©&£<^UióC(B01i/t£ttti Nu sneeuw genoeg? I Lord Simon overleden Een overweldigende sneeuwval in de Oostenrijkse Alpen VELE BERGDORPEN VAN DE WERELD AFGESNEDEN Amerika wil zijn land bouwoverschotten kwijt Comets tijdelijk uit de lucht Het geneesmiddel kwam nog juist op tijd Dc arrestaties in Indonesië A DINSDAG 12 JANUARI 1954 B - M 45stc JAARGANG No. 13090 Directeur: c M v HAMERSvEDD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 t 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VREEMDE PROBLEMEN zo ingewikkelde wereld nieuwe problemen voor, welke vroeger geen problemen waren. Zo bijv. de kwes tie van de krijgsgevangenen, Wan neer in vroeger jaren de oorlog af gelopen was, deed men de deuren van de kampen open en zei tegen de gevangenen: „Maak dat je naar huis komt!" En dat lieten de losgelatenen zich geen twee maal zeggen. Tegen woordig zetten we krijgsgevangenen keurig netjes in een trein en leve ren ze af, maarsommige soor ten krijgsgevangenen willen niet naar huis gezonden worden. En daarmee scheppen zij een puzzle, waar men geen raad mee weet. Waren wij nu maar minder con sciëntieus geweest, dan zou het zo'n vaart niet gelopen hebben. 0 Dan hadden wij ingestemd met de éis van de rode Chi nezen en Noord-Koreanen om ze al lemaal uit te leveren, willens of niet- willens. Wij zouden met een zwaar probleem minder in onze maag geze ten hebben. Maar wij wilden aan de cmmu- nisten geen mensen uitleveren die zich daar bij hen niet meer thuis voelden of reden hadden voor hun leven te vrezen. Zelfs deze gevan genen willen wij niet in moeilijkhe den brengen, ook al brachten zij ons wel in de grootste moeilijkheden. Zoals men weet is bij het sluiten van de wapenstilstand op Korea overeen gekomen, dat de krijgsge vangenen van beide partijen tot 23 Januari onder toezicht zouden komen te staan van een neutrale commissie en dat de beide belligerenten in die tussentijd het recht zouden hebben, zich te wenden tot de weigerachtige gevangenen ten einde te trachten hen over te halen om alsnog te re patriëren. Door allerlei sabotage zijn de roden er niet toe gekomen om al hun mensen te bereiken; het is klaar blijkelijk hun toeleg geweest om de boel in de war te schoppen met de bedoeling om de situatie tot in het eindeloze te rekken. Zodoende is nog slechts 15 der krijgsgevange nen, die zich in handen der geal lieerden bevinden, bewerkt. De roden eisen nu, dat met de „be werking" zal worden voortgegaan ook na 22 Januari. Maar daartegen verzetten zich twee overwegingen: vooreerst dat de overeen gekomen termijn is afgelopen en dat de roden het aan zichzelf te wijten hebben, als zij niet klaar gekomen zijn; en ten tweede, dat de krijgsgevangenen zichzelf met geweld een weg naar de vrijheid zullen banen, als men ze niet vrij laat. De neutrale commissie aarzelt; zij is in zichzelf verdeeld. De Zwitsers en de Zweden in deze commissie willen vrijlaten, de Polen en de Tsje chen gaan met de rode Chinezen mee. De beslissing hangt nu af van de Indiërs, die in hun positie van vlees noch vis, goede vriendjes met het Westen en goede vriendjes met het Oosten, niet weten, welke richting zij uit moeten. Om de verantwoor delijkheid te ontwijken, hebben zij aan de voorzitster van de UNO-as- semblée, mevrouw Pandit toeval lig ook een Indiase verzocht de vergadering bijeen te roepen, om aan de UNO de beslissing over laten. Mevrouw Pandit onderzoekt nu of er een meerderheid voor een nieuwe vergadering te vinden is. Intussen heeft Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse president, zijn draai. Hij heeft altijd volgehouden, dat een conferentie met de Noord-Koreanen en de Chinezen niets uithaalt, ja zelfs dat het nooit tot een vredes conferentie zou komen. Rhee ziet de huidige ontwikkeling van de situa tie eensdeels met voldoening aan, omdat hij meer en meer gelijk krijgt, maar aan de andere kant ook met lede ogen, omdat de toestand voor Zuid-Korea voortdurend hachelijker wordt. Het is een vreemde oorlog daar in Korea; het is altijd vreemd geweest en men kan er nog vreemde dingen van verwachten. Lawines maken slachtoffers Het schijnt, dat onze Koningin net op tijd Oostenrijk heeft verlaten, want de sneeuwval, waarnaar men in de winterplaatsen aanvankelijk zo zeer verlangd had, heeft nu zodanige afmetingen aangenomen, dat men haast van een ramp kan spreken. In vele delen van Oost- en Midden- Europa woeden hevige sneeuwstormen. Tientallen lawines stortien zich gisteren in de Alpen uit op wegen, bruggen, spoorlijnen en boerderijen. Volgens de laatste berichten zijn vele inwoners van kleine dorpen in Zwitserland en Oostenrijk geheel van de buitenwereld geïsoleerd. Het aan tal ongelukken stijgt van uur tot uur. Reeds werden in de Oostenrijkse Alpen vijf en in de Zwitserse Alpen zeven lichamen gevonden van mensen die door de sneeuw werden overvallen en gedood. Zwitserland telt 11 ver misten en twee zwaar gewonden. De spoor- en autoweg tussen Lauterbrunnen en Interlaken was gister avond onder een sneeuwlaag van ongeveer tien meter dikte bedekt. In grote delen van Zwitserland en Oostenrijk is het verkeer lamgelegd. Ook uit Griekenland, Albanië, grote delen van Frankrijk en West-Duits- land wordt hevige sneeuwval gemeld. Overal wordt gewaarschuwd voor lawinegevaar. WEGEN ONBEGAANBAAR. Vele wegen in West- en Noord- Oost-Oostenrijk zijn onbègaanbaar geworden. In deze streken woeden hevige sneeuwstormen, waarbij de wind een snelheid van honderd ki lometer per uur bereikt. Dit, ge paard gaande met het omlaag ko- Lord Simon, voormalig Brits mi nister van Buitenlandse Zaken (1931 —1935), is Maandag op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Londen overleden. Hij werd achtereenvol gens minister van Buiteulandse Zaken, onder MacDonald, in 1931, minister van Binnenlandse Zaken in 1935 en minister van Financiën in 1937, als opvolger van Neville Chamberlain. Hij begon zijn loopbaan als advo caat en werd een der beste juristen van zijn tijd. Hij publiceerde in 1952 zijn autobiografie. Zijn activiteit was het grootst in de tijd van de troonsafstand van koning Edward VIII (de huidige her tog van Windsor) en tijdens de cri sis van Münohen. Hij was van oor deel, dat Chamberlain's politiek van verzoening ten aanzien van Hitier juist was omdat de Westelijke mo gendheden hierdoor tijd wonnen. Een der vreemdste gebeurtenissen in zijn leven was zijn onderhoud met Rudolf Hess, die in de oorlog in men van lawines, heeft geleid tot een verbreken van talloze verbindingen en het isoleren van dorpen. Te Feuegeniberg, in Tirol, is een gehele boerderij onder een lawine verdwenen. De boer is, met drie koeien, onder verscheidene meters sneeuw bedolven. Redders pogen hem te bereiken. De treinen in TiroJ zijn ver over tijd of rijden over andere routes'. In Tirol woedt reeds 24 uur een sneeuwstorm. In de Oostenrijkse provincie Vorarlberg zijn de eerste lawine slachtoffers gevallen. Vijf broers, die op weg waren naar de kerk, wer den onder een lawine bedolven. Drie hunner konden bevrijd worden. Op de Donau zijn ysschotsen en pakijs waargenomen. Het in boven- Oostenrijk stromende gedeelte van deze rivier is geheel bevroren. In Noord-Italië woeden sneeuw stormen. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met ijs bedekt. Tweehonderd ski'ers hebben in dé omgeving van Wenen verwondin gen opgelopen, toen zij verrast wer den door lawines. In Zwitserland werden de locomo tief en de kolenwagen van een pas> onder een lawine be- sagierstrein dolven. Tenminste 20 huizen en boerde rijen zijn in Zwitserland door lawi nes bedolven. Bij Klosters werd een huis met acht personen meege sleurd; geen van de bewoners is nog teruggevonden. Bij Schwijz konden een kindermeisje en drie kinderen bevrijd worden uit een bedolven huis, doch het kindermeisje moest met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Te Unterseen werden een vrouw gedood en twee van haar zoons ge wond. Te Altdorf kwam een vrouw om het leven en worden twee per sonen nog vermist. In Griekenland zijn dorpen door sneeuwval geïsoleerd. Troepen hon gerige wolven hebben schaaps kudden aangevallen. In enkele delen van Frankrijk en Noord-Afrika is het verkeer door sneeuwval gestremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw versperd. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waar door dorpen van de buitenwereld werden afgesloten. Volgens de weerberichten is er nog meer sneeuw- en regenval in de Noordelijke en Zuidelijke Alpen te verwachten, terwijl de temperatuur op zal lopen en dooi in de lager ge legen gebieden zal intreden. OOK NEW-YORK IN DE SNEEUW. Een hevige sneeuwstorm, een van de ergste in de laatste tien jaar, woedt momenteel in New York en naar verwachting zal in het cen trum van de stad als de storm nog even aanhoudt, ongeveer 35 centi meter sneeuw vallen. Duizenden per sonen die gewoonlijk per auto naar hun werk gaan moesten gisteren van andere transportmiddelen ge bruik maken. De weinige auto's die nog op de weg zijn kruipen als slakken over de weg. Intussen is een macht van onge- Even de bloedcellen tellen Een technica van het Laboratorium van het Sloan-Kettering Instituut te New York maakt door middel van de nieuwe „Sanguinometer" een snelle electronische telling van de menselijke bloedcellen. Het oog van het systeem is een kleine televisie-camera links boven, die opnamen maakt van een monster bloed, dat tussen twee glazen plaatjes onder de lenzen van de microscoop ligt. Een ingenieus instrument telt en analiseert, en geeft het aantal cellen op de „Microammetcr" (midden). Het televisie scherm dient als controle op de instelling van de scherpte van de micros coop en van de verlichting. Het systeem werd ontwikkeld voor medische doeleinden, ten einde de onderzoekingen door een team van David Sarnoff Centrum voor laboratorium onderzoek te Princeton (V. S.), te bespoedigen. Dit Centrum staat in nauw contact en werkt samen met het Sloan-Kette ring Instituut, waar de onderzoekingen worden verricht voor het „Memo rial Centre for Cancer and Allied diseases". veer 10.000 arbeiders op de been ge- T bracht om een poging te doen de UlCDrtlCling Van straten van de stad schoon te hou- U.1 a. den Men verwacht dat de sneeuw- DUItenlanClSe markt jacht nog heviger zal worden. j AIs eerste onderdeei van zijd poli- In Washington is een „sneeuw- j tiek voor dit jaar heeft president Eisenhower gisteren voor het Ameri- noodtoestand" afgekondigd. Overal in de Verenigde Staten zakt het kwik tot onder nul. In Min nesota wordt een temperatuur ge meld van 26 graden onder nul. Andere vliegtuig ongelukken De gehele Comet-vloot zal technisch nauwkeurig worden onderzocht. De Franse luchtvaartmaatschap pijen „Air France" en „Union Aero- maritime des Transports", die beide straal-verkeersvliegtuigen van het De „British Overseas Airways" hebben bekendgemaakt, dat zij de - zijn eentje per vliegtuig naar Groot-passagiersdiensten met straalvliegtui-1 ^YPe Comet in dienst hebben, hebben Brittannië'kwam. Lord Simon on-1 gen tijdelijk zullen staken naar aan- g^teravond eveneens besloten deze dervroeg Hess, maar deze weigerde i leiding van het ongeluk, dat zo pas toestellen „enkele dagen" aan de met hem te lunchen, omdat de nazi- met een dier toestellen is gebeurd en j |rond te houden „uit solidariteit met leider vreesde, dat het voedsel ver- waarbij 35 personen het leven verlo- de BOAC". De vliegtuigen zullen giftigd was. I ren. worden gecontroleerd. Overigens gebeuren er met ande re vliegtuigtypen ook ongelukken. Zo is in de provincie Caldas van Colum bia een Columbiaans vliegtuig neer gestort. Achttien passagiers en drie bemanningsleden vonden de dood. Bij Albacete in Spanje is een vliegtuig, dat trachtte een noodlan ding te maken, verongelukt, waar door de drie inzittenden om het le ven kwamen. Drie „Sabrejets" van de Ameri kaanse luchtmacht zijn gisteren op een oefenvlucht ten Zuiden van Frankfort neergestort wegens brand stofgebrek. De piloten konden zich redden. De jeep deed het De hoop is gewettigd, dat het 8-ja rige Oostenrijkse jongetje, Gottfried Eder, dat aan bloederziekte lijdt (haemophilie), door het inmiddels ge arriveerde geneesmiddel zal worden gered. De speciaal uit Amerika over gevlogen globuline is met een jeep naar het kinderziekenhuis te Inns bruck gebracht na een halsbrekende tocht van 7 uur over ingesneeuwde Alpenwegen. Een helicopter, die het geneesmid del eerst zou wegbrengen, kon niet opstijgen, vanwege een sneeuwstorm en een sneeuwploeg moest de jeep 50 kilometer tegemoetkomen om de weg van Kufstein naar Innsbruck begaan baar te maken. Gisteravond was de toestand van Gottfried Eder beter en de hoop, dat hij in het leven zal blijven, groeit. Tenzij zich complicaties voordoen, verwachten de dokters de jongen over tien dagen uit het ziekenhuis te kunnen ontslaan. Gottfried was blijven bloedden na dat hem op 2 Januari een kies ge trokken was en hij was door middel van bloedtransfusies in het leven ge houden. Amerikaanse torpedoboot jagers in de Rotterdamse haven De Amerikaanse torpedohootjajers, de Ü.S. „McGowan" en de I'S „Rich" lijn Maandagochtend voor een werk bezoek in Nederland aangekomen. De torpedobootjagers liggen in de haven van Rotterdam. De „Rich" op de Maas te Rotterdam. Gisteren is eindelijk van officiële Indonesische zijde meegedeeld, dat de arrestaties van Nederlanders in Indonesië zijn gedaan wegens mis drijven tegen de openbare orde. De Nederlanders worden er van be schuldigd artikel 169 evan het Indo nesische wetboek van strafrecht te hebben overtreden. Onder dit arti kel valt het deelnemen aan een ver eniging die tot oogmerk heeft het pleeen van misdrijven of van over tredingen". Het militaire commando van Dja karta heeft meegedeeld, dat in het afgelopen weekeinde twintig leden van de Pemoeda Pembantoe Kea- manan zijn gearresteerd. De meeste leden van deze organisatie zijn oud vrijheidsstrijders. De gearresteerden zouden zonder dat zij daartoe be voegd waren, in militaire unifor men hebben gelopen. Intussen gaan vrijwel alle Indo nesische dagbladen voort met het zaaien van onrust en het op losse gronden interpreteren van de arres taties van Nederlanders, Indonesiërs, Chinezen en Arabieren. De meest vérgaande voorspellin gen doet het blad Bintang Timoer, dat van de Indonesische regering zou hebben vernomen, dat het in de bedoeling ligt 1400 Nederlanders in Indonesië aan te houden, omdat zij contact zouden onderhouden met subversieve benden. kaanse Congres een nieuw land- bouwprogram ontvouwd, dat bedoeld is om de groeiende bedreiging van de Amerikaanse landbouw te stuiten. Er dient onmiddellijk gehandeld te wor den, aldus Eisenhower, om een eco nomische noodtoestand te voorkomen, welke voor onze landbouwstreken zou kunnen ontstaan. De president stelde voor, een deel van de tegenwoordige Amerikaanse landbouwoverschotten ter waarde van twee-en-een-half milliard uit de geregelde markt te houden en de thans nog geldende strenge politiek tot steun van de prijzen te vervan gen door een elastischer stelsel. Eisenhower legde er speciaal de na druk op, dat er in het buitenland een grotere markt moet worden gevon den ten behoeve van de sterk ge groeide opbrengst van de Amerikaan se landbouw. De vraagstukken waar tegenover de Amerikaanse boeren zich zien geplaatst, worden ingewik keld door het voortschrijdende ver lies van buitenlandse markten, waar van de Amerikaanse landbouw voor een groot deel afhankelijk is. President Eisenhower deelde in zijn boodschap verder mee, dat de Verenigde Staten spoedig een aantal handelsdelegaties naar Europa, Azië en Zuid-Amerika zouden zenden, die tot taak zullen hebben de buitenland se markten voor Amerika te vergro ten. Deze delegaties zullen een on derzoek instellen naar de mogelijk heden om op korte termijn de inter nationale handel in Amerikaans voed sel en katoen uit te breiden. Geen vernietiging. Een belangrijk punt van Eisenho wers nieuwe landbouwprogramma is het wegnemen van de dreiging van prijsdaling in de Verenigde Staten T elevisie-o verleg te Parijs Meer dan vijftig televisie-experts uit België, Gr.-Brittannië, Denemar ken, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Nederland en Zwitserland zijn in het hoofdkwartier van de Franse te levisie-maatschappij bijeengekomen voor een driedaagse conferentie. Zij kwamen overeen, dat zij hun pro gramma's bij wijze van experiment voor drie maanden zullen relayeren. Dit betekent o.m. dat de wedstrijden van de eindronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voet bal op de televisie-schermen in de acht bovengenoemde landen gevolgd zullen kunnen worden. AARTSBISSCHOPPEN IN RUSSISCHE GEVANGENISSEN. Volgens het Westberlijnse anti communistische inlichtingenbureau „West", zijn twee Oosteuropese aarts bisschoppen, Josef Slipyi, aartsbis schop van Lwow, en Miexelaus Rei- nys, titulair aartsbisschop van Wilna, in Russische gevangenissen gezien. Teruggezonden gevangenen hadden verklaard, dat de aartsbisschoppen tot gevangenisstraffen van tien jaar waren nage". als gevolg van de enorme overschot ten, die thans een waarde hebben van bijna vijf milliard dollar. De ver nietiging van deze overschotten, al dus de president, kan onder geen en kele omstandigheid in aanmerking komen, maar wel kunnen zU van de gewone markten geïsoleerd en op constructieve wijze gebruikt worden. Daarmee wordt ook bedoeld: hulp verlening aan volken van andere lan den bij rampen en'het opbouwen van reserves in ei gen land, teneinde die te gebruiken in geval van oorlog of in een noodtoestand. Daarom stelde Eisenhower het Congres voor, om de tegenwoordige machtiging voor het gebruik van landbouwoverschotten ten behoeve van bevriende naties te verlengen. De landbouwoverschotten, die de president van de gewone markt wil weghouden, zijn in het bijzonder die van tarwe en mais. Het soepele stel sel tot beveiliging van de prijzen voor de Amerikaanse bopren houdt in, dat de prijsgaranties van de regering ho ger zullen zijn in tijden van schaarste teneinde de productie aan te moedi gen en lager in tijden van overvloed om het verbruik aan te moedigen doch overproductie tegen te gaan. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en tot krach- tig toenemende Zuidelijke wind. Later enkele opklaringen en krachtige aan de kust mogelijk harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 13 Jan.: zon op 8.44 en onder 16.54; maan op 11.50 en onder 3.03 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 9C. OSLO hevel —2 STOCKHOLM geheel bew. —10 KOPENHAGEN sneeuw —1 LONDEN geheel bew. 5 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS geheel bew. 4 BORDEAUX mist —3 GRENOBLE zwaar bew. 3 WARSCHAU geheel bew. —6 BERLIJN sneeuw —4 FRANKFORT zwaar bew. 6 MUNCHEN sneeuw 1 ZURICH geheel bew. 2 GENEVE zwaar bew. 1 LOCARNO onbewolkt 3 INNSBRUCK regen 2 ROME half bew. 3 Korreltje Een volk wordt niet oud. wordt veroordeeld wegens „spion-1 niet verstandig; een volk blijft steeds kinderlijk (Goethe)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1