S)eft2iebe6ot4/ïcunt Frankrijk wordt verscheurd door hartstocht en haat Klacht van scheidende president In België geen woningnood Doodstraf tegen Fatemi Het Viet Minh-offensief in Indo-China Oudejaar wordt gevierd met diner en kinderfeest en DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13081 Directeur: C. RL v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 80935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1951 f 0.50 p. v., t 3.15 p. mnd., I 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes M.50 EEN GUNSTIG JAAR P R ZULLEN WEHNTG MENSEN zijn, die na het beschouwen van de gebeurtenissen, die in 1943 op economisch gebied plaats vonden, niet tot de slotsom komen, dat het nu ten einde spoedende jaar voor ons land wel een bijzonder gunstig jaar is geweest. Men kan zelfs zeggen dat 1953, wat het economische leven be treft, het beste jaar is geweest dat Nederland sinds de oorlog heeft ge kend. De meeste mensen zullen hier niet veel van gemerkt hebben, want de lonen bleven vrij constant, ter wijl ook de kosten van levensonder houd maar heel weinig veranderin gen ondergingen. Enkele artikelen, zoals melk en margarine zijn wat duurder geworden, doch de meeste prijzen, waaronder die van textiel, schoenen en tabak bleven vrijwel onveranderd. Voor zover de 'bevolking meer rechtstreeks de invloed van de gun stige conjunctuur ondervond, is dit het geval geweest door het hoge peil van de werkgelegenheid. Het aantal werklozen bedroeg dit jaar tot en met November gemiddeld 82.300 per maand tegen gemiddeld 102.500 in 1952. Sinds de zomermaanden is de omvang van de werkloosheid zelfs geringer dan in 1951 hetgeen temeer spreekt, wanneer men bedenkt, dat het bedrijfsleven sindsdien ook de aanwas van de beroepsbevolking op moest nemen. Ieder jaar namelijk is het aantal jonge mensen, dat van de scholen komt en in het arbeidspro ces moet worden opgenomen, groter dan het aantal mensen, dat het ar beidsproces door ouderdom of an derszins verlaat. De toeneming van het aantal arbeidskrachten is een van de grote problemen in de Neder landse economie. De voornaamste op lossing is de vergroting van de werk gelegenheid, bijvoorbeeld doordat be staande industrieën htm productie capaciteit uitbreiden: m.a.w. inves teringen gaan verrichten. Men heeft berekend dat in Nederland jaarlijks voor een bedrag van f 1809 millioen geïnvesteerd zal moeten worden, wil men de jaarlijkse netto-toename van de hoeveelheid arbeidskrachten kun nen opvangen. Het vorig jaar is een dergelijk investeringpeil inderdaad bereikt. Over 1953 zijn vanzelfspre kend nog geen cijfers bekend. Vol gens de verwachtingen zou de om vang van de investeringen dit jaar ongeveer 19 pet. lager zijn dan in 19-512. De norm van 1809 millioen zal misschien niet geheel worden bereikt, doch het verschil zal, naar men aan neemt, niet zo groot zijn. 1JTET IS NATUURLIJK DE BE- doeling dat met de toename van de productiecapaciteit van de indu strie, ook een stijging van de produc- tie-hoeveelheid zal plaats vinden. Het jaar 1953 heeft in dit opzicht een zeer positief resultaat opgeleverd. De pro ductie-index wees in de eerste tien maanden een gemiddelde stand aan van 161 pet van het niveau van 1938, waardoor deze productieomvang van 1952 met 10 pet. is overtroffen. In September en October steeg de indu striële productie zelfs tot de record hoogten van resp. 171 pet. en 181 pet. van 1938. Vrijwel alle bedrijfstakken droegen in meerdere of mindere mate bij tot dit prachtige resultaat, het geen er op duidt, dat hier meer de gunstige conjuncturele omstandig heden dan seizoensfactoren van in vloed zijn geweest. Een dergelijke productiestijging geeft ongetwijfeld reden tot verheu genis. Het is echter zaak, dit niveau te handhaven en dat zal alleen kun nen gebeuren wanneer er goede af zetmogelijkheden, hetzij in het bin nenland, hetzij in het buitenland, blijven bestaan. Wat de afzet in het binnenland betreft heeft de regering het hare bijgedragen door een loon- ronde toe te staan, die niet alleen bedoeld is als compensatie voor de a.s. huurverhoging, maar ook ten doel heeft de koopkracht van de bevol king te vergroten. Eenzelfde effect wordt beoogd met de voorgestelde verlaging van de inkomstenbelasting. FVE AFZET EN HET BUITENLAND U is veel meer afhankelijk van de activiteiten, die industrie en handel zelf ontplooien. De export was dit jaar in waarde gemeten geringer dan in 1952, maar dit was meer het ge volg van een daling van de prijzen van de exportproducten dan van een daling van de hoeveelheid geëxpor teerde artikelen, want deze laatste is ten opzichte van 1952 met ongeveer 8 pet. toegenomen. De totale handels balans was dit jaar iets minder gun stig dan het vorig jaar, hoewel de verhouding tussen in- en uitvoer ten slotte 'beter uitviel dan men aanvan kelijk meende te moeten verwachten. Het tekort op de handelsbalans werd ruimschoot gecompenseerd door de netto-baten uit het scheepvaart en transito-verkeer en uit opbreng sten van in het buitenland belegde kapitalen. Dank zij deze opbrengsten bleef de deviezenvoorraad het gehele jaar vrijwel onafgebroken toenemen, zij het dan, dat het tempo van de deviezenaanwas vooral in de laatste maanden aanmerkelijk langzamer werd. Verheugend was, dat niet alleen de omvang van het deviezenbezit tot een recordhoogte steeg, doch, dat ook de kwaliteit der deviezen steeds ver beterde. Het aandeel van het goud Laniel heeft er schoon genoeg van „Frankrijk wordt verscheurd door dodelijke hartstochten en haat en dat in een tijd, dat wij één moesten zijn in het belang van ons gemeenschap pelijke herstel." Deze ongewoon krachtige, ja bittere woorden richtte de aftredende president Auriol gisteren tot het Franse volk in een afscheids rede voor de radio. Tegelijkertijd pakten zich boven het Franse staatsbe stel nieuwe wolken samen. Naar verluidt, wenst premier Laniel ten spoe digste af te treden, doch zal Auriol zijn ontslag niet aanvaarden. Andere twisten dreigen in verband met de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de Nationale Vergadering. aanblijven. Zeker zal hij een nieuw vertrouwensvotum verlangen. De moeilijkheden zijn dan nog niet voorbij. Op 17 Januari aanvaardt Frankrijks nieuwe president, Coty, zijn ambt. Volgens de vooroorlogse traditie dient dan het kabinet zijn ontslag in. Als Laniel dat doet en hij is het zeker van plan zal er weinig tijd zijn om Frankrijk een nieuwe regering te geven vóór op 25 Januari de Berlijnse vier-mogend- hedenbespreking begint. President Auriol deed een beroep op de Fransen om hun individuele belangen te verzoenen met hun na tionale. Zij moesten thans vriend en vijand hun verenigde kracht en re soluutheid tonen. Auriol hoopte, dat de Franse staatslieden het gezag van de staat zouden herstellen tegenover de aan vallen van de gevestigde, feodale be langen. Hij hoopte ook, dat de groot industriëlen en de grootgrondbezit ters zouden inzien, dat zij hun wel vaart niet kunnen opbouwen op de ellende van anderen. Verder sprak de Franse president de wens uit, dat het nieuwe jaar vre de moge brengen in Indo-China, dat de staatslieden der wereld ronduit de verlammende moeilijkheden, die er zijn, mogen bespreken en dat zij bewapening en vrees mogen vervan gen door samenwerking by het scheppen van welvaart en vertrou wen. Zal Laniel blijven tot na Berlijn? Intussen wordt vernomen, dat La niel het ontslag van zijn kabinet v/il indienen, zodra de begroting voor 1954 is aangenomen, dat is waar schijnlijk op 3 Januari. Auriol zal dat waarschijnlijk weigert te aanvaar den. Dan zal het van de Nationale Vergadering afhangen, of Laniel zal De Drummond-moord Gustave Dominici heeft Woensdag opnieuw verklaard, dat zijn 77-jarige vader, Gaston, de moorden op de Drummonds heeft gepleegd, aldus is Woensdagavond uit betrouwbare bron te Digne vernomen. Eerder op de dag had hij officieel bij een verhoor door rechter Peries, waarbij zijn vader aanwezig was, zijn aanvanke lijke verklaring dat zijn va der schuldig was, ingetrokken. Later echter, toen zijn vader niet aanwezig was, kwam hij weer op zijn vroegere beschuldiging van zijn vader terug en vertelde hij hetzelfde verhaal als zijn broer Clovis, die zijn verklaring omtrent de schuld van de vader bleef handhaven, aldus deze bron. De oude Gaston Dominici houdt vol onschuldig te zijn. Over zijn aan vankelijke bekentenis zei hij: „Het was een slechte grap. De politie sloeg mij niet, doch zij had mij uitgeput door 21 uur van ondervragingen". In België zal de woningnood wel dra tot het verleden behoren. Reeds nu staan overal in Brussel apparte menten en huizen te huur en de hu ren vertonen zelfs een lichte neiging tot dalen. Toch zijn deze nog steeds veel en veel hoger dan in Nederland. Voor een flat met vier kamers, keuken en badkamer betaalt men in België al gauw een huur van 2500 tot 5000 franken per maand. In 1952 zijn er in totaal meer dan 28.500 huizen gebouwd; bijna 20.000 daarvan waren voorzien van badka mer of douchecel. Het grootste deel van de nieuwbouw, namelijk meer dan 25.000 huizen, werd in particu liere opdracht gebouwd. De Perzische militaire aanklager generaal Azmoedeh heeft de dood straf geëist tegen Hoessein Fatemi, de vroegere minister van buiten landse zaken, die op het ogenblik voortvluchtig is Tegen Hoessein Fa temi zal binnenkort bij verstek von nis gewezen worden. is gestegen, terwijl daarentegen het aantal der niet-converteerbare va luta daalde. Ook het dollar-surplus, dat Neder land dit jaar voor het eerst kon kweken, wijst op de innerlijke ver sterking van ons deviezen-bezit. We hebben ons in dit overzicht be perkt tot enkele onderdelen van het economische leven. De gebeurtenissen op de geld- en kapitaalmarkt zijn buiten beschouwing gebleven, hoe wel zich ook hier dit jaar interessan te en over het algemeen gunstige ont wikkelingen voordeden. Een meerderheid in de Nationale Vergadering schijnt er voor te zijn, dat Laniel aanblijft tot na Berlijn, zonder zijn ontslag aan te bieden. Auriol zou zijn opvolger Coty gead viseerd hebben een ontslagaanvrage niet te aanvaarden. Laniel voelt er echter bijzonder weinig voor, daar er ernstige sociale onrust dreigt en daar de felle partijstrijd tijdens de presi dentsverkiezing zijn sporen heeft achtergelaten. Om dezelfde redenen echter zou een kabinetsformatie nu moeilijker zijn dan ooit. Opvolger voor Herriot Op 12 Januari treedt Herriot af als voorzitter van de Nationale Verga dering en de verkiezing van zijn op volger zal nieuwe moeilijkheden ge ven. De volksrepublikeinen hopen op steun van conservatieve zijde, omdat zij Coty in het Elysée hielpen. Maar de radicalen willen deze post behouden, omdat hun het president schap ontging De socialisten hebben hun partijgenoot Le Troquer candi- daat gesteld, de man, die het Con gres van Versailles voorzat. Afleidingsmanouevre? De Franse luchtmacht heeft giste ren hevige bombardementen boven het Noordelijk deel van Indo-China uitgevoerd, waarbij zij aanvoerwegen en troepenconcentraties der Viët Minh bestookte. De rode troepen in dit gebied ma ken zich op voor een grootscheepse aanval op het belangrijke Franse bol werk Dien Bien Foe, dat 190 mijl ten Westen van Hanoi ligt en de toegang tot Centraal Laos blokkeert. Men beschouwt in Franse militaire kringen de bliksemaaaval* der ie-, bellen naar de grens met Thailand als een afleidingsmanoeuvre om Franse strijdkrachten aan Dien Bien Foe te onttrekken. De regering van Laos heeft mel ding gemaakt van infiltraties van de vijand 150 kilometer ten Oosten van Savannakhet, de belangrijke Franse stelling aan de Mekong. De Viëtminh had activiteit ontplooid ten Noorden Het Westen zegt ja Engeland, Frankrijk en Amerika zullen nog deze week (wellicht reeds vandaag, Donderdag) aan Rusland laten weten, dat zij accoord gaan met de 25ste Januari als aanvangs datum voor de Berlijnse conferentie der Grote Vier. Zij gaan ook accoord met het Rus sische voorstel, de vier Hoge Com missarissen in Duitsland bijeen te laten komen om te bepalen in welk gebouw de conferentie zal worden gehouden, maar zij zullen in hun korte nota er nogmaals op wijzen, dat zij het gebouw van de geallieer de Kommandantura in de Ameri kaanse sector als de meest geschikte vergaderplaats beschouwen. Gisteren werd ook bekend, dat de Russische delegatie behalve uit mi nister Molotof zal bestaan uit onder minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, de Sovjet-ambas sadeur in Londen, Jacob Malik en de Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, I. I. Ilyitsjev. In Westelijke diplomatieke kringen verluidt, dat de drie Westelijke mi nisters de conferentie tot twee a drie weken willen beperken. Steward uit vliegtuig gezogen Een steward van de Sabena is gis teren op 450 meter hoogte uit een opengeslagen vliegtuigdeur gezogen en in de propellors terechtgekomen. Een Franse jager heeft later stukken van het stoffelijk overschot van het slachtoffer gevonden in een bos bij Senlis, ongeveer 40 km. ten Noorden van Parijs. De Convair van de Sabena was juist opgestegen van het Parijse vliegveld Le Bourget, toen de deur begon te tikken. Zij was niet vol doende gegrendeld. Leden van de bemanning slaagden er niet in de deur te sluiten en de piloot begon het vliegtuig terug naar het vlieveld te sturen, toen de deur weggeslingerd werd. De steward, die er bij stond, werd uit de opening ge zogen door de sterke luchtstroom uit de drukcabine. De deur raakte de linkermotor van het vliegtuig en een fractie van een seconde later werd de steward te gen de propellors geslingerd. De mo tor werd beschadigd en de piloot maakte op één motor de landing. De Sabena heeft geweigerd de naam van de steward op te geven, maar op de bemannlngslijst stond hij vermeld als Horickx. van Muongphine, 150 kilometer van Savannakhet, en bij Tsjepon, 50 ki lometer verder naar het Oosten, Franse en Laotiaanse patrouilles trachtten in de oerwouden van Laos de positie van het grootste deel van de 15.000 soldaten en 12.000 koelies te ontdekken, die de Viëtminh bij het jongste offensief in Midden-Indo-Chi- na in de strijd heeft'geworpen. Huisbrand 20 tot 45 cent goedkoper De prijsverlagingen voor enkele soorten huisbrand, de per 1 Januari goedkoper worden, zijn: voor an- thracietnootjes III eerste groep 45 cent per mud,- anthraciet nootjes UI tweede groep 40 ct. per mud; cier- briketten 25 cent per mud en voor brechcokes 20 cent per mud. Aldus blijkt uit de prijzenbeschik kingen groothandel en kleinhandel vaste brandstoffen en gascokes 1954, die vandaag in de Nederlandse Staatscourant zijn gepubliceerd. Zij vervangen de gelijknamige beschik kingen 1953. De afschaffing van de omzetbelasting op huisbrandkolen, waaraan deze verlagingen te danken zijn, vormt een onderdeel van de compensaties voor de huurverhoging. De nieuwe beschikkingen waarbor gen dat de bespaarde omzetbelasting de verbruikers ten goede komt, al dus 't ministerie van Economische Zaken. In de vastgestelde maximum prijzen is tegelijk een verhoging ver werkt van de bruto-winstmarge voor de detaillist als compensatie voor enige kostenstijging. Benzine goedkoper De prijs van benzine aan de pomp wordt met ingang van Maan dag verlaagd van 37.7 tot 37,2 cent. Dit meevallertje is een gevolg van de daling van de olieprijzen op de wereldmarkt. VACANTIE IN GRINDELWALD Skikunst snel onder de knie Het is bekend dat jonge kinderen de skisport snel onder de knie heb ben en prinses Margriet maakt daar op geen uitzondering. Gistermiddag troffen we haar op de heuvel bij de skischool en wij, die zelf moeite hadden na jaren weer enigszins vaardig op de ski te worden, heb ben ons verbaasd over de vorderin gen die de kleine prinses in enige dagen gemaakt heeft. Met haar vriendin Tonia Egeler krabbelde zij vaardig tegen het heu veltje op, om daarna in snel tempo naar beneden te gaan, keurig een „stemogen" draaiend en niet bang om te vallen. Want dat laatste is het vooral wat ouderen belemmert om snel een enigszins dragelijk peil te bereiken. Bovendien vallen ze gemakkelijker en minder gespannen, waardoor beenbreuken of verstuikte enkels bij de jeugd, die skiën leert, practisch1 niet voorkomen. Goede keus. Zowel koningin als prinsessen heb ben gisteren weer enige tochten ge maakt. Het weer was er, uitermate geschikt, gistermorgen sneeuwde het nog licht voorlopig de laatste sneeuw, zo hoopt men na twee dagen sneeuwvlokken maar tegen het middaguur klaarde het weer op en zelfs kon men zo nu en dan enige bergtoppen zien tegen het blauw dat dan door de nevel daarboven vrij kwam. De keus van Grindelwald is overi gens voor de koninklijke familie wel zeer gunstig gebleken, want in andere delen van Zwitserland is tot nu toe veel minder sneeuw geval len en elke dag weer brengen de treinen dan ook „wagonladingen" ski enthousiasten naar het dorp. Alle hotels zijn volgeboekt en vooral op oudejaarsavond is er nergens meer een plekje vrij,'ook niet in de vele pensions, die extra bedden hebben laten aanrukken om de gasten te kun nen onderbrengen. Oud en nieuw. In hotel Adler, waar het koninklijk gezelschap logeert, is men druk be zig met de voorbereidingen voor de oudejaarsviering. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumerd kinderfeest zijn, waaraan misschien de prinsessen zullen deelnemen. Een jury zal daarbij de prijzen uitde- Z UI VER- WOLLEN LEIDSE DEKENS Prima fabrikaat 100 wol zonder fouten 160 x 210 Zolang de voorraad strekt 19.88 Kdz HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS. (Advertentie) Het Britse Koningspaar in Tonga len voor de origineelste costumes. Daar na zal er voor de ouderen een ge- costumeerd bal zijn en de gasten die geen costuum hebben zullen desge wenst door de directie van het hotel van mutsen en andere oudej aarsat tributen worden voorzien. Kort voor middernacht zal het „oudejaar" bin nenwandelen, een stokoude gijsaard die zeer in het kort de voornaamste gebeurtenissen van 1953 de revue zal laten passeren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uitduwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De koninklijke familie en gevolg zal, zo hoopt men, aan de feeste lijkheden deelnemen, maar de over gang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de koningin, de prins en de prinsessen op hun kamer bele ven. De prins wordt hier namelijk vandaag met zijn chauffeur tegen het lunchuur verwacht en de vele Nederlandse fotografen die hier zijn, verbeiden met ongeduld het moment dat zij een plaatje kunnen maken van de gehele koninklijke familie in dit onvolprezen wintersportoord. Volle aflaat voor j leden St. Deusdedit I De II. Vader, Paus Pius XII, J heeft de leden van „Sint Deus dedit" in verband met het gou den jubileum van hun bond, een bijzondere gunst willen verlenen, door alle leden in de gelegenheid te stellen een volle aflaat te verdienen. Voorwaarden hiertoe zijn: biecht, H. Communiè, een gebed tot intentie van de H. Vader en het bijwonen van een H. Mis of andere godsdienstoefening, wel ke verband houdt met de viering van het gouden jubileum van de bond op 2, 3 en 4 Januari a.s. Verder vernemen wij nog, dat de rubriek actualiteiten van de K.R.O. op Zaterdag 2 Januari as. in het teken zal staan van het jubilerende „St. Deusdedit". De uitzending is van 21.50 tot 22 5 uur. ALLE KAPPERS DUURDER. In tegenstelling met wat gisteren gemeld werd, vernemen wij nu, dat de kapperstarieven over de gehele linie, met ingang van 1 Januari ver hoogd zullen worden. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LICHTE VORST. Plaatselijk mist, vrij veel be wolking met plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 1 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.39; maan op 5.34 en onder 13.16 uur. 2 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.40; maan op 6.42 en onder 13.55 uur. Het weer in Europa Koningin Salote van Tonga barst in een schaterlach uit de lach, die haar populair maakte in Londen, tijdens de kroningsfeesten tijdens een ge sprek met de Hertog van Edinburgh, die met de Koningin van Groot- Brittannië, Koningin Elizabeth, aanzat aan een feestmaal, dat door de Koningin van Tonga werd gegeven ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan haar rijk. Duizenden speenvarkentjes, kuikens, eenden, fazan ten en delicatessen waren voor dit mammoeth-diner, waaraan een groot aantal gasten deelnam, bereid. De gasten zaten aan de lage tafels, geplaatst In de buitenlucht HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN MüNCHEN FRANKFORT zürich GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. zwaar bew. 8 C. mist 4 geheel bew. 1 mist 2 regen 3 nevel 6 mist 3 licht bew. 2 regen 1 half bew. 3 onbewolkt 1 nevel 6 nevel 2 sneeuw 5 sneeuw 1 sneeuw —3 licht bew. onbewolkt 2 sneeuw 3 nevel 9 rwaar bew. 4 Korreltje Dolle tijden heb ik doorleefd, en ik heb niet nagelaten zelf ook een dwaas te zijn als de tijd mij dit ge bood. Goethe.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1