RIJNSTREEK DUINSTREEK Schip gezonken Ontwikkelinqsdaq voor de tuinders in Roelofarendsveen Hoe de godsdiensten over de wereld verspreid zijn Amerika in de kou i Met mes tegen leeuw DONDERDAG 14 JANUARI 1954 DF. LEIDSE COURA'4T EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN OEN RIJN Belangstelling voor Avifauna 100 Sollicitanten voor directeur(pachter) Naar wij van het stichtingsbestuur vernemen heeft het tot administra teur van het vogelpark „Avifauna" benoemd de heer C. v. d. Meer, Pie- ter Florisstraat 204. In tegenstelling tot de heersende mening, dat er geen belangstelling zou bestaan voor de functie van di recteur-pachter, resp. van het vogel park en van het restaurant, verne men wij van het stichtingsbestuur voorts, dat op de geplaatste oproep ruim 100 sollicitanten zich hebben aangemeld. Een keuze is echter nog niet gemaakt. Begrotingsvergadering verdaagd. De begrotingsvergadering van de ge meenteraad te Alphen aan den Rijn welke aanvankelijk was vastgesteld op Donderdag 21 Januari a.s. is ver daagd tot Maandag 1 Februari a.s. des voorm. om 9 uur. BODEGRAVEN R.K. Gymnastiekvereniging monstreerde. Overvol was de grote zaal van het Parochiehuis toen de Gymnastiekvereniging E.S.T.O. haar propaganda-uitvoering gaf. In zijn openingswoord herinnerde de voorz. aan de matige zomeruitvoering, waaruit bleek, dat het bergafwaarts ging. Een nieuwe actie was onderno men en had vooral onder de jongsten veel succes geoogst. Het welkom be trof naast de g.a., kap. J. Voortwist, ook de oud-g.a. kap. de Greef uit Vlaardingen. Na de algemene opmars volgden in vlot tempo op de tonen van opge wekte muziek de vrije oefeningen van de dames, het boksnringen door de jongens en het altijd belangwek kende hoogbrugturnen van de heren. Nadat de meisjes hun knotsoefening keurig hadden afgewerkt, moest een z.g. muzikale clown tot aan de pauze de aanwezigen vermaken. Het muzi kale zal wel beter voldaan hebben dan de clownerie, die de kant van het platvloerse uit ging. Na de pauze lie ten de heren de zaal griezelen van het hoogrewturnen en eveneens van de grond gymnastiek. BOSKOOP Vereniging Ouden van Dagen. De voorz. bracht dank aan de ver. NTEUWVEEN Loop der bevolking. Het inwo nertal van Nieuwveen, dat in 1952 stabiel bleef, nam in het afgelopen jaar toe. Op 1 Jan. j.l. bestond de bevolking uit 1144 mannen en 1160 vrouwen, to taal 2304 inwoners tegen 1 Jan. 1953 2246 inwoners; een toename van 58 inwoners. Er werden 51 kinderen geboren, waarvan 26 jongens en 25 meisjes. Er overleden 24 ingezetenen, waar van 20 mannen en 14 vrouwen. De aanwas door geboorten bedroeg der halve 17 zielen. Er vertrokken uit de gemeente 127 inwoners. In de ge meente vestigden zich 160 nieuwe ingezetenen. Het vestigingsoverschot bedroeg derhalve 41 inwoners. OUDE WETERING Het vrachtschip „Petronella", dat gisteren vanuit Rotterdam op weg was naar Noord-Holland, is tegen het vallen van de avond bij Oude-Wete- ring gezonken. Het schip was geladen met meel en erwten en is vermoedelijk lek ge raakt op het Braassemermeer. De vrouw van schipper Lovink uit Ot- meer bemerkte een eigenaardige de-schommeling en waarschuwde haar man. die een lek in het voorschip constateerde. Het schip was reeds zinkende. De schipper sprong over boord en bracht zijn vierjarige zoon tje aan de wal. Daarna zwom hij te rug, zette de motor op volle kracht en dank zij de wind wist hij de wal te bereiken. Daar zonk het schip kort daarna. Hedenmorgen is men begon nen het vaartuig te lichten. ROELOFARENUSVEEN Vergadering Ziekenfonds „Alphen e.o.". In café Heemskerk kwam het Ziekenfonds „Alphen en Omstre ken" gisteravond voor een vergade ring voor zijn verzekerden te Roe lof arendsveen en Nieuwe Wetering bijeen. De heer Schooterecht gaf een korte toelichting op de verkiezing van vertegenwoordigers en plaats vervangers. voor welke functies ge kozen werden de heren Jac. Turk, E. M. de Koning, J. van Diemen en Ant. Zoetendaal. Vervolgens was het woord aan de heer Stuivenberg, ad ministrateur, die een inleiding hield over de finantiële constructie van het Ziekenfonds. Ter toelichting van het meestal dorre cijfermateriaal ge bruikte hij een door hem zelf ontwor pen beeld-grafiek. In 1952. was voor de 58000 verzekerden een rond be drag van 1,8 millioen uitgegeven. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat de premieverhoging van 0.26 voor de vrijwillig verzekerden een zware las tenverhoging zou zijn. Tot slot gaf spreker nog de mogelijkheden aan tot reductie van premie met 0.50 o.a. voor kleine zelfstandigen die in de kinderbijslagregeling vallen, stu derende kinderen van 1626 jaar, personen van 65 jaar en ouder be houdens zii die vallen onder nood wet ouderdomsvoorziening, alsmede gebrekkige kinderen van 1620 jaar. Het bijgaande grafiekje geeft u Afrika, Voor-Azië, Turkestan en In een duidelijk overzicht van de ver houdingen der wereldgodsdiensten. Uiteraard kunnen de beschikbare cij fers alleen berusten op schattingen. Voor verschillende landen ontbreken nu eenmaal volledige statistieken. In de verhouding geven deze cijfers in ieder geval het meest betrouwbare beeld. Als eerste op de lijst komt de R.K. godsdienst te staan met een to taal van 422 millioen. (Abbé Bouf- fard maakt zelfs melding van een totaal van 472 millioen Katholieken. De Osservatore Romano stelt het aantal echter op 422 millioen). Als tweede grootste godsdienst moeten wij het Confucianisme stel len. Deze godsdienst heeft zijn aan hangers voornamelijk in China en kenmerkt zich eigenlijk het beste in het uitgangspunt „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet". Het Mohammedanisme of de Islam is voor het grootste deel over Noord- Het is sinds jaren gewoonte, dat de tuHie"ers een dag in het ja?r z'ch aan het bedrijft onttrekken en in de Pan- cratiuszaal biieenkomen om zich te bezinnen op de problemen rond het bedrijf. Achter de bestuurstafel hadden plaatsgenomen het dagelijks bestuur van de veiling, de rijkstuihbouwcon- sulent, de heer G. W. v. d. Helm en de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld, namens het ge meentebestuur. £)e voorzitter van de veiling, de heer Th. W. Schrama, presideerde de bijeenkomst. Aangezien de belangen van de kweker ook de 'belangen van de veiling zijn, heeft het afdelings bestuur graag haar medewerking voor deze dag gegeven, evenals zij dit doet aan de Kernclub en de Commissie ter Bevordering van de Bloemen- ue voorz. ordum u«um uc tedt Na dank gebracht te hebben ;,Ons Huis 00g aan de Voorlichtingsdienst voor or- lage vergoeding beschikbaar stellen van de zaal voor het houden der we kelijkse bijeenkomsten. Een welkome verrassing was een gift ten bedrage van 25.van de heer C. B. van Nes, thans wonende in Canada. De vereniging telt 69 leden. Uit het verslag van de penn. bleek, dat men niet voor een te kort werd geplaatst, doch dat een uiterst zui nig beheer noodzakelijk is. Bij de be stuursverkiezing werden de aftre dende heren J. C. Vermeulen en K. Ellerbroeg herkozen. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub „Bos koop" wordt momenteel hard gestre den. De helft der wedstrijden is nu achter de rug, waarbij zich 7 candi- daten voor de eerste plaats hebben gemeld. Gespeeld werden: Groep I: E. J. HooherbrugA. M. de Jong 20; J. MesmanH. van Klaveren 20; E. vani VoskuilenT. A. Venema 20; A. M. de JongW. D. van Es 20. Groep II: D. W. de ZeeuwR. Beekhuizen 20; D. v. StaverenM. Vuyk 20: A. N. van TolJ. van Tol 20; H. EkelschotD. Lankhuyzen 11; A. N. van TolC. v. d. Hoorn 11; J. v. d. BergH. 'Glazenborg 1—1. De stand is momenteel: W. D. van Es 16 uit 13; A. Nederhof 14 uit Ï7; A. Venema 12 uit 10; E. J. Hooger- brug 13 uit 11; D. van Wiik 13 uit 13; J. Mesman 11 uit 11; J. Schoema- ker 13 uit 15; H. van Klaveren 12 uit 0; A. M. de Jong 7 uit 10; E. van Voskuilen 5 uit 7. In groep II heeft J. v. d. Berg de leiding op de voet gevolgd door J. van Tol. HAZERSWOUDE „De Reisduif". De Hazerswoud- se Duivensportvereniging „De Reis duif" hield haar jaarvergadering in het hotel „Het Oude Raadhuis" In 1953 zijn door de vereniging 1338 dui ven uitgezonden. In de kas was nog een batig saldo van ƒ43.71,De vereniging bestaat op het moment uit 13 leden. De aftredende bestuursle den, de heren W. Lindhout en W. G. aan de Voorlichtingsdienst voor or ganisatie en beschikbaarstelling van sprekers gaf voorz. Schrama 't woord aan de eerste spreker, de heer J. Veen welke het onderwerp „Herfsttoma- ten en de daarin voorkomende ziek ten" behandelde. De teelt van herfst- tomaten is, aldus spr. financieel niet van de ongunstigste, maar ook is het niet de eenvoudigste teeelt. De zorg begint reeds bij het zaaien. Spr. gaf aan, welke ziekten kunnen optreden, alsmede de bestrijdingsmiddelen, wel ke dienen te worden toegepast. Voorts behandelde hij de bemesting, teelt- verzorging en oogst, en tenslotte, wel ke rassen het meest voor deze teelt geëigend zijn. Als tweede spreker behandelde ir. Loomans in een economisch praatje de nieuwe belastingwet, waarbij spr. aantoonde, dat door de mogelijkheid ZWAMMERDAM Oud-wethouder M. v. d. Poll Vrij plotseling overleed de heer M. v. d. Poll, oud-wethouder van Zwam- merdam en loco-burgemeester. De overledene heeft lange tijd deel uit gemaakt van het gemeentebestuur. Reeds in 1019 deed hij zijn intrede in de raad. In 1935 werd hij wethou der en was diverse malen geduren de lange perioden loco-burgemeester. Dit loco-burgemeesterschap viel sa men met de langdurige ziekte van burgemeester Hoogenboom. De eer ste waarneming duurde ruim 1 jaar. Daarna volgde nog verschillende pe rioden van waarneming. In totaal 16 maanden. Veel heeft de gemeente Zwammer- dam in die perioden aan weth. M. H. v. d. Poll te danken gehad. Tijdens zijn tijdelijke burgemeesterschap kwam het uitbreidingsplan Zwam- merdam-dorp tot stand en werden de eerste contacten gelegd om tot wo ningbouw te komen. In die periode viel ook de kwestie der grenswijziging. Veel werk gaf dit ook en heftig, maar uiterst correct, OOK en ueiuK, uid.cu UIIWM wucvi, de Jongh, werden met algemene j zocjat bjj zjjn tegenstanders tot vrien- stemmen herkozen. Als penning meester werd gekozen de heer W. v. Veen Tzn., als hok-controleur de heer A. H. Fase. HAZERSWOUDE (H. R.) IJsclub Gisteravond werd in café „De Posthoorn" de jaarlijkse leden vergadering gehouden van de TJs- sportvereniging „Hazerswoude Rijn dijk". In Februari bestaat de vereniging 24 jaar. Uit het financieel van de secretaris-penningmeester, de heer A. van 't Dorp, bleek, dat er in kas is een bedrag van 988,54. De contri butie over 1953 was 129. Op de agenda stond de verkiezing van 4 aftredende bestuursleden, die zich, op de heer J. van Goozen na, herkiesbaar stelden. De heren J. van Ooijen, Th. de Boer en M. de Hol lander, werden herkozen. Voor de heer Van Goozen kwam in de plaats de heer H. v. d. Voort. De rondvraag leverde de vraag, wanneer de feestavond was. Deze werd vastgesteld op 17 Februari. tot vervroegde afschrijving ruimer geïnvesteerd kan worden. Voorts gaf spr. een uiteen?ett'ng over de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen. Tot slot beschreef lr. Looman welke mogelijkhed-en er zijn in het land- bouwborgstellin^sfonds, m tot bouw van glasopstanden, e.d. te komen. Vervolgens behandelde de heer A. de Zoete, assistent van het consulent schap Lisse, de teelt van enige zo mer snijbloemen. Hierin besprak sur. o.a. de mogelijkheden met Margrie ten, z?ai-an;ers, dubbele korenbloe men, duizendschoon, enz. Hierna sprak de heer W. Zethof uit Aalsmeer over cyclamenteelt. Uitvoe- voerig behandelde spr. de teeltmoge lijkheid, welke wel veel zorg vereist om tot goede resultaten te komen. Als laatste spr. verkreeg de heer A. J. van Velzen het woord, die de resultaten besprak van de in deze zomer in Roelofarendsveen en Ter Aar genomen augurken-proeven. De ze proeven waren genomen, omdat sommige tuinders teleurstellende re sultaten hadden verkregen met be paalde handelsrassen. De proeven werden derhalve genomen met de meest gebruikelijke handelsrassen. Aan het slot van zijn betoog conclu deerde spr. dat van de proefneming Ras VH van Tereken de beste resul taten had gegeven en derhalve het meest aanbevelenswaardig was. Aan het slot van deze dag bracht zowel voorz. Schrama als rijkstuin- De koudegolf in het grootste deel van de Verenigde Staten houdt aan. Het aantal slachtoffers is gestegen tot 76. Hoewel duizenden sneeuw ruimers in New York aan het werk zijn, blijft het gevaarlijk door de straten van de stad te lopen of te rij den. Het is er spiegelglad. De Romeinse politie heeft medege deeld, dat een tot dusver onbekend viermotorig passagiersvliegtuig in een voorstad van Rome is neergestort. Het scheen uit elkaar gesprongen te zijn waarbij de slachtoffers over een gro te afstand verspreid werden. Van de zijde van de KLM wordt vernomen, dat het géén toestel van deze maatschappij kan zijn. FASCISTEN ONDERLING SLAAGS Een groep fascisten heeft Woensdag vier handgranaten geworpen in het eigen partijbureau in Foggia (Italië) om te trachten partij-rebellen te verdrijven, die zich daar hadden verschanst. De ontploffing richtte schade aan aan het meubilair en de ruiten van het pand werden verblijzeld, doch er vielen geen slachtoffers. De rebellen, meest jongeren, wei geren centraal partijgezag te aan vaarden. Zij noemen zich „autono- misten". m De politie heeft de aanvallers ver- J j dreven en drie personen aangehou- donesië verspreid. Het heeft een bij zonder groot aantal volgelingen ge vonden en komt met zijn 305 mil lioen aanhangers op de derde plaats to staan. (Zelfs zijn er bronnen die spreken van 315 millioen aanhangers, hetgeen overigens niets afdoet aan de ingenomen derde plaats). Door de grote bevolking! die India bezit komt het Hindoeïsme op de 4e plaats te staan. De Protestanten worden geschat op een totaal van 250 millioen en vinden hun verspreiding in Scandi navië, Duitsland, Zwitserland, Ne derland, Engeland, Ver. Staten, Ca nada, Zuid-Afrika en Australië. Het Boedhisme en het Sjintoïsme komen voornamelijk in Achter-Azië en Ja pan. Stelt men de cijfers van de gra fiek, tegen de wereldbevolking dan komt men op ca. 300 millioen men sen die niet bij een van de genoem de godsdiensten zijn aangesloten. Onder deze 300 millioen bevinden zich tal van sekten met een geheel eigen grondslag. Wij moeten ook niet vergeten dat veel personen die op gegeven hebben tot een bepaalde kerk te behoren in de practijk geen kerkbezoek meer betrachten. En ook zijn er tal van mensen die zich heb ben gemeld als godsdienstloos maar die zeker in hun gezindheid reli gieus genoemd moeten worden. Stellen wij de godsdiensten Christelijke basis tegen de andere bestaande godsdiensten dan komen wij voor het „Christelijke bloc" op ruim 800 millioen zielen. De niet- Christelijke godsdiensten staan op een totaal vc..i ruim 1,3 milliard zie len. Tn de niet-Christelijke godsdien sten kunnen wij nog de groep stellen van „verbonden met de H. Schrift". Dit zijn de Mohammedanen en de Israëlieten met.een totaal van 322 millioen mensen. AANTAL BEL'JDERS VAN DIV. GODSDIENST bouwconsulent ,G. W. v. d. Helm, den voor een verhoor. De rebellen j I bleven in het bezit van het gebouw. I 5 dank aan de sprekers. KATWITK AAN DEN RIJN Aangezien in de vergadering van 17 December 1.1. het vereiste aantal leden voor statutenwijziging niet aanwezig was, moest dit punt toen van de agenda afgevoerd worden. In de vergadering van gisteravond was dit vereiste VK deel van de leden niet nodig en kon dit nu aan de orde wor den gesteld. Na enkele minder belangrijke wij zigingen waarvoor, zoals te begrijpen was, tegenstanders waren, doch, die overigens vrij vlot verliepen, kwam aan de orde de vergroting der aan sprakelijkheid, welke beoogde de li quiditeitspositie der vereniging te verhogen, waardoor de zekerheid volgens de omzet van 1962 met ruim 40.000 zou worden verhoogd. Hier over werd lang en breedvoerig gedis cussieerd. Toen had de stemming plaats over de gehele wijziging. Het bestuursvoorstel voor deze wijziging werd hierna verworpen met 56 stem men voor en 41 tegen, doch, aange zien reglementair hiervoor VK der stemmen vereist wordt, was het voor stel verworpen. En toen volgde hier op een zeer langdurige discussie over het in vorige vergadering be den behield, heeft hij hier voor zijn handelde voorstel tot uitvoering van visie gestreden. De grens Bodegraven] verschillende werken. Het bleek dui- Zwammerdam nabij de Dobben- brug. Trouwens, in alles is de heer Van 4e Poll in zijn politieke loopbaan de man gebleven van de ruime visie, waardoor hij ook bij zijn tegenstan ders waardering kon vinden. Zijn vrijwillig afscheid van de raad op 26 Au0ustus 1953 was dan ook van een ten volle gemeende hartelijkheid. Men wist, dat een man zijn arbeid neer legde die zich geheel voor de gemeen telijke zaak had gegeven. Het was een moedig besluit afscheid te nemen van dit gemeentelijk werk. Het was hem lief geworden. Hoe vaak had in de laatste jaren de bekende grijze auto niet voor het gemeente huis gestaan. Maar hij meende, dat er een tijd van komen en van gaan moest zijn. Dat jongere krachten zijn taak moesten overnemen. Dat zijn belangstelling bleef in de gemeente lijke arbeid, bleek wel uit het feit, delijk uit de besprekingen, dat de massa liever een andere uitslag ge zien had. Doch, hierop terugkomen was voor het 'bestuur niet mogelijk. Er werden voorstellen gedaan, om hierop terug te komen, maar regle mentair was dit thans niet mogelijk, alhoewel niet uitgesloten is, dat na verloop van tijd deze aangelegenheid weer aan de orde zal worden gesteld. Een neerzetloods waarvan de kos ten pl.m. 90.000,zullen belopen, een tweetal bruggen die naar schat ting 70.000,zullen kosten, het dempen of overkappen van de vaart in het veilinggebouw dat pl.m. 5000,zal kosten, aan dit alles kon thans geen aandacht meer geschon ken worden, omdat zonder verhoging der aansprakelijkheid geen geld zal zyn te krijgen. Uit de verdere be sprekingen bleek nog dat het euvel van administratief veilen als een van de grootste kwalen werd beschouwd en ook een reden was dat sommigen dat ook na het afscheid zijn auto nog hadden tegengestemd. Dan werd nog vaak voor het gemeentehuis stond. uitvoerig gediscussieerd over het systeem „gastlid." Men was van ge- j s voelen dat gastleden, die geen enkele verantwoordelijkheid dragen, 'n aan- merkelijk hogere veilingprovisie moeten betalen. Men wenste dit vast- gesteld te zien op 8 doch het be- stuur was er niet voor te vinden dit in deze vergadering, zonder enig overleg, vast te stellen. Het bestuur zegde wel bij voorbaat verhoging van deze provisie toe. Eerstens zul len de gastleden nog bewerkt worden als lid toe te treden. LISSE Kath. Bond voor het Gezin. De vasten avondtijd is aangebroken en de Kath. Bond voor het Gezin heeft haar eerste vastenavondfeest gehad, Woensdagavond in het K.A.B.-ge- bouw. De grote zaal was geheel be zet toen voorz. Strik allen verwel komde. Spr. deelde mede dat het speeltuinwerk de aandacht verdient. De verwezenlijking hiervan zal naar hij vernomen heeft niet lang meer op zich laten wachten. In het huidige bestuur zijn momenteel 3 vacatures en het is van het hoogste belang, dat deze vacatures worden aange vuld. Hij spoorde de leden van de bond aan om zich hiervoor beschik baar te stellen. Tenslotte verwelkomde spr. het R.K. Cabaretgezelschap „de Nar" on der leiding van Theo van Lent, dat deze avond optrad met „Amsterdam se korstjes". De vele schetsjes, liedjes enz. vie len zeer in de smaak. Met de ver tolking van ,de baby", „Hoera tele foon" en ,,de Repetitie" waren de lachsalvo's niet van de lucht. .Voor de pauze sprak de geestelijk adviseur, kapelaan van Wel, nog een kort woord. Hierbij wees hij op de katholieke bibliotheek. Hij deed een beroep op de ouders om hun kinde ren, wanneer zij wensen te lezen, dit te laten doen via de katholieke bibliotheek. Tijdens de pauze werd de gebrui kelijke koffie met koek geserveerd en een verloting gehouden, waarna het cabaretgezelschap zijn programma vervolgde. Ook dit gedeeelte van het programma was, evenals het eerste, vol sprankelende humor, zodat de aanwezigen volop hebben genoten. Geboren: Pieter z. van A. F. Vlag en P. H. Buurman; Cornelia Julia Maria d. van F. C. v. d. Mey en W. C. v. d. Vlugt; Edith Martha d. van A. v. d. Spruit en M. v. Es- Koningin Elizabeth van Enge land heeft de George-medaille toegekend aan de neger Saidi Bin Joema, omdat hij op de rug van een leeuw gesprongen is, welke een Europese landbouwer gegrepen had. Aldus is in het Britse staatsblad bekend ge maakt. In de vermelding werd gezegd, 2 dat de landbouwer, zijn schoor»- zoon en Sj,aidi de leeuw in een tarweveld in Tanganjika op- 2 merkten. De landbouwer loste 2 een schot op het dier, dat op- sprong, hem omverwierp en zijn loofd greep. „De andere man was niet in staat te schieten, omdat hij bang was, dat hij zijn schoonvader zou 2 treffen. Saidi schoot onmiddel- 2 lijk toe, sprong de leeuw op de rug, greep hem bij de oren en J probeerde hem van zijn slacht- 2 offer af te trekken" aldus de vermelding. Saidi werd afgeworpen en liep 2 ernstige verwondingen aan zijn benen op, maar hij sprong weer op de leeuw en stootte met het 15 cm. lange lemmet van zijn iveldmes in de keel van de leeuw. De andere man loste toen een schot, dat de leeuw doodde. 2 De landbouwer, die ernstig 2 was gewond, overleed tien dagen later. Huwelijkszwendelaar gepakt in Amsteri a n De recherche van het politiebureau Leidseplein te Amsterdam heeft de 30-jarige zich ingenieur noemende E. H. P. uit de hoofdstad gearresteerd onder ernstige verdenking van hu- welijkszwendel. De man, die geen ingenieur is, zegt metallurg te zijn. Hü bezit een Mulo-diploma en heeft als amanuensis op een laboratorium gewerkt In Mei 1953 kwam hij uit de gevangenis, waar hij een vonnis van V/2 jaar had uitgezeten voor een oplichting in Bloemendaal. Een maand later, in Juni, maakte hij in het Bosplan bij de hoofdstad kennis met een 30-jarige vrouwelijke kan toorbediende uit Amsterdam. P. gaf zich uit voor ingenieur werkzaam bij General Motors. De kennismaking met het meisje verliep bijzonder vlot. Al spoedig werd dan ook over trou wen gesproken. Zo ver is het nooit gekomen. Het meisje is echter al haar zo zuinig opgespaarde geld, dat zij in gedeelten aan haar „aanstaande man" gaf, kwijt geraakt. Tezelfdertijd knoopte P. relaties aan met een 25-jarige verpleegster uit een zenuwinrichting te Ermelo en korte tijd daarna trad hij in relatie met een 29-jarige vrouwelijke kan toorbediende uit een klein plaatsje in het Oosten van het land. Het is de Amsterdamse geweest, die nadat zij haar droom in rook had zien ver gaan P. bij de politie heeft aange geven. De politie vermoedt dat het aantal slachtoffers van de „ingenieur" zich niet tot dit drietal beperkt. sen; Ferdinand Johannes Adrianus z. van S. v. d. Velde en J. S. H. v. Kampen; Richard Christianus Maria z. van J. v. d. Wiel en W. v. d. Voort; Johanna Henriëtte Maria d. van P. de Koning en J. M. v. d. Lans; Ma thilda d. van J. Algera en M. M. v. Leeuwen. Ondertrouwd: Lodewijk Maarten Vergunst 22 j. en Johanna Kaptein 20 j.; John Claremont Mercer 25 j., te Godalming (Engeland), en Neel- tje Kaptein 21 j.; Petrus Brouwer 23 j., te Noordwijk, en Susanna Ma ria Akerboom 28 j.; Arnoldus Petrus van Berkel 27 j. en Anna Catharina van Dongen 26 j., te Haarlemmer meer; Leonardus Jozef Denayere 22 j., te Den Helder, en Johanna Maria Sophia van Beek 24 j. Getrouwd: R. Kops en M. van Piekartz, te Heemstede; J. A. Stok man, te Amsterdam, en W. J. Mes- kers; A. J. van Duuren, te Leiden, en A. A Geeve. Overleden: Jan Harting 74 j., echt genoot van K. M. v. d. Stelt; Corne lls Gijsbertus Jonkman 79 j., wed. v. A J. Hinkenkemper; Jacobus Cor nells van Dijk 47 j., echtg. van W. F. v. Winsen. Marktberichten GOUDA, 14 Januari. Kaas Aan gevoerd 33 partijen. Ie kwaliteit 2.13 —2.18; 2e kw. 2.08—2.12. Handel goed. 's HERTOGENBOSCH, 13 Jan. Vee Op de markt van gisteren werden aangevoerd 5.121 stuks vee, zijnde 2.166 runderen, 165 lopers, 270 vette kalveren, 1.282 biggen, 685 nuchte re kalveren, 205 schapen, 47 fokzeu- gen, 15 geiten, 286 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien 7751125 p.s., guiste koeien 565775, kalfvaarzen 6851075, klamvaarzen f 570 700 guiste vaarzen 58(1710, pin ken 400550, graskalveren 245 370, fokkalveren 90155, nuch tere slachtkalveren 42.5055; zwa re soorten f 62.5088; drachtige zeugen 275350, lopers 70—92, biggen 4060, schapen 6585, vette schapen 15105, vette lam meren 7098. Zware guiste koeien boven notering. Aanvoer van slachtvee 956 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 2.90—3.05, le kw. 2.70—2.80, 2e kw. ƒ2.55—2.65, 3e kw. 2.25—2.35, vette stieren 2.602.70, worst koeien 2.00—2.20, alles per kg. ge slacht gewicht. Vette kalveren extra zware sooft ten 2.602.85 per kg. lev gew., vet te klaveren lichtere soorten 1.85 2.25, vette kalveren middenklasse 2.302.50, nuchtere slachtkalveren 1.301.40, zware soorten 1.60 1.70, slachtzugen 1.541.62, met 4 kg tarra. Overzicht: Groter aanvoer van rundvee met zeer veel belangstel ling. De handel in melk- en kalf- koeien verliep voor de goedsoortige dieren lui-duur. Handel in guiste koeien kalmer, prijzen moeilijk te handhaven. Ruime aanvoer van jong vee, kwaliteiten werden lui-prys- houdend verkocht, de mindere soor ten trage handel, prijzen iets min der. Grotere aanvoer van vette kal veren, trage handel, ook voor ex port, lagere prijzen. Nuchtere slach- ktalveren handel williger met ho gere prijzen. Fokzeugen handel iets beter met voor de kwaliteiten hoge re prijzen. Lopers kalme handel met staande prijzen. Biggen vlotte handel met stijf- duurdere prijzen. Minder aanvoer van vette schapen, vlugge handel met hogere prijzen. Ruimer aanvoer van slachtvee waardoor de handel iets stagneerde met over het geheel iets lagere prijzen. Vette stieren en worstkoeien flauw-prijshoudend. Slachtzeugen in het begin goede han del met staande prijzen, afloop traag. LEID SCHEND AM 13 Jan. Eieren. Op de wekelijkse veiling was de aanvoer 43300 kipeieren. De prijzen waren voor: 2700 eieren no. 0 16.50 17.50, 4400 eieren no. 1 15.50 16.90, 12000 eieren no. 2 ƒ13.30— 14.35, 13000 eieren no. 3 ƒ12.50— 13.50, 11000 eieren no. 4 12.05 12.15, 300 eieren no. 5 10.90—11.10. ROELOFARENDSVEEN, 13 Jan- Bloemen. Freesia's I ƒ0.70 1.75, idem n 0.22—0.57, Anemonen ƒ0.65—0.70, Scarlet Wonder ƒ0.66— 0.86, Krelage 0.53—0.84, White Sail 0.560.92, Crown Imperial 0.61 0.82, Rose Copland 0.851.25, Early Queen 0.620.74, Nansen f 0.78— 0.95, Golden Harvest 1.10—1.20, W. Copland ƒ0.831.05, v. d. Eerden ƒ1.05—1.10, Hillegarda ƒ0.62—0.77, Pierson 0.560.64, Pink Gem 0.72 0.85, John Gay 0.700.75, Helios ƒ0.51—0.62, Early Glorie 0.63—0.78, BI. Druifjes 0.150.17, Kastanje tak ken 0.22—0.27, Wilg. Katjes f 0.06— 0.12 per bos. Cyclamen 0.310.42, Anjers ƒ0.120.18 per stuk. Groente Witlof I f 24— 35.00, idem II 7.14.Spruitkool 20. 22.—, Uien 1.—5.— TER AAR, 13 Januari. Groente Witlof I 0.24—0.35; idem n 0.12—0.23; idem stek 0.060.09; spruiten 0.18 0.25; idem B. 0.150.17; groene kool 0.090.10; rode kool 0.000.11; kro ten 0.06—0.07; andijvie 0.330.45; uien 0.03O.Oö; idem nep 0.010.02; waspeen 0.11—0.23; prei 0.080.13, alles per kg. Witte kool 5.50 per 100 kg. Boerenkool 0.250.65 per kist. Knolselderij 0.15 per stuk. Appelen: zoete kroon 0.05; goudreinetten 0.13 0.14; jonathans 0.080.15; laxton superbe 0.08, alles per kg. VINKENVEEN, 13 Jan. Groente Witlof I 32—34; witlof H 15—24; boe renkool 410: waspeen 1213; prei 1214; andijvie 1729, alles per kg. Peterselie 710 en selderij 710 per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3