Twee Nederlandse Fireflies moesten THUISKOMST, een jaarna de stormnacht gistermiddag een noodlanding maken Massa-proces tegen vijftien spoorweg-ambtenaren Arbeidsproductiviteit overtreft weer het vóóroorlogs peil Wonderdokter1' hielp zijn patiënten zonder vergoeding Kapitalen daalden neer op Nederlandse kindertehuizen DONDERDAG 14 JANUARI 1954 DF LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Katwijkse piloot werd zeer zwaar gewond Twee fireflies van de marinelucht- vaartdienst waren gisterenmiddag omstreeks vier uur wegens benzine gebrek gedwongen een noodlanding te maken, waarbij een vliegtuig ver loren ging en de piloot ervan zwaar werd gewond. de linkervoet en een waarschijnlijke wervelfractuur. Het slachtoffer, de lt. vlieger 3e klas Timmer uit Kat wijk, is vervoerd naar de Maria- stichting in Haarlem. Tweede piloot slaagde. De De piloot van het andere toestel maakte een geslaagde noodlanding vliegtuigen waren afkomstig langs de kruisweg Haarlem-Aals- van de Karei Doorman, die op de Noordzee vaart en op weg naar het marinevliegkamp Valkenburg. De piloot van het ene vliegtuig trachtte zijn machine in de duinen nabij de Corodexfabriek aan de Noorderduinweg te Zandvoort aan de grond te zetten. Het toestel kwam laag aangevlogen van de landzijde in de riohting van het circuit van Zandvoort. Tegen duintop. De piloot slaagde er echter niet in een vrij hoge duintop te ontwijken en de firefly boorde zich tussen de dennen en brak in twee stukken. De staart viel achter de duintop, romp en vleugels belandden aan de ande re zijde. De brandweer en politie, die spoe dig ter plaatse waren, troffen de pi loot zwaar gewond naast het toestel aan. Hij was uit de cockpit geslin gerd. Geneesheren constateerden een schedelbasisfractuur, een verbrij zei - DE KAAS- EN BLOEMEN. KONINGINNEN. Sommige leden van de Eerste Ka mer keuren het af, dat burgemeesters er zich toe lenen zogenaamde konin ginnen officieel te ontvangen. Dat gebeurt dan bij plaatselijke feesten, lichtweken, tentoonstellingen en an dere „kermisachtige vermakelijkhe den", waarbij een bloemenkoningin, een Meikoningin, een oogstkoningin, een hooikoningin of een kaaskonin gin worden gekozen. De met ambts keten gesierde burgemeester verricht dan een taak, aldus deze Kamerleden, die meer het karakter heeft van op luistering van een vertoning, dan van een daad van de vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin. Zij zouden „een wenk" van de minister van Binnenlandse Zaken aan de bur gemeesters zeer op prijs stellen, waardoor zo mogelijk verdere „ex cessen" op dit gebied worden voor komen. Ruilvoet was in Oct. slechter De ruilvoet van ons land in de han del met het buitenland is in October van het vorig jaar slechter geworden, in vergelijking met de voorafgaande maand. Uit de door het C.B.S. (op basis 1948 100) berekende hoeveelheid en prijsindexcijfers van de buiten landse handel blijkt nl., dat het prijs indexcijfer voor de invoer is toege nomen van 113 tot 116, terwijl het hoeveelheidindexcijfer van de in voer van 167 op 171 kwam. Het prijsindexcijfer voor de uit voer bleef in October onveranderd op 99„ doch het hoeveelheidsindex- cijfer voor de export nam toe van 349 tot 396. meer bij het stoomgemaal de Cru- quius. Hij kwam er goed af ëii het j toestel werd licht beschadigd. De oorzaak van de noodlandingen is, naar men volgens de tot dusverre beschikbare gegevens aanneemt, ben zinegebrek tengevolge van de plot seling slechter geworden weersom standigheden. Twee firefly-machines die met de bovengenoemde een groep van vier hadden gevormd zijn naar Schiphol uitgeweken en daar geland. De gewonde is 27 jaar en gehuwd. Diefstal uit verzegelde wagons Woensdag zijn voor de vierde ka mer van de Amsterdamse rechtbank vijftien rangeerders en stationsarbei ders van de Nee erlandse Spoorwegen, Zoek. Hij noemde de betrokken ran- nachts goederen van de meest uiteen lopende soorten verdwenen en wel in steeds toenemende mate. Bescheiden lonen In zijn requisitoir bracht de offi cier van Justitie hulde aan de trein- recherche voor het diepgaande onder- allen woonachtig in Amsterdam, ver schenen om zich te verantwoorden voor langdurige en belangrijke dief stallen, gepleegd op de uitgebreide rangeeremplacementen de Rietlanden. Tegen de twee hoofd-verdachten, de 29-jarige D. en de eveneens 29- jarige B., eiste de officier van Justitie resp. twee en een half en anderhalf jaar gevangenisstraf. Zij bevinden zich reeds in voorlopige hechtenis vanaf Augustus j.l. Toen slaagde namelijk de spoor weg recherche erin de uitgebreide organisatie geheel op te rollen. Zoals een spoorweg-rechercheur en een be- j.en weêens heling terecht. Tegen ie- geerders en stationsbeambten „kleine mannetjes met bescheiden lonen, die de een na de ander zijn bezweken voor de corrupte sfeer". De twee bovengenoemden be schouwde hij als de hoofdverdachten. Zij hadden op grove manier misbruik gemaakt van hun vertrouwenspositie. Twee van de andere verdachten hadden een enkele maal actief aan de diefstallen deelgenomen. Van an dere diefstallen hadden zij door he ling geprofiteerd. Geen misdadigers De overige verdachten stonden al- Als men een goéd onderkomen heeft, wanneer men 's avonds na het dagelijks werk kan terugkeren naar een vriendelijk, verwarmd huis, waar men het goed heeft, dan kan men zich niet voorstellen hoe groot de ellende moet zijn, van hen, die door het water werden verdreven van huis en goed, en ditthans moesten terugvinden als één grote ruïne. Het huis verwoest, het meubilair onbruikbaar, alles waaraan men soms jarenlang heeft ge werkt in één nacht vernietigd door het woedende water. Men moet sterk zijn, wil men de kracht vinden hieruit weer iets goeds te scheppen. waker van de N. S. gisterochtend als getuigen vertelden, bestond er reeds lange tijd verdenking tegen be paalde employe's, doch, de georgani seerde roverijen waren op zo'n prach tig systeem gebaseerd, dat de recher che maandenlang de daders niet te pakken kon krijgen. Van het einde van 1950 af bemerkte men, dat uit verzegelde en met ijzeren sloten dichtgemaakte goederenwagons, die op de emplacementen stonden, des Vlaardingse slaking gisteren opgeheven De stakingen te Vlaardingen zijn gisteren door overleg tot een einde gekomen. De overleg-plegende partijen, de Stichting van de Arbeid, het college der van hen eiste de officier zes maanden met aftrek van voorarrest (voor zover ondergaan) en met de bepaling, dat van het resterende ge deelte drie maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een probftijd van drie jaar. Geen dezer helers rangschikte de officier onder de categorie „misda digers", omdat zij bijna allen nog 'n 'blanco strafregister hadden. De rechtbank zal in alle zaken uit spraak doen op 27 Januari a.s. Dec. voorbeeld van arbeidsrust In December zijn door werkstakin gen en uitsluitingen belangrijk min der arbeidsdagen verloren gegaan dan in November, nl. 355, tegen 3141 in November en 4375 in December 1952. Er kwamen in de afgelopen maand 2 (v. m. 9; v. j. 2) geschillen voor, waarbij gemiddeld 122 (682; 371) werknemers waren betrokken, aldus het C.B.S. De modernisering van ons produc- i vember per dag geproduceerd op een tie-apparaat doet geleidelijk meer basis, welke 76 pet. boven het ge- vir* RyksbemWelaaïr^d7bèd^ i haa; i"vlo,cd. feldei> °J ,de "b«idv middelde peil van 1938 lag. Het door unie en de werkgevers, zijn in deProductiviteit der industrie-arbeiders het C.B.S. berekende indexcijfer van namiddag van Dinsdag tot een voor-1 Ten gevolge hiervan is deze nl. in hetde gemiddelde dagproductie voor de stel gekomen, waar alle partijen zich mee verenigen konden. Toen dit aan de stakende arbeiders werd meegedeeld, ontstond er ru moer bjj de kunstmestfabriek ENCK, waar de arbeiders zich niet met 'de voorstellen accoord verklaarden, voordat zij goed begrepen hadden, wat voorgesteld werd. De arbeiders van de „Albatros" toonden zich verstandiger en bleven rustig; toen na geduldig uitleggen ook de werknemers van de E.N.C.K. begrepen, hadden, wat het accoord be helsde, besloten ook zij weer aan het werk te gaan. Nieuwjaarsreceptie te Amsterdam I derde kwartaal I toegenomen. Volgens berekening van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg in het derde kwartaal van het afgelopen jaar de productie per werknemer in de industrie (zon der bouwnijverheid) 107 pet. van het niveau van 1938, tegen 105 pet. in het tweede kwartaal en 97 pet. in het der de kwartaal van 1952. Door deze ont wikkeling werd het vóóroorlogse peil van de arbeidsproductiviteit der in dustrie-arbeiders voor de vierde maal in successie overtroffen. Wat de personeelssterkte betreft, deze was in het derde kwartaal van 1953 eveneens hoger dan in het twee de kwartaal. Het desbetreffende in dexcijfer (1938 100) beliep 154, te gen 151 in het tweedé kwartaal en 151 in het derde kwartaal van 1952. De industriële productie gaf, als gevolg van de verhoogde arbeidspro ductiviteit, in het derde kwartaal van het afgelopen jaar een toeneming te zien. Het indexcijfer kwam op 165, tegen 139 in het tweede kwartaal en j 1.1-7 ÏM 1IA4 JakiIA I.IITO—4 O 01 iron 1QC9 1953 wederom industrie (1938 100) bleef nl. November op 176, tegen 163 in No vember 1952. Het totale productie-niveau van November welke maand 23 ar beidsdagen telde, tegen 24^ in Oc tober en 22]4 in November 1952 was door het geringer aantal arbeids dagen lager dan in October. Het al gemene productieindexcijfer kwam op 172, tegen 183 in October en 156 in November 1952. Kudde trok naar de schaapstal Gistermiddag heeft, onder grote belangstelling van de zijde van par ket en publiek, voor de kantonrech ter te 's Hertogenbosch de strafzaak gediend tegen de 39-jarige landbou wer en schaapherder Th. M. V., be ter bekend als „het Cromvoirtse boertje", die ervan wordt beschul digd de geneeskunde onbevoegd te hebben uitgeoefend. De kantonrechter veroordeelde de wonderdokter tot een boete van zes maal 120, subsidiair zes maal dertig dagen hechtenis. Er waren namelijk zes overtredingen geconstateerd. De ambtenaar van het O.M. had tegen V. een boete van zes maal 300 sub sidiair zas maal dertig dagen gevor derd. De schaapherder in Cromvoirt, een gehucht onder de gemeente Vught, heeft in het afgelopen jaar een zeer grote practijk als wonderdokter en helderziende weten op te bouwen. Uit nagenoeg alle streken van het land zelfs uit Frankrijk en België, kwamen lijders aan allerlei kwalen ICKCII JOJ IU liet l vvccuc ivv.aiutai en i 147 ill het derde kwartaal van 1952. WOTl hoofdplijs U 10.000) De personeelssterkte in de industrie Nat. Kerstprijsvraag „Voor het kind" Leger des Heils-ofUcier bedroeg aan het einde van h?t derde kwartaal van het vorige jaar 914.000 personen, onder wie 168.800 vrouwen. Aan het einde van het tweede kwar taal beliep de personeelssterkte 895.055 personen, onder wie 162.180 i vrouwen. (De telling heeft ditmaal I betrekking op 10.465 bedrijven, tegen 10.497 in het tweede kwartaal van 1953). Aan het zuivere productiepro ces werd in het derde kwartaal van het afgelopen jaar deelgenomen door (v. kw. 740.576) arbeiders, on De hoofdprijs van 10.000 gulden van de Nationale Kerstprijsvraag „Voor het Kind" is gisterochtend of- ficieël aan de winnares, majoor VV. C. Korts van het Leger des Heils, in het Naarderkinderhuis te Naarden uitgereikt. Zoals men weet, zijn de prijzen, verbonden aan deze prijs vraag, niet bestemd voor de win naars zelf; deze kunnen een keus doen uit de honderden kindertehui zen, voorkomende op de verdelings- lijst van het Nederlandse comité voor der wie 133.300 (127.856) vrouwen. k^er "o^ Het overteg personee! omvatte 157.100 I ££**2*VvallST"prij "«aai? (154.579) personen, onder wie 35.500 ultrelken aan fle door hcl\ Jgek02en H.M. Koningin Juliana en ZJLH. Prins Bernhard, hebben Woensdag morgen de nieuwjaarsreceptie voor het Corps Diplomatique in het Paleis op de Dam gehouden. Even na de aankomst van het Koninklijk Paar voor het Paleis, tijdens het spelen van het Wilhelmus. (34.324) vrouwen. Omzetten gestegen. De omzetten in de industrie heb ben in het derde kwartaal van 1953 een verdere stiiVing te zien gegeven. Volgens het C.B S. werd in dit kwar taal door 10.465 bedrijven in totaal ƒ5.000.1 millioen omgezet, tegen ƒ4.853.3 millioen in het tweede kwar taal van 1953 door 10.497 bedrijven. Naar het buitenland werd hiervan af gezet ƒ1.306.3 millioen tegen l,251.Jf millioen in het tweede kwartaal en naar het binnenland 3.693.8 (v. kw. ƒ3.601.8) millioen. Op basis van 1947 100 kwam het indexcijfer vari de totale omzet in het derde kwartaal van 1953 op 230 (v. kw. 223). Het indexcijfer van de omzet naar het buitenland bedroeg 389 (371) en dat van de omzet naar het binnenland 201 (196). Dagproductie. De gemiddelde dagproductie der Nederlandse industrie heeft zich in November van het afgelopen Jaar kunnen handhaven op het record- niveau van October. Evenals In October werd in No- instellingen. Majoor Korts, die werkzaam is op de financiële afdeling van het hoofd kwartier in Amsterdam en dus met de financiële toestanden van de ver schillende voogdij-inrichtingen van het leger des heils goed op de hoog te is, heeft met zorg een keuze ge maakt. Ondei de bevoordeelde te huizen valt ook het Naarder kinder huis, dat een bedrag van 1500 gul den krijgt toegewezen. Het Haags kinderhuis heeft majoor Korts 5000 gulden toebedsfcht, het kindertehuis te Zeist 1000 gulden, het Bussumse kinderhuis 700 gulden, het Arnhem se jongenshuis 600 kld,. het Amers- foortse jongenshuis 600 en het Haar lemse jongenshuis 600 gulden. Kris-kras door Nederland De overige prijzen zijn als volgt gevallen: de heer P. H. Vuister uit Utrecht ƒ4000.—, bestemd voor het koloniehuis „Mooi Gaasterland" te Rijs (Fr.) (R.K.); mej. M. W. Hak ker, Leeuwarden, 2000.voor sanatorium „Parkherstellingsoord" te Leeuwarden (neutraal); mej. J. C. van Keekum .Bussum 1000.voor kindersanatorium „Blaricum" te Bussum (neutraai); de heer J. Ja cobs uit Hulsel (N.B.), 500.voor R.K. Blindeninstituut „De Wijn berg" te Grave; mej. S. G. Schou ten uit Rotterdam 500.voor de Vrijz. Chr. koloniehuis „Naar Bui ten" te Oostvoorne; de heer L. A. Knetsch uit Ottoland (Z.H.), ƒ,500. voor Chr. instituut voor dobfstomme kinderen „Effatha" te Voorburg; mevrouw W. PeemanDorreman uit Rotterdam, f 500.voor de Johanna Stichting te Arnhem (Prot. Chr.). de heer C. v. d. Veer Jr, uit Amster dam 500.voor huize „Ellinchem" te Ellecom (Hum.); mevr. W. J. de KnegtRedeker uit Amsterdam 500.voor het Janna Kinderhuis te Amsterdam (n.en de heer J. Scheenloop uit Schiedam 500. voor het St. Antoniushuis te 's Gra- venhage (R.K.) Van de 100.000 uitgegeven deelne merskaarten zijn er ruim 50.000 bin nengekomen. Gezien dit resultaat heeft het comité voor kinderpostze gels het voornemen het volgend jaar iets dergelijks opnieuw op touw te zetten. NIJMEEGSE JONGEN IN ZWITSERLAND VERMIST. Thans gezond thuis. De Nijmeegse jongen, Jan Leonard Sobels, die als vermist werd be schouwd, omdat hij nog niet uit Zwitserland, waar hij Maandag was vertrokken, in Nederland was aan gekomen, is gistermiddag om 15.50 gezond en wel in Nijmegen gearri veerd. De jongen had in Chur (Oost-Zwit serland) de trein gemist, omdat de trein, waarmede hij naar Chur reis de, door sneeuwval was opgehou den. naar de schaapsstal in Cromvoirt in de hoop baat te vinden, waar de me dische wetenschap geen middelen zou kennen. Geen geneesmiddelen. Voor de kantonrechter in Den Bosch vertelde V. hoe hij te werk ging. Hij maakte met beide handen een kruis over de pijnlijke plek in het lichaam van de patiënt en sprak bij dit ritueel 'n gebed uit. Hij vroeg geen vergoeding, schreef geen geneesmiddelen voor en beloofde geen beterschap, zo zeide hij. „Ik kan niemand genezen", sprak V. „al leen wanneer God mijn patiënt ge nadig is, dan zal hij beter worden". Tijdens de bezettingstijd had hij als boer in Rusland gewerkt als lid van de Oost-compagnie. Na zijn straf die hem na de tweede wereldoorlog deswege was opgelegd, te hebben uit gezeten, vestigde hij zich te Crom voirt, waar hij met zijn gezin een be drijfje stichtte, en thans een kudde van 52 fokschappen houdt. Zwak alcoholische dranken. In het najaar van 1953 heeft zijn „praktijk" zo'n vlucht genomen, dat volgnummers moesten worden uitge reikt. Eenmaal per week bezocht hij zijn, naar schatting, 300 bedpatiën- ten. De toeloop naar de schaapsstal in Cromvoirt was dermate groot, dat V. zijn stal tot wachtlokaal liet veranderen. Hij verkreeg vergunning voor het schenken van zwak-alcoho- lische dranken voor de wachtenden. De ambtenaar van het O.M., achtte de overtreding van de wet op de uit oefening van de geneeskunde wet tig en overtuigend bewezen. Omdat zoveel mensen in een gerechtelijke procedure onmiddellijk partij trek ken voor „de wonderdokter" achtte de ambtenaar van het O.M. het nut tig dieper in te gaan op het doel van de wet van 1865. Het artsenmonopo lie geeft de enige en best mogelijke garantie voor de volksgezondheid, en hoewel hij zelf het bestaan van paranormale begaafdheden geenszins wilde ontkennen, moet de wet wor den gehandhaafd. Er zijn zes over tredingen geconstateerd. De „wonderdokter" tekende on middellijk appél tegen het vonnis aan. Officier van justitie arresteefde inbreker De substituut-officier van justitie te Zwolle, mr. J. H. J. Brantjes, heeft gisteren een gevangenisstraf van twee weken gevorderd tegen een indrin ger, die hij in Mei van het vorige jaar te Ilattem (Gld.) in de tuin van zijn buurvrouw in de kraag had ge vat. De politierechter te Zwolle kon zich verenigen met deze eis. Op een nacht werd de substituut officier, die te Hattem woonachtig is, opgebeld door zijn buurvrouw, die hem zeer verschrikt mededeelde dat er een man in haar tuin rond sloop. Mr. Brantjes gings eens pools hoogte nemen, gewapend met zijn pistool. Hij ontdekte inderdaad de indringer. Een paar schoten in de lucht joegen de man schrik aan. Hij liet zich inrekenen. De man, een 27-jarige fabrieksar beider uit Hattem verklaarde tegen de politierchter dat hij niet had wil len inbreken maar dat louter nieuws gierigheid hem er toe had gebracht eens in de tuin te neuzen. In Juli van het vorige jaar heeft de man dit nog enige malen gedaan. Hij zeide dat hjj destijds dronken was geweest.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5