S)e CcidóeÖouAcmt 4 Dr. Plesman op Oudejaarsavond overleden STEEDS DICHTERBIJ Vlaggen half stok op Schiphol "7 q '-W r- I r.W* 4sk y *C( mi i BK" TfttT n—a-, Grote fantasie .raast zakelijk-inzicht Sociale onrust in Engeland Italiaans dorp ingesneeuwd ■BB®** Plesman verwerkelijkte de legende van de Vliegende Hollander Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 2 JANUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13082 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 ^^NDER alle oude rekeningen, ver effend of niet vereffend, is weer een streep gezet, en nadat we giste ren in de toonaarden van zaligheid en geluk elkander voorspoed, heil en zegen hebben toegewenst, begint vandaag het nieuwe jaar in ernst, met een korte aanloop tot de dage lijkse arbeid. Reeds op de Nieuwjaarsmorgen werd het iedereen aan den lijve dui delijk gemaakt, hoe moeilijk het soms is op 's levens gladde baan staande te blijven en in alle omstan digheden zijn evenwicht te bewa ren. Volgens een Germaans bijge loof is deze glijpartij een voorproef en profetie, hoe het gehele jaar zal uitvallen. Nolens volens glijden we het jaar in. Straks zullen de Paas- klokken luiden, daarna storten lente en zomer hun hoornen van overvloed uit en voor we 't weten zal het Aller zielen zijn, St. Nicolaas en Kerstmis. De kringloop is weer voltooid en we glijden 1955 in. Het zal, naar de mening onzer Germaanse voorouders, een glad jaar zijn, dat veel levenskunst zal ver gen om staande te blijven, waarbij we de stut van anderen nodig heb ben en waarbij we anderen tot stut moeten zijn. Wat de krant aangaat, hebben we 't een nodig en willen we het andere geven. De stut, welke van de lezers wordt gevraagd betreft op de eerste plaats de verhoging van de abonnements prijs met 3 ets. per week. Deze ver hoging geldt voor alle dagbladen en dekt slechts gedeeltelijk de stijging Over het verloop van de plotse ling opgekomen ernstige ziekte van dr. Plesman wordt medegedeeld, dat dr. Plesman zich in de nacht van Woensdag op Donderdag niet goed gevoelde. Donderdagmorgen heelt hij zich in verbinding gesteld met zijn kantoor en medegedeeld, dat, wan neer de andere directieleden het plan hadden, de voor die morgen vastge stelde directievergadering doorgang te laten vinden, hij zon proberen aanwezig te zijn. Kort nadien is zijn van lasten, welke op een zo arbeids- j toestand verergerd. De ontboden ge- In het Bronovo-ziekenhuis te Den Haag, waar hij in de morgen van Oudejaarsdag ter behandeling werd opgenomen, is Donderdag omstreeks kwart voor tien in de leeftijd van 64 jaar overleden dr. Albert Plesman, president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Dit plot selinge verscheiden heeft in binnen- en buitenland diepe indruk gemaakt. Nog maar nauwelijks was het bericht van het overlijden van deze lucht vaartpionier aan alle K. L. M.-kantoren gemeld, of uit alle delen van de wereld kwamen betuigingen van deelneming binnen, zowel op het hoofd kantoor van de K. L. M. in Den Haag als in de woning van de familie Plesman. Namens de Nederlandse regering heeft de minister-president, dr. W. Drees, de president-directeur van de K.L.M. gisteren in een radiotoespraak herdacht Dinsdag a.s. wordt in de Willemskerk te Den Haag een her denkingssamenkomst gehouden, waar in de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, een rede zal uitspreken. Na afloop van deze sa menkomst zal het stoffelijk over schot van dr. Plesman op de Alg. Begraafplaats te Den Haag worden ter aarde besteld. DR. DREES HERDACHT OVER LEDEN PRESIDENT-DIRECTEUR neesheer achtte onmiddellijke opne ming ill een ziekenhuis noodzakelijk. Om vijf minuten over halftien over leed dr. Plesman. „Het bericht, op de Oudejaars avond omtrent het plotseling overlij den van dr. Plesman, zal heel het Nederlandse volk diep hebben ge troffen", zo begon dr. Drees gisteren zijn kort herdenkingswoord voor de radio. Zijn bijzondere persoonlijk heid en zijn werk waren aan allen bekend. Hij was één van de grote nationale figuren, die tot mannen van internationale betekenis uit groeien en de naam van Nederland ever de wereld dragen. De K.L.M., die Nederland verbindt met bijna alle delen der wereld, heeft overal een uitnemende naam en de man, die haar groot heeft gemaakt, die een pionier van de Nederlandse luchtvaart is geweest, door wiens onblusbare geestdrift, energie, ini tiatief, ons land in de luchtvaart mee „vooraan is komen te staan", was Plesman. Thans is hij plotseling weggerukt uit zijn werk. Namens de regering moge ik getuigen van de bewonde ring, die wij hadden voor zijn werk- kraoht, zijn inzicht, zijn onbegrens de toewijding en van onze erkente lijkheid voor wat hij voor ons land en voor de positie van Nederland in de wereld heeft gedaan. Heel ons volk zal hem met eerbied en dank baarheid blijven gedenken", zo zei- de dr. Drees. Na dr Drees sprak ir. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T. Dinsdagavond j.l. waren op ver zoek van dr. Plesman vrijwel alle le den van het vliegend personeel van de K.L.M. met hun echtgenoten op Schiphol samengekomen om daar _T. .voor het eerst in de geschiedenis dag een: zalig Nieuwjaar toewensen van de KLM., gezamenlijk een kerst en toedenken, is het niet een zalig- diner te nuttigen. Het is de laatste doenerijtje, maar een hartewens, datgrote K.L.M.-samenkomst geworden, de krant en de lezers wederkerig die dr pieSman heeft biigewoond. elkander tot stut en steun zullen zijn I jn een toespraak heeft dr. Ples- in dit glad-begonnen jaar, elkaar man er het vliegend personeel op staande en in stand zullen houden, attent gemaakt, dat het zeer goed zou in het vóóruit-weten, dat als het i zijn, dergelijke samenkomsten meer baantje uit zal zijn gegleden wij dich- te houden, ten einde de in vier en ter bij de eeuwigheid zullen zijn, dan dertig jaar gegroeide familieband nu het begint. *Uan het K.L.M.pèrsoneel te verste- intensief bedrijf, als de uitgave van een krant, door de loonsverhogin gen komen te drukken. Terdege wordt beseft, dat deze extra-uitgave bijzonder weinig welkom is in die kringen, welke bij de algemene loons verhoging niet gebaat zijn en slechts verzwaring van lasten te slikken krijgen. Op hen, en op iedereen, wordt een beroep gedaan, het eigen gewestelijk dagblad trouw te blijven. En dat niet alleen door „gedwee" te betalen, maar veel meer nog door persoonlijke belangstelling en activi teit, door ons op de hoogte te stellen van nieuws hoe vlugger hoe beter en door het geven van tips en aan wijzingen, welke de voorlichting kun nen bevorderen. De stut, welke de krant in het gladde jaar wil geven, zal zowel voorbehoedend als richtinggevend zijn. Zij acht zich daar zeer wel toe in staat, omdat de tot in de kern van de pit gezonde levensleer van het Christendom haar raadgeefster is. Die voorbehoedende en richtende voor lichting kan niet wankelen, zo lang de rots van Petrus niet wankelt, en voor dit laatste behoeven we niet be vreesd te zijn. In enkele regels is boven reeds als in een flits getoond, hoe het nieuwe jaar voortglijden zal, en snel voortglijden zal. Hoe onbe tekenend is het in zijn duur, hoe vreemd hangt het zonder hou-vast in de eeuwigheid Het glijdt er in weg en wij allen glijden mee „nearer to Thee" gelijk de schipbreukelin gen op de „Titanic" zongen „nader tot U". Het is goed bedoeld, maar loos een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Het is dikwijls loos elkaar een za lig nieuwjaar toe te wensen, als er. nets mee bedoeld wordt. Wanneer wy u allen hier op deze eerste werk- vigen. Een dergelijke band is van zeer grote betekenis. Er was niets, dat ook maar enige aanwijzing zou hebben gegeven van het, naar thans is gebleken, zo na bije einde van dr. Plesman. Bij het aantal bewyzen van deel neming, dat is ontvangen, zijn vele namen van vooraanstaande mannen in de burgerluchtvaart. Sir William P. Hildred, directeur-generaal van de Ï.A.T.A., heeft een telegram van rouwbeklag gezonden naar de K.L.M. en in een zeer uitgebreid telegram aan alle directeurerj van bij de I.A. T.A. aangesloten zeventig lucht vaartmaatschappijen o.a. medege deeld welk een slag de wereld-bur- gerluchtvaart op de laatste dag vatj het oude jaar heeft getroffen door het heengaan van deze pionier. Donald W. Douglas, president van de Douglas vliegtuigenfabriek in Santa Monica, deelde in zijn tele gram o.a. mee dat men altijd dr. Plesman zal blijven gedenken als één van de pioniers van de luchtvaart en bovendien als een groot en goed vriend. De minister van Binnenlandse Za ken, dr. L. J. M. Beel, heeft in zijn telegram deelneming betuigd met het overlijden van de president-di recteur. Voorts kwamen telegrammen bin nen van Sir Miles Thomas, de pre sident van de „British Overseas Air ways Corporation", de directie van de „Scandinavian Airlines System1', de .Royal Aero Club" te Londen en vele anderen uit de burgerlucht vaart. Kon. rouwbeklag De Koningin en de Prins der Ne derlanden hebben uit Grindewald een in bijzonder hartelijke bewoor dingen gesteld telegram aan mevr. Plesman gezonden, waarin innige deelneming wordt betuigd met het grote leed. Het telegram werd gisteravond in Den Haag ontvangen. De prins: „Het heengaan van dr. Plesman is voor de K.L.M. een onherstelbaar verlies", zei prins Bernhard, toen verslaggevers hem gistermiddag in Grindelwald spraken. De Prins zelf heeft met dit heengaan een goed vriend verloren. „Voor velen was hij zc op het oog een koelbloedige en energieke zakenman, maar hij was ook een zeer gevoelig man, die tot tranen toe bewogen kon zijn, dat heb ik zelf meegemaakt", aldus de Prins. ,,Ik herinner me nog", zo zeide de Prins, ,dat toen hij in Amerika was, hij president Truman wilde spreken over iets dat hem na aan het hart lag. Truman wilde hem toen een on derhoud van een kwartier toestaan, maar het antwoord van dr. Plesman aan de man, die hem deze medede ling overbracht, was: „Zeg maar aan de president, dat me dat te weinig is en dat ik niet kan". En het resul taat was, dat Truman, die hierdoor kennelijk toch wel geïmponeerd was, hem later toch veel langer heeft ontvangen. Dat was typisch Plesman. Hij was een heel, heel groot man", aldus de Prins. De hoop, dat een dreigende lang- zaam-aan-staking van drie millioen Britse scheepsbouwers en teohnici zou kunnen worden afgewend, is vervlogen, nu Donderdag de werk gevers hebben bekend gemaakt, een stemmig te hebben besloten geen loonsverhoging toe te staan. Daar door zijn de onderhandelingen tus sen de 5.000 werkgevers en de ar beiders in het slop geraakt. De 39 vakverenigingen van arbei ders in deze bedrijven hadden be kend gemaakt, dat, indien geen over eenstemming werd bereikt, met in- t J I gang van 18 Januari'overwerk en In verband met het overlyden van dr. Plesman hingen de vlaggen op prestatieionen zouden worden ge- Nederland's grootste luchthaven, Schiphol, op Nieuwjaarsdag, halfstok. Iweigerd. De toestand in het Italiaanse dorp Castelluccio di Norcia, nabij Peru gia, dat reeds vijf dagen door sneeuw van de buitenwereld is afgesloten, wordt ernstiger. Reeds uren zitten de 400 dorpe lingen, die omringd zijn door een sneeuwmuur van twee meter hoog te, zonder licht. Verscheidene zieken in het dorp behoeven geneeskundige hulp, doch zij kunnen niet door de dokter worden bereikt. Reddingsploegen pogen de inwo ners uit hun benarde positie te ver lossen ÏÏET 'jjjr „Het luchtruim verbindt alle volkeren" was de mening van de op Oude jaarsavond overleden president-directeur van de K. L. M., dr. A. Plesman. Jlet staat gegrift in de muur boven het in de hal van het hoofdkantoor der K. L. M. te Den Haag geplaatste borstbeeld van wijlen de heer Plesmanj Aan de voet daarvan werd ter ere van zijn nagedachtenis op Nieuwjaars dag een krans gelegd. GRONDLEGGER VAN DE BURGERLUCHTVAART Nederlander én wereldburger Dr Albert Plesman, in leven pre sident-directeur van de K.L.M. werd op 7 September 1889 te 's-Graven- hage geboren als zevende kind van een eenvoudig zakenman. Na beëin- mans' levenswerk voor een groot deel vernietigd. Gedurende de oorlog was dr Ples man van Mei 1941 tot April 1942 te Scheveningen gevangene der bezet ters, waarna hij naar Twenthe werd verbannen. Hier werkte hij de plan nen uit voor de wederopbouw van zyn bedrijf en toen op 2 April dit gebied door de geallieerden werd be- diging van de H.B.S.-oplciding was j vrijd, vertrok hij terstond via Zuid het zijn bedoeling beroepsmilitair te worden, waartoe hij de cadetten school te Alkmaar en de Koninklijke Militaire Academie te Breda bezocht. In Augustus 1911 werd hij beëdigd als 2de luitenant, waarna hij werd ingedeeld bij het 5e regiment infan terie te Amersfoort. In datzelfde jaar maakte hij ken nis met het vliegtuig en sindsdien heeft de gedachte aan de luchtvaart hem niet meer los gelaten. In October 1915 kreeg hij de ge legenheid zijn hartewens te vervullen en werd hij officier waarnemer bij de luchtvaartafdeling te Soesterberg. Van hel tot hemel. In deze Soesterbergtijd werd zijn idee geboren het vliegtuig, dat tot dan toe alleen voor oorlogsdoeleinden was gebruikt, te gaan aanwenden voor het vervoer van passagiers, vracht en post. Uit deze tijd stam men ook zijn woorden „dit vliegen dat een hel was, kan een hemel wor den". Ondanks tegenstand en onbegrip, wist hij enkele collega's en later ook belangrijke personen voor zijn idee te winnen en werd met de organisatie van de eerste luchtvaart tentoonstel ling Amsterlam (Elta) begonnen. De ze expositie opende in Augustus 1919 haar poorten en trok twee maanden lang de belangstelling van heel Nederland. Nederland was daardoor voor de luchtvaart gewon nen en het succes van de Elta heeft de oprichting van de K.L.M. op 7 October 1919 ten zeerste bespoedigd. Pionierswerk. Lt vlieger Plesman, die bij de tot stand koming van deze Nederlandse Luchtvaartmaatschappij een bijzon der aandeel had gehad, werd tot ad ministrateur benoemd en enige tijd later tot directeur. Reeds terstond wist de jonge directeur door zijn in- zicth, organisatievermogen en werk kracht de aandacht van de wereld- luchtvaart op zich te vestigen, waar in zijn maatschappij zich reeds spoe dig een leidende positie wist te ver werven. De jaren tussen de beide wereld oorlogen werden gekaraktiseerd door een aantal opmerkelijke initiatieven, waarin Plesmans leiderscapaciteiten zich ten volle konden ontplooien, zo als de pioniersvluchten van Neder land naar Indonesië in de twintiger jaren en de prestatievluchten van de Fokker-vliegtuigen, „Pelikaan" en „Snip" resp. naar Indonesië en West Indië en de DC-2 „Uiver" in de Lon- den-Melbourne race in de jaren 1933—'34. Nog voor het einde. Toen de oorlog in Mei 1940 ook over Nederland kwam, werd Ples- Nederland en Engeland naar de V.S. van Amerika, waar hij tot ieders ver bazing de oorlog was toen nog niet beëindigd veertien „Skymas- ters" wist te kopen voor zijn bedrijf. Een jaar later vlogen zijn vlieg tuigen reeds naar vele delen der we reld. Godvruchtig en eerlijk man. In de acht jaren, die sinds de be vrijding van Nederland zijn verstre ken, heeft dr Plesman, sinds 1946 president-directeur van de K.L.M., zijn schepping gemaakt tot een der grootste internationale luchtvaarton dernemingen met vertakkingen over de gehele wereld. De K.L.M., die in 1919 begon met een staf van 12 man is onder zijn bezielende leiding uit gegroeid tot een concern, dat 13.545 employe's telt, dat een luchtnet ex ploiteert van 212.156 km, waarin 102 steden in 67 landen zijn opgenomen. Haar luchtvloot is bijna 90 moderne vliegtuigen groot. Met dr. Albert Plesman ls een groot Nederlander en een groot we reldburger heengegaan. Zijn gezag in de internationale wereld van de luchtvaart was aanzienlijk. Zijn krachtige persoonlijkheid wist op al les wat hij ondernam een geheel eigen stempel te drukken. Hij was een godvruchtig en eerlijk man, rijk aan ervaring en inzicht, wiens kort maar kernachtig woord altijd veel belangstelling en gehoor ondervond. Hij heeft gedurende meer dan 34 jaar van het begin af 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij geleid met een onverzettelijke energie, ongeloof lijke werkkracht en een onverflauwd vertrouwen in de zaak van de bur gerluchtvaart. Vannacht minder vorst Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van Europa staat onder invloed van een uitgestrekt hogedrukgebied. Een cen trum hiervan bevindt zich bij Ier land en trekt zich langzaam iets in Zuidwestelijke richting terug. Een tweede kern wordt boven Duitsland aangetroffen. Deze laatste heeft in deze afgelopen 48 uur een grote in vloed op het weer hier te lande uit geoefend. Hij veroorzaakte over het algemeen weinig wind en deed van nacht in een groot deel van het land de bewolking oplossen, waardoor een sterke nachtelijke afkoeling in de hand werd gewerkt. Vooral in het Noorden van het land zijn dan ook lage minimum temperaturen voorgekomen. Van morgen om 7 uur was de tempera tuur op het vliegveld Eelde bij Gro ningen tot 8 graden onder nul ge daald. Vanuit het Noordwesten na dert nu een storingsfront de Britse eilanden. Dit front wordt gevolgd door krachtige stijgingen van de luchtdruk, zodat het in staat is een gevaarlijke aanval te doen op het ho gedrukgebied boven onze omgeving. In verband met de nadering van dit front gaat de wind uit Westelijke richtingen toenemen, waardoor voch tige lucht van de Noordzee over ons land gebracht wordt. Hierdoor nemen de mistkansen toe, maar tevens kan gezegd worden, dat de vorst in de komende nacht over het algemeen minder te beteke nen zal hebben dan in de afgelopen nacht. De verdere vooruitzichten hangen in sterke mate af van de verdere ontwikkeling van een hogedrukge bied, dat vanmorgen in de omgevmg van LJsland in opbouw was. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot? t Zondagavond. Opgemaakt te 10 f uur). DOOI Overdrijvende wolkenvelden I en plaatselijk mist. Overwegend 1 l droog weer. Aanvankelijk weinig i t wind, later overwegend matige! wind tussen Noord en West. Van I het Noordwesten uit intredende 2 dooi, maar vannacht en mor- 2 l genochtend in het Zuiden van 3 1 'het land plaatselijk nog matige 3 vorst. 3 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.41; maan op 7.43 en onder 14.48 uur. 4 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.42; maan op 8.33 en onder 15.55 uur. Het weer in Europa 1 C HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN LOCARNO WENEN INNSBRUCK regen nevel 4 geheel bew. 3 ijzei 1 regen 3 nevel 3 onbewolkt 4 half bew. 3 licht bew. 2 licht bew. 6 licht bew. 2 sneeuw 10 zwaar bew. 3 onbewolkt 9 geheel bew. 7 onbewolkt 3 zwaar bew. 8 geheel bew. 10 Korreltje Menigeen schittert op de tweede rang, die op de eerste niet zou op vallen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1