Amadeiro XVI van Oeteldonk deed afstand van zijn troon De muis in de Kamer Een avond uit de zeventiende eeuw in Delftse „Prinsenhof" Huisartsen hebben geduld Eiland op palen midden in de Noordzee? Het wonder MAANDAG 25 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Ere-burger van Den Bosch Op lijn zilveren regeringsjubileum dat in Casino-schouwburg te 's-Her- togenbosch, in de romantische sfeer van de Cote d'Azur werd gevierd, heeft prins Carnaval Amadeiro van Oeteldonk de zilveren stadspenning ontvangen. De burgemeester van 'S-Hertogen- bosch overhandigde deze eervolle on derscheiding namens het gemeente bestuur wegens het aanstaande af scheid van Amadeiro. De lof der zotheid. In zijn toespraak tot de scheiden de prins, die wegens gezondheidsre denen afstand van de Oeteldonkse troon doet, memoreerde burgemees ter Loeff de grote verdiensten van de Amsterdamse makelaar J. W. van der Eist voor het Bossche carnaval. Burgemeester Loeff bracht de woor den in herinnering, die Erasmus een viertal eeuwen geleden in zijn „Lof der zotheid" heeft geschreven en waarmee deze als zijn stelling ver kondigde, dat alleen de zotheid in staat is de voortschrijdende jeugd te rug te dringen en de grijsheid verre te houden. „Wij beprijpen het". „Misschien zal men het in noorde lijk Nederland een rare geschiedenis vinden, dat een burgemeester offi cieel een carnavalsprins de hoogste stedelijke onderscheiding uitreikt het zij dan zo, maar wij hier in het zuiden beseffen maar al te goed, wat een goede prins carnaval betekent". De grootste verdienste .van de scheidende prins is zijn ijveren ge weest in de 25 jaren van zijn regering om het carnaval tot een waar volks feest te maken een feest van vriendschap. „Gij hebt met een groot gevoel van verantwoordelijkheid lei ding gegeven aan de feestelijkhe den aldus mr. Loeff tot Amadeiro XVI. ,Gij zijt een nobele en eerlijke kerel en het verheugt mij zeer, dat wij goede vrienden zijn". Oprechte volksvreugde. De aftredende prins noemde de hem verleende onderscheiding het hoogste bewijs van erkenning van het streven van Oeteldonk om de carnavalsviering op het niveau van de oprechte volksvreugde te hand haven. Met grote dankbaarheid en onder de indruk van zoveel hartelijk heid en vriendschap aanvaardde hij de zilveren stadspenning met in scriptie. Deze plechtigheid een markant feit in de 72-jarige historie van Oeteldonk besloot een Franse ca baret-avond, waarin Franse artisten, onder wie de cabaretier Henri Sal vador, optraden. Daarna werden de Oeteldonkers binnengeleid in de romantische sfeer van de Franse Rivièra, waar het ju bileumfeest tot in de vroege ochtend voortduurde. V.P.R.O. WINT VELD. In zijn actie om de 115.000 leden te bereiken welke als zijnde 5 pro cent van het totaal, aantal geregi streerde luisteraars volgens de op stapel staande omroepwet recht geeft op 12 zenduren per week, is de V.P.R.O. thans de 110.000 leden ruimschoots gepasseerd. In het af gelopen weekeinde werd meegedeeld, dat dit aantal thans 110.744 bedraagt, zodat de V.Pit.O. in een korte span ne tijds ruim 10.000 leden gewonnen heeft. Spoed voor dierenwet De heer Verkerk (A.R.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minis ter van Justitie de volgende schrif telijke vragen gesteld: l.Is het de minister bekend, dat in het vierde kwartaal van 1953 wederom een dertigtal ernstige gevallen van dierenmis handeling in ons land is gesig naleerd, waaronder, naast het beruchte geval van het opeten van een levende muis, het lang zaam ophangen van een konijn, het doodknuppelen van een zwaan en het tegen een muur doodslaan van een kat? 2. Kan de minister mededelen hoever de werkzaamheden van de interdepartementale commis sie, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van de in voering van een dierenwe*. thans gevorderd zijn? Tijdens het weeheinde herleefde Gouden Eeuw In het historisch Prinsenhof te Delft is het afgelopen weekend de Gouden Eeuw herleefd. Het gezel schap dat zich in bont en kleurige zeventiende-eeuwse kleding rondom een feestelijke en inposante dis in een der museumzalen had geschaard, leek zo uit de lijst van een der oude schilderijen gestapt. Maar de grote schijnwerpers die dit tafereel in een fel licht zetten, en de aanwijzingen van de camera-man R. Mariauw-Smit waren duidelijke tekenen dat het hier slechts een filmscène betrof, nl. scènes voor een film over het leven van Joost van den Vondel, die door de Nederlandse onderwijsfilm uit Den Haag wordt vervaardigd. Het betrof hier de laat ste binnenopnamen voor deze rol- prent, welke waarschijnlijk begin April haar première zal beleven, en wel die van het Lucasfeest, een schil dersfestijn waarvoor de destijds 66- jarige Vondel door zijn kunstbroeders werd uitgenodigd. Het scenario voor deze film waarin ook gedeelten uit de Gijsbrecht van Amstel voorko men, werd geschreven door de di recteur van de N. O. F. dr. J. M. L. Peters, terwijl de speelhandelingen van de amateurs worden ingestu deerd door de actrice Coba Kelling. Reeds eerder werden voor de film opnamen gemaakt in het Delftse museum „Huis Lambert van Meester" en bij de Oostpoort. Bij de nog reste rende buiten opnamen komt o.a. ook een scène op de binnenplaats van het Prinsenhof voor. GLASRUIT RINKELDE Horloges verdwenen Tegen het middernachtelijk uur is Zaterdagnacht de etalageruit van een drogist-juwelier te De Lier met een steen vernield, waarna de dief(ven) zeven horloges uit de etalage heeft daar in het begin van Februari nog j (hebben) ontvreemd. Met behulp besprekingen met de ziekenfonds- van een speurhond is de politie on- I raad zullen plaats vinden. middellijk met het onderzoek be- Alhoevvel de Nederlandse artsen j Niet, dat de artsen erg veel van gonnen, onverbiddelijk zijn in hun actie tegen dit beraad verwachten, maar zij wil de nationalisering van hun beroep, ien niet optreden, voordat alle moge- Tot 14 Februari hebben zij -de ziekenfondsraad toch nog een halve maand respijt gegeven, voordat zij tot actie zullen overgaan. De artsen hadden bij het uitbreken van het geschil bekend gemaakt, dat er een overeenkomst getroffen zou moeten worden vóór 1 Februari 1954, daar zij anders tegen particuliere ta rieven zouden gaan werken. De over eenkomst is nog niet gevonden, doch de artsen hebben besloten de actie nog een halve maand uit te stellen, TAFELTENNIS. DE HOOFDKLASSE-COMPETITIE. De tweede helft van de hoofdklasse competitie is zonder veel verrassingen ingezet. Sparta 1 won van Sparta 2 met 100, Quick zegevierde met 73 over Wifra en Nedlloyd deed niet voor Sparta 1 onder en versloeg Never Down met 100, terwijl Wibo met 64 over PSV de baas bleef. COBY VAN MEGEN LEGDE BESLAG OP DE „LIMBURG-COUPE". In het „Taleltennis-centrum" te Rot terdam hebben de tien beste Neder landse tafeltennisspeelsters in vaak zeer vinnige strijd de „Limburg-coupe" be twist. Coby van Megen, die reeds drie maal op de beker beslag legde, toonde zich ook in deze wedstrijd weer de sterkste en had alleen in de wedstrijd tegen haar zuster Nora drie games nodig om het winstpunt binnen te halen. Vermeld dient, dat Henny Woezik aan deze wedstrijd niet deel nam en ver vangen werd door mej. Groeneveld. Coby van Megen won onder meer in de derde ronde met 218, 2111 van Margot van Wijk, in de vierde ronde met 21—19, 17—21, 21—19 van haar zus ter Nora, in de zevende ronde met 21—17. 21—11 van Tine de Zeeuw en in de negende en laatste ronde met 2115, 2115 van Mies Bonnier. De einduitslag werd: 1. Coby van Me gen. Nijmegen, 9 punten; 2. Beb Ooster- wijk, Den Haag, 8 p.; 3. Nora van Megen. Nijmegen, 7 p.; 4. Tine de Zeeuw. Rot terdam, 6 p.; 5. Jenny Henkelman. 's Hertogenbosch 4 p.; 6. Mies Bonnier, 'Hertogenbosch, 4 p.; 7. Thea Bul, Utrecht, 3 p.; 8. Mia Groeneveld, Delft, 2 p.; 9. Margot van Wijk, Den Haag, 2 p.; 10. Corry Schuijt, Beverwijk, 0 p. Treffers 2—AMVJ 1 8—2. Op het Amsterdamse AMVJ wist het tweede herenteam van Treffers een verdiende 82 overwinning te behalen. Bijzonder goed speelde Jos v. d. Meer die o.m. van de sterke Terkenius wist te winnen. J. v. d. Zwet en Ton Hogeboom wonnen 2 partijen alsmede het dubbel. Deze week Maandag, Woensdag en Zaterdag trai nen. Hedenavond van 6.30 tot 8 uur trainen voor de junioren. A.s. Zaterdag speelt Treffers 1 de eerste wedstrijd van de tweede helft der hoofdklascompetitie tegen het Hilversumse Quick in de Pan- cratiuszaal te Roelofarendsveen. De resultaten van de vorige week ge speelde wedstrijden zijn: Dames: Treffers 1HBS 1 46; Te Werve 1—Treffers 1 46. Heren: Wilskracht 2—Treffers 4 7—3. Junioren: Treffers 2Wibo 2 82; Wilhelm 1—Treffers 1 5—5. Te spelen wedstrijden: 27 Jan.: Dames St. Voortuit 2—Treffers 2; Heren: Tref fers 4—TOV 1; Treffers 6—Den Burcht. 29 Jan.: Heren: Oegstgeest 3Tref- fC30 Jan.: Heren: WV 2—Treffers, 15.30 uur; Junioren: BAT 1—Treffers 2. 31 Jan.: Junioren: DTS 1Treffers 1. Steeds Vooruit. Het programma voor de komende week luidt: Dames: Heden WVSteeds Vooruit 1 te Leidschendam, aanvang 7.30 uur. Ver trektijd uit Warmond om 18.30 uur; Woensdag Steeds Vooruit 2Treffers 2 te Warmond, aanvang 8 uur. Heren: Dinsdagavond Wilskracht 2 Steeds Vooruit 1 te Noord wij kerhout, aanvang 8 uur; Woensdagavond: Steeds Vooruit 1Sportief '51 2 te Warmond, aanvang 8 uur; Woensdagavond: Steeds Vooruit 2Oegstgeest 1 te Warmond, aanvang 8 uur. Het le herenteam speelt deze week 2 wedstrijden t.w. tegen Wilskracht en Sportief '51. De 'wedstrijd Wilskracht was een uitgestelde wedstrijd, welke nu moet worden ingehaald. Hedenavond wordt er gelegenheid ge boden voor de niet-leden om op deze avond te trainen voor het a.s. grote tournooi, vanaf 8 uur in het gemeente lijk gymnastieklokaal te Warmond. De leden worden verzocht behulpzaam te zijn door het lenen van tafeltennisbats aan de niet-leden. De leden worden ver zocht hun briefjes voor deelname aan het tournooi op 7 Februari a.s. even in de brievenbus te willen deponeren, Warmundastraat 32. met hun namen. Leden, die zich nog niet hebben opge geven voor het tournooi, kunnen dit alsnog doen op Woensdagavond 27 Jan. in het gymnastieklokaal. VOLLEYBAL. In het Krelagehuis te Haarlem werd Zaterdag het jaarlijks twaalfdistricten- tournooi gehouden van de Nederlandse volleyball bond om de Nevobo-wissel beker. Elf van de twaalf aangesloten districten waren met een dames- en een herenploeg vertegenwoordigd. Limburg echter verscheen alleen met een dames- ploeg. De teams werden ondergebracht in twee poules en er werd gespeeld vol gens het syteem van best of three. De districten Den Haag en Amsterdam wis ten zowel bij de dames als bij de heren ongeslagen winnaar te worden, zodat de finale een Amsterdams-Haagse aangele genheid werd. Amsterdam dat verleden jaar winnaar was op beide fronten, moest ditmaal de eer aan Den Haag la ten. Zowel de Haagse dames als de Haagse heren bonnen in de finale met 21 van de Amsterdamse dames- en herenequipe, zodat de wisselbeker naar Den Haag verhuisde. De Nederlandse volleybalkampioen schappen zullen op Zaterdag 29 Mei a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam wor den gehouden. LEIDSE VOLLEYBALBOND. De uitslagen in de afdeling Leiden luiden als volgt: Dames eerste klas: Rouwkoop 1DSO 1 31; Nw. Brunh. 1Prof.wijk 1 03; Prof.wijk 2Cycloon 1 13. Dames tweede klas: Nw. Brunh. 2 KNG 1 30; Cycloon 2Rouwkoop 2 31; Donar 2Salvo 1 03. Dames derde klas: SIX 2Argos 2 22; Prof.wijk 4Morskw. 1 30; Nw. Brunh. 4Prof.wijk 5 31. Heren eerste klas: RKL 1Prof.wijk 2 03; Prof.wijk 1Donar 1 30; Sleutel ring 1—HVL 1 2—2; LUW 1—DSO 1 3—1. Heren tweede klas: De Vlam 1Salvo 1 2—2; SIX 1—Morskw. 1 3—0; GGV 1— PSVA 1 1—3; Rouwkoop 1—LPSV 1 22; LDM 1Zuidwijck 1 13; Morskw. 1—KNG 1 1—3; Salvo 1—PSVA 1 0—3; KNG 1—LPSV 1 2—2. Heren res. eerste klas: LUW 2OOO 2 0—3; Prof.wijk 4—Donar 2 0—3; DSO 2—OOO 2 0—3; HVL 2—Sleutelr. 2 3—1; Prof.wijk 3HVL 3 30. Heren res. tweede Idas: SIX 2WVC 2 3—1; Sleutelr. 3—GGV 2 3—0; De Vlam 3—KNG 2 3—1; PSVA 2—Rouwkoop 2 3—1. DISTRICT LEIDEN KNBB. De uitslagen van de afgelopen week luiden: le klasse: Kroon 1Royal 1 51; OSL 1—Kroon 2 2—4. 2e klasse: Plantage 23 Enen 1 44; Noorden 1Plantage 1 80; Kroon 3 OSL 2 44; Sport 1Centraal 1 53. 3e klasse: Plantage 3Sport 2 26; OSL 3—Centraal 2 4—4; OSL 3—Verg. Vos 1 44: Royal 2Poelaars 1 S5; 4e klasse: Royal 3Poelaars 2 62; Verg. Vos 2Kroon 4 80. Het programma voor deze week luidt: le klasse: OSL 1Kroon 1, 26 Jan.; Kroon 2Royal 1 26 Jan. 2e klasse: Centraal 1Plantage 2, 25 Jan.; Plantage 1Sport 1( 27 Jan.; 3 Enen 1Kroon 3, 28 Jan.; OSL 2 Noorden 1, 28 Jan. 3e klasse: Sport 2Centraal 2, 28 Jan.; Royal 2Plantage 3. 28 Jan.; P. v. Cleef 1OSL 3. 28 Jan.; Verg. Vos 1Poede laars 1, 23 Jan. 4e klasse: Verg. Vos 2Sport 3. 26 Jan. Kroon 4Royal 3, 28 Jan. Biljartbond Bloembollenstreek. De competitieuitslagen luiden: lste klasse: Passage 1Concordia 1 4—4; P. Gijs 1—Vios 1 6—2; Gr. Laken 1 Lisserdijk 1 44; Gr. Laken 1Con cordia 1 80. 2de klasse: Concordia 2P. Gijs 2 62; De Beurs 1Vios 2 17; Concor dia 2Flora 2 80; Vios 3Oude Post 1 6—2; P. Gijs 2—Vios 3 8—0. 3de klasse: P. Gijs 4Flora 3 44; De Zwaan 1Vios 4 26: Vios 4P. Gijs 4 62; De Engel 1Luto 1 44. 4de klasse: 't Soldaatje 2Excelsior 2 08; Lisserdijk 2Concordia 3 80; P. Gijs 5Passage 2 26; De Beur6 2 Vios 5 2—6. 5de klasse: De Beurs 3De Engel 2 71; Gr. Laken 2De Beurs 3 44. Het komende programma voor deze week luidt: De Zwaan 1De Engel 1; 't Soldaatje 1Flora 2; P. Gijs 3De Engel 1; Oude Post 2Gr. Laken 2; De Zwaan 2Luto 2; Excelsior 1Flora 1. lijkheden om tot een vergelijk te ko men, geprobeerd zijn. De artsen zijn nog steeds de mening toegedaan, dat de wijze, waarop de regering hen meent te moeten laten honoreren, in strijd is met de vrije uitoefening van het artsenberoep en ofschoon een breuk met de zieken fondsen gevoelige financiële strop pen kan meebrengen, zijn de artsen van plan deze strijd tot het bittere einde te voeren. DOKTERSWONING TE DREUMEL WERD GEHEEL IN AS GELEGD Zaterdagmorgen omstreeks acht uur heeft te Dreumel in de woning van een arts een korte maar felle brand gewoed, waardoor de spreek kamer met de daarnaast gelegen apo theek geheel uitbrandde. Ook de rest van de woning, die evenals de prak tijkruimte geheel gerestaureerd was, liep ernstige brand- en waterschade t cp. De dokter trachtte nog te redden Getuigend van hun vastberaden-wat te redden was maar zag zich heid, is het feit, dat zij bij het ver- j daardoor plotseling de uitweg ver schuiven van de datum voor een ver- sperd door de vlammen. Door een gelijk bekend gemaakt hebben, dat i raam van de badkamer slaagde hij zij eerder dan 14 Februari tot actie er in zich in veiligheid te stellen, zullen overgaan, indien tijdens de te Do brand treft deze jonge arts te- voeren besprekingen mocht blijken, meer, daar hij nog slechts kort in dat een vergelijk uitgesloten is. Dreumel is. Het huis was verzekerd. Hans Kaart naar de Scala in Milaan Eerste en laatste optreden als conferencier Zaterdagavond is de acteur Han Kaart voor het eerst als conferencier in het publiek opgetreden. Dit ge beurde in het Internationaal Cultu reel Centrum in Amsterdam voor le den van het I.C.C. Het motto van de conference luidde: „De kraai, die door Afrika trok". In de overvolle zaal van het paviljoen heeft Hans Kaart enige uren achtereen, slechts onderbroken door een korte pauze, het aanwezige publiek tot het eind toe geboeid weten te houden met het vertellen van de wederwaardigheden, die hij tijdens zijn reis enige jaren geleden met enkele reisgenoten in een jeep van Nederland, via Europa, de Sahara en de binnenlanden van Afrika tot het uiterste zuiden van dit werelddeel heeft gemaakt. Dit is de laatste keer, dat men Hans Kaart heeft kunnen zien optre den in Amsterdam vóór zijn vertrek naar Italië. Maandagavond staat hij voor het laatst in Den Haag voor het voetlicht. Het ligt in zijn bedoe ling, indien er zich geen onverhoopte moeilijkheden zullen voordoen, Maandag, 1 Februari a.s.. naar Ita lië te vertrekken, waar hij aan de Scala te Milaan een opleiding voor operazanger zal volgen. Hij zal daal de nodige routine moeten opdoen en trachten zijn uitspraak van de Ita liaanse taal te perfectionneren. Observatie van stormvloeden kennen gegeven, dat open zeegaten eigenlijk uit de tijd zijn en te veel onzekerheid opleveren door de be staande oude dijken. Volgens prof. Thijsse moet men op den duur ver- De president van het Koninklijk In- der gaan dan de Delta commissie die stituut van Ingenieurs, dr. ir. Rin- thans bestudeert de wijze van afslui- gers heeft het plan geopperd een ting van het grootste deel van de zee eiland aan te leggen ter hoogte van armen tussen de Zuidhollandse en de Doggersbank. vanwaar uit men in Zeeuwse. Hij ziet een toekomstbeeld staat zal zijn het verloop van een waarin zelfs wereldhavens als Ant- stormvloed te observeren. Op deze weroen, Londen en Rotterdam van wiize zouden de omliggende landen de directe weg naar zee zullen wor- f.iidig gewaarschuwd kunnen wor-den afgesloten. Bii afsluiting van de den. I zeegaten met een drukke scheepvaart Een dergelijk eiland kan, naar de mening van de heer Ringers, even tueel worden gebouwd op palen, zo als de petroleumindustrie deze kent. Op zo'n eiland kunnen reeksen van onderzoekingen worden uitgevoerd. Oud-minister Ringers meent, dat dit een vraagstuk is, dat door de inge nieurs tot oplossing gebracht moet worden, voordat de oolitiek zich er van meester maakt. Wat Engeland en zal men volgens prof. Thijsse uiter aard voordien zodanige werken moe ten ontwerpen dat geen sprake is van ontoelaatbare hinder voor deze scheepvaart. CIRKELZAAG ONVOLDOENDE BEVEILIGD. Firmant voor de rechter. xt a i a u Voor de arrondissementsrechtbank Nederland betreft volgens de heer te Dordrecht heeft gisteren terecht. Bmgersi de grootste belanghebbenden I gestaan de firmant vBan een houthan. ral dit een punt ra, samenwer- del te Oud-Beyerland. Hem werd king kunnen zijn tusen de inge- verweten, dat in zijn bedrijf een on- nieursinstituten in beide landen. j gevai met dodelijke afloop was ge- Dr. ir. Ringers heeft deze idee ge- j beurd, tengevolge van het feit, dat lanceerd tijdens een vorige maand een cirkelzaag onvoldoende bevei- ïn Londen gehouden „North Sea ijgd was floods conference" Van Nederlandse i Een zager was bezig geweest met zijde werd hieraan deelgenomen door het zagen van hout. Een stuk hout dr. ir. J A. Ringers, prof. ir. J. Th. w,as op cirkelzaag gevallen en Thijsse, dr. ir. J. van Veen, ir. J. daarna met kracht tegen het hoofd Verloren van Themaat. ir. P. J. We- van de zager terecht gekomen. Dit Ü\,P!ÏÏ Trr'-n o ongeval zou, volgens de arbeidsin- Sangster en dr. K. R. Postiha. aldus spectie, niet gebeurd zijn als de cir- een verslag in het jongste nummer kelzaag voldoende was beveiligd. De van „De Ingenieur het orgaan van officier van justitie was dezelfde me- het koninklijk instituut vani inge- ning toegedaan. Hij achtte de firmant meurs. verantwoordelijk voor het ongeval De open zeegaten. en eiste een maand onvoorwaarde- Pror". Thijsse heeft tijdens de Lon- lijke gevangenisstraf. De rechtbank dense conferentie als zijn mening te zal over 14 dagen uitspraak doen. Aetherklanken DINSDAG Televisie-programma VARA. 20.15 Act. en weeroverz. 20.30 „We' vaart voor de wouden", documen taire. 21.00—22.00 Fantasie Iraprom- tue Opus 2. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. dr. D. H. Wester: „Platics" 11.30 Voor de zieken. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Lichte muz. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Wij ontdek ken Amerika", caus. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: „Beroemde figuren uit de wereldliteratuur". 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Mil. ork. 19.25 Strjjk- kwart. en altviool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Lichte muz. 27 05 Metropole Ork. 22.45 Buitenl. overz 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling 23.20—24.00 Kamer-rk. HILVERSUM :I 298 m. 7.0024.10 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 M- rgenrobed en li turg. kal. 8.00 Nieuws en we eiber. 8.15 Gram. 9.00 Voer (ie huisvrouw. 4J .Lichtbaken". 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Schoo'-arivo. 10 45 Amus. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Musette ork. en sol'.te. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. ork. 14 00 Gevar. piogr. 14.50 Pianorecital. 15.15 Zang en pia no. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Vcor de jeugd. 17.15 Feltei.aties v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.; Dr Ch. V. Stutterheim „Nederland en cle Wereld: Wat moet ik weten van Na tionaliteitsproblemen?" 18.00 Dans- crk. en soliste. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philh. ork. 21.20 Ken een haan een ei liggen? 21.35 Gitaarspel. 21.55 Gram. 22.00 .Ouders en kinderen", caus. 22.15 Pianokwintet. 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.4024.00 Gram. WONDEN GENEZEN SNELLE8HMET \DËRTÏËFDË\ door Otwell Binns 37) Ze gaf de chauffeur haar in structies en toen hij eenmaal gestart was, gingen haar gedachte -wederom de richting uit, die zij reeds bij de costumière hadden gevolgd. Had Carlos iets te maken met die affaire op de flat van Juan Cabados te Parijs? Bij de costumière had zij zich de vraag niet rechtstreeks ge steld. Louter het opdoemen er van als een mogelijkheid, had haar ont steld. Maar nu, terwijl de wagen zich langzaam voortbewoog, overwoog zij ze zorgvuldig. Juan Cabados was er van overtuigd, dat men de man, die op zijn flat was vermoord, voor hem had gehouden. Iemand had hem wil len doden! Wie was het? Op lie Nou had iemand zich verraderlijk tegen over hem gedragen en Carlos Opnieuw brak ze af, zonder de ge dachte te voltooien en ze lachte, een vreugdeloos lachje. Het was natuur lijk absurd! Te absurd om onder woorden te brengen. En toch vertelde I Juan Cabados dat hij en Carlos neven waren en Carlos, als hij er van wist, had de relatie verzwegen. Waarom zou hij dat gedaan hebben? Haar aandacht werd getrokken door een prachtige auto, die uit de tegen overgestelde richting kwam. Iets in de wagen kwam haar vertrouwd voor en een seconde later herkende zij hem als de auto van Carlos Cabados. Er zaten twee mensen achter de chauf feur een man en een vrouw en ter wijl zij voorbijgleden herkende zij hen. De man was Carlos zelf en de vrouw was de danseres Lucille. Ze zagen haar niet en hadden ze dat ge daan, zij zou er niets om gegeven hebben. Verachting voor haar verloof de welde op in haar hart. Als Car los openlijk met zulk een vrouw kon rijden Een taxi, die langs schoot, hield haar aandacht vast. Twee mannen za ten voorin, één hunner was de bui tenlander, wie zij haar taxi had afge staan. De man leunde naar voren met een vreemde uitdrukking op zijn ge zicht, terwijl zijn ogen vuur schoten. Stella keerde zich snel om, om hem gade te slaan en ze zag de wagen vaart minderen en stoppen bij het trottoir. Veertig meter er voor was Carlos' auto tot stilstand gebracht, aan dezelfde kant van de straat. Haar (Wordt vervolgd). intuïtie zei haar, dat de man Carlos en zijn gezellin volgde en ze verzocht haar chauffeur daarom langzaam te i rijden en bij de eerste gelegenheid om te keren en terug te rijden in de richting, waaruit ze gekomen waren. Hij deed het, nog juist op tijd om haar in staat te stellen Carlos' auto op nieuw te zien starten. Een moment later gleed deze haar voorbij. De dan seres had een arm vol bloemen en hield ze lachend omhoog, als om ze haar metgezel te tonen. En dicht achter hen volgde de taxi van de bui tenlander met de donkere ogen, die gesproken had over een kwestie van leven of dood. Waarom hij Carlos en de danseres volgde, wist Stella niet en ze kon het slechts vaag gissen, maar toen ze huiswaarts reed, ver ried haar gelaat vele pijnlijke gedach ten. HOOFDSTUK XIX Pedro Mataxos Wel, wat drommel wil die man? Terwijl hij zich die vraag stelde bleef Carlos Cabados voor een siga renwinkel staan en keek om. Een man, die een eind verder in de straat liep, bleef eveneens stilsta&n en ver diepte zich blijkbaar in een etalage van een boekwinkel. Carlos geloofde niet in dat verdiept zijn. Toen hij een kwartier geleden uit zijn club kwam, was hij bijna gestruikeld over de man, die hem, ondanks zijn excuus, een blik had toegeworpen, die hij nog al ontstellend had gevonden. Nu volgde de man hem, of in elk geval, Carlos dacht dat hij het deed. Hij besloot de zaak tot klaarheid te brengen. Hij verliet het winkel raam en begon langzaam voort te wandelen, zonder een enkele maal om te kijken. Nu kwam hij bij een complex, dat verbouwd werd en waarvan de schuttingen waren be dekt met levensgrote beeltenissen van Lucille Fernay. Voor de schutting was een zijstraat en hier ging Carlos in, enkele meters maar, toen keerde hij om en liep snel terug. De man kwam juist de hoek van de schut ting om en toen hij zag, dat Caba dos terugkwam, hield hij zijn tred in, aarzelde en begon toen het portret van mademoiselle Lucille op de schutting te bekijken. Carlos liep langzaam door en nam de man op, die zijn ogen op het aan plakbiljet gevestigd hield. Hij was groot, had zwarte haren en een olijf kleurige huid. Cabados kwam tot de conclusie dat hij hem nooit eerder had gezien. De conclusie was niet ge ruststellend voor hem. Hij kende de man niet en kon geen enkele reden vinden, waarom deze hem zou scha duwen. Op de hoek bleef ook hij stilstaan en op een afstand van nog geen drie meter zette hij een monocle op en staarde de vreemde ongegeneerd aan. Ofschoon de man schijnbaar verdiept was in het aanplakbiljet was hij niet onverschillig voor de blik van de Spanjaard. Hij schuifelde onrustig met zyn voeten, begrijpend dat hij geobserveerd werd en daar Carlos hem bleef aanstaren, deed hij een stap voorwaarts als of hij van plan was hem aan te spreken. Toen ver anderde hij van gedachte, keerde zich om en liep vlug de zijstraat in. Car los lachte in zichzelf. Niet bepaald een held, mompel de hjj. Of anders heeft hij ontdekt dat hij een vergissing heeft begaan. Hij zette het geval uit zijn hoofd en dach er niet meer aan, totdat hij zich op zijn kamers aan het kleden was voor het diner. Iemand geweest, Brosio? vroeg hij zijn huisknecht. Ja, mijnheer. Een vreemde heer heeft gevraagd u.te mogen spreken over een belangrijke aangelegenheid. Een vreerr.de heer!. Toen hij de zin herhaalde trilde Carlos' stem even. Heeft hij gezegd, wie hij was? Hij heeft een kaartje achterge laten, mijnheer en gezegd, dat hij vanavond zou terugkomen. Een kaartje? De huisknecht ging heen en kwam weldra terug met een klein zilveren presenteerblaadje, waarop een kaar tje lag. Cabados nam het en las de naam: M. P. Mataxos, Paris. Hm! zei Cabados. Het adres is nogal vaag. Heeft de man gezegd, waarover hij mij wilde spreken. Brosio? Neen, mijnheer. Hij zei alleen dat het over een belangrijke aange legenheid ging. Hoe zag hij er uit? Groot en donker, mijnheer, met heel donkere ogen en hij sprak Spaans met een accent. Carlos herinnerde zich het voor komen van de man, die hem gescha duwd had en vroeg toen: Glad geschoren, Brosio? Neen, mijnheeer. Hij droeg een snor met lange punten. Cabados knikte en dacht een ogen blik na. Hij was er nagenoeg zeker van, dat de man, die hem had opge zocht en die hem had geschaduwd, een en dezelfde waren. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7