De 6e Groninger glijdt in zee Nederland spaart voldoende voor noodzakelijke investeringen Nederland gaat van de zomer in Noordzee delven naar goud Felle brand te Zutfen bracht duizenden guldens schade Vleermuizen gaan Limburgse St- Pietersberg ontwijken Kloostcrbrand in Panningen Het wonder MAANDAG 11 JANUARI 1954 uE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD PAGINA 3 Minister heeft 'n dieptebommen toegepast. niet meer worden geweten (Van een speciale verslaggever). Notabelen op en vletje. cretaris Moorman, los van elke amb- telyke inslag en zo echt het yertiaall Omdat vanwege de Bouwmaat- van de dag. Zijne Excellentie gingschappij waa herinnerd aan het met namelyk op geestige wijze de ge-1 annlng veHbeide ogenblik van de schiedems van alle Nederlandse oor- „^„2^ die na een te waterla- zêrïiedën "reloven. tiat een hcliin b?gsbodems na, die ooit de naam van ting pleegt te volgen, heeft Z.Exc. Jï, Groningen hebben gedragen Daar MoBornfannsop „estiee wiize te ken- t, nemen, ondanks het verwijt dat men maar tenslotte door Enge- we, eens hoorti als zou een Ministe- geweten hebben. Dit laatste slaat vlot zal varen, indien het door vrou- was "reeds' in'1641 "de&Gr "f "die twen i Moormann °P ^estjgewijze te ken- wenhand wordt te water gelaten. ^D^0nereerde en^Geinige SÏÏ 1 ??n .«•«J™* dat het Muwtene van Als het waar is, dan wacht de onder- fater opereerde en weinigejaren Marlne nleuwe laEer wel zal over- zeebootjager „Groningen", bestemd gtreed voor de Koninklijke Marine, een |and werd buit gemaakt. ~De~ Gr.'"III goede vaart. Want dit jongste en j uit 1665 voer met 70 stukken voor! rie wel «n geheugen, maar geen ranke product van de Ned. Dok- en de admiraliteit - an Friesland, doch Scheepbouw-maatschappij is Zater- werd reeds in 168g te Medemblik dag voorspoedig in het IJ gegleden, onttakeld. Nog steeds in dezelfde nadat mevrouw S. de Booij—De eeuw üep het fregat Gr jy te wa_ Benckendorff, echtgenote van de chef ter legde het echter in 1706 al tegen marmestaf vice-admlraal A. de Booij,de Franse overmacht. Tenslotte in op traditionele wijze een versierde j 1863 sneefde op zesjarige leeftijd het fles champagne tegen de boeg van het schroefstoomsehip Gr. V. gepavoiseerde zeevaartuig had laten j En nu komt spoedig de nieUwe stukketsen. „Groningen" in de vaart, zesde in de I serie van twaalf onderzeebootjagers, Overigens kwam er meer vrolijk- j meter lang, met een standaard heid aan deze doopplechtigheid te waterverplaatsing van 2450 ton en pas; nooit eerder hebben wy by een berekende snelheid van 36 zee- zulk storm- en regenweer een tewa-mjjien per uur> bemand met 268 kop- terlating op een der scheepswerven pen £)e bewapening zal bestaan uit bijgewoond. Het gutste van de hemel, vjer snelvuurkanonnen in dubbelto- terwijl autoriteiten op het hoge rens> bedoeld zowel tegen zee- als platform de plechtigheid gadesloe-luchtdoelen. Verder bestaat de be- gen en een muziekkorps onverstoord wapening uit mitrailleurs en bestry- het Wilhelmus blies. Doch niet zodra dmgsmiddelen van het nieuwste type, had de oorlogsbodem in wording i verwant aan het raketwapen. Overi- Aldus minister Van der Kieft In Nederland wordt momenteel voldoende gespaard, om het Ne derlandse productie-apparaat over eenkomstig de groei van de bevol king uit te breiden. Een besparing van 14 tot 15 percent van het natio- op de notabelen van Hoorn in onze naje inkomen is volgens een bereke- gouden eeuw, die midden op zee wei- I ning van dr Holtrop, president van gerden, het voor hen gebouwde de Nederlandsche Bank voldoende schip van de bouwers over te ne- om aan aue investeringen te vol- men. „Dus dan zijn we eigenaars",doen, en nog een marge voor aflos- concludeerden die bouwers, en zij singen over te houden In 1952 wa- lori ren de besparingen 16,34 percent, in verzochten de onthutste notabelen midden in de vaart de boot te ver laten. Op een vletje werden zij vry- 1951 15,71 percent en in 1950 14,9 percent. Aldus de minister van Fi nanciën de heer J. A. van de Kieft in een rede voor de leden van de Groninger Commerciële Club en een groot aantal genodigden. Tenslotte zeide Z.Exc. te verwach ten, dat deze jager zal worden be mand met even goede mensen als op de koopvaardijvloot. Daarbij sloot zich aan H.M.'s com missaris van Groningen Ebels, die er bovendien op wees, dat zijn pro vincie zich niet slechts aan het wa- ter heeft moeten ontworstelen, maar spaargewoonten heeft plaats gevon- een rij scheepsbouwers telt, in staat den ^en neemt zell het risico niet Minister van de Kieft belichtte in zijn rede het probleem van het risi- wordt verkregen. De minister wees er nog op, dat in Egeland en Ame rika institutionale beleggers er steeds meer toe overgaan hun beschikbare gelden in aandelen te beleggen. In Nederland wordt hiermede mo menteel een proef genomen. Er is hiertoe een beleggingsfonds gesticht door de bedrijfspensioenfondsen en ondernemingsfondsen, waaronder die van de grafische industrie, dat uit sluitend geld belegt in aandelen. Er zijn verder nog verschillende plan- ren in studie, waarbij men onder meer een gedeelte van de beschik bare gelden in aandelen en de rest in obligaties wil beleggen. Het is niet uitgesloten, aldus de minister, dat de toekomst een tekort aan risicodragend kapitaal zal bren gen, zodat men thans reeds naar mo gelijkheden zoekt om een deel van het risicomijdend kapitaal over te hevelen naar de sector van_ het zo genaamd risicodragend kapitaal. De minister verklaarde tenslotte, dat een voortdurende studie van dit codragend en risicomijdend kapitaal. probleem van groot belang is. Deze Hij constateerde hierbij dat er een volkomen structuurwijziging in de af om in een der cantines van de werf „Oost" soelaas te vinden en ver kwikking bii champagne en andere smakelijkheden. om jaarlijks veertig kustvaarders en dfK.h ]aat de eevoeeliik over H? g6nS °PSemerkt' dat traditionele I veel andere schepen af te leveren. !aan de verzekeringsmaatschappijen, ten, of ook de genodigden troKKen Hjerdoor vindt er hoe ianger hoe meer een overheveling plaats van I op, dat eind 1952 het vermogen van bedrijfs- en ondernemingspen- j is momenteel in volle gang, doch men mag niet verwachten dat een ge makkelijke en vlotte oplossing zal worden gevonden. De moord te Echteld Verdachten spreken elkaar steeds tegen Momenteel zijn de vier inwonen van Echteld, die verdacht worden In April 1951 de veeboer Melis van Krieken gedood te hebben, in vier verschillende gevangenissen opgeslo ten om een onderling contact te ver hinderen. Zoals men zich zal herin neren, is de arrestatie zo onverwacht en zo vlug geschied, dat de verdach ten ook van te voren geen verhoren onder ogen hebben kunnen zien. Deze maatregelen beginnen nu reeds vruchten af te werpen, want tijdens de verhoren blijkt iedereen er een andere lezing op na te houden, zodat de justitie slechts gesterkt wordt in haar mening, dat z(j de juiste mensen gearresteerd heeft. De zwaarste verdenking gaat mo menteel uit naar de zwager van de vermoorde, die door een loslippigheid tijdens een ruzie de aandacht van de justitie op zichzelf en zijn familie leden gevestigd heeft. Ondanks bezwarende getuigenver klaringen blijft de man echter ont kennen de moord te hebben ge pleegd. De vijf voorgangers. Maar het smakelijkst van al was toch wel de dooprede van staatsse- Aether'-1" «'""n DINSDAG Televisie-programma VARA. 20.15 Actualiteiten o.a. weerber.; 20.30 ,.Een hoedje van pa pier"; 20.35 Drie probeersels van Willy van Hemert; 21.05 Film. 21.20 Twintig vragen. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Waterstanden. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor het kind. 11.00 Voor de zieken 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette oik. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor do vrouw. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Gram. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Fanfare-ork. 19.30 Vocaal kwart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Lichte muz. 22.05 Dansmuz. 22.45 „De woelige wereld", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en li turg. kalender. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gevar. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- conc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20- Amus. ork. en soliste. 13.50 Gevar. progr. 14.40 Kamerork. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicita ties voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: J. W. Gravenhorst: Rijksde len overzee": Het werk van Sticusa in de Nederlandse Antillen". 18.00 Amus. muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Het schoenmakersfeest" of „Een vrolijk spel van het edel ambacht", hoorsp. (In de pauze: Gram.). 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Radio Fhilharm. ork. Schat van 75 millioen In de Noordzee, ter hoogte van Den Helder, nabij het Molengat, is in Augustus 1917 na een torpedo-aanval het Duitse schip „Renate Lannardt" gezonken. De lading bestond onder meer uit een ton cacaoboter, 60 ton cokes, een hoeveelheid rum en, naar later bekend geworden is, een enor me schat aan goud, zilver en juwelen. Deze goudschat, geladen in 464 kistjes, was tijdens het laden te Rot terdam op geheimzinnige manier 's nachts aan boord gebracht. Slechts de officieren van de „Renate" waren van de aanwezigheid van het goud op de hoogte, benevens een stoker, die deserteerde voor het schip aan zijn laatste reis met ongelukkige af loop begon. Deze stoker, thans tot Nederlander genaturaliseerd en in IJmuiden woonachtig, heeft het ge heim van de „Renate" onthuld. Eerder had men echter ook al een vermoeden van de aanwezigheid van het goud, temeer daar afschriften van assurantiepapieren van een Ham- burgse verzekeringsmaatschappij ook op de aanwezigheid van goud duid den. meter hoogte. De put wordt een ijzer en betonconstructie met een gewicht van bijna 1000 ton en een waterver plaatsing van 1170 ton. Het gevaarte dat over drie k vier maanden gereed zal zijn, wil men via het Noordzeekanaal naar Den Helder slepen. Op de plek waar het wrak van de „Renate Lannardt" rust door peilingen nauwkeurig bekend wil men de werkput laten zak ken. Het wrak rust op 21 meter diep te, onder een laag vaste klei Op de ze kleilaag denkt men de werkput te kunnen vastzetten, waarna van de werkkamer der put uit, te bereiken via een toegangstoren, de aanval op de goudschat wordt ondernomen. sioenfondsen 1310 millioen gulden bedroeg, dat van de levensverzeke- «j ringmaatschappijen vier milliard en I JYlIlUCrCn SpCClQCIl dat van het algemeen burgerlijk j pensioenfonds zelfs vijf milliard JU CC VUUr gulden. I De oorzaken van de verschuiving Door onvoorzichtigheid van kin- naar sparen in risicomijdend kapi- I deren bij het stoken van een vuur- taal worden, zo zei hij, veelal gezocht' tje Is Zaterdagmiddag om half vijf kerd. De schade aan de goederen he in de te hoge sociale lasten en de brand uitgebroken in een pand van - hoogte van de pensioenpremies, ter- een overslagbedrijf aan de Dreef te wijl dan ook nog als arugment dient i zutphen. een te zware belastingdruk. Minister van de Kiefst achtte het zeer de vraag, of men meer risico loopt met beleggingen in aandelen dan in obligaties. Ook professor Ten Doeschate meent dat dit groter risico niet aanwezig is, waarbij hy er op wijst, dat bij belegging in aandelen bovendien nog een groter rendement Te ongezond De onderaardse gangen van de St. Pietersberg zijn van oudsher een ge liefde overwinteringsplaats geweest voor vleermuizen. Zij houden hier Eerste poging mislukt. jaarlijks hun vier-maandelijkse win- terslaap van November tot Maart, en In de jaren voor de oorlog heeft komen blijkens onderzoekingen een groep Zaankanters reeds een ber- door controle van geringde dieren gingspoging ondernomen, die wegens uit België en Duitsland en het het ontbreken van het geschikte ma- j uiterste noorden van ons land, om- teriaal op niets uitliep. Direct na de dat de vleermuizen in de grotten bevrijding verenigden de initiatiefne. mers zich tot een „coöperatieve ber gingsvereniging", die gedeeltelijk met buitenlands kapitaal werkt. Thans met groot materiaal. Deze bergingsvereniging zal de ko mende zomer een grootscheepse po ging doen de goudschat, die een waarde vertegenwoordigt van onge veer 75 millioen gulden, aan de zee te ontrukken. Er wordt daartoe in Zaandam een enorme werkput gebouwd van 26 van de St. Pietersberg een voor hen aangename constante temperatuur en een hoge vochtigheids-graad vin den. In de afgelopen weken hebben deskundigen verbonden aan het zoölogisch museum uit Utrecht opnieuw een vleermuizen-telling ge houden en men kwam tot een veel geringere hoeveelheid overwinteren de vleermuizen „Slaapzalen" verdwijnen Enerzijds vindt deze vermindering zyn oorzaak in het zachte weer van November en December, zodat de Van villa naar de cel vleermuizen geen „wanner" over- j winterings-plek optochten, doch w* j daarnaast blijken er ook andere re- De gemeente politie te Vught heeft d de gcieerden doen vre- een man gearresteerd, die er van dat de duur het vlecrmui. wordt verdacht In samenwerking met „„-centrum in de St. Pietersberg een vrouw m verscheidene delen van zaj verloren gaan. het land particulieren en winke- - - OOM(a herS Vn°°l>MZem'en gUldenS beb' g^f?raXglnPvan de'Serg door d; ben opgelicht. j waardoor vele gangen ver- dwijnen en andere instorten. De man, die sinds een half jaar een villa in Vught bewoont, zou voor- dien zijn „jachtterrein" o.m. te Am- j sterdam, Den Haag, Rotterdam en Vastgesteld is, dat op een afstand verscheidene gemeenten in het Zui- van ongeveer 60 meter van de unieke den van het land heben gehad. z.g. vleermuizen-kraamkamer in een Voor zover de politie thans na kan der berggrotten zich een instorting gaan zou met deze zwendel een be- heeft voorgedaan, die de kraamka- drag van 15.00 tot S 20.000 zijn ge- mer onbereikbaar heeft gemaakt, moeid. i Men kan dus niet nagaan, of deze Kraamkamer" onbereikbaar kraamkamer, die de a.s. mama-vleer muizen met onfeilbaar instinct wis ten te vinden, nog wordt gebruikt. Paardenmest! Bovendien moet worden vastge steld, dat de champignon-teelt in de St. Pietersberg ernstige schade on der de overwinterende vleermuizen heeft aangericht. De kwekers gebrui ken n.l. voor het vormen van de teeltbedden paardenmest, die bij het broeien een voor de vleermuizen vergiftigende uitwerking heeft Door deze factoren zal naar men vreest, de St. Pietersberg als een vleermui zen-centrum binnenkort ophouden te bestaan. Koninklijke familie terug van vacantie Koningin Juliana en de vier prin sessen hebben gisteravond om kwart over zes per postauto Grindelwald, waar zij hun wintervacantie hebben doorgebracht, verlaten. Zij vertrok ken om half acht gisteravond per trein uit Interlaken en worden van daag in de loop van de dag in ons land verwacht. In de loods en de silo waren Opge slagen 55 ton melkpoeder in balen Vermeende hagelbui 1 Omstreeks kwart voor zeven werd gisteravond een uitslaande brand ontdekt in de Westelijke vleugel van het kloostergebouw der paters Laza risten te Panningen, waar op dat moment een aantal studenten een lezing volgde. De aanwezigen hadden wel een knetterend geluid gehoord, maar meenden dat dit door een hagelbui werd veroorzaakt. Bij de tegenover het klooster lig gende burgemeesterswoning werd de brand het eerst ontdekt en aangezien grote vlammen boven het gebouw uitsloegen, en vonken op de daken van de omliggende huizen terecht kwamen, werden terstond de brand weren van Venlo, Roermond, Meijel en de gemeentelijke brandweer van Helden-Panningen gealarmeerd. Bin nen een kwartier kon, mede dank zij het feit, dat een brandmuur de bran dende vleugel van het andere deel van het gebouw scheidde, de brand worden gelocaliseerd tot de tweede verdieping en de zolder. Op deze tweede verdieping waren een toneel kamer met materiaal, coulissen enz. een timmerwerkplaats, een boekbin derij, een photografie-afdeling, en enige materialen opgeslagen. Deze verdieping en de zolder brandden ge heel uit. De gebouwen zijn wel, de inventaris is niet verzekerd. VECHTPARTIJ OP DE ZEEDIJK Het is in de nacht van Zaterdag op Zondag weer even rumoerig ge weest op de Zeedijk te Amsterdam. Omstreeks het sluitingsuur van de café's 2 uur raakten circa 30 personen met elkaar slaags. Toen zij zich op last van de politie niet wil den verwijderen, maakten de agen ten gebruik van hun sabels om de vechtenden uiteen te dryven. Het is niet bekend of hierbij' personen gewond werden. Rheamatlfche Pijnen slopen Uw krachten- Haar ze vreten ook in op Uw homear en gesteL Laat dat toch nie' zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) en circa 30 ton meel, die een prooi der vlammen werden. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen. Loods en silo brandden uit. De muren van de silo, hoewel ge scheurd, bleven staan, het dak brandde af. Het pand was verze- draagt ruim honderdduizend gulden. De melkpoeder was niet, de bloem wel verzekerd. Omstreeks zes uur was de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, en de brand met negen stralen bestreed, het vuur meester. Zij kon zich daarna beper ken tot de nablussing, die de gehele nacht nog in beslag nam. H il rumoer te Rijssen Meisjes nemen ontslag De ruim 40 meisjes, die in het be gin van de vorige week bij een jute- fabriek te Rijssen in staking zijn ge gaan, na ccn conflict met de bedrijfs leiding, hebben besloten het werk niet meer te hervatten en het door de directie aangeboden ontslag te aan vaarden. Dit besluit werd Zaterdagmiddag in een te Rijssen gehouden verga dering genomen. Slechts zes van de 49 stakende meisjes waren het hier mede niet eens. Zij wensen het werk by het bedrijf te hervatten. De overi gen zullen bij andere Twentse be drijven werk zoeken, naar werd mee gedeeld. j Baby gestikt door petroleum-walm Door een walmende petroleum lamp is Zondagmorgen om half zes een baby van twee maanden van. het echtpaar B. te Vught gestikt. De ouders en een ander meisje ontkwa men aan de verstikkingsdood. De baby was in alle vroegte gevoed, waarna de ouders de petroleumlamp aanlatend weer naar bed gingen. Op dezelfde kamer sliep ook nog een bij het echtpaar logerend meis je, dat enkele uren later plotseling ontwaakte. Ze waarschuwde de jon ge ouders van de baby. maar de baby bleek reeds te zijn gestikt. DOOR GAS GESTORVEN. In Appingedam is Zaterdagavond een man door gasverstikking om het leven gekomen. Hij had zich naar de badkamer begeven en bleef dar zo lang, dat de huisgenoten ongerust werden. Zij gingen op onderzoek uit en vonden hem in bewusteloze toe stand. Geruime tijd is getracht door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De oorzaak van het gebeuren moet zeer waarcshijnlyk worden gezocht in het uit de geyser ontsnapte gas. DER LIEFDE\ door Otwell Binns 25) Zonder uitstel ontkleedde Juan zich en trok de overall aan, die kapitein Rodilla had meegebracht. Toen hij klaar was, knikte de zeeman. Dat is in orde. Maar u bent niet smerig genoeg voor een stoker, mijn heer Cabados. Voel eens in die zijzak, daar zult u een handvol poetskatoen vinden. Wrijf daar uw gezicht en handen mee. Hij keek toe, terwijl de schilder de bewerking voltooide en knikte toen goedkeurend. Dat is je ware. Nu ziet u er uit als een stoker. Ik geloof dat we nu wel kunnen gaan. Maar ik kon u beter eerst het plan de campagne vertellen. Buiten op straat bent u dronken dronken als een kanon, en een van mijn piere waaiende stokers, die ik heb opge pikt. Al wat u te doen hebt, mijnheer Cabados, is te hikken, als- we worden aangehouden. Juan Cabados lachte. Dat zal ik wel klaarspelen. Eenmaal op de „Isabellita" bent u betrekkelijk veilig, ofschoon u mor gen zult moeten werken als een nik ker en al uw koelbloedigheid nodig zult hebben, want sommigen van die kerels uit de gevangenis doorzoeken al de schepen aan de kade, om u te vinden. Maar ik geloof, dat de truc wel zal slagen. Waar zit nu die myn heer Sardon? Hij liep met grote stappen naar de deur en riep een luid „Hallo" en een ogenblik later kwamen Sardon en Yvette de kamer binnen. Wij gaan, kondigde de zeeman aan. En u kunt mijnheer Cabados succes wensen. Sardon lachte en deed wat van hem verwacht werd, terwijl de vluch teling hem dankte voor de dienst, die hij hem 'bewezen had. De vrouw zei niets, maar sloeg hun vertrek gade met ondoorgrondelijke ogen. Toen ze weg waren wendde ze zich tot haar metgezel. Die man weet of vermoedt meer dan hij ons gezegd heeft, Jaques. Het is niet te hopen voor de man, die zich Puerto noemt, dat hy achter de waar heid komt. Jaques Sardon lachte grimmig. Puerto is ons wild en wij zullen er het eerst bij moeten zijn. Wij we ten meer dan die arme drommel en I vóór hy de waarheid te weten kan komen, hebben wij de buit aan de ander ontwrongen. Dat is zeker. Een half uur later scheepte Juan Cabados zich in aan boord van de „Isabellita", vergezeld door de kapi tein, en toen hij dat deed voelde hij, dat de poorten van leven en vrijheid zich opnieuw voor hem openden. HOOFDSTUK XHI Carlos Cabados Enige maanden later wandelde Stella Duero in de bossen bij Alcira. Het was lente en de grond was be zaaid met bloemen, vogels zongen overal en de lucht was vol blijheid, die in haar hart echter geen weer klank vond. Ze was weer volkomen gezond, maar iets van de vrolykheid der jeugd was van haar weggegaan en in haar grijze ogen lag nu een peinzende uitdrukking. Voor haar snuffelden een paar zwarte jacht-spa- niels tussen de struiken en blaften nu en dan vrolyk, wanneer een vogel, door hen nagezeten, wegvluchtte. Ze wandelde voort, nauwelijks naar hen kijkende, diep in gedachten. Tenslotte bereikte ze een boom, die geveld en geschild was. Ze ging er op zitten, nam een brief uit de zak van haar sportjasje, vouwde het dunne, bui tenlandse briefpapier open en begon te lezen: „Het spyt me erg, dat ik je dit slechte nieuws moet mededelen. Ik heb mijn best gedaan en het is niet mijn schuld, dat ik niet geslaagd ben. Juan Cabados heeft zich niet gehouden aan de aanwijzingen, die hem gegeven waren en droeg zo doende rechtstreeks by tot zyn eigen dood. Terwille van jou, wenste ik, dat het anders was ge weest, maar het lot heeft het zo gewild. Het is misschien een ge ringe troost te bedenken, dat voor een man als Juan Cabados een snelle dood verkieslijker was dan levenslange gevangenisschap op He Nou en dat hij ontkomen is aan de verschrikkingen, opgesloten te zyn onder mannen, zoals daar bij elkaar zijn Je moet mij niet aansprakelijk stellen voor een fout, die ik niet by machte was, af te wenden. Ik heb alles gedaan wat ik kon, maar zoals je weet, kan niemand op te gen het onvermijdelijke. En het lot was tegen jou en myIk zal eerst in de lente terug zijn, daar ik naar San Francisco ga, maar by myn terugkeer vertrouw ik de be loning te ontvangen, niet voor wat ik heb bereikt, maar voor mijn po gingen daartoe. Ik weet, dat je je belofte zult houden en ik geloof, dat eind Mei een geschikte tijd zou zijn voor ons huwelijk. Maar dat hangt natuurlijk van jou af...." Haar ogen dwaalden af van de brief, waarvan zij elk woord vele ma len had gelezen sedert zij hem drie maanden geleden ontving. Een pein zende uitdrukking kwam op haar gezicht. Ze had beloofd, Carlos Ca bados bij zijn terugkeer te trouwen en nu vroeg ze zich af, of zij die be lofte zou kunnen houden. Houd ik van CarloS? fluisterde ze bij zichzelf. Ja? Het antwoord, dat haar hart haar gaf, was niet zo duidelijk als ze kon hebben gewenst. Ze mocht hem: ze waren altijd vrienden geweest en hij was een man, van wie vele vrouwen zouden kunnen houden. Maar zij was niet zeker van zichzelf. Terwijl zij daar zat haalde zij zich zijn knap ge laat voor de geest en toen werd het beeld weggevaagd door een ander dat van Juan Cabados, staande bij de dode in de flat, er op aandringend, dat zij terstond weg zou gaan. Van hem zou zy hebben kunnen houden. Ergens achter haar in het bos knapte een tak en toen haar honden in de richting van het geluid renden, verwoed blaffend, keerde ze zich om. De gestalte van een man. die naar haar toekwam werd zichtbaar. Bij de eerste oogopslag zag ze zijn ge zicht niet, dat verborgen was door de tak van een boom. Maar ze hoor de zijn stem, toen hij tegen de honden sprak en toen ze opstond werd haar gelaat plotseling bleek en een gevoel van beklemming greep haar aan. Zij zag nu het gelaat van de nieuw aan gekomene en wist, dat haar voorge voel haar niet had bedrogen. De man was Carlos Cabados. Op hetzelfde ogenblik zag hij haar en haastte zich glimlachend naar haar toe. Mooi zo, Stella! riep hij, terwijl hy haar hand nam. Je tante vertel de mij, dat je deze kant was uitge gaan maar ik zou je niet gevonden hebben, als de honden me niet had den geholpen. Ik hoorde ze blaffen. Een ogenblik bleef Stella sprake loos staan. Haar gedachten waren in de war. Ze besefte, dat het uur der beslissing voor haar was aangebro ken en dat ze er niet op was voor bereid. Toen sprak ze stamelend: (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7