Bouwbedrijf krijgt vroegere klasse-indeling terug Tegenaanval op Goeree Positie van meelhandelaren baart steeds meer zorg Stormstuw van 13 meter hoogte Europa werkte samen om leven van een Dordtse baby te redden Den Haag genoot en zoekt nu weer de oude waardigheid op Prins bij „Gouden Jagers" Ernstige staking te Vlaardingen? Het wonder DINSDAG 12 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Besluit van Rijksbemiddelaars In het bouwbedrijf zijn moeilijk- gebied zit men overal in de dure na- heden gerezen tussen de organisaties ven werkgevers en werknemers en Rijksbemiddelaars over de gemeen te-klasse-indeling van 340 plaatsen. Deze plaatsen waren tot dusver in gedeeld in een hogere gemeenteklasse dan in de noodwet-Ouderdomsvoor ziening is bepaald. De regering wil de hiervoor verleende dispensatie intrekken. De voorrechten van de dispensatie golden de plaatsen in het door de oorlog getroffen gebied, waar men verlegen zat om mankracht aisme- de de gemeenten in het verleden jaar overstroomde gebied. Ook pro fiteerden er plaatsen vanwaar de ge- meenteklasse-indeling een nadelige uitwerking had wegens geografische ligging etc. Rijksbemiddelaars en ook de Stichting van de Arbeid staan op het standpunt, dat de dispensatie niet langer moet worden verleend nu het bouwbedrijf de loonronde van 5 toepast plus toeslagen (voor ge schoolden), terwijl het loonverscrul tussen de eerste en de vijfde ge meenteklasse bovendien verlaagd is tot maximaal tien cent per uur. De werkgevers zijn het hiermee niet eens. Zij vrezen, dat de hoger geklasseerde plaatsen, evenals voor heen, de vaklieden weer zullen weg zuigen van de lager ingedeelde ge meenten. De werknemersvertegen woordigers vinden 't niet juist de ar beiders hun voordelen te ontnemen. Men is aan de hogere indeling ge wend geraakt en in het geteisterde ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ss „Raki" (21 Jan.). New Nw Guinea: m. „Banta" (4 Febr.). Ned. Antillen: ms „Willemstad" (19 Jan.). Suriname: ss „Cottica" (20 Jan). Unie van Z. Afrika en Zw. Afrika: ms „Starling Castle" (16 Jan.). Canada: ss „Rijndam" (23 Jan.). Zuid Amerika: ss „Hornero" (20 Jan). Brazilië: ms „Burgsparrenberg" worden gehouden, dat patroons en (19 Jan.) arbeiders het pleit zullen verliezen.! Uruguay: ss „Maasland" (18 Jan.) Ruim 200 plaatsen in het geteisterd Australië: via Engeland (16 Jan.) gebied zijn reeds een klasse verlaagd I MR Over de indeling van de andere 150 Nieuw Zeeland: via Engeland (16 plaatsen zijn Zaterdag onderhande- Jan-). lingen begonnen, die zeer moeilijk op Inlichtingen betreffende de ver gang kwamen en nog niet tot een zendingsdata van postpakketten ge- einde konden worden gebracht. ven de postkantoren. oorlogse woning. Van de zijde van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond deelde men ons mede het onjuist te vinden de nood wet-Ouderdomsvoorziening hier te hanteren. Deze wet is ingesteld op een heel andere bevolkingsgroep, waar de mobiliteit van de mensen geen rol speelt. Intussen moet er mee rekening Land winnen in het vooruitzicht Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M, 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—21.00 VARA. De positie van de verkopers, de i jaar bij de Internationale Tarwe meelagenten en meelhandelaren, Overeenkomst te moeten aansluiten, baart steeds meer zorg. De voort- j Afgezien hievan zal de mij. zeker durende druk van de afnemers en niet bereid zijn dt zeer grote prijs- j combinaties van afnemers op de in risico's van vrije import te aanvaar - feite, door de nog steeds gehandhaaf- den indien geen of onvoldoende mo de controle van de Overheid, slechts gelijkheden worden verschaft om deze naar boven begrensde prijzen ener- risico's te dekken. Zij denkt hierbij zijds en de felle concurentie tussen o.m. aan een wijziging van de tot de verkopers van de verschillende dusverre gevoerde, h.i. onreielijke leveranciers anderzijds, brengen de fiscale politiek t.a.v. de voorraad- verkopers er steeds meer toe om een waardering en aan een verandering deel en soms zelfs een zeer belang- van het bloemprijzen- en margebe- rijk deel van hun provisie of hun leid, dat in wezen slechts een veria marge op te offeren om hun omzet ging of vermindering tolereert, te behouden. De provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Ziuid Holland heeft een voorraad geheel voorbereide openbare werken gevormd, die onge veer 113.000 manweken omvat. Deze voorraad is voornamelijk bedoeld als „buffervoorraad", zo delen Gedepu teerde Staten mede in de memorie van antwoord. Hiermede kan een eventuele conjunctuur-werkloosheid worden opgevangen, terwijl sommige werken zonodig ook dienstbaar wor den gemaakt aan de bestrijding van andere vormen van werkloosheid, al- dius Ged. Staten. De commissie heeft ter vorming van deze voorraad in verscheidene delen van de provincie besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van een groot aantal kleinere gemeen ten. Hierbij is een uiteenzetting van de taak van de commissie gegeven en is gewezen op de noodzaak van me dewerking in deze ook door de ge meentebesturen. Met de besturen van een aantal grotere gemeenten zijn ook oriënterende besprekingen ge voerd. Langzamerhand worden, aldus Gedeputeerde Staten, de resultaten van deze besprekingen merkbaar. Wat de werkverruiming tn het al gemeen aangaat, ze zeggen Ged. Sta ten, kan worden medegedeeld, dat door de Provincale Waterstaat, in overleg met de Rijkswaterstaat, een plan wordt onderzocht om tot een belangrijke landaanwinning op het door de Provinciale Waterstaat in Gedeputeerde Staten hopen in staat te zijn voor de in Maart te houden buitengewone zitting met voorstellen hierover te komen. In de Hollandse IJsel Een menselijke barometer zilt Gil, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten vaarschuwen U bij elke wisseling in tem- icratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk clue pijnen laaien vaak in alle hevigheid >p, bederven Uw levensvreugde en ver- voesten Uw gestel. Wrijf Uw iheumatiek n Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel metdeberoemde Akkers Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed.' (Advertentie) Het ligt voor de hand, dat hierdoor op de duur financiële moeilijkheden niet meer te vermijden zijn. Als ge volg hiervan heeft ook de vennoot- i schap enige verliezen moeten af- VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 schr{jveni deleZwaar vergif via d* ^ouw^ll (MJ^Gram^^OO Prome- j drijf is^dringend noodzakelijk, 't zaï telefoon bestreden nade-ork12.30 Land- en tuinb.-1 echter- uiterst moeilijk zijn, een af- J meded 12 33 v. h. platteland. 12.38doende oplossing te vinden zolangTerwijl Europa en Amerika giste- OreelsDel 13 00 Nieuws. 13.15 Ten- verschillende maatregelen, die met ren met spanning de race volgden, tnnnstpllinffsatfenda 13.18 Dans- vrucht zouden kunnen worden aan- die een Amerikaans geneesmiddel muziek 13 45 De weg omhoog", gewend, door de tot op heden ge- met de dood, die rond het Oos- caus. 14.00 Pianorecital. 14.15 v. d. i volgde^ teniykse jongetje waarde, werd in jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 v. d. jeugd 16.00 v. d. zieken. 16.30 Jeugd- cons. 17.15 Orgelspel. 17.30 Instr. voorschriften in zake de economische j Holland een soortgelijke wedloop ge- mededeling (Kartelibesluit), op be- j houden. zwaren van de Overheid blijven stui- jjej. één-jarig zoontje van een ten. J Dordtse familie kreeg eind vorige De verwachting, dat de Meelfabr.week in een onbewaakt ogenblik en- der Ned. Bakkerij binnen afzienbare kele kristalletjes uit een insecten- tijd by de import van buitenlandseverdelgingsapparaat te pakken en Ï8.20 „Het volle pond", caus. 18.30tarwe zou worden betrokken, is nog voordat de moeder kon ingrijpen, R.V.U.: mr. drs. N. van Dorp van niet in vervulling gegaan. In de loop stak het de giftige stoffen in de mond. Vliet: „De levenshuishouding: De van 1953 is wel de invoer van voe- ademhaling, inwendige en uitwen-1 dergranen vry gegeven, maar ten aan- dige". 19.00 voor de jeugd. 19.05 „De zien van tarwe is zodanige maatregel nog niet mogelijk gebleken. De di- moesten worden toegepast om de baby te redden. Het kind leeft nog, de Dordtse dok toren hebben goede hoop op algeheel herstel en de beide buitenlandse professoren bellen iedere dag even op om te vragen hoe het er mee gaat. Europese samenwerking zonder Straatsburg en zonder onverteerbare grondwetswijzigingen! kwint. 1.50 Regeringsuitz.: „Rijks delen overzee „De brievenbus gaat open", correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart. 18.0-0 Nieuws en comm, meend heeft zich wederom voor 3 Katholieken en het Socialisme", toespr. 19.20 Gram. en VARA-varia. VPRO: 19.30 v. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol.comm. 20.15 „Macbeth", opera. 21.40 Cabaret. 22.10 Dansmuz. 22.45 „Luisteren naar het heelal", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Voordr. en muz. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws .en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. d. vrouw. 9.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Mozart", hoorsp. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui.r 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT -op pad. j zog^ geweest, zoals Prins Willem, 13.20 Amus.muz. 13.50 „Weinachts- Keizer Wilhelm II, Grootvorstin Kyra oratorium" (ged.). 15.30 Amusz.muzJ van Rusland, president Hoover en 16.00 voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Kardinaal van Rossum. Gedurende de Orgelspel. 18.00 Mil. klankb. 18.151 tweede wereldoorlog zijn Goering, Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Or- Goebbels, Seyss Inquart en vermoe- ganisatie- en Verenigingsleven. 18.45 delijk ook Hitier er geweest. België gaf formule De moeder liet het kind flink bra- Politie contra slipjas rectie meent"er thans zelfs aan te1 ken en meende, dat he.gevaar.nu moeten twijfelen of deze mogelijk- wel bezworen zou z.jn, totdat enkele ■heid in de naaste toekomst nog wel ^en later de baby zeer ernstig ziek bereikbaar is, na de regering ge- „SPARRENDAAL" IN DRIEBERGEN GEMEENTEHUIS Het buiten „Sparrendaal" in Drie bergen, dat vroeger aartsbisschoppe lijk paleis is geweest, toen mgr. Zwijsen er korte tijd woonde, zal waarschijnlijk eigendom van de ge meente Driebergen-Rijsenburg wor den om als gemeentehuis te worden ingericht. Het gebouw - dateert uit 1754 en was oorspronkelijk het bezit van de toenmalige burgemeester van Utrecht, Jacob van Berck. Vele voor name persoonlijkheden zijn er op be- Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerber. 18.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch ork. 21.15 ,Een oud land in een nieuw gewaad", caus. 21.35 Weense muz. 22.00 „Hervormd-Ge reformeerd", discussie. 22.15 Viola da gamiba en clavecimbel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. In 1805 vestigde zich op „Sparren- daal" de Franse generaal Marmont, aan wie ook de Pyramide van Austerlitz en het gelijknamige dorpje bij Woudenberg, als een herinnering van de grote veldslag van Napoleon, te danken zijn. In 1848 werd het bui tengoed verkaveld en werd een deel eigendom van Episcopaat. Thans zijn in verband met de woningnood meer dere gezinnen in het huis gevestigd. werd. Onmiddellijk haastte de moeder zich met het kind naar het ziekenhuis en de vader, die zelf importeur is van het verdelgingsmiddel, belde de Belgische fabriek op om de schei kundige formule van het vergif te vernemen. Nadat hem die gegeven was, belde de Belgische fabriek door naar een Zwitserse professor, die reeds meer soortgelijke vergiftigingsgevallen be handeld had. Zwitserland waarschuwde De Zwitserse geleerde stelde zich onmiddellijk in verbinding met Dor drecht en vertelde, dat men absoluut niet de gebruikelijke melk- en won- deroliekuur mocht toepassen, welke mededeling in het ziekenhuis de ge moederen danig in beweging bracht, want men had het kind al beide ver boden stoffen toegediend. De Zwitsers professor had voorts 'verteld, dat hij een Duitse collega had, die zich op deze vergiftigings gevallen heel bijzonder gespeciali seerd had en dat hij zich weer met deze in verbinding zou stellen. Duitsland bracht redding In recordtijd werd het Dordtse zie kenhuis opgebeld door Frankfurt, waar de Duitse professor haarfijn uitlegde, welke injecties precies Minister Algera heeft met het advies van de Delta-commis sie tot het maken van een storm vloed-kering in de Hollandse IJsel. Wellicht nog deze maahd zal Rijks waterstaat beginnen met de voorbe reiding van dit werk van omtrent 20 millioen gulden. Het werk komt neer op het bouwen van een be weegbare stormstuw in de rivier ter hoogte van haar uitmonding in de Nieuwe Waterweg tussen Capelle en Krimpen. Men verwacht het werk in de herfst van 1965 klaar te heb ben. Het zal een extra beveiliging zijn voor een nijver gebied met een inwonertal van ongeveer anderhalf millioen mensen. Het beveiligen tegen stormvloeden van het gebied ter weerszijden van de Hollandse IJsel was theoretisch ook mogelijk door het ophogen van de dijken, maar dat zou zeer kost baar en vanwege het feit, dat die dijken veelal bebouwd zijn vrij wel onuitvoerbaar zijn. Vandaar dat de Delta-commissie zich uitsprak voor het bouwen van een hefbare waterkering in de IJselmond, waar door in geval van Westerstorm een springtij ongewoon hoog en ver het land zou trachten in te jagen het water althans niet in dreigende mate tussen de IJseldijken kan op stuwen. De in heftorens hangende stuwdeuren houden het water na melijk vóór de riviermond tegen en leiden het af naar de zwaar bedijkte Merwede. De stuwdeuren worden dertien meter hoog en 75 meter breed. Bij normaal waterstand blijft de stuw open, zodat scheepvaart nog waterhuishouding van het omliggen de land er hinder van zal ondervin den. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc/de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Con-rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, de weleerw. heer J. C. A. Huibers, die Kapelaan was te Den Haag (H. Agnes); tot Kapelaan te Bloemendaal, de weleerw. heer A. F. J. Hansen, die Kapelaan was te Volendam. Haagse wethouders kregen hun opslag f 10.700 werd f15.000 De Haagse gemeenteraad heeft gis termiddag met 324 stemmen de ver hoging van de wethouderssalarissen van 10.700 tot 15.000 goedgekeurd. Tegenstemmers waren de twee le den van de GPN-fractie en de heren Lem (KVP) en Diepenhorst (Arb.). De heer Lem achtte in deze tijd, waarin zuinigheid en soberheid ge boden zijn, een dergelijke „buiten sporige verhoging" van de jaarwed den onverantwoord. De heer Diepenhorst achtte het tijdstip van de verhoging uit psycho logische overwegingen, onjuist. De burgemeester zei in zijn repliek o.m., de het ambt van wethouder te Den Haag zeer veel werk meebrengt. Een nieuwsgierige Haagse recher cheur van politie liep Zaterdagmid dag op de residentionele Javastraat toen zijn aandacht getrokken werd door een jasslip, die van achter een der paaltjes in een tuin te voorschijn kwam. De rechercheur liep voorzichtig om het paaltje heen, brandend van ver langen om te weten, wie er bij die jasslip behoorde. De verrassing was wederzijds! De eigenaar van de slipjas schrok van het uniform en de rechercheur kreeg ook een schok, want hij zag ineens een foto van het politieblad voor zich. De kennismaking was echter zeer vluchtig, want met Zatopek-stijl nam de slipjas de benen. De rechercheur er achter aan! De tocht voer door de drukste straten van Den Haag en hoe kinder lijk opgetogen was het publiek, dat de saaie Zaterdagmiddag zo'n span nend avontuur bracht. De slipjas was telkens even te vlug: met een op Tarzans durf lijkende roekeloosheid schoot hij tussen auto's en langs trams heen, maar ten slotte zegevierde het recht; op de hoek van de Alexanderstraat kreeg de politie één pandje van de jas te pakken en tien minuten later zat de man nu zonder slipjas op het politie bureau, waar hij hoorde, dat de Utrechtse politie hem zo erg graag zou willen spreken in verband met 19 gevallen van oplichting. De vrouw van deze 42-jarige koop man, die bij kennissen op de Java straat logeerde, kwam even later ook al op het bureau. Zij behoeft echter niet naar Utrecht door naar Soest, waar de politie met haar een boom wil opzetten over op lichting en valsheid in geschriften. Ondertussen zoekt de Residentie weer haar evenwicht. Het is schande, zeggen ze daar, en dat zo maar in onze eigen stad, op klaarlichte dag! Staande tussen twee opgezette arenden heeft prins Bernhard gis termiddag aan mr. A. Hilbingh Prins, raadsheer bij het Hof te Leeu warden, de versierselen uitgereikt, verbonden aan de onderscheiding van Officier van Oranje Nassau. Mr. Hilbingh ontving deze onder scheiding, omdat hij dertig jaar lang, eerst als juridisch adviseur, later als voorzitter, de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging, waarvan prins Bernhard beschermheer is, met raad en daad terzijde heeft gestaan. De organisatie die thans 8500 leden telt, bestond gisteren vijftig jaar. Zeer vele leden waren naar Am sterdam gekomen en maakten van de gelegenheid gebruik om de leden van het hoofdbestuur der vereni ging te feliciteren, een. dankbaar ge bruik. Officieel werd er op deze receptie geen jagerslatijn gesproken. De mi nister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, hield een rede over de komende nieuwe jachtwet, en als oudste in jaren van het hoofdbe stuur, sprak het lid H. Hofstee Al kemade, het hoofdbestuurslid voor het district Zuid-Holland; de heer L. Evers, benoemde vijf jagers tot ere leden van de vereniging mr. A. Hil bingh Prins, de vice-voorzitter, O. Menten, de penningmeester K. G. van Leijden, het lid van de raad van advies, jhr. W. H. de Beaufort en de oud-voorzitter en lid van de raad van advies mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht. Vandaag beslissing Een zogenaamde „wilde" staking is gistermorgen uitgebroken bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen. Tegen vier uur werd de staking na een bespreking tussen de directie met de vertegenwoordigers van de vak verenigingen voorlopig opgeheven. Hedenochtend om 10 uur zou tus sen de stichting van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars een be spreking worden gehouden, waarna het personeel van de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmestfa briek te Vlaardingen en van de „Al batros" te Pernis en te Kralingse- veer vanavond in het groothandels- gebouw in Rotterdam in vergadering by een zal komen. 13001500 betrokkenen. Mocht vandaag geen overeenstem ming worden bereikt, dan is een sta king, waarby 1300 tot 1500 personen zouden zijn betrokken, niet denk beeldig. Het conflict zou in hoofdzaak gaan over de beloning van de conlinue- arbeiders, wier werktijden van 48 tot 42 per week zijn teruggebracht en van de semi-continue-arbeiders, wier werktijden daalden van 48 tot 46 uur per week. Zaterdag jl was al enige onrust ontstaan bij de „Albatros" te Pernis, doch men heeft het personeel kun nen bewegen het werk voorlopig voort te zetten. Voorstellen redelijk? De vakorganisaties, te weten de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en de Katholieke Bond van Kerknemers in de Industriële Bedrijven, „St. Wil- libordus", zouden van oordeel zijn, dat de voorstellen die door de stich ting van de arbeid zijn gedaan, als redelijk moeten worden erkend, ge zien het feit, dat deze voorstellen In feite worden gedekt door enkele ad viezen van de stichting, die door haar onlangs voor andere gevallen zijn verstrekt. DER LIEFDE door Otwell Binns 26) Jij, Carlos! Dat is een verras sing! Wanneerwanneer ben je teruggekomen? Een uur geleden, antwoordde hij glimlachend. Ik heb een telegram gestuürd maar toen ik op weg van het station de jongen er mee ont moette en van je tante hoorde, dat je het niet gelezen had, begreep ik, dat mijn komst een verrassing zou zijn. Maar je bent blij, mij te zien, is 't niet, Stella? Natuurlijk, Carlos, antwoordde zij vlug. Hoe kun je het vragen? Door de uitdrukking op je ge zicht, lachte hij. Maar als jij blij bent, ben ik meer dan blij om terug te zijn op Montejucar! Hij zweeg een ogenblik, keek haar toen ernstig aan en zei: Je weet, dat ik je opdracht niet heb kunnen vervullen door een fout, die niet de mijne was. Je brief heeft me dat verteld, antwoordde ze rustig, maar ik.... ik zou gaarne de bijzonderheden ho ren. Voorzover ik ze weet zal ik ze je vertellen. Maar wil je niet gaan zit ten? Zonder te antwoorden ging Stella weer op de gevelde boom zitten en Carlos nam naast haar plaats. Hy zweeg een ogenblik, zijn gedachten bijeenrapend en het meisje keek hem aan. Vertel mij alles. Ik zal je vertellen wat ik weet, maar dat is natuurlijk niet alles en niet zo heel veel. Slechts een kleine aanvulling op mijn brief. Zoals ik je schreef, nam Juan Cabados op lie Nou een nogal bevoorrechte positie in. Voor zover ik te weten kon ko men had hij de opmerkzaamheid van de gouverneur getrokken en was het hem toegestaan zijn kunst te beoefe nen. Hij was nog steeds „de onbe kende man", daar hij om de een of andere reden zijn naam geheim had gehouden. Maar dat maakte het des te gemakkelijker hem te vinden on der de circa zesduizend gevangenen die op Nieuw Caledonië verblijf hou den. Ik vond heel gemakkelijk een bewaker, die Cabados' ontsnapping op zich wilde nemen en alle schik kingen werden met verrassende snel heid getroffen. Maar dat weet je alle maal uit mijn brief wat ik je niet verteld heb is, dat Cabados op een haar na slaagde. Hij had bijna de plek bereikt, waar hem een paard wachtte en toen hij toevallig een paar gevangenbewakers tegenkwam. Ze kenden hem als gevang-ene, ver moedden, dat hij op de vlucht was en daar hij .inplaats van zich over te geven en te wachten op een volgen de gelegenheid, trachtte hard weg te lopen, schoten ze op hem. Hij werd gedood. Het is ontzettend jammer, maar de bewakers deden slechts hun plicht. Toen hy zweeg keek Stella op met door tranen verduisterde ogen. —•En mijn armzalige poging hem te helpen, werd de oorzaak van zijn dood. Dat moet je niet zeggen, dat moet je zelft niet denken. Juan Ca bados was er de man niet na, om op lie Nou te blijven zonder een poging te doen weg te komen. Hij zou hef waarschijnlijk zelf ook een keer heb ben geprobeerd onder minder gun stige omstandigheden. Dat hij niet vrij is gekomen was toeval; jij hebt gedaan wat je kon, of liever gezegd, ik heb het voor je gedaan. Stella zei hier niets op, maar na een poosje stelde ze een vraag. Zeg me één ding: heeft hij ge weten dat ik Haar stem stokte, maar Carlos be greep wat zij bedoelde. Wilde je vragen of hij wist, dat jij de hand had in de voorbereidin gen voor zijn ontsnapping? Ja, zeker, Stella. Zonder jouw naam te gebrui ken zond ik een boodschap in zoda nige vorm, dat hij het wel begrijpen moest. Daar ben ik erg blij om, zei het meisje snel. Maanden heb ik me ge kweld met de gedachte, dat hij mij ondankbaar zou vinden, dat hij zich zou afvragen, waarom ik niet ver schenen was op de terechtzitting, want hij kon natuurlijk niet weten, dat ik ziek was. Maar ik ben erg dankbaar, dat hij, voor hij stierf, geweten heeft, dat ik al die tijd aan hem heb gedacht. Het maakt de ge dachte, dat hij dood is, gemakkelij ker te dragen. Ze zweeg, en Carlos, die ijverig met zijn stok in het gras zat te prik ken, wachtte een poosje en zei toen zacht: Stella, ik héb myn best gedaan terwille van jou. Ik hoop, dat ik mijn beloning zal krijgen. Juan Cabados betekende niets voor mij, maar jij jy bent alles. Ik weet, dat ik be hoor te wachten. Maar ik smacht naar zekerheid, Stella, lieveling, ik ver trouw dat mijn reis niet geheel te vergeefs is geweest. Zul je je belofte houden? Zul je over een poosje met mij trouwen? Een aarzelende, weifelende uit drukking kwam op het gezicht van het meisje. Ze was duidelijk in twee strijd en een ogenblik vreesde Car los Cabados een weigering. Toen sprak ze op lusteloze toon: Ja, Carlos, als je wilt zal ik met je trouwen. Ik wil het vuriger, dan je kunt denken, Stella. En ik zal alles doen wat ik kan, om je gelukkig te ma ken. Ik wist wel, dat je je belofte zou houden, en ik weet zeker, dat je tante blij zal zijn. Wanneer zullen we O, nu niet! riep het meisje im pulsief. Laten we daar niet over spreken. Dat kan wel op een andere dag. We hebben heel de lente en zomer nog voor ons. Voor onze wittebroodsweken, zei hij zacht. Ze stond plotseling op en zei vlug: Ik moet naar huis, Carlos. Ik zal een eind met je meelo pen, zei hij, vrezend dat hy wegge stuurd zou worden, en na de lunch zou ik gaarne je tante opzoeken. Ze zei niets, toen hy met haar in de pas ging lopen en toen zij, meestal zwijgend, voortliepen, voelde Carlos Cabados heel goed, dat zij niet te genover hem stond, zoals hij dat wel zou willen. Weliswaar had Stella be loofd met hem te trouwen, maar hij voelde zich, zoals hy zich eens had gevoeld toen hij een jongen was en vurig had verlangd naar het ei van een merel voor de verzameling, die hij aan het aanleggen was. Eindelijk had hij een nest gevonden maar het was leeg, precies zoals dit grote uur van blijdschap was. Toen Stella het huis bereikte, vond ze tante Pilar met enig ongeduld op haar wachten. Stella, vroeg ze met een voor haar ongewone opwinding, heb je Carlos Cabados gezien? Ja, tantetje, antwoordde het meisje bedaard. Heeft hij je gevraagd zijn vrouw te worden? Ja, tantetje. Ah! Hij zei me, dat hij het zou doen. Hij verlangde erg naar je. Hij maar wat heb je geantwoord, Stella? Ik heb er in toegestemd, tan tetje. Hy komt u na de lunch op zoeken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5