De winter zette nieuwe jaar bulderend in Atoom-overleg met Moskou Prem* Laniel wil aftreden, doch mag niet Gevangenen keerden terug Wapens voor Midden-Oosten Vijf Nederlanders in Bandoeng gearresteerd door Indonesiërs Schepen raakten in moeilijkheden Ook Italië gestart met televisie ©e&zidóeSoti/ïci/rit Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 4 JANUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13083 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p.mm. Telefoontjes 11.50 Storm en sneeuwjacht Langs de Britse Noordzeekust heeft dit weekeinde grote ongerust heid geheerst over het lot van de nog maar kort geleden herstelde zeewe ringen. De dijkwachten hadden de waarschuwing ontvangen dat dezelf de krachten die ln Februari van het vorige jaar samenspanden ook nu de kust belaagden.. Overal patrouilleerden de dijk wachten langs de kust en hoewel het water door de stroom en de hoge ge tijden werd opgjaagd, werd er geen schade aangericht. Een deel van de Belgische bad plaats Oostende is ontruimd omdat de bewoners een herhaling vrees den van hetgeen er de eerste Fe bruari 1953 is gebeurd. De electri- sche centrale van de stad is om ringd met een dijk van zandzakken. Gisteravond woedde er voor de Bel gische kust nog een storm met snel heden van omstreeks 100 km. per uur. Sneeuw over Europa. Uit de meeste delen van Europa wordt nu melding gemaakt van j „_orv,:Q„ T sneeuwval. In de Ardennen vroor nSÜiïpiï^ Anrini in het gisteren acht graden en er was .tat^Leï' toen al veel sneeuw gevallen. In i ™~t Brussel vroor het een graad, terwijl ferd! en kb ilta He IsTvmerahiur aan He kust nlus res 'e willen blijven. Lamel had met lijn de temperatuur aan de Kust plus zes octslag w1Men achten tot 17 I Januari, de datum, waarop de nieu- In de Halianse Abruzzen a hetwe president r* né Coty in functie wordt nog veel verwacht. In de plaats Andermatt was het 't koudst. Het vroor er 22 graden. In Zweden heersen sneeuwstormen die alle verkeer onmogelijk maken. Alleen in het Noorden van het land is het mooi weer. Glad Parijs. In Parijs zijn veertien mensen naar het ziekenhuis gebracht met kneu zingen, opgelopen tijdens valpar tijen op de gladde straten. Tiental len Parijse bussen konden de strijd tegen de sneeuw niet volhouden. In de Franse wintersportcentra ligt nu het "eind van Januari naar "Berlijn behoorlijk sneeuw. Twee automobi- blijken te willen komen, droeg Dul- listen zijn gisteren door achter hun les aan Bohlen op, nu reeds het stuur gevonden. Zij waren door een vraagstuk van samenwerking op het plotseling optredende koudegolf over- gebied der (niet-militaire) atoom- vallen en achter hun stuur doodge-1 energie op het Sovjet-ministerie van vroren. Buitenlandse Zaken aan te snijden. Amerika's ambassadeur in Moskou, Bohlen, heeft met de Russische-mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotof van gedachten gewisseld over de mogelijkheid, een begin te maken met het door Eisenhower op 8 De cember voorgestelde informele over leg, waarvan het doel zou moeten zijn: vorming van een internationale organisatie tot vreedzame exploita tie van de atoomenergie. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, had begin Januari tijdens de vier mogendhe- denconferentie te Berlijn, met Molo- tof over deze kwestie willen spreken. Doch omdat de Russen eerst tegen Auriol weigerde dorp Capracotta evenals verleden jaar geheel ingesneeuwd. De sneeuw ploeg, die het plaatsje vorig jaar ca deau had gekregen, is ook inge sneeuwd. Twee spoorlijnen tussen Napels en Rome zijn door de sneeuw verbroken. In Bolzano vroor het gis teren tien graden. Ten Noorden van Rome worden de wolven door de koude van de berg hellingen naar de dalen gedreven. Zij vallen nu mensen aan, trecdt.cn het zittende kabinet auto matisch demissionnair wordt. Zijn argument voor dat vervroegde ontslag was de conferentie van Ber lijn, waar Frankrijk door een sterke delegatie moet worden vertegen woordigd. Zou hij tot 17 Januari wachten, dan zou de mogelijkheid bestaan, dat er een langdurige rege ringscrisis zou volgen, die in de res terende vijf dagen nauwelijks zou kunnen worden opgelost. President Auriol, die tot 17 Januari altijd nog president is, heeft aan La- niels ontslagaanvrage echter geen gehoor willen geven, er op wijzend, dat Laniel in de kwesties, waarover te Berlijn zal worden gesproken, het vertrouwen van het parlement ge niet De Amerikaanse regering, zo ver neemt Reuter, is in bespreking met de regeringen van Irak, Saoedi Ara- bië en Pakistan over militaire hulp. Men zou te Washington hebben be sloten niet meer te wachten, totdat er een defensie-organisatie voor het Midden-Oosten is opgebouwd, maar er thans toe willen overgaan wapens te zenden aan de landen, die een strategische positie innemen en ver sterkt kunnen worden teneinde in het Midden-Oosten een schild te vor men tegen een eventuele Russische aanval. Vanwege de Arabische tegenstand wordt het plan van een alomvattend defensiepact voor het Midden- en Nabije Oosten als onuitvoerbaar be schouwd. Er bestaan geen onmiddellijke plannen om landen als Egypte, de Libanon Israël en Syrië te verster ken. Te Washington is men van oor deel, dat deze landen niet in de lijn van een mogelijke Russische aanval liggen en daarom hebben de militai ren er thans nog weinig belangstel ling voor. Wapenzendingen naar Israël worden niet overwogen, omdat elke militai re hulp aan dat land op felle tegen stand van de Arabische landen zou stuiten en de onderhandelingen zou bemoeilijken. LAWINE EIST 50 LEVENS. Minstens 50 personen kwamen om door een lawine, die het dorp Seej. in Azerbeidsjan wegvaagde. „WITTE POKKEN" DEN HAAG De Westduitse bondskanselier, dr. i president Auriol neerlegt, maar hij Adenauer, stond gisteren met tranen heeft de parlementsvoorzitter ge- In een berghut in de Apennijnen in de ogen in het ontvangstgebouw vraagd de assemblée nationale op 6 zitten negen padvinders geïsoleerd.te Friedland, waar hij Duitse gevan- j Januari in buitengewone zitting bij- Hét aantal gevallen van zogenaam de „witte pokken", dat zich in de residentie voordoet, is waarschijnlijk niet bij het drietal, dat dezer dagen constateerd werd, gebleven. Vier personen uit hetzelfde gezin zijn van daag geïsoleerd in een barak van het Laniel heeft daarop thans geant- gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal, woord, dat hij zich by de wen! van z,ch b« ben verdachte ver- - - schynselen voordeden. Er kon nog Een reddingsploeg werd door een la- genen, die elf jaar in de Sovjet-Unie wine overvallen en moest terugke ren. In de meeste delen van Duitsland ligt sneeuw, die door ijzige winden wordt opgewaaid. In Zwitserland is weinig sneeuw gevallen, maar er hebben doorgebracht, toesprak. Elf honderd man, die hem alleen ken nen uit de spotprenten in de Russi sche pers, stonden rond hem en na men hun Siberische mutsen af. Allen waren het eens over de slechte toestand, waarin het Russische volk leeft. Zij hebben jaren ge werkt bij de wederopbouw van de A i_ Russische steden. Volgens hen is er Alpiierat ramde byna geen Russische plaats, die geen j J I:r.Lf.„_c gevangenkamp aan de rand heeft. Zii liciitcio een te roepen om een regeringsver klaring aan te horen. Aan die verkla- niet met zekerheid worden vastge steld, of het gevallen van witte pok ken betreft. Dit zal gedurende de observatie moeten blijken. De nieuwe patiënten hebben de leeftijd van 14 tot 20 jaar en zijn uit hetzelfde gezin ring zal Laniel dan de vertrouwens-afkomstig als een der reeds geïso- kwestie verbinden. lieerden. Beweegredenen nog niet bekend gemaakt Studentendemonstratie in Teheran gevangenkamp aan de rand heeft. Zij Militairen hebben Zaterdag een schatten het aantal mensen in de einde gemaakt aan een demonstra- j concentratiekampen op 20 millioen. j In de Antwerpse haven heeft een tie van studenten van de universi- Als buitenlandse delegaties de kam- Nederlands schip, de Alpherat, Zater- teit te Teheran. De betoging werd pen bezochten, werd de prikkel gehouden uit protest tegen de terug- draadverspering om de hutten ver keer van Britse diplomaten na de wijderd. De schildwachten liepen hervatting der Brits-Perzische be- rond met goedgeklede meisjes, maar trekkingen. De demonstranten trókken door het universiteitsgebouw en dwongen andere studenten zwarte armbanden en andere tekenen van rouw te dra gen. Tegenstanders van de regering van Zahedi deden de vorige maand een beroep op de bevolking, uit protest tegen het nieuwe regiem tekenen van rouw te dragen. De studenten gaven hieraan thans voor de eerste maal gevolg. Verscheidene studenten zijn gear resteerd. Er werd niet geschoten en er vloeide geen bloed. dagavond drie Antwerpse lichters aangevaren, die naast elkaar ge meerd lagen. Een van de drie, de Haydn, raakte met ernstige averij op drift en zonk midden in de stroom De opvarenden konden het schip tij dig verlaten. de gevangenen mochten zich niet la ten zien. Vele gevangenen waren krijgsge vangen gemaakt in de slag bij Sta- lingrakd. Van de 90.000, die toen in Russische handen vielen, zijn er nu 7000 teruggekeerd. Enkele zijn er nog in de Sovjet-Unie, maar de meesten zijn reeds in het eerste jaar van hun gevangenschap omgekomen. De man- I In de nacht van Zaterdag op Zon nen waren verontwaardigd over het dag is het Panamese schip Hope op gedrag van generaal Paulus, die na- de Westerschelde ter hoogte ..van. Ook de beide andere lichters zijn vrij ernstig beschadigd. Acht haven arbeiders die aan het lossen waren, werden gewond. Twee van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen. dat hij de slag had verloren met de Russen heeft gecollaboreerd en die zich ten slotte in vrijheid liet stellen zonder te eisen, dat zijn soldaten met hem werden bevrijd. Hoedekenskerke met een onbekend schip in aanvaring gekomen. Dit schip is zonder hulp te verlenen door gevaren in de richting van Antwer pen. De Hope is Zondagochtend in Toch was 'f gisteren ook 'n witte Zondag Vlissingen binnengelopen, waar bleek, dat de schade nogal meeviel. Op de Theems is Zaterdag het Ne derlandse schip Nimrod (399) ton) in dichte mist aangevaren door het Zweedse schip Saga (6687 ton). De Nimrod kreeg lichte schade aan de boeg, de Saga heeft haar reis voort gezet en geen melding van schade ge maakt. Het Poolse schip Poznan heeft Zondagochtend geseind, dat het in de Helgolander Bocht in nood verkeer de. Het schip maakte water door in geslagen luiken. Bergingsvaartuigen en reddingsboten van plaatsen langs de Noordduitse kust zijn ter assis tentie uitgevaren. Voor de kust van Zuid-Zweden is een Duits schip met drie man aan boord op drift geraakt tengevolge van motorstoring. Zondagochtend heeft het Zweedse schip Nimbus ten Zuiden van Malmö een brandend schip waargenomen. Later op de dag werd bericht, dat de bemanning van de kust af zou worden gered. Vliegtuigwrak in Pyreneeën gevonden De elf mensen aan boord van het Franse militaire vliegtuig, dat vorige week Dinsdag in de Pyreneeën is neergestort, zijn hoogstwaarschijn lijk alle elf om het leven gekomen. Men heeft het wrak van het neer gestorte vliegtuig, dat op een vier- en-twintighonderd meter hoge berg piek ligt, van uit de lucht nauwkeu rig geobserveerd. Daarbij heeft men geen enkel teken van overlevenden Op last van de recherche van Dja karta zijn in Bandung, naar eerst thans bekend is geworden, de laatste dagen vijf Nederlanders gearresteerd, namelijk de heren H. A. Buysings, J. H. Rath, R. de Mey van Gerwen en Hofman. Over de identiteit van de vijfde gearresteerde kon de corres pondent van Aneta te Bandung bij de bevoegde instanties geen nadere in lichtingen krijgen. De politie noch het parket konden verder inlichtin gen geven over de beweegredenen die tot de arrestatie hebben ge leid. Duysings, Rath en De Mey van Gerwen maken deel uit van het be stuur van de commissie ter beharti ging van Nederlanders in Indone sië. Deze commissie heeft de vorige week een vergadering gehouden, waarop door de thans gearresteerden het woord is gevoerd In deze verga dering heeft de heer Duysings o.a. gezegd „Wij eisen van de Nederland se regering, dat eenieder vrijwillig zijn nationaliteit kan verkiezen, zon der druk van welke zijde ook, dat iedere Nederlander op vreemd rechtsgebied steun krijgt, voldoende om zich te bedruipen en dat de jeugd recht heeft op goed onderwijs, waar dan ook. Het voorbeeld van de 1000 Indo nesiërs in Suriname die in een ge charterde boot naar Sumatra zijn ge reisd, voor ogen houdend, stelde de heer Duysings op die vergadering de vraag: „Kunnen wij ook niet zoals zij een boot charteren en naar Hol land gaan en zeggen: Hier zijn wij, wat doet gij voor ons?" De practyk in de afgelopen vier jaren heeft uitgewezen, dat de ge- steunden het beter hebben in Ne derland dan hiér, vooral wat de be huizing betreft, aldus de heer Duy sings. „Nadat wij anderhalf jaar geleden begonnen zijn met onze actie om steun te verkrijgen voor hen, die zulks nodig hebben, en meer steun voor degenen, die te weinig ontvan gen, is kortgeleden zonder redelijke reden het contact met het Neder landse commissariaat verbroken", aldus Duysings. „Is het geen schande, dat een Indonesische instantie het Nederlandse Commissariaat er op moest wijzen, dat die en die steun moeten krijgen, omdat ze anders een gevaar zullen betekenen voor de openbare orde en rust? En of er toen gauw gehoor werd gegeven aan dit verzoek", aldus de heer Duysings op de vergadering van de commissie van de belangen van Nederlanders in Indonesië. Een der andere sprekers op die vergadering, de heer Peters, sprak de hoop uit, met verwijzing naar het gezegde van wijlen prof. dr. Snouck Hurgronje: „De grootste vijand van de Indo is de Indo zelf", dat hij straks kunnen bespeuren. Vijf dagen heeft men stelselmatig het gehele gebied van de Pyreneeën, waar men dacht dat het vliegtuig neergestort was, afgezocht. Pas Zon dagochtend slaagde een verkennings vliegtuig er'in het wrak te ontdek ken. Het bleek vlakbij de Frans- Spaanse grens te liggen, nog juist op Frans gebied. Het vliegtuig is terecht gekomen in een bijzonder onher bergzaam en zeer moeilijk toeganke lijk gebied. Daar het na Dinsdag in dat deel van Frankrijk bijna niet meer heeft gesneeuwd, was de piloot van het verkenningsvliegtuig in staat het wrak van het verongelukte vliegtuig tot in alle details te bestuderen. Nu men eenmaal weet waar het vliegtuig is terechtgekomen, zijn reeds gistermiddag reddingsploegen op weg gegaan om te trachten het wrak, dat slechts op vier kilometer van het Spaanse dorpje Setcasas ligt të bereiken. Als het de reddingsploe gen niet al te zeer tegenloopt, kun nen" zij vanavond op de plaats des onheils aankomen. Koning Winter heeft op de eerste Zondag van het nieuwe jaar getoond, dat zijn heerschappij nog lang niet ten einde is, en dat de optimisten, die de overschoenen nog steeds op zolder hebben staan, deze beter eens kunnen inspecteren: de eerste Zondag werd er een van afgelaste wedstrijden en warrelende sneeuwvlokken. .Ondanks de aan sneeuw verbonden narigheid is het tóch steeds iedere keer 'n verrassing te zien, hoe bijvoorbeeld 'n pro zaïsche verkeersweg kan veranderen in een zwart en wit lijnenspel, dat de eentonige zakelijkheid weet te verzachten. (Foto; da Grebbeberg). Bevorderlijk voor gezinsleven Gisteren is Italië begonnen met de regelmatige uitzending van televi sieprogramma's, na een experimen tele periode van twee jaar. Acht zen ders brengen de programma's binnen het bereik van de twintig millioen Italianen, die wonen tussen de Al pen en Napels. De onderneming is een semi-staats- monopolie en zal gedurende 35 uur per week een nationaal programma op het scherm brengen, dat is aan gepast aan de smaak van de midden standers, die zich de aanschaf van een ontvangtoestel kunnen veroor loven en voor wie ook het kijkgeld van negentig gulden per jaar geen bezwaar is. Met de commerciële televisie zal begonnen worden zo gauw. er genoeg kijkers zijn om deze reclame lonend te maken. Tot dusver zijn er vijftienduizend ontvangsttoestellen verkocht. Bij de ingebruikneming van de installaties te Milaan, Rome en Tu rijn deelden de organisatoren van de nieuwe dienst mee te hopen, dat zij dit jaar tot een groot Europees uit wisselingssysteem zouden kunnen komen. Paus Plus XII heeft in een tot de Italiaanse bisschoppen gerichte ver klaring de televisie een middel ge noemd dat het gezinsleven en de christelijke opvoeding kan bevorde ren. Maar tevens waarschuwde de Paus tegen de gevaren van hetzelfde materialistische gif in de televisie, dat maar al te dikwijls op het film doek is te zien. niet zou behoeven te zeggen: „De grootste vijand van de Nederlander is de Nederlander zelf'. De sprekers hadden veel bijval. Heden, 4 Januari zou een bestuurs verkiezing plaats hebben. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Enk huizen, de zeereerw. heer N. G. Pronk; tot pastoor te De Kaag, de wel- eerw. heer M. C. van Stijn, die ka pelaan was te Rotterdam (H. Hilde- gardis). HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) VANNACHT LICHTE .VORST Vrij veel bewolking met plaat selijk enige sneeuw. Aanvanke lijk matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk nog harde, later overwegend ma tige wind tussen Noord en Oost. Vannacht en morgenochtend over het algemeen lichte vorst. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. 5 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.43; maan op 9.11 en onder 17.13 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Maandagochtend 7 uur luiden: HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNOHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME 1 4 1 oribew. onbew. sneeuw, sneeuw, zwaar bew. licht bew. lichte sneeuw zwaar bew. 1 onbewolkt. 0 zwaar bew. 3 licht bew. 3 geheel bew. 4 sneeuw. 0 nevel, nevel, sneeuw, zwaar bew. geheel bew. nevel, nevel, zwaar bew. 4 4 2 7 T oenemende vorstkansen Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de atmosfeer zich niet van haar rustig ste zijde laten kennen. Terwijl zich ten Westen van de Britse eilanden een ongewoon krachtig hogedruk- gebied bevond, trok een van IJsland afkomstige depressie naar Scandina vië en begon daarbij sterk in diepte toe te nemen. Boven Zweden aange komen veranderde zij van koers en begon zich in Zuidelijke richting uit te breiden. Hierdoor ontstond op de Noordzee een Noorderstorm, die het water langs onze kusten opstuwde. Het Nederlandse weerschip, wat se dert de stormramp regelmatig op de Noordzee de wacht houdt, meldde gisteren een uurlang een windsnel heid van 75. km per uur en golven van 9% meter hoogte. In de loop van gisteren begon de luchtdruk in Scandinavië snel te stijgen. Daardoor ontstond aan de achterzijde van de depressie een Noordooster storm, die koude lucht uit Noord-Rusland naar het Zuid westen voerde. Deze lucht is van daag over ons land en onze omge ving uitgestroomd. Dank zij het feit, dat de Oostzee nog niet dicht gevro ren is, bleven de temperaturen bo ven het vriespunt. Geleidelijk be weegt de depressie zich verder in ongeveer Zuid-Oostelijke richting. Daardoor gaat de wind in ons land verder naar het Oosten ruimen, waarbij de temperatuur wat lager wordt. Vanmorgen daalde de luchtdruk in Noord-Scandinavië al weer snel. De depressie-activiteit in de om geving van Groenland is groot, waar door de verdere vooruitzichten be trekkelijk onzeker zijn. Wel kan ge zegd worden, dat op langere termijn de kansen op vorst toenemen. Korreltje Niets sterkt een mens meer dan het vertrouwen, dat men in hem stelt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1