Boeren niet bedekken met bedelaarsdeken Te veel verpoederde en te veel afgeroomde melk Artsen en ziekenfondsen Verstopping 3imU GOLF MAANDAG 28 DECEMBER 1953 DE LEIPSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i M. P. van der Weyden over landbouw-vragen De Europese markt Bij de behandeling van de Land bouwbegroting in de Tweede Kamer heeft de heer M. P. van der Weyden een beschouwing gehouden, welke een wijder belangstelling verdient. De Minister wijst er np aldus de «preker dat niet altijd volgens pro gram kan worden gewerkt, maar dat rekening gehouden moet werden met afzetkansen en dat daarop het beleid gericht moet worden. Ik geloof ook, dat een revueprogramma gemakkelij ker tot uitvoering is te brengen dan een landbouwprogram, omdat dit moet werken over langere duur en rekening gehouden moet worden met vele onzekere factoren, welke zich kunnen voordoen. Het eerste punt, dat ik in bespre king wens te brengen, is, of de be duchtheid van de boerenstand, dat hij met de, prijzen de nachtschuit weer zal ingaan, gerechtvaardigd is. De ouderen herinneren zich nog heel goed hoe in de dertiger jaren de voed- servoorraden in de wereld, speciaal in de Verenigde Staten, met bankka pitaal werden opgehouden, voorlopig althans. Het bleek, zoals zo dikwijls het geval is, dat, wanneer geldkwes ties aan de orde komen, de gemoede lijkheid nogal eens verdwijnt. Ne derland liet toen tegen afbraakprij zen dit graan van de overschotmark- ten binnenkomen. Het is begrijpelijk, dat na de liqui datie van of de stilstand in het Ko rea-conflict velen in de landbouw dit beeld weer voor ogen komt. Bij een grote prijsdaling zit de landbouw weer gauw in de put, omdat de kos ten zeer hoog zijn (voor een deel bevroren) en omdat de landbouw moet doorgaan met de productie op straffe van ondergang van gezin en bedrijf. In andere bedrijven kan dit soms nog uitkomst bieden, n.l. het stilleggen van het bedrijf, maar in de landbouw is dit ten enenmale uit gesloten. Als de Engelse econoom prof. Clark, die in 1954 een crisis in het Amerikaanse bedrijfsleven voorspelt, gelijk krijgt, staan er moeilijke tijden voor de deur. Zijn beschouwingen brengen hem tot de conclusie, dat wij aan de de pressie toe zijn. Laten wij maar ho pen, dat deze voorspellingen niet uit komen, maar de Amerikaanse voor raden boven de markt geven niet be paald een geruststellend idee voor de landbouw. Eten maar! Bezien wij het probleem van de kleine kant, dan zouden wij, allemaal meer wijn en melk moeten drinken, meer brood en meer kaas moeten eten, meer boter en meer aardap pelen, meer vis en meer fruit en meer gebak. Dan krijgen de dokters weer meer te doen en de fabrikanten van ver mageringsmiddelen, want dan ko men de gezondheidsprofeten ons weer uitleggen, dat we geen volle melk moeten drinken en geen vette, maar magere kaas moeten eten, enz. En de Regeringen zitten met de handen in het haar ten gevolge van de goede gaven der natuur. De Overheid weet uit ervaring, welke rampzalige gevolgen een al gemene landbouwcrisis heeft. De Overheid heeft na de oorlog met behulp van de Marshall-gelden de cultuurgrond weer droogge maakt, verkaveld en herverkaveld, de Zuiderze-inpoldering voortgezet, de rampschade, ook aan de grond, ten koste van milioenen hersteld, voorlichting doen geven om tot bete re en hogere productie te geraken, dit alles met bijna onbegrijpelijke resultaten voor onze handels- en be talingsbalans. Er wordt dan ook hier en daar gesproken over het „Hol landse mirakel". In dit verband vraag ik de aan dacht van de Minister voor het feit, dat sinds 1954 in het westen des lands 3238 ha hoogwaardige cultuurgrond is verlaren gegaan ten gevolge van woningbouw, vliegvelden, industrie terreinen, recreatie-oorden, enz. Ik erken, dat vele van deze opofferin gen van cultuurgrond noodzakelijk waren, maar de vraag rijst toch, of speciaal de industrie-vestiging niet beter bevorderd kan worden op ho ge, slechte zandgronden, welke geen of weinig cultuurwaarde hebben en waar ook goedkoper gebouwd wordt. Ik ben overtuigd, dat de Minister alles wil doen om herhaling van de rampjaren voor de landbouw of iets, dat 'hier op lijkt, te voorkomen. Boer onder de bedelaarsdeken. Behoudens uitzonderingen acht ik het geven van toeslagen per hectare niet de aangewezen weg, omdat dit leidt tot extensieve exploitatie en de boer op deze wijze onder een bede laarsdeken komt te liggen, waarin veelal grote gaten voorkomen en soms andere minder prettige elemen ten Een andere methode, welke mij voor komt de juiste methode te zijn, is die, welke de Minister heeft geko zen, nl. de monopolieheffingen op in gevoerd graan en veevoeder en resti tutie voor eindproduoten in een of andere vorm. De Minister heeft nog geen vorm gekozen, maar ik neem aan, dat dit de bedoeling is. Deze methode gaat er van uit, dat de consument de kostprijs betaalt, wat mij juist lijkt, want de Neder landse boer werkt nu eenmaal in het kader van het Nederlandse kosten- peil. Ik spreek er mijn voldoening over uit, dat de Minister deze maat regel, welke ik zie als grondslag en hoeksteen van het Nederlandse landbouwbeleid, al spoedig, dus op tijd, heeft genomen in overleg met het bedrijfsleven in de landbouw. De monopolieheffingen. De roggeprijs is hiermede op een rendabel peil te brengen; wel heeft de maatregel ook gevolgen voor de prijs, maar in onvoldoende mate. Het komt mij voor, dat het onjuist is te stellen, dat men op deze min der goede gronden ook wel kan over gaan tot de verbouw van haver en gerst. In de Memorie van Antwoord er kent de Minister deze moeilijkheid, maar hij geeft nog geen richting aan hoe deze onwenselijke toestand moet worden opgevangen. Hier zou, geloof ik, de uitzondering gemaakt moeten worden om toch tot een toe slag per h.a. te komen Bij de goede kanten aan het systeem van monopo lieheffingen is het echter onloochen baar, dat hieraan ook bezwaren kle ven in verband met het gevaar van de concurrentie der veehouderij op de wereldmarkt. Een groot en zeer be langrijk voordeel acht ik, dat het een eenvoudig middel is en zonder al te veel omslag gehanteerd kan wor den, zodat er bij de uitvoering hier van niet te veel aan de maat en strijkstok behoeft te blijven hangen en de papierwinkel vermeden wordt. In de vrijheid van de bedrijfsvoe ring wordt niet ingegrepen. Om de positie van varkensvlees en eieren op de wereldmarkt gelijke kansen te ge- Sluisdeur te Umuiden geramd De buitenste sluisdeur van de grote Noordersluls te IJmuiden heeft ern stige schade opgelopen doordat het Argentijnse motorschip „Lancero", groot 7800 ton, uitgaand, de deur aanvoer. Hoe groot de aangerichte ravage is, blijkt duidelijk uit deze foto. Tijdens het opnemen van de schade tweede van rechts de opzichter J. van den Bos, en derde van rechts Hoofdingenieur J, Volkerd, beiden van de Rijwswaterstaat. ven, zal restitutie in een of andere vorm wellicht moeten plaats vinden. Ik kan akkoord gaan met 's Minis ters opvatting, dat naar bevind van zaken beoordeeld zal moeten wor den, of dit een restitutie per uitge voerd product zal moeten zijn of wel dat men mogelijk, zo nodig, kostba re algemeen werkende maatregelen moet nemen om de markt te ruimen. Het nare van dit geval is wel, dat buitenlandse afnemers Nederlandse producten goedkoper krijgen dan de eigen burgers. Overigens moeten we spreken van een pijnlijk contrast in in de wereld, want het is bescha mend, dat, terwijl het ene deel van HUBERT CUYPERS TACHTIG JAAR. Telegrammen van koningin Juliana en Paus Pius XII, hartelijke toespra ken o.a. van burgemeester d'Ailly en prof. dr. A. Smijers, en omstreeks vijfhonderd bezoekers hebben de Tweede Kerstmiddag luister bijge zet aan de receptie, in Arti et Amici- tiae te Amsterdam gehouden ter ge legenheid van Hubert Cuypers' tach tigste verjaardag. Dr. Rudolf Mengelberg, als voorzit ter van het erecomité dat een biogra fische schets over de jubilaris heeft uitgegéven en zich heeft belast met de wereld zich zorgen maakt over j de organisatie van een ere-avond in de vraag, of er een te grote agrari-1 het Concertgebouw op 29 December, sche productie is, andere delen van I huldigde de heer Cuypers als iemand de wereld en het grootste deel vandie een ganse muziekgemeenschap de wereld aan onderconsumptie heeft weten te vormen en bezielen, lijdt, zo zelfs, dat men in die delen'De burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, nauwelijks de helft kan gebruiken l sprak een gelukwens uit namens de van wat in Europa gangbaar is. gemeente en prof. Smijers uit Mevrouw Roosevelt schrijft, dat Utrecht namens allen wie de kerkmu- van de 900 millioen kinderen, die de ziek ter harte gaat. Huldigend namens wereld momenteel telt, 500 millioen het kerkbestuur van de St. Agnes- leven en sterven in een toestand van kerk (van welk koor Hubert Cuypers gebrek. I al dertig jaren, zijn halve loopbaan, Gelukkig mogen we niet zeggen,; lang directeur is) riep de pastoor A. dat er geen pogingen worden gedaan i Kokkelkoren de jubilaris tot ere-pa- om hierin verbetering te brengen. I rochiaan uit en overhandigde hem In Juni van dit jaar hebben de twee enveloppes-met-inhoud, een van Verenigde Staten 700.000 ton tarwe j <je pauselijke internuntius in 's-Gra- geschonken aan het arme Pakistan,venhage, mgr. Paolo Giobbe en een u 1U~'J 1 J e 'van het kerkbestuur. Spr. wenste de een hoeveelheid, toereikend om millioen mensen voor een jaar te voeden. Gelukkig ook is er over deze vraagstukken thans een belangrijk internationaal overleg en onze Minis ter van Landbouw heeft zie ik het goed hierin een belangrijk aan deel, al loopt alles nog niet van een leien dakje, zoals de Minister ook erkent in de Memorie van Antwoord en in de Nota aan de heer Van Meel. De Minister heeft na zijn reis naar Amerika medegedeeld, dat ook de Amerikaanse Regering zeer wel in- jarige nog vele huldigingen toe en wilde daarover met een variant op „wie dan leeft, dan zorgt" besluiten: „Indien gij leeft zullen wij zorgen". Verder is het woord gevoerd door de heren Theo van der Bijl en pa ter Vollaerts. Des morgens was in de St. Agnes- kerk door de deken van Amsterdam, mgr. G. v. d. Burg, een plechtige Hoogmis opgedragen waarbij de mis- st Sanctisiomae Trinitatis onder lei ding van de componist, Hubert Cuy- ^mermaanse «egenng zeer wei in- e werd uitgevoerd. net dat men de wereldlandbouw j Het Agneskoor bood de tachtigja- rnet in gevaar mag brengen door de|rige diri|ent bjj een feesteiyk ont- surplusvoorraden van tarwe alleen b& een schilderij van J. Verheijen al m Amenka 26H müboen ton voor v00rsteuend^ de heer Cuypers Wn. P rl J" °P/e ™e.re'dmarkt te l an het 0 d van de st Agneskerk, brengen. Ik kan de bewindsman met terwijl hysde koorknapen instrueert. moefd om k (ZUn,0nTer; °P z«n naar het ere-concert T 00 u internationaal jn h concertgebouw, Dinsdagavond ?efdin w 12» December, zal Hubert CÜypers, leiden, het succes moge hebben, het- A^+- A welk dit pogen verdilnt. Artl et Ammtiae aan het Rokm Ons geachte medelid en fractiege noot de heer Van Meel heeft op 26 Maart 1953 vragen gesteld omtrent het verloop der besprekingen te Pa rijs betreffende de integratie van de Westeuropese landbouw. Uit het gegeven antwoord en de later verschenen Nota blijkt duide lijk, dat de Minister zich alle moeite geeft om deze integratie tot stand te helpen brengen. Helaas nog met onvoldoende resultaten en soms zeer teleurstellende resultaten. In de Nota wordt een uitgebreid overzicht gegeven van het verloop en de pogingen, door de Minister aan gewend. Omstandig wordt ook uit eengezet, waarom bepaalde pogingen nog geen effect konden hebben. Het is begrijpelijk, geloof ik, waar de Westeuropese landbouw grote verschillen vertoont en er een min of meer langdurige aanlooptijd no dig is om tot gelijkschakeling te kun nen komen. Sommige landen, o.a. Frankrijk, stellen zich om m.i. niet geheel onbegrijpelijke redenen op het standpunt, dat de concurrentie voorwaarden elkaar minstens meer nabij moeten komen dat nu het ge val is. Van groot belang blijft de centrale gedachte bij het integratie- streven, dat Nederland bij voortdu ring op de noodzaak blijft wijzen om de landbouw in dit streven in een zo breed mogelijk vlak, dus alle producenten omvattend, hierin te be trekken. Dat Nederland zelf ter be vordering hiervan dan ook weieens offers zal moeten brengen, is begrij pelijk. (Wordt vervolgd) NEDERLANDSE MILITAIREN NAAR SURINAME VERTROKKEN. Op de ochtend van Tweede Kerst dag is een deel van de derde Surina me compagnie van de Koninklijke Lanudmacht met het s.s. „Bonaire" uit Amsterdam naar Suriname ver trokken. Dit is het tweede gedeelte van de compagnie dat een jaar als vertegenwoordiger van de Konink lijke Landmacht in Suriname verblijf zal houden. NederL Raad Europese Beweging won vredesprijs Het bestuur der Carnegie-stichting te 's Gravenhage, belast met de toe kenning van de Wateler-vredesprijs heeft voor het jaar 1953 deze prijs toegekend aan de Nederlandse Raad der Europese Beweging voor diens werkzaamheid strekkende om de sa- medewerking der Europese staten te bevorderen en aldus de vrede te dienen. De Wateler-vredesprijs is, zoals men weet, ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau-hypotheekbank te 's Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichting. De heer Wateier heeft zijn vermogen ver maakt, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de taak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot 't vinden van de middelen ter bestrij ding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Neder lander en aan een buitenlander. Voor het eerst is de prijs toegekend in 1931. Zij bedraagt thans 30.000, vqn Arti af, door Katholieke studenten in onderwetse hanstom caps worden be geleid. Bijna honderd artsen hebben 2e Kerstdag de spoedvergadering te Utrecht bijgewoond, die de Konink lijke Nederl. Maatschappij ter Bevor dering van de Geneeskunst had bij eengeroepen. Dit in verband met de ministeriële schorsing van het Zie kenfondsraadsbesluit van 17 Decem ber om een voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en artsen aan gaande honoraria goed te keuren. Naar de „Tel." verneemt, is op deze bijeenkomst geen algehele over eenstemming bereikt over de hou ding die ten opzichte van het ingrij pen van de minister van Sociale Za ken moet worden aangenomen. Het „tegenvoorstel" van de minister, waarin van een veel minder ver gaande honorariumverhoging werd gewaagd, bleek bij veel huisartsen geen genade te vinden. Zij wensten de voorlopige overeenkomst gehand haafd te zien die na langdurig over leg met de ziekenfondsen was be reikt. Inmiddels hebben de bestuursleden van de Landelijke Vereniging van Huisartsen besloten om in de loop van deze week zelf ook een vergade ring te beleggen, waarin dan het schorsingsbesluit, dat de honorarium- verhoging voorlopig op de lange baan heeft geschoven, aan de orde zal ko men. WAARDEVOLLE VITAMINEN GEWONNEN UIT WOLVET. Onlangs heeft dr. E. G. Carter, technisch directeur van het interna tionaal wol secretariaat, enige recen te ontwikkelingen in het wolvezel- onderzoek beschreven. De wetenschappelijke onderzoe kers houden zich met succes bezig met alle problemen, die er in de ver- schillende sectoren van de industrie bestaan o.m. noemde dr. Carter het toevoegen van koper aan het voedsel van de schapen, waardoor de wol meer kroezing krijgt. Verder werd voor de spinnerij een aanzienlijke verbetering bereikt door een nieuwe rekmachine. D»nk zij uitgebreide studie van chemici kan men wolvet, tot voor kort als een betrekkelijk goedkoop afvalproduct beschouwd, nu als grondstof voor de winning van cho lesterol gebruiken, waaruit waarde volle hormonen en vitaminen worden gewonnen. WIJZIGING ARMENWET. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Armenwet, dat beoogt het rijk te belasten met de kosten van verple ging en verzorging van alle patiën ten, die geen thuis hebben. Dit heeft een niet onaanzienlijke belasting van de schatkist ten gevolge en een ont lasting der gemeentekas. Tot nu toe komen deze kosten voor rekening van de gemeente, waar b.v. een zwerver zich toevallig bevindt. Op de vooravond van het Drieko ningenfeest zal een feestelijke op tocht van 150 gecostumeerden van Carré uittrekken naar „Ons lieven Heer op Solder" in het museum Am- stelkring te Amsterdam. Drie Wijzen op heuse kamelen, vergezeld van stalknechten en begeleid van fak- keldragende katholieke studenten, zullen de oude hoofdstad doortrek ken en daarbij de bochtige en beken de Zeedijk niet verzuimen. Als de spectaculaire stoet bij het Museum zal aankomen, hoopt men, dat het carillon van de Oudekerk religieuze liederen laat klinken en dat voor de ingang een heraut de jeugd die men hier weet te verzamelen, zal toe spreken. In het oude schuilkerk] e zal een knapenkoor kerstliederen zingen in beurtzang met een koor, dat aan de overkant van de gracht aan de Oudezijds zal zijn opgesteld. Met deze plechtigheid hopen de organisatoren, met name Jaap Leeu wenberg de nieuwe regent van „Am- stelkring", een traditie te vormen, ongeveer als die van het „Kindeke wiegen". Dat „Kindeke wiegen" be stond ook dit jaar uit een Kerstcon cert in de schuilkerk rond de kerst kribbe, uitgevoerd door de muziek groep van het Sint Ignatiuscollege en muziek voor fluit en cymbalo. Evenals bij de tocht der drie Wijzen is men ook hier uitgegaan van de ge dachte, iets algemeen christelijks te moeten brengen in 'n buurt van de oude binnenstad, die zich doorgaans van de vrolijke kant laat kennen. Tot die verinniging zal ongetwij feld ook meewerken het bekende Kerstpanorama van de Nijrpeegse beeldhouwer Charles Hammes. Voor deze gelegenheid heeft de kunstenaar zijn fraaie collectie beeldjes uitge breid tot ongeveer 150 en deze op gesteld in de kelder van het Museum, zodanig, dat de bezoekeïs zich in de sfeer van Nazareth wanen en kun nen genieten van een diepte- en lichtwerking, die ontroert. Hier wordt niet slechts Christus' in de stal uit gebeeld. maar vooral gesymboliseerd de menselijke deugd tegenover de on deugd. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et EMIGRANTEN-PATER PIETER KOCKX IN AUSTRALIë OVERLEDEN. De Paters van het Allerheiligst Sa crament te Brakkenstein-Nijmegen ontvingen telegrafisch bericht, dat op 21 December 1953 te Melbourne is overleden pater Pieter Kockx S.S.S. sinds 1950 emigrantenpriester voor de Nederlanders in Australië. Hij werd geboren te Oudenbosch 9 Mei 1893, priester gewijd te Brussel 28 Fe bruari 1920 en vertrok in September 1950 naar Melbourne. Jarenlang was hij overste en novicenmeester te Ste vensbeek en te Baarlo (L.) en daar na overste te Lommei in België. Toen bleek dat de Sint Franciscuskerk te Melbourne, bediend door de Ameri kaanse Paters van het Allerheiligst Sacrament zeer druk bezocht werd door Nederlandse emigranten, bood pater Kockx zich spontaan aan om hun zielzorg te behartigen. Met het enthousiasme van een jonge man ver trok hij op 57-jarige leeftijd naar zijn „missie" en werkte er dag en nacht, vooral in biechtstoel en spreekkamer, voor zijn geliefde emigranten. Het was in 1950 nog pioniersarbeid, want in heel Australië waren toen slechts drie Nederlandse priesters. Pater Kockx spaarde zich niet en wist van geen rusten of zich ontzien, totdat hij deze zomer ten huize van een emigrant door een beroerte getroffen werd. Na aanvankelijk herstel stort te hij wederom in en nog onverwacht maakte de dood een einde aan dit ijverige priesterleven. Tijdens de oorlog verbleef hij wegens zijn werk voor onderduikers in de gevangenis te Maastricht en het concentratie kamp te Amersfoort. KRAAN NEERGESTORT. Een nieuwe kraan met een capaci teit van veertig ton, de sterkste, die op de werf WiltonFeijenoord te Schiedam zou verrijzen, is Donder dagochtend, tijdens haar plaatsing op de kade bij de machinefabriek, neer gestort en voor een groot deel ver nield. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De'drijvende bokken Condor en Ti tan hadden het gevaarte, dat uit ma chinehuis, vlucht en contragewicht bestond, opgenomen om het te plaat sen op het portaal, dat al aan de kant opgesteld was. Door tot nog toe on bekende oorzaak stortte plotseling het cylindervormige vijftien ton zware betonnen contragewicht naar bene den. Het kwam op een werkbootje terecht, waarop toevallig niemand aanwezig was. Gedeeltelijk door het dek gezakt, bleef het hangen. De ongeveer twintig meter lange stalen constructie van de vlucht kan telde voorover en viel uit de bokken op de kade, waar de voorzorg van af sluiting der wegen tijdens dit karwei thans stellig niet overbodig is ge weest. Het gevaarte werd ernstig verbogen, zodat verwacht wordt, dat het herstel geruime tijd in beslag zal nemen. Naar de Rijkspolitie te Heeren veen mededeelt, heeft de directeur van de coöp. zuivelfabriek Langweer, die zoals bekend Donderdagavond in Alkmaar is gearresteerd, bekend, zich aan fraude te hebben schuldig ge maakt. Het zou een vrij aanzienlijk bedrag betreffen. Op aanwijzingen van de verdachte is het belangrijkste gedeelte van de door hem meegenomen administratie ve bescheiden in het centrum van het land teruggevonden. Naar het ontbrekende deel wordt nog gezocht. Waaghals bracht station in opschudding Een 7-jarig jongetje, dat in zijn overmoed en klauterzucht van de luchtbrug over de spoorlijn te Hil versum bij het station op het dak van een spoorweghuisje wilde klim men, heeft Donderdagmiddag zich zelf en een aantal volwassenen toe schouwers benauwde ogenblikken bezorgd. De knaap zag tijdens de klimpar tij namelijk, dat de afstand tussen brug en dak veel te groot was en bleef derhalve aan de brug boven de spoorlijn hangen. Door de angst kreten van het jongetje en een aan tal gillende vrouwen werd een po litieman op het Stationsplein gealar meerd, die haastig de brug opklom en de knaap bij de armen greep, zo dat hij niet meer kon vallen. Met behulp van enkele omstanders slaag de hij er daarna in de jongen in vei ligheid te brengen. Bus met verlofgangers botste bij Creil ÉÉN DODE Donderdagmiddag is bij Creil in de Noordoostpolder een autobus, die een 30-tal arbeiders uit de noordelijke provincies met Kerstverlof naar huis bracht, ten gevolge van de gladheid van de weg geslipt. De bus kwam in een greppel terecht en sloeg over de kop. Een arbeider uit Groningen werd gedood. Twee andere werden licht gewond, maar konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis gaan. Bloed, benzine, champagne. Bloed, benzine en champagne be dekten de straat na een auto-ongeluk dat zich tegen het ingaan van Eerste Kerstdag heeft afgespeeld bij de kruising, van Apollolaan en Stadion- weg te Amsterdam. Zowel politie als voorbijgangers noemen het bloot toe val dat aan dit ongeval geen doden te wijten zijn. De uit Gelderland afkomstige be stuurder van een personenauto, rij dende op de Stationsweg in oostelij ke richting, weigerde voorrang te verlenen aan een Amsterdammer, die uit de Churchilllaan kwam en de Apollolaan wilde inrijden. Met een snelheid van vijftig tot zestig km. per uur reed de eerste op de tweede in en vervolgde zijn weg door het paaltje van een verkeersheuvel alvo rens drie maal over de kop te slaan en ondersteboven tot stilstand te ko men. De bestuurder kon later met een sleutelbeenfractuur uit het Wiï- helmina-gasthuis worden ontslagen. Intussen was de Amsterdamse be stuurder uit zijn wagen geslingerd en tien meter verder achterover op straat terechtgekomen. Hij is de eni ge van de zes bij de botsing gewon de inzittenden, die in het W.G. ter. verpleging is achtergebleven. Een 34-jarige vertegenwoordi ger, die daags voor Kerstmis in een stationcar met zijn twee kinderen uit Meppel vertrok, is dgar niet meer in teruggekeerd; men vreest een onge luk. Doordat een stukje sinaasappel verkeerd terecht kwam is een an derhalf jarig meisje uit Nijverdal op Tweede Kerstdag gestikt. Ernstig verminkt vond de po litie gistermorgen het stoffelijk over schot van een inwoner van Middel burg langs de weg, terwijl in de loop van de dag een vrachtrijder zich meldde met de verklaring, dat zijn koplamp door onbekende oorzaak tij dens een avondrit gebroken werd; de politie heeft de zaak in onderzoek. De 53-jarig.e Italiaanse zeeman L. Feriani uit Triest is op Tweede Kerstdag in Rotterdam bij het onver wachts oversteken door een tram ge grepen en gedood. Er is toestemming verkregen dat het inrichten van een noodkapel in de barakken van het voormalige D.U. W.-kamp A te Sevenum. Dit ten bate van de vele Peelwerkers en boeren, die zich in het nieuw gewonnen land hebben gevestigd. Aan vluchtelingen die in een kamp bij Triëst vertilijven is Don derdag een geschenkzending ge schonken door H.K.H. Prinses Wil- helmina uitgereik.t. Mr. H. M. L. H. Sark te Wasse naar, hoofdambtenaar van het Mi nisterie van O. K. en W., in diens functie van bestuurslid van het Lan delijk Sociaal Charitatief Centrum, is benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Silvester. Tweede Kerstdag is op 77-jari ge leeftijd overleden mevrouw C. van der Meer de WalcherenVer- brugghe. Zij was de echtgenote van de Ne derlandse letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8