Conferencier en revuekomiek die er plotseling iets in zag GEBOREN MET EEN AFKEER VAN TONEEL Jubilerende kloosterlingen KOLEN ZATERDAG 2 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 IN AMSTERDAM-OOST, om pre- cies te zijn op 't IJslandtpad 11, za ten we in deze laatste week van het oude jaar tegenover de man, van wie de Amsterdammers beweren, dat hij een „gummi-smoeltje" heeft. Tonny van Zwol, de bekende revue komiek en conferencier, die overdag met zijn vrouw een gezellig echtpaar vormt, dat twee zonen heeft en een dochter, en die in de avonduren met zijn echtgenote voor het voetlicht komt als het komische duo Jolly en Joker. Er wordt dikwijls beweerd, dat komieken en clowns in het gewone doen humeurige lieden zijn, met wie geen goed garen te spinnen is. Dat wordt beschouwd als een zeer ver klaarbare reactie op het altijd maar gek doen. Tonny van Zwol lijdt ech ter niet aan deze kwaal. Hij is een gezellige kerel, die vol kwinkslagen, zit en tijdens een gesprek zijn „gum mi-smoeltje" steeds in actie houdt. Geen twee seconden heeft hjj de zelfde gelaatsuitdrukking. En als hy aan het woord is, staat hij vijf keer in tien minuten op om zijn woorden even aanschouwelijk te maken. Hekel aan het toneel. „Dat vragen de mensen altijd aan me", zegt hij lachend, „maar heus, geloof me, ik heb altijd een ver schrikkelijke hekel aan toneel gehad. De meeste artiesten worden geboren met het verlangen naar hét toneel in zich. Bij mij was het anders. Daar zou mijn vrouw staaltjes van kunnen vertellen. Ze was vroeger bij een kinderoperette en een amateur-ca baretgroepje. Maar ik heb er niet één voorstelling van gezien. Als er na afloop van een uitvoering bal was, kwam ik tegen een uur of elf eens kijken. Ik hield er nu eenmaal niet van!" Maar toch is Tonny van Zwol ten slotte op het toneel terecht gekomen en dat houdt wel enig verband met zijn neiging tot gek doen. De derde Maandag in Augustus vond hij als kleine jongen al „dè dag van het jaar". Dan vieren de Amsterdam mers Hartjesdag. De kinderen trek ken verkleed langs de huizen en ha len centen op, die ogenblikkelijk worden omgezet in gillende keuken meiden, rotjes en zevenklappers. Hoe gekker je deed, des te meer knalpotten kon je aanschaffen. En op dit terrein toonde Tonny zich een grootmeester. Ook in de huiselijke kring en in het autobedrijf, waar hij werkzaam was, speelde hij altijd de komiek. Heimwee, naar Mokum. Ook heeft hij van kindsbeen af een lichaam gehad, dat bijzonder soepel is. Je kunt hem opvouwen en in de knoop leggen; hij komt er vanzelf weer uit. Deze bijzonderheid heeft zijn artistieke loopbaan mede be paald. De eerste stappen in de richting van het toneel kwamen voort uit heimwee naar Mokum. Tonny van Zwol was overgeplaatst naar Den Haag en kon daar niet aarden. Zijn vrouw evenmin. Ze besloten terug te keren naar de hoofdstad en daar bij heeft mevrouw Van Zwol hem voor het denkbeeld weten te win nen, om ook eens aan het toneel te gaan. Het was natuurlijk amateur- werk, want overdag had hij nog een baan en in de avonduren exploiteer de h;j een sportschool. Maar het begin was er. Tonny had qr echter gauw genoeg van. Zijn vrouw speelde hoofdrollen en hij mocht zo af en toe een prutsrolletje spelen. Hij ging met zijn vrouw over naar een andere cabaretgroep en de leider daarvan zag meteen iets in hem. Hij kreeg een belangrijke rol in het programma en speelde die tot genoegen van het publiek en de baas. Later richtte hij zelf een groepje op en ging ook teksten schrijven. Zijn revue „Hallo Mexico" werd een da verend succes. Toen kreeg de schrijf- lust hem te pakken. Liedjes en schetsen rolden hem uit de pen en in die periode werd Tonny, zoals men dat noemt half-beroeps. Moeilijke tijd. In de moeilijkste tijd van de oor log werd Tonny van Zwol beroeps artiest. Zijn sportschool had hy moe ten sluiten, omdat practisch alle jongemannen in Duitsland waren en zelf werd hij gezocht. Hij bleef echter optreden, ook on danks het feit, dat de electriciteit werd afgesloten. Met een turbine motortje werd stroom opgewekt om het toneel te verlichten. Toen hij op zekere dag huiswaarts keerde, werd hij opgewacht door een kennis. Wat was er gebeurd? Zijn bovenbuur man was doodgeschoten.. De man wilde juist de deur uitgaan, toen de Duitsers arrivéerden. Daar hij zelf gezocht werd, zei hij Van Zwol te heten. Om de laatste ging het ech ter, zodat de buurman zijn uitvlucht met de dood moest bekopen. Het abuis werd spoedig ontdekt en toen werd de jacht op Van Zwol voortge zet. Hij heeft echter kans gez:en op een „normale manier" naar Duits land te worden gestuurd. Een paar maanden later stond Tonny al weer in Amsterdam met een handwagen, waarop zijn bagage lag. Hij was naar huis komen lopen. Schrijven in bed. Na de oorlog is Van Zwol op het toneel gebleven. Zijn oude baas bood hem de betrekking aan van chef werkplaats, maar auto's brachten hem niet meer in verrukking. Drie weken probeerde hy het, maar het was hem te benauwd. Hij ging terug naar de planken. Sindsdien trekken Jolly en Joker door heel Nederland. Zij treden op in grote variéfé's en op avonden van verenigingen. En Van Zwol schrijft alle teksten zelf. Het is een heel kar wei, maar als je het goed aanpakt, lukt het wel. Net op de grens van de slaap krijg je de beste ideeën. Hij heeft pen en papier op het nacht kastje liggen en als hem iets te bin nen schiet, schrijft hij het meteen op. Naast conference en liedjes speelt hij met zijn vrouw schetsjes en een komische opera. Bij dit laatste maakt hij gebruik van zijn soepelheid. Hij legt een been in zijn nek, laat zich opvouwen, leest in een zeer wonder lijke houding stukjes voor uit de krant en maakt de raarste buitelin gen. Ook het nummer de dames Wibbel en Knibbel is twintig minu ten gieten. Het is altijd maar uitproberen. Als het publiek niet reageert, noemen we dat een wit puntje in het nummer. Alles zwart betekent, dat er geen in zinkingen zijn. Malle gevallen. „Malle gevallen?", vraagt Tonny, ,Bij de vleet!" „Ik ga van het standpunt uit, dat de eerste klap een daalder waard is. Er moet meteen gelachen worden. Lukt dat niet, dan ga je je heel bij zonder inspannen. Ik ben ergens opgetreden, waar de zaal geen lachje losgelaten heeft. Ik was mijn zelfvertrouwen bijna kwijt en geloofde, dat ik stond te prutsen. Na afloop kwam de voorzitter van de vereniging me vertellen, dat de mensen zich kostelijk geamuseerd hadden. Die neemt me in de maling, dacht ik, maar later bleek, dat de mensen daar het was in Drente niet spontaan reageerden. Die hadden alleen maar binnenpretjes. Hope loos!" „In Zeeland trad ik eens een hele week op en in mijn programma had ik een liedje „Tante heeft een geit tegen eenzaamheid". Op de vierde avond merkte ik ineens, dat er iets niet in orde was. Het publiek begon te lachen en ineens voelde ik, dat er iemand aan mijn broek trok. Het was een geit. Een paar collega's had den het beest uit een wei gehaald en het toneel opgejaagd". De klok wees intussen zeven uur. „Nog een", zei Tonny, „want ik moet weg. Kort geleden had ik het slotnummer in een variété in de Rot terdamse Princesse Schouwburg. Vlak voor het doek zakte sprong ik op een tafeltje zonder dek. Daar lag een kleedje overheen, zodat je er niets van zag. Het verrassende was dus, dat ik er doorzakte en dan met een een salto maakte en voor de ta fel stond. De collega's wilden me 'n poets bakken. Ze hadden het tafeltje dicht getimmerd. Vlak voor ik moest opkomen, zag ik, dat er een gaatje in het kleedje zat. Ik draaide het om, omdat het een raar gezicht was voor het publiek. En meteen bemerkte ik, dat de tafel een dek had gekregen. Daar heb ik plezier aan beleefd. Ik zag mijn collega's boven op de gale rij staan grinniken. Ze hebben er geen lol van gehad. Ik sprong over de tafel en maakte toen een salto. Later probeerden ze uit te vissen, wie het verraden had. „Ik oefen nooit voor dat opvou wen en zo", zegt Van Zwol als hij ons aan de deur de hand drukt. „Dat is gek, maar het gaat vanzelf. Ik heb het altijd gehad. Bij het uitproberen van een truc ben ik een keer op mijn kin geval len. De mensen dachten, dat het er bij hoorde, maar ik lag drie minu ten in katzwijm. Enfin, de pianist had het drie uur later nog benauwd van het lachenT. In Grindelwald trekken de Prinsessen Beatrix en Irene er vaak samen op uit. Wij zien haar hier in de ski-lift naar boven, links Prinses Beatrix, rechts Prinses Irene. KONINGIN JULIANA IN GRINDELWALD Dank zij het voor wintersport gunstige weer in Grindel wald kan H. M. Koningin Juliana er dagelijks op de ski op uittrekken. H. M. de Koningin, met de ski's over de schouder, wandelend door Grindelwald. Gouden kloosterfeest: 14 Septem ber: Alph. Richter. 25-jarig professiefeest: 12 Maart: br. Theodorus Verhoeven (St. Agath.); 21 Mei: br. Antonius Tünis- sen (Rotterdam); 16 Juni; br. Caro- lus v. Stiphout (Uden); 5 Augustus: br. Cornelius Slaats (Hannut, Bel gië); 28 Augustus: Z. H. Exc. Mgr. P. M. Arntz, Apost. Vic. van Ban dung; H. Alma (Bandung); C. van Schaik (Bandung); A. Stringa (Amersfoort); H. Plag, (Belém do Para Brasil); L. Spierings (Zoeter- woude); F. Hulskamp (Bondo, Belg. Congo); 3 October: br. Leonardus Rooyakkers (Baye, B. Congo); 23 De cember: br. Gerardus van Boxmeer (Uden). 40 jaar priester: 6 Juni: J. van 't Rood (Neeritter). 25 Jaar bisschop: 8 September: Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore, Zuid-India. 40 jaar priester: 26 Juli: fathers G. Brunger, oud-missionaris van Bo- ven-Nijl, thans in Vrijland, Arnhem; P. Coenen, missionaris in Kisumu, Kenya; P. Groot, miss. op de Philip- pijnen; H. Hartmann, oud-miss. van Kisumu, thans in Engeland; J. Renc- kens, miss. in Kampala, Oeganda; J. Spierings, miss. in Kisumu; 19 De cember; father J. Thoonen, vic. een. in Mill Hill. 25 Jaar priester: 25 Mei: Z. H. Exc. Mgr. W. van Kester, apost. vicaris van Basankusu, Belgisch Congo; 21 Juli: fathers C. van Dal, miss. in Brits Kameroen; A. Hazelzet, miss. in Nieuw Zeeland; J. Klijn, miss. in N. Borneo; H. Lading, miss. in To- roro, Oeganda; W. van Oerle, miss. in Kampala, Oeganda; J. Scholten, miss. in Kisumu; A. Vercauteren, miss. in Belgisch Congo; A. de Vos, miss. in Serawak; 25 Juli: father H. van Dooren, uit Tilburg, procurator in Tilburg; 21 December: father dr. A. v. Vliet uit Utrecht, miss. in Nel lore, Zuid-India, MONTFORTANEN. 50 Jaar priester: 28 Mei: pater J. Eijmael. 25 jaar priester: 25 Mei: paters P. de Ponti, J. Hensgens, M. Bessems, F. Ubaghs, J. Eijsen, L. Mohr, C. Pol der, G. Toebosch; 1 December: Mgr. dr. J. Theunissen (Nyassaland, Vic. Blantyre). Gouden professiefeest: 15 Aug.: pater M. Hupperts; pater J. Geurs (Canada); 14 Sept.: pater J. Deckers; 8 October: br. Willibrord; 8 Dec.: br. Bonaventura. Zilveren professiefeest: 8 Sept.: paters C. Holthuizen, M. v. Bugenum J. Maalsté, E. Liedekerken, H. Pol man, W. Loop, L. Lebouille, C. M. Heiligers; 19 Maart: br. Adelbertus. ONGESCHOEIDE CARMELIETEN. 25-jarig priesterfeest: 16 Juni: hoogeerw. pater Romaeus Leuven, provinciaal der Nederlandse Provin cie, te Geleen; pater Avertanus Hen- nekens, pastoor Sint Bernardus te Hazerswoude (Z.H.). 25-jarig professiefeest: 23 Augus tus: pater Amandus Smackers, pro fessor wijsbegeerte te Smakt-Ven- ray. REDEMPTORISTEN. 50 jaar priester: 8 October: de pa ters: N. Govers te 's Bosch; M. Stoks te Roermond. 25 Jaar priester: 17 September: de paters: dr. C. Moonen, tijdelijk Brazilië; A. Verschure, miss. in Su riname; J. Gillis te Rotterdam; dr. M. Mulders te Wittem. 60 Jaar geprofest: 29 September: pater L. Dankelman te Wittem. 50 Jaar geprofest: 29 September: de paters: J. v. d. Velden te Roer mond; W. Ahlbrinck, miss. in Suri name; W. Heinink te Roosendaal. 25 Jaar geprofest: 9 September: de paters: J. Berkhout, miss. in Bra zilië; J. Stroomer, miss. in Brazilië; A. Pieters, emigranten-pater in Au stralië; G. v. Wijk, miss. in Brazilië; F. Wouterlood te Amsterdam; J. Weemaès, miss. in Suriname; W. Ran- dag, directeur Retraitenhuis Noord- wijkerhout; W. v. d. Drift, rector te Amsterdam; dr. J. Peters, prof. Uni versiteit, Nijmegen; dr. Chr. Oomen te Wittem; Fr. Heynen te Wittejn. WITTE PATERS. 25 Jaar priester: 29 Juni: paters Jan Hendriks (Bukumbi. Tang. Terr.); Frans Eppink (Usumbura Belg. Congo); Bern. Janssens Mwan- za, Tang. Terr.); Frans Wesselingh (Chala, Tang. Terr.); Frits Neoma- gus (Boxtel); Am. Kok (Busubisi, Uganda); Cor Smoor (Kilomines Sem. Belg. Congo); Bern. Surig (Kachébére Sem. Nyassaland). Gouden professiefeest: 31 Oct.: broeders: Modestus (Broekman) te Bishop's Waltham (England); Hila- rius (v. d. Aalst) te Mugeri (Belg. Congo). Zilveren professiefeest: 31 Maart: broeders: Antonius-Maria (v. Oos- trom) te Maison-Carrée (Nrd-Afr.); Alfred (van Dartel) te Bukoba (Tang. Terr.). voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 (Advertentie). Staatsmijnen werven met redelijk succes Zoals reeds eerder bericht, is half November door de staatsmijnen een nieuwe werf campagne voor het aan trekken van ondergrondse mijnarbei ders begonnen. Ofschoon de .ver wachtingen niet hoog konden zijn wegens de huidige situatie op de ar- beidersmarkt in vrijwel alle streken van ons land, zijn de tot op heden bereikte resultaten niet onbevredi gend. De wervingsvergaderingen, welke tijdens de eerste zes weken van deze actie gehouden zijn, werden door meer dan 5.000 belangstellenden be zocht, waarvan zich meer dan 10 pet. voor ondergrondse mijnarbeid heeft aangemeld. In de afgelopen weken is reeds een honderdtal nieuwaange- worven ondergronders van de staats mijnen „Emma", „Hendrik" en „Maurits" aan het werk gegaan. Bij het beoordelen van de tot op heden bereikte resultaten dient men er rekening mee te houden dat een grote wervingsactie voor onder gronders uiteraard een vrij lange aanlooptijd vereist. De half November begonnen actie komt thans eerst goed op t nreoz,todeaen en goed op toeren, zodat mag worden verwacht, dat in de eerstvolgende maanden nog een flink aantal nieu we ondergronders zal worden ge worven. De behoefte aan boven grondse arbeiders by de staatsmijnen is inmiddels grotendeels gedekt OP BEZOEK BIJ TONNY VAN ZWOL Met de ski-lift naar boven

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7