STATIONSPLEIN LEIDEN Toekomstige situatie op het Leidse Stationsplein Links van het station komt een groot N*Z*H*-gebouw voor alle busreizigers Verkeer wordt centraal aereoeiuUaitechef, een teiefoon-instaiiatie en Leidse Hutspot |De dagen zijn weer aan 't lengen De Lakenhal kocht twee prachtige paneeltjes van Bakker Korff aan WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI AD PAGINA 3 STATIONSGEBOUW Rijns- burger- w eg- viaduct VIADUCT GEVANGENLAAN f'.'.'.'.'.W BESTAANDE BEBOUWING. 1—1 ONTWORPEN BEBOUWING. PI'I'I'I'I KANT SPOORD'JK BOVENLEIDING PAAL. BOVENLEIDING PA AL Ml LANTAARN LANTAARNPAAL. <4 LUIDSPREKER. 6) TELErOOH. X 7 "I 1. j_ f IJ, verblijf, toiletten, een kamer voor de I een informatiekantoor, waar ook abonnementen Nu het nieuwe stationsgebouw klaar is en aan de afbouw van de viaducten wordt gewerkt, tekent zich steeds duidelijker de nieuwe situatie af, die rondom het stationsgebouw ontstaan zal. Bovenstaande tekening geeft de definitieve toestand aan, waarbij het verkeer onder het nieu we viaduct aan de Rijnburgerweg door gaat. Het noodviaduct is op deze teke ning niet meer te zien. Aan weers zijden van de hoge spoorbaan zijn op deze plaats autoparkeerplaatsen geprojecteerd. Aan de voorzijde vindt men bovendien een taxistandplaats en daarnaast een groot autobussta tion, dat als start- en aankomstplaats zal dienen van alle autobussen in Leiden, dus ook de bussen^ die thans nog op de Boerhaavelaan en de Oude Beestenmarkt vertrekken. I Wanneer het viaduct klaar is, zullen ook alle trams van het emplacement aan het Stationsplein vertrekken. Op deze wijze wordt dus het ge hele verkeer geconcentreerd rond het station. De bussen zullen stoppen voor het station en daar hun passa giers uitlaten Vervolgens rijden zij naar dé twintig standplaatsen, waar de reizigers kunnen instappen. I Nieuw N.Z.H.-gebouw. In verband met deze concentratie heeft de Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij besloten aan de linkerzijde van het stationsgebouw een N.Z.H.-gebouw neer te zetten, ontworpen door ir. H. G. J. Schel ling, die ook het station ontworpen heeft. Reeds in het voorjaar wordt met de werkzaamheden begonnen. Zoals bekend, zal de Blauwe Tram Doof dat znurbrandon op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd geval len" is. Rennies blussen dat zuur branden dadelijk. Een smakelijk mid del, onfeilbaar in zijn werking en.... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. (Advertentie) in 1960 opgeheven worden en zullenaoonnemenien e.d. gekocht kunnen deze lijnen door bussen gereden worden. Op de bovenverdieping ko- worden. Hiervoor heeft de N.Z.H. men de kantoren, een grote garage nodig, waartoe de Centrale verkeersregeling. De haltechef van de N.Z.H. zal huidige tramremise aan de Rijns burgerweg ingericht wordt. De kan toren, die zich vóór de remise bevin den, moeten afgebroken worden om dank zij een goede samenwerking tus- plaats te maken voor een ruim voor- sen de d verse busondernemingen plein. I bet gehele busverkeer regelen, dus I ook van de Eltax, Citosa, Maarse en Het nieuwe kantoor zal onderge-Kroon en Langhout, via een micro- bracht worden in het bovengenoemde foon-installatie met vijf microfoons nieuwe N.Z.H.-gebouw bij het Sta- op het emplacement. Bovendien zul- tion. Op de begane grond komt een len er drie wachthuisjes op het em- wachtruimte voor de busreizigers, placement gebouwd worden, die er spijzen en dranken kunnen i (Bovenstaande tekening ontlenen we verkrijgen. Bovendien een personeels- I aan het Personeelsblad van de NZH). Woensdag, 30 December. Ook vandaag zullen wij uiterst be scheiden zijn met het Hutspotrant soen. U moet dit jaar van ons niet veel bijzonders meer verwachten. Het weinige echter, dat wij U vandaag voorschotelen, is van groot belang. Althans voor de leden van de R. K. Leidse Zwemvereniging „De Golf brekers", die moeten weten, dat het zwemmen morgenavond op Oude jaarsavond wel degelijk doorgaat. Er wordt begonnen op de gewone tijd en geëindigd om aoht uur. De leden mogen voor deze keer hun vriendjes en vriendinnetje meebrengen. Om dat het Oudejaar is! En de leden van de R. K. Priester studentenclub van Leiden worden verzocht morgenmiddag om half vijf aanwezig te zijn op het Heilig Uur in de kapel van het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoudse Singel. STADSKOK. Bioscopen De nieuwe Leidse filmprogram ma's zijn door de KLF.C. als volgt gekeurd: Casino: „Anna", volwassenen. Lido: „De drie piraten", 18 jaar. Luxor: „Happy landing", alle leef tijden. Trianon: „De slaapwandelaar" 14 jaar. Rex: „Dans om de galg", 14 jaar. Door aankoop bij de Haagse kunst handelaar, de heer Pieter A. Scheen, kwam het stedelijk museum „De La kenhal" te Leiden dezer dagen in het bezit van twee bij elkaar behorende panelen van A. H. Bakker Korff, de in den Haag geboren schilder, die reeds vanaf 1845 regelmatig en sinds 1856 voortdurend in Leiden verbleef. Voorgesteld zijn een oude man en een vrouw, beiden zittend weergege ven. De vierkante panelen zijn rond beschilderd en klein van afmeting (de diameter van elk schilderij is 14Hcm.). Het betreft hier vroege werken van de meester, maar zijn uiterst verfijn de techniek is al duidelijk te herken- nen. De liefde en de vaardigheid waarmee de details geschilderd zijn, de rust van de compositie en de har monie der kleuren verraden reeds de grote meester. De panelen, beide van de zelfde hoge kwaliteit, verschillen onderling in opzet en toonwaarde; de man is krachtiger weergegeven, de vrouw lyrischer. De kleuren, waarmee de vrouw is geschilderd, zijn opgewekter dan de bruine tonen, waarmee het portret van de man is opgebouwd. Ook de weergave der karakters is voorbeeldig. De jeugdwerken van Bakker Korff wiens rijpere werk zeer verbreid is en in talrijke collecties vertegen woordigd zijn zeldzaam, hetgeen de nieuwe aankoop van de de La kenhal nog belangwekkender maakt. ^uroerliike Stand Geboren: Cornelia, d. van J. C. de Bode en J. de Jong; Adrianus Josef, z. van A. van Duijvenbode en R. A. Weinrauch; Peter, z. van H. C. M. Peterse en H. J. v. d. Broek; Ingrid Irene, d. van E. T. Kraak en S. Ligt- hart Schenk; Johannes Theodoras, z. van T. J. Massuger en C. J. A. v. Oort; Gerardus Petrus, z. van J. H. v. d. Fits en H. M. van Leeuwen. Eg- bet Gooitzen, z. van J. van de Vechte en A. Verlooy; Johannes Marinus, z. van J. M. van Elk en W. van Westen- brugge; Josina Maria, d. van C. J. L. Coster en C. A. Reichwein; Johannes Petrus, z. van J. P. de Graaf en H. M. van Haarlem; Greetje Wilhelmi- na, d. van D. W. A. Bos en E. Ver boom; Johanna Jacoba, d. van I. La- De aarde draait Wij gaan al weer de goede kant op. De 21ste December, de kortste dag van het jaar, ligt al weer achter ons en de dagen zijn aan het lengen. Hoe zijn de grote verschillen in dag. en nacht en hoe het verschijnsel der seizoenen te verklaren. Wij weten, dat de aarde draait als een tol om een denkbeeldige as, wel ke men door Noord- en Zuidpool ge stoken kan denken. Omdat de aarde door de zon beschenen wordt, komt nu elk plekje afwisselend in het licht en het donker te liggen. Dat i3 het verschijnsel van dag en nacht. Nu de korte en de langen dagen: Als de aardbol netjes, als een bromtol in volle vaart, rechtop stond ten opzichte van de zonnestralen, zou er geen sprake kunnen zijn van korte en lange dagen en ook niet van zo mer en winter. Overal ter wereld zou het plaatselijk klimaat bestendig zijn, het gehele jaar door. De dag zou precies even lang zijn als de nacht. De aarde is echter een scheve tol en dat is de oorzaak van alles. De afwij king bedraagt 23H graden. Op 21 December is de toestand, zo als getekend in onze figuur 1. Op elk ogenblik is de ene helft van de aarde donker en de andere helft licht. Het mannetje A bevindt zich ongeveer op de breedtegraad van ons land. Draaiende rond de aardas, neemt de aardbol de man A mee vol gens de lijn, gemerkt: „50° N.Br.". Men ziet, dat deze cirkel grotendeel in het donker ligt als gevolg van de stand van de aardas. A staat natuur lijk precies in het verlengde van de denkbeeldige lijn, getrokken van het middelpunt der aarde naar de plek, waar A zich bevindt. De horizon voor A is als de gestippelde lijn. Zo ziet men, dat A op 21 December de zon om 12 uur op slechts 16 Y° bo ven de horizon waarneemt. Ook ziet men, dat de zon niet verder komt dan de poolcirkel. Ten Noorden daar van heerst de poolnacht. Het heetst is het op de plek waar B staat (23J/£' Z.Br.) op de steenbokskeerkring. B heeft de zon recht boven het hoofd! Op 21 Juni (fig. II) is de aarde zover gevorderd op haar tocht die zij elk jaar doet rond de zon, dat zij geheel anders beschenen wordt. A ziet de zon rou op 63° boven de hori zon en dat dit meer warmte oplevert laat zich denken, Bekijken wy de cirkel „50" N.Br.", dan bemerken wij dat deze thans grotendeels in het licht is. De dagen zijn lang. Ten Noorden van de poolcirkel schijnt de middernachtzon. Nu heeft C, op 23^" N.Br. (Kreeftskeerkring) de zon recht boven het hoofd. Op 21 Maart en 23 September ten slotte, is de stand als in fig. III. Dag en nacht zijn even lang. De zon staat recht boven de hoofden van hen die op de evenaar wonen (D). De zon be weegt zich dus schijnbaar elk jaar heen en weer tussen de beide keer- xringen. Het klimaat, dat in dit ge bied heerst noemen wij tropisch. Dui delijk is te zien, dat het verschil tus sen dag en nacht voortdurend klei ner wordt, naarmate men zich dichter bij de evenaar bevindt. Op de eve naar is de nacht steeds even lang als de dag. Het andere uiterste vindt men aan de polen (H jaar dag Y jaar nacht). terveer en M. Niehot; Hermanus Cle mens Maria, z. van J. lekin en M. Koevoet. Overleden: C. van Dam huisvr. van Goedhart 58 jaar; J. Hagedorn man 63 jaar. Marktberichten LEIDEN, 30 Dec. Vee. Aanvoer: 2 stieren, 30 melkkoeien, 70 vette koeien, 9 varekoeien, 1 graskalf, 5 vette kalveren, 48 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 678 vette lammeren, 6 varkens (zeugen), 126 schrammen, 383 biggen en 3 geiten, totaal 1411 stuks. Prijzen: melkkoeien 7501100 vette koeien 7751000 per stuk en per kg. schoon gewicht i 2.10—2.80, varekoeien 525750, vette lamme ren 80102 schrammen 6090, biggen 3545 per stuk. Handel: melkkoeien tamelijk, vette koeien stil, varekoeien tamelijk, vette lam meren goed, varkens vrij goed. TBC •vrij goede aanvoer, Kaas. Aanvoer 11 partijen Goudse kaas. prijs Goudse kaas le soort 2.102.14 per kg. Handel kalm. WOERDEN, 30 Dec. Kaas. Aan voer 17 partijen. Prijzen: le soort 2.10—2.15, 2e soort 2.05—2.09 en extra kwaliteit tot 2.35 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3