„Doe mij een lol en betaal geen tol" leverde Kamerzetel Ziektegeval was poging tot moord groene laiel Hoofddader niet in hoger beroep Laatste vergadering van 1953 werd vlot afgewerkt DINSDAG 29 DECEMBER 1953 SE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAU1NA z HET DEVIES Op 1 Januari voor niets naar Warmond Onze vaderlandse tolbestormers zullen binnenkort het bestormen er aan moeten ?even. Want in hun genre is er bijna niets meer te be stormen. Op 1 Januari a.s. zal ook aan de Warmonder tol het innen van centen en dubbeltjes worden ge staakt. Dit laatste is thans officieel Van daag wordt de Provincie eigenaresse van de tol, althans gaat de over dracht plaats vinden. Zodra de klok ken het nieuwe jaar inluiden, mag de provincie tol heffen. Zij doet dat echter niet. Het tolhek zal nog even gehandhaafd blijven, omdat de con ditie van de weg voorlopig geen groot verkeer toelaat. Laatste tollen Na Warmond blijven er nog slechts 5 tollen in Nederland over. In Zuid- Holland, namelijk in Haastrecht (van het polderbestuur), Peursum (Pin- kenveertol), Waarder (niet voor mo torvoertuigen) en Leimuiden (de grote tol werd hier dit jaar opge heven, maar de tol Bilderdammer- buurt is gebleven) en nog een in Nijezijl (Friesland). In 1942 waren er in ons land nog 30 tollen. Sinds 1917 zijn er in to taal 24o opgeheven. De strijd tegen de tollen begon reeds tegen het einde van de vorige eeuw. In de afgelopen 55 jaar zijn ongeveer 275 tollen vaak na felle strijd gesneuveld Men denke maar eens aan Floris Vos, die in de twin tiger jaren zelfs een Kamerzetel verwierf onder het motto: ,,Doe mij een lol, betaal geen tol". Waarschijnlijk zal de opheffing van de Warmonder tol nog officieel worden gevierd. Wanneer is nog niet zeker. In ieder geval niet op 1 Ja nuari. Wel bestaat de kans, dat Op die dag enkele tolbetaalders op eigen initiatief hun vreugde kenbaar zul len maken over het verdwijnen van het obstakel. HILLEGOM EXTRA CONTINGENT BLOEMBOLLEN Ten bedrage van D M. 1.250.000 is na moeilijke onderhandelingen een extra contingent voor gladiolen en andere voorjaars-artikelen beschik baar gesteld voor Duitsland. De aan kondiging van deze uitschrijving is in de Bundesanzeiger van 24 Decem ber verschenen. De termijn van in schrijving op basis der vroegere Re- ferenz-gegevens is bepaald van 4 t/m 9 Januari 1954. De heffing van y2 voor „Blumenwerbung" is op dit aanvullend contingent niet van toe passing. De heer Th. M. P. Angevare slaagde voor het Staatspraktijkdiplo- PRIE STER JUBILEA PATER JEZUÏETEN IN 1954 28 Juli: 25 jaar priester R.P.: C. Kolfschoten 2 Augustus: 40 jaar priester, P.P.: P. Hoenen, E. Hoogeveen, H. Kooy- man, L. Levelt, L. Waters. 15 Augustus: 25 jaar priester, P.P.: J. Awick, M. Bogaartz, A. Busch, C. van der Deijl,* J. Heesterbeek, J. Hol leboom, S. Jorna, N. Perquin, J. de Vreese. 26 Augustus: 50 jaar priester, P.P.: A. Bergé, F. Tummers. 23 September: 50 jaar Jezuiet: P. J D. Mulder. 26 September: 60 jaar Jezuiet, P.P.: C. Derks, A. Hensen. 24 October: 50 jaar Jezuiet: P. W. Hendrikx. 31 October: 50 jaar Jezuiet: P. C. van der Lugt. 21 December: 25 jaar priester: P. J. Vollaerts. MGR. P. ARNTZ O.S.Cr. DIENT H.H. WIJDINGEN TOE Tweede Kerstdag heeft de Apos tolische Vicaris van Bandoeng, Mgr. P. Arntz in' de kloosterkerk van het generalaat der Paters Kruisheren te Sint Agatha (Cuyck) de H. Diaken wijding toegediend aan zijn ordege noten de fraters G Vos, M. van Ber- kel, A. van Santfoort en C. Rater- land. PRIESTERJUBILEA BIJ DE PATERS FRANCISCANEN Hun gouden priesterfeest vieren op 13 Maart 1954 de paters: Reginald van Oerle, Suitbertus Smitz te Lei den en Honoratus Caminada. In Brazilië pater Flavian© van Liempt. Op 22 Januari 1954 viert pater Ti- burtius de Graaf zijn 60-jarig pries terfeest. Hun zilveren priesterfeest vieren r p 10 Maart 1954 de paters: Servulus van Rossum, Elpidius Bruna, Ghry- sologus van Lieshout, Conrad us Jans zen, Herman Veldman, Alphaeus Swinkels, Michael LunW, Apollina- ris van Leeuwen, Theophanes No tenboom, Gonsalvus Peerdeman, Achilleus Meersman, Theophilus Sanders. Op 21 December 1954 pater Ber- nardinus Pöttgens. In Brazilië op 10 Maart 1954 pater Ota Rynierse. Het op last van de justitie inge stelde deskundige onderzoek naar de oorzaak der ziekteverschijnselen bij de vrouw te 's-Gravcnliage, thans opgenomen in de Ursula-kliniek te Wassenaar, heeft uitgewezen dat ver giftiging oorzaak is van de ziekte van het slachtoffer. De officier van justitie heeft aan leiding gezien last te geven over te gaan tot de hernieuwde aanhouding van een 49-jarige kappersbediende, als verdacht van poging tot moord op deze vrouw. De verdachte is na zijn aanhou ding ter beschikking van de rechter commissaris gesteld, die het verdere onderzoek in deze zaak leidt. GEVAARLIJK VUURWERK, Gisteren was een veertienjarige jongen bezig met het werpen van „rotjes' 'in de Fisherstraat te 's-Gra- venhage. Een van deze projectielen trof een tien jarig meisje M. S. Het rotje ontplofte tegen het hoofd van het meisje, dat daardoor een wond bekwam. Het kind is naar het zie kenhuis Zuidwal vervoerd, waar de wond is gehecht. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden. Vcwï de Woerdense moordzaak Chr. J. B. uit Bodegraven, die we gens doodslag op de Woerdense poli- tie-agent A. van Eek door de .Utrechtse Rechtbank tot levenslange gevangenisstraf i3 veroordeeld, heeft naar wij van de officier van justitie vernemen, afstand gedaan van zijn recht op hoger beroep. Over een ho ger beroep van zijn broer J. G. B., die met de hoofddader op rooftocht was, toen de agent werd doodgescho ten en die tot zes jaar veroordeeld was, is nog niets bekend. De derde betrokkene J. M. den B., die als tip gever optrad, heeft wel hoger beroep aangetekend tegen zijn vonnis, te we ten anderhalf jaar gevangenisstraf. ma Bedrijfsadministratie. Voor het eerste deel van hetzelfde diploma slaagden Ch. B. Verkaart en H. B. Raaphorst. DE ZILK 3 Varkens vergasten zichzelf. Voor huisslachting werden drie var kens naar de slager gebracht. Wijl er in de gewone hokken geen plaats was, werd het drietal in een rook- hok gebracht. Toen de slager de vol gende dag de varkens zou slachten, lagen ze alle drie dood in het hok, terwijl een sterke gaslucht werd waargenomen. Bij onderzoek bleek, dat de varkens een gaskraan, die in het hok was, hadden weten te ope nen. Het vlees werd voor consump tie afgekeurd, dus een geweldige schadepost HAARLEMMERMEER Geboren: Christina Hendrina Ma ria, dr van H. C. van Staveren en J. A. Langelaan; Jan, zn van A. L. Breure en H. Vis; Petrus Johannes Maria, zn van M. H. Akerboom en C. M. Smit; Dirk Frederik, zn van C. Rebel en A. C. Hoogvliet; Anneke, dr van P. Guldemeester en C. Pecht; Arie, zn van A. van Vugt en W. Klootwijk; Johanna, dr van A. Rou- bos en W. van Grootveld; Elisabeth Catharina, dr van H. van Dongen en C. M. Derks; Adrianus, zn van J. Heuseveldt en J. J. Schalk; Ronajd^ zn van R. C. van den Boogaard en J. C. Kreeft; Willem, zn. van W. den Dekker en E. Heida; Arie, zn van A. Bliek en A. van der Toren; Robertus Gernulphus Rudolf, zn van P. E. Sü- ter en A. T. Bosch. Ondertrouwd: J. H. Huijg 25 j. en A. C. A. M. Meijer 22 j. Getrouwd: G. Slinger en J. A. de Rooij; J. A. Verbaas en H. G. van den Berg; M. ten Have en J. Roest; A. de Romyn en L. C. Honcoop; W. C. van der Beek en A. Knibbe. Overleden: P. M. van der Hulst 50 j., echtgenote van C. Witteman; G. van der Poel 43 j., echtgenoot van C. J. van Amsterdam; G. van der Sluijs 66 j., echtgenote van K. den Breejen. LEÏDSCHENDAM Geslaagde Kerstactie. De ook dit jaar door de K.A. gevoerde Kerst- actie is weer zeer goed geslaagd. De ingezamelde levensmiddelen lever den een grotere hoeveelheid op dan verleden jaar terwijl de geldelijke bijdrage van ruim 430.die van het vorig jaar overtrof. Vele minder bedeelden en de zie ken van de parochie konden door de actie van de K.A. met een kerstpak ket onthaald worden. Geb.: Eric G. J. M., z. v. A. G. Meijer en E. Kruithof; Cornelis W. J. z. v. J. J. Vieveen en G. M. van Heijningen; Antonius M. C., z. v. P. C. J. van ^hiet en G. C. Driel; Elisa beth Th. F., d. v. J. A. M. Meeuwisse en D. Kos. Getr.: Jacob M. de Boer te Voor schoten en Christina Keukenmeester; Arnoldus L. van Santen te Wasse naar en Pieternella W. Bierhuis; Wilhelmus J. Kuiters te Leiden en Francisca J. van Os; Adrianus J. C. Smits en Elizabeth N. H. Enze; Pe trus J. van Heijningen te Voorburg en Anna J. Groeneweg. NOORD WIJK DODELIJK ONGEVAL Gistermiddag te ongeveer 4 uur werd de 17-jarige smidsleerling G. de H. dood gevonden in een stal yam de heer H. alwaar hij aan reparatie- werkzaamheden bezig was Vermoedelijk is hij met een ijze ren voorwerp in aanraking gekomen met het electrische stroomnet, waar door hij noodlottig om het leven kwam. Geboren: Klaasje, dr. van W. B. v. d. Ham en T. Gebert;*Regina M., dr. van J. de Ruiter en E. M. Oord. Ondertrouwd: J. P. de Lange en J. M. H. J. Hoek; J. Noppe en J. E. Spanjaard; J. v. Duin en L. v. Duin; J. v. d. Niet en J. v. d. Wiel. Overleden: Johanna Wijnands 85 j.; Clemens Duindam 84 j.; Ferdinand Louw er ens de Vries 60 j. VOORSCHOTEN Brandstapel. Onder toezicht van de dienst Openb. Werken zullen op 2 Jan. a.s. op een terrein aan de hoek Wijngaardenlaan-Juliana van Stol berglaan kerstbomen worden ver brand. Tussen 18 en 19 uur kan men zijn kerstboom daar afleveren. Proef niet geslaagd. In de Lau- rentiuskerk wordt op het ogenblik een proef genomen met een geluids installatie. Naar wij vernemen is de proef niet helemaal geslaagd. Er zal een andere geluidsinstallatie worden aangeschaft. Zonnebloem. De Zonnebloem actie heeft in de St. Laurentiuspa- rochie 390,92 opgebracht. Aan het Haagsche Schouw 59.99. OEGSTGEEST 52 Woningen „Buitenlust" in aan bouw. Het bouwen van 52 wonin gen voor de woningbouwvereniging „Buitenlust" is gegund aan de firma Verdoes en Vooys te Katwijk aan Zee. Deze woningen worden ge bouwd op een terrein naben de Ce- lebesstraat. Architect is de heer A. van der Heijden te Leiden. Gemeenteraad Lisse Drie maanden voor politieman. De Haagse rechtbank veroordeelde een 36-jarige agent van gemeentepo litie uit Alphen a. d. Rijn voor heling van veevoeder tot drie maanden ge vangenisstraf. Hij had steeds van een knecht in een fabriek meer voer ge kregen dan hij betaalde. Ook was hij ervan verdacht veevoeder te hebben gestolen, daar collega's hem eens midden in de nacht waren tegengeko men toen hij een zak vervoerde. Ook waren bij huiszoeking zakken ge vonden van een andere fabriek dan waarvan de verdachte het voer be trok. Hierin achtte de rechtbank echter het tenlastegelegde niet bewe zen. Er was zes maanden gevangenis straf geëist. Aan de tand gevoeld. De tand arts J. E. la B. uit Den Haag moest voor de Haagse Politierechter ver schijnen, omdat hij op 31 October j 1. met een auto had gereden te Wasse naar, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Hij was tegen tonnen van een wegafzetting opgereden, waarbij zijn auto ernstig was beschadigd. Hij zelf weet dit aan een moment van onoplettendheid. Wel had de bloed proef uitgewezen dat verdachte ge dronken had en verdachte gaf toe dat hij aanwezig was geweest bij een feest op het vliegveld Valkenburg. De officier van justitie vond de handelwijze van verd., die toch in een nevensector van de medische we tenschap werkzaam is, onbegrijpe lijk. Hij eiste een week gevangenis straf, met ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. De politierechter veroordeelde de tandarts tot veertien dagen gevange nis voorwaardelijk, 500 boete of een maand en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Met 120 km. snelheid. Rijdende met 120 km. snelheid in de auto van zijn stiefmoeder was de 24-jarige stu dent W. H. F. uit Leiden te Wasse naar op 4 Juni j.L over de kop ge slagen. Politiemannen meenden dat hij niets mankeerde, maar wel con stateerden zij dat de jongen onder drankinvloed verkeerde. De volgen de morgen bleek echter dat F. een barst in zijn schedel had en een zwa re hersenschudding. Hij was geruime tijd bewusteloos. Dit alles werd nog weer eens opge haald bij de Haagse Politierechter, waarvoor F. thans moest verschijnen. De verdachte wist zich weinig meer van het voorgevallene te herinneren. De Officier van Justitie vond het een zeer sprekend geval, waarvoor hoegenaamd geen verontschuldiging aanwezig was. Verdachte was nage noeg beneveld. De officier eiste daar om tien dagen gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Het vonnis luidde: veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd, ƒ500 boete of een maand en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Gisteravond kwam de gemeente raad van Lisse voor de laatste maal bijeen in het jaar 1953. Afwezig was de heer Van Leeuwen. De voorz. opende met een kort welkomstwoord tot de secretaris, die na zijn ziekte wederom voor de eerste keer tegenwoordig was. Aan de orde werd gesteld de be spreking inzake het aangaan van een geldlening. De voorz. deelde mede, dat van een geldschieter het aanbod is ontvangen voor een geldlening groot 500.000,tegen een rente van 3Yz%, af te lossen in 40 gelijke termijnen op te nemen per 1 Sep tember 1954. De financiële commissie adviseert niet op het aanbod in te gaan en eerst te lenen wanneer het geld be nodigd is. De heer Ransdorp informeerde naar het standpunt van B. en W. in deze aangelegenheid. De voorz. verklaarde de voor- en nadelen tegen het vroeg lenen en adviseerde conform het voorstel var de financiële commissie. De heer De Koning stelde voor B. en W. te machtigen om deze geld lening te sluiten indien de rente 3 1/4 zal bedragen. Hiertoe werd besloten. Vervolgens werden behandeld de voorstellen tot invoering van de nieuwe ontwerpen algemeen ambte narenreglement, arbeidsovereenkom stenverordening, wachtgeldregeling, uitkeringsverordening en kindertoe- toelageverordening van het Centraal Orgaan inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden; tot wijziging van de regeling inzake het verhaal van bijdragen voor inkoop van pen sioen. De heer De Koning deelde mede bij de behandeling van de begroting 1953 geïnformeerd te hebben, of de Maastrichtse regeling voor de kinder toeslag niet toegepast kon worden. Destijds is door het college geant woord, dat dit geen goedkeuring zou kunnen verwerven. Hem is thans ge bleken, dat de goedkeuring hierop is verkregen, zodat hij het college van B. en W. verzocht om deze regeling ook in Lisse te doen invoeren. De voorz. was dit echter niet be kend. Deze suggestie zal hij in het college bespreken en eventueel met een voorstel daartoe komen. Mevr. C. van Aalst geb. Van der Laan en de heer Jac. van Dijk, wer den herbenoemd tot leden van de dienst voor Sociale Zaken. De overige agendapunten t.w. het voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1952; tot goedkeu ring van de rekening van de gem. dienst voor Sociale zaken over 1951; om de rekening van de stichting gemeentelijk sportpark over 1951 voor kennisgeving aan te nemen; tot voorlopige vaststelling van de reke ning van het gas- en waterleiding bedrijf over 1951; tot voorlopige vaststelling van de rekening der ge meente over 1951; de aanbieding van de rekening der gemeente en die harer bedrijven over het jaar 1952 en de overige takken van dienst; het voorstel tot wijziging van de al gemene salarisverordening en tot wijziging van de algemene salaris verordening en tot wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1953 wer den zonder bespreking aangenomen. Van de rondvraag werd door geen der leden gebruik gemaakt. De voorzitter sprak hierna namens het college woorden van dank tot de raad voor de ondervonden mede werking in 1953. Als oudste lid van de raad dankte de heer Romijn voor de goede wen sen en bood de voorzitter weder kerig namens de raad zijn gelukwen sen aan. Zonnebloem. De opbrengst van de Zonnebloem-actie was als volgt: St. Agatha f 457,87; Onb. Hart van Maria 334,80 en De Engel 267,80. Looddiefstal Van enige schuur tjes van de woningen in eigendom en beheer bij de R. K. Woningbouw vereniging „Het Gezinsbelang" is het lood weggehaald. De politie heeft de dader kunnen achterhalen. LISSE (de Engel) Geslaagde toneeluitvoering. Zondag 27 Dec. gaf de R.K. Toneel vereniging „St. Genesius" de eerste uitvoering voor een goed bezette zaal van Zuster Annunciata, drama in 3 bedrijven en een voorspel. Het dikwijls ontroerende stuk, dat de ge schiedenis weergeeft van een edele, heldhaftige kloosterzuster, die om wille van geloof en deugd martelares wordt en als gifmengster in de ge vangenis terecht komt, is een bijna rijpe vrucht van een fantasierijke geest. De beknoptheid van enkele taferelen belemmeren wel enigs zins de psychologische verantwoor ding ervan. Het is dan ook wel te begrijpen, dat St. Genesius aanvan kelijk geaarzeld heeft dit stuk op de planken te brengen. Gelukkig von den de geroutineerde spelers de kleine bezwaren niet onoverkome lijk en het hartelijk applaus aan het slot van de avond bewees, dat de toeschouwers voor de opvoering er van dankbaar waren. Met het van hen bekende élan ga ven deze dilettanten van formaat, een prachtige vertolking van dit dra ma. Mej. M. Wesseling, die debuteer de en de hoofdrol speelde, bleek haar plaats volkomen waard te zijn. Veel bijval kreeg de tien-jarige Tootje Buschman. Het décor van de eerw. Br. Clau dius in samenwerking met de heer van Eyck, en de grime van de heer Pijl waren uitstekend. In zijn enthousiast dankwoord bracht de voorzitter van het zaalbe- stuur, de heer P. Oosterveer o.m. hulde aan de heer N. Mens, die met zijn succesvol optreden, het culturele leven van de parochie al 25 jaar ge diend had. Het muziekensemble o.l.v. de heer J. Reeywijk vrolijkte met populaire wijsjes de pauze op en had de on misbare leiding bij het bal, dat deze brillante avond afsloot. WARMOND KERSTBOMEN-VERBRANDING De Warmondse jeugd kan op Dins dag 5 Januari plezier beleven aan een gezamenlijke verbranding van de afgedankte kerstbomen. Des avonds om plm. 7 uur zal dit feest bij de gemeentehaven plaats vinden onder het wakend oog van de brand weer. Om hieraan de nodige luister bij te zetten, trekken Warmonds Fanfare en de brandweerauto in op tocht door het dorp naar het haven terrein; ieder kan zich met een kerst boom bij die optocht aansluiten. De tocht vangt aan op de Baan. Geen training voor tafeltennissers. Daar de werkzaamheden in het ge meentelijk gymnastieklokaal door de schilder worden verricht, kan de trainingsavond van de tafeltennis vereniging „Steeds Vooruit" op Woensdagavond 30 December 1953 niet doorgaan. Maandag 4 Januari 1954 is er dan weer gewoon training zoals anders ZOETERMEER Aanbesteding. Op 13 Januari a.s. te 10 uur zal in het café „Ons Genoe gen" openbaar worden aanbesteed, de uitbreiding van het schoolgebouw van de Chr. Nat. school aan de Jan Hoornstr., alsmede het glas- en schil derwerk. OXiebollendag. In het kader van het gouden jubileum van het Groene Kruis wordt op 30 Dec. a.s. een olie bollen-verkoopdag gehouden. De ver koop zal huis aan huis plaats vinden. Geb.: F. M. v. Moorsel, d.; J. Kalis vaart, z.; M. J. E. v. Haastert, d.; P. A. M. de Wit, d.; J. Krijgsman, z. Ondertr.: C. W. Slootweg en M. Damen; A. C. Knijnenburg en A. Bolleboom; G. Luyken en L. v. d. Vorm; J. Lut en W. Fontijn. Getr.: D. Hogeveen en A. Endho ven; J. v. Woerden en A. Noordam; G. Kaashoek en W. C. v. Dorp; H. v. Dorp en M. de Bruyn; C. W. Sloot weg en M. Dassen. Overl.: C. J. Gouweleeuw, 41 j. Geboren: Adriana C. C., d. van P. A. van der HulstNieuwenhuizen; Leendert J., z. van H. J. Splinter Domburg; Cornelis A., z. van M. Riet veldPietersen; Franciscus A. J., z. van F. MesmanLauwers; Petronella A. M., d. van A. P. J. van der Weij- denvan den Heiligenberg; Jan, J., z. van H. G. den BravenStui ven- berg; Johanna P. J., d. van G. J. L. StokmanBlom. Theodorus J., z. van A. M. VerlaanWouters; Johannes H., z. van A. J. SoefchoutSchouten; Wat lezers schrijven VOORHOUT 27 Dec. '53. Mijnheer de Redacteur mag ik wat plaatsruimte van uw blad, om te ant woorden op een ingezonden stuk van zich niet sluimerend noemende raadsleden, die kennelijk behoefte hebben aan propaganda voor zich zelf. Zij zijn zo wakker, dat zij pre cies weten wat mijn verwachtingen waren voor de j.L gehouden gemeen teraadsverkiezingen. Indien zij me nen dit te kunnen afleiden uit de on dertekening van slechts een candi- daatstelling, moeten zij bedenken, dat een propagandist als hem er om verzocht wordt, zijn handtekening zal geven aan ieder K.V.P.-lid waar niets op aan te merken valt, onge acht zijn verwachting. Dit af te lei den uit de ondertekening van slechts een van de 15 candidaten kunnen waarschijnlijk alleen maar niet slui merende raadsleden. Dit over spor tiviteit. Wat zy niet kunnen, is een verslag lezen en begrijpen. Als men het verslag van de vergadering neemt en ziet wat zij er van memo reren, blijkt, dat dit totaal onjuist is. Er is door mij nooit gesproken over 2 raadsleden die schitteren door af wezigheid en geen contributie beta len. Mijn oproep was gericht tot een groep jongeren die voor de gemeen teraadsverkiezing een grote activi teit aan de dag legden. Zo groot zelfs, dat zij het presteerden enkelen van hen gekozen te zien in de ge meenteraad. En nu op een jaarver gadering van de K.V.P. schitteren door afwezigheid en in gebreke zijn gebleven hun contributie te voldoen. Dit geldt de hele groep wat in het verslag van uw courant ook duide lijk tot uiting kwam. En nu de ach tergrond van mijn oproep. In het zicht van de candidaatstelling voor de gemeenteraad door de K.V.P. kwamen enkele jongeren bij het be stuur met het aanbod, de K.V.P. wat leven in te blazen en nieuwe leden te winnen. Dit werd in dank aan vaard, en zij kwamen tot het verba zingwekkende resultaat van ruim 40. De penningmeester stelde echter de voorwaarde, dat zij zelf de contribu tie zouden innen. Om de simpele re den, dat in ieder jaar van de ge meenteraadsverkiezingen er een aan tal nieuwe leden komen, die het vol gend jaar, al dan niet betaald heb bend, weer verdwijnen. Dit hebben ze aangenomen en hun woord ge geven de contributie te innen. In December draagt de penningmeester de contributie aan het Centrale Or gaan van de K.V.P. af, wat regle mentair al 2 maanden te laat is, maar gedaan wordt voor de betalers in termijnen. Driemaal heeft de penningmees ter al aangedrongen op inning der contributie, met als resultaat, dat op 23 December van de ruim 40 er twee zijn die volledig betaald hebben en de rest het niet verder heeft ge bracht dan de helft en minder. De schuld van de inners, zeggen deze heren. Maar als nu de penning meester mij zijn woord geeft dat zij zelf met een derde hem beloofd heb ben het geld te innen, wordt het toch waarlijk al te mal. En als blijkt dat op de jaarvergadering van de K.V.P. van de 40 nieuwe leden er niet een is verschenen (de presentie lijst wijst dit uit) ondanks het feit, dat er 4 nieuwe bestuursleden moes ten worden gekozen, is dit toch wel een blijk van totaal geen medeleven met de K.VP. Of zijn ze lid gewor den om bepaalde candidaten op de groslijst te krijgen? Dat betrokkenen afwezig waren met bericht van verhindering, is tij dens de vergadering niet bekend ge maakt en doet ook niets terzake. Dat de kadervorming niet hervat is komt door het uitvallen van de heer van Rijn en de grote wisseling in het bestuur, aldus de voorzitter. Ieder die de vergadering heeft bijge woond, weet dat. Mijnheer de redacteur mocht u het wat lang vinden: ik moet uitvoerig zijn, anders wordt het weer niet be grepen. Willen de heren hun discussie ver volgen, dan zal ik niet meer ant woorden in uw blad, maar ben op de eerstvolgende vergadering van de K.V.P. aanwezig en hoop, dat dan alle jongeren aanwezig zijn om te getuigen dat mijn vrees ongegrond J. R. v. d. NOULAND. „De kok van Mariënbad" door Daan Zonderland. Uitgave van het Spectrum, Utrecht. Prijs 2,90. Na het succes van zijn Redeloze Rijmen" heeft Daan Zonderland in hetzelfde genre een boekje doen ver schijnen onder de titel van „De kok van Mariënbad". De spijzen, die deze kok opdient, zijn weer even verruk kelijk en licht verteerbaar. De non sensverzen worden thans ingeleid door merkwaardige prozacommen taren, die door een zeer bijzondere stijl het komische effect verdubbe len. Het is een boekje vol wijze raad gevingen, die baldadig het hart van de lezer binnendringen en daar op charmante versvoeten een ronde dansje maken ter inleiding van een vruchtbare meditatie. Deze geschie denis van de kok met zijn zwarte kat, zijn Rosalinde, zijn groene pa pegaai en zijn vriend Sylvester is voortreffelijk geïllustreerd door de 17-jarige tekenaar Peter Vos. „De verovering van Mount Everest" door W. H. Murray. Uitgave van Het Spec trum te Utrecht in de Pris maserie. Prijs 1,25. Toen Hillary en Tensing op 29 Mei j.l. vier vlaggen plaatsten op de top van de Mount Everest was dit niet alleen een succes van de Hunt-expe- ditie. Evenzeer betekende het, dat de kroon werd gezet op het werk van vele expedities, die gedurende 33 jaar de hoogste berg trachtten te overwinnen. Zonder het voorberei dend werk van die andere expedities zouden de mannen van kolonel Hunt hun glorieuze overwinning niet heb ben behaald. W. H. Murray, een Schot, die de leider was van de tweede Britse expeditie uit Nepal, welke aan de twee Zwitserse expe dities voorafging, vertelt het adem benemende relaas van de 33-jaar- stormloop-op-Mount Everest. De le zer wordt binnengevoerd in een ma jestueuze en verschrikkelijke we reld, bedwongen door moed en door zettingsvermogen ondanks vele mis lukkingen. Tien expedities, waarbij vijftien mensen om het leven kwa men, bereidden het ogenblik voor waarop Tensing en Hillary elkander de hand drukten op de hoogste sneeuwkegel van de berg. Dit boek, dat geïllustreerd is met 15 kaarten en 24 foto's, zal de mensen, die nog een beetje ontdekkingslust in zich voelen, weten te boeien. „Christelijk Huwelijksleven" door Frangois Dantec. Uitgave van De Fontein, Utrecht. De schrijver van dit boek is een Franse priester, doctor van de Gre- goriana in Rome en seminarieprofes sor te Quimper in Bretagne. In de oorlogsjaren kwam hij in een Duits krijgsgevangenenkamp terecht, waar hij reeds spoedig de vertrouwensman en biechtvader werd van vele offi cieren en soldaten. De man van de wetenschap kwam op deze wijze ook ir. contact met vele practische pro blemen van het christelijk huwelijk. Na de oorlog bleef hij de raadgever van velen en er werd aandrang op hem uitgeoefend om een boek te schrijven, dat een handleiding zou zijn voor een gelukkiger huwelijks leven. Het boek, dat in 1950 in Frank rijk verscheen en daar reeds ver schillende herdrukken beleefde, is thans in het Nederlands vertaald. Deze „Moraalgids der christelijke liefde" zoals de ondertitel luidt, is uiteraard niet bestemd voor iedereen. De schrijver zelf beveelt hem aan voor echtgenoten en verloofden, die op het punt van trouwen staan, even als voor opvoeders, biechtvaders en geestelijke leiders. Voor hen zal dit boek op veel punten verheldering van inzicht brengen. Want zo schrijft prof. dr. A. Snoeck S.J. in zijn voor woord: „Wat dit boek, op vele, zelfs katholieke publicaties over het on derwerp voor heeft, is dat het de zeer concrete werkelijkheden van het huwelijk voortdurend blijft zien in het geheel van een menselijk- schoon en christelijk leven".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2