V It O O HI AI» It E liSHAIHf Welk geluidje maakte Ger? Don Camillo op de planken Hoe berekenen wij de nieuwe huur voor gedeelte van huis? Wie krijgt die 100 millioen gld.? Met een defecte stuurinrichting Hoek v. Holland binnengesleept MAANDAG 11 JANUARI 1954 ÖE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Radio-mysterie Een groot deel van luisterend Ne derland breekt zich op het ogenblik het hoofd over een geluid, dat Ger de Roos op de eerste Zondag van het nieuwe jaar door de aether heeft gezonden. Tijdens het optreden van het orkest klonk er plotseling een merk waardig toontje door de radio en Ger vertelde de verraste luisteraars dat zij nu eens moesten raden, wat dit geluid nu wel zijn mocht. Als er meer dan 6 goede inzendin gen waren, zouden de 6 uitgeloofde gramofoonplaten verloot worden. Even later klonk het typisch toontje weer door he; muziekprogramma en wederom leverde dit voor' de luiste raars, die het raadsel zouden kun nen ontwlarren, 6 gramofoonplaten op. Onmiddellijk begon Nederland te gissen en alhoewel de inzendingen niet zo veelvuldig zijn, als bij an dere attracties iets. dat wijst op de zwaarte van het thans gestelde probleem zijn er toch al 5000 brief kaarten binnengekomen, die de meest wilde veronderstellingen aan de hand doen. Een meent, dat Jan de Cler zijn neus gesnoten heeft en een ander, dat er „zei" gescheurd werd. Wat het dan in werkelijkheid ge weest is? Ger de Roos gedraagt zich als een mummie; hij heeft het geluid in zijn dooie eentje op de band vastgelegd, Drie verkeersonge vallen in Amsterdam Twee doden één zwaargewonde Zaterdagavond evert voor acht uur is op de Stadhouderskade te Amster dam de 47-jarige H. L. uit Amster dam,, die met zijn fiets aan de hand op de rijweg liep, door een perso nenauto aangereden. De man is met zware verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, waar hij laat op de avond is overle den. Zondagmiddag kwamen op het kruispunt Bos en Lommerweg-Mul- tatuliweg te Amsterdam een perso nenauto en een gemeentebus van lijn F met elkaar in botsing, waarschijn lijk, omdat de bestuurder van de personenauto geen voorrang ver leende. De man, de 65-jarige W. F. uit Amsterdam werd ernstig ge wond. Bij aankomst in het Wilhel- mina Gasthuis bleek hij te zijn over leden. Twee inzittenden van de perso nenauto, jongetjes van 9 en 13 jaar kregen, lichte verwondingen. Van de 50 passagiers van de autobus werd niemand gewond. Zondagmiddag is een voetganger, die weifelde bij het oversteken, op de Martelaarsgracht bij de Nieuwen- dijk door een personenauto aangere den. De man, de 74-jarige Amster dammer J. F. W. is met zware ver wondingen naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Auto reed door spoorbomen Politie staat voor raadsel Een personenauto, die kennelijk aan smokkelaars toebehoorde, is in de nacht van Zaterdag op Zondag te Maarheeze (N.-Br.) in volle vaart door de gesloten spoorbomen gere den. De wagen kwam enkele kilometers zodat zelfs de technici in Hilversum niet weten, wat voor geluid door de radio gezoemd heeft. Gisteren kon men voor het laatst het merkwaardige geluid horen en in een van de volgende uitzendingen van Ger zal hij het mysterie onthul len. Ondertussen heeft Ger 1000 inzen dingen al nagekeken en daarbij was er slechts één, die in de buurt van de waarheid kwam. De Nederlandse gezant, de heer A. J. Th. van der Vlugt, is Vrijdagavond te Helsinki op 59-jarige leeftijd ten gevolge van een attaque gestorven. Te Colijnsplaat is de varkensboer derij van W. de B. door brand in de as gelegd. Een dertigtal varkens kwam hierbij in de vlammen om. Bovendien moesten vele gewonde dieren afgemaakt worden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat er uit een kachel waarop varkensvoer werd klaargemaakt vuur viel. De schade wordt geheel door de verzekering gedekt. „Minister, schiet nu toch eens op met die tunnel.'" Adres uit het Noorden De zes Kamers van Koophandel ran Noordholland zijn van plan, in een adres aan de minister van ver keer en waterstaat aan te dringen op versnelling van de tunnelbouw bij Velzen. Zij stellen voor, de bouwtijd van vier jaar aanmerkelijk te bekorten door invoering van en twee- of drie- pi oegenstelsel bij de aannemings maatschappen, die het werk nu slechts in een achturige werkdag uit voert. Intussen zou een noodoplos sing moeten worden gezocht om het oponthoud, dat reeds in de zomer van dit jaar bij de ponten kan wor den verwacht en in de komende ja ren nog erger zal worden, zoveel mogelijk te beperken. Het overbren gen van een pont van de Hembrug, die vrijkomt door het inleggen van de Donaupont, kan slechts tijdelijk enige verlichting brengen in de si tuatie te Velzen. De Haagse Kamer van Koophan del zal zich Dinsdag uitspreken over de wenselijkheid, zich bij het voor genomen adres aan Minister Algera aan te sluiten. Wereldpremière te Arnhem In tegenwoordigheid van tal van; de communistische burgemeester, door Rob de Vries. Deze beide laat- sten oogstten een hartelijk applaus. Johan Walhain had de scènes en be drijven aan elkaar gekoppeld door autoriteiten, waaronder de Commis- v0°r ,ee" saria der Koningin in Gelderland, bur- tmtfn (^houden doek.. Dit gemeester van Arnhem en vele bur- „Sï1 S ""'w016? episo- gemeesters uit omliggende plaatsen, de' v™ f werd Zaterdagavond in de Arnhem- Van de grote rollen se Schouwburg onder grote belang-1 w°rden d.!e stelling de wereldpremière gegevenzeres Beek, oude onderwy van het toneelstuk „Don Camillo en I de kleine wereld", dat door Johan Noni Lichtveld had voor de dé- Walhain naar het gelijknamige boek i S,ors gezorgd. De beelhouwer, Paul van de Italiaanse auteur Guareschi I Gregoire voor beelden. De uitvoering is geschreven. I van <*e décors was van Henk Cordu- wener. Johan Walhain, die de rol van de j Na afloop van de voorstelling werd koster zou spelen, was door een keel- j spelers en speelsters een bloemen- aandoening verhinderd op te treden, hulde bereid. Burgemeester Matser Hij werd vervangen door Anton van Arnhem zeide het onnodig te Burgdorffer, die zijn rol gedeeltelijk vinden te schetsen, welk een figuur moest lezen. De regie had Kees van I Van Dalsum is voor het Nederlandse Iersel. „De stem van Christus" werd toneelleven. Hij wees nog even op de vertolkt door Jaques Snoek. Don Ca- j vijf en zestigste verjaardag, die Van Slechts gedeelte van prijs wordt verhoogd De berekening der nieuwe deel- huren is voor velen een moeilijk probleem. Wij zullen daarom trach ten belanghebbenden enigszins weg wijs te maken in deze ingewikkelde materie. Onder deelhuur verstaan wij de gedeelte van het gebruiksgenot van het gehele huis. Op 31 December 1953 is de deelhuur derhalve 1/3 1248.416.verhoogd met 20 of 83.20, derhalve in totaal 499,20. Hierbij komen nog de naar redelijkheid geschatte kosten van het verbruik van water, gas en elec- triciteit, zijnde 180,per jaar. De meubelen bedroeg op het ogenblik van ingebruikgeving 500.Van dit bedrag betaalt de onderhuurder per jaar 20 of 100.De totale onderhuur bedraagt derhalve op 31 huur van een gedeelte van een zelf- December 1953 f 499,20 f 180.— standige woning De hoofdhuren zo noemen wij de huren van zelf standige woningen worden met 17. 20, 23, 26 of 29 verhoogd, af hankelijk van de klasse, waarin de betrefende gemeente is ingedeeld. Deze verhogingen kunnen niet zon der meer op de deelhuren worden toegepast. millo zelf werd gespeeld dóór Albert van Dalsum en de rol van Peppone, 55.000 werklozen minder Het direct beschikbaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten steeg in December als gevolg van het winter seizoen met 29.375, hetgeen volgt uit de toeneming van het aantal werk lozen van 66.326 tot 91.206 en het aantal op door de D.U.W. gesubsi dieerde objecten werkzame personen van 15.911 tot 20.406. He beschikbare aanbod van bouw vakarbeiders steeg van 12.464 tot 19.645, veenarbeiders van 1655 tot 2281, metaalarbeiders van 5045 tot 5882, transportpersoneel van 5453 tot 6873 en losse arbeiders van 15.158 tot 20.860. In vergelijking met eind 1952 lag het direct beschikbare aanbod eind 1953 rond 55.444 lager. Deze aanzien lijke daling is een gevolg van de uit de watersnood voortvloeiende werk gelegenheid, de gunstige weersom standigheden in de verslagmaand, de opvallende conjunctuurverbetering In de ouderdom van 74 jaar is 0met name in de metaalnijverheid en Zaterdagavond te Vught plotseling verder defect te staan en de inzitten- in de textiel, de schoenen- en con- overleden mr. G. van Zinnincq Berg- den namen met medeneming van de'i nummerplaten de benen. De politie, die onmiddelijk een on derzoek is begonnen, ontbreekt ieder spoor. Dalsum enkele dagen geleden had gevierd. De deelhuren worden van de hoofdhuren afgeleid. Maatstaf voor de berekening van de deelhuur is het gebruiksgenot, dat het gehuurde gedeelte verschaft. Is dat gebruiks genot b.v. het derde gedeelte van het gebruiksgenot van het gehele huis, dan is de deelhuur ook het derde ge deelte van de hoofdhuur. Deze deel huur wordt met 20 daarvan ver hoogd, indien de verhuurder tevens hoofdbewoner van hetzelfde huis is. Deze verhoging is bedoeld als een vergoeding voor het ongerief, dat de hoofdbewoner door de inwoning on- drveindt De Huurwet kent deze ver goeding toe aan elke hoofdbewoner om het even, of hij eigenaar van het huis is dan wel huurder, tevens on derverhuurder. Uit de aard der zaak blijft deze vergoeding achterwege, indien de verhuurder rechtstreeks aan verschillende personen elk een deel van het huis heeft verhuurd en zelf elders woont. Aan de hand van enkele voorbeel den zullen wij thans trachten aan te geven, op welke wijze men de nieu we deelhuur kan berekenen. Vele deelhuurders betalen meer dan het geen zij wettelijk verschuldigd zijn. In het volgende voorbeeld zullen wij echter aannemen, dat de deelhuur van 31 December 1953 in overeen stemming is met de wettelijke nor men Voorbeeld I. Op 31 December 1953 bedroeg de hoofdhuur 1248.per jaar. Het gebruiksgenot van het onderverhuur de gedeelte is gelijk aan het derde Om de „Teyler-erfenis' legaat alsnog toegewezen te krij gen. De dagvaarding tegen de exe- v™,. a* cuteuren van de Teylerstichting, die nrncpo irpvncrif wnrd^n nver «if in rechten worden vertegenwoordigd proces gevoerd worden over de erfe- T ,FO„ nis van Pieter Teyler van der Hulst. door mr. J. van der Hoeven, is dezer dagen van de Haarlemse Rechtbank -f 100.— 779,20 per jaar. Om de nieuwe onderhuur te bere^ kenen, gaan wij eerst na, hoe hoog de nieuwe hoofdhuur wordt. Het oude bedrag van f 1248.is samen gesteld uit een basishuur van 1200. en 4 van f 1200.— of 448.—. Deze 4 is de hoofdhuurder ver schuldigd aan de eigenaar, omdat hij aan vier personen, die niet tot zijn gezin of personeel behoren, inwo ning verleent. Deze verhoging we gens meervoudige bewoning is per 1 Januari 1954 afgeschaft. Wij trek ken dus het bedrag van 48.van de f 1248.af en houden dan 1200.over. Aangezien de woning is gelegen in een eerste klas ge meente, wordt het bedrag van 1200.vervolgens met 17 ol f 204.— verhoogd. De nieuwe hoofd huur wordt dus 1404.Voor de berekening van de nieuwe deelhuur nemen wij nu het derde gedeelte van f 1404.d.i. 468.Dit be drag wordt weer met 20. of f 93,6( verhoogd. De nieuwe deelhuur wordt dus 561,60 4- 180.(gas, water en electriciteit) f 100.(stoffe ring en meubelen) 841,60. In bovenstaand voorbeeld hebben wij duidelijkheidshalve alle factoren als bekend verondersteld. In de prak tijk zijn die factoren niet altijd be kend. Met name levert de vaststel ling van het evenredig gedeelte van 't gebruiksgenot grote moeilijkheden op Soms weet de deelhuurder niet, hoe hoog de hoofdhuur is. Als de hoofdbewoner tevens eigenaar van het huis is, moet de deelhuur afge leid worden van een denkbeeldige hoofdhuur. Meestal kunnen wij echter ook een andere berekeningsmethode volgen, waarbij het evenredig deel van het gebruiksgenot en het exacte bedrag van de hoofdhuur niet bekend be hoeven te zijn. Voor een goede uit komst is het wel nodig, dat de deel huur van 31 December 1953 juist is. Wij nemen weer aan, dai dit inder daad het geval is. In hetzelfde voor beeld gaan wij nu uit van de deel huur, welke op 31 December i'»53 verschuldigd is, t.w. 779,20. Wij trekken nu 180,(water, gas en electriciteit) en 100,— (scoffering en meubelen) van het bedrag van 779,20 af en houden dan f 499,20 over. Dit bedrag moet gelijk ziin aan 120 van het evenredig deel van de hoofdhuur op 31 December 1953. Indien wij dit bedrag verme nigvuldigen met dezelfde breuk of breuken, waarmede de onbekende Ditmaal is de heer Ch Weeerif uit uitSeSaan- De. erfgenamen worden hoofdhuur van 31 December 1953 nusterdmnf mede .^namenseen eroeo vertegenwoordigd door mr. E. Em- vermenigvuldigd moet worden, dan mering uit Amsterdam. fectie-industrie en tenslotte de plaat- mann, die meer dan vijftig jaar ad- singsmogelijkheid voor arbeidskrach ten op additionele openbare werken, boerenwerken en cultuurtechnische werken. Amsterdam, mede „namens een groep erfgenamen" opgetreden tegen de executeuren van de Teylerstichting, om de toewijzing van het legaat van ƒ1.000.000 dat de in 1778 gestorven Pieter Teyler van der Hulst ver maakte aan zijn echtgenote. Het le gaat bestond uit obligaties waarvan de waarde intussen is gestegen tot bijna honderd millioen gulden. Aan dit legaat is nimmer uitvoering ge geven, omdat andere regelingen wer den getroffen. Later is van de zijde van de erfgenamen van de echtge- torschip „Stad Haarlem" van de note, Catharina Olthoff, gepoogd dit HalcyconlUn N.V. te Botterdam meldde met motorschade rond te drijven ter hoogte van Goeree. De sleepboten Blankenburg en Schelde voeren ter assistentie uit. De sleepboot Brandenburg be reikte als eerste de „Stad Haarlem" en maakte het vast. De „Schelde" keerde toen terug, omdat de Neder landse „Humber", die op weg was van Southampton naar Rotterdam, krijgen wij 120 van hetzelfde vocaat procureur bij de arrondisse- ments-rechtbank in den Bosch is ge weest en verder o.a. proost van de Illustre Vrouwenbroederschap te Den Bosch. NEDERLANDS MOTORSCHIP IN NOOD Het 4518 br. reg. ton metende mo- dichter in de buurt was en deze kwam onderweg de „Stad Haarlem" helpen. Om vier uur Zondagmiddag kwam de beschadigde „Stad Haarlem" Hoek van Holland binnen gelopen. Het schip had geen motorschade, zoals men eerst dacht, maar een defecte stuurinrichting. De „Hunuber" was op de thuisreis na een verblijf van 11 maand buiten Nederland en maakte de laatste etappe van zjjn reis dus ook nog productief. Geen prijsverhoging bij de Spoorwegen? Naar aanleiding van een desbe treffend bericht delen de Neder landse Spoorwegen mede, dat hoe wel zij de ontwikkeling van de loon- en prijsverhogingen uiteraard nauw keurig volgen, zij noch verhoging van de reizigers-, noch verhoging van de goederentarieven in overweging heb ben. evenredige deel van de nieuwe hoofd huur. De hoofdhuur van 31 Decem ber 1953 is gelijk aan 104 van de basishuur. De basishuur is dus 100/104 maal de hoofdhuur van 31 December 1953. Dit product moet weer vermenigvuldigd worden met 117/100 om de nieuwe hoofdhuur te krijgen. 120 van het evenredig deel van de nieuwe hoofdhuur is dus 100/104 X 117/100 X 499,20 561,60. Volledigheidshalve laten wij hier nog even de afgeschafte verhogings percentages wegens meervoudige be woning volgen. Tot en met 31 De cember 1953 is de hoofdhuur met 4, 8% of 13 verhoogd, al naar ge lang de hoofdbewoner 4 of 5, 6 of 7 dan wel 8 of meer personen in huis heeft, die niet tot zijn gezin of per soneel behoren. Voorbeeld n. Op 31 December 1953 bedroeg de wettelijk verschuldigde deelhuur (na aftrek der bijkomende voorzienin gen) f 678,per jaar. De hoofdbe woner verschaft inwoning aan 8 per sonen. De woning is gelegen in een gemeente der derde klas, waar de algemene huurverhoging 23 is. De nieuwe deelhuur wordt nu 100/113 X 123/100 X 678,— f 738,—. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er nog op, dat deze bere keningsmethode alleen juist is voor envoudige gevallen. Zij is o.a. niet juist, indien in de hoofdhuur een bedrag is verdisconteerd wegens door de eigenaar aangebrachte verbete ringen. De nieuwe algemene verho gingspercentages worden n.l. niet ever dit bedrag berekend. Mr. C. A. Baron BENTINCK. Wat lezers schrijven Leiden. 11 Januari. In uw naschrift van 8-l-'54 schrijft u, dat wanneer er soms een gulden te veel betaald wordt, dat het dan met de volgende afrekening weer goed gemaakt wordt, mar dit is on juist, want het is zó, dat wanneer de rekening eventueel te hoog is, dus dat men teveel betaald heeft, blijft dit staan, totdat men geen verbrui ker meer is van de gemeente Leiden, dus totdat men verhuist buiten de gemeente of overlijdt. Dit is nu de onbillijkheid waar het om gaat. De verbruikers zijn heus wel bereid om het geleverde te betalen, maar niet om te veel te betalen, met het voor uitzicht, dat het te veel betaalde mis schien wel 10, 20 of 30 jaar of nog langer renteloos moet blijven staan. Dit is natuurlijk onbillijk. Daarom wordt er zoveel gesputterd onder de verbruikers en niet ten onrechte. (Het gaat dus niet om het prin cipe van de voorlopige rekening, maar over de kans, dat men de eer ste keer teveel betaaldt en dat dit teveel voortdurend blijft staan. Wij menen echter te weten, dat de eer ste voorlopige rekening, die de Lichtfabrieken presenteren, aan de lage kant is, zodat de definitieve re kening eerder hoger dan lager is. In ieder geval zal de eerste voorlopige rekening lager zijn dan de hoogste definitieve rekening in de loop van het jaar, zodat men steeds een keer gelijk komt. Er zullen dus ieder jaar enige maanden zijn, dat men een te goed heeft, maar ook enige maanden, dat men een schuld heeft. Beide val len tegen elkaar weg. Redactie). goed gekleed voor een gering bedrag LEUKE JAPON, in modern ruitdessin met tricot kraag- en mouwgar nering. In de kleuren rood, groen of grijs. Maten 38-44 |3«80 LEIDEN ALPHEN

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8