Uiöse^hutspot Oudgedienden van voormalig 4 R*L hielden Zaterdag een vrolijke reünie Kolonel H. D. Buurman onthulde gedenkplaat in Morspoortkazerne GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT IFIDEN Leiden mag dit jaar vier scholen bouwen Kath. school in 't Kooikwartier Goed geslaagde fancy-fair in het parochiehuis „Sint Leonardus" MAANDAG 11 JANUARI 1954 Uf ,uj,E CUUKANT EERSTE BLAD PAGINA 3 1200 REÜNISTEN IN LEIDEN IEDEREEN, DIE NA VELE JAREN wel eens een oude vriend heeft terug- gezien, kan zich indenken hoe groot de vreugde Za Ier dagmiddag in de Morspoortkazerne te Leiden was, waar 1200 oude vrienden elkaar weer ontmoetten. Vrienden, die jaren geleden lief en leed met elkaar gedeeld hadden in de kazerne, samen gekankerd hadden op de dienst zoals het een goed Hollandse soldaat betaamt samen snert en kuch gegeten had den, samen geëxerceerd in kou en hitte, de bloemetjes buiten gezet en wachtjes geklopt hadden. Het was een blij weerzien van mannen, die allen hun eigen weg gegaan waren: arbeiders, intellectuelen, middenstanders,: ambtenaren, officieren, kortom een mengelmoes van mannen, die slechts één ding gemeen hadden: een onuitblusbare herinnering aan het voorma lige 4e Regiment Infanterie. Het was de herinnering aan hun dienstjaren, die deze mannen Zaterdag weer binnen de poorten van de kazerne dreef, om samen te herdenken, dat 't Oude 4e 140 jaar geleden zij het aanvan kelijk onder een andere naamwerd opgericht. Weliswaar is 4 R. I. na de capitulatie in Mei 1940 niet heropgericht, doch de herinnering is gebleven en de liefde voor het regiment eveneens. De grote reünie legde er een treffende getuigenis van af. danfc van 4 R.I., kolonel b.d. H. D. Buurman, de plaat te willen onthul len. Links: De oud-commandant van 4 R.I., kolonel b.d. H. D. Buurman, staat stram in de houding terwijl het Wilhelmus gespeeld wordt, nadat de gedenkplaat onthuld is. Rechts: De reünisten verdringen zich om de soepketel, die echter leeg is, zodat er voor hen niets meer te halen valt. De stemming lijdt er ech ter niet onder! (Foto's: „De Leidse Courant"). De kameraadschap bleef ongebroken Twaalfhonderd man! Het hadden er nog veel meer kunnen zijn, maar bij de kazernepoort moesten velen wor- Gedenkplaat onthuld. Gerth van Wijk, garnizoenscom mandant, die beloofde deze blijven- j de herinnering aan de roemruchte geschiedenis van 4 R.I. zuinig te zul len bewaren. De plaat is ingemetseld in een buitenmuur op de binnen plaats. Rumoerige maaltijd. Daarna mochten de mannen him oude kazerne weer betreden. Er bleek in de loop der jaren wel het een en ander verbouwd te zijn, maar toch waren er nog vele oude plek jes, waaraan zij dierbare herinnerin gen bewaarden. Ondertussen werden er hartversterkingen geschonken, zodat iedereen in de best-denkbare stemming kwam. Om vijf uur trad „Werkmans Wilskracht" weer aan en marcheer den de reünisten door de stad naar de Doelenkazerne, waar de snert- maaltijd reeds te wachten stond. Was hier de ruimte te klein of had men niet zo'n grote toeloop ver- wacht? Hadden de mannen zóveel i honger dat zij elkaar verdrongen of was het alleen maar een gevolg van de algemene vrolijkheid? Hoe het ook zij er heerste een geweldig la waai. dat door geen enkele stem over schreeuwd kon worden. Als school jongens verdrongen de reünisten zich om de soepketels, sloegen elkaar met lepels en borden om de oren en aten staande hun soep op om zo gauw mogelijk nog een bord-vol te kunnen halen. Zo kwam het, dat de maal tijd niet beoaald volgens de regels van militaire orde en tucht verliet), dat de een wel wat veel en de ander wel wat weinig kreeg Maar van de vroliikheid genoten alten. En daar was het toch uiteindelijk om begon nen! Laatste Berichten NOG ,22 S.V.D.-ERS IN CHINA. Slechts 22 van de 330 missionaris sen van de paters van het Godde lijk Woord, die bij het begin der ver volgingen in China verbleven, ver toeven nog in China. Op Kerstmis 1951 waren het nog 155, met Kerst mis 1952 nog 80 en met Kerstmis 1953 nog 22. Van hen bevinden er zich bovendien 7 in communistische gevangenschap. Alle nog aanwezi ge missionarissen zijn priesters. OSKAR STRAUSS OVERLEDEN. De bekende Oostenrijkse compo nist van operettes Oskar Strauss is vandaag te Bad Ischl in de ouder dom van 83 jaar overleden. Hij werd 6 April 1870 te Wenen geboren, ont- vin zijn opleiding aldaar en in Ber- lijn en was theaterdirigent in ver schillende plaatsen. Hij schreef o.m. een ouverture en een vioolsonate, maar behaalde veel meer succes met zijn operettes, waar van speciaal „Ein Walzertraum" vermaard werd. Verder staan enkele opera's op zijn naam, o.a. „Colom- bine". Variété in twee zalen Het laatste deel van de reünie speelde zich af in de grote Stadsge hoorzaal, die alle reünisten niet kon bevatten, zodat de rest naar de klei ne zaal gedirigeerd werd. In omge keerde volgorde werd in beide zalen een gezellig variété-programma ver- Na een kort woord van herinne- ring gesproken te hebben, waarbij hij den teruggewezen, die tevoren geen er aan hernnerde, dat 15 jaar geleden toegangsbewijs hadden aangevraagd, j de plaat hem aangeboden werd door De Morspooortkazerne was propvol; I majoor v. Mens en adj. Geene, gaf er kon geen kip meer bij. i kol. Buurman gevolg aan het ver- En daar stonden zy dan om drie ?°ek Hij trok het witte doek op en uur op het oude vertrouwde plein. I toonde de verzamelde menigte een Eerst even onwennig, maar zodra er eenvoudige bronzen gedenkplaat, ver een bekend gezicht verscheen, was I slerd rodeu p.eI?' w xS^5J}" het ineens of alle tussenliggende ja- en blauwe hyacmthen. Het Wil- r ren wegvielen Verrek daar heb ie helmus weerklonk gespeeld door toond, afgewisseld door vriendelijke dtê opzeiden zl dai' mtaderpar! ..Werkmans Wilskracht" -en allen toespraken van majoor b.d. van lementair, maar hartelijk bedoeld. sPr°?gen de houding Ondertus- Hoek namens de oud-stryders 4 R.I., Er volgden schud-handen en schou- sen las men h?' .Ter her-j en van res. kapt Vlug namens de der-kloppen Dan kwamen de ver- mne™g aan het 125-jang bestaan.oud-stryders van 28 R.I. Om elf uur halen over thuis, over vrouw en kin- H'1- f0a"geJodTen d00r ""tl,»" I u" x®' feest.ten cinde en vertrok- deren kleinkinderen zelfs' over dienden- J814—9 Januari 1939. ken de reünisten weer naar huis, betrekking of zaak^gezondiieid tel Tenslotte werd de gedenkplaat een onvergetelijke herinnering aan leurstellingen, kortom over alles wat overgedragen aan luit.-kol. H. W. 4 R.I. rijker. zich in de afgelopen jaren had voor- I gedaan. De een was grijs geworden, de ander kaal. De derde, die vroe ger zo hard kon lopen, had nu een stok nodig. En hij die vroeger de grootste grappenmaker van de com pagnie was geweest, liep nu met een gehoor-apparaat. Er waren mannen met dikke, dure overjassen; mannen OllOnhOfldeliik draafde die kennelijk niet slecht geboerdV,IU",IU UC ,JK hadden en die eerst hun fijne glacé- f]^ fad Vail aVOHtUUT Ihandschoenen moesten uittrekken om i de rode boeren-knuist te drukken j van hun oude slapie. Maar zo er in1 De Parocluane" val1 st- Leonardus het dagelijks leven standen bestaan, I hebben in hun huis aan de Haagweg op het kazerneplein vielen Zaterdag alle scheidingslijnen weg en waren alle reünisten weer makkers onder elkaar. Een voortreffelijke reünie! Gevestigd In de week van 4 tot en met 9 Januari. C. J. G. Beek, H. de Grootstr. 3; H. D. van den Berg, Bree- straat 51a; I. C. Boutkan, v. d. Tasstr. 8; J. A. Breukink, Merelstr. 43; N. van den Burg, constr. bankwerker, Temminck- straat 29; H. Casemier en fam., boek houder, Temminckstr. 35; G. L. F. Cloos en fam., employé BPM, Vondellaan 14; F. H. J. Detrie en fam., ass. verkoop leider, De Sitterlaan 57; M. J. Eckhardl, J. de Wittstr. 14; H. VerbuntErardus, Nieuwe Rijn 22a; G. van Erkel en fam., filmoperateur, Potgieterlaan 29a; S. K. Goei, T. Siegenbeekstr. 28; A. A. Gorter, Korevaarstr. 11C; G. W. Haffert, ma troos I KM, Noordeinde 2a; S. V. Ham man, echtgen. v. Lubbe, Breestr. 51a; W. F. Hendriks, Rapenburg 87; L. J. v. AmsterdamHeijdt, steilwandrijdster, Salonwagen onder loods D. D. Noord man, Haagweg 57; A. Heyl, Leeuwerik straat 45; M. A. Hoek, kapster, Utr. Jaagpad 80a; L. C. de RomijnHoncoop, Driftstr. 98; T. Hou wink, apoth. ass., Breestr. 85; H. J. Klein Gebbink, bus conducteur, R. en Schiekade 63; M. M. Knibbe, onderwijzeres, Wasstr. 29; A. Koonings, bouwkundige, a. b. „Jan de Witt", Schelpenkade t.o. no. 56; A. L. Koster en fam., bioloog, Paviljoenshof 28; L. J. H. Lempers, Witte Singel 80; C. P. Luijt en fam., caféhouder, Bree- straat 51; T. J. W. Maarsen, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; W. J. M. van der WerfMathot, le Binnenv.gracht 24; C. G. Meijer, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. AnsinghMilders, secretaresse, Kloksteeg 13a; F. BasMoes, onder wijzeres LO, Merelstr. 43; N. Nelck, Ko- Het gemeentebestuur van Leiden heeft van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen toestemming gekregen voor de bouw van vier scholen. Hoewel het gemeentebestuur met deze toe wijzing voor 1954 uiteraard verheugd is, zijn niet alle wensen vervuld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat er in de loop van dit jaar nog een toewijzing voor drie scholen komt. Van de vier toegewezen scholen zijn er twee bestemd voor het open baar lager onderwijs. Zij zullen gebouwd worden aan het einde van de Van der Brandelerkade (Burgemeesterswijk) en achter de Mare- ringel. De twee andere scholen zijn toegewezen aan het bijzonder on derwijs; er komt een katholieke school in het Kooikwartier (in de nog aan te leggen Timorstraat), bestaande uit zeven klassen. Boven dien komt er in het Haagwegkwartier een Hervormde school. Het ontwerpen van de kath. school is opgedragen aan het architecten bureau ir. Hugo van Oerle en J. J. Schrama, dat ook de kath. school aan de Damlaan (Morskwartier) ontworpen heeft. (Foto; „De Leidse Courant") Urenlang heeft de heer Goldenberg I AMUSEMENT SLEUTELSTAD, by he» rld van «vontuur gestaan om I De stkhting Amusement Sleutel- de parochianen aan te sporen hun ge- j stad vierde Zaterdagavond feest in luk te beproeven. Hij had er een spe- j de zaal Mekel aan de Hogewoerd. ciaal feest-hoedje voor opgezet! Naast hem mevr. Uphoff. Band van kameraadschap. De zure koude werd nauwelijks gevoeld, zó druk madden zij het met vertellen. Maar op een gegeven mo ment moest het toch stil worden, toen de voorzitter van de Reunie- commissie, majoor b.d. M. Verhoe ven, voor de microfoon trad en her innerde aan de reünie in 1939, toen Qiet 125-jarig bestaan gevierd werd tot verbazing van grote groepen der bevolking, die in de laatste jaren voor de oorlog niet bepaald militair ge zind was. Spr. vroeg zich af of de dienst een zware strijd geleverd met het j rad van avontuur. Zij produceerden i een geroezemoes, dat beslist niet onder dat maat was, maar het wente lende geluksrad kwam er toch altijd nog boven uit met zijn ratelstem. Het was een schuchter begin. Na de opening Zaterdagmiddag kwamen de 1ste fancy-iair-gangers aruppels-1 gewijs binnen, maar al spoedig was het zaaltje eivol en moest men soms dringen om zijn gekerstende goklust te kunnen botvieren. Er werd met dubbeltjes gegooid! Niet figuurlijk, maar letterlijk, want op een groot net lagen kostelijke prijzen uitgestald, die men mee macht nemen zeera er een dubbeltje op bleef liggen. Maar helaas, in de kermissfeer staat alles op zijn kop en zoals in het dagelijks '-'ir' tu iuaio ui 11c u uatciijM plichtiöen van heden wel beseftenjeven alleen de geluksvogels door de ■wat deze dag betekende. Ondanks j mazen van het net glippen, bleven de weinige sympathie, die het legerzü er hier juist liggen, ln die jaren ondervond, waren er! tljans 1.200 oud-dienstplichtigen bij I 2yn. !en helabael v«" elkaar om x» m.da Kao\i „ae k.m"«'"re met voorbestemd tot spec- taculair optreden. Zij worden er ze- nuwachtig van, wanneer zij dubbel tjes moeten gooien als er tientallen ogen op hen gericht zijn. Voor hen waren er echter attracties, die meer in stilte beleefd kunnen worden.. elkaar om de oude band van kame raadschap weer te verstevigen en daarmee te bewijzen, dat de militaire dienst niet alleen onaangenaamhe den als afwezig zijn van huis en de krijgstucht betekent. En beseften zij, die weer ageren tegen militaire voorlichting op de scholen, wat hier ging gebeuren? De legerleiding mag bij de opbouw van ons leger niet ge hinderd worden. De voorzitter verwelkomde ver volgens talrijke gasten, w.o. generaal Overdijk, voorzitter van „Ons Le ger", luit.-kol. Evers als vertegen woordiger van de territoriale bevel hebber West, luit.-kol. Gerth van Wijk, garnizoenscommandant van Leiden, wethouder D. van der Kwaak namens het Leidse gemeen tebestuur en de heer R. J. Meyer, commissaris van politie. Hfj dankte Geboren: Sonja, dr van G. op 't Hof allen, die aan de voorbereiding van en S. A. Johnson; Cornelia Maria, de reünie hadden meegewerkt en dr. van M. H. J. Compeer en M. C. bracht ook dank aan de directie van Heemskerk; Rudie, zn van P. van het Legermuseum, die de in 1939 aan- Veen en H. A. Polderman, geboden gedenkplaat gedurende de Overleden: C. E. Link wed. van oorlog zuinig had bewaard. Ten- Link 51 j.; J. v. d. Steen wednr 70 slotte verzocht spr. de oud-comman- 1 j.- H. D. Bank wednr. 80 j. Dit ter gelegenheid van de jaarwis seling gehouden feestje droeg het karakter van een gevarieerde avond waarop voor elk wat wils geboden werd: een luchtig variété-program ma, waarbij muzieknummertjes wer den afgewisseld door schetsjes. Ten slotte een gemaskerd bal, waarbij men danste op de muziek van de Wima's, al dan niet voorzien van feestmutsen en -neuzen. revaarstraat 11a; C. H. Oranje, ver pleegster, Rijnsb.weg 10; A. S. v. Over- straten Kruysse, Boerhaavelaan 7; A. H. M. BoonVan Oijen, Garenmarkt 44; B. P. M. T. Priekaerts, verpleegster, Ryns- burgerweg 10; H. A. Pruim, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; J. Pijl, Rood- borststraat 53; I. F. van AmsterdamDe Saegher, De Wetstr. 26; T. J. M. Schuur man, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. Siebers, H. Morsweg 90a; R. J. Stuart, Steenschuur 8; J. J. A. Tausch, Plantsoen 29; S. E. Tausk, secretaresse, Lammenschansweg 25; J. E. Thijsse, adsp. agent v. politie. Zijlsingel 51; J. Vecnstra, ziekenverpleger I KM, Noord einde 2a; C. H. de Veer, pijpfitter, Atjehstr. 87; J. T. van der Ven en fam., koetsier ATO, Schutterstr. 11; P. C. Ver- bree en fam., leraar NO, Korevaarstr. 9a; M. Vermeiden, kantoorbediende, Hoogl. Kerkgracht 18; J. M. Wanders,'verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; G. D. V. Weers, 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; D. M. Wes- terwijk Bosdijk, dienstbode, Hooigracht 61; I. Wirtz en fam., bedrijfsleider, Ge recht 5; S. H. Wijbregt, Hoogl. Kerk gracht 18. Vertrokken in de weck van 4 tot en met 9 Januari. D. Baart, L. Rijndijk 93, Ossendrecht, Prov.weg 40; J. P. A. v. Berge Henegouwen en fam.. Aal markt 12, Oegstgeest, Hofbrouckerlaan 13; A. Blansjaar, De Ridderstr. 22, War mond, Herenweg 66; M. de Boer en fam., Lijsterstr. 35, Amsterdam, Leidsegrt. 3; J. RoemDe Boo, Hogewoerd 4, 's Gra- venhage, K. de Geerstr. 36; F. P. C. Cor- nelissc. Volmolengracht 6, Indonesië; G. Deenstra, Vinkenstr. 4, 's Gravenhage, Gr. Hertoginnelaan 136; B. Dekker en fam.. Schelpenkade 52a, Losser, Hoofdstr. 94; S. E. Duursma, De Ridderstr. 9, Zeven huizen, Noordeinde 24; J. M. van Duijn, v. 't Hoffstr. 7, Medemblik, Begijnhof 35; J. A. Edelenbosch, Noordeinde 2a, Renkum Gld., Oosterbeek, Stationsweg 2; (Slot volgt) FEESTAVOND PERSONEELS VERENIGING MELKINRICHTING TH. DEN HOLLANDER. Het bestuur van de personeels vereniging „Den Hollander" presen teerde de leden en hun familie Zater dagavond in Den Bucht een feestpro gramma. De voorzitter, de heer H. Petiet, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de heer en mevrouw Den Hollander, zonder wiens finan ciële bystand de avond geen door gang had kunnen vinden. Hierna gaf hy de leiding van het verdere pro gramma gaarne in handen van de conferencier John Kelly, die op gees tige wijze de verschillende nummers van Mary Helvoirt's cabaret, dat de rest van de avond vulde, met elkaar verbond. De vele aanwezigen konden achter eenvolgens genieten van muziek, schets en clownerie, terwijl „The rol ling Dutch Stars" zorgden dat ook de rest van de avond op rolletjes ging. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn tot diep in de nacht. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. len, loterijtjes in het klein, een grabbelton en een strijdvaardige poes, die kans heeft gezien om ge- Een loterij met fiets, stofzuiger of durende de gehele fancy fair haar vacantieweekje als hoofdprijs; het staart omhoog te houden ten gerie- raden van een poppennaam en het bepalen van een geboortedatum, waarmede een wieg met inhoud te verdienen viel. Die inhoud was dan de pop, om even eventueel misver stand op te ruimen. Daarnaast waren er nóg schietspe- Burgerlijke Stand ve van de ringenwerpers. Nu heeft de ervaring ons wel geleerd, dat het niet zo gemakkelijk is, om een poes- jesstaart een ring om te doen. Het valt een zenuwachtige bruidegom vermoedelijk lichter zijn bruidje de ring aan te bibberen, dan een za kelijk en nuchter jongmens om bij deze poezenstaart één van de vier kansen te benutten. Maar enfin, er waren kansen te over en fle enorme prij zenzee is toch over de gehele parochie gegolfd om hier en daar een mooi gelukscadeau en op veel plaatsen aardige, kleine dingen achter te laten. Nu we dit schrijven, staat het rad van avontuur uit te blazen Dat mag ook wel! We begrijpen tenminste niet, dat het apparaat Zondagavond nog het stadium van roodgloeiend niet bereikt had. De fancy fairgangers zyn tevre den huiswaarts gekeerd en wij ho pen maar, dat de pastoor zich even voldaan kan gevoelen. Want het feest is pas goed geslaagd, wanneer het parochiehuis eens flink kan worden opgeknapt. Maar dat horen we nog wel, wanneer de dubbeltjes en de kwartjes geteld zijn. Hoewel de opbrengst Zondagavond bij de sluiting nog niet precies be kend was, stond toen wel vast, dat het bedrag de verwachtingen had overtroffen. Vooral Zondagmiddag is het bijzonder druk geweest; pas toor dr. W. Schmitz, O.F.M., zag nauwelijks kans door de menigte te dringen om bij het rad van avontuur zfjn geluk te beproeven. Ook op de eerste en tweede verdieping was het bijzonder druk; de trappen konden de af en aan lopende parochianen nauwelijks verwerken! Maandag 11 Januari. Het Leidse inbrekersgilde heeft zich in de afgelopen dagen weer flink geweerd. Om te beginnen werd Don- I derdagavond ingebroken in de can- tine van de voetbalvereniging Oranje 1 Groen aan het Zwarte Pad. De ijs- kast werd opengebroken. De buit bedroeg 175 repen chocolade, 60 re pen Mars en 3 dozen bonbons. Vervolgens werd Zaterdagavond ingebroken atlhans binnengedron- 1 gen in een perceel aan de Irene- straat, bewoond door de fam. P. Vermoedelijk is hierbij een valse sleutel gebruikt. Er werd 850 gulden meegenomen. En gisteravond tussen half zeven en kwart voor twaalf heeft men zich door het openschuiven van een rasun toegang verschaft tot een woning aan de Stationsweg, bewoond door de fam. W. De bewoners misten nadien een bedrag van 700 gulden. Laten ook deze inbraken voor de gehele Leidse bevolking een waarschuwing zijn hun ramen en deuren goed af te sluiten en bovendien hun geld, waardevolle voorwerpen, sieraden e.d. zo goed mogelijk weg te sluiten. In braken zijn in Leiden tegenwoordig aan de orde van de dag; men kan dus niet voorzichtig genoeg zijn. Mogen we nog even herinneren aan de viering van Koppermaandag, hedenavond om 8 uur in het Sint An- tonius Clubhuis? Voor de jeugdige leden van de K.A.B. (1723 jaar) en hun vrienden (en de meisjes vanzelf sprekend!) zijn er hedenavond aan de zaal nog enige kaarten verkrijg baar. De kleutergymn.-lessen van de R.K. Gymver. „Groen Wit" (Woensdag middag van 2 tot 3 en Donderdag middag van 4.30 tot 5.30 uur) gaan voorlopig niet door, zolang de Peu terschool gesloten is in verband met de diphtherie. Zodra de lessen weer beginnen, wordt hiervan bericht ge geven. De overige lessen gaan nor maal door. Laten de' dames van de rhythmische groep er aan denken hedenavond 9 uur. STADSKOK. Marktberichten ROTTERDAM, 11 Januari. Vee. Aanvoer 2101 stuks totaal, waarvan 1080 vette koeien, 927 varkens en 94 schapen. Prijzen: vette koeien 1.76 —2.96, 2.60—2.74, 2.25—2.40, en varkens 1.87, 1.85, 1.82 per kg. levend gewicht, lammeren 10090 '80; Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijs als vorige week Dinsdag, prima's boven notering, af loop minder; varkens aanvoer groot, handel tamelijk, teruglopende prijse prima's afloop slecht enkele prima's boven notering; lammeren aanvoer minder, handel vlot, goed prijshou dend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3