J/S'V^lMÓCCoil^Cl/Ht ws>"^in I Het vliegongeluk te Rome Oostenrijk maakt de lawine-balans op Warmere lucht vergroot het gevaar van herhaling Ronde Tafelconferentie met de West Het hele stadje staat weer open voor vele eenzamen des harten De vastgelopen voorbesprekingen te Berlijn m VRIJDAG 15 JANUARI 1954 y^. I ff\ W/f 42ste JAARGANG No. 13093 Directeur: c M. v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i zitten 1 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN KOPER A.U.B. BIJ GELEGENHEID van de Kerken- bouw-Zondag in het afgelopen jaar heeft de bisschop zijn vertrou wen uitgesproken, dat de huidige ka tholieken de roemvolle traditie zul len voortzetten van te zijn „een ker- kenbouwend geslacht". Ieders hulp, ieders gebed en ook ieders daadwerkelijk offer, elke week opnieuw op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden, blijft drin gend noodzakelijk. Het kerkenprobleem, waarvan voor het toekomstig godsdienstig leven in het bisdom zo enorm veel zal afhan gen is oplosbaar, door de niet te schatten macht van de massa, waar van eenieder elke Zondag wederom opnieuw voor dit verheven doel weet te offeren. Gezamenlijk moeten wij kunnen volbrengen, wat noodzakelijk is en wat eigenlijk hoogst nodig dient te gebeuren, ter voorkoming van een geestelijk verkommeren van de be woners der nieuwe stadswijken. Wanneer wij nu de resultaten over de maanden September, October, No vember en December volgend op de j.l. Kerkenbouw-Zondag stellen te genover de opbrengst van de kope ren schaal gedurende dezelfde periode in het jaar 195'2, dan verheugt het ons ten zeerste, dat de katholieken in zes dekenaten de ernstige oproep tot verhoging der wekelijkse bijdrage hebben begrepen en een stijging wis ten te verkrijgen van 10 pet. en meer. Het dekenaat Schagen kende zelfs een stijging van 21 pet.. Daarna komt het dekenaat Alphen (17,9 pet.), Am sterdam (13 pet.), Leiden en Zoeter- woude (beide 11 pet.) en Haarlem (10,9 pet.). Andere dekenaten toonden in be scheidener mate besef van de nood zakelijkheid tot meer offervaardige deelname, hetgeen tot uitdrukking kwam in de volgende stijgingspercen tages: Dekenaat Gouda (9.9 pet), Middelburg (8,7 pet), Beverwijk (7.7 pet), Delft (5,5 pet.), Poeldijk (4,7 pet.), Alkmaar (3 pet.), Schiedam (2,6 pet), Purmerend (2,2 pet.), Wer- vershoof, in welk dekenaat de ka tholieken het meest bijdroegen, ken de alsnog een stijging van 1,6 pet. Hoorn (0,9 pet.). Het moet een grote teleurstelling genoemd worden, dat er nog een der de categorie van dekenaten bestaat, waarin zelfs een daling valt te be treuren. Het dekenaat Rotterdam, hetwelk reeds gemiddeld de geringste bijdra ge levert, daalde nog met 1 pet. Ou derkerk met 3,4 pet. Noordwijk met 4.6 pet. en Den Haag, dat zelf zo'n groot aandeel in de kerkenbouw op eist, ging zelfs met 15,4 pet. achter uit. Wat zou het een zegen geweest zijn indien de 21 pet. van het dekenaat Schagen in alle dekenaten was be reikt geworden! Toch stemt de eer ste categorie dekenaten tot optimis me. Het kan dus! Moge tot de goede voornemens, waarmede eenieder het nieuwe jaar is ingegaan, toch ook behoren het be sluit, elke Zondag offervaardig te zijn voor de Kerkenbouw. Met koper ko men wij er niet! Sinds j.l. Kerken bouw-Zondag bereikten twee nieuwe kerken haar voltooiing en benoemde de bisschop wederom een bouwpas toor te Den Helder, Beverwijk en Haarlem. Vier nieuwe kerken zijn momen teel in aanbouw, één verwoeste kerk wordt herbouwd. Met de bouw van drie nieuwe kerken en twee her bouw kerken zal spoedig worden aangevangen. In dit voorjaar zullen hopelijk ze ven tijdelijke kerken voorlopig enigs zins de kerkgangers kunnen opvan gen. En steeds weer nieuwe urgen ties komen naar voren. En toch: dit zielzorg-probleem is voor het huidige katholieke geslacht oplosbaar, wanneer eenieder elke Zondagmorgen tot Gods eer en voor het zieleheil van tienduizenden op offerwaardige wijze weet af te dra gen aan de koperen schaal der Bis schoppelijke Noden. Moge 1954 aldus een belangrijke stijging te zien geven, in ieder deke naat, in elke parochie. In vervolg op het bericht, dat een Philippijns vliegtuig nabij Rome is verongelukt, wordt nader gemeld, dat zich aan boord van dit uit Ma nilla naar Londen vertrokken vlieg tuig op ongeveer drie kilometer van de luchthaven van Rome en circa dertig meter boven de grond, een ontploffing heeft voorgedaan, waar door het toestel op een stuk onbe bouwde grond van een Romeinse voorstad is neergestort. De zestien inzittenden, zeven passagiers en ne gen leden van de bemanning, zijn al len om het leven gekomen. Ooggetuigen hebben verklaard, het vliegtuig kort voor het ongeluk met een brandende motor te hebben zien rondcirkelen, op zoek naar een plaats om te kunnen landen. Daarna streek het rakelings over de daken van een groot blok in aanbouw zijn de woningen heen, om vervolgens omlaag te storten. Er zijn geen aanwijzingen, dat zich Nederlanders in het toestel heb ben bevonden. De jongste cijfers geven 150 doden aan Volgens de jongste officiële cijfers zijn in geheel Oostenrijk 150 personen door lawines om het leven gekomen. Zestien slachtoffers worden nog vermist. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat onafge broken voort ondanks een inmiddels opgekomen mist. Hefschroefvlieg- tuigen konden echter door de mist niet aan het reddingswerk deelnemen. De Liga der Rode-Kruisverenigingen heeft medegedeeld, dat Canada, Engeland, Nederland, Noorwegen en Zwitserland hulp voor de slacht offers hebben aangeboden. In het „rampdal" Walsertal ini Het hoofd van de dienst van Vor- Vorarlberg zijn 1.500 man bezig met arlberg, welke waarschuwingen uit- het reddingswerk. De hoop, dat acht-1 geeft ingeval van lawinegevaar, heeft tien personen in Blons nog gevonden zullen worden, neemt af. Een boer, die Donderdag gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrij willigers uit geheel Europa zijn naar het Walsertal gekomen. In de meeste delen van Oostenrijk is Donderdag sneeuw gevallen en er wordt nog meer verwacht. Warmere lucht, die reeds in het Westelijke deel van het land was gekomen, ver plaatst zich thans ook naar het Oos ten, waardoor het gevaar voor la wines toeneemt. Israëliërs in Irak vastgehouden Drie Israëlische ingezetenen, die zich aan boord bevonden van een ge charterd Brits vliegtuig, dat op 3 Januari j.l. wegens slecht weer, op weg van Cyprus naar Teheran bij Bagdad een noodlanding moest ma ken, worden nog steeds in Irak vast gehouden. Het vliegtuig en zijn be manning alsmede de overige passa giers werden vrijgegeven. Een der drie geïnterneerde Israë lische ingezetenen zou de echtgenote zün van een Nederlandse onderdaan, die aan de Hollandse Bank Unie ver bonden is. Genoemde maatschappij kan hiervan echter generlei beves tiging geven. Van de zijde der Israëlische lega tie te Den Haag wordt verklaard, dat de Israëlische regering het ge- interneerd houden der drie genoem de personen in Irak zeer ernstig op neemt. De legatie herinnerde er aan, dat, toen kortelings een vliegtuig met Arabische arbeiders aan de Per zische Golf bij Elath op Israëlisch gebied een noodlanding moest ma ken, de passagiers, allen Arabieren, niet geïnterneerd werden maar ter stond .overgebracht naar Jeruzalem, vanwaar zij verder naar Jordanië konden reizen. OORLOGSSCHEPEN OPGELEGD. De Amerikaanse marine heeft mee gedeeld, dat in de komende ander half jaar een vijftigtal oorlogssche pen zullen worden opgelegd, we gens de voorgenomen bezuiniging op de begroting. De kruiser „Quincy" zal het eerste grote schip zijn, dat in de reserve wordt gebracht. de ramp toegeschreven aan veelvul dige weersveranderingen in het be gin van de maand. De sneeuw had zich niet voldoende vast kunnen zet ten. Toen de temperatuur steeg, stortte de gehele sneeuwmassa in de dalen. Spoorwegarbeiders te Dalaas, waar een trein door een lawine werd mee gesleurd, zeiden: „Eerst hoorden wij een snel sissend geluid, vervolgens een dof gerommel. Een der zware rij tuigen vloog als een speelgoedbal- lontje omhoog en werd over een rots, 130 meter verder, geslingerd". In Zwitserland zijn twintig doden te betreuren; vier personen worden nog vermist sedert Maandag. Men heeft weinig hoop nog overlevenden aan te treffen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft een fonds voor de slachtoffers ge sticht. In het Rijnland is opnieuw sneeuw gevallen. Het peil van Rijn en Do- nau is Donderdag sterk gestegen. Uit Parijs wordt gemeld, dat in de Pyreneeën meer sneeuw wordt verwacht. In San Antonio, aan de Italiaanse zijde van de grens met Oostenrijk, is een huisje onder een lawine be dolven. Twee kinderen vonden de dood. VLOT VERLOOP De besprekingen tussen Neder land, Suriname en de Antillen, over de voortzetting van de Ronde-Tafel conferentie welke thans op Curasao aan de gang zijn, hebben een bijzon- 1 j der vlot verloop, en het overleg kan zelfs binnen 14 dagen zijn voltooid, verneemt het A.N.P. Als belangrijkste resultaat wordt genoemd, dat men de voornaamste hinderpaal voor de toekomstige sta tus van Suriname en de Antillen binnen ons Koninkrijk, n.l. de kwes tie van het zelfbeschikkingsrecht, waaraan Suriname wenst vast te houden, heeft kunnen wegnemen. uit Djokjakarta het bericht, dat daar een Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst is aangehouden. Het is niet bekend of deze laatste ar restant in de „sterkte" van de rege ringsverklaring is opgenomen. De arrestanten worden er volgens de verklaring van verdacht artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht te hebben overtreden. Volgens de letter van deze wet zouden zij dan hebben deelgenomen aan een organisatie, welke ten doel heeft misdaden te plegen of lid zijn geweest van een verboden organi satie. Ook zouden enkelen van hen de wet op het dragen van vuurwapens hebben overtreden. Op dit ogenblik kunnen, volgens de regeringsverklai'ing, geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Het voorlopig onderzoek is nog in han den van de politie. De resultaten hiervan zullen binnenkort in handen worden gesteld van de openbare aanklager. WETSONTWERP UITWASSEN CADEAUSTELSEL Het wetsontwerp ter beteugeling van de uitwassen van het cadeau stelsel, door staatssecretaris dr. G. J. De arrestaties in Indonesië Hert kabinet van de Indonesische minister-president, dr. Ali Sastroa- j M. Veldkamp voorbereid, wordt midjojo, heeft in een regeringsver-1 thans in de ministerraad behandeld, klaring bekend gemaakt, dat sedert I De indiening bij de Staten-Gene- 28 December 18 Nederlanders, 11 raai, waarop uit de kringen van de Indonesiërs en 1 Chinees door de In- georganiseerde middenstand herhaal- i donesische politie zijn gearresteerd, j delijk is aangedrongen, mede we- I gens de recente uitwassen, kan bin- Bjjna op hetzelfde ogenblik kwam 1 nenkort worden verwacht. Voor dit zgn. „recht van secessie" (dit is het recht van een der rijks delen, uit het Koninkrijk te treden) schijnt een formulering te zijn ge vonden, die voor alle partijen bevre digend is. Daarnaast heeft ook Aruba nei gingen om baas in eigen huis te zijn. Het wil een eigen, rechtstreekse ver houding tot Nederland, nevenge schikt aan die van het gebied der Ned. Antillen tot Nederland. GREVENBICHT GAAT VOORT Vrijgezellen, noteert 18,19, 20 September „Het kleine, Limburgse plaatsje Grevenbicht, dat vorig jaar Septem ber onder het krantenlezend publiek, zelfs in het buitenland, in het middel punt van de belangstelling stond, door de organisatie van een internationaal congres voor vrijgezellen, mag dan tijdelijk uit het nieuws zijn verdwe nen, maar," zo zei de initiatiefnemer, de lieer G. Greijn, „dit is slechts de stilte, die aan de storm voorafgaat". Men wil het niet bij die ene keer laten. Ook dit jaar zal er wederom een congres gehouden worden. In middels is de correspondentie tussen Grevenbicht en plaatsen overal ter wereld zeer druk. Dezer dagen hield dhr. Greijn zelfs een persconferentie in Parijs. Een Franse barones had hem verklaard, zijn voorbeeld te wil len volgen. „Maar zij zal voorlopig AMBACHT-TELLING Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal binnenkort beginnen met een telling van het Nederlandse am bacht. Hiermede wordt beoogd een zo volledig mogelijk overzicht te ver krijgen van de omvang en de bete kenis van het ambacht in Neder land. De telling zal waarschijnlijk 5 jaar in beslag nemen, zodat ieder jaar on geveer 20 van het ambacht aan de beurt komt. Begonnen wordt met de groepen: schoenherstellers, maat- kleermakers en schilders. Nieuw Russisch voorstel maakt kans De geallieerde kringen in de West-Duitse hoofdstad hebben het volste vertrouwen, dat, ondanks het alsnog ontbreken van overeenstemming over de plaats van samenkomst der vier ministers, de Berlijnse conferentie op 25 Januari een aanvang zal kunnen nemen. Naar verluidt hebben de Russen voorgesteld, dat de vier ministers van buitenlandse zaken 25 dezer te West-Berlijn, in het vroegere gebouw van de geallieerde bestuursraad, hun eerste bijeenkojnst zullen houden. De volgende dag zou dan te Oost-Berlijn worden vergaderd en daarna zou den de ministers zelf hun plaatsen van samenkomst bepalen. Eduard Herriot ontvangt opvolger VRIENDSCHAPPELIJKS SFEER. Van een afbreken der besprekin gen is volgens geallieerde woord voerders geen sprake; de vier com mandanten hebben bij hun laatste bijeenkomst in het Franse hoofd kwartier gezamenlijk besloten om de zaak aan de regeringen voor te leggen en pas weer bijeen te komen, nadat zij nieuwe instructies zullen hebben ontvangen. Geallieerde woordvoerders nemen aan. dat nog deze week de besprekingen zullen worden voortgezet. Er wordt op gewezen, dat de be sprekingen tot het laatst in vriend schappelijke sfeer hebben plaats ge vonden- Bonn sceptisch. Het dispuut over de plaats der conferentie was Donderdag in de corridors van het Bondsdaggebouw in Bonn het gesprek van de dag. Daarbij meenden vertegenwoordi gers van de regeringspartijen in de moeilijkheden reeds een bevestiging te zien van de hen door dr. Adenauer gegeven wenk om de verwachtingen voor de conferentie niet te hoog te spannen. In Duitse regeringskringen sprak men van „betreurenswaardige en bedenkelijke voortekenen", die tot een grote mate van scepsis moesten aanmanen. Dit officiële pessimisme neemt echter niet weg, dat men meer en meer de overtuiging krijgt, dat de Russen in elk geval vermindering der spanningen nastreven. Dr. Adenauer heeft bij zijn be sprekingen met de fracties van de Bondsdag doen uitkomen, dat hij het grootste gevaar ziet in een lang durig rekken van de besprekingen. Daardoor zou naar zijn mening het isolationisme in de Verenigde Sta ten weer het hoofd kunnen gaan op steken en voortzetting van de poli tiek van Europese integratie door de Bondsrepubliek illusoir worden. De nieuw gekozen president van de Franse Nationale Vergadering, heeft een bezoek gebracht aan zijn voorganger, de bekende Edouard Herriot, in het „Hotel de la Présidence" te Parijs. De nieuwe President, Le Troquer, reikt Herriot (zittend) de hand. Dr. Ir G. A. M. DIEPEN. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de anorganische en physische scheikunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft dr ir G. A. M. Diepen, thans lector aan die hogeschool. George Arnold Maria Diepen werd op 15 Februari 1910 te Tilburg gebo ren. Hij studeerde aan de hogere tex tielschool te Tilburg en aan de Kath. Economische Hogeschool aldaar. Van daar ging hij over naar de Techni sche Hogeschool te Delft, waar hij op 30 Juni 1942 met lof het diploma van scheikundig ingenieur verwierf. Op 9 Juli 1847 promoveerde hij tot doctor in de technische wetenschap met lof op proefschrift: „De oplos baarheid van vaste stoffen in super kritische gassen". Hij was aan de Technische Hogeschool verbonden als assistent, daarna als hoofdassis tent en vervolgens als conservator bjj het laboratorium voor anorgani sche en physische scheikunde. Op 1 September 1949 volgde zijn benoe ming tot lector. Mgr. Huibers op 1 Feb. naar Rampgebied Op Maandag 1 Februari a.s., als Nederland de slachtoffers van de watersnood herdenkt zal mgr. Hui bers in het rampgebied vertoeven. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Oude Tonge zal de bisschop een Pontificale Requiem mis opdragen. In de kerk zal mgr. voorts, een gedenksteen onthullen, waarop de namen van de omgeko men parochianen voorkomen. HERDENKING WATERSNOOD IN HALSTEREN. De watersnood zal op 1 Februari aanstaarde ook in de gemeente Hal steren worden herdacht. Om half elf des morgens v-ordt een iequiemmis in Halsteren opgedragen, waarna de voorzitter van net herdenkingscomi té en de burgemeester kransen zullen leggen op de graven van de slacht offers Om drie uur des middags zal in de oude kerk een bijeenkomst worden gehouden, waarvoor onder meer de naaste :abestaanden van de slachtof fers zullen v/orden uilgenodigd. CADZAND SLAAT TWEE VLIEGEN IN ééN KLAP. Donderdag is een aanvang ge maakt met de bouw van de nieuwe zeeslu.is te Cadzand, door het storten van grond op de bermen van het af wateringskanaal naar de sluis aan dé Wielingen. De benodigde grond wordt afge graven van de dijk naast de rijks weg te Draaibrug (Aardenburg). Aan gezien deze dijk het uitzicht voor het verkeer ter plaatse ernstig belem mert slaat pien twee vliegen in één klap. Bovendien behoort het tot de plan nen voor de naaste toekomst om het gevaarlijke kruispunt te saneren door de wegverbindingen om te leggen. moeilijk kunnen concurreren tegen onze gastvrijheid", zo verzekerde de gemeente-secretaris van Grevenbicht, „want het hele stadje staat weer open voor de eenzamen des harten. Dit is wat anders dan het kasteel van een Franse adellijke dame. Bovendien hebben wij reeds eenmaal ervaring opgedaan". Er zal ditmaal een speciale zaal ge reserveerd worden voor serieuze bij eenkomsten van vrijgezellen, en ook de aangename kant van het congres zal dit jaar weer verzorgd zijn. Het tweede wereld-vrijgezellen- congres in Grevenbicht is vastgesteld op 18, 19 en 20 September 1954. Zoals bekend is, is de gemeente-secretaris van Grevenbicht, de heer G. Greijn, initiatiefnemer. Hij zal ook het twee de congres voorbereiden. Muizenverslinder kan niet gestraft worden De Nijmeegse fabrieksarbeider, die onlangs voor 400 sigaretten een le vende muis verslond, zal hoogst waarschijnlijk niet door de justitie ge straft kunnen worden, daar de aan klacht, tegen hem ingesteld, dieren mishandeling vermeldt en hij perti nent verklaart de muis met één beet gedood te hebben, zodat van mishan deling geen sprake zou zijn. Hierdoor zal het doel van de recht bank het aan de kaak stellen van deze ernstige zedenverwildering niet bereikt kunnen worden, want in feite betekent een dodelijke beet hetzelfde als een klap van een val. Het is natuurlijk de vraag of de man werkelijk met één beet het beest gedood heeft, maar daar het tegen deel wel niet bewezen zal kunnen worden, verwacht men, dat hij van rechtsvervolging ontslagen zal wor den. De publieke opinie van normale Nederlanders heeft hem inmiddels al gevonnist en dit vonnis kan hij moei lijk meer ontlopen. COUPON VERKOOP HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 Ziet speciale etalages. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond. Opgemaakt te 10 u. VEEL WIND Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en later verspreide opklaringen. Krachti ge tot stormachtige Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. 16 Jan.: zon op 8.41 en onder 16.59; maan op 14.01 en onder 6.50 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidep: OSLO zwaar bew. 0 STOCKHOLM geh. bew. 3 KOPENHAGEN half bew. 2 LONDEN geheel bew. 12 AMSTERDAM zwaar bew. 8 BRUSSEL geheel bew. 8 PARUS motregen. 10 BORDEAUX motregen. 11 GRENOBLE regen. 2 NICE onbewolkt. 4 BERLIJN nevel. 2 FRANKFORT regen. 3 MUNOHEN sneeuw. 1 ZURICH regen. 2 GENEVE regen. 2 LOCARNO motregen. 2 WENEN nevel. —7 INNSBRUCK sneeuw. —2 ROME onbewolkt. 5 Korreltje De tong is het slechtste stuk vlees in de wereld. Zwitsers spreekwoord

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1