Pellenaars in de Ronde van Frankrijk OfiBcieusNed.kampioenschap op de schaats te Hamar Engelse bekerwedstrijden in de modder gespeeld Het wonder DONDERDAG 14 JANUARI 1954 DE LEI USE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De voorbereidingen zijn in volle gang TUdens een onderhoud met een redac teur van het ANP heeft Kees Pellenaars, technisch directeur van de Nederlandse ploeg van de Ronde van Frankrijk 1953 een en ander meegedeeld over zijn plan nen inzake de voorbereidingen van een team voor 1954. Met verschillende ren ners heeft Pellenaars voortdurend con tact en dezer dagen is hij naar Brussel en Parijs geweest om voorlopige afspra ken te maken inzake de samenstelling van de „bemanning", welke hij voor een goed verloop nodig heeft. Op de eerste plaats kan worden medegedeeld dat de Belg Leon Sonnet bereid is wederom als solgneur op te treden. HU zal daarbij weer geassisteerd worden door Tomas. Te Parijs heeft hij vernomen, dat de chauffeur van Pellenaars, de Fransman Roger Duduyer in beginsel gaarne be reid is weer de jeep van de ploegleider te besturen. De Tour van 1953 schijnt de kleine handige vakman, die Duduyer is, uitstekend bevallen te zijn. Een strenge, maar uitstekende baas is Pelle naars, zo heeft Duduyer het eens tijdens de vorige ronde uitgedrukt. Verder heeft Pellenaars contact gehad met de chef- mecanicien Montilot. Verscheidene Nederlandse renners, waarschijnlijk een ploeg van 8 man, zul len, als de onderhandelingen slagen, deelnemen aan de Ronde van Italië, als voorbereiding voor de Tour de France. Hoewel enkele buitenlandse cracks, naar het zich laat zien, niet in de Ronde van Italië zullen starten als voorbeeld werd Hugo Koblet genoemd be schouwt Pellenaars deze ronde meer als een aanloop voor degenen, die in aan merking komen om in de ploeg van de Tour de France te worden opgenomen. Wim van Est, Gerrit Voorting, Jan Nol ten en Thijs Roks de laatste heeft altijd veel kilometers nodig om in vorm te komen én wellicht ook Hein van Breenen zullen naar Italië gaan om met hen een drietal jongere renners, waar naar Pellenaars uitkijkt. Er gaan ge ruchten, dat enkele amateurs naar het professionalisme overgaan, maar Pelle naars staat op het standpunt, dat hij geen enkele amateur wil overhalen. Dat moeten ze volgens hem zelf weten. Daan de Groot schijnt prof te willen worden en zo ook de kampioen op de weg der amateurs 'Haymans. De Utrechtenaar Koch is reeds beroepsrenner, daaren tegen schijnt Pauw amateur te willen blijven. Hoe het ook zij, deze en andere amateurs moeten zelf eerst een beslis sing nemen om naar de beroepssport over te gaan en zijn zij dat eenmaal ge worden, dan zal Pellenaars hen nauw keurig tijdens verschillende wedstrijden gade slaan. Want men moet nu niet den ken, dat Pellenaars zomaar een ploeg voor de Tour de France zal samenstellen. Zeker, Vein Est, Wagtmans, Nolten, Ger rit Voorting, Roks en Van Breenen zul len wel de kern vormen van de ploeg 1954, maar de definitieve samenstelling hangt van zoveel factoren af, dat de directeur technique geen enkele positieve uitlating op dit ogenblik wil doen. Het spreekt vanzelf, dat Pellenaars ook nog andere renners onder de loupe zal ne men. Wat gaan Dekkers en Faanhof dit seizoen doen? zo heeft hij zich afge vraagd. Maar één ding staat vast: geen enkele renner komt automatisch in de ploeg van dit jaar. Wout Wagtmans heeft de wens te kennen gegeven niet aan de Ronde van Italië deel te nemen, maar wel aan de Ronde van Romandië, welke van 13 tot en met 16 Mei op het programma staat. Maar tijdens deze Ronde van Romandië wordt te Valken burg, op 16 Mei het kampioenschap van Nederland gehouden, een wel zeer onge lukkige datum, terwijl op het UCI-con- gres te Zürich zo met klem aan de ver tegenwoordiger van de Kon. Ned. Wiel- renunie was gevraagd om het nationale kampioenschap tegelijkertijd te houden met de titelwedstrijden, door andere landen uitgeschreven, namelijk op 27 Juni (Zwitserland, Luxemburg, Italië, Frankrijk en België). Als een goede voorbereiding voor ren ners, die eventueel voor de tourploeg in aanmerking komen, beschouwt Pelle naars ook het deelnemen aan de 6 Pro- vlnciënrit in Frankrijk, waarvoor als data zijn gekozen 20 tot en met 27 Mei. Over de Ronde van Neederland kon Pellenaars geen enkele mededeling doen. In Maart gaat hij naar Zwitserland om met de organisatoren van de ronde van dat land besprekingen te voeren inzake deelneming van een Nederlandse ploeg. En tevens heeft hij een uitnodiging ge kregen om Milaan—San Remo te volgen en het spreekt welhaast vanzelf, dat Pellenaars van de gelegenheid gebruik zal maken om zijn contacten verder uit te breiden. De start te Amsterdam. De heren J. Garnault en R. Beaupuis, tezamen vormend de delegatie van de organisatoren van de Ronde van Frank rijk, vertoeven op het ogenblik in Ne derland teneinde hier besprekingen te voeren inzake de start van de tour te Amsterdam en de eerste etappe door Nederland. Beide hc en werden heden ten stadhuize te Amsterdam door de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly ontvan gen in gezelschap van de heren W. Pluygers, D. J. Bessem en dr. J. C. Tetz- ner, vormende tezamen het comité „Tour de France-Nederland N.V.". HOCKEY. NEDERLAND—GROOT BRITTANNIE OP 24 APRIL. Naar wij van de KNHB vernemen zal op Zaterdag 24 April in het Wagener stadion te Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen de hockey-elf- tallen van Nederland en Gr. Brittannië. Op dezelfde dag komt het Nederlandse B-elftal uit tegen een Engels B-elftal. Ook voor 1955 is een ontmoeting tus sen de beide sterkste hockey-landen van Europa vastgesteld en wel, op Zaterdag 30 April 1955 te Nottingham of te Bir mingham. Ook op die dag zullen de B- elftallen van Nederland en Engeland tegen elkaar spelen. TAFELTENNIS. OPEN TAFELTENNISKAMPIOEN SCHAPPEN VAN FRANKRIJK. In de finale van het heren enkelspel van de open tafeltenniskampioenschap pen van Frankrijk versloeg de Frans man Roothooft de Zweed Flisberg met 21—14, 22—20, 14—21, 22—24, 21—8. De eindstrijd van het dames enkelspel leverde een overwinning op voor de Oostenrijkse Linda Wertl. Zij versloeg de wereldkampioene Angelica Roseanu (Roemenië) met 21—17, 12—21, 21—17, 16—21, 21—19. OM DE LIMBURG-COUPE. Zondag 24 Januari worden te Rotter dam tafeltenniswedstrijden gehouden om de Limburg-coupe, waaraan sterkste speelsters van Nederland zullen deelnemen, te weten: Mies Bonnier (Den Bosch), Thea Bul (Utrecht), Jenny Hen- kelmans (Eindhoven), Coby en Nora v. Megen (Nijmegen), Beb Oosterwijk (Den Haag), Corry Schuyt (Beverwijk), Henny van Woezik (Amsterdam), Margo Wijk (Den Haag) en Tine de Zeeuw (Rotterdam). Als reserves werden aangewezen: M. Groeneveld (Delft), Tine Blauw (Alphen aan den Rijn), mevr. KromPerton (Enschede) en Kitty Peeters (Bergen op Zoom). Kees Broekman blijft klasse apart Gisteravond is op de baan te Hamar een aanvang gemaakt met het officieuze kampioenschap van Nederland, waaraan alle leden van de kernploeg, die op het ogenblik in Noorwegen trainen, deel namen. Helaas waren de condities van ijs en weer niet zo goed. In de morgen uren scheen het zonnetje en waren de omstandigheden uitstekend, maar tegen de avond steeg de temperatuur en viel er een lichte sneeuw, waardoor de baan nogal stroef werd, hetgeen de tijden on gunstig heeft beïnvloed. Maarse won de 500 meter met een tiende seconde verschil voor Magne Hval (44.6 en 44.7 sec.) Anton Huiskes kwam met een tijd van 46.4 sec. beter voor de dag dan tijdens de wedstrijden van de afgelopen weken het geval is geweest, dat in tegenstelling met Kees Broekman, die zijn korte afstand niet zo goed reed. Daarentegen liet Broekman op de 5000 meter een prachtige tijd, voor dit ijs en weer, noteren, waarmede hij beweest, dat er op het ogenblik tussen hem en de overige Nederlandse rijders op d£ lange afstand een klasse verschil bestaat. Huiskes bleek ook op de lange afstand beter in vorm te komen, want hij werd derde met een goede tijd ach ter Broekman en Van der Voort. In de wedstrijd tussen Hamar en Hol land heeft de Nederlandse ploeg met grote voorsprong de leiding. In het klas sement voor het officieuze nationale kampioenschap staat Broekman op de eerste plaats met Van der Voort als tweede, Gerard Maarse als derde, Huis kes als vierde, gevolgd door Henk Schu ier en Wim de Graaff. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse 44.6 sec., 2. Magne Hval 44.7 sec., 3. Wim van der Voort 45.2 sec., 4. Strandvik 45.5 sec., 5. Kokkie van der Eist 45.6 sec., 6. Kare Kristiansen 45.7 sec., 7. Sine Boeje, Henry Overby en Gunnar Soernbroem allen 45.8 sec., 10. Frang 46 sec., 11. Kees Broekman 46 sec., 12. Anton Huiskes en Nico Olsthoorn beiden 46.4 sec., 14. Henk Schuier 46.9 sec. Verder noteerden Wer vers 47.1 sec., Van 't Oever 47.2 sec. en De Graaff 47.4 sec. Huiskes en Wervers hebben dit seizoen bovenvermelde tij den nog niet gereden. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 26.6 sec., 2. Wim van der Voort 8 min. 45.5 sec., 3. Anton Huiskes 8 min. 49.8 sec., 4. Wim de Graaff 8 min. 51.2 sec., 5. Henk Schuier 8 min. 51.9 sec., 6. Gerard Maarse 8 min 52.4 sec., 7. Egbert van 't Oever 8- min. 53 sec., 8. Gunnar Soern broem 8 min. 57.8 sec., 9. Wervers 9 min. 5 sec., 10. Nico Olsthoorn 9 min. 6.7 sec., 11. Kare Kristiansen 9 min. 7 sec., 12. Henry Overby 9 min. 9.3 sec., 13. Magne Hval en Kokkie van der Eist, beiden 9 min. 10 sec. Wervers heeft dit seizoen de boven genoemde tijd nog niet gereden. GOEDE TIJD VAN FINN HODT. Tijdens avond wedstrijden te Hoenefoss liet Finn Hodt, de Noorse sprinter de goede tijd van 43.9 sec. noteren op de 500 meter. De 3000 meter werd gewon nen door Sverre Haugli in 5 min. 4.4 sec. Torodd Hauer werd tweede op de 500 meter in 44.5 sec. En Anders Nordby noteerde 45.9 sec. Torsten Siersten, de jeugdige lange afstandsrijder, werd tweede op de 3000 meter in 5 min. 4 sec. en Finn Hodt be zette de derde plaats met 5 min. 12.8 sec. IJSHOCKEY. HHYC—DUSSELDORF 8—3. Voor de competitie om de Lippens- beker werd op de Hoky te Den Haag de ijshockey wedstrijd HHY" tegen DEG (Dusseldorf) gespeeld. De Hagenaren wonnen met 83 (40, 23, 20). GYMNASTIEK. NEDERLANDSE TURNKAMPIOENSCHAPPEN. Klaas Boot jr., onze Nederlandse turn- kampioen, kan Zondag in Lelden zijn titel voor een jaar verlengen. Veertien keurturners zullen die dag in de Stads gehoorzaal de strijd aanbinden om deze titel, waarvoor reeds tweemaal een selectie werd gehouden, eerst door de districtswedstrijden en daarna door het voor het eerst Inlassen van een halve finale. Daardoor is het peil van deze wedstrijd zeker verhoogd, want het staat nu vast. dat alleen de allerbeste turners zich hebben kunnen plaatsen. Een nieuwigheid is, dat de punten die de turners in de halve finale hebben be haald, tevens gelden voor de komende eindstrijd. Dat is een voordeel voor Klaas Boot, omdat die uit de halve finale als eerste kwam met een kleine voor sprong op zijn rivaal Van Galen (En schede). Boot behaalde toen 103.4 p. en Van Galen 101.6 p., direct gevolgd door de Hagenaar Groeneveld met 99.4 p. Er zijn verder nog enkele turners, die een hartig woordje kunnen meespreken, zo als J. van der Sande (Vlissingen), Winands (Bocholtz), Meynen (Enschede), Hoogers (Tilburg) en de Amsterdamse kampioen Salé. Er zal aan de volgende toestellen wor den gewerkt: brug, ringen, paard, rek en paardspringen; voorts moeten de tur ners een vrije oefening uitvoeren. Alle oefeningen zijn naar keuze. De 12 beste turners van de Senioren vormen de Keurploeg van Nederland en vertegenwoordigen ons land bij interna tionale wedstrijden. Aanvang der Jeugd kampioenschappen 10.30 uur v.m.; aan vang der Seniorenkampioenschappen I uur n.m. Plaats: Stadsgehoorzaal, Bree- straat. Leiden. Gisteravond nam mej. Zuiderduin in intieme kring afscheid van Nieuw Brun- hilde. Door haar huwelijk en vertrek naar elders was zij genoodzaakt haar functie van penningmeesteresse, welke zij reeds 22 jaar vervulde, neer te leg gen. De presidente, mevr. M. v. Dorsten— Hoogendoorn, sprak haar in warme be woordingen toe en dankte haar voor het vele en voortreffelijke werk in de afge lopen jaren vcor de vereniging gedaan. Namens vereniging en leder, werd haar als bewijs van erkenning een blijvend aandenken aangeboden. De Ralley Automobile Monte-Carlo wordt dit jaar verreden van 1825 Jan., vertrekkend van de volgende startplaat sen: Athene, Glasgow, Lissabon, Monte- Carlo, München, Oslo, Palermo, Stock holm. Alle reiswegen leiden over Valenve GapMonte-Carlo. De automobielen worden ingedeeld volgens hun cyllnder- inhoud. Er zijn 402 deelnemers. Uit Monte- Carlo vertrekken 118 deelnemers, uit Glasgow 96, uit Stockholm 45, uit Oslo 16, uit Palermo 20, uit München 36, uit Lissabon 55 en uit Athene 16 deelnemers. Van de 402 deelnemers zijn 121 Brit ten. 117 Fransen, 22 Duitsers, 19 Neder landers, 8 Zwitsers en 4 Belgen. Er is een totaal van ruim ZV-, millioen Franse franken aan prijzen. De eerste prijs van 't algemeen klassement: Beker van de Prins van Monaco en 1 millioen Franse frank. Naar een bestuurslid van de automo bielclub van Z. Slavië meedeelt is de weg van Nisj' naar Aleksinac in midden- Servië tengevolge van de zware sneeuw val momenteel onberijdbaar. Dit traject is een gedeelte van de route, welke de op 18 Januari uit Athene vertrek kende deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo zullen moeten volgen, en ploegen arbeiders zetten alles op alles om de weg tijdig berijdbaar te maken. Ook in andere delen van Servië en Ma cedonië is veel sneeuw gevallen, maar het verkeer is mogelijk voor lichte wa gens. Volgens het meteorologisch insti tuut zal de wind in kracht afnemen en is warmer weer op komst. HET CANDIDATENTOURNOOI VAN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Zaterdagavond 13 Februari wordt te Leiden een aanvang gemaakt met het candidatentournooi voor het wereldkam pioenschap dammen, waaraan zal wor den deelgenomen door Fanelli (Italië), Demesmaecker (Belg.), Guignard (Zwit serland). King (Frankrijk) en onze land genoot W. Huisman. Het wedstr ij drooster ziet er als volgt uit: Eerste ronde: Leiden, 13 Februari. Tweede ronde: Leiden, 15 Februari. Derde ronde: Dordrecht, 16 Februari. Vierde ronde: Dordrecht, 17 Februari. Vijfde ronde: Rotterdam, 18 Februari. Zesde ronde: Rotterdam, 19 Februari. Zevende ronde: Den Haag, 20 Februari. Achtste ronde: Naaldwijk, 22 Februari. Negende ronde: Leiden, 23 Februari. Tiende en laatste ronde: Leiden, Februari. De spelers komen twee maal tegen elkaar uit, en de winnaar van het tour- nooi krijgt het recht de wereldkampioen P. Roozenburg, uit te dagen voor een wedstrijd om de titel. De meeste overgespeelde wedstrijden uit de derde bekerronde ontaardden in een water- en moderballet op door weekte terreinen, die de spelers voor de grootste moeilijkheden plaatsten. Te Ful- ham viel een zware slagregen kort voor de aftrap. Tijdens het spel motregende het voortdurend en na de eerste helft blies de scheiderechter voor goed •in rukken. Er was toen op het veld geen lijn meer te zien. Te Tottenham begon de match tegen Leeds bijna een kwartier te laat om het grondpersoneel gelegenheid te geven het veld althans enigszins bespeelbaar te maken. Na een verbitterde strijd in de modder wonnen de Spurs met 10, dank zij een doelpunt van Bennett, acht mi nuten voor de rust gescoord. Blackpool, houder van de beker, is er wederom niet in geslaagd Luton te klop pen. Na verlenging met een half uur eindigde de ontmoeting in een doelpunt loze draw. Even voor het begin van de verlenging moest Blackpools internatio nale midvoor Stanley Mortensen van het veld worden gedragen. Hij had bij een tackle een enkelblessuur opgelopen en is voor een röntgenonderzoek in een zie kenhuis opgenomen. In deze wedstrijd bleek Luton beter met de gladde bal overweg te kunnen dan Blackpool, dat blij mag zijn met het gelijke spel. Tij dens de verlenging nam de vermoeide verdediging van de bekerhouders her haaldelijk haar toevlucht tot uittrappen. Sheffield Wednesday moest het in het laatste half uur van de match tussen Sheffield United buiten de rechtsback Kenny stellen, die door de scheidsrech ter van het veld werd gezonden. Het De internationale ski-wedstrijden op 16 en 17 Januari a.s. in Schruns-Tschag- guns, Montafon, in Voralberg zullen doorgaan, aangezien de sneeuw- en weersomstandigheden Woensdag uitste kend werden geacht. De autoriteiten hebben dan ook toestemming voor deze wedstrijden verleend. Er was eerst sprake van, dat zij zouden worden afge last wegens het gevaar van lawines. was 'n strijd met veel spanning, waarbij aan weerszijden soms te ruw werd ge speeld, zodat de scheidsrechter de beide aanvoerders bij zich riep en tot kalmte maande. Drie minuten later stuurde hij Kenny naar de kleedkamer. In weerwil van de numerieke minderheid kon de Wednesday in de laatste twaalf minuten twee maal scoren en een 31 overwin ning op zijn plaatselijke rivalen behalen. Norwich City had weinig moeite met Hastings in een slechte wedstrijd, ge speeld op een glad terrein, en aange zien Wigan Athletic op eigen veld met 32 van Newcastle United verloor is van de niet tot de league behorende clugs alleen Headington nog overgeble ven. Deze ploeg komt heden op eigen terrein tegen Stockport County uit in een over te spelen wedstrijd van de derde ronde. De wedstrijd Luton TownBlackpool zal Maandag 18 Januari a.s. worden over gespeeld in Villa Park te Birmingham. HET FIFA-JEUGDTOURNOOL Het Fifa-jeugdtournooi, dat van 9 tot 19 April a.s. in Duitsland zal worden gehouden, omvat met de troostronde in begrepen een kleine 40 wedstrijden. Voor de finale van dit tournooi zal een keuze worden gemaakt tussen Bonn of Keulen. HANDBAL. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Te Zweden werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden om het we reldkampioenschap zaalhandbal. Te Go thenburg won, in groep A, Zweden van Denemarken met 168, na bij rust met 75 te hebben geleid. In Kristianstad stonden, in groep B, de ploegen van Duitsland en Frankrijk tegenover elkaar. Duitsland zegevierde met 274. ATHLETIEK. Een grote schare leden van de KAV De Bataven kwam bijeen in de Jacoba- zaal voor een feestelijke clubavond. De voorzitter, de heer P. L. J. v. d. Geest, opende de avond met een woord van welkom aan allen en wees voorts op het pas aangevangen jaar, waarin door alle leden zal moeten worden ge werkt om de vereniging in stand te houden. Hierna traden op de Moonliners, die een gevarieerd programma van muziek en toneel voor het voetlicht brachten. De heren Schrama, v. d. Bel en v. Riet voerden een groot aantal zelf gemaakte muzieknummers uit, terwijl J. Mentink en B. Diergaarden met hun conferences een groot succes boekten. Ook K. Men tink deed van zich spreken, door enkele zeer goede zangnur ners te brengen. Mej. Boon had als enig medewerkster een werkzaam aandeel in het program ma. Het was een avond, waarop voor elk wat wils geboden werd. Ernst en luim wisselden elkaar af en het programma viel dan ook ten zeerste in de smaak. Stuk voor stuk hadden alle medewerken den een groot succes. Aan het einde van de avond bracht voorzitter v. d. Geest dank aan al dege nen, die hadden meegewerkt om deze avond zo goed te doen slagen. Vervol gens ging hij over tot het uitreiken van een aantal bekers. De prestatiebeker voor de heren ging naar Jos. Berbee, die voor de dames naar mej. P. Veldhoven. Tenslotte werd een beker van verdienste uitgereikt aan mej. M. Schroder. Al met al was het een zeer goede en geslaagde avond, welke een waardige opening was van een jaar van grote activiteit, want het bestuur is van plan in 1954 een actie te voeren om de enige katholieke atletiekvereniging in Leiden belangrijk uit te breiden. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de laatste paren-com- petitie-avond is geworden: Groep A: 1.. 2. en 3. Dieben—v. Wijk (1-321), v. DierenGoddijn (5-287, Bon netBonnet (6-281J^, elk met 50 p.; 4. Dames v. GelderenGoddijn 44'/4 p. (3-303V?) I 5. v. d. Post—v. Zijl 40 p. (2-31814); 6. Echtpaar Bik 38»^ p. (7-279|/4); 7. Smidtv. Abswoude 34^4 p. (4-298); 8. KleinZwanenburg 28 k? p. (8-263). Groep B: 1. JeusterBergsma 29 p. (3/4-17014); 2. v. HaasterenBonnet 27 p. (5-162); 3. VerverScheeren 26 p. (1-18814); 4. mevr. Tielkemeijer en parner 24 p. (3/4-17014)5. Gebr. van Abswoude 2114 P- (2-17214); 6. Mulder Niekerk 16J/, p. (6-144). Groep C: 1. Echtpaar v. Gent 2514 p. (6-122); 2. Dames Pietersv. Veggel 22 p. (4-12814); 3. Echtpaar Stuifzand 21>/4 p. (3-135); 4. Mevr. v. d. Stok—Schil ling 20 p. (2-14414); 5. Mej. Duiverman —Juffermans 17 p. (5-12614); 6. Mevr. Berge HenegouwenSchalks 14 punten (1-14714). Tussen haakjes is de einduitslag. ZWEMMEN. LEIDSE ZWEMVIERKAMP. A.s. Zaterdagavond 8 uur wordt in „de Overdekte" een zwem vierkamp georga niseerd, waaraan deelnemen: De Zijl. LZC. Leidse Watervrienden en De Golf brekers. De uitslagen van de derde ronde van de internationale oefen-zeskamp in Am sterdam luiden: Pirc (Zuidsl.)Beni (Oost.) afgebroken in een gunstige stel ling voor Pirc; Stumpers (Ned.)Don- WATERPOLO. LZC—DVZ 0—8. Door het gemis van L. Zitman en H. Snijders was jammer genoeg bij de thuisclub alle schotvaardigheid verdwe nen en kon DVZ een goede overwinning behalen. Reeds dadelijk pakte DVZ de zaken flink aan en alleen het goede keepen van Heek, daarbij nog gesteund door lat en palen, kon doelpunten voor komen. Bij LZC bleef echter de verde diging prima, zodat DVZ vlak voor rust door de linksvoor slechts éénmaal wist in te schieten (01). In de tweede helft ging het voor onze stadgenoten iets beter, maar ook hier misten enkele schoten de juiste richting om succes te hebben. Met een yer schot via de staander werd Heek voor de tweede maal gepasseerd (02) en bij een doelworsteling werd het nog 03, waarmede het einde kwam. Wilt U iets weten? Vraag: Wat is het adres van de di rectie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting? Antwoord: De Centrale Directie van de Wederopbouw en Volkshuis vesting is gevestigd in het departe ment van dezelfde naam, v. Alke- madelaan, Den Haag. Vraag: Ik trek van*Noodwet-Drees, doch kan er niet van komen. Wat mag ik bijverdienen zonder aftrek? Antwoord: Indien u geen enkele andere inkomsten hebt, behalve die van Noodwet-Drees, dan moogt u 200 als bij-verdienste hebben, zon der dat er iets afgetrokken wordt. De wet, welke dit bepaalt, moet ech ter nog worden afgekondigd: zij geldt dan evenwel met terugwerken de kracht. DER LIEFDE door Otwell Binns 28) Maar weet je 't wel zeker, Pe dro? Het meisje kijkt angstig en dat bloed op haar japon, zowel als de dolk in haar hand. Kijk naar het gezicht, de ogen. viel de advocaat haar in de rede. Er ligt onschuld in elke trek van haar gezicht en de afschuw en angst in haar ogen zijn niet die van iemand, die zojuist een ander heeft vermoord. Het meisje is geschokt door de ont dekking, die ze heeft gedaan en hoe wel ze bang is voor wie en wat er achter die deur kan zijn, is het niet bepaald angst voor zichzelf. Als zij zou kunnen spreken en ik zou haar ondervragen, zou ik haar onschuld in een ommezien kunnen vaststellen. Absoluut zeker, Pedro? Absoluut zekeer, Pepita, als dat leen troost voor je is, antwoordde de advocaat lachend. Het is een troost, Pedro. Je kunt me uitlachen als je wilt, maar ik kon de gedachte niet verdragen, dat zo'n aardig meisje zoiets vreselijks zou hebben gedaan. Stella Duero slaakte een zucht van verlichting. De woorden van de ad vocaat hadden ook haar getroost. Als hij het meisje op de schilderij on schuldig vond, was het, omdat het gedeeltelijk de bedoeling van de schilder was geweest, dat te sugge reren. In weerwil van de dubbelzin nige titeL Maar wie kon de artist zijn, die de bijzonderheden kende, welke op de schilderij naar voren waren gebracht? Wat andere men sen ook dachten, het schilderij was geen fantasie, daar was zij zeker van, want een gelijkenis als die tussen het meisje van het schilderij en haarzelf kon nauwelijks toevallig zijn. Iemand wist van de voorvallen op die middag in Parijs. Iemand had haar gezien. Haar gedachten braken af en er kwam een ontstelde uitdrukking op haar gezicht. Zij staarde naar de on dertekening, welke in een hoek was aangebracht. J. Badosca. Haar instinct zeide haar, dat het een pseudoniem was en een seconde later drong het tot haar door, dat het een zeer doorzichtig pseudoniem was. Als de twee laatste letters van de achternaam voor de laatste vijf werden gezet, werd de naam aldus: J. Cabados en het mysterie van het medeweten van de schilder waarvan het schilderij blijk gaf, was opgelost. Maar Juan Cabados was dood. Hijja, was hij dood? Als hij eens leefde? Als hij eens De kleur kwam terug op haar ge laat, toen ze zich haastig tot haar vriendin wendde. Beatrix, zei ze vlug, ik wil ook het andere schilderij van Badosca zien. Waar is het? In de zaal hiernaast, antwoordde haar vriendin. Stella haastte zich erheen, zonder te bemerken, dat Carlos en haar tante zich juist hadden gevoegd bij de groep voor het schilderij „Onschul dig?" Beatrix volgde haar en toen ze haar had ingehaald, stelde ze een vraag. Stella, ken jij J. Badosca? Ik ken niemand van dien naam, antwoordde Stella effen. Gelukkig! Want als het zo was, dan diende je verloofde hem in het openbaar af te ranselen. De gelijke nis is nu natuurlijk zuiver toevallig, geweest, jouw gezicht voor iets der- Het zou wel zeer onhebbelijk zijn gelijks te gebruiken. Stella Duero antwoordde niet. Een half dozijn mensen voor een schilderij halfweg de tweede zaal trok haar aandacht en met onfeilbare intuïtie ging ze er op af. Toen ze naderbij kwam hoorde ze een gesprek tussen twee mannen. Een beetje teleurstellend na „Onschuldig?", zei er een, maar ove rigens goed. Niet zo sentimenteel na tuurlij lc Neen, maar prachtig. De kleu ren zijn magnifiek. De zee, de lucht, de bomen maar wat is dat ding daar op de heuvel? Het lykt wel een seinpost. Neen, het is een semaphoor. Wat wil hij in vredesnaam? Stella hoorde zijn volgende woor den niet. Een hand werd op haar schouder gelegd en toen ze zich om keerde keek ze in het onthutste ge laat van haar tante. Stella, lieveling, ik maak me ern stig bezorgd over je. Er hangt een schilderij in de kamer hiernaast.... dat waar Beatrix het over had Ja, tantetje, ik weet het. Ik heb het gezien. Ik ben blij, dat je het zo nuch ter opneemt, zei Pilar Duero, kenne lijk opgelucht. Ik was bang, dat het je van streek zou brengen. Ik ken J. Badosca niet, maar als Stella, heb je niet gezien De stem was van Carlos Cabados en zij klonk nogal boos. Maar toen Stel la zich omkeerde, zweeg hij eens klaps. Het meisje keek hem verwon derd aan. Hij stond te staren naar het schilderij, dat anderen, die op zoek waren naar een nieuwe sensatie, te leurstelde. Met hem was het blijk baar anders. Het scheen zijn ogen on weerstaanbaar vast te houden en toen hij er een paar seconden naar ge staard had, riep hij uit: Nieuw Caledonië! Is dat zo? vroeg Stella vlug. Ik ben er zeker van. Dat is de haven van Noumea en de heuvel daarachter is de Heuvel der Smarten. Dat ding op de top, dat op een verre wegwijzer lijkt, is de gevangenis se maphoor en als je goed kijkt kun je de mijnen van de gevangenis daar aan de heuvelkant zien. Ik vraag me af, wie dat kan hebben geschilderd. Dezelfde man, die het meisje geschilderd heeft, dat zo op mij lijkt, in de kamer hiernaast, antwoordde Stella kalm. Wat zeg je? Carlos' verbazing was buitengewoon. Zijn blik ont moette de hare en er lag een vraag in haar ogen. Ik kan me vergist hebben, zei hij half fluisterend. Dat moet Maar de bewaker wist het zeker. Hij zei Ook hij moet zich vergist heb ben, antwoordde Stella op vaste toon. Toen keerde zij zich om, om het schilderij opnieuw te bekijken. HOOFDSTUK XV De danseres Op de avond van de dag, dat Stella tot de overtuiging was gekomen, dat Juan Cabados nog leefde, vergezel- Pilar Duero en zij Carlos Cabados naar een welbekend cabaret, beroemd om de voorstellingen op het gebied van Terpsichore's kunst. Op de dag van hun bezoek bood het een grote •attractie in de persoon van een Pa- rijse danseres, die drie maanden lang de rage van de Franse hoofdstad was geweest. Gezeten in de loge, die Carlos be sproken had, wachtten zij op de ver schijning van mademoiselle Fernay, niet bijzonder geïnteresseerd door de verschillende nummers, die haar op treden voorafgingen en toen zich de gelegenheid voordeed, richtte Carlos zich tot zijn verloofde. Je ziet er niet erg opgewekt uit, Stella. Ik hoop, dat je je niet bezorgd maakt over dat schilderij? (Wordt vervolf

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7