S)e £aidóe6oii/*ci/nt Zeewater stroomt over de Deense en Duitse kust STORM EN SNEEUW VERBREKEN VERBINDINGEN Eisenhower voorspelt een voorspoedig jaar De gevangenen op Korea Piccard wil de zee weer in Oostenrijk is er bovenop Koehandel met Oostenrijk Noodlottige branden Korreltje DINSDAG 5 JANUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13084 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanat 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd„ 1 6.40 p. kwart Franco p. p. 1 6.80. Adv.; 15 et. p.mm. Telefoontje. 11.50 PARLEMENTAIR OVERZICHT de is en de behandeling der be grotingen voor wat de Tweede Ka mer betreft eveneens nog vóór Kerst mis kon worden beëindigd eens een kleine balans op te maken van het geen er werd bereikt en waarmee wij nu het nieuwe jaar zijn ingegaan. Na de wetsontwerpen inzake de huurverhoging, de belastingherzie ning en de vereenvoudiging van de sociale wetgeving voor de werkge vers, welke ontwerpen door de Tweede Kamer nog werden behan deld, voordat de begrotings behan deling een aanvang nam en waarop wij nog nader zullen ingaan, was er bij de begrotingsbehandeling zo het een en ander, dat d^e aandacht ver diende. Er is by verschillende begrotingen n'en déplaise de haast, die er was bij het werk, nogal eens van leer ge trokken door de Kamer, soms zijn er harde woorden gevallen en is het tot moties gekomen. Alles bijeen zyn er dit jaar wel grote dingen gebeurd in de politiek. Wy noemden reeds de maatregelen ter compensatie van de huurverho ging, de loonsverhoging en de belas tingverlagingen, welke laatste zelfs gaan tot een bedrag van anderhalf milliard. Maar er is meer gebeurd dat dit alleen. Om er enkele te noemen. De vraagpunten van het Burgerlijk Wet boek in drie series. Verder een se rieuze behandeling, mede dank zij Prof. Meyers, als de man, die het ti- tanenwerk van de herziening van het Burgerlijk Wetboek voorbereidt en die als Raadsadviseur in bijzon dere dienst naast minister Donker de debatten bijwoonde en aan de be sprekingen deelnam. Minister Beijen heeft een werk zaam aandeel gehad in de pogingen tot wegnemen van de handelsbelem meringen in Europa en het plan- Beyen is nog altijd een werkzaam en aannemelijk plan. Minister Luns, die bij zijn optreden de Benelux-in- een-impasse vond, slaagde er in de zaak nieuw leven in te blazen en een accoord te bereiken van handelspo litieke samenwerking in Benelux- verband. De watersnood stelde hoge eisen aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, maar terecht mocht mi nister Algera de dank van de Kamer incasseren voor hetgeen door zijn de partement en de betrokken diensten werd verricht om deze nationale ramp nog voor het einde van het jaar te boven te komen. Ook noemen wij nog de aanpas sing van de veel te lang achtergeble ven lerarensalarissen. Winter brengt schade en ellende Dijkdoorbraken langs de Oostzeekust hebben in Sleeswijk-Holstein en Denemarken uitgfestrekte gebieden onder water gezet. Vele eilanden voor de Deense en Duitse kust zijn ondergelopen. Honder den mensen zijn in allerijl geevacueerd uit dorpen en steden, waar het zee water soms meer dan een meter hoog in de straten staat. En overal langs de kust zwoegen mannen en vrouwen met zandzakken om de kreunende dijken te versterken. Er zijn nog geen berichten over slachtoffers. Telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken, omdat het hoofd postkantoor in Flensburg centrum in het overstroomde gebied is on dergelopen. Veerdiensten zijn gestaakt, en scheepvaart voor de kust is onmogelijk. Uit Lübeck worden de mensen in ruoberb:\tjes weggehaald, evenals uit een vlak bij de Oost-Duitse grens gelogen vluchtelingenkamp, dat door het water is ingesloten. Ook de eilandjes Hiddensee en Rügen in Oost-Duitsland zijn ondergelopen. Het ergste gevaar schijnt thans voorbij te zijn, aangezien sinds gister avond het water is gaan zakken. BEWONERS MOESTEN DE WIJK NEMEN Uit het Noordelijk deel van het Deens eiland Funen wordt een dijk doorbraak gemeld over een breedte van 25 meter. Het water stroomt met grote kracht naar binnen, en men is er nog niet in geslaagd, het gat te dichten. Ook op andere Deense eilan den richt het water grote schade aan, en ook daar moeten honderden mensen met have en goed de wijk nemen. Rivieren in dit deel van Europa zijn gestegen tot een peil, zo als men in 50 jaar niet gekend heeft. Talrijke wegen zijn versperd en hon derden auto's zijn in de sneeuw blij ven steken. Veelal gaat de storm, die vrijwel geheel Europa treft, gepaard met felle sneeuwjachten, die eveneens grote schade aanrichtten, met name aan telefoon- en telegraafkabels. Het is vooral ook de sneeuw, die in Frankrijk, Italië en Joegoslavië ge hele streken isoleert; gisteravond wa ren de telefoonverbindingen met Bel grado verbroken. Duizenden auto's zijn gestrand. Uit gestrekte gebieden zitten zonder elec- triciteit, omdat de hoogspannings kabels zijn afgeknapt. Het verkeer vliegtuigen en treinen, trams en auto bussen moest het afleggen tegen de enorme kracht van de storm, die soms snelheden bereikte van 35 m. per seconde. Schepen in nood Voor de Zweedse kust verkeren vele schepen in moeilijkheden, door dat zij van hun ankers sloegen. Er wordt een vissersboot met vier man aan boord vermist. Een lichtschip dobbert stuurloos op zee. Ook op de Noordzee en in Het Kanaal meldden tal van schepen, dat zij slechts met moeite tegen de storm konden optornen. De sneeuw heeft in vele delen van Frankrijk grote vertragingen in het verkeer teweeggebracht, evenals in Noordelijk Italië. De uitzdndering vormt Parijs, waar het gisteren hel der weer was, terwijl ook in de Rivièra de weersomstandigheden nor maal waren. Vrijwel alle wintersportcentra in Frankrijk, Duitsland en de Italiaanse Alpen hebben stevige sneeuwval en vorst; alleen Oostenrijk meldde geen nieuwe sneeuwval, maar voor de Zweden zonder stroom In Zweden was de storm gister avond wat gaan liggen maar Maandag en in de nacht van Zondag op Maandag sprak men van de zwaarste storm sinds jaren. Vele we- wintersportliefhebbers ligt er al ge- gen zijn versperd door de sneeuwvaL noeg. Inleiding op zijn jaarboodschap Generaal John Huil, de geallieer de bevelhebber in Korea, heeft gis teren opdracht gegeven om over vele kilometers afstand prikkeldraad te spannen om de gevangenen, die op 23 Januari van 00.01 uur af zullen worden vrijgelaten, uit de kampen, waar zij tot op heden verblijven naar het beginpunt van de spoorlijn te r\IT PUNT AANRAKEND komt __D men van zelf tot de zaken, waar-1 voeren, over de Kamer zich niet zo enthou siast heeft betoond. Wat het de Ie- Huil heeft aan de Indische voor- rarensalarissen betreft, denkt men I zitter van de neutrale commissie van onmiddellijk aan de pensioenen vantoezicht op de krijgsgevangenen la- leraren en onderwijzers, die dikwijls J ten weten, dat het geallieerde opper- President Eisenhower heeft in een rede voor alle Amerikaanse radio- televisiezenders voorspeld, dat het jaar 1954 voor de Ver. Staten een nog. voorspoediger jaar zal zijn dan 1953, toen vele productierecords werden gebroken. Eisenhower, die in een rede voor alle radio- en televisiezenders een inleiding hield voor zijn Donderdag bij het Congres in te dienen jaarlijkse „State of the Union-boodschap", gaf de verzekering, dat zijn regering alle wettige middelen zal gebruiken om de welvaart op peil te houden. De president verklaarde een pro gram te zullen indienen, „dat geen beloften aan de massa zal bevatten, die toch niet te vervullen zijn, en aan de andere kant ook niet er op neer zal komen, dat slechts enkelen er van profiteren". Het program (waarvan de presi dent nog geen details bekend maakte) is gericht „op het welzijn van elk na een lang leven in dienst van het onderwijs en dus van het land in kommervolle omstandigheden moeten leven met een pensioen, dat nog Steeds niet is aangepast. En als men dan spreekt van een belasting verlaging van maar even anderhalf milliard, dan treft het te meer, dat aan deze mensen, nu zij niet langer hun diensten aan de jeugd en aan het land bewijzen, niet meer wordt gedacht en dat voor hen geen paar millioen beschikbaar komt. Dat is beschamend. Ook de omroepwet en het televisie- bestel hebben de minister van onder wijs moeilijkheden bezorgd, de nieu we omroepwet is nu echter intussen bij de Kamer ingediend. De nota be treffende de televisie stond reeds op de agenda van de Tweede Kamer, maar moest in verband met de tijd nood weer van de agenda worden af gevoerd. Het is echter te verwachten, dat deze onmiddellijk na het reces in Februari aan de orde zal worden gesteld. Minister Staf kreeg het deze keer ook nogal moeilijk met zijn vijf-di visieplan. Of hier de critiek van de Kamer op de juiste wijze de punten op de i heeft gezet valt o.i. echter te betwijfelen. Waar is, dat de mi nister plotseling met dit plan is ge komen op een ogenblik, dat men met drie divisies én wat het personeel én wat het personeel én wat het mate rieel betreft nog niet eens gereed is. Maar ons dunkt, dat de Kamer hier toch wel voorzichtiger had kunnen zijn. De samenwerking in de NA. V.O. is een zaak van het hoogste ge wicht en ook een zaak van diplo matie. Het gaat er om van Amerika de grootst mogelijke hulp aan ma terieel te krijgen, materieel, waar aan ons leger nog gebrek heeft en dat wij alleen niet kunnen opbren- gen.Daarvoor eist Amerika terecht de hoogste prestatie van de deelne mende landen zelf en als wij ons wel herinneren was minister Staf juist uit Parijs terug van besprekingen in het kader van de N.A.V.O., toen het debat over het beleid aan Oorlog en Marine een aanvang nam. Het kon wel eens zijn, dat dit beleid van de minister toen door de Kamer op al- j Ier-onaangenaamste wijze is door kruist. De gevraagde defensienota geeft de minister echter weer enige speling en mogelijk zal de Kamer zich intussen op dit beleid hebben bezonnen. Inzake het landbouwonderwijs in de Noord-Oostpolder heeft de rech- bevel geheel gereed is om de twin tigduizend Noordkoreaanse en Chine se krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland willen terugkeren, te verwerken. Het Indische commando, noch de neutrale repatriëringscommissie heeft tot dien een definitief besluit geno men betreffende 22 Januari, als da tum voor het vrijlaten van die krijgs gevangenen. Prof Piccard is van plan in April van dit jaar aan de Griekse kust een poging te doen om zijn diepzee- duikrecord van 3150 meter te verbe teren. De zoon van de professor, Jacques, is Maandag begonnen met het over brengen van hun diepzeeduikappa- raat. „Indien alles goed gaat, hopen wij enze proeven in April te hervatten", aldus Piccard Junior. WEER "POST IN FRANKRIJK De Franse poststaking is gister avond geëindigd. Vertegenwoordigers van de communistische en onafhan kelijke bonden, die de staking 14 da gen lang hebben gevoerd, besloten gisteravond bij stemming morgc^ weer aan het werk te gaan. Zij namen dit besluit, nadat he ministerie van de P.T.T accoord was gegaan met een maandelijkse onkos- tentoelage voor het personeel en met een wijziging van de nachtdien sten. DE EERSTE ATOOMDUIKBOOT De „Nautilus", de eerste Ameri kaanse onderzeeboot, die door atoom kracht zal worden voortbewogen, wordt 21 dezer te water gelaten. Het ligt in de bedoeling met de „Nauti lus" duikproeven te nemen, waarbij de onderzeeër gedurende twee maan den en langer onder water zal blij ven. De „Nautilus" zal worden toege voegd aan het Amerikaanse eskader in de Atlantische Oceaan. Amerikaans gezin, wat zijn middel van bestaan, zijn sociale positie, ras of geloof ook moge zijn". „Wij zijn van mening," aldus Eisenhower, „dat sloppen, slechte verkeerswegen, het stellen van ar menscholen, de tekortkomingen op het gebied van de volksgezondheids zorg, het verliezen van een betrek king, de vrees voor armoede en ouderdom kortom elke onrecht vaardigheid in het leven ons allen treft. Mijn regering heeft-zich ver plicht dit alles weg te pemen en te voorkomen." Turkse ambassadeur uit Egypte gezet De Turkse ambassadeur te Cairo is medegedeeld, dat hij Egypte bin nen 24 uur moet verlaten. De ambassadeur, zal vandaag nog per vliegtuig naar Turkije vertrek ken. Voorts is officieel medgedeeld, dat de Egyptische regering haar ambas sadeur te Ankara heeft teruggeroe pen. Een Egyptische woordvoerder heeft verklaard, dat de Turkse ambassa deur betrokken is geweest bij „ver scheidene complotten tegen gene raal Naguib". Hij had van de ambas sade een trefpunt gemaakt voor „be hoeftige leden van de vroegere ko ninklijke familie en leden van het cude regiem". De vrouw van de ambassadeur is een voormalige Egyptische prinses, en een nicht van ex-koning Faroek. Zij is één van de 50 tot 60 leden van de Mohamed Ali dynastie, wier ver mogens, ondanks het feit dat zij een andere nationaliteit dan de Egypti sche hebben, in beslag zijn genomen. Franse tegen-actie in Indo-China Franse troepen zijn Maandag een aanval tegen Vietminh-eenheden in Noord-Laos begonnen teneinde de dreiging van een opmars naar de re sidentie Loeang Prabang weg te nemen. De Franse luchtmacht zette haar aanvallen voort op de versterkingen, welke worden aangevoerd naar de uit ongeveer 12.000 man bestaande1 strijdmacht van de opstandelingen, die de Franse basis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, belegert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Vietminh- aanval op dit bolwerk wellicht zal uitgroeien tot een van de grootste veldslagen in de Indo-Chinese oor log. De opperbevelhebber van de communisten, generaal Giap, is van plan, voor het eerst gebruik te ma ken van de artillerie, die hij uit com munistisch China heeft ontvangen na het sluiten van het bestand in Korea. De Amerikaanse regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de economische hulp aan Oostenrijk wordt gestaakt Harold Stassen, hoofd van het bu reau voor de hulp aan het buiten land, deelde mee: Oostenrijk heeft sedert de oorlog, dank zij de effec tieve combinatie van de productieve kracht van het Oostenrijkse volk met de Amerikaanse hulp, zoveel vordering gemaakt op de weg naar herstel, dat in het lopende belasting jaar geen onmiddellijke hulp meer nodig zal zijn. Dit is opnieuw een be wijs van de groeiende economische kracht van West-Europa. Nieuwe archaeologische ontdekking te Rome Op de Westelijke helling van de Pa- latinus, de heuvel waarop Rome werd gesticht, heeft een beroemde Italiaan se archeoloog, Professor Salvatore Pugliesi, de woonplaats van een fa milie, die moet hebben geleefd in het ijzeren tijdperk, ontdekt. Hij legde een zo goed als complete om trek van een elliptisch gevormde woonplaats, van ongeveer 4 bij 3 meter bloot. Wanneer de voorvade- deren van de tegenwoordige Romei nen reeds spaghetti aten, zullen zij dit geliefde Italiaanse voedsel, op deze manier hebben bereid. De antieke urn, die zo goed als geheel kon wor den gerestaureerd, en de oude „stoof" behoren tot de recente vondsten van Prof. Pugliesi. Een van de verrassingen, die men van Rusland verwacht op de aan staande conferentie te Berlijn is een Russisch aanbod om Oostenrijk zijn volledige onafhankelijkheid terug te geven in ruil voor Westelijke conces sies met betrekking tot Duitsland. Op de viermogendhedenconferentie zal de Russische delegatie er zeker op uit zijn de gemeenschappelijke politiek var^het Westen te breken en en van de beste middelen daartoe zou zijn een aanbod om het statas- verdrag met Oostenrijk, waarover Oost en West nu al negen jaar lang geen accoord kunnen bereiken, on- verwijl te tekenen. Daarmee zou Rus land zo op het oog een zeer belang rijke concessie doen en de Westelij ke mogendheden in een uiterst moei lijk parket brengen. Dat Russische aanbod zou dan wellicht gekoppeld worden aan de eis, dat het plan tot vorming van een Europees leger en dus tot herwapening van West- Duitsland wordt opgeheven hetgeen vor het Westen onaanvaardbaar zou zijn. Het effect van de verwachte Rus sische manoeuvre zou in Frankrijk, waar geen meerderheid voor een Duitse herwapening bestaat, het grootst zijn. Bovendien zou de Oos tenrijkse regering, die de nog steeds bestaande bezetting door de legers der vier mogendheden moe is, sterk op aanvaarding van het Russische aanbod aandringen, hetgeen de po sitie van Amerika en Engeland des te moeilijker zou maken. In twee Amerikaanse plaatsen, 30 km van elkaar, hebben twee wan hopige moeders moeten toezien hoe haar kinderen acht in totaal bij een brand om het leven kwamen. Bij haar vergeefse pogingen, hen te redden liepen de vrouwen zware brandwonden op. In Old Orchard Beach, een bad plaats in de staat Maine, werden de vijf kinderen van de heer en me vrouw Whitcomb in hun slaap door het vuur verrast. De moeder sprong uit het raam, nadat zij geprobeerd had haar kinderen te redden. In het zomerhuisje van de heer en mevrouw Metzger in North Se- bago kwamen drie kleine kinderen in de vlammen om. Ook hier moest de moeder, die een vierde baby ver wacht, na vergeeefse reddingspogin gen voor het vuur wijken. de daadófracw aan een ycaat man HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur.) VORST Weinig bewolking. Vannacht en morgenochtend lichte tot ma- tige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Overwegend matige wind aanvankelijk Oostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost t tot Zuid. 6 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.44. maan op 9.40 en onder 18.36 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Dinsdagöchtend 7 uur luiden: —10 c 1 1 4 3 —13 terzijde een principiële overwinning behaald, toen zij minister Mansholt verhinderde de plannen voor - een neutrale Rijkslandbouwwinterschool, welke voor het confessioneel onder wijs funest zouden zijn geweest, door te voeren. De invloed van de christelijke par tyen is toegenomen. i Tegelijk met de belastingverlich- Personeel van de K.L.M. hield de ingericht in de hal van het K.L.M- tingen voor de middengroepen kan wacht bij de overleden President- gebouw aan de Raamweg te Den men dus nu met een geruster hart1 Directeur Dr. A. Plesman, opgebaard Haag. Links gezagvoeder Eilders, het nieuwe jaar ingaan. in de Chapelle Ardente, welke was I rechts voor, le boordwerktuigkun OSLO onbew. STOCKHOLM onbew. HELSINKI onbew. KOPENHAGEN geheél bew. LONDEN onbew. AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL geheel bew. PARIJS zwaar bew. BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE geheel bew. NICE zwaar bew. WARSCHAU nevel BERLIJN nevel FRANKFORT nevel MUNCHEN nevel ZURICH geheel bew. GENEVE geheel bew. LOCARNO sneeuw WENEN nevel INNSBRUCK nevel ROME zwaar bew. dige Raddar, links achter le telegra fist Buytendijk, rechts achter 1ste steward Hostemeier. Het ware geluk betsaat in anderen gelukkig maken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1