Notaris B. H. Stumpel viert deze maand zijn tachtigste verjaardag UlóSE^hutspot Katholieke WEEKAGENDA Kath. Weekagenda voor Leiden nu zonder informatie-centrum De Leidse werkloosheid liep in 1953 belangrijk terug Brill geeft herziene druk „Fncyclopoaedia of Islam' van uit Boekbespreking ZATERDAG 2 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J DE OUDSTE IN LEIDEN Tachtig jaar worden is op zichzelf geen prestatie. Men kan op zo'n dag alleen maar dankbaar zijn voor het behouden van de gezondheid gedu rende zo'n reeks van jaren, zonder daarbij op z'n borst te kloppen alsof men In dit opzicht een bijzondere prestatie heeft geleverd. Het is wel licht om deze reden, dat notaris B. H. Stumpel, die op 11 Januari a.s. 80 jaar wordt, er aanvankelijk niets voor voelde geïnterviewd te wor den- Ons aanhouden echter, omdat er ongetwijfeld velen zijn, die ter gele genheid van dit feest iets over deze bekende Leidse notaris willen le zen, won het van des heren Stumpels aarzeling. En zo zaten we dan dezer dagen in het statige notaris-bureau op Hooigracht 40. Aan het eiken bureau tegenover ons zat de notaris, een kwieke man met levendige ogen, nog midden in zijn werk, vol belangstelling voor hetgeen er dagelijks gebeurt. Neen, hij bleek geen geboren Lei- denaar te zijn. Zfjn wieg had in Delft gestaan, in welke plaats hy na zijn afstudering in 1901 16 jaar candidaat-notaris is geweest bij no-de oorlog zeer verzwaard door tal- taris Van Berkel. De laatste jaren I riJke voorschriften van de overheid, lm,* cf„mnoi _i:_ zodat een bepaalde procedure tegen- had de heer Stumpel zijn patroonwoordig Veel mee*- tijd en werk geheel vervangen, zodat het bij diens overlijden wel even een teleurstel ling was niet in Delft benoemd te worden. Kort daarop echter stierf mr. Kerstens, die jarenlang notaris in Leiden was geweest, en daardoor kwam voor de hëer Stumpel de weg naar de Sleutelstad vrij. „Vergeleken bij Delft was Leiden een wereldstad", vertelt hij ons. „Het was aanvankelijk wel even moeilijk om hier te wennen, maar het was wel goed eens andere lucht in te ade men. En het duurde niet lang of ik voelde me in Leiden thuis. Ik woon hier sinds 18 April 1917, dus al bijna 37 jaar, en ik heb nooit spijt gehad van de ruil met Delft. Moeilijker geworden. De hëer C. van Breda, candidaat- notaris en sinds vijf jaar de rechter hand van notaris Stumpel, voegt er nog aan toe, dat zijn patroon in Lei den een ietwat verlopen practijk vond en dat hij hard heeft moeten werken om het kantoor op te halen tot wat het in de loop der jaren ge worden is. „Ons werk is in de loop der jaren niet veel veranderd", vervolgt de heer Stumpel, „maar wel moeilijker geworden. Belastingkwesties zijn voor een groot deel overgeheveld naar de accountants en hetgeen bij de notarissen bleef is vooral sedert vraagt dan vroeger". Vele functies. Notaris Stumpel heeft zich niet be perkt tot het notariaat alleen. In de loop der jaren kreeg hij steeds meer functies te vervullen, vooral op ka tholiek terrein. Zo is hij b.v. jaren lang kerkmeester geweest van de Mon Père en nadien van de St. Jo zefkerk aan de Herensingel. Boven dien pënningmeester van het R.K. Schoolbestuur en lid van het R.K. Armbestuur. Zijn vele verdiensten op deze terreinen vonden officiële waar dering van het kerkelijk gezag in de toekenning van de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", uitgereikt in 1941 ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als no taris. Er was echter ook voor hem een tijd van gaan; in de loop der oor logsjaren heeft de heer Stumpel successievelijk zijn openbare functies neergelegd. Tot op heden is hij echter nog voorzitter van de Leidse Con frérie van Notarissen, welke functie hij als oudste notaris in de stad bij het overlijden van mr. H. M. A. Coe- bergh in 1942 op zich nam. Groot feest wordt er niet gevierd. Notaris Stumpel zal op die dag ech ter wel ontvangen, Maandagmiddag 11 Januari van half vier tot vijf uur, te zijnen huize Hooigracht 40. Onge twijfeld zullen vele vrienden, ken nissen, cliënten en andere relaties van deze gelegenheid gebruik maken hem hun goede wensen aan te bieden. (Foto: „De Leidse Courant") VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks telefonisch of schrifte lijk opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden, tel. 20015. VOOR DE WEEK VAN 3 TOT EN MET 9 JANLARI. Maandag, 4 Jan.: Ned. Kath. Vrou wenbeweging, groep Gilde, Kerst avond in In den Vergulden Turk, 8 uur. Aanvoer Leidse Veemarkt steeg met bijna 30 pet. De Leidse Veemarkt heeft een uit zonderlijk gunstig jaar achter de rug. De totale aanvoer steeg met bijna 30 een percentage, dat door geen enkele andere veemarkt In Neder land werd bereikt. Er werden in 1953 aangevoerd 171.556 stuks vee: in 1952 bedroeg «et aantal 132.431, een stijging van 29,6 Het aantal runderen bedroeg 25.805 (23.925 in 1952), kalveren 12.123 (11.061), schapen en lammeren 80.765 (60.865), varkens 20.719 (13.247), schrammen en biggen 30.973 (21.992), paarden en veulens 239 (299), geiten 932 (1.042). De groot ste stijging vindt men bij de var kens, 56 Wel een bewijs, dat de Dinsdagse vette varkensmarkt in een behoefte voorziet. Verleden jaar is de Leidse Courant op initiatief van de Plaatselijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg (waarin alle kath. organisa ties en verenigingen samenwerken) begonnen met het publiceren van 'n Kath. Weekagenda voor Leiden. De bedoeling hiervan was, het kath. volksdeel van Leiden een wekelijks overzicht te geven van hetgeen er aan katholieke activiteiten te bele ven viel en bovendien een informatie centrum te bevestigen om të voor komen, dat er op een bepaalde avond meerdere bijeenkomsten gehouden zouden worden, die 'beter niet samen zouden kunnen vallen. Om een en ander te verwezenlijken, werd het Kath. Sociaal Bureau, plantsoen 25, Leiden, ingeschakeld. Helaas zijn de ervaringen in de af gelopen maanden niet bijzonder gun stig geweest en heeft de Agenda slechts zeer gedeeltelijk aan het ge stelde doel beantwoord. De Raad van Overleg heeft daarom, hoe ongaarne ook, besloten het informatiecentrum op te heffen. De samenstelling van de Agenda is met ingang van het nieuwe jaar in handen gelegd van de Leidse Courant. De verenigingen 'behoeven dus hun bijeenkomsten niet meer op te geven aan 't Kath. Sociaal Bureau maar kunnen volstaan met het opge ven aan de redactie van ons blad. De Leidse Courant kan echter niet als informatiecentrum optreden, zodat de tweede doelstelling van de Kath. Weekagenda althans voorlopig komt te vervallen. Wij hopen, dat het op deze wijze beter zal gaan en dat ons wekelijks voldoende gegevens Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Werkgelegenheid verruimd het^Arbeidsbureau Leiden°?4lT ™°rt Ff™ T T TT' he.l werklozen inschreven, ter^l volgend cijfers geven t"'e» daarenboven 143 personen op D.U. beeld. W.-objecten tewerk gesteld waren. 1 Openstaande aanvragen mannen: Zaterdag 2 Januari Groot nieuws heeft de jaarwisse ling in Leiden niet gebracht. We no teren slechts een ongeval om kwart voor een 's nachts, toen de 15-jarige knaap F. P., wonend in de- Van Bem- melenstraat, door een stuk vuurwerk ln zijn cog getroffen werd. De ver wonding liet zich. nogal ernstig aan zien, zodat de politie hem naar het Acad. Ziekenhuis bracht, waar hij v/erd opgenomen De gladheid heeft wel enige slacht offers geëist. Dat begon 's nachts om vijf uur al, toen de 30-jarige kell- ner M. J. v. d. H. uit de Janvossen- steeg in de Sionsteeg met zijn brom fiets slipte en een flinke hoofdwonde opliep. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. En gistermorgen om negen uur kwam mej. M. S., wonend in de Thorbeckestraat, bij het naar de kerk gaan te vallen. Zij brak een bo venbeen en werd door de E.H.D. ter behandeling naar het St. Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. Op de laatste dag van het oude jaar, 's morgens om kwart voor elf, is het 5-jarige jongetje O. v. d. L., wonend aan de Lage Morsweg, nabij zijn ouderlijke woning tegen een auto opgelopen. Hij werd aan zijn voet gewond en door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. We komen nog even terug op de gladheid, 's Nachts om half vier ruk te het personeel van gemeentewer ken reeds uit met auto's om zand te strooien op de spiegelgladde straten. Tot 's middags één uur hebben de port grote moeilijkheden ondervom den heeft bij het passeren van d< brug bij de Morspoort. Nadere ge gevens ontbreken nog. Op de laatste dag van 1953 verlie ten vier personeelsleden der Stede lijke Lichtfabreiken de dients we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Het waren de heren S. Jongeleen, Ph. A. Jordaans. G. Kalkhoven en J. Kapaan. Voor ieder van hen afzonderlijk hadden de directieleden de heren ir. Y. Yke- ma en ir. F. Stokhuiyzen, een per- Clubhuis. Er werden grappige en soonlijk woord tot afscheid AJlen leerzame films vertoond en in de hadden het voorrecht, terug te kun- pauze kregen de kinderen een trac-I nc" z»en.°P aen langdurige dienst- tatie. Aan het einde sprak de voor- ledernaar baatekrachten sitter van O.K.O., castoor dr. W. 1 5ad. medegewerkt tot de Mm. van o Tm* „j .„f de beide bedrijven. Ook namens het .«w^.^Se^erïn'l kregen. Nu we het toch over de St. Leo- nardusparochie hebben, moet nog even vermeld worden, dat de fancy- fair, die op 9 en 10 Januari a.s. in het parochiehuis aan de Haagweg gehouden wordt, iets enorms .belooft te worden. Dat ontdekten we heden- paard gingen met de beste wensen voor de toekomst. Door directie, chefs en collega's werd nog het woord gevoerd, waarbij er op gewezen werd, dat de vier behoorden tot een kern, waarop gerekend kon worden. Ook namens de Personeelsvereni ging werd door enige vertegenwoor digers gesproken. Een stoffelijk aan- morgen op het Leidse station, waar denken werd hen aangeboden, waar een extra wagon arriveerde uit Pa rijs, beladen met en geweldig groot rad van avontuur. Met man en macht werd het gevaarte op een trote trai ler geladen en voorafgegaan door zes politie-agenten op ronkende motoren ging het in de richting Haagweg. Juist bij het ter perse gaan van dit nummer vernamen we, dat het trans voor de afscheidnemenden zich er kentelijk betoonden. Als afsluiting van deze dag begaven zy zich naar de plaatsen van het bedrijf, waar zij dagelijks gewerkt hadden en waar de collega's zich hadden verzameld, om met een hartelijk woord en een handdruk afscheid te nemen. STADSKOK. rullen bereiken om een Agenda sa men te stellen, die werkelijk een vol ledig overzicht geeft van alle katho lieke activiteiten in Leiden. Hierbij zij opgemerkt, dat ook kleine vere nigingen van de Agenda gebruik kunnen maken. Leiden handhaaft traditie 1952 1953 Januari 179 115 Februari 75 98 Maart 77 158 April 77 185 Mei 28 183 Juni 46 297 Juli 38 254 Augustus 67 254 September 46 226 October 57 122 November 46 145 December 31 144 Het totaal beschikbare aanbod ge- heel werklozen en D.U.W. bedroeg derhalve 1557: Een stijging ten op zichte van de stand per 19 December 1953 van 82. Als voornaamste oorza ken van deze stijging kunnen ge noemd worden seizoensinvloeden en afloop van z.g. gelegenheidswerk. Bij de afsluiting van het jaar 1953 is het niet ondienstig de ontwikke ling van de werkgelegenheid gedu rende het afgelopen jaar, zij het in grote lijnen, aan een nadere beschou wing te onderwerpen. In het algemeen kan worden ge zegd, dat de werkgelegenheid, zich, dank zij de toenemende bedrijvig- heid in de industriële sector en de deelte gericht op jeugdige krachten gunstige weersgesteldheid, vooral in leeftijdsklasse 15 tot en met 18 de laatste maanden van het jaar, bij jaar voor vrijwel alle beroepen, uitstek gunstig ontwikkelde. Met vol- Daarnaast worden vakbekwame doening kan worden vastgesteld dat krachten voor de textielindustrie ge- het Arbeidsbureau een steeds stij- vraagd en is er plaats voor geschool- gende belangstelling van publieke de, geoefende en ongeschoolde krach zijde heeft ondervonden. Zowel van ten in de metaalinciutsrie, terwijl in werkgevers als van de zijde van1 de administratieve sector belang- werknemers werd in toenemendestelling bestaat voor jongeren met mate gebruik gemaakt van de dien-1 een goede vooropleiding. Vraag naar jeugdige krachten. De vraag blijft voor een groot ge- Te Leiden is dezer dagen bij de o j .firma E. J. Brill van pers gekomen mannen ruim 100 m3 zand gestrooid. „,„Q Waarvoor de dank van alle wande- de eers*e aflevering van w g heel herziene druk van de „Encyclo paedia of -Islam" in de Franse en Engelse taal. Dit grote werk, dat in honderd afleveringen, elk van 64 bladzijden met tweekoloms dichte druk, in de komende jaren zal ver schijnen, is practisch een geheel nieuw werk, vergeleken met de eer ste druk, die in 1903 begon te ver schijnen ondei redactie van de pro fessoren Houtsma en Wensinck. Alleen de artikelen die geen wij ziging behoefden, zijn 'overgenomen, maar dat zijn er betrekkelijk weinig. denaars. De strooiers werden zelf het slachtoffer van de gladheid, toen een van de vrachtwagens op de Ko- ninginnelaan tegen een betonnen lantaarnpaal reed, die prompt in tweeën brak. De eerste dag van het nieuwe jaar bracht Leiden de busverbinding met het Mors- en Haagwegkwartier. De eerste dienst begon om 8.37 uur op de Vondellaan. Heel zachtjes en aar zelend moest de eerste bus rijden wegens de gladheid. Toen de eerste bus vertrok, zat er uitgerekend pre cies één passagier in, die het er op gezet had de allereerste te zijn. Het Aan het werk arbeiden mede Oriën- was de heer S. J. van Egmond, Tes- selschadestraat 8. In de loop van do dag werd het drukker en al spoedig reden er stampvolle bussen door de nieuwe wijken. Nu moet er rekening mee gehouden worden, dat Nieuw jaarsdag geen gewone dag is en dus geen maatstaf voor de belangstel ling van het publiek voor deze nieu we busdienst. De eerste dag heeft echter wel geleerd, aldus verklaarde ons hedenmorgen de Eltax-directie, dat er in de toekomst een wijziging in de route moet komen. Hoe of wat is nog niet precies bekend. sten van het Arbeidsbureau, o.a. t.a. Het aantal werkloos ingeschreven jteïen het 25%^iaarr»gSedun' - - - kw *rr»Woi h». dat de heren M. van Dyk, P. Brohm v. arbeidsbemiddeling, emigratie, be- vrouwen bleef vrijwel gelijk en be- roepskeuze en bijzondere bemidde- droeg op 26 December 161. De vraag TSvï \.f~ d"e brigadier, -- nam iets toe, n.L van 231 tot 258 en de Laid» ,tle die^t traden. ia voor pl.m. 50 pet. gericht op huis- Dke e?rsteXI op afd.e1™* T houdelijk personeel. Vooral aan dag- cherche, de beide anderen in de al- meisjes bestaat grote behoefte. fmvene di|nsTt- Hedenmorgen hebben Een vergelijking van het aanbod Voorts bestaat nog plaatsingsmoge- heren R. J. Meyer en D. van der YaPo ïüJ overeenkomstige tijdstip in 1 lykheid in de textielindustrie, terwijl 1"co - voor jeugdige ongeschoolde vro ling. Het stijgende aantal binnenge komen aanvragen om arbeidskrach ten is hiervan eveneens een duide lijk bewijs. 1952 wijst uit, dat het totaal beschik- bare aanbod, niettegenstaande de na- ke krachten in welhaast alle bedrijfs- tuurlyke groei van de beroepsbevol- takken arbeidsplaatsen vacant zijn. king, thans met minder dan 744 la- Ten besluite kan worden opge- ger ligt Ook hieruit kan, zij het metmerkt, dat het jaar 1953 ten aanzien de nodige voorzichtigheid, de con-1 van de arbeidsmarkt een goed jaar clusie worden getrokken, dat een verruiming van de werkgelegenheid in het jaar 1953 tot stand is gekomen. De vestiging van enige nieuwe be- 1 drijven heeft hiertoe bijgedragen. Een vergelijking van 't aantal open staande aanvragen over de jaren 19521953 levert eveneens interes-, kan worden genoemd, aldus bericht ons het Gew. Arbeidsbureau. Moge 1954 een voortzetting te zien geven van de in 1953 aangevangen verbete ring van de werkgelegenheid en een nog intensievere samenwerking tus sen werkgevers, werknemers en het Arbeidsbureau tot stand komen. hoofdinspecteur de drie jubilarissen thuis hun gelukwensen aangeboden. Wij voegen er onze wensen gaarne aan toe. De gym-lessen van de R.K. Gym. ver. „Sportief" beginnen a.s. Maan dag weer op de gewone tijd, dus om 4.15 uur in de gym.zaal Ursulasteeg. Nog even een oud nieuwtje uit het oude jaar. Het comité OK.O. in de St. Leonardusparochie heeft Woens dagmiddag 400 kinderen (tweede t.m. zesde klas) een prettige vacantiemid- dag aangeboden in het St Antonius talisten uit allerlei landen, niet alleen uit West-Europa maar ook bijvoor beeld uit Perzië, Egypte, Turkije, Irak, Indonesië (prof. Hussein Djaja- diningrat zit in de Raad van Advies van de uitgave) en Pakistan. De lei ding van het gehele werk berust bij de professoren J. H. Kramers te Lei den (intussen het vorige jaar over leden), N. A. R. Gibb (Engeland) en Levi Provencal (Frankrijk). In plaats van prof. Kramers zal binnenkort in de redactie komen prof. Joseph Schacht, hoogleraar te Oxford, die enige maanden geleden benoemd werd tot hoogleraar in het Arabisch te Leiden. Prof. Schacht, die van origi ne Duitser is, maar de Britse natio naliteit kreeg na zijn uitwijking voor het Hitlerregiem in 1933,' zal in Ja nuari zijn colleges te Leiden aanvan gen en dan tevens het algemene se cretariaat van de redactie der ency clopedie in Leiden vestigen. Neven secretariaten bevinden zich voor de Franse uitgave in Parijs en voor de Britse uitgave in jonden. De oplage van de Franse uitgave is duizend en Van de Britse uitgave vijftienhonderd, Naar de directeur van firma Brill, prof. Posthumus, meedeelde, is reeds de helft van de oplage verkocht. De afzet is niet alleen beperkt tot Euro pa, maar bijna alle instellingen van hoger onderwijs in de Aziatische en de Arabische landen hebben reeds op de encyclopedie ingetekend. Prof. Posthumus zeide, dat het mo gelijk is, dat in landen, die de Con ventie van Bern niet ondertekend hebben de nieuwe editie vertaald zou kunnen woraen, zonder toestemming van de firma Brill. Naast het inter nationale werk der encyclopedie van de Islam toonde prof. Posthumus nog enige andere internationale werken op Oriëntalistisch gebied, die firma Brill thans op stapel heeft staan. Onlangs is het grote Hebreeuwse woordenboek gereed gekomen. Ge deeltelijk is reeds verschenen de „dictionnaire des Inscriptions Semi- tique de l'Ouest" onder redactie van Charles F. Jean, professor in Parijs. Voorts is onlangs verschenen het „Lexicon in Veteris Testament! Li- bros" uitgegeven in Leiden in het Duits en het Engels. Verder zijn reeds enkele afleveringen verschenen van het „Handbuch der oriëntalistiek" onder redactie van professor Bertold Spuler. Dit werk zal ongeveer veer tien banden worden en in handboek vorm een overzicht geven van de stand der Oriëntalistiek in al zijn fa cetten, zoals Egyptologie, Iranistiek, Turkologie, Arabisch en geschiedenis van de Islam, het Buddnisme, het hinduïsme, China Japan enz. Tenslot te deelde prof Posthumus nog mede, dat ln Januari door firma Brill zal worden begonnen met de uitgave van een nieuw tijschrift, getiteld „Ara- bica" dat onder redactie staat van prof. Levi Provencal te Parijs en dat aandacht zal besteden aan het cultu rele leven en de religie in Arabische en Moslimse landen zowel in heden als in verleden. Margareta, de roman van een non, door Margaret Trouncer. Uitgave Fore- holte, Voorhout. Prijs 8,90. Het kost enig nadenken om te definiëren, wat deze roman over Margareta Maria Alacoque tot een werk maakt, waarover men lang en diep moet nadenken en dat men na lezing niet meer uit zijn boekenkast zou willen missen Het is bepaald niet de stijl cn ook de compositie is moeilijk van buiten gewone kwaliteit te noemen, maar het overweldigende van dit boek passeert alle wereldlijke normen van schoonheid en reikt hoger. Het leven van Margareta Maria Alacoque, de Franse non, aan wie Christus in vizioenen de verbreiding van de devotie tot zijn H. Hart ge bood, biedt ogenschijnlijk niet zo heel veel stof voor een roman. Margareta toonde reeds als kind haar roeping tot heiligheid en na een weinig vreugdevolle jeugd, trad zij in bij een beschouwende kloos terorde, waar bijna niemand haar begreep en waar haar aangeboren onhandigheid slechts de wrevel van haar medezusters opriep. Dit is niet de aangewezen stof voor een liefdesverhaal, een roman, doch dit is ook alleen slechts de franje, die als schijnbaar nutteloze ballast dit leven omlijst, want Margareta beleefde haar roman met Christus en het werd een verhaal van on aardse pracht, dat nog precies door onze zwakke verduisterde hersens bevat kan worden. Dit nu is de kracht van het ver haal, dat Margaret Trouncer schreef. De liefde van Margareta tot Chris tus en van Christus tot Margareta is niet met hoogdravende zinsneden, getekend, omdat de auteur woorden, nodig had, 'waar het begrijpen ont brak, maar de schrijfster is in staat geweest deze liefde binnen het be reik van ons beperkte verstand te brengen. Wanneer men de eerste hoofdstuk ken voorbij is, vergeet men de stijl gebreken en de soms brokkelige sa menstelling. want uit de dode let ters komt een vrouw naar voren, dia stralend is in haar liefde en de lezer kan deze liefde (tot zijn eigen verba- zing) van heel verre benaderen. Margareta is voor hem niet lan ger de wereldvreemde non, die iets van haar leven gemaakt heeft, dat ongetwijfeld zeer vroom is, doch dat de gewone mens weinig of niets zegt, maar zij wordt de vrouw, die het hoogste lot uit 's levens loterij ge trokken heeft. Zover staat de gewone mens vaak van de heiligen af, dat men in de verleiding komt hen van waanzin of hysterie te betichten, maar tegen deze aanvallen heeft de schrijfster haar heilige naamgenote meesterlijk verdedigd; op verbluffend simpele wijze geeft zij het verschil tussen mystiek en hysterie en ontzenuwt mogelijke andere vragen, die onwil lekeurig ook bij de goedwillende le zer kunnen opkomen. f Deze roman van een non is oen grootse uitgave, die onze katholieke lectuur op aanzienlijke wijze ver rijkt De kracht van dit werk ver eist o.i. echter het voorbehoud van gevormde lezers „Over muziek", door Hen drik Andriessen. Uitgave .,Het Spectrum" (Prisma- reeks), Utrecht. Prijs 1,25. „Van Bach tot orgeldraaier, van luisteraar tot virtuoos" is de onder titel, die de schrijver aan dit Pris- maboek gegeven heeft en deze biedt de juiste omschrijving van do uit gebreidheid, waartoe de auteur zich heeft laten verleiden. Andriessen is in Nederland een erkende musicus en in dit work je bewijst hij zijn grondige theoretische kennis en inzicht, het is een inlei ding tot het onmetelijke rijk der muziek, dat zowel historisch als technisch doorkruist wordt. De schrijver tekent de musicus cn zijn plaats in het grote geheel; hij geeft boeiende, korte schetsjes van bekende componisten en het ont staan van beroemde werken; hij be schouwt de verschillende soorten muziek en besluit met een klein beetje philosophie, die ook by de muziek een rol speelt. - Doorgewinterde musici zullen in dit boek van Andriessen weinig nieuws vinden, maar zy, die nog maar weinig stappen gezet hebben in dit klankvolle rijk en toch vol belangstelling zijn, kunnen in dit Prisma-boekje hun hart ophalen. Laatste Berichten BENAUWD OGENBLIK Op de spoorwegovergang aan de Hordijk te Rotterdam Zuid hebben enkele personen een benauwd ogen blik doorgemaakt. Deze overgang wordt bediend door de blokwachter van de Dordtscstraatweg, 265 meter van de Hordijk verwijderd. Er was juist een D-trein gepasseerd toen de blokwachter de mededeling kreeg, dat er een goederentrein in aantocht was. De Oostelijke spoorboom had hij al geopend, de Westelijke was nog omlaag. Het verkeer had zich al op de spoorbaan begeven, maar de blok wachter kon dit niet zien, omdat het zicht door de mist slechts 150 meter was. Hij kon niets anders meer doen. dan de Oostelijke boom weer laten zakken. Deze kwam op een perso nenauto terecht. Het wachtende pu bliek dat de trein hoorde naderen, heeft de Westelijke boom opgelicht zodat wielrijders en een bestelauto van de spoorbaan kenden gaan. De peronenauto kon nog worden terug geduwd waardoor een ramp kon worden voorkomen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3