Vorstelijke vacantie bij sneeuw en ijs Nachtwerker verloor rijbewijs Alleen duurdere kappers duurder I Nog acht Zonnebloemen zoeken tevergeefs naar zonlicht Vrouwe |ustitie greep vijf Geldropse gemeenteraadsleden Statenverkiezing WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 DE LE1USE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 SKILERAREN ZEER TEVREDEN „Ik ben zeer verbaasd over de prestaties van de Koningin" zo zeide Fritz Schluneggen, de skileraar van H. M., toen wij hem gistermiddag aan de thee troffen. „Direct gister middag ben ik met H. M. de First- bahn tot Bort opgegaan en dat heb ben we vanmorgen weer gedaan. Zij skiet uitstekend, vooral als men be denkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de Konin gin het hebben moet van de paar we ken die ze per jaar in het winter sportgebied doorbrengt". En Hans Bohren, de leraar van de oudste twee prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de presta-. ties van zijn pupillen. „Het zijn ge vorderde skiloopsters" zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze la ten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortref felijk". Steeds meer sneeuw. Gistermorgen was hij met ze de Firstban tot en met de laatste etap pe (2200 meter) opgeweest en van middag de kleine Scheidegg. Voor de afdaling daarvan moet men een zeer geoefend skier zijn. Maar de prinsessen speelden het klaar om de 1100 meter hoge Scheidegg-afdaling binnen het uur te doen, een tijd waar zelfs Hans trots op was. Ook de ko ningin daalde de Scheidegg af, welis waar langzamer dan haar dochters (een uur en 50 min), maar, zo zeide Schluneggen, in een uitstekende stijl en zonder, een keer te vallen. „Goed werk, gezien de weersomstandighe den", zeide Fritz, terwijl hij naar buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel, die de skier vaak bij de afdaling verblindt. Want sinds gisteren sneeuwt het nog steeds in Grindelwald en de sneeuwploe gen hebben druk werk om de wegen zo goed mogelijk vrij te houden en op de ijsbaan rijdt een sneeuwploeg voortdurend rond. Op eigen schoenen. Er is gisteren weer den halve me ter sneeuw bijgekomen en men moet een goede skier zijn om zich aan de ze omstandigheden aan te passen. ke familie zijn gisteravond uit Sankt Anton gearriveerd en men moet zeg gen, dat ze goed benut worden. De Koningin heeft het plan, morgen ochtend de afvaart van Bort weer te maken, terwijl de prinsessen het nog wat hogerop zullen zoeken en van First af naar beneden zullen komen. En dan staat, als het weer het toe laat, voor de prinsessen een afvaart op het programma, aan de andere kant van de kleine Scheidegg, die aanmerkelijk steiler is dan die waar ze vanmiddag afgekomen zijn. Veel ouder! Margriet zal heden haar lessen voortzetten in de skischool boven het dorp en met het goede voorbeeld van moeder en zusters voor ogen zal ze de künst zonder twijfel snel on der de knie hebben. En ook de kleine Marijke vermaakt De vier Prinsessen tezamen in een slee tijdens de sneeuwval op Dins dagmiddag. Van links naar rechts: Irene, Margriet, Marijke en Beatrix. zich uitstekend. Zij heeft volop pret met haar sleetje en vanmorgen, te gen het lunchuur, maakte zij met haar drie zusjes een kort ritje in de arreslee. In het hotel speelt ze meest al met haar grote en welhaast onaf scheidelijke pop, die zoals zij drie jaar is, waaraan ze echter onmiddel lijk toevoegde „maar ik ben veel ouder hoor". Vanavond, toen de sneeuw nog steeds viel, hebben de koningin, de oudste twee prinsessen en het ge volg de ijshockey wedstrijd Oxford Cambridge tegen Grindelwald bijge woond en zich kennelijk met het felle spel zeer vermaakt. Nu geen nachtwerk meer Het was maar bar warm in die mooie Meinacht van het afgelopen jaar toen drie Amsterdamse beroeps inbrekers hun dagelijks brood in Driebergen wilden gaan verdienen door daar een juwelier in aanmer king te laten komen voor uitbetaling van verzekeringsgelden voor inbraak. Een van hen kreeg het zelfs zo warm, dat hij zijn jasje uittrok, maar toen zij op hun arbeidsterrein aan gekomen waren, bleek de buiten lucht toch weer te frisjes te zijn en daarom trok hij zijn jasje maar weer uit de auto. Door deze laatste manoeuvre rolde zijn rijbewijs uit een der zakken, doch de man ging zó op in de arbeid, die hem wachtte, dat hij dit niet op merkte. De politie, die een klein uurtje later tezamen met de juwelier de in gedrukte etalageruit bewonderde, zag het boekje echter wel op straat lig gen en daar rijbewijzen de meest uit gebreide inlichtingen over de houder plegen te verschaffen, kostte het wei nig moeite om de noeste nachtwerker op te sporen. Ontkennen hielp bitter weinig en daarom nam de inbreker al vrij spoe- De koningin maakte gisteren de dig een flinke duik door de mand, it in de tandradbahn naar de Schei- waar hij wel doorheen moest rollen. rit in de tandradbahn naar de Schei degg (een uur rijden) in het gezel schap van haar beide dochters en Rene Roell, maar eenmaal op de top waren de prinsessen snel verdwe nen en als een wervelwind gingen ze met hun skileraar naar beneden, fraaie christiania's draaiend om de al te snelle vaart te remmen. De Ko ningin en Rene Roell deden het rus tig aan en enige snelle Zwitsers sto ven hen voorbij, om te verdwijnen in een hoogopspuitend sneeuwspoor dat ze achterlieten. De skischoenen van de koninklij- Enige tijd geleden stond hij met zijn twee assistenten voor de Utrechtse rechtbank en daar werd hun resp. V/i en 2 jaar gratis kost en inwoning aangeboden. Eén hunner nam dit aanbod aan, doch de twee anderen vonden het werkelijk te veel en meenden te moeten bedanken. Het Amsterdamse Tevergeefs naar de Kroon gestoken Geen leraren in gemeenteraad De Kroon heeft het beroep onge grond verklaard, dat mr. J. J. M. van Gent had ingesteld tegen zijn niet- toelating als lid van de Nijmeegse gemeenteraad. In de uitvoerige moti vering wordt gezegd, dat volgens het bepaalde in de gemeentewet het lid maatschap van de raad onverenig baar is met de betrekking van onder wijzer bij het lager of middelbaar on derwijs. Mr. Van Gent, die sociologie doceert aan een R. K. Middelbare Meisjes school te Nijmegen, is van mening, dat de desbetreffende bepaling slechts doelt op de onderwijzer bij het openbaar lager en middelbaar- onderwijs. Dit vindt echter, volgens de Kroon, geen steun in de bewoor dingen of in de strekking der wet. Ook had mr. Van Gent aangevoerd, dat hij niet als leraar bij het mid delbaar onderwijs kan worden be schouwd, aangezien het vak sociologie niet genoemd is in de middelbaar- onderwijswet. Ook dit verweer kan echter volgens de Kroon niet worden aanvaard. Scheveningers visten achter het net Goede vangst der douane Op een aantal in de haven liggende schepen van de Scheveningse vissers vloot, hebben douane ambtenaren een onderzoek ingesteld. Tijdens deze speurtocht kwamen een aantal ge bruiksartikelen te voorschijn, die nu juist niet met het harde vissersleven verenigbaar zijn. Het is namelijk ongebruikelijk als men van de haringvangst met eau de cologne, genever die is dan meestal op), wijn en sigaretten thuis komt. Al geruime tijd heeft de douane het vermoeden gekoesterd dat de vissers, die in November en Decem ber ter haringvangst gaan, regel matig allerlei consumptie-waren uit Dieppe meebrachten, zonder dat daarvoor bij aankomst verantwoor ding werd afgelegd. Op verzoek van de dienstgeleider der invoerrechten en accijnzen te Scheveningen, werd een ploeg der Rotterdamse douane de zgn. Zwarte Bende ingescha keld. Allerlei gesmokkelde artikelen werden aangetroffen. Een partijtje consumptiewaren bleek zelfs in op dracht van de reder te zijn meege bracht. Dit gaf de fraude een ern stiger aanzien, zodat de boot in be slag genomen werd. Inmiddels is zij echter tegen borgstelling weer vrij gegeven. Gerechtshof heeft hen gisteren echter overtuigd, dat deze logeerpartij heus geen overdreven luxe is, althans de officier bij het gerechtshof kwam tot hetzelfde aanbod. De beide mannen zullen zich best thuis voelen in het staatshotel, dat hun aangeboden is, want zij hebben daar al menig maandje doorgebracht, zoals het strafregister vertelt. Als de rechter op 12 Januari de wens van de officier tot de zijne maakt en de beide mannen in afzon dering verdwijnen, dan heeft de chauffeur van de auto, die door zijn rijbewijs de schuld van alles is, de geruststellende zekerheid, dat hij na 2 jaar niet plotseling op de keien komt te staan, want hij heeft nog een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering te goed en daarvan zal hfj na afloop nog kunnen profiteren. Alleen de duurdere kapperszaken zullen waarschijnlijk tot verhoging van de tarieven overgaan. De alar merende geruchten, dat de snijders- prijs over de gehele linie met 30 pet. zou stijgen, blijken dus van elke haar ontbloot. Het voorstel van de kappersbedien den, om het fooienstelsel af te schaf fen, is inmiddels afgewezen, zodat het „pot van meneer" nog wel enige tijd onze kappersgang zal begeleiden. EXTRA TREINEN BIJ JAARWISSELING Op Donderdag 31 December 1953 en Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederlandse spoorwe gen op de hoofdlijnen naar het Noor den, Oosten en Zuiden en in het Westen een groot aantal extra trei nen laten rijden. DYNAMO VAN BROMFIETS RAAKTE BEKLEMD Op de Westervoortse Dijk te Arn hem reed de 45-jarige arbeider G. H. ter V. uit Didam met zijn bromfiets, toen plotseling door onbekende oor zaak de dynamo tussen het voorwiel en de voorvork beklemd raakte. De bromfiets stond ogenblikkelijk stil, de berijder sloeg tegen de grond en overleed vrijwel onmiddellijk. Zij liggen in magen en vuilnisbakken l Wanneer we weer alle gruwelver halen horen, die de afgelopen actie van Alex van Waayenburg veroor zaakt heeft, dan zijn we oprecht blij, dat onze Zonnebloemen Zondag avond doodgewoon naar pepermunt smaakten! Daar is om te beginnen een in woner uit Bolsward, die met onver antwoordelijke roekeloosheid Zondag morgen zijn pepermuntje al Opat en toen een stukje glas vond, dat hij kwaad uitspuwdeZondagavond was hij weer kwaad, omdat hij dat stukje glas nergens meer kon vin den Gelukkiger was het mijnwerkers gezin uit Schaesberg, waar de jong ste spruit ook zijn zakje in de mor genuren geopend had en nadat hij het pepermuntje in zijn mond gesto ken had, dit ijlings in de asla de poneerde, omdat het zo'n zure smaak had. Met ontroerende eensgezind heid wierp de gehele familie zich in de avonduren op de asla en daar werd het pepermuntje, dat een waarde van 500,— vertegenwoor digde, teruggevonden. Tussen de 42 gelukkigen, die zich al te Rotterdam gemeld hebben, be vindt zich ook de 13-jarige jongen De Prinsessen vermaakten zich met sledevaarten en met tochtjes op de „skifiets". Prinses Beatrix (links) en Prinses Irene trekken er op de „ski- fiets" op uit. (TELEFOTO A.N.P.) uit Goirle, die Zondag met zijn moeder naar de kerk toog, doch daar maar een zeer klein bedragje in de collectebus kon doen, omdat vader de dag daarvoor voor werk buiten de gemeente vertrokken was en ver geten had zijn loonzakje achter te laten. Later op de dag vond zijn moeder nog een guldén en deze liet zij haar zoon naar de collectant brengen, die door dit gebaar zo ge roerd werd, dat hij de jongen nog een paar Zonnebloemen wilde ge ven. Dat mocht echter niet had zijn moeder gezegd, doch toen de jonger] wegging, stopte de dankbare collec tant toch nog een paar envelopjes in zijn jaszak.... 's avonds bleek een dezer envelopjes 1000,waard te zijn. Deze gebeurtenissen zijn natuur- allemaal erg prettig, maar er zijn slechts 42 van de 50 prijzen afge haald en hoe peilloos kan het lij den niet zijn van de overige acht gelukkige, die wellicht op buitenge woon ongelukkige wijze hun kapitaal ingeslikt, weggegooid of op een an dere droeve wijze kwijt geraakt zijn.. Vrouw bewusteloos in keuken Ongeval of opzet? Toen iemand aan een adres in de Dokkumerstraat te Leeuwarden een bloemetje wilde afgeven, kreeg hij geen gehoor. Wel zag hij een man de woning verlaten. Toen men binnen een kijkje ging nemen, vond men daar de bewoonster, mevr. S., be wusteloos in de keuken liggen. In het ziekenhuis, waarheen zij werd overgebracht, is zij sindsdien nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd, zo dat haar nog geen verhoor kon wor den afgenomen. Of hier misdaad in het spel is, dan wel een ongeval Is geschied, kon de politie tot nu toe niet ophelderen. De heer S., die zijn werkzaameden buiten de provincie heeft, was niet thuis. Ambtenaren binnen 't uur op hun post Nachtelijk proefalarm hij prov. griffie Bij wijze van proef heeft men dezer dagen de Provinciale Griffie van Zuid Holland in Den Haag in alarmtoe stand gebracht. Dit proefalarm was bedoeld om de organisatie, die het prov. bestuur In het leven heeft ge roepen, voor liet geval dat zich in de toekomst een nieuwe ramp mag voor doen, op haar deugdelijkheid te toet sen. De proef duurde van 's avonds 10 uur tot 's nachts kwart over twee, en is volkomen bevredigend verlo pen. Het personeel werd per tele foon of door de politie opgeroepen. Binnen het uur waren alle posten bezet en konden verbindingen met een aantal gemeenten- en hulpverle ningsdiensten per lijn-telefoon en mobilofoon, in werking gesteld wor den. De oefening zal nu en dan her haald worden. De burgemeester zei; Nee „Kom, burgemeester", vroegen 5 gemeenteraadsleden uit Geldrop tij dens de zomermaanden per telefoon aan het hoofd van de gemeente, „maak nu eens een uitzondering en laat hét cafeetje, waar wij zo gezel lig bij elkaar zitten, eens een beetje langer open, dan wettelijk toege staan is". De burgemeester voelde er niets voor en vertelde dat, maar de raads leden meenden, dat het zo'n vaart niet zou lopen en bleven gezellig nog even plakken. De burgemeester zette er echter wel vaart achter en stuurde om kwart over twaalf drie agenten naar het kroegje, die heel wat te schrijven kregen, want er waren maar liefst vijftien mannen in het kroegje, die allen een bonnetje kre gen. Tien hunner troffen een minzame schikking met de politie, maar de politici wilden het hogerop zoeken en kwamen bij de rechter te recht, die helemaal niet gevoelig was voor hun argumenten. Nu hadden zij hun zaak nog wel zo goed voorbereid. Nadat zij eerst verklaarden, dat zij politieke kwes ties, de gemeente Geldrop betreffen de, aan het uitknobbelen waren, ver klaarden zij in tweede instantie, dat de kroegbaas ziek was geweest en dat de waardin met haar dochter erg langzaam met afrekenen waren. De Eindhovense politierechter schudde bedroefd het hoofd en wees de bestuurders van Geldrop op hun KIND IN KUIL GESTIKT. Het zesjarig zoontje van de fami lie H. V. uit Westervoort is gister middag in een door hem en zijn vriendjes gegraven zandkuil ge stikt. De jongens waren op het ge meentelijk sportterrein bezig een keldertje te maken, dat echter in stortte, terwijl het slachtoffer zich daarin bevond. Toen het jongetje bevrijd was, kon de arts slechts de dood constateren. verantwoordelijke taak en hun opbe- zonnen optreden. De vroede vaderen van Geldrop kwamen ten slotte ook diep onder de indruk en besloten het tientje, dat de rechter als zoenoffer eiste, maar te betalen, want je kunt toch moeilijk als raadslid 5 dagen hechtenis nemen. K. V. P.-candidaten Door de besturen van de Katho lieke Volkspartij in de Statenkringen Leiden en Gouda is besloten, bij de komende verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in Zuid-Holland één officiële lijst van candidaten in te dienen. De voorlopig gestelde candidaten in de Afdelingen van beide Staten kringen zijn, de heren: Th. Arts, Gouda. Mr. F J. H. Bach, 's-Gravenhage. J. Bakker, 's-Gravenha.ge. L. J. Beugelsdijk, Warmond. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven L. P. Duijvensteijn, Loosduinen. W. J. van Dijck, 's-Gravenhage. L M. E. von Fisenne, Warmond. A. Heerkens, Gouda. W. Hoonhout, Gouda. F. C. de Hosson, Leiden. F. Keesen, Rotterdam. J van Leeuwen, Noordwijk. H. Markman, Nieuwkoop. S. Menken, Leiden. Th. W. Mullink, Oudewater. Jhr. O- F A. H. van Nispen tot Pannerden, Hillegom. A. Paardekooper, Lisse. J. H. van der Ploeg, Zoeterwoude. J. H Ponsioen, Oud-Ade. J. H. M. Rozemeijer, Boskoop. A. F. Ruijsenaars, Alphen a. d. Rijn. A H. J. Steeman, Rotterdam. C. P Vergouwen, Voorhout. Th. W. J. Verhoef, Alphen a. d. Rijn. W. J. C Versteege, de Kaag. J. W. de Vos, Gouda. G. A. M. Weck. Gouda. M P. van der Weijden, Nieuwkoop C. H. Wittenberg, 's-Gravenhage. C. J. Zandvliet, Leiden. Hotel Adler in Grindelwald heeft Maandag zijn hoge gasten, Koningin Juliana en haar dochters, ontvangen. Hier ziet U de Prinsessen, Marijke, Irene, Beatrix en Margriet, bij de aankomst, als zij het hotel binnengaan. DOOP DOOR ONDERDOMPELING Tijdens de Zondag gehouden gods dienstoefeningen in de Geref. Kerk te Zaandam is een kanselboodschap van de kerkeraad voorgelezen, waar in de kerkeraad tot zijn leedwezen heeft moeten constateren, dat de ge ruchten „als zouden sommige leden van de Geref. Kerk zich door onder dompeling hebben doen wederdo pen" waarheid bevatten. De achter grond hiervan zoekt de Kerkeraad in een beweging, die van zich doet spreken als zou zij zijn een geeste lijke opwekking door verdieping van het gebedsleven en door vernieuwd Schriftonderzoek. In de kanselboodschap heeft de kerkeraad de gemeente er op gewe zen, dat de dwaling omtrent de doop niet nieuw is en dat de Kinderdoop rechtsgeldig is. Bovendien werd ver wezen naar de Ned. Geloofsbelijde nis, waarin met nadruk uiteen wordt gezet, dat een herhaling van de Doop niet nodig is. In het slot van zijn kanselbood schap heeft de kerkeraad de Ge meente vermaand „de geest der dwa ling standvastig te wederstaan, zich te houden aan de gemeenschap van de Kerk der vaderen en zich te on derwerpen aan de ambtsdragers". („Trouw") Het Velderse Bosch nabij Warns- veld, dat omstreeks 1930 door de da mes Verloren van Themaat was aan gekocht, is door haar thans aan de stichting „Het Gelders Landschap" geschonken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5