Waarom moet ons volk afgeroomde melk drinken? Radio-organisaties ingedeeld naar aantal leden ONTWERP-OMROEPWET INGEDIEND Toepassing loonbelasting, vereveningshefïing en sociale verzekeringen vereenvoudigd Standpunt van de ziekenfondsen Ook de suiker wordt goedkoper Overvaller van de politieman uit Almelo te Nijverdal gegrepen WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Zendtijd wordt over de vijf jaar verdeeld Het ontwerp-Omroepwet is bij de Tweede Kamer ingediend. Een inde ling van de omroeporganisaties naar het aantal leden dat zij hebben, ba sering van de zendtijd op deze in deling en herverdeling van de zend tijd telkens na vijf jaar vormen het uitgangspunt van de voorstellen die de ministers Cals, Algera en v. d. Kieft aanhangig hebben gemaakt. De omroeporganisaties worden onderscheiden in organisaties A, B en C, naar gelang zij minstens 10, IVs of 5 procent van het totale aantal luisteraars als leden of contribuan ten hebben. Organisaties die tot een van deze drie groepen behoren, wor den tot de omroep toegelaten. ZENDTIJD-OP-VERZOEK VOOR KERKEN. Uitgaande van de toestand in dit jaar betekent dit dat een omroepor ganisatie ruim 115.000 leden moet hebben voor zij erkend kan worden als organisatie C. Een dergelijke or ganisatie zal ongeveer 12 uur zend tijd per week kunnen krijgen; orga nisaties B komen elk in aanmerking voor ongeveer 24 uur per week. De overige zendtijd wordt verdeeld over de organisaties A, die bij de huidige situatie elk ongeveer 53 unr per week krijgen, ongeveer dezelfde tijd als die waarover elk der vier grote om roepverenigingen nu beschikt. I I Op deze basis zal telkens na vijf !JJc pacht en jaar een nieuwe verdeling van de zendtijd plaats vinden, zodat met klcillC bcdfijVCD gen in het ontwerp, die het verkrij gen van een erkenning vergemakke lijken. Zij kunnen reeds voor een pe riode van twee jaar zendtijd toege wezen krijgen indien zij 2 pet. van het aantal luisteraars (naar het aan tal luisteraars in dit jaar ruim 46.000) als betalende leden hebben. Is dat percentage na afloop van de termijn tot 3 gestegen dan wordt de termijn met twee jaar verlengd en de zend tijd uitgebreid. Blijkt na afloop van deze tweede periode het percentage gestegen te zijn tot 5 het percentage dat ver eist is om erkend te worden dan kan de organisatie haar uitzendingen voortzetten totdat een nieuwe vijf jarige periode aanbreekt en de zend tijd opnieuw verdeeld wordt. Bij die gelegenheid kan zij dan erkend wor den als organisatie C. Bedraagt het aantal leden van een omroeporganisatie minder dan 4 pet. van het aantal luisteraars, dan wordt de erkenning ingetrokken. Hiervan zal beroep op de Kroon mogelijk zijn. Organisaties A. en B., wier leden tallen dalen tot minder dan 8 resp. 6 pet. worden geclassificeerd als orga nisaties B, resp. C. Verplichte gezamenlijke program ma's kent het ontwerp niet maar het laat de mogelijkheid open tot vrij willige samenwerking tussen de om roepverenigingen. De Nederlandse Radio Unie wordt gehandhaafd. Voor een regeringscommissaris voor het radiowezen zien de ministers in hét nieuwe bestel geen plaats meer. Er zal een gedelegeerde, die de minister van O., K. en W. vertegenwaordigt bij de omroep, komen. Het gehele radiobestel wordt ge concentreerd bij de minister van O., K. en W. De Ned. Omroep Zender Maatschappij (Nozema) die thans de aan leg en exploitatie van de zend- inrichtingen in handen heeft, wordt doe mogelijkheid tot het uitzenden geliquideerd. De minister zal voor i van dergelijke programma's. de exploitatie een overeenkomst slui ten met de PTT en alvorens te be slissen over aanleg of buitengebruik stelling van zenders zal hij overleg plegen met de minister van Verkeer en Waterstaat. Studio's. De bouw van nieuwe studio's is, voor zover deze betaald wordt uit het ulistergeld, voorbehouden aan de Ned. Radio Unie. Deze studio's zijn voor algemeen gebruik en in het bij zonder voor hen, die zendtijd verkre gen hebben, maar niet beschikken over een eigen studio. Daarnaast zijn de omroepverenigingen bevoegd stu dio's te bouwen met eigen middelen. Het bedrag van het luistergeld blijft ongewijzigd. Verzuimt men de luistervergunning op tijd in te rui len dan wordt een aanmaning ge zonden waarvoor een gulden bere kend wordt. Het vraagstuk van de uitzending van programma's van commerciële aard in de Wereldomroep is nog in onderzoek. Met name wordt nage gaan, onder welke voorwaarden ge legenheid tot het maken van recla me voor het Nederlandse product en voor het gebruikmaken van Neder landse diensten in de werelduitzen dingen zou kunnen worden gegeven. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek opent het wetsontwerp M. P. van der Weyden over landbouw-uragen verschuivingen in de voorkeur van de luisteraars, die zich uiten in de groei of de teruggang van een om roepvereniging, rekening wordt ge houden. Ook krijgen bij dit systeem nieuwe omroepverenigingen, die le vensvatbaarheid blijken te hebben, een kans. Geen reclame. De belangrijkste bepalingen zijn verder, dat aan kerkgenootschappen op verzoek zendtijd kan worden toe gewezen tot een maximum van 12 uur per week voor alle kerkgenoot schappen samen. Het verbod van re clame in de uitzendingen is gehand haafd en geldt ook voor de omroep verenigingen zelf, met uitzondering echter van de propaganda die onont beerlijk is voor het verenigingsleven. Politieke partijen kunnen in een periode van ten hoogste dertig da gen, voorafgaande aan de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, door middel van de omroep haar doelstellingen toelichten en een aan beveling richten tot de kiezers, waar bij aan de partijen zekere voorwaar den gesteld kunnen worden. De be schikbare zendtijd wordt, nadat de Radioraad gehoord is, over de par tijen verdeeld. De omroeporganisa ties zelf mogen in deze periode geen politieke uitzendingen verzorgen. Verder kunnen uitzendingen van po litieke aard met een propagandis tisch karakter geweerd of beperkt worden. Preventieve controle op de radio- uitzendingen is niet in het ontwerp opgenomen maar kan in bijzondere omstandigheden voor kortere of lan gere tijd worden ingevoerd. Repres sieve controle wordt uitgeoefend door een kleine commissie. Eisen. De omroeporganisaties zullen be halve aan de eis van een bepaald aantal leden nog aan andere eisen moeten voldoen. Zij moeten o.m. hoofdzakelijk het doen van uitzen dingen ten doel hebben en haar uit zendingen moeten geacht worden van algemeen nut te zijn. Winstbe jag mag niet het oogmerk zijn. De in het verleden gebruikelijke koppeling van het lidmaatschap aan het abonnement op het programma blad, waarbij beide te zamen even duur zijn als het abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. Het moet onaanvaardbaar worden geacht, zo wordt in de toelichting op het wetsontwerp gezegd, dat ie mand, die zich voor het doelmatig gebruik van zijn radio moet abonne ren op een programmablad, als ge volg van deze daad tevens geacht wordt in te stemmen met de begin selen van de instelling, die het blad uitgeeft. Kerkdiensten. Het geven van gelegenheid aan kerkgenootschappen tot het uitzen den van kerkdiensten is in overeen stemming met de huidige situatie. Willen kerkgenootschappen meer uitzenden dan kerkdiensten dan kun nen zij -zich de gelegenheid daartoe verschaffen door een organisatie te vormen die als omroep-organisatie kan worden erkend. De kerkgenootschappen kunnen voor de verzorging van de uitzen dingen gebruik maken van de dien sten van de omroeporganisaties of van instellingen als het IKOR. Kerk genootschappen behoeven niet zoals de omroepverenigingen elke vijf jaar, doch slechts eenmaal een verzoek om toekenning van zendtijd te doen. Bij de verdeling van de zendtijd wordt Omtrent een punt uit de Nota aldus vervolgde het lid der Tweede Kamer, de heer M. P. van der Wey den, zijn rede zou ik nog graag enige nadere opheldeirng ontvangen. Op blz. 2 van de Nota zegt de Mi nister, dat op de Ministersconferen tie, welke van 2528 Maart 1952 te Parijs is gehouden, duidelijk is ge bleken, dat de landbouw als „gang maker" voor economische integratie voorlopig weinig perspectieven bood. De boerenorganisaties in andere lan den hebben, zo zegt de Minister, ook politiek, een belangrijke machts positie, waardoor soms onevenredig dit boerenbelang op de voorgrond werd geplaatst. Dit vooral was niet vreemd aan de mislukking. Nu zou ik graag vernemen, of in deze toe stand al verandering is gekomen of heeft de Minister goede verwachtin gen hieromtrent? In sommige landen van West-Euro pa blijven aard, omvang, verkave ling en vruchtbaarheid van de grond ver achter bij die van Nederland, evenals de voorlichting, de bedryfs- bekwaamheid van de boeren, de me chanisatie en de techniek. Hoe en op welke wijze kan hierin op korte termijn verbetering gebracht wor den? Ik zou dit graag vernemen. sorteren, op te heffen en in één dienst te concentreren. Gaarne wil vernemen, of nu in het vervolg alle overtredingen voor de economische rechter moeten komen. De pachtverhogingen. Tenslotte zou ik nog wat nader willen worden ingelicht door de Mi nister over de gevolgen van de pacht- verhoging voor woonhuis en gebou wen voor kleine boerderijen. De nor men voor verhoging ten behoeve van de gebouwen zijn nog wel niet bekendgemaakt, maar wel is bekend, dat op kleine bedrijven van b.v. 8 a 10 ha de pacht voor woning- en be drijfsgebouwen met 80 k 90 gulden ■per ha verhoogd zou kunnen worden. Meent de Minister, dat dit kap, en moeten de grondkomers nu geen re kening meer houden met het Pacht- besluit? Hierin immers wordt ge steld, dat de boer bij voldoende be kwaamheid en ijver een redelijk be staan moet kunnen hebben en dat hiermede bij de pachtvaststelling ge rekend moet worden. Ik weet, dat ik de Minister plaats voor het maken van een vierkante cirkel, maar ik ben bevreesd, dat in vele gevallen bij verdubbeling van de pacht van een redelijk bestaan geen sprake meer zal kunnen zijn. De oorzaak van deze toestand is mijns inziens ge legen in het feit, dat na de oorlog ten behoeve van de loon- en prijs politiek de verpachter, evenals de huiseigenaar, steeds te kort is gedaan :n r ik zou cm graag vernemen. j en dat men nu t komt Hoe groot de moeilijkheden ook ab na de maalt§d... Ik ben zijn, bij de behandeling van de be-ban^ dat als de Mtaist^Jr over een groting van Buitenlandse Zaken heb- ben we mogen beluisteren, dat Ne derland niet alleen staat in zijn po gen om te komen tot een gemeen schappelijke Europese markt en ook, dat dit een dwingende eis is om tot een reële politieke gemeenschap te kunnen komen. De verzekering van afzet van Ne derlandse producten is zelfs geen hoofdzaak bij dit streven, maar veel grotere belangen zijn hierbij in het geding. Ook in dit opzicht wens ik de Minister succes om tegen alle moeilijkheden en tegenvallers in te blijven streven naar aanvaardbare oplossingen. De afgeroomde melk. Verder wens ik nog eens te herha len, wat ik hier reeds verschillende jaren heb gezegd, dat het mij niet juist voorkomt, dat consumenten af geroomde melk te laten drinken. Nu heb ik onlangs gelezen, dat weten schappelijk is uitgemaakt, dat melk, met een vetgehalte van 2,5 procent het optimum voor de volksgezond heid i?. Ik ben zo vrijmoedig, te ver onderstellen, dat dit alleen nog maar voor Neder 1. is uitgevonden want ik kan geen land in Europa, waar men afgeroomde melk aan de consument geeft, maar mocht dit desniettemin toch het geval zijn, dan moet ik tot de conclusie komen, dat die boeren en melkslijters, die vroeger weieens de melk aanlengden met water, met een zekere vooruitziendheid bezig waren de volksgezondheid te bevor deren. Ik herhaal nog eens mijn ver zoek, laat de proef genomen worden om ook volle melk, betere melk, ter beschikking te stellen. Ik geloof niet, dat de waarheid hier in het midden ligt, waar zovelen hier nog weieens omheendraaien. Wat de wetgeving betreft, wil ik gaarne met de Minister hopen op een spoedige totstandkoming van het landbouwschap en met genoegen heb ik vernomen, dat hiervoor een weg is gevonden, welke geen wijzi ging van de algemene maatregel van bestuur nodig zal maken. Voorts zou ik graag vernemen of nu vaststaat, dat de wet Vervreemding landbouw gronden 1 Januari 1954 in werking zal treden. Ik meen, dat het de hoog- paar jaar aan zo'n kleine boer zou vragen, wat leeft alzo op het land, deze zou moeten antwoorden: Nou, Excellentie, nog een paar jaar zo, dan leeft er niet veel meer. Ik hoop echter, dat de Minister deze vrees kan wegnemen. Het valt mijns ziens nog altijd te betreuren, dat de zeven vette jaren met mogelijk ho gere prijzen niet naar oudtestamen tisch gebruik zijn bewaard voor de boerenstand, nu het getij op de we reldmarkt gekeerd is. Dan zou een Vooral voor de Loonbelasting zul len op 1 Januari 1954 belangrijke wijzigingen van kracht worden. Al lereerst dient dan wel te worden vermeld de behoorlijke verlaging van de belastingtarieven. Voorts be staat een voor de werkgevers van groot belang zijnde vereenvoudiging hierin, dat bijzondere betalstingtabel- len zijn samengesteld. Door de gelijk stelling van de bepalingen van de loonbelasting, de vereveningsheffing en de sociale verzekeringswetten is het mogelijk geweest z.g. coördina tietabellen op te stellen, die nu direct de belastingbedragen aange ven, waarin de aftrek van het werk nemersaandeel in de premiën Ziekte wet en Werkloosheidswet zomede de 'bijtelling van de aanspraak op de kinderbijslag en het werkgeversaan deel in de premie Ziekenfondsenbe- sluit reeds zijn verwerkt. Als deze nieuwe tabellen van toe passing zijn, behoeft de werkgever die premiën en aanspraken dus in 't vervolg niet meer te berekenen om het loon voor de loonbelasting te kennen. De verschuldigde loonbelas ting kan zonder meer uit deze coör dinatietabellen worden afgelezen. Ook voor de toepassing van de sociale verzekeringswetten is het loonbegrip aangepast bij dat voor de loonbelasting, met dien verstande, dat voor de sociale verzekerings wetten buiten aanmerking blijven de aanspraken kinderbijslagwet en de premiën, alsmede de uitkeringen in gevolge de sociale verzekeringswet ten en veelal ook de suppleties daarop. Voor de Vereveningsheffing is het loon, behalve enige vrijstellingen ge lijk aan dat voor de sociale verzeke ringswetten. De vereveningsheffing j bl^ft echter verschuldigd ongeacht fonds van honderden nywoenen de de loongrenzen en ongeacht de maxi- landbouw ten dienste staan, als mo- rnum dagloon. Deze heffing bedraagt gelijk de zeven magere jaren aan-vjer pCt. Van het loon en mag ook breken. thans niet op het loon worden inge- Bfj herhaling wordt wel gesteld, dat houden. Zij komt dus geheel ten laste de productiekosten in de landbouw i van de werkgever, omlaag moeten door intensivering, enz., maar men kan zich hiervan niet al te grote voorstelingen maken, als de lonen en pachten regelmatig om hooggaan. De investeringen moeten toch tenslotte uit de bedrijfsinkom- sten komen. Overal ontmoet men thans de vraag, of de boer met al zijn investeringen en productiever hogingen nl. van die producten, welke wij voor een groot deel aan het buitenland kwijt moeten niet het kind van de rekening zal worden en dat hij hiermede tegen de bierkaai zal vechten. Kan de Minister mededelen, hoe groot momenteel de voorraden van kaas, boter, condens en melkpoeder en eieren zijn? Volgens het C.B.S. zouden in AugustusSeptember de koelhuisvoorraden van boter het drievoudige hebben bedragen van het voorafgaande jaar in die periode en thans zou nog 1600 ton magere melkpoeder in voorraad zijn. Het spreekt vanzelf, dat velen, die weten, dat acht meer is dan duizend, zich bezighouden met de vraag, hoe de zuivel- en eierenafzet zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Misschien moeten wij hier vraagte kens plaatsen, maar velen vragen zich toch af zal men onder deze om standigheden altijd nog productiever hoging als de hoogste wijsheid moe ten zien. Gaarne verneem ik hierover het inzicht van de Minister. Van zelfsprekend wens ik de bewindsman toe, nu de omstandigheden moeilij ker worden en het getij schijnt te keren, dat hij er toch in slagen zal de kroon op de arbeid en die van de land- en tuinbouwende bevolking te zetten, gedachtig vooral als Minister van Voedselvoorziening aan de i spreuk: Van alle IJdelheden is ten leste goede spijs nog maar het beste. Kinderaftrek. Anders dan voorheen wordt voor de loonbelasting de aanspraak op kinderaftrek beoordeeld naar de toe stand op de eerste dag van het kalen derkwartaal. In verband hiermede wordt dus thans ook rekening gehou den met wijzigingen in de aanspraak op kinderaftrek in de loop van een kalenderjaar waardoor meer loonbe lasting wordt verschuldigd. Tot nu was het zo, dat de werknemer in de loop van het kalenderjaar alleen dan een nieuwe werknemersverklaring invulde als er een verandering ten gunste was gekomen. Thans dient elke wijziging in de loop van een kalenderkwartaal vóór de eerste uit betaling van loop in het volgende kwartaal de nieuwe toestand door 't invullen van een werknemersverkla ring kenbaar te worden gemaakt. De leeftijdsgrens voor de algemene kinderaftrek is met één jaar verlaagd tot 16 jaar. Daarnaast is een belang rijke uitbreiding gegeven aan de bij zondere gevallen van kinderaftrek. Zo is de leeftijdsgrens voor studeren de kinderen verhoogd tot 27 jaar, terwijl, ter tegemoetkoming in de extra kosten, de kinderaftrek voor studerende en gebrekkige kinderen is verdubbeld. Een drievoudige kinder aftrek krijgt men als de studerende kinderen geheel of nagenoeg geheel op kosten van de werknemer worden onderhouden en zij niet thuis ver blijven. In de gevallen dat de kinderaftrek voor zieke en gebrekkige kinderen of voor studerende kinderen wordt ver dubbeld of verdrievoudigd, wordt om technische redenen slechts éénmaal kinderaftrek verleend door middel van de tabel. Bij verdubbeling of verdrievoudiging der aftrek wordt dan een geldbedrag in aanmerking genomen dat vóór de tariefstoepas sing in aftrek wordt gebracht op het loon. Voor 't z.g. extra kind (Lucas- kind) wordt de kinderaftrek altijd verleend door middel van een ver mindering op het loon. Deze aftrek op het loon bedraagt per kind per half jaar 350,per kwartaal 175,per maand 60,per week 14,of per dag 2,40. Tenslotte zij nog vermeld dat na 1 Januari 1954 niet zoals tot nu toe, ieder jaar opnieuw een werknemers- verklaring behoeft te worden inge diend. Nu de artsen per 1 Februari a.s. van plan zijn de ziekenfondsen een nieuw tarief voor te leggen waarbij zy „per verrichting" worden gehono reerd, is het van belang hoe de zie kenfondsen staan tegenover dit nieu we systeem Wij vernamen hieromtrent, dat de besturen der ziekenfondsen momen teel druk onderhandelen, doch dat men zijn standpunt nog niet heeft kunnen bepalen. Waarschijnlijk zal zeer binnenkort de kwestie in het Centraal Overleg aan de orde komen. Over het algemeen zijn de fond sen tegen het stelsel van honorering naar het aantal verrichtingen. Dit systeem biedt de grote moeilijkheid, dat een controle op het aantal en de aard van de afzonderlijke verrich tingen en de naar aanleiding daar van door de artsen in te dienen de claraties nauwelijks uitvoerbaar moet worden geacht. Globaal genomen kan men aanne men, dat het nieuwe stelsel der zie kenfondsen voor een hogere uitgave stelt van ca. f 70 millioen per jaar. Schoenen bijna niet Geen berouw De geesteszieke jongeman uit Wier den, die in de nacht van Tweede Kerstdag de overval op de Almelose agent gepleegd heeft, is in de nacht van Maandag op Dinsdag door een politieman uit Nijverdal in de hossen van Haarlerberg aangehouden De jongeman, die een gevaarlijke psychopaat is, blijkt geen enkele wroeging over zijn daad te hebben; hij verklaarde bij zijn arrestantie zelfs, dat hij het jammer vond de agent niet doodgeslagen te hebben. In de nacht van Maandag op Dins dag zag de agent uit Nijverdal in de genoemde bossen het licht van een fietslantaarn en daar de Overijselse politie verzocht was uit te kijken naar de jongeman, die volgens mede delingen deze richting uitgeweken was, toog hij op onderzoek. Hij vond een jongeman, die vol deed aan het signalement en nadat hij tijdens een gemoedelijk praatje ongemerkt zijn revolver schietklaar had kunn enmaken, leverde de arres tatie weinig moeite op. Uit het onderzoek en het verhoor is komen vast te staan, dat de jonge man op Tweede Kerstdag het plan had opgevat om uit Wierden te ver trekken. Een spoorkaartje werd hem echter op het station, waar men hem kende, geweigerd. Nadat hij in de avonduren de over val op de agent uitgevoerd had met een groot Canadees knipmes, dat hij gestolen had, lifte hij naar Utrecht en vervolgens naar Balkbrug, waar hij bij de inrichting Avereest, waar hij vroeger verpleegd is, een dames fiets stal. De jongeman is in verzekerde be waring gesteld. De gewonde wachtmeester maakt het redelijk goed. Wat de afschaffing van de omzet belasting op huisbrand en schoeisel en de verlaging van suikeraccijns precies betekent voor de huishoud beurs, kan op dit moment nog slechts voor één artikel met zekerheid ge zegd worden: de suikerprijs zal met ingang van 1 Januari ajs. met negen cent per kilo verlaagd worden. Daar voor is nog een verordening van het bedrijfschap voor suiker nodig, die dezer dagen verwacht kan worden. Voor schoeisel ligt de zaak anders en voorzover de situatie thans reeds te overzien is, moet men bepaald niet op een prijsverlaging van belang zekenen Op de prijs van schoenen drukte een omzetbelasting, zowel bij de in dustrie als bij de handel, van drie procent van de consumentenprijs. Deze beide percentages zijn nu ver vallen, maar wat de industrie be treft zal dit vrijwel geen, prijsverla ging betekenen. De lederprijzen zijn de laatste tijd gestegen. Dat geldt in sterke mate voor het kalfsleder. In de tweede plaats wordt de kost prijs verhoogd door de loonronde per 1 Januari a.s. en deze verhoging is vooral in de schoenindustrie, die zeer loonintensief is, belangrijk. De belangrijkste factor is echter het feit, dat juist per 1 Januari a.s. de verplichte pensioenregeling in deze industrie van kracht wordt. Ook dit betekent een verhoging van de kost prijs doordat de fabrikant voor ho gere lasten komt te staan. Deze drie factoren hebben tot ge volg, dat van de 3 verlaging als rekening gehouden met het aantal ste tijd is, sedert ons steeds weer ge- personen dat bij de laatstgehouden volkstelling heeft opgegeven tot een bepaald kerkgenootschap te beho ren. v.* t" "irtlMfri Erkenning. Aspirant-omroeporganisaties kun nen profiteren van enkele bepalin- vallen ter ore komen, waar de pach ter in het gezicht van de haven strandt. Met genoegen heb ik kennis geno men van het feit, dat men ten De- partemente bezig is met hqt treffen van voorbereidingen om dë diverse opsporings- en controle-organen, welke onder het Departement res- HUBERT CUYPERS GEHULDIGD IN HET CONCERTGEBOUW De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d' Ailly, heeft gisteravond tijdens de ere-avond in het Concert gebouw te Amsterdam ter gelegen heid van de 80e verjaardag van Hu- bert Cuypers mededeling gedaan, dat het H. M. de Koningin heeft 'behaagd, de toonkunstenaar te bevorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau Deze mededeling werd door het tal rijke publiek, dat het concertgebouw geheel vulde, met ongekend lang ap plaus ontvangen. NEDERLANDSE BOEREN IN FRANKRIJK Op grond van een dezer dagen in de Franse staatscourant afgekondig de wet zal de Franse pachtwet, het „Statut de Fermage", van toepassing worden op Nederlandse pachters in Frankrijk, waardoor deze in grote lijnen gelijke rechten zullen verkrij gen als de Franse pachters. Zo zullen de Nederlandse pachters in Frankryk na beëindiging van de pachtovereenkomst recht hebben op vergoeding voor de door hen aange brachte verbeteringen. Tot nu toe werd de verhouding beheerst door het Franse civiele recht, hetgeen na delig was voor de Nederlandse emi grant. Volgens dit statuut was het nl. mogelijk bij opzegging van het pachtcontract de emigrant zonder meer van het bedryf te zetten. K.V.P. STEMDE TEGEN GEMEENTEBEGROTING. Dinsdagnacht heeft zich in de ge meenteraad van Deventer het feit voorgedaan, dat na de behandeling van de sluitende gemeentebegroting voor het dienstjaar 1954 met alleen de communisten in de oppositie, plotseling by de eindstemming bleek, dat de goedkeuring van de raad er slechts door kwam met de minimale meerderheid van 14 stem men voor en 12 stemmen tegen, of, zoals de voorzitter van de raad, bur gemeesters Bloemers, het uitdrukte, „met de hakken over de sloot". Dit kwam, doordat de fracties van de K.V.P. en de protestants-christelijke p-jtijen de subsidiëring van het bij zonder kleuteronderwys niet in die mate hadden verkregen, dat ze ge lijk zou zijn aan die voor de openbare kleuterscholen. De betrokken frac ties stemden daarom tegen de begro ting. Ook de drie communisten st«m- den tegen. gevolg van de afschaffing der om zetbelasting, ruim 2 ongedaan wordt gemaakt. De afschaffing van de omzetbelas ting by de schoenhandel zal waar schijnlijk slechts voor ongeveer de helft in de prijs merkbaar zijn, aan gezien ook in de handel rekening wordt gehouden met de hogere las ten als gevolg van loonronde, huur verhoging en andere factoren. Voor de koper zal het concrete ge volg van dit alles waarschijnlijk niet anders zijn, dan dat de populaire schoensoorten een geringe prijsverla ging kunnen ondergaan, terwijl de betere soorten op hetzelfde niveau blijven. Een schrale troost is dat de prijzen sterk gestegen zouden zijn, indien de afschaffing van de omzet belasting niet had plaats gevonden. (Trouw) MUKKEBUMMELEN In Foeldyk zal van 1821 Februari een origineel feest worden gevierd. Geïnspireerd door de uitzendingen van de K.R.O in „Negen heit de klok" zal men in de twee grote hal len van de bloemenveilingen n.l. het dorp Mukkebummelen opbouwen. Er komt een raadhuis, een eigen radiostudio enz. De burgemeester" van Mukke bummelen zal door burgemeester K. L. J. Wouters van Monster worden geïnstalleerd. Men trekt hierna in optocht door Poeldijk naar Mukkebummelen; o.pi. ryden Jan de Cler en veldwachter Flipse in de stoet mee. Jan de Cler zal in een plechtige raadszitting tot ereburger worden benoemd. Mukkebummelen houdt het mid den tussen een beurs, een tentoon stelling en een amusementspark. Grote instellingen, middenstanders en de radio verlenen medewerking. Er komen o.a. een ballonenrace, een grote verloting en ook kan men zich laten trouwen op het raadhuis. De opbrengst is voor de jeugactie ter plaatse Na langdurige onderhandelingen zyn ook de werkgevers en werkne mers in de distillateursbedrijven tot overeenstemming gekomen inzake een extra loonsverhoging boven de loonronde van Januari a.s. Over het percentage kan men ons geen nadere mededelingen doen. De overeen komst geldt voor het gehele land. Naar vvy uit distillateurskringen te Schiedam vernemen zal de loon? verhoging geen invloed op de groo handelsprijzen van het gedistille'' hebben.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6