Het Alphense gasbedrijf zal morgen productie staken Feest van Boerenleenbank werd opgeluisterd door boer Biet Het nieuwe faai* HUIBERS DINSDAG 29 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Veel ellende na roemrijke jaren gemeld: de gasprijzen zullen voor-1 lopig niet zakken. Getracht zal worden eerst nog wat voor Meisjes slaagden voor Lingerie terug te verdienen van hetgeen de de meisjes: A. Twaalfhoven, S. v. d. laatste jaren verloren is. Voorn, R. Vroonhof, A. van Leeu- Maar in ieder geval bestaat er een wen, J. van Zoest, S. van Koert, C. reële kans op verlagingen in de toe-1 Plomp, N. Kwakkenbos, A. v. Koert, komst De raad zal daar wel het oog W. Schutter, L. Pietersen, D. Baas en op houden vermoeden we. 1 C. van Leeuwen. Zilveren jubileum in Langeraar Het 25-jarig bestaan van de Boe-1 laan Saers en van Paassen, burge renleenbank Langeraar is gevierd op meester Hogenboom, wethouder Vol- een wijze, die allen lang zal heugen.gering en de afgevaardigden van de En de herinnering aan dit feest zal j L.T.B. en de Bloemistenvereniging, er een zijn van de alleraangenaam- Spr. herinnerde aan de viering van ste. deze morgen en is verheugd dat zo- velen gehoor hebben gegeven aan de Het is geworden een waardige vie- uitnodiging om te komen. Deze avond ring, waarbij gezelligheid en jolijt wil niet zijn een reclamsavond voor i -3y» Ln^l. 1 .trïl nT*V tnrtll rlO T .snftp. Als morgenochtend in een der ge bouwen van de Water en Lichtbedrij- ven te Alphen a d. Rijn de persgas- leding van Leiden naar Alphen a. d. Rijn officieel opengesteld zal wor den, betekent dit, dat de inwoners voortaan Leids gas zullen gaan ge bruiken en tevens dat Alphens gas fabriek de productie zal stop zetten. Met de stopzetting van dit 51 jaar oude, eens zo welvarend „nutsbe drijf' dat later door onjuist beheer de gemeente er toe dwong jaarlijks tonnen gelds bij te passen, gaat voor .Alphen een bedrijf met een ryk verleden haar productie beëindigen. Iets uit de historie In het gedenkboek, dat uitgegeven is toen Alphens gasbedrijf 25 jaar bestond lezen we: Tussen 1820 en 1830 werden in ons land in de grote steden (Rotterdam en Amsterdam) de eerste gasfabrieken gebouwd. Te Alphen a. d. Rijn (Aarlanderveen) was het in 1858 dat „uit rook licht werd geboren". Men was hier dus al spoedig bij, want vermoedelijk be stonden er in ons land toen nog maar een 25-tal gasfabrieken. Het was op 17 Aug 1858, dat aan de firma Stekelenburg, Ponsioen en Co (de laatste naam leeft nog voort in Alphen) te Aarlanderveen onder hands werd aanbesteed het verlich ten door middel van gas van de be bouwde kom der gemeente Alfen, gedurende de tijd van 10 jaar, in gaande 10 Oct. 1858 tegen betaling van dertig gulden per jaar per lan taarn. Het aantal lantaarns te Alfen werd bepaald op 5, te Aarlanderveen op 2 stuks. Er was toen nog geen gas gloeilicht, er brandde een vlam, waarvan de afmeting werd vastge steld. In 1897 werd het gasgloeilicht. Eerst lijdensgeschiedenis Na in verschillende handen te zijn overgegaan, kwam in 1888 de gasfa briek in bezit van mevr. de wed. J. M. van Valkenburggeb. van 't Hooft. In 1898 werd met haar een over eenkomst aangegaan voor de tijd van 20 jaar betreffende de verlichting door gas. Dit is een lijdensgeschiedenis ge worden. Menigmaal moesten kaarsen en" petroleum de onvoldoende capaciteit van de fabriek te hulp komen. Op 4 Juni 1901 was bij de dagelijk se besturen van de gemeenten Al fen, Aarlanderveen en Oudshoorn een verzoek van de eigenaresse in behandeling om haar bedrijf ovë? te doen aan een N.V. Betrokken besturen, door ervaring wijzer geworden, wezen dit verzoek af en besloten aan adressante voor te stellen het bedrijf van haar over te nemen. Tot deze overname is be' sloten door de drie raden op 19 Juni 1901; Ged Staten keurden de over name goed en op 31 Juli 1901 kwam de koopacte tot stand Bedrag der aankoop 85.000. Men besloot de fabriek over te brengen naar de huidige plaats en voor 10.000.werd het land daar voor aangekocht. In de commissie tot voorbereiding van de bouw der nieuwe fabriek werden benoemd de raadsleden N. W. Kemink, J. van Borssum Waal- kes en J W. O. Clant. Adviserend lid en voorzitter der commissie bur gemeester C. W. C. Th. Visser van Alfen. Eerste directeur der fabriek was de heer E. Bruinwold Riedel uit Zutphen, terwijl met de verzorging van het bouwkundig gedeelte de heer ir. H. Paul te Leiden werd belast. Glorietijd Besloten werd een fabriek te bou wen met een jaarproductie van 600.000 m3 op te voeren tot 1.000.000 m3. Betwijfeld werd of die hoeveel heid ooit bereikt zou worden. Reeds in 1906 werd de 600.000 m3 over schreden. In 1912 kwam men over het millioen en in 1926 bij het 25- 2.000.000 m3. jarig bestaan overschreed men de In 1901 werd met de bouw van de nieuwe fabriek begonnen en op 17 Nov. in hetzelfde jaar werd deze in gebruik genomen. Het was voor die tijd een uitste kend ingericht en modern bedrijf dat dan ook regelmatig vooruitgang boekte De eerste moeilijkheden dateren uit de oorlogsjaren 19141918 met hoge prijzen voor slechte kolen. In 1919 konden de rantsoeneringsmaat regelen verdwijnen door aanvoer van Amerikaanse kolen. De gasprijs steeg (hetzij tot onze troost medege-- - dee ld) tot 18 ct. per m3, thans 19 ct. door de directeur gehuldigd, en hem met veel hogere lonen. wr* WsMa «,,rarpn De productie liep terug van c.a. NIEUWKOOP Kerstspel. Zondagavond gaven de leerlingen van de R.K. V.G.L.O.- school voor Meisjes in het parochie huis een uitvoering van een eenvou dig doch diepzinnig kerstspel, waarin speciaal de aandacht werd gevestigd op de meest belangrijke elementen in het grote Kerstmysterie. Reien van meisjes verkondigden de grote ge beurtenissen welke, ook vóór dat Christus geboren werd geschiedden. De Boodschap van de Engel aan Maria, de verschijning aan de her ders, de geboorte van Christus en de hulde aan de pasgeboren Verlosser werden uitgebeeld in de vorm van tableaux, terwijl daarbij ook weer werd gezongen en gedeclameerd. Zelfs gingen de „herders" zo ver dat zij van pure vreugde een dansje voor zijn aandeel in de bloei van de ge meente heeft geleverd, is zo om streeks tegen het uitbreken vgn de oorlog in 1940 de terugslag gekomen. De winst van dit bedrijf heeft men voor een belangrijk deel in de ge meentekas doen vloeien, toen die in de crisisjaren al meer berooid werd en een sluitende begroting de hóóg stee wijsheid was. En toen do tekorten als maar groter werden ontbraken de geldmiddelen om krachtig in te grijpen. Er zijn - adviezen gevraagd, die handen vol he*,S} geld gekost hebben. Verder kwamen .De 1 f j vfnnt er directeurswisselingen, de raad Plano begeleid door Putoor Vlo - sprak over retortovens en blauw- hlus' £r watergastoestellen of men er alle zangleidmg had. Het geheel stond verstand van had. Maar toen enkeleonder jeiding van het jaren geleden het tekort met zes cij- school Zuster Everarami. fers geschreven moest worden Er van overtuigd zynde, dat deze (185.000) is men zo geschrokken dat avond veel tijd en zorg ter voorbe- het besluit tot opheffing viel en aan- j reiding heeft gekost, sprak een der sluiting bij Leiden gezocht werd. aanwezigen een dankwoord namens Want het gevolg was inmiddels I allen tot pastoor, de zusters en de ook geworden, dat Alphen met zijn I meisjes voor deze eenvoudige maar gasprijzen aan de top kwam te zit- sfeervolle avond. ten. I Voor dat het kerstspel begon voer- Om goedkoop te wonen en te wer- de een koortje o.l.v. Zuster Annun- ken moest men niet in Alphen a. d. ciato „de Kerstklokken" van Cath. Rijn zijn. Zoals echter reeds eerder ,-van Rennes uit. Aan de R.K. V.G.L.O.-school ook een 'ruime plaats innamen, De dag begon met de kerkelijke viering, 's Morgens om negen uur werd door pastoor Halkes een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van de H. Hadrianus om God te danken voor de rijke zegen, welke in deze 25 jaren was geschonken. Na de H. Mis verenigden de leden met hun dames zich in het parochie huis voor een gemeenschappelijk ontbijt. Hierbij zaten ook aan de pastoor en de heer Erkelens, hoofd inspecteur van de Centrale Bank. De zaal was rijk met bloemstukken en toeven anjers versierd. De bloem stukken waren afkomstig van het de bank aï wil spr. toch de Lange- raarse bank wel aanbevelen. En dan begon het feest met de Bietenbouwers. Wat is er genoten van gezonde humor en van de fan tastische prestaties van deze artisten. Als we een beschrijving zouden wil len geven van wat geboden werd, zouden we niet weten wat we mo.e- ten vermelden en wat we zouden mogen verzwijgen. We denken dan aan muziek van de Bietenbouwers, de ongelofelijke prestaties van solis ten op trombone, trompetten, xylo- phoon, clarinetten, aan de boeren- leut van Gait Jan Kruitmoes, aan de imitator Bertus Bolknak met gelui- BODEGRAVEN PAROCHIE H. WELLIBRORDÜS. Zondag 3 Jan.: 7 uur Nicolaas Wal raven; 8.45 Voor de parochie; 10.45 Joannes de Groot. Maandag 4 Jan.: 7 uur Joanna Kip- persluisVan der Meer; 7.30 Overl. fam. Zwetslootv. Dam; 8.30 Maria Ver woerd. Dinsdag 5 Jan.: 7 uur Overl. fam. Van Vlietv. Diemen; 7.30 Joannes Petrus Bunnik; 8.30 Ter ere v. d. H. Antonius. Woensdag 6 Jan.: 7 uur Felix van Pelt en Aletta de Waal; 7.30 Overl. fam. VerlaanOverkamp; 8.30 Tho mas v. Veldhuizen en Cornelia Elisa beth v. Rijn. Donderdag 7 Jan.: 7 uur Overleden fam. A. W. Veelenturf; 7.30 Voor George v. d. Heuvel namens zijn, de 4e, klas; 8.30 Cornelis Twaalf hoven en Joanna v. Ooyen. Vrijdag 8 Jan.: 7 uur Joannes Hu- bertus Koot en Joanna Zijerveld; 7.30 Machiel v. d. Poll; 8.30 Joannes Andreas Martinus v. Niekerk. Zaterdag 9 Jan.: 7 uur Ter ere van Maria tot zekere intentie. Zijaltaar: Fam. KouwenhovenGraas; 7.30 uur Theodora Alida v. d. Heijdenv. d. Heuvel; 8.30 Koenraad Mulder. Zondag 10 Jan.: 7 uur Wilhelmus Jos. Kraan; Zijaltaar: Antonius Huis man; 8.45 Joop v. Dijk; 10.45 Joannes Cornelis Stolwijk. Elders: Joannes Verkleij en overl. broeder; Meest verlaten zielen; Rei- nier Pollemans en Petronella Tuns; Voor de gelovige zielen. - 1 Heden feestdag van de Allerhei ligste Naam Jesus. Om 12 u. congre gatie voor de meisjes. Om 7 uur Lof met Rozenhoedje. Maandag vergadering van de H. Familie. Dinsdag 7 uur congregatie voor de oudere meisjes. Donderdagavond 7 uur Lof ter ere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag congregatie voor de jonge mannen. Zaterdag te 9.30 catechismus voor de meisjes. Van 48 biechtgelegen heid. Om 7 uur Lof ter van het On bevlekt Hart van Maria. Onze congregaties. Deze week eindigen de vacanties en gaan we weer fris aan de slag. Er is dit jaar 1954 een bijzondere reden om deel te nemen aan de congrega ties. Het zijn immers Mariacongrega- ties en onze H. Vader, de Paus, ver klaarde het nieuwe jaar tot Maria- jaar. Het spreekt vanzelf, dat Hij dat deed om de devotie tot Moeder Maria te bevorderen. Mag de Paus op u rekenen? Driekoningen. Sinds enige jaren is de verplich ting om 6 Januari als Zondag te vie ren opgeheven. Dit neen\t niet weg, dat de H. Kerk deze dag nog steeds viert als een eerste klas feest. Geen wonder, want herdacht wordt de openbaring van onze Heer Jesus Christus aan de wereld als Verlosser. Laten wij er een dag van devotie van maken en dus als 't enigszins moge lijk is de H. Mis bijwonen en t( Communie gaan, uit dankbaarheid dat wij de genade ontvingen van het geloof in Jesus Christus als onze Verlosser. Wat moeten we toch dank baar zijn voor die genade. Acolythendiensten. 1 Jan. 1954: 7 uur W. Bakker, L. v. d. Oudenrijn; 8.45 T. Verlaat, A. is nog zo'n heerlijk onbeschreven blad, dat mogelijk volgeschreven kan worden met de meest prettige gebeurtenissen. Hoe Uw verhaal voor het nieuwe jaar echter geschreven zal worden. U zult op Uw tocht door 1954 een betrouwbare gids nodig hebben, die de 365 dagen in weken en maanden verdeelt. Het aangename parend aan het noodzakelijke is U vorige week een gezellige kalender gestuurd, die niet alleen Uw wegwijzer door 1954 kan zyn, maar die U tevens in staat stelt om de eerste goede daad in 1954 te stellen, door het voorpostenwerk van Verbum Dei te steunen. Alles is pasklaar gemaakt; U behoeft slechts met het ingesloten girobiljet naar de pos te stappen endaar 1.40 te storten; de kalen der is dan Uw eigendom geworden. U bent het natuurlijk allang van plan geweest, maar iedere keer, dat U er aan dacht, had de po6t juist haar giroloketje gesloten; daar om laat morgen niet weer dezelfde teleurstelling brengen. Bij Uw ontbijtbordje legt U het girostrookje en morgen kunt U de kalender aan de muur te prikken. worden en de gezellige sfeer was dan ook spoedig geschapen. Vele sprekers. De directeur van de bank, de heer M. Key zer, sprak een welkomst woord en gaf vervolgens beknopt een stukje geschiedenis over 25 ja ren Boerenleenbank Langeraar. Tijdens het ontbijt sprak ook de heer Erkelens die namens de Cen trale Bank de gelukwensen aan bood. Spr. gaf hierbij een overzicht van het belangrijke werk der Boe renleenbanken in Nederland. Hij •herinnerde er aan, hoe bij de geld- zuivering was gebleken, dat er veel meer spaargeld was dan men wel vermoedde. Geld wat echter niet productief gemaakt was, omdat men verzuimde het te beleggen. En toch zijn het vooral de spaargelden, die de banken in staat moeten stellen credieten te verschaffen aan de be drijven. Ook de pastoor sprak een felicita tiewoord en achtte het een zegen voor de parochie, dat er een boeren leenbank is. Daar is voor velen de bron, die de mogelijkheid opent om de bedrijven te stichten en te doen voortbestaan. De heer C. van Zaal, de oudste der vaii -n-uieiiKaaiise nuiexi. ue gaspi-jje> ia steeg (hetzij tot onze troost medege- 'e™° f' stukken waren aiKomstig van net den van de straaljager tot huilende gemeentebesctuur, de CoojxCentrale j baby en wat daar nog tussen ligt; l?SsYer' 611 Omsta*., deaan een gezeiiige wedstrijd tussen L.T.B., de Bloemistenvereniging Ter; 3 dames en 3 heren, een test op mu- - ---- - Aar en van de Boerenleenbankfunc- zïekkennis. En dan waren er nog de'Wieman, R. v. Wyk; 10.45 C. de tionnarissen Tuinbouwbank Aals-1 leuke ^jes van Lubbest van Gor- A - T meer. i tel en de zang van de gehele zaal. Zo was het een echte feestzaal ge- j Het was een bonte vrolijkheid. Het 1.400.000 m3 in 1915 tot 980.000 m3. De ontwikkeling van de electriciteit- voorziening, de uitbreiding van het buizennet en de fabriek bleven ech ter gestadig vorderen. Na aanvankelijk onder een commis sie gestaan te hebben, gevormd uit de drie gemeentebesturen, kwamen de gas-, water- en electriciteitsbedrij- ven na de samenvoeging der drie gemeenten onder beheer van B. en' W. bijgestaan door een commissie van bijstand. De eerste commissie bestond uit de heren Joh. Vlasman, G. M. Bern- green en A van Dam. waarvan al leen de laatste nog in leven is. De eerste directeur, de heer Bruinwold Riedel, werd in 1904 op gevolgd door de heer A. H. Hilder- nisse die het bedrijf tientallen jaren uitstekend heeft geleid en tot grote bloei wist te brengen. Dit was in grote trekken de ge schiedenis van de eerste 25 jaar. Teruggang Wanneer over het vervolg van de gasfabriek een verhaal geschreven zou moeten worden, dan zou dit een sterk dramatische inslag krygen. Want nadat de fabriek jaren lang daverende applaus werd soms een ovatie. Niemand verlangde nog naar het einde toen het klokje van ge hoorzaamheid sloeg. Maar toen het zover was kon de Boerenleenbank Langeraar overtuigd zijn, dat de vie ring van haar zilveren jubileum wel buitengewoon geslaagd was. Kerstuitvoering „Concordia". Op de avond van de derde Kerstdag heeft de R.K. Toneelver. Concordia gezorgd voor de opvoering van een kerstspel. Voorz. Hijdra was verheugd een talrijk publiek te mogen verwelko men, en geeft een zeer beknopte ver klaring van het op te voeren spel. Het kerstspel dat voor deze avond was gekomen droeg de titel „De Kerstnacht van de Bandiet". Een spel van rode terreur in Hongarije ini drie i T in"^ bed^veTdoorJoh. bedryven door Harry van Batenburg. - - - - - We maken kennis met de boeren familie Peter Szalbos, bestaande uit vader en moeder en twee dochters. Groot, A. Kwakkenbos; Lof: Voorn, A. L. Wieman, C. J. Roest. Zondag 3 Jan.: 7 uur H. Voorn, C. de Groot; 8.45 T. Bakker, C. J. Roest, A. Kwakkenbos; 10.45 T. Verlaat, A. L. Wieman; Lof: R. v. Wijk, W. Bak ker, B. Bakker. Misdienaarsbeurten. 7 uur C. Walraven, H. v. Liempt; 7.30 W. de Rijk, A. de Jong; 8.30 M. Kwakkenbos, G. Olsthoorn. Lof: H. v. d. Star, Jan Roest, M. Kwakkenbos, J. Wieman. Deze vier dienen Zondag ook in Hoogmis en Lof. DE KWAKEL Uitvoering „St. Genesius". Twee de Kerstdag en Zondag gaf de be kende toneelvereniging „St. Gene sius" een uitvoering in de zaal Leen- ders, welke beide avonden geheel gevuld was. Opgevoerd werd het to neelspel „Een die niet geteld van Eekelen en Jan Grosveld. Zoals we van „St. Genesius" gewend zijn werd dit dramatisch stuk weder Deze f^ilie houdt een d(K>r de rode voortreffelijk opgevoerd. Alle spe terreur opgejaagde oude. priester^e^voor^^ zinszorg alhier. Na afloop volgde een gezellig bal. Geboren: Maria Wilhelmina d. v. J. van Zeist en A. M. Tehauwers. werd een kistje sigaren aangeboden. In deze huldiging deelde ook de kassier, de heer C. Hoogervorst, die op enkele dagen na 25 jaar kassier van de bank is geweest. Door zijn werken is mede de bank uitgegroeid en als blijk van waardering werd hem namens het bestuur een huis kamerlamp aangeboden. Deze bijeen komst droeg het kenmerk van huise lijkheid en gezelligheid. Gezelligheid kent geen tijd was hier van toepas sing, want toen de tijd gekomen was om huiswaarts te gaan had niemand vermoed, dat de dag reeds zover ge vorderd was. Avondviering. En toen kwam 's avonds om half acht de klap op de vuurpijl, zoals het programma aankondigde. In het pa rochiehuis kwamen leden en geno digden weer bijeen, nu om te zien en te luisteren naar een programma op z'n Boerenfluitjes. Een blazerijtje en een dazerijtje door de Bietenbou wers onder leiding van Boer Biet, ditmaal met medewerking van Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en Bertus Bolknak. De avond werd ingeleid door de verborgen. Het is Vader Michaël, en ook een vervolgde rover Bartos Nimek vindt er zij het ook met tegenzin een schuilplaats. Tussen de bandiet en de dochter des huizes- - ontstaat een genegenheid, die mede i Petronella Alida Maria d. v. M. J. tot veel verwikkelingen aanleiding P. van Geffen en C. de Groot. Wil- geeft. I lemijntje Johanna d. v. B. Janmaat Het stuk genoot een goede uitvoe-en J. C. Boellaard. Frederika Helena ring. Alleen het eerste bedrijf wasJohanna d. v. J. Gnade en M. Rog wat zwak. Misschien moet hieraan! geveen. Gijsbertha Johanna Maria d. het hinderlijk reageren van som- J v. P. C. Schijf en E. M. Woerden. migen worden toegeschreven, want later was dit alles veel beter. De aan wezigen beloonde de speelsters en spelers met een hartelijk applaus, een bewijs dat men genoten heeft. De regie was in handen van de heer J. Ham, die geen gemakkelijke taak Getrouwd: J. Bloemberg en G. J. van Dam. HAZERSWOUDE (H. R.) Bromfietser aangereden. Gister morgen om Omstreeks half twaalf is er op de gevaarlijke kruising bij de Koudekerksebrug 'n auto in botsing gekomen met een bromfiets. De heer v. Meurs uit Hazerswoude kwam uit de Bruggestraat gereden en wilde de Rijndijk oversteken om op het fietspad te komen. Juist kwam van Leiden een luxe wagen met een matige snelheid. De bestuurder kon de bromfietser niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd tegen de voor ruit geslingerd en bleef bloedend op de straat liggen. Spoedig was de E.H. B.O. aanwezig. Dr. Meijst uit Hazers- woude-Dorp werd gewaarschuwd en constateerde een hersenschudding. Het slachtoffer werd daarna naar z'n woning vervoerd. LEIDERDORP Kosten onderwijs. Doordat het jaar 1953 het laatste ,was van een 5-jarig tijdvak, gedurende welke ja ren de gemiddelde uitgaven voor het openbaar onderwys zijn berekend, konden aan de hand van deze cijfers, de vergoeding voor het bijzonder on derwijs worden vastgesteld. Het to taalbedrag der overschrijding bii het ODenbaar onderwijs bedroeg 885.12. Dit is een overschrijding per leerling j van 9.56. De vergoeding per leerling aan de bijzondere scholen zal dienten gevolge eveneens met dit bedrag moeten worden verhoogd. De Chr. Nat. School heeft over de afgelopen vijf jaren uitgegeven ƒ33.231.48. De voor vergoeding in aan merking ko mende kosten bedroegen 36.006.20, zodat meer is uitgegeven 2.774,72. Dit bedrag kan gedeeltelijk worden gedekt door de verhoogde uitkering. Het overige komt voor rekening van de schooj. De Ch'r. Nat. Ulo-school, waarover geen 5 jaren-periode kon worden vastgesteld, ontving in 1952 aan ver goeding ƒ1.405.De uitgaven be droegen ƒ2.250.86. Daar de vergoe ding maar 1.319.67 mag bedragen, moet een bedrag van 86.33 in de gemeentekas worden teruggestort. De Ned. Herv. School ontving in het 5-jarig tijdvak aan vergoeding ƒ37.189.71, terwijl de voor vergoe ding in aanmerking komende uitga ven bedroegen ƒ36.971.26. Het schoolbestuur ontving derhalve ƒ218.45 teveel, welk bedrag in de gemeentekas moet worden terugge stort. NOORDEN Geslaagde bazar. Tweede Kerst dag en Zondag werd door de N.S.V. en de plaatselijke rijvereniging „St. Martinus" in de zaal van de wed. A. Kuif een bazar georganiseerd, wel ke goed geslaagd is. Beide dagen was de zaal steeds propvol en ook de be langstelling bij diverse stands was goed te noemen. Er waren drie schutters met 34 punten. Door de winnaars werd besloten de ham niet te verdelen, doch er voor te schie ten. J. Janmaat uit De Hoef kwam als ham-winnaar uit het strijdperk. De hoofdprijs van de sjoelbak werd door Riet Wahle met 21 punten ge wonnen. De naam van de pop was Helena en was geraden door J. de Jong Johzn. J. van Trigt uit Zeven hoven ging met de hoofdprijs van de hometrainer strijken. NIEUWKOOP Geb.: Alibertus Marinus Maria, t. v. A. Balvert en J. H. Vermeij; Anna Maria, d. v. A. M. Leliveld en E. W. Pietersen; Gerardus Martinus Hen- dricus, z. v. Th. van Dam en E. C. Aartman; Aletta, d. v. G. J. Rose- boom en A. Noordegraaf. Ondertr.: G. Th. van Ooijen, 26.jr. te Hoenkoop en Th. W. Vork, 26 jr. Geh.: L. A. van der Sluis, 29 jaar en J. H. Vergeer, 30 jaar; P. van Eyk 28 jaar en A. Blijleven, 27 jaar; A. P. van Leeuwen, 27 jaar en M. A. Huisman, 25 jaar; J. P. Douven, 32 jaar en J. van Lith, 21 jaar. Overl.: Cornelia van Zwieten, 85 jaar, wed. van L. Verduijn. GEM. AANKONDIGING SLUITING VAN DE BRUGGEN VOOR SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 2 Januari 1954 alle bruggen na 19.00 uur gesloten zullen zijn voor het scheepvaartverkeer. JAARVERGADERING LEIDSCHE WOLSPINNERIJ. In de gisteren gehouden jaarver gadering der Leidsche Wolspinnerij N.V. te Leiden is het uitgebrachte verslag over 1952 met algemene stemmen goedgekeurd. Besloten is tot uitkering van 11 procent divi dend, waarvan 1-10/11 procent in contanten en 9-1/11 procent naar keuze in contanten of gewone aan delen. NIEUWJAARSKAARTEN ook met Engelse teksten vindt U in RUIME SORTERING bij Haarlemmerstraat 123, Leiden l Advertentie) Marktberichten LEIDEN, 29 Dec. Varkens. Aan voer 387 vette varkens. Zware 186 190, lichte 175183, zouters geen notering, zeugen 165175. Handel vlot, enkele hokken een cent hoger. BODEGRAVEN 29 Dec. Kaas. 18 partijen aangevoerd: le soort 2.10—2.15; 2e soort 2.06—2.09; extra tot f 2.18. Handel kalm. ROTTERDAM, 29 Dec. Vee. Aanvoer: 3790 (5418) stuks totaal, waarvan 700 vette koeien, 728 (326) gebruiksvee, 70 vette kalveren, 104 (76) graskalveren, 1075 nuchtere kal veren, 156 varkens, .290 biggen, 129 paarden, 6 varkens, 485 schapen en 47 geiten. Prijzen: vette koeien 2.70 —2.80, 2.60—2.60, 2.20—2.30 cn vette kalveren 2.802.90, 2.70 2.'80, 2.40f!.60 per kg. levend ge wicht, graskalveren 400325—240, nuchtere kalveren 545042, big gen 504035 per stuk, slachtpaar- den 1.60, 1.50, 1.45 per kg. lev. gewicht, schapen 125—110—90, lammeren' 1009080, kalf- en melkkoeien 1100—940780, vare koeien 700—575500, vaarzen 850 700575, pinken 575475375, vette koeien aanvoer iets groter, handel goed, prijs als gisteren prima's boven notering; graskalveren aan voer iets minder, handel stil, prijze als vorige week, nuchtere kalveren anvoer ruimer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend; biggen aanvoer korter, handel kalm, prijzen constant," slachtpaarden aanvoer iets groter, handel lui, prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer groter, handel goed, prijzen als gisteren; kalf- cn melkkoeien aanvoer iets minder, han del kalm, pryzen stabiel; varekoeien aanvoer gewoon, handel redelijk, prijs houdend; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel êtil prijzen als vorige week. R'VEEN, 28 Dec. Bloemen. Free- sia's 0.851.60; Tulpen: Rose Cop land 1.701.90; Early Queen 56 79 ct., Pierson 6985 ct. Krelage 67 98 ct., Crown Imperial 7187 ct., White Sail 70—78 ct. L. Wittwe 1.001.10. Narcissen: Early Glory 0.5568 ct., Helios 5153 per bos. Anjers 1937 ct. Cyclamen 4052 ct. per stuk. TER AAR 28 Dec. Groente. Wit lof 1, 27—34 ct., idem 2, 15—22 ct., idem stek 411 ct., spruiten 2529 ct., idem B. 1516 ct. VINKEVEEN, 28 Dec. Groente. Waspeen 1014 ct. Boerenkool 47 ct. Witlof I 33—40 ct. Witlof II 17— 22 ct. Uien 6 ct. Spruiten 1519 ct. Andijvie 33 ct. per kg. Knolselderij 26 ct. per stuk. g Gevraagd net meisje voor dag of dag en nacht, zelfstandig kunnende wer- heeft gehad, maar over het resultaat Brunder^no. 4213 bu- zeker tevreden zal zijn. Deze avond leerde men de eigen vrijheid weer eens extra waarderen. ROELOFARENDSVEEN Bridgeclub D.V.H. De bridgeclub D.V.H. organiseerde op 2de Kerstdag een drive, de opkomst mocht niet da verend genoemd worden, maar de 10 aanwezige paren speelden een pret tige en spannende strijd om enkele prijzen. De uitslag was als volgt: 1. J. Bakker, J. Termeulen 144; 2. Kuif, v. Zanten (Alph.) 134); 3. P. Huig- sloot, G. Huigsloot 130; 4. Eechtp. Straver 113; 5a6. Echtp. v. Berkel 104; Echtp. v. d. Meer 104; 7a8/9. Eechtp. Verdel 88; P. Hiep, W. Cas- pers 88; L. de Jong, Th. Hoogenboom 88; 10. Echtp. Th. Hoogenboom 87. De eerstvolgende kaartavond is op heer Jac. Lek die allen verwelkom- 8 Jan; de laatste^ ronde van de on- de, speciaal pastoor Halkes en kape- I derllnge competitie is op 15 Jan. 3? Te koop: 1 Standaard auto van 1948, pas gerev. en gespoten 1200.1 In- dianmotor 60, 1 Berini met rijwiel 85.1 H. M. W. bromfiets 375.Boek horstlaan 8, Voorhout. 1026 tg Voor Oudejaarsavond fijne vette gerookte paling 1.50 Der half pond, garnalen koelhuiharing 15 cent, Calvé mayonesse per tube 60 cent, potje 83 cent. Alles voor hors d oeuvre, stokvis, zoetzure augurken 5 cent per stuk, J. van Wijk. Jan- vossensteeg 54, tel. 20169. tg Gemeubileerde Kamer te huur, met stookgelegen- heid, e. v. t gebruik van keuken. Br. onder no. 1017 bur. van dit blad. tg 7 stuks Nieuwjaars kaarten samen 10 cent. Be drukt met diverse land schappen in kleurendruk met goud afgewerkt. Alleen met advertentie. Geldig tot 1 Januari. I. V. A. Haar lemmerstraat 49, Nova, Noordeinde 43, Leiden. 1030 tg Vuurwerk. Heden aan gekocht een grote partij Kat's vuurwerk: rotjes, voetzoekers, kanonslagen, zevenklappers, zilverregen, Romeinse kaarsen, pijlen, en gillende keukenmeiden Bij het van ouds bekende adres: C. Labrujère, Vrou- wenkerkkoorstraat 11 bij de Haarlemmerstraat. 1024 "g R. K. Meisje gevraagd in klein gezin voor hele dagen, event, dag en nacht te Zoeterwoude (dorp). Leeftijd circa 16 jaar. Br. met opgave van verlangd salaris aan het bureau van dit blad onder no. 987. tg 4 stoelen en clubs nieuw *g Woensdag cn Zaterdag te koop, als nieuw dames- sportrijwiel 75, opklap- bed 15, jongens en meis- iesrijwiel 22.50, 2 pers. bedstel vanaf 35, en 1 pers f 17.10, 2 fauteuils m. vier stoelen 45, ledikan ten f 7.50, Nieuwenburg, Hooigracht 55 (Geen win kelhuis). 1021 GT 100 Visitekaarten envel. bedrukt 4.50, 50 Visitekaarten yoor f 3. Le vering vóór Nieuwjaar. Geboorte-, Verloving en Ondertrouwkaarten. Nog enkele Monopoliespelen verkrijgbaar by A. A. Ver hoog, Kantoorboekh., Haar lemmerstraat 29, Tel. 22197 g Wegens familieomstan digheden der tegenwoordi ge voor direct gevraagd R. K. Meisje, 17, 18 jaar in gezin met kinderen voor de dag. Br. onder no. 1027 bureau van dit blad. op de markt: Enorme koop jes dameskousen 0.98, 100 gram wol 0.98 enz. enz. Ruime sortering sokken en sportkousen. De Goedkope Wolkraam H. v. d. Bosch. g Te koop: Wringers van af 10. Handnaaimachicn 25, pracht vloerkleden 25 en 35, autoped f 3.50, rijwielen 15 en 25, twee pits gascomfoor 7.50, stoommachine 11, nieuwe poppenwagen gekost f 65. Nieuwenburg, Hooigracht 55 (Geen winkelhuis). Boekjes voor Nieuwjaar met tekst vanaf 15 cent. Nieuwjaarskaarten in alle prijzen. 1I.H. Winkeliers, ex^ra korting, Almanakken Zak-agenda's, Maand- en Weekkalenders. A. A. Verhoog en Zn., Kantoor- boekh. Haarlemmerstraat 29, Tel. 22197.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3