Minister bepaalt percentages van de huurverhoging Nieuwe generaties denken noodzakelijkerwijs anders Waaghals werd gedood Dichte sneeuw verwelkomde de koninklijke familie Artsen en ziekenfondsen Bonden betwijfelen of geboden auto-verlichting zal voldoen Snel recht DINSDAG 29 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 i Herbouwde en woningwetwoningen De minister van Wederopbouw en huurprijs op 31 December 1953 een Volkshuisvesting heeft drie besluiten doen publiceren over verhoging van de huren van gebouwde onroerende goederen die vallen onder de finan- ciëringsregelingen 1947 of 1948 en van herbouwde panden. Ook van deze panden gaan de huren met ingang van het komende jaar omhoog. De be sluiten vormen een nadere uitwerking van wat de minister toen mededeelde. Van een deel van de woningen en bedrijfspanden, waarvoor het Rijk 'n bijdrage heeft verleend krachtens de financiëringsregeling 1947, ligt het tegenwoordige huurpeil op 125, van een ander deel op 130 pet ten op zichte van het huurpeil van gelijk waardige woningen. Op grond van dit verschil in huurpeil zijn de ge meenten in twee gedeelten gesplitst. De huurprijzen van de panden in ge meenten, die behoren tot groep a, zullen, naar gelang van de klasse, waarin de desbetreffende gemeente ingevolge de huurwet is gerangschikt worden verhoogd met respectievelijk 8, 11, 14, 17 en 20 pet De huurprij zen van de panden in gemeeenten, die behoren tot groep b, zullen wor den verhoogd met respectievelijk 4, 7, 10, 13 en 16 pet. (Deze percentages worden berekend over de „kale" huurprijs van 31 De cember 1953. Zij mogen niet worden berekend over eventuele toegestane verhogingen, toeslagen of vergoedin gen voor bijzondere voorzieningen. Het percentage van de huurverho ging van de panden die vallen onder de financiëringsregeling woningbouw 1948, wordt eveneens afhankelijk ge steld van het tegenwoordige huur peil en de gemeenteklasse. Het huur peil varieert van 110 tot 140 pet ten opzichte van de vergelijkbare vóór oorlogse woningen en bedrijfspan den. Als de huurwaarde 110 pet be draagt van de „basishuur" dan wor den de huurprijzen naar gelang van de vijf gemeenteklassen verhoogd met respectievelijk 23, 20, 29, 32 of 35 pet van de huurprijs. Bedraagt de tegenwoordige huurwaarde 120 pet., da-n zijn de verhogingen 12, 15, 18, 21 of 24 pet. Bij een huurwaarde van 125 pet zijn de verhogingspercentages 8, 11, 14, 17 of 20 pet; bij 130 pet: 4, 7, 10, 13 of 16 pet. Bij een tegenwoordige huurwaarde van 140 pet. wordt de huurprijs in de gemeenten der eerste drie klassen niet verhoogd; in de vierde klasse wordt hij verhoogd met 4 en in de vijfde met 7 pet. Ook deze percenta ges worden berekend over de „kale" huurprijs. Ook de zgn. herbouwpanden zijn weer in twee groepen verdeeld. On der de eerste groep vallen de pan den, waarvoor vóór het inwerking treden van de wet op de materiële oorlogsschaden boven de Rijksbij drage een financiële tegemoetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze panden worden met 17, 20, 23, 25 of 29 pet. verhoogd naar gelang de gemeenteklasse. Als in de verhoging is begrepen wegens min der sobere bouw, wegens het aan brengen van bijzondere voorzienin gen of wegens inrichting als duplex- woning, mag het percentage van de huurverhoging niet over die even tuele verhoging worden berekend. Tot de tweede groep behoren pan den, waarvoor na het in werking tre den van de oorlogsschadewet boven de Rijksbijdrage financiële tegemoet koming in de bouwkosten is toege kend. De huren van deze panden zullen op schriftelijke aanvraag van een rechtstreeks belanghebbende, in dien zij lager zijn dan die van een vergelijkbaar vooroorlogs onroerend goed door de minister op grond van het besluit bijzondere huurprijzen worden verhoogd. Aan een derge lijke eventuele verhoging zal in de regel terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954 worden verleend, mits zij vóór 1 Februari wordt aange vraagd. De aanvraag moet worden in gediend bij de directies van de we deropbouw en volkshuisvesting in de provincie. Voor panden in Rotterdam moet de aanvrage bij het AFO wor den ingediend. Mislukte overval op busstation te Haarlem HARDLEERS! Op de avond van Tweede Kerst dag heeft een chauffeur van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij geprobeerd een zak met geld weg te halen uit het afreken- lokaal van de garage van de N.Z.H. •V2VL te Haarlem. De overvaller, afkomstig uit de Zilk, was, vermomd met een masker en een overall, het lokaal binnenge drongen waar de zoon van de be ambte, die met de afrekening was belast, op dat moment zijn vader ver ving. De chauffeur richtte een speel goedpistool op de jongen en deed een greep naar de zakjes met geld, die op tafel stonden. De jongeman sloeg onmiddellijk alarm en sloot de deur af, zodat de chauffeur niet meer weg kon. Deze vernielde een ruit en sprong door het venster naar bui ten, waar hij werd opgevangen door de terugkerende beambte. De poli tie werd gewaarschuwd en deze re kende de chauffeur in. De dader werd drie weken gele den aanvankelijk ontslagen wegens onhebbelijk optreden tegen een bus reiziger, doch de directie van de N.Z. H.V.M. had het ontslag later onge daan gemaakt uit medelijden met het gezin van de man, die gehuwd is en drie kleine kinderen heeft. Rector Brans op R.K. Handehonderwijscongres: Vóór de trein geslipt Gistermiddag vijf uur heeft zich op de Dageraadsbrug te Amsterdam een ongeval voorgedaan, dat aan een 44- jarige wielrijder uit Amsterdam het leven kostte. Een rangeerder met rode lamp en vlag waarschuwde voor een uit de Plantage Doklaan naderende trein, die hier het kruispunt naar de Riet landen moest passeren.. De wielry-i der trachtte nog net voor de trein de rails over te steken. Vermoede lijk is hij daarbij geslipt, zodat hij onder de trein terecht kwam. De ■tt* an werd zeer ernstig aan de benen gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis, waarheen hij was vervoerd, reeds te zijn overle den. TERUG UIT KOREA. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zullen morgen 165 mili tairen, die hun diensttijd bij het Ne derlands Detachement Verenigde Naties in Korea hebben volbracht en thans afgelost zijn, te Marseille wor den ontscheept. Dezelfde dag mog vertrekt het detachement per trein naar Nederland, waar het op Woens dag 30 December a.s. te 13.5<8 uur te Roosendaal wordt verwacht. Familieleden en kennissen van de repatriërende militairen wordt in hun eigen belang met klem ontra den bij de aankomst op 30 Decem ber te Roosendaal aanwezig te zyn. Begroeting op het station belemmert een spoedige afwikkeling bij de douane, terwijl him geen toegang kan worden verleend tot de Engelbrecht van Nassaukazerne. De militairen worden zo spoedig mogelijk nog dezelfde dag per auto thuis gebracht. ADVOCAAT IN ARREST. Bij zijn terukomst uit Engeland is op last van de officier van justi tie te Groningen een advocaat uit Hoogezand in arrest genomen. Enkele weken geleden vertrok hij plotseling naar Engeland, zou ver scheidene schulden hebben en voorts gelden aan een faillissement hebben onttrokken. Hangende het onderzoek kan de of ficier van justtie te Groningen geen nadere mededelingen doen over de tekorten, die bij de advocaat zijn aangetroffen. Drs H. L. Jansen, voorzitter van het curatorium van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs heeft gistermiddag- met een kort wel komstwoord het lustrumcongres de zer centrale, dat gisteren en van daag in het Kurhaus te Schevenin- gen wordt gehouden, geopend. De foyer van het Kurhaus was geheel gevuld met congressisten, voorname lijk onderwijzers en leraren uit het handelsonderwijs, onder wie een vrij groot aantal geestelijken. Gistermiddag hield de directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, dr. A. W. Luijckx, een inleiding over sociaal-economi sche onderzoekingen bij de midden stand, welke inleiding werd gevolgd door een levendige gedachtenwisse- ling. In de avonduren heeft rector H. M. J. Brans, nationaal aalmoezenier van de Katholieke Jonge Midden standsvereniging, een inleiding ge houden over „De gedachtenwereld van onze leerlingen" Twee denkwijzen Rector Brans meende, dat twee opeenvolgende generaties noodzake lijkerwijs moeten verschillen. Dit verschil is thans niet alleen een ver schil in uiterlijke vormen, maar ook en nog duidelijker een verschil in geest en in denkwijze. Juist dit ver schil demonstreert de binding tus sen twee generaties. Het is een echt groeiproces, waarin steeds weer wordt uitgestoten en afgevoerd. Het merkwaardige verschil van denken tussen ouderen en jongeren is: Het existentieel denken van de mens van vandaag ten opzichte van het intel lectualistische denken van de mens van de vorige generatie. Men wil zichzelve kennen Men ging vroeger uit van de mens in abstracte, van zijn wezen en zijn natuur en analyseerde dit, onder scheidde en gaf de theorie van de volmaakte mens, waaraan de con crete mens in de practijk zich slechts moeizaam kon spiegelen en optrek ken. De mens van vandaag heeft ech ter niets aan de bespiegeling omtrent zijn wezen en natuur. Hij leeft als persoon dus altijd ten opzichte van anderen, anders zou hij zichzelf niet kennen. Hij leeft zeer bepaald en omschreven, hij wil geen voorwerp zijn van psycho-analyse maar hij wil subject zijn in een gemeenschap met anderen. Hij zal dit alleen maar zijn door de liefde, want hierdoor kan hij zich tot de anderen richten, slechts zonder baatzucht komt de persoon tot volle ontplooiing Spïeker kwam tot de conclusie dat men aandacht moet hebben voor de persoon, zijn situatie en zijn omge ving, met veel geduld om te begrij pen. Men moet mogelijkheden schep pen, zo zeide spreker, voor het open gesprek, vooral in kleine kring. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Verscheidene leden van Provin ciale Staten van Zuid-Holland heb ben de vraag gesteld, of de waarde ring voor ae bijzondere prestaties van het provinicaal personeel in de rampdagen tot uitdrukking gebracht zou kunnen worden door een blij vend aandenken, b.v. door de stich ting van een vacantiecentrum, aldus blijkt uit het verslag van de commis sie van rapporteurs over de provin ciale begroting 1954. Verschillende leden vroegen Ge deputeerde Staten mee te delen, wan neer de statenleden een gewijzigd plan van de architect Peutz voor een nieuw provinciehuis kunnen tege moet zien. Zij verzochten alsdan een ruimere termijn* voor bestudering dan bij het eerste plan het geval was. Volgens vele leden bestaat er goe de grond om aan te nemen, dat een aantal ondernemingen, gehorende tot de categorie der lichte industrie, verplaatsing uit Zuid-Holland naar de ontwikkelingsgebieden overweegt op grond van de daarbij door de re gering in 't vooruitzicht gestelde fi nanciële voordelen. Gevraagd werd of Gedeputeerde Staten stappen hebben gedaan om te bereiken, dat de onderscheidene belangen door de regering in de toekomst op evenre- diger wijze zullen worden behartigd. Verder vroegen deze leden of Gede puteerde Staten bereid zijn, het mo gelijke te doen om onjuiste concur rentie tussen gemeenten, die stre ven naar industrievestiging binnen hun gebied, te voorkomen. Vele leden hadden bezwaren tegen de plannen om van het Langeveld in Noordwijk 200 ha geschikt te maken voor cultuur van gewassen, o.a. bloembollen, zodat van dit zo bij uitstek geschikte recreatieterrein slechts 75 ha als zodanig overblijft. Verscheidene leden vroegen Ged. Staten te bevorderen, dat in de dui nen schuilplaatsen tegen de regen voor wandelaars worden aange bracht. Enkele leden vroegen of van de zijde van Ged. Staten niet een poging kan worden ondernomen om in de Noordwijkse kampeerkwestie te bemiddelen in het belang van het sociaal tourisme. Verscheidene leden meenden dat de totstandkoming van de vaste oeververbinding met Flakkee niet mag worden vertraagd door aller lei toekomstplannen. Vele leden vroegen of Ged. Sta ten kunnen bevorderen, dat de toe gang tot de Scheveningse haven wordt verbeterd. Verscheiden leden vroegen of het niet gewenst is, ter meerdere sprei ding van de risico's de ziekenfondsen voor gemeente- en provincie-amb tenaren samen te voegen. Sommige leden vroegen Ged. Sta ten, de ambtenaren van de provin ciale planologische dienst op te dra gen, zich te onthouden van pressie op gemeentebesturen o.m. bepaalde denkbeelden van deze dienst in de uitbreidingsplannen te verwerkelij ken. Vacantie in Grindelwald Eerste skitocht op gehuurde schoenen Betaling per bezoek? Een voorstel tot afschaffing van het abonnementsstelsel en het in leven roepen van een verrichtingstarief ad 2 voor een spreekkamerbezoek en 2,50 voor een visite, is aangenomen tijdens de op Tweede Kerstdag te Utrecht gehouden vergadering van de landelijke huisartsenvereniging. Doorvoering hiervan zou voor de ziekenfondsen naar schatting een verhoging van de uitgaven van 70 millioen per jaar betekenen en bo vendien een grondige verandering brengen in de verhouding tussen pa tiënt, arts en ziekenfonds. Wat hun verhouding tot de arts ibetreft, zouden alle patiënten als particuliere patiënten kunnen worden beschouwd. De artsen zouden dan een rekening bij het fonds indienen, naar gelang het aantal verrichte be handelingen. Als ingangsdatum van de gewij zigde honorering hebben de artsen 1 Februari 1954 vastgesteld, omdat directe invoering de ziekenfondsen in moeilijkheden zou brengen. Tegen schorsing Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De vergade ring keerde zich fel tegen de ministe riële schorsing van het reeds door artsen en ziekenfondsen goedgekeur de honorerings-contract. Hierdoor is het bereiken van een bevredigend abonnements-honora- rium zo onzeker geworden, dat als enige mogelijkheid bleef over te gaan tot een verantwoord honorarium per verrichting, aldus de huisartsen-or ganisatie. Op de vergadering waren de afgevaardigden uit het gehele land voltallig aanwezig. De in centraal overleg samenwer ken de verkeers- en vervoersorgani saties: de AN.WB., de K.NAX., de K.N.M.V., de E.V.O., de N.O.B. weg transport en de F.N.O.P., menen het volgende onder de aandacht van alle motorrijtuigbestuurders te moeten brengen. Zoals bekend, zal het met ingang van 1 Januari 1954 verboden zijn de zgn. „sealed beam" koplichten te voeren. Ingevolge de laatste wijzi ging van het wegenverkeersregle ment zullen met ingang van die da tum de koplichten van alle motorrij tuigen moeten zijn uitgerust met een gloeilamp, „waarbij de niet ver blindende lichtbundel wordt teweeg gebracht door een gloeidraad, welke aan de onderzijde is afgeschermd door een kommetje". De practijk heeft uitgewezen, dat het door deze lampen uitgestraalde licht zo gering is, dat men slechts een meter of 40 zicht heeft. Om ongelukken te voorkomen, wij zen de bovengenoemde organisaties er op, dat in verband met de rem- afstand de toelaatbare rijsnelheid maximaal 50 km. per uur mag be dragen. Zij betreuren, dat deze maatregel met ingang van 1 Januari a.s. is in gevoerd, omdat de internationale ver- lichtings-commissie nog proeven neemt met een verbeterde Ameri kaanse lamp, waarbij de bezwaren van de tegenwoordige „sealed beam" lamp (verblinding van tegenliggers) worden ondervangen, maar de ver lichting van de weg veel beter is, zodat de organisaties de mogelijkheid „FRUITAUTOMAAT" IS HAZARDSPEL. Aan de hand van een arrest van de Hoge Raad kwam de Haagse po litierechter, mr. Nauta, tot de con clusie dat een z.g. fruitautomaat een verboden spel is. Hij veroordeelde de caféhouder D. H. Z. uit Kwints- heul, die het ding in zijn café had staan, tot 150 boete of een maand. De Rotterdamse koopman W. F. K., die eigenaar was van het appa raat en de helft van de winst op streek, kreeg wegens medeplichtig heid aan het geven van gelegenheid tot hazardspel 400 boete, terwijl vernietiging van de automaat werd bevolen. De koopman voerde aan dat in Rotterdam de automaten toegestaan zijn. Men koopt penningen enkan met het spel uitsluitend penningen winnen. In strijd met zijn bedoeling had de caféhouder Z. echter voor ge wonnen penningen consumpties ver strekt. Beide verdachten hadden de automaat alleen maar uit amuse mentsoogpunt beschouwd, zo vertel den zij. niet uitgesloten achten, dat eerlang de thans ingevoerde lamp weer zal moeten worden vervangen met de daaraan onvermijdelijk verbonden extra uitgaven. Overigens betwijfelen de samen- wekende organisaties ten sterkste of door toepassing van de lamp met het kommetje de verkeersveiligheid zal worden bevorderd. Voor de arbeiders in de Amster damse en Rotterdamse havens is in principe overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van zes percent. Het accoord kwam tot stand na overleg tussen de scheepvaart verenigingen „Noord" en „Zuid" en de samenwerkende vakbonden ver enigd in de Unie Verkeer. Voor deze verhoging is nog de goedkeuring no dig van het College yan Rijksbemid delaars. De loonsverhoging bestaat voor vyf percent uit de normale compen satie in verband met de huurverho ging. Eén percent wordt gegeven in verband met een hogere waardering door de werkgevers van het werk der arbeiders. Alle groepen, van hoog tot laag en zowel de vaste als de los se werkkrachten, zullen van deze verhoging profiteren. Om elf uur gistermorgen is konin gin Juliana met haar gezelschap na een uitstekende reis in „Hotel Ad- Ier" in Grindelwald aangekomen. De gasten arriveerden met de grote bus van de posterijen uit Interlaken, waar zij uit de trein gestapt waren om de laatste 17 km. naar Grindel wald in sneller tempo af te kunnen leggen dan het locale treintje het doet. Het duurde wel even voordat de prinsessen uitgestapt waren, want om vooral niets van de tocht te missen, hadden zij achter in de bus plaats ge nomen. Alle vier in petrolkleurige manteltjes met in het midden Marij ke, die een grote pop torste, gingen de eerste schreden naar het minia tuur sneeuw-paleis in de tuin van het hotel, door een kok vervaardigd. De prinsessen toonden zich opge togen over deze prestatie, maar be sloten desgevraagd toch maar liever het hotel te betrekken. De koninklijke familie heeft haar kamers op de eerste verdieping van het hotel, dat aan de achterkant uit zicht geeft op de beroemde Eiger- wand, de Wetterhorn en de Fin- steraarhorn. Op gehuurde schoenen. Het sneeuwde gisteravond zwaar in Grindelwald. Gistermiddag begon het met wat fyne stuifsneeuw, maar thans vallen er dikke vlokken die weer een aantal centimeters leggen op de sneeuwlaag, die gisteren reeds uitstekend voor skiën was. Koningin Juliana kon de verlei ding dan ook niet weerstaan om di rect kleine tochten te maken. Met de Firstbahn ging ze met haar skileraar Frits Schluneggen omhoog tot Bort, om vandaar de afdaling te beginnen. Een tocht op gehuurde schoenen deze keer, want haar eigen schoenen en die van de prinsessen, die met de ski's uit Sankt Anton overgestuurd zouden worden, waren niet gearri veerd, wel de ski's en zo moesten (ook voor de prinsessen) deze eerste dag schoenen gehuurd worden, totdat die uit Sankt Anrton zullen zijn ge arriveerd. De oudste twee prinsessen zullen vandaag voor het eerst hier op de latten komen. Vanmiddag hebben ze in het dorp wat gewinkeld, zonder dat het iemand is opgevallen. Sleetje rijden. De kleine Marijke vermaakte zich, tezamen met de twee zoontjes van baron Van Lynden, onder toezicht van de kamenier van de koningin, mej. Halstein, met sleetje rijden. Ook Margriet en haar vriendin Tonia Egeler genoten van de sneeuwpret en voor Margriet werden tevens ski's gekocht, zodat ze vandaag met haar JONGER NS-PERSONEEL KRIJGT LOONSVERHOGING. Ook het personeel beneden 23 jaar bij de Nederlandse Spoorwegen zal met ingang van 1 Januari voor loons verhoging in aanmerking komen. Verder zyn er enkele incidentele wijzigingen in de loonregelingen aan gebracht, waarbij enkele verbeterin gen zijn voor het jongere personeel, dat alleen lager onderwijs heeft ge noten. Het maximum van hét middel bare en hogere personeel is iets ver hoogd. Voor de geschoolde arbeiders be tekent de loonsverhoging bij de Ne derlandse Spoorwegen 48 per jaar. Deze loonsverhoging wordt zodanig toegepast, dat geoefenden en jonge re geschoolden 24 per jaar krijgen en de oudere, meer geschoolden, tot 60 en 72 kunnen komen. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Het architecten bureau ir J. A. van der Laan te Leiden heeft opdracht gegeven aan gebr. Van Heeswijks Aannemersbedrijf te Boxtel tot de bouw van een verpleeggebouw voor de medische faculteit der R.K. Uni versiteit op Heijendaal te Nijmegen voor ruim 2.000.000. Dezelfde aannemersmaatschappij bouwt thans ook het academische ziekenhuis op Heijendaal, dat vol gend jaar klaar zal zijn. Krankzinnige pleegde aanslag op politieman Naar aanleiding van de aanslag op de wachtmeester te Almelo die niet, zoals gisteren foutief in de kop van ons bericht vermeld, gedood, doch ernstig gewond werd ver nemen wij, dat de aanslag hoogst waarschijnlijk gepleegd is door een 21-jarige geesteszieke, die tijdens de Kerstdagen met proefverlof in zijn ouderlijke woning te Wier den ver toefde, doch die verpleegd wordt in een psychiatrische inrichting wegens periodieke redeloze agressiviteit. De jongeman vertrok op 2e Kerst dag naar familieleden, doch keerde niet meer in de ouderlijke woning terug. De politie heeft zijn signale ment verspreid. De toestand van de aangevallen agent, die verschillende slag- en steekwonden opliep, is vrij goed te noemen. VERMISTE WAS NIET ZOEK. Zoals bekend, is Vrijdag de opspo ring verzocht van een 23-jarige ver tegenwoordiger uit Meppel, die op 24 December met een auto en twee .zijner kinderen zijn woning had ver laten en niet naar huis was terug gekeerd. Men vreesde voor een on geluk, doch naderhand bleek dat van een misverstand sprake was. De „ver miste" keerde nadien (behouden met beide kinderen in zijn woning terug. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De heer A. L. A. J. N. de Bruin van de Nijmeegse wijnhandel firma P. de Bruin, oud-voorzitter van de Ned. Bond van Miswijnhandelaren is door de Paus benoemd tot ridder in de órde van Gregorius de GTote, we gens zijn bijzondere verdiensten op charitatief gebied en wegens bijzon dere voorziening in de behoefte aan miswijn, vooral tijdens de moeilijk heden van de oorlog. In de nacht van 23 op 24 Decem ber werden in Den Haag drie inbra ken gepleegd met een totale buit van ruim 14.000. In een perceel aan het Emmapark werd eerst een muurkast opengebro ken. De daarin aanwezige brandkast werd geforceerd en van 13.386 ont daan. Bij een inbraak in een perceel aan de Van Voorschotenlaan bedroeg de buit 800 en enige sieraden en in een woning aan de Verdistraat werd 800 buitgemaakt. eerste lessen kan beginnen. Vanavond zal de Koningin imet gevolg de ijshockey wedstrijd van een OxfordlCambridge-combinatie tegen Grindelwald bijwonen. Een plan waarover de prinsessen enthousiast waren en dat dan ook met gejuich is begroet. Bloemenhulde. Op de kamer van de koningin stond by aankomst een grote bou quet rozen van de Nederlandse ge zant en tevens een grote bos „Hol landse" tulpen, die gekweekt waren in de kassen van de eigenaar van het hotel, de heer Fruh. Ook de koninklijke tafel in do eet zaal was met tulpen gedecoreerd. Hot gezelschap zal waarschijnlijk de tien de Januari naar Holland terugkeren, terwijl prins Bernhard 31 December wordt verwacht. Kolen 3 tot 5 percent goedkoper Alle soorten huisbrand zullen met ingang van 1 Januari a.s. 3 tot 5% per mud goedkoper worden. Deze prijsverlaging is een gevolg van de afschaffing van de afschat- van de afschaffing van de omzetbe lasting op huisbrand. De burgemeester van Bolsward, de heer Bruinsma, heeft dezer dagen 's avonds laat een groot, zwaar pak op de stoep van zijn woning gevon den. Een en ander vond de burge meester nog al vreemd en dies riep hij de assistentie van de gemeente politie in. Het pak werd hierna be hoedzaam geopend en bleekdo klepel van het stadhuisklokjc tc be vatten. Dit klokje, dat sedert de middeleeuwen iedere avond wordt geluid, had reeds enkele dagen ge zwegen, omdat men in Bolsward niet wist, waar de klepel hing. De ver dwenen klepel is thans terecht ge komen, doch over de motieven, die aan de verdwijning ten grondslag liggen, tast men nog in het duister. Kerst-misdaad reeds gevonnist In een steeg tussen de Vosstraat en de Californiëstraat te Den Heldor werd in de nacht van le op 2e Kerst dag door de politie de 24-jarige dienstbode M. H., bijgenaamd „Zwar te Martha", ernstig gewond aange troffen. In de nabijheid van de plaats waai de vrouw werd aangetroffen, hield de politie de 22-jarige los werkman R. A. aan, die aan gelaat en handen sporen van een flinke worsteling vertoonde en tevoren in een café in het gezelschap van de vrouw was ge zien. Nadat A. aanvankelijk ontkende de mishandeling gepleegd te hebben, gaf hij ten slotte toe, de daad te heb ben gepleegcL De dader werd Maandagmorgen voor de Officier van Justitie te Alk maar geleid en op de middagzitting van de Politierechter berecht. De officier mr. A. W. Holsteyn, achtte de zware mishandeling bewe zen en omdat het in Den Helder veelvuldig voorkomt, dat jongelieden na het gebruik van sterke drank zich niet ontzien om er maar op los te slaan, meende spreker, dat hier een zware straf als voorbeeld gesteld moest worden. De eis luidde zes maanden onvoorwaardelijk met on middellijke gevangeneming. De po litierechter, mr. J. N. Alblas vonnis - de conform de eis en willigde het verzoek tot gevangenneming in. Met ingang van 1954 moet zowel voor de belastingdienst als voor dc Uitvoeringsorganen der sociale ver zekeringen een verzamelloonstaat worden bijgehouden. Met nadruk wijzen wij er op, dat deze verzamel loonstaat nu ook bijgehouden moet worden, indien men slechts één werknemer heeft. Tot op heden was men tot het bijhouden van een der gelijk gegeven slechts verplicht voor het Loonbelastingbesluit in dien men meer dan één werknemer had. De verzamelloonstaten bereiken de werkgevers uit drie richtingen t.w.: één exemplaar wordt toegezon den door de belastingdienst, één exemplaar door de Bedrijfsvereni ging, één exemplaar door de Raad van Arbeid. De bedoeling is, dat deze staten op elkaar gelegd, tezamen in één han deling, dus met behulp van een door slag, kunnen worden ingevuld. Hier toe was nodig, dat de betrokken in stellingen een standaardmodel ont wierpen. Aan het einde van het ka lenderjaar worden de totalen van de kolommen 8, 10 en 11 van de loon- staten, ook van de werknemers die in de loop van het jaar zijn vertrok ken, overgebracht naar de verzamel loonstaten. Na afloop van het ka lenderjaar moeten de verzamelloon staten, in de maand Januari, inge leverd worden bij de instellingen van wie ze ontvangen zijn. Door de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering wordt aan de hand van de gegevens van de verzamelloon staten het loon bepaald, dat voor premieberekening ingevolge de ver schillende sociale verzekeringswetten in aanmerking komt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5