VateivtM/ClÓC I Het vredige Walsertal, een dodendal opHSvSekS°e?m Gevaar voor lawines afgenomen Drijft Italië af naar het communisme 1 Men kon te Berlijn geen overeenstemming krijgen Naguib ruimt broederschap op Ook België heeft zijn Neo-fascisten DONDERDAG 14 JANUARI 1954 S./^k ,J a [Cw Wf 42ste JAARGANG NO. 13092 dood in Vorarlbera i KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j M Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVERDAAD SCHAADT r\E BERICHTEN OVER de enorme U sneeuwval in de Alpen, welke dalen en dorpen heeft ingesneeuwd en van de buitenwereld afgesloten, waarbij gigantische sneeuwmassa's zich soms met alles vernielende kracht storten op huizen en gebou wen deze berichten herinneren ons eraan, dat de natuur ons tot zegen zowel als tot ondergang kan zijn. Wat heeft men in December in de winter sportplaatsen en ski-centra naar sneeuw verlangd! De welvaart van deze plaatsen staat of valt met sneeuw. Maar in de juiste proporties! ïn Nederland weten wij er ook van mee te praten. Hier is het het wa ter, dat onze grootste vriend is, maar onze grootste vijand tevens. Maar dat de rijke oogst, welke 0 in de zomer aan de bomen hangt of prijkt op de wijde velden ,ons tot een vloek zou kun nen worden, dat wil er bij ons niet goed in. En toch is het zo. Iedereen is verheugd, als er een overvloedige oogst is en ruime voorraden grond stoffen een steeds stiigende productie waarborgen. Deze rijkdom aan pro ductie is immers de werkelijke rijk dom van een land. En toch leert ons Amerika, hoe men met al te overvloedige voorra den in z'n maag kan zitten. Ja zelfs hoe deze voorraden, die overtollig zijn, een gevaar opleveren voor de wereldeconomie. Oogsten, die meer opleveren dan de consument kan op nemen, hebben de tendenz de prij zen te doen zakken. Wanneer daar door een bevolkingsgroep eenzijdig getroffen wordt, doordat zii minder ontvangt dan anders, terwijl het le vensniveau over het hele land gelijk blijft, betekent dat een ramp voor deze groep en de verarming van één bepaalde groep heeft altijd z'n terug slag op de rest van het land. Om der halve ongewenste schommelingen in de economische situatie van Amerika te voorkomen, heeft de regering een politiek van prijssteun gevolgd en daarom, waar dat nodig bleek, voor raden uit de markt genomen. Met het gevolg, dat Amerika thans met een grote en nog steeds aangroeiende overtollige voorraad zit. Zo is er biiv. een voorraaad van naar schatting 300 millioen pond boter en 435.000 ton olie; waar men geen raad mee weet. Wat daarmee te doen? De Amerikaanse regering wil deze toch in elk geval kostbare voedings middelen niet vernietigen. „Door draaien en op de mesthoop gooien wil men in geen geval. Op de binnenlandse markt kan men de voorraden zeker niet kwijt zonder deze markt totaal te ont wrichten; zelfs de buitenlandse markt is doodsbenauwd voor deze dreigende voorraden. Hier in Neder land bijv. zouden wij in zak en as zitten als al die boter eens aan de markt kwam. Natuurlijk heeft men gedacht aan die landen, waar periodiek hongers nood heerst en waar de bevolking naar zo'n buitenkansje zit te snak ken. Maar zelfs als Amerika die goe deren cadeau zou doen, zou de te rugslag op de markten van die eco nomisch „achterlijke" landen zó scherp zijn, dat men mede in het be lang van de hongerigen zelf aarzelt tot een dergelijke stap over te gaan. Het klinkt ongelooflijk, maar een hongerige economie is als een hon gerige maag; men moet uiterst op passen voor overlading. Men heeft thans voorgesteld, om een groot deel van de voorraad bo ter en olie aan de Russen te verko pen. Die kunnen heel wat verdragen, hun economie kan al niet erger in de soep raken dan nu reeds het geval is en een eventuele terugslag op de economie van de rest van de wereld is niet te vrezen, daar het hier toch een geheel door het IJzeren Gordijn geïsoleerd gebied betreft. De Amerikaanse regering volgt op het ogenblik een politiek, waarbij zij de export naar de Sowjet-Unie en landen van het Sowj et-blok toestaat van redelijke hoeveelheden niet-stra- tegische producten, maar de voorge stelde transactie overtreft, zowel in omvang als in waarde, sterk die, waarvoor tot dusverre exportvergun- nigen werden verleend. Het is een delicaat geval, vinden de Amerikanen, maar wat te doen als het gevaar dreigt, dat de boter gaat bederven? Van alle kanten wordt nu hulp geboden Woensdagavond bedroeg het aantal doden tengevolge van de lawines in geheel Oostenrijk 85. In het „rampdal" van Walsertal zijn 39 doden gevonden. 51 personen wa ren gewond en 46 worden nog vermist. De Oostenrijkse pers spreekt van de „grootste lawineramp sinds mensen heugenis." De meeste mensen, die in Walsertal omkwamen, werden, naar thans is vastgesteld, verpletterd door balken van instortende huizen. Sommige stierven door een beroerte; verscheidene kinderen vonden de dood, door dat zij grote hoeveelheden sneeuw in de longen kregen. Walsertal, waar nog ongeveer vijftig personen bedolven zijn onder de sneeuwmassa, zag er bij zonnig weer uit als een prachtig, vredig landschap. Verse sneeuw had alles overdekt en er was geen tak of stuk van een huis te zien. HELICOPTERS WORDEN INGEZET. Volgens uit Salzburg en Tirol ont vangen weerberichten is de plotse linge dooi gevolgd door vorst. Het gevaar voor lawines is hierdoor klei ner geworden. Het weer is in de pro vincie Vorarlberg echter nog niet aanzienlijk veranderd. Dit is het voornaamste rampgebied. In de pro vincie Salzburg valt sedert Woens dagochtend geen sneeuw meer. In Blons zijn thans 42 personen gered, van wie ten minste twintig ernstig gewond zijn. Men gelooft, dat daar nog 42 mensen vermist wor den. Er zijn achttien lijken geborgen. Eén Zwitsers hefschroefvliegtuig is bezig met het in veiligheid brengen van ernstig gewonden uit het „ramp dal" van Waetertal en het aanvoe ren van voedsel,-dekens en medicij nen. Op verscheidene punten had men in de sneeuw voor vliegers waarneembare letters getekend, DUITSLAND Buchzf>y_ WITSERL SAUBURO ■Sr.GÖU-hard* QOSTENR'JK -<*sa-9P \*Aoifa «Como ^nhn> f '"Lie foga werd om dekens .vaarmee en medicijnen, Vandaag vertrekken Amerikaanse parachutisten naar de getroffen ge bieden. Een reuzenhefschroefvlieg- tuig van het type, dat in Korea voor Vrouwen zijn er te verstandig voor Men heeft president Eisenhower gevraagd, of hij het eens was met een uitlating van zijn voorganger Tru man, die gezegd heeft: Een vrouw zou een goede presidente van de Verenigde Staten kunnen zijn. Eisen hower antwoordde, dat hij vanwege zijn diepe eerbied voor de vrouwe lijke intelligentie en vanwege zijn bewondering voor vele andere kwa liteiten van de vrouw wellicht tot de conclusie zou kunnen komen, dat vrouwen te verstandig zijn voor het presidentschap. Hoe het ook zij. al dus Eisenhower, ik denk niet, dat ex vrouw de lasten van het ambt op zich zou willen nemen. Amerika dreigt met maatregelen Volgens het Amerikaanse blad New York Times willen de Verenig de Staten bij Italië aandringen op krachtiger maatregelen tegen de toe nemende macht van de communisti sche partij. Clare Booth Luce, de Amerikaanse ambassadeur te Rome, zou opdracht hebben gekregen de nieuwe Italiaan se regering, zodra die gevormd zal zijn, mee te delen, dat de Ameri kaanse regering niet van zins is voort te gaan militaire orders te plaatsen by Italiaanse fabrieken, waarin communistische vakbonden de overhand hebben. In het afgelopen jaar zijn contrac ten t ter waarde van meer dan vier honderd millioen dollar in Italië ge plaatst en voor het komende jaar is een soortgelijk programma voor zien. Volgens de New York Times is de regering-Eisenhower verontrust door de politieke gebeurtenissen in Italië en het blad schrijft: Ofschoon dat land sedert het einde van de oorlog door de Verenigde Staten is gehol pen, is de macht der communisten niet af- maar toegenomen,- hoewel de levensstandaard gestegen is. Invloedrijke Congresleden zouden zich dan ook afvragen, waarom de hulp aan Italië dient te worden voort gezet. De New York Times wyst er aan de andere kant op, dat annule ring van Amerikaanse orders de werkloosheid in Italië zou doen stij gen, waaruit de communisten dan weer munt zouden kunnen slaan als zijnde het resultaat van de Ameri kaanse politiek. De New York Times beweert, dat de voornaamste commu nistische bladen in Italië rotatiepa pier van de regering ontvangen en zelfs drukpersen van de regering ge bruiken. De links christen-democraat Fan- fani is thans bezig pogingen te doen een nieuw kabinet te vormen, dat het gevallen kabinet van Pella zal moe ten vervangen. Men neem aan, dat hij in de eerste plaats streeft naar een coalitie van alle schakeringen in zijn1" eigen partij met de andere democra tische partijen, dus met uitsluiting van monarchisten en communisten. INDONESISCHE REGERINGS VERKLARING OVER DE ARRESTATIES Het kabinet van de Indonesische minister-president heeft een rege ringsverklaring uitgegeven over de arrestaties. Hierin wordt meegedeeld, dat sedert 18 December tot op heden 18 Nederlandse staatsburgers, 11 In donesische staatsburgers en 1 Chinese staatsburger zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van overtreding van artikel 169 van het Indonesische wet boek van strafrecht (het deelnemen aan een vereniging, die zich tot doel stelt het plegen van misdrijven of het deelnemen aan een verboden vereni ging), juncto noodwet 12 van 1951 (verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens). In het huidige stadium van onder zoek kan de regering geen nadere mededelingen doen. Het politionele vooronderzoek is reeds zover gevor derd, dat verwacht kan worden, dat de zaak op korte termijn aan het parket kan worden overgedragen. Grote delen van Europa hebben te lijden van zeer zware sneeuwval op vele plaatsen samengaand met lawines. Deze foto geeft een beeld uit het plaatsje Erblingen aan het Meer van Brienz in het Beraer Ober land: een restaurant werd door een lawine getroffen en zakte in elkaar; de personen in het gebouw konden de ruïne echter zonder letsel te heb ben opgelopen verlaten. het vervoer van gewonden uit de ge vechtlinies werd gebruikt, is reeds door de Amerikanen naai; Oostenrijk gezonden en vandaag zouden er nog meer worden ingezet. Deze toestel len kunnen zes liggende of negen lopende patiënten vervoeren. Voorts is er hulp gekomen uit Ne derland, Zwitserland, Liechtenstein en van de zijde der Amerikaanse en Franse bezettingstroepen. West-Duit se reddingsploegen hebben eveneens hulp beloofd. In geheel Vorarlberg heeft men op last van de provinciale regering rouw aangenomen. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zijn tot dusver geen bui tenlandse toeristen slachtoffer ge worden van de lawines in Oostenrijk. IN ZWITSERLAND EN FRANKRIJK. Ook in Zwitserland is gisteren het lawinengevaar afgenomen en er is geen melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. Het aantal doden be droeg tot dusver achttien. Er is Woensdag zeer weinig sneeuw gevallen. De temperatuur is gedaald, maar zal in de komende dagen waar schijnlijk hoger worden, waardoor het lawinengevaar opnieuw zou toe nemen. De meeste Zwitserse spoorlijnen en belangrijke wegen kunnen weer worden gebruikt. Ondanks de stijgende temperatu ren is er in Frankrijk geen gevaar meer voor lawines. Alleen in de Vo gezen is sneeuw gevallen Hevige stormen hebben het wegverkeer daar vertraagd. In de Riviera is heerlijk zonnig De eerste Italiaanse slachtoffers. In de afgelopen nacht zyn in de Italiaanse Alphen de eerste slachtof fers van lawines gevallen, toen in het dorp San Antonio in de provin cie Bolzano bij de Oostendijkse grens een huis werd meegesleurd. Twee kinderen kwamen om het leven. De plechtigheid van de heiligver klaring van Paus Pius X door Paus Pius XII op 29 Juni a.s. zal door te levisiekijkers uit acht Europese lan den kunnen worden aanschouwd. Dit is Woensdagavond aan het eind van een conferentie van televisie deskundigen uit België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Neder land, West-Duitsland en Zwitser land medegedeeld. De conferentie, die drie dagen duurde, is te Parijs gehouden. De acht landen zullen een maand lang televisieprogramma's uitwisse len. Een andere serie uitwisselings programma's zal van 13 September a.s. af gedurende drie maanden wor den verzorgd. De meeste deskundigen zullen nieuwe ideeën voor de programma's moeten opdoen, daar vele voorgestel de programma's door de ontvangen de landen zijn verworpen. Een Zwitserse afgevaardigde zei- de, dat zijn land acht wedstrijden van de eindronden van het tournooi om het wereldkampioenschap per te levisie zal uitzenden. HET KRIJGSGEVANGENEN- PROBLEEM. India heeft het opperbevel van de Ver. Naties en. van de Noordelijken op Korea medegedeeld, dat het op 23 Januari de meer dan 22.000 krijgs gevangenen, die nog niet gerepatri eerd zijn, weer aan hen zal overdra gen. PAARDEN IN GETUIGENBANK. Twee paarden en 146 getuigen moe ten mogelijk verschijnen voor de be roemde Londense rechtbank „Old Bailey". De paarden zyn Santa Amaro en Francasal; de vraag „wie van deze twee won de race op 16 Juli te Bath", vormt het belangrijkste punt van deze gisteren begonnen rechtszitting. De Openbare Aanklager vertelde, dat Francasal in het geheim vervangen werd door Santa Amaro, een veel sneller paard, dat onder zijn eigen naam veel hoger genoteerd zou zijn geworden. De psèudo-Francasal won de race, waarbij de weddenchappen 1 tegen 10 stonden! Kort vóór de aanvang van de race werd de telefoonlijn van de renbaan verbroken, zodat de zware wedden schappen, die de eigenaars der paar den zelf elders afsloten, geen versto rende invloed op deze „gunstige" notering van de toekomstige winnaar konden hebben. Hun inzet bedroeg 60.000 gulden totaal; de betaling van de 6 ton werd echter opgeschort, om dat er wantrouwen gerezen was. Thans staan hiervoor vijf mannen terecht. De beide paarden zijn uit hun stal te Epsom overgebracht naar een ga rage achter de „Old Bailey", opdat rechter en juryleden persoonlijk de grote uiterlijke gelijkenis zullen kun nen zien. Over de plaats der conferentie De drie Westelijke vertegenwoor digers op de voorbereidende bespre kingen te Berlijn hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag de ver slaggevers officieel medegedeeld, dat zy en de Russische vertegen woordiger het niet eens zijn gewor den over een gebouw, waarin de vier ministers van buitenlandse zaken te Berlijn zullen confereren. Men had daardoor geen voortgang kunnen maken met technische pro blemen, die in verband staan met de De Egyptische dictator generaal Naguib heeft thans de Moslemse broederschap, een sterke politiek-re- ligieuze organisatie, verboden. Giste ren werd het hoofdkwartier te Kairo bezet en honderd van de voornaam ste leden bevinden zich thans in arrest. Er werd nergens tegenweer gebo den. Het besluit is genomen naar aan leiding van botsingen in de universi teit van Kairo tussen aanhangers van de regering en die van de Moslemse broederschap. De broederschap is in het verleden door de regering her haaldelijk gewaarschuwd, dat zij haar campagne voor uitdrijving van de Britten moest staken en zich diende te beperken tot kwesties van gods dienstige aard. President Naguib van Egypte heeft vandaag een uitzonderingstoestand voor geheel Egypte afgekondigd, na de ontbinding van de Mohamme daanse broederschap en de arrestatie van meer dan 300 van haar leiders. Vanmorgen werden nog steeds arre staties verricht. Politiemannen met stalen helmen bewaken alle moskeeën in Caïro en de provincies en patrouilleren in de hoofdstraten. Gewapende militairen bewaken regeringsgebouwen en be langrijke punten in de Egyptische hoofdstad. „Zeldzame brutaliteit" De Zweedse krant „Arbetaren" heeft enige tijd geleden bijzonder heden gepubliceerd over een neo- I fascistische beweging in Europa. Een Belg, een zekere Jean-Robert Deb- I baudt, maakt thans in een perscom- muniqué bekend, dat een Waalse af- I deling van deze beweging in Dccem- I ber 1953 werd opgericht en onder zijn leiding staat. Deze afdeling, zo schrijft hij, werkt in nauw contact met de buitenlandse secties en in het bijzonder met de Nederlandse „Nationale Europese Be weging" die geleid wordt door Paul van Tienen. De beweging strijdt voor een nationaal en sociaal Europa en zal deelnemen aan de volgende ver kiezingen. De brief van Debbaudt is afkom stig van het „Secretariaat van de So ciale Beweging der Romaanse pro vincies in België, afdeling Wallonië van de sociaal-Europese beweging", rue de Serbie te Brussel. Het Brusselse blad „Le Soir" her innert er aan dat het Debbaudt was, die in Hamburg deelnam aan het congres van de S.S. en zich hierop beroemde in een open brief die blijk gaf van een „zeldzame brutaliteit" aan het adres van de Belgische mi nister van Justitie. Le Soir schrijft dat het werkelijk het toppunt zou zijn, indien deze neo-nazi's zouden kunnen deelnemen aan de aanstaan de verkiezingen. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat een proces tegen Van Tienen gaande is. Zijn groep heeft zich inmiddels volgens een harerzijds uitgegeven verklaring ontbonden. plaats van de conferentie. Een tijdstip voor een volgende bijeenkomst is niet vastgesteld, al dus de officiële Westelijke verkla ring. Deze officiële verklaring werd een kwartier na afloop van de vierde bij eenkomst van de vertegenwoordi gers uitgegeven. De bijeenkomst, die gehouden werd in het Franse hoofd kwartier ter Berlijn, had geduurd van Woensdagochtend half elf tot één uur in de nacht van Woensdag op Donderdag. Van Franse zijde werd vernomen, dat de Russische afvaardiging had verklaard niet bevoegd te zyn te be slissen, hoeveel maal de ministers van buitenlandse zaken in Oost- en hoeveel maal zij in West-Berlijn bij een zullen komen. Van Britse zyde werd later ver nomen, dat er geen sprake was van een mislukking van de inleidende besprekingen: er is slechts verschil van mening en de Westelijke bevel hebbers moeten daarom om nieuwe instructies van hun regeringen ver zoeken. Men kan pas weer een tijd stip voor een nieuwe bijeenkomst vaststellen, zodra zy de instructies hebben gekregen. HOE wordt het weer? Geldig van Donderdagavond tot t Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 t uur. I TOENEMENDE BEWOLKING t Aanvankelijk opklaringen, daar- I na toenemende bewolking met I later plaatselijk enige regen of Z motregen. Matige tot krachtige t Zuidwestelijke wind. Iets hogere t middagtemperaturen. 15 Jan.: zon op 8.42 en onder 16.57; maan op 13.05 en onder 5.44 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI nevel. 0 c OSLO sneeuw. 1 STOCKHOLM geh. bew. 3 KOPENHAGEN sneeuw. 2 LONDEN onbewolkt. 2 AMSTERDAM regenbui. 4 BRUSSEL onbewolkt. 1 PARUS onbewolkt. 3 BORDEAUX regenbui. 9 GRENOBLE regen. 4 NICE regen. 6 WARSCHAU onbewolkt. 7 BERLIJN regen. 2 FRANKFORT onbewolkt. 1 ZURICH regen. 1 GENEVE regen. 3 LOCARNO sneeuw. 0 INNSBRUCK geh. bew. —3 ROME geheel bew. 9 Korreltje Gelyk hebben hangt niet af van een luide stem. Chinees spreekwoord

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1