Prins Bernard arriveerde na tocht met hindernissen Volksbruinbrood goedkoper Zon sic1 ocm ii na 1 c bracht groot geluk voor „ongelukkigen" Het wonder ZATERDAG 2 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 VACANT1E IN GR1NDELWALD Viering van Oud en Nieuw Om kwart voor twee Donderdag- het Nederlandse aandeel compleet te maken, was er nog een Hollands meisje De Gruyter, dat bij het kin derfeest in een Nederlands boeren- costuum de meeste punten van de jury toebedeeld kreeg. Aan het kin middag, drie kwartier later dan ver- derfeest nam ook prinses Margriet wacht was, Is Z.K.H. prins Bernhard deel gekleed een wit blousje en in „Hotel Adler" te Grindelwald een rood en wit gestreept rokje. Par- aangekomen. En met in zyn manfig paradeerde zij, onder het ap- anto, maar In die van de heer Fruh, plaus der gasten, met de andere kin- de eigenaar van „Hotel Adler". De - - auto van de prins is namelijk twee k.m. voor het dorp met een lege accu achtergebleven, en toen ieder zich afvroeg, waar de prins bleef, ging plotseling de telefoon op het bureau van de heer Früh met de me dedeling dat de prins en zijn chauf feur niet verder konden. De twee en twintig km. lange weg van Interlaken naar Grindelwald ligt dik onder de sneeuw en eigelijk moet men er met sneeuwkettingen rijden. De auto van de pirns had deze niet op de banden en toen men op een gegeven moment moest stop pen, pakten de wielen bij het starten niet meer en bovendien begaf toen de accu het. De koningin ging onmiddel lijk met de heer Früh naar de plek, waar de prins en zijn chauffeur wa ren gestrand, de bagage werd over- gepakt en zo kwam het koninklijk paar gezamenlijk bij het hotel aan, waar de prins zich direct aan de lunch zette. Prins Bernhard had de nacht in Bern doorgebracht en was 's morgens vandaar vertrokken. Grappige ontmoeting. Er zijn naar verhouding veel Ne derlanders in Grindelwald. en het was dan ook niet verbazinfwek- kend dat de koningin, toen zij met Margriet in het dorp wandelde, een bekende tegenkwam, die met zijn dochtertje aan het winkelen was. De beide ouders soraken wat samen en zo deden ook de kinderen Margriet vertelde over haar skilessen en toen vroee het andere meisje „waar wonen jullie?" .In Hotel Adler" zei- de Marvriet. „O ja, dat weet ik", was het antwoord, „dan wonen jullie in hetzelfde hot°l als de koningin en de prinsessen". De kleine Marijke heeft voor het eerst van haar leven op ski's ge staan. Niet om nu direct te gaan skiën, maar alleen om nu eens pre cies te weten wat dat lopen op die lange latten nu eigenlijk is. Een Zwit serse fotograaf maakte er snel een serie foto's van, die 's avonds voor zijn winkel in het dorp hingen tot groot ongenoegen van de vele Ne derlandse fotografen die hier zijn en die de afspraak hadden gemaakt de prinsessen niet dan na overleg met het koninkiijk huis te fotograferen. Succes voor de prins. Prins Bernhard, verkleed als Mexicaan heeft Donderdagavond de prijs van het meest originele costuum gewonnen bij een gecostumeerd bal, dat ter gelegenheid van het oude jaar in Hotel Adler werd gehouden. Van de dames won baronesse van Lynden als Spaanse de prijs en om deren door de zaal. Het was een gezellig en ongedwon gen feest in Adler, waar Eskimo's, Chinezen, Spaanse schonen en zelfs huisknechten dansten De koningin was gekleed in een zacht blauwe avondjurk, waarop enkele sneeuw vlokjes waren aangebracht. En ook a__jj^_ de oudste twee prinsessen, die men gat en op zijn hoofd had hij een len door het dorp en bezochten alle hotels om op Zwitserse wijze een nieuwjaarsgroet te komen brengen. Koningin en prins vertoefden daar na nog enige tijd in het vrolijke ge zelschap der gasten van Hotel Adler. Prins Bernhard. die zoals bekend, op medisch advies niet skiet, kan men soms met verlangende ogen naar de besneeuwde heghellingen zien kijken, waar de skiërs in snelle vaart naar beneden suizen. „Het is voor mij wel een Tantaluskwelling", zo zeide de prins, „dus vergenoeg ik me maar met wat curling-spelen en wandelen." „Maar", zo zeide hij met een hoop volle blik, „ik hoop in de rulle voorjaarsneeuw toch nog de gele genheid te hebben met mijn oudste twee een kleine skitocht te maken, natuurlijk zonder steile afdalingen, die altijd het risico van een val met zich meebrengen". Gistermorgen, toen de koningin en de oudste twee prinsessen al weer I op de ski's de bergen in waren, dronk de prins in het dorp een kopje kof fie. 'n Witte anjer versierde z'n knoops Bezorgd brood op platteland 1 cent duurder meerdere malen met hun vader op de dansvloer zag, waren in avond jurk gestoken. Tantaluskwelling. Om middernacht, toen het buiten vijftien graden vroor, trokken jongens uit Grindelwald met reusachtige hel groene Zwitserse jagershoed. Men merkt de koninklijke familie tussen de vele vacantiegangers vrijwel niet op en de sportieve skikleding ver leent de koningin en de prinsessen een anonimiteit, die zij zo nu en dan in Holland waarschijnlijk ook wel eens zouden wensen te bezitten. Apeldoorn maakt plannen voor 'n vogelpark in „Berg en Bos" Ex-directeur van Avifauna levert de vogels De gemeente Apeldoorn verheugt zich in een park, het park „Berg en Bos", dat in de loop der jaren grote vermaardheid in en buiten Nederland heeft gekregen door zijn groot bezit aan natuurschoon. Dit park is voor Apeldoorn van grote betekenis, want het vormt voor het vreemdelingen verkeer een grote trekpleister. In talloze andere Nederlandse ge meenten in alle delen van het land worden echter allerlei attracties ver zonnen om het vreemdelingenverkeer te stimuleren en als gevolg hiervan zal Apeldoorn alles moeten doen om aan de toenemende conferentie het terschap van de burgemeester, zal bestaan uit leden van de commissie landelijke eigendommen, de directeur der VVV en een drietal leden, te be noemen uit de burgerij. Voorts zullen aan het bestuur als adviserende leden worden toegevoegd de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst, de directeur van de dienst der landelijke eigendommen en de administrateur van laatsge- noemde dienst. B en W zeggen, zich er terdege van bewust te zijn, dat een dergelijke onderneming enig risico met zich meebrengt. Hoewel men voor de eer- aan de toenemende concurrentie hetste jaren een gunstige uitkomst mag verwachten, is het nu onmogelijk te zeggen, hoe een en ander op de duur zal gaan. Hiertegenover staat, dat er een bijzondere gelegenheid geboden wordt voor Apeldoorn de vooraan staande plaats als toeristencentrum te behouden. Geschat wordt, dat het totaal be drag van investeringen 365.000 be draagt. hoofd te bieden. Er is met wisselend succes de laatste jaren veel gedaan, om „Berg en Bos" nog attractiever te maken en hiermede zal men in de toekomst moeten doorgaan. In verband hiermede hebben B en W van Apeldoorn de raad thans een groot voorstel gedaan. B en W hebben de raad medegedeeld met de voor malige exploitant van „Avifauna" in contact te zijn getreden, die een plan De regering heeft besloten de door de loonsverhoging in het bakkersbe drijf optredende kostenstijging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloem- prijzen voor het brood. De bestaan de maximum- en minimumprijzen van het volksbrood zullen daardoor in het algemeen niet worden ver hoogd. Alleen de prijzen van volks wittebrood, geldende voor bezorgd brood op het platteland gaan, als ge volg van het feit, dat de loonsverho ging op het platteland groter is dan in de steden, wegens verdere aanpas sing in de loonclassificatie op het platteland, één cent omhoog. Daartegenover zullen de maximum prijzen van volksbruinbrood in het gehele land zelfs met één cent per brood van 800 gram worden ver laagd, terwijl in een aantal provin ciesteden de maximum- en mini- mum-prijzen van volkswitbrood eveneens met één cent per brood van 800 gram zullen worden verlaagd. De getroffen maatregelen hebben het volgende resultaat: In de grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem alsmede de* aangrenzende gemeenten Diemen, Schiedam, Vlaardingen, Rijswijk en Voorburg) blijven de volkswitbrood- prijzen onveranderd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners, worden de be- zorgprijzen voor volks witbrood en, behoudens enkele uitzonderingen, ook de prijzen voor afgehaald volkswit brood, met een cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeenten btyjft de prijs van het volkswitbrood afge haald onveranderd en wordt de prijs van dat brood bezorgd met 1 cent per 800 gram verhoogd. In het Binnengasthuis te Amster dam is de 23-jarige mevrouw J. Mulder—Grijsaart uit Amsterdam overleden aan de brandwonden, die zij op 29 Juli j.l. had opgelopen tij dens kamperen in Diekirch in Luxemburg. De kleding van de vrouw was in brand geraakt bij 't vullen van een spiritusvergasser. Zij werd met ern stige brandwonden opgenomen in een ziekenhuis te Luxemburg, waar zij zeven weken werd verpleegd. Daar- Bij de van 4 Januari 1954 af gel dende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volksbruinbrood overal één cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volkswitbrood. Voor de bakkerij geldt, dat de richtprijs voor de soort tarwebloem, welke voor het bakken van volkswit brood kan worden gebruikt, even eens ingaande 4 Januari 1954, op 35.95, per 100 kg. franco wal of sta tions zal worden gesteld en die van ongebuild tarwemeel op ƒ33.per 100 kg. Loonsverhoging bloemisterij De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" en de in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisaties hebben besloten tot de volgende loonsverhoging. De rechtens geldende tijdlonen worden verhoogd met 5 percent met dien verstande, dat de verhoging voor mannelijke vakarbeiders van 23 jaar en ouder tenminste 5 cent per uur zal bedragen. Onder tijdlonen worden hierbij verstaan de in de C.A. O., respectievelijk loonregeling vast gestelde weeklonen met inbegrip van vaste toelagen (toeslag voorman; toe slag voor diploma's of bijzondere des kundigheid). Deze verhogingen gaan in op 3 Januari 1954. Het College van Rijksbemiddelaars zal tegen deze wijze van uitvoering der loonsverho ging geen bezwaarmaken. contact. te zijn getreaen, aie een pian1 t g C»* I tl IJ. dan Vier prijzen niet afgehaald Daar het de in Centraal Overleg samenwerkende wegverkeers en ver voersorganisaties, de A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de E.V.O., de N.O.B. Wegtransport en de F.N.O.P. gebleken is, dat het bericht over de invoering op 1 Januari van de nieu we gloeilampen in de koplichten van motorvoertuigen tot enig misver stand aanleiding heeft gegeven, wij zen de organisaties er op, dat slechts bij de gedimde lampen het zicht on geveer 40 meter bedraagt. Voorts moet de in dat bericht ge noemde maximum snelheid van 50 km bij gedimde lampen niet als norm worden opgevat Het heeft uitslui tend in de bedoeling gelegen er de aandacht op te vestigen, dat bij het na is zij per vliegtuig naar Amster- rijden met gedimde lichten de, voor dam vervoerd,'waar zij thans is over- ieder bestuurder andere, gewoonte leden aan derde-graads verbran- snelheid in het algemeen aanmerke- ding. lijk dient te worden beperkt in ver band met het, in vergelijking met de sealed-beam lampen, sterk vermin- derde zicht. Een klein plantsoentje op Haarlems Grote Markt Het leek zo'n leuk plannetje, dat wethouder Geluk uit Haalem, de noeste voorvechter van „Haarlems bloei" en bevordering vreemdelin genverkeer, met nog enkele andere vooruitstrevenden bedacht had: Op de Grote Markt te Haarlem zou een klein plantsoentje aangelegd wor den en dit zou zoveel tot de gezel ligheid bijdragen, dat het vast drom men vreemdelingen naar Haarlem zou trekken althans, dat ver wachtten de sprankelende geesten. De gemeente Alphen aan den Rijn is. „Avifauna" indertijd na het fail lissement zelf -gaan exploiteren en B en W zijn nu van mening, dat iets dergelijks in Apeldoorn, waar de omgeving veel geschikter is zeker mogelijk moet zijn. Het is de bedoeling van B en W Woensdagavond is ten kantore van het gedeelte van „Berg en Bos", dat de Katholieke Nationale Bond voor indertijd benut is voor de tentoon-1 EHBO te Rotterdam de spannende stelling „B.B.B." als vogelpark te be-1 tm"lc eeweest v?n de Zonnebloem- stemmen. De vogels zullen voor een Een «P">?lne. die onverwacht deel worden ondergebracht in vo- j werd opgevoerd, omdat bleek, dat lières, doch die vogels, die daarvoor i ™r,,l,ez,""s van.'e"SJf «f™ 'j1'1' geschikt zün, zullen zich vrij J™1"^Wem<daar°zij de lensjes uit het nen bewegen en zij zullen daardoor i p'epen„nntje in ermtige mate in de omgeving van de vijver een by- hfdd P ^^^4, Dit erken*en zij zondere attractie kunnen vormen De Mn Betekende verklaring. Het nieuwe jaar was nog maar drie uur oud toen er brand werd ontdekt beschadigd werd een letter B had aan boord van het 3664 hs t metende waargenomen, waardoor hij recht op Duitse schip Rilegard J. Nimtz, van 800.— had. Dit kon hy door talrij- de rederjj Glanz L. Nimtz te Ham- ke anderen laten bevestigen. Hij nam J burgj dat aan de kade van de stu- Z~r ïfaH wadoorsmaatschappij Quick Despatch viTon t in de Waalhaven te Rotterdam ligt. volières zullen worden gebouwd door architect De Koo, die voor een goede aanpassing 'bij het karakter van „Berg en Bos" zal zorgen. Voor een ver warmd winterverblijf zal het achter ste gedeelte van de zgn. „Accaciahal" kunnen worden benut. G. v. d. Brink levert vogeltjes De schepper van „Avifauna", de heer G. v. d. Brink, zal als leveran cier van de vogels optreden en zich tevens aan de gemeente verbinden als adviseur, tegen een beloning ge- Andere „groten" huldigenden ech- lijk aan 5 pet. van de bruto omzet. ter een geheel andere mening; God fried Bomans, Harry Prenen, Kees Verwey, Otto de Kat en vele andere kunstenaars tekenden een fel pro test aan, omdat ze het stede-schoon- kundig niet verantwoord achtten. De raad vond alleen het permanen te karakter van het plantsoentje een bezwaar en gisteravond is besloten om een tijdelijk plantsoentje aan te Het 9preekt vanzelf, aldus B en W van Apeldoorn, dat een dergelijke onderneming niet voor één "keer kan worden opgezet. De heer G. v. d. Brink vraagt daarom een overeen komst van tien jaar met de ge meente. Het ligt in de bedoeling de ex ploitatie van het vogelpark in han den te geven van een stichting, waarvan het bestuur, onder voorzit- In besloten overleg tussen de Ka tholieke Nationale Bond voor E.H. B.O., de Stichting De Zonnebloem en notaris Kropman werd echter een regeling getroffen, die de vier onge lukkige winnaars alsnog in staat stelde een prijs te winnen. Geloot moest worden om de ne gen overgeschoten prijzen, t.w. 2 van f 1000.—; 2 van f 800.— en 5 van 200.Nadat de vier betrokkenen eerst spontaan vijf loten hadden ge- een „Het is even goed, want ik had j eigenlijk nergens meer recht op", dat de heer A M. Bergers, voorzitter van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. besloot 600,bij te passen uit de kas van de Bond. De vijf overgschoten prijzen, 1 van 800.en 4 van f 200.zijn aan de blinden van Grave overgemaakt. Thans is het woord aan de kinde- Het schip was geladen met bomen en sisal uit West-Afrika gekomen. Het hout was bestemd voor Rotterdam, de sisal voor Hamburg en Antwerpen. De brand ontstond in de driehon derd balen sisal, totaal 35 ton. Het blussen waaraan met zes slagen door om de reeds manden en zakken de Rotterdamse brandweer, met vier vol oplossingen voor de kinderwed strijd der Zonnebloem-actie, die reeds in Rotterdam op sortering wachten, met nog enige te vermeer deren. Dit alles ten bate van de Blauwvogels en de B.E.-kinderen. Op Oudejaarsavond hebben enkele trokken voor het Comité Honderd njef. geheel nuchtere jongemannen Jaar Ereschuld Blinden Grave, omstreeks 12 uur de overwegwachter waarheen de niet afgehaalde prijzen van de spoorwegovergang aan de van deze actie zouden gaan, trokken Kleine Keppel te Amersfoort, De zij overigens met zeer gelukkige ernstig mishandeld, greep voor zichzelf. In verband met de nadering van Het resultaat was: J. J. Ha3^, Ter-een tj.ejn bad De H. de afsluitbomen wmse.eni 1000, C. Huybens, Den elaten bieek naar de i?3JcL Rnn r AVewtir*~ zm van de heren te zi-Jn' die hem een ^ngsbeek 800, C. A. Soeters, ducb*jp Dak slaag toedienden en Bergen op Zoom 200. Sportief De heer Soeters echter had wel pech, omdat hij, voordat zijn loupje duchtig pak slaag toedienden en daarna wegliepen; zij stoorden zich daarbij niet aan de afsluitbomen. Wegens lichamelijke ongeschikt heid moest de wachter buiten dienst worden gesteld. slangen van 't schip zelf en een wa terkanon werd deelgenomen, onder vond moeilijkheden doordat de sisal achter een partij bomen tegen de ma chinekamer lag. Bomen moesten wor den gelost om bij de sisal te kunnen komen. Tevens werd tijdens het blus sen een begin gemaakt met het los sen. Gistermiddag vijf uur was het ge. vaar van uitbreiding van de brand geweken, alhoewel het nablussen werd voortgezet De Directie van de Nederl. Mid- denstandsbank deelt mede dat het be drijf zich in 1953 gunstig heeft ont wikkeld en dat de resultaten zeer be vredigend zijn. Het ligt in de bedoe ling t.z.t. aan aandeelhouders voor te stellen op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 7 pet. (v.j. 5 pet.). Witte" pokken in Den Haag De drie in Den Haag geconstateer de pokkenachtige ziektegevallen blij ken een in ons land nog nimmer voorgekomen ziekte te betreffen, de „witte pokken" (milk pox). De laatste epidemie van witte pok ken kwam in Europa in 1921 In Zwitserland voor. De ziekte is even besmettelijk als pokken, maar het prettige verschil is, dat de sterfte kans vrijwel nihil is, terwijl die bij de echte .pokken ligt tussen 10 en 20 pet. De ziekte komt meer voor in som mige Zuidamerikaanse staten. De drie Haagse patiënten vrou wen van ongeveer 30 jaar zijn in een barak van het gemeentezieken huis aan de Zuidwal geïsoleerd. DUITSE RELIGIEUZE MAG NEDERLANDSE WORDEN. Minister Donker ziet geen aanlei ding om de naturalisatie van een Duitse religieuze te Wateringen, die reeds vijftien jaar in ons land woont en wier gedrag met name in de oor log onberispelijk is geweest, te wei geren. Dat in enkele ambtsberichten als bewegereden voor deze neutralisatie het belang van de kloosterorde, waartoe zij behoort, is genoemd, be hoeft nog niet te beduiden, dat het Nederlanderschap, dat zij deelach tig wenst te worden, voor haar min der een op zichzelf begerenswaardi ge zaak dan een middel ter verwe zenlijking van andere doeleinden zou zijn. Aldus de nota van de minister. WETHOUDERSSALARIS VAN 15000 GULDEN. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben op een schrijven van B. en W. van Rotterdam geantwoord, dat zij een herziening van de wethouders salarissen te Rotterdam wenselijk achten. Het voornemen bestaat deze wedde te verhogen en, te rekenen met ingang van 1 September 1953, nader op 15.000 vast te stellen. De raad zal zich nu moeten uitspreken, of hij zich met de verhoging kan ver enigen. DE LOONSVERHOGING BIJ DE DISTILLATEURSBEDRIJVEN. Van de zijde der werkgeversorgani satie in de drankindustrie deelt men ons mede dat aan het college van rijksbemiddelaars door de bedrijfs- unie en de werkcommissie voor de drankindustrie is voorgesteld aan de gaschoalde werknemers toe te kennen een loonsverhoging van gemiddeld dertien procent inclusief de normale loonronde van vijf procent, en aan de ongeschoolde werknemers een loonsverhoging van gemiddeld acht procent inclusief de normale loon ronde van vijf procent. FOUILLERING KWAM GEHEEL ONVERWACHT. Bij een onverwachte fouillering door de bedrijfsrecherche werd ge constateerd, dat een 31-jarige arbei ders by een groot telecommunicatie bedrijf in Hilversum een vijftigtal seleencellen op het lijf droeg. De Hil- versumse politie werd ingeschakeld, waarbij in de woning van de man, 'n Bussummer, nog ongeveer zeshon derd van deze apparaten, welke ge bruikt worden bij de vervaardiging van transistors, onder de vloer werden gevonden. Het geheel vertegenwoor digde een waarde van meer dan vijf duizend gulden. De man is gearres teerd. ZEEPOST. Zeepost kan worden verzonden met de volgende schepen. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen Indonesië: m.s. Oranje (13 Jan.); Ned. Nw.-Guinea: s.s. Ternate (7 Jan.); Ned. Antillen: s.s. Hermes (4 Jan.); m.s. Norinda (6 Jan.) en m.s. Delft (7 Jan.); Suriname: m.s. Sten tor (6 Jan.); Unie van Zd.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle (2 Jan.); Canada: s.s. Grote Beer (6 Jan.); s.s. American Judge (7 Jan.); Zuid-Amerika: s.s. Andes (9 Jan.); Australië: m.s. Johan van Oldenbar- nevelt (2 Jan.); Nieuw-Zeeland via Engeland: (2 Jan.). |der uefde\ door Otwell Binns 13) Je zult de schone mademoiselle toch niet in de gevangenis achter laten? Neen, antwoordde Cabados glim lachend. Ze gaat met me mee. Hij nam de schets van de muur, rolde ze voorzichtig op, wikkelde ze in een zakdoek en stak die in zijn tuniek. Toen keek hij voor het laatst rond, doofde de kleine lamp en fluis terde: Niu, Henri. We gaan! antwoordde de Frans man. Samen stapten ze de duisternis van een vijandige wereld in. HOOFDSTUK X Verraad Terwijl zij zich nog tussen de hut ten der gevangenen bevonden, spra ken zy niet. Ofschoon er geluiden tot hen kwamen in de avondstilte, I gelach en zang en het spreken van mannen, ontmoetten zij niemand. Eindelijk hadden zij de hutten ach ter zich en naderden de grens van het gevangenisterrein, waarbuiten de vriendelijke bossen lagen en de vrij held. Het was donker, maar niet zo donker als men bij zulk een avontuur zou wensen en terwijl zij zich be hoedzaam voortspoedden, kondigde 'n zachte gloed boven de heuvels de op komende maan aan. Plotseling bleef de Fransman staan, legde waarschuwend zijn hand op Juan Cabados' arm en hurkte neer. Wat is er, vroeg Cabados vlug. De schildwacht! Ik dacht dat je zei Hij is verwijderd. Dat was over eengekomen. Neen, daar is hy. Ik heb hem gezien. Ze zaten gehurkt te kijken en te luisteren. Een volle minuut ging voor bij, toen hadden ze het overtuigend bewijs, dat Henri gelijk had, want uit de duisternis voor hen klonk een stem, die een inlands lied zong. Het is een Kanaka! fluisterde de Fransman sneL Maar hy hoorde daar niet te zijn hernam Juan. De bewaker heeft dui delijk g—c-i, dat I Wat zou dat, viel de Fransman hem in de rede. Wij keren niet terug voor een Kanaka. Neen, wacht Juan, ik zal je laten zien, hoe ik hem aan pak. Hy komt hierheen. De stem van de Kanaka-schild- wacht kwam duidelijk naderbij en tenslotte kwam zyn gestalte uit de duisternis te voorschijn. Beide vluch telingen hielden hun adem In, roen oe schildwacht le jr'ek naderde, naar zij neerhurkten. Twee meter van hen af stond hy stil en keek in de rich ting van de gevangenis, waar het nu geheel stil was, alsof hy naar iets luisterde. Op dat ogenblik wierp Henri zich o hem en drukte hem op de grond terwijl hij hem de keel dichtkneep om hem stil te houden. Juan sprong hem te hulp en in en kele minuten was de Kanaka gebon den en had hij een prop in de mond. Henri stond hijgend op. Toen lachte hij. Blijf daar maar liggen, vriend, zei hij. Ze zullen je morgen wel vin den en misschien een beetje uitvloe ken. Maar wat zou dat? Als ze mij vonden dan betekende dat honderd zweepslagen en de nikkelmynen! Hy bukte, raapte het geweer van de Kanaka op en nam uit diens pa troontas a^n houder met ffV- hij' in zyn zak liet glyden. Toen keek hy naar Cabados. We zyn nu voorbereid! Vooruit! Vooruit, de hel uit! Ze gingen weer verder, waarbij Henri het geweer van de Kanaka droeg. Ze hadden nog slechts een korte afstand afgelegd, toen over de heuvels de rand van de maan ver scheen en haar zacht licht over de aarde zond. De Fransman keek er naar en schudde het hoofd. Dat staat me niet aan. Het is geen nacht om te vluchten. Men heeft de maan niet nodig om de weg naar de vrijheid te verlichten. Niettemin voorwaarts! Ze haastten zich voort en in korte tijd naderden ze een plaats waar een tweede schildwacht kon worden ver wacht Wacht hier, zei Henri, ik zal de zaak onderzoeken. Hij sloop zachtjes voort, het ge weer met gevelde bajonet voor zich uit houdend en Juan wist, dat hij niet kon aarzeelen, het te gebruiken tegen elke schildwacht, die de weg naar de vrijheid zou versperren. Ca bados wachtte met kloppend hart. Vijf minuten gingen voorbij, zonder dat een enkel geluid de stüte verbrak. Toen zag de Spanjaard het glinste ren van de bajonet in het maanlicht en toen Henri verscheen slaakte hij een zucht van verlichting. Hy is er niet, rapporteerde de Fransman. Neen? Dat heb ik je wel gezegd, antwoordde Juan. De bewaker heeft daarvoor gezorgd, Henri. De Kanaka was er slechts per ongeluk. Ja, hernam Henri, per ongeluk, maar Hij zweeg plotseling, daar het ge luid van een kanon plotseling de stüte verscheurde en de weerkaat singen er van dreunend over de heu vels rolden. Het waarschuwingskanon! riep hy uit. Haast je. Onze ontsnapping is ontdekt, haast je, als je niet terug wilt naar de hel! Ze snelden voorwaarts. Bijna roe keloos passeerden ze zonder hinder nis het domein van een derde schild wacht en na ongeveer twintig minu ten hard lopen bereikten ze een beekje, dat naar een rivier leidde en de plaats van de Zeven Palmen, waar de paarden op hen zouden wachten. Er stonden hier bomen en struikgewas en de schaduw daarvan bood beschutting. Ze baanden zich een weg er doorheen en toen de beek in de rivier stroomde was Henri vóór. Een smalle ruimte zonder bomen werd zichtbaar en, toen ze die betra den, werden ze beiden op hetzelfde ogenblik twee mannen gewaar, met het geweer aan de schouder. In het maanlicht herkende Juan in één van de mannen de bewaker, die de ont snapping had beraamd en hij schreeuwde hem toe. Een korte, wrede lach was het antwoord, toen knalden de geweren. Henri tuimel de voorover, waarbij het geweer uit zijn handen gleed. Juan, die onge deerd was, keerde zich om en snelde terug naar de beschutting van de bo men. Toen hij ze bereikte knalden de geweren opnieuw en hij hoorde de kogels in de bomen ploffen. Niette min bleef hy in de diepe schaduw een ogenblik stilstaan om te kijken. De bewakers kwamen naderbij. Henri, een vormeloze gestalte, lag roerloos in het maanlicht, ongetwijfeld dood. Er waren geen paarden te zien. Toen hij dit alles in één oogopslag in zich had opgenomen, zette hij het opnieuw op een lopen en terwijl hij met snelle sprongen een weg door de 'bomen zocht, hamerde één woord geluidloos door zyn hoofd. Verraad! Verraad! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8