men heeft er grote aantallen pestvogels waargenomen, die uit Noord-Rus land en Scandinavië op weg zijn naar Zuiderlijke streken (volgens een le gende zijn deze fraai gekleurde vo gels onheilsboden). In Hamburg brandde een kinderte huis van twee verdiepingen af, omdat de brandweer geen water kon krij gen uit de nabije vijver, die dichtge vroren was. Bluswater, dat over vele kilometers werd aangevoerd, arri veerde als ijsblokken. Alle kinderen werden behouden. Bii het Deense vliegveld Kastrup stortte een Amerikaanse straaljager neer op de bevroren Sont. Het toestel schoot door het ijs heen, zodat alleen de staart zichtbaar bleef. Reddings ploegen wisten het wrak over het ijs te bereiken, maar de piloot was dood. Zijn stoffelijko verschot werd gebor gen. Verscheidene leden van de red dingsploegen zakten door het ijs en j moesten op hun beurt worden gered.1 Omgekeerde wereld. In vele delen van Oostelijk Austra- gië heerst een hittegolf, Duizenden zochten verkoeling aan het strand. De brandweer heeft het druk, aangezien er grote bosbranden woeden. In Hobart, waar het kwik bijna 100 graden aanwees, moest een chocolade fabriek sluiten, omdat de chocolade gebracht. België schaft het huiswerk voor leerlingen van de lagere scholen al. Dit, voor alle schoolkinderen en vele ouders verheugend, nieuws zal wor den meegedeeld in een rondschrij ven dat de minister van onderwijs binnenkort zal uitzenden. Voor de middelbare school is bepaald, dat de leerlingen maximaal niet langer dan twee uur aan hun huiswerk mogen besteden. De Nederlandse journalist E. Even huis, die in Soerabaja werd gearres teerd wegens het aanbieden van een telegram, dat een voor de Indone siërs onwelgevallige lezing gaf van het Simpang hotel-incident, zal als ongewenste vreemdeling uit Indone sië worden geleid. het bericht van de redding. Hoe het er aan toe is gegaan, vertelt het Alg. Dagblad aan de hand van het verhaal dat Hemingway zelf vertelde toen hij het luxueuze hotel „Lalie Victoria" te Kampala binnen was gestapt. Hij zag er uit als een gehavende uitgave van de bokser, die hij vroe- ger is geweest, met een groot plei- sterverband boven op zijn hoofd, op zijn linkeroor en op zijn kin. Zijn vrouw Mary liep erg kreupel en hield haar hand tegen haar twee gekneus de linkerri:bben, die zij in het eerste vliegtuigongeluk opliep. Even zorg vuldig hield zij een fles gin en een tros bananen vast in de andere hand. Zij ging direct naar bed. Hemingway zelf vertelde in het kantoor van de directie zijn relaas. Hij maakte er weinig drukte van. „Ik ben een verlegen man. En het is helemaal niet heroïsch geweest en we hebben geen ontberingen gele den". Maar de geschiedenis van hun twee ongevallen in 28 uur laat zich zo niet aanzien. Hemingway en zijn vrouw vlogen in een één-motorige machine van Entebbe naar de Murchison water val, de grote toeristische attractie ten Noorden van Kampala. De vlucht was een Kerstgeschenk van zijn vrouw. Om drie uur 's middags cirkelden zij boven de watervallen, zo laag mo gelijk voor Hemingway's vrouw, Mary die foto's maakte vanuit de plaats naast de piloot, Roy Marsh. Heming way zelf telde de krokodillen in de rivier. Hij zegt ,dat zij zich in groe pen van zeven in de zon koesterden. Op dat ogenblik kwam er een vlucht vogels recht op het vliegtuig af. Om ze te ontwijken stuurde Marsh het vliegtuig in een nauwe kloof en raakte een oude telefoondraad, die zich om de staart wikkelde en de stuurinrichting buiten wericing stel de. Marsh wist te landen in laag ge- was, het toestel draaide negentig graden rond voor het tot stilstand kwam. De propeller was verbogen, een wiel afgerukt en een vleugel zwaar beschadigd. Olifanten en andere wilde dieren waren in de buurt, toen de twee he vig geschokte mannen en mevrouw Hemingway, met waarschijnlijk een gebroken rib, uit het toestel klommen. Van de nabij liggende, van krokodil len wemelende rivier beklom het drietal een heuvel om aan de mus kieten te ontkomen. Zij maakten er een vuur en kampeerden in de open lucht met het voedsel en drinken uit het vliegtuig. De tweede aanslag. De gehele lange nacht hielden wilde dieren, die om hen heen zwierven, hen wakker, maar geen deed een po ging hen aan te vallen. De volgende morgen kwam er een barkas met toe risten in zicht, die de drie vermoei de overlevenden oppikte en meenam. Toen zij in Boelbatia aankwamen, 'n kleine haven aan het Albertmeer, stond er een vliegtuig te wachten om hen naar Entebbe te brengen. De twee Hemingways en de piloot Marsh gingen aan boord en nauwe lijks waren zij gezeten of het vlieg tuig startte, raakte een cactusplant, sloeg om en raakte in vlammen. He mingway sloeg de deur open en wist zich zo in veiligheid te brengen, ter wijl zijn vrouw en de twee piloten door het veiligheidsraam aan de dood ontkwamen. Het toestel brandde snel uit en alle vier waren zij gekneusd en geschroeid. Deze keer besloot Hemingway de terugtocht naar de beschaving per auto te maken. In Masindi brachten zij de nacht in een hotel door en Maandag bereikten zijn Entebbe. Gibraltar is vergeten Voor de derde achtereenvolgende dag zijn gisteren de gevechten tussen de Spaanse politie en de studenten van de universiteit van Madrid voort gezet. Ook in de stad Carunna de monstreerden studenten, maar hier deed zich geen enkel incident voor en dc gouverneur van de stad prees hun „patriottisme" in de kwestie- Gibraltar. De gevechten van gisteren hadden plaats rond het hoofdgebouw van de universiteit, waarin de studenten zich gebarricadeerd hadden en de politie met stenen bekogelden. Het antwoord kwam uit geweren. Toen de kruitdamp was opgetrokken, la gen drie studenten ernstig gewond op de grond. Ook één politieman werd levensgevaarlijk gewond. Twin tig studenten werden gearresteerd. In Madrid is Gibraltar de oor- spronkelijke oorzaak van de botsin- Z§ waren al eerder^met hetzelfde j gen allang vergeten. Volgens Ass. pre£S voelen de studenten zich „ver raden" en „slachtoffer" van een pro pagandastunt. Woensdagmiddag pro. vliegtuig de Congo in geweest en dit was hun laatste tocht naar het bin nenland, voor dat zij gingen aan de "kust van Mombasa. In het oerwoud. beerden zij naar het ministerie van Voorlichting te marcheren, maar de harde gummistokken van de politie Het gedeelte van Oeganda, waar zij verhinderden dit. heen gingen, is een oerwoud. Geen I Ook Woensdagavond bleven de stu- wegen, geen huizen. De enige men-1 denten onverzoenlijk. Zij verklaar- sen die je daar kunt tegenkomen zijn j den, dat zij zouden voortgaan met jagers op groot wild. Gooi een steen demonstreren, totdat de politie zich en je treft een olifant, een nijlpaard, zou hebben verontschuldigd over een neushoorn, een krokodil of iets gevaarlijks. De regering heeft echter drasti sche maatregelen voorbereid om aan de manifestaties een einde te maken, zonder de nationale trots en de va derlandsliefde te kwetsen. weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDENDE VORST. Vrij veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. 29 Jan.: zon op 8.26 en onder 17.21; maan op 4.24 en onder 11.48 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 9C. OSLO zwaar bew. —14 STOCKHOLM zwaar bew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM half bew. —10 BRUSSEL zwaar bew. 8 PARIJS geheel bew. —12 BORDEAUX zwaar bew. 2 GRENOBLE mist 1 NICE onbewolkt 2 WARSCHAU geheel bew —14 FRANKFORT geheel bew. —10 >t MüNCHEN nevel —14 ZüRICH geheel bew. 8 GENèVE sneeuw 4 LOCARNO geheel bew. 3 INNSBRUCK licht bew. —14 ROME geheel bew. 2 Door de vorst van de laatste dagen is het gehele IJssel meer met ijs bedekt. De scheepvaart is geheel aan ban den gelegd. Een aantal schepen, onderweg van Kampen naar Amsterdam wordt door ijsbrekers door het ijs Het KNMI deelt mede: Terwijl de Oostelijke wind iets afnam vroor het vanmorgen in ons land nog iets meer dan gisteren. De stations Twenthe en Deelen meldden vanmorgen 13 gr. vorst. In het Westen vroor het om streeks 10 graden. Rond het Oostzee gebied nam de vorst tijdelijk wat af. Door een depressie werd daar een hoeveelheid minder koude lucht aan gevoerd, waarvan het centrum van nacht bij Moskou lag. Van het Westen uit bereikte het frontensysteem van een Oceaandepressie Frankrijk, waar het sneeuw zal veroorzaken. Ook in Frankrijk heeft het vannacht name lijk hard gevroren. Parijs meldde 15 graden vorst. Over een groot deel van ons land dreven wolkenpartijen, die uit Zuid-Duitsland afkomstig zijn. Het hogedrukgebied boven Scandi navië trok intussen iets naar het Noorden terug, maar heeft zich, zowel naar Groenland als naar Noord Rus land, belangrijk uitgebreid. De alge mene circulatie is hierdoor van dien aard geworden, dat er geen tekenen zijn, die op een spoedig einde van (Luchtopname A.N.P.-foto.) de vorstperiode wijzen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1