Zwembad bij „Avifauna Gemeente-sportvelden zullen op Zondag gesloten worden Eerste deel van begrotingsdebat werd tamelijk vlot afgewerkt WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 -*e tCIUSE tVURANT rWKEUE B1.AD PAGINA 3 Gemeenteraad Alphen a.d. Rijn Christelijke, bibliotheek wordt opgericht De gemeenteraad van Alphen a. <L Rijn vergaderde gisteren. Wegens ziekte was weth. Deerenberg afwezig. De 32 punten lange agenda vergde 4 uur beraadslaging, inclusief een kor. te geheime zitting voor Avifauna. De heren Slootjes en Brouwer stemden tegen het voorstel voor het aankopen van kachels en stoelen voor het Dorpshuis te Aarlanderveen. Het voorstel tot subsidiëring in de kosten van wijkverpleging van het Groene Kruis, met intrekking van het jaarlijks subsidiebedrag ad 350, werd aanvaard onder beding, dat de subsidiëring van de kruisverenigin gen in haar geheel onder de loupe zal worden genomen. De heer Rogaar acht het behoud van de molen in de polder Vrouw geest 2000.-— waard, ook als er straks nog meerdere om subsidie vra gen. Er zijn er vier in deze gemeen te. De heer Honout wees erop, dat deze molen buiten functie is. De heer Slootjes achtte 1000.meer dan voldoende. Zowel de voorz., als weth. Dekker, verdedigden het voorstel in het kader van de historische schoon heid van de molen. Dit weinige moet behouden blijven. Monumentenzorg houdt toezicht. De heer Slootjes stem de tegen. Avifauna. Bij het voorstel inzake wijziging en aanvulling van de statuten voor de stichting Vopeloark „Avifauna" en van het besluit tot verhuring van het vogelpark aan genoemde stichting, voerden vele leden het woord. De voorz, antwoordde, dat vóór de ad viesraad wordt samen°esteld, eerst moet vaststaan, hoe Avifauna wordt geleid en geregeld. We moeten eerst weten, wat G.S. verder doen. Als de zaken rond zijn, kan men om geld aankloopen. De heer Slootjes was tegen wijzi ging art. 3, inhoudende vaststelling aantal bestuursleden op minstens 5 en hoogstens 7. Hierover kwamen vele tonden los. Over de nlannen tot bouwen van een zwembad in de nabijheid van Avifauna, heeft men lang gediscus sieerd. Dat er een zwembad moest ko men .daarover waren geen verschil len, maar vele leden wilden eerst de hieraan klevende principiële vraag stukken Oplossen, zoals gemengd zwemmen, zonnebaden, al of niet sluiten op Zondag enz. Vele leden vonden deze vragen vooral belang rijk, omdat de bouw van dit zwem bad genoemd werd als een aantrek kelijkheid voor Avifauna. Uiteindelijk besloot de raad )n principe tot de bouw, onder voor waarde, dat binnenkort de definitieve beslissing valt, n& gedachtenwisseling over de vorm etc. In het bestuur van de gemeentelij ke dienst voor sociale zaken werden herbenoemd de heren mr. A. J. Meijer en W. Geerlof. Tot leden van de culturele raad werden benoemd de raadsleden Geer lof, Ruijssenaars, Rogaar en Goed hart, de niet-raadsleden mevr. J. Kirchheiner-Galatius Jensen en de heren F. S. I. Knaapen, J, S. Deurloo en H. M. Dercksen. Bibliotheek. De heren H. v. d. Akker en Duin (P.v.d.A.) verzetten zich tegen de subsidiëring van de oprichting van een Chr. leeszaal en bibliotheek. Zij achtten een algemene instelling op dit terrein doelmatiger. Ook de heer v. d. Meent (V.V.D.) was dezelfde mening toegedaan. Spr. was ge schrokken van een jaarlijks terugke rende subsidie van ruim 7000. Velen zullen er toch geen gebruik van maken. De heer Kroon (C.H.) wee® erop, dat een alg. leeszaal een groot deel der bevolking evenmin zal bevredigen. Moeilijkheden zijn dus wederzijds. Spr. was blij, dat de Chr. groepering het initiatief neemt. Tegen stemden de heren v. d. Meent, Rogaar, Duin, v. d. Akker en Sloot- Jes. Op opmerkingen van de leden Ro gaar en v. d. Meent betreffende de aankoop van een perceel grond van de heer N. Samson, ten behoeve van de aanleg van een straat, antwoordde de voorz., dat bij voorkomende ge vallen voortaan getracht zal worden de moeilijkheden (verkoop 10 jaar geleden pl.m. ƒ8.—, terugkoop nu pl.m. 15.50) te ondervangen. Het college achtte deze prijs verantwoord. De heer v. d. Meent stelde voor het voorstel terug te nemen voor onbe paalde tijd. De voorz. bracht het in stemming (terugname) om zich in college nader te beraden. Voor stem den de heren Slootjes, Rogaar, Kroon, v. d. Meent en Nijman. De koop gaat dus door. Aan het einde van de vergadering hield de vooz. een Kerst- en Nieuw jaars-toespraak, waarin hij de leden en de pers en hun gezinnen, veel goeds toewenste. De nestor van de raad, de heer Ruijssenaars, beant woordde de toespraak. GEMEENTERAAD LEIDERDORP Ruim twee uur lang heeft de raad schillende kerkgenootschappen te- van Leiderdorp o.l.v. burg. v. Diepin- genwoordig een heel andere richting gen gisteravond gediscussieerd over uitgaan, wat dit betreft, de kwestie of er op Zondag sportDe stemming gaf de volgende ult- beoefend mag worden, en dan niet in slag: Voor stemden Boon (PvdA), wedstrijdverband. Ondanks een I Schoppen (Gem. Belang), Kuilen- knappe verdediging van het voorstel, berg en Broxterman (KVP). Tegen: Snel Los, Moraal en v. d. Stoel, allen (A.R); de Graaf en v. Winkel beiden (C.H.); Nievaart (PvdA). door de voorz. die met weth. Boon de meerderheid vormde in het colle ge van B. en W. bleven de tegen standers hardnekkig vasthouden aan het feit, dat naar hun mening de Zondagsrust door dit voorstel ern stig in gevaar kwam. De heer Los (A.R) was ten zeerste tegen het voorstel en vond, dat de overheid niet mag animeren en sti muleren door de gemeente-sportvel den open te stellen. Door lid van de Reinigingsrechten. Het ingekomen schrijven van Ged. Staten inzake de reinigingsrechten ondervond bezwaren van de heer Schoppen, die deze rechten onsym pathiek vond en voorstelde van de verhoogde uitkering af te zien, om dat er maar weinig voordeel aan bestaande verenigingen te worden, verbonden was en men dan van het is ieder in de gelegenheid om van heffen van reinigingsrechten af was. deze velden te profiteren. Niet de bedoeling. De heer Schoppen (Gem.belang) vond, dat het voorstel niet vergenoeg gaat en ook in wedstrijdverband gespeeld moet kunnen worden; eerst dan komt het tegemoet aan de wen sen van de KVP-fractie. Nu komt het tengoede aan verenigingen, die er niet om gevraagd hebben. Hij over woog een amendement in te dienen, maar wilde eerst de besprekingen afwachten. De heer Broxterman (KVP), die destijds de opening van de sportvel den bepleit heeft, merkte op, dat het ingewonen advies van de verenigin gen, waarvan alleen de tennisver eniging belangstelling bleek te heb ben, ongetwijfeld van invloed is ge weest op het uitgebrachte voorstel en spr. betwijfelde of deze vereni gingen wel de meest belanghebben den zijn. Hij vermoedde, dat een ev. opinie-onderzoek de bedoeling. In de voorbeschouwing bij de begroting van 1953 is gezegd, dat de bevolking van Leiderdorp een meer- stedelijk karakter heeft gekre gen en bijgevolg hogere eisen stelt. Dit geldt in bijzondere mate ten op zichte van de sport. De heer Brox terman vroeg zich af, wat de bevol king heeft aan de sportvelden als een groot gedeelte er geen gebruik van kan maken. Zijn deze sportvel den voor ledereen, of voor een be paalde groep? OUD-ADE Jaarvergadering K.V.P. In ver band met de candidaatstelling voor de Provinciale Staten, aldus de voor zitter, moest voor 24 Dec. met be kwame spoed nog een ledenverga dering belegd worden. Van veel be lang werd deze vergadering, omdat in verband met het onlangs versche nen sociaal economisch rapport over de gemeente Alkemade, speciaal de toekomst van Oud-Ade eens onder de loupe genomen werd. Immers Oud-Ade ligt in het recreatiegebied van Zuid-Holland, ondanks z'n zon nige weiden en heerlijke vergezich ten kampt dit dorpje met een ont zettend tekort aan leefruimte, aan toekomst mogelijkheden voor de jon ge mensen. De dappersten losen het probleem zelf op en scheppen zich een bestaan in andere werelddelen. Biedt deze ligging in het recreatiege bied van Zuid-Holand nieuwe mo gelijkheden of zullen verschillende bewoners zich dringend nodige cul tuurgronden zien ontgaan? De beant woording van deze vraag werd zo be langrijk geacht, dat talrijke gemeen teraadsleden van Alkemade, alsme de vele. bestuursleden van naburige K.V.P.-afdelingen en een ongewoon aantal leden aanwezig was. In hun verzuchtingen zijn zij niet bedrogen geworden. Onder de grootst mogelijke aan dacht behandelde de heer M. P. A. Meissen, burgemeester van Waterin gen en lid van het Provinciaal be stuur, uitvoerig de toekomstige ont wikkeling van het recreatiegebied van Zuid-Holland en van Alkemade, waarbij de bewoners van Oud-Ade het vole pond kregen. Nooit hadden zij kunnen denken, dat hun eenvou dige dorpje in Den Haag zoveel be langstelling had. Die belangstelling werd zeer gewaardeerd al zal het nog wel even duren voor dit alles gerea liseerd is, als het ooit werkelijkheid wordt, want dan zal er nog wel eens van gedachten gewisseld moeten wor den. In ieder geval bereikte de spre ker dat de bewoners van Oud-Ade open oog zullen hebben voor de toe komst en daarmee voor de politiek. 'n Aantal stellers van practische vra gen werden tot volle tevredenheid beantwoord. Na veel dankwoorden en een gezellige pauze, met volop stof tot praten, werd het huishoude lijke gedeelte van de vergadering voortgezet. Veel lof oogstte penning meester en secretaris en de diverse afgevaardigen naar partijcongres en kringvergadering. Als candidaten voor de aanstaande Provinciale Sta- ten-verkiezingen werden gesteld de heren M. P. v. d. Weijden, Nieuw koop; A. Heerkens, Gouda; A. C. Deerenberg, Schoonhoven; J. H. Pon- sioen, Oud-Ade; Th. Verhoef, Alphen a. d. Rijn; W. J. C. Versteege, de Kaag en W. Hoonhout te Gouda. Bij de rondvraag kwamen nog en kele suggesties naar voren over ver sterking en uitbreiding van het ge legde contact tussen afdelingsbestu ren en kath. raadsfractie. Zelfs werd een politiek forum van gemeente-de taak van de ouders en de kerken raadsleden in het vooruitzicht ge- is de jeugd op te voeden, maar dat Zo eenvoudig was dit ook weer niet. Hoewel er meerderen tegen het voor stel waren, werd dit toch in princi pe aanvaard. Na moeilijke onderhandelingen is eindelijk overeenstemming bereikt met de Diaconie van de Herv. Ge meente te Leiden omtrent afstaan van grond van Voordorp ten behoe ve van de verbetering van de Van der Valk-Boumanweg. Met de voor waarden ging de raad accoord. Ten behoeve van de padvinders- groepen in Leiderdorp zal een stuk je grond ter beschikking gesteld worden achter de Dr. v. Rhijnstraat met vergunning daar een semi-per- manent gebouwtje te stichten. Dit geschiedt tegen betaling van 2.50 per jaar als erkenning van het eigen domsrecht. De Pachtkamer bij het Kantonge recht te Leiden heeft uitgesproken de ontbinding van de pachtovereen komsten gesloten tussen de gebr. K. en J. v. Winkel met de heer P. Boot de Rhynenburcherlaan. Wijziging Legesverordening. Geboren: Jacobus zn van Cok, Boudewyn en Janna Brabel Dors man; Pieter zn van Cornells Bij de Vaat en Maria Johanna Slootweg. Getrouwd: Jan van der Laan 30 jr en Adriana Johanna Raaphorst 28 jr; i Cornells Harkes 25 jr en Maria van den Bosch 24 Jr Antonius Cornells Colpaart 56 jr en Cornelia Kleer 48 j. Kasper Van Vegten 21 jr en Ange- niesje Hoogeveen 17 jr. Overleden: Helena van Of wegen 85 jr, wed. van Arie Francken; Mars je Margaretha de Wit, 3 jr; Frederik Geskus, 59 jr echtg. van Heiltje Cor nelia Johanna Hoenson. NIEUWKOOP Vergadering K.VJP. De KVP, afd. Nieuwkoop, kwam gisteravond bijeen in het parochiehuis. De voorzitter, de heer H. Mark man, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de gebeurtenissen in en rond de pl. afd. van de KVP. Voorts verklaarde de voorzitter, dat deze vergadering tevens werd gebe zigd als jaarvergadering, aangezien de kas van de afdeling het niet toe laat, dat er over een paar weken weer wordt vergaderd. De heer A. Hoogerwerf bracht hierna als penningmeester verslag uit over het jaar 1953. De inkomsten be droegen 347,95 en de uitgaven 346,95, alzo een batig saldo van 1. De financiële oommissie voor 1954 zal bestaan uit de heren A. G. Woer- de en C. C. van Koert. Uit het jaarverslag van secretaris Hilhorst bleek, dat een groot aantal personen hun lidmaatschap van de KVP hadden opgezegd. Naar aanlei ding daarvan riep de voorzitter allen op propagandist te zijn voor de partij en leden aan te werven, om op die manier sterft te blijven. De secretaris en de penningmees ter werden beiden hartelijk bedankt voor het vele goede werk, verricht in het afgelopen jaar. Voor de verkiezing van de Prov. Staten werden de volgende candida ten naar voren gebracht: M. P. van der Weyden en H. Markman, alhier; C. A. Deerenberg en jhr. mr. dr. A. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Bij de rondvraag kwam het tot een aangename en vruchtbare gedachten- wisseling. Ijsvermaak Zuidelnde In café Kelder vergaderde de Usclub „Zuid einde". Na de opening las de secretaris de notulen voor en gaf de penningmees ter, de heer W. Korver verslag van het financiële verloop van de club. Het kassaldo bedraagt 543,41. In Februari van dit jaar was er uit de kas van de club een aanmerkelijk meente. bedrag geschonken aan het Rampen fonds. Hierover was men het niet eens. Naar aanleiding van deze moei lijkheden stelde de voorzitter voor om over een en ander nog eens een bestuursvergadering te houden en daarna weer een ledenvergadering te beleggen, teneinde tot een oplos sing te komen. De kascontrole-commissie zal wor den gevormd door de heren Th. v. d. Weyden, Jzn., C. Eys en W. Kranen burg; reserve is P. H. N. de Bruin. De aftredende bestuursleden G. Verlooy, G. v. d. Weyden en J. Kra- neburg werden allen bij stemming herkozen. Hierna volgde een gratis verloting, waarbij diverse dozen sigaren en si garetten als prijzen golden. Bij de rondvraag werd er op aan gedrongen om bij een eventuele „winter" het eerst voor kinderen een ij sfeest te organiseren. NOORDEN Grote Bazar: De RKSV „NSV" organiseert in samenwerking met de Rij vereniging „St. Martinus" te Noorden op 2e en derde Kerstdag in niet geheel in overeenstemming was met de werkelijkheid Spr. verzocht hierop een antwoord van de Kath. raadsleden. Do begroting geeft een treurig beeld. Naar de mening van de spre ker stond men er in 1953 beter voor dan nu met de begroting 1954. Deze Wantoestand is ontstaan door de uitermate slechte financiële verhou ding tussen Rijk en gemeente. Volks huisvesting en onderwijs vragen steeds meer kosten. Wat de brand weer betreft kon spr. zich thans ver enigen met de aanschaffing van een tank op de brandweerauto. Met het invoeren van een reinigingsbelasting en de verhoging van de watertarie ven kon 'spr. zich wel verenigen. De heer Van Breda had verder nog het zo hoog nodige gymnastieklokaal, de rioolwaterzuiveringsinstallatie en rio leringssysteem bij zijn wensen, ter wijl ook het snelverkeer niet aan zijn beschouwing ontkwam. Spr. vroeg of er geen mogelijkheid bestond bij de hogere instanties aan te dringen op matiging van de snelheid in de gemeentekommen. In tegenstelling met het sombere geluid van de heer v. Breda liet de de zaal van de wed. A. Kuyf een I voorz., van de Kath. fractie een op- grote bazar met attracties en grote timistischer geluid horen over de prijzen. Een ham van 10 pond enz. begroting. I Do heer J. Kortekaas moest con- WOUBRUGGE stnteren dat Sassenhcim een welva- Brandweer cursus. Vrijdagavond Lende,* «em.efnte d°<* dat de hrandweerlieden van kwamen de brandweerlieden van Woubrugge en Hoogmade voor het laatst bijeen op een cursusavond, welke opleidt voor brandwacht 2e klasse. bevolking in staat behoorlijke belas ting te betalen, waardoor de begro ting sluitend zou zijn indien niet de „T reeds eerder genoemde verhouding Na het beeindigen van de les, gaf i tot gemeent? bestond, instructeur J. Klaassen uit Leiden n Het college van B. en W. dient ter- kort overzicht van deze cursus. Rij I dege rekening te houden met het memoreerde dat deze cursus of 20 i feit, dat Sassenhcim zich op een zeer Januari 1953 begonnen was en ge-1 snelle wijze gaat uitbreiden. Aan de durende de zomermaanden is onder-grote bedrijven dient de mogolijk- brolcen. Was het aanvankelijk de j heid tot expansie te worden gogc- bedoeling, dat bij toerbeurt cursus zou worden gegeven in Woubrugge en Hoogmade, tengevolge van het ont breken van een geschikte gelegenheid in Woubrugge, moest op de duur in Hoogmade de les worden gegeven. Spr. dankte de leden voor hun in teresse voor deze cursus en wenste hen een goed succes toe op het ko mend examen. Hierna nam brand weercomman- vcn. Verder moet het gevoerde be leid op het gebied van industrialisa tie» met kracht worden voortgezet. In tegenstelling tot de heer Van Breda was spr. van mening, dat het van veel groter belang is te weten hoe veel mensen in slechte woningen zijn gehuisvest. Een goede welvaart draait steeds op goede woningen. Hierna antwoordt de heer Kortekaas de vraag van do heer v Breda over dant Wittebol het woord en dankte i de circulaire van de K.V.P. Spreker de instructeur mede namens de cur-betreurde, dat de inhoud aanleiding sisten voor de prettige wijze, waarop I jf* een [misverstand was geweest, hij de stof de cursisten heeft böge- jjgj J,® J?menwT bracht. Als blijk van waardering overhan digde hij de instructeur «en prachti ge snoekhengel. Mede bracht de brandweercom mandant dank aan het hoofd Zelf- nescherming, die deze avond bijwoon de ais vertegenwoordiger van de ge- GEMEENTERAAD SASSENHEIM Leiderdorp een _T andere verhouding te zien zou ge-1 V. Vlamovensteenfabriek v/h ven. Een voorstel als dit is niet deSplinter. Later zou de Pacht kamer het bedrag bepalen, dat de ge meente als schadevergoeding aan de gebr. v. Winkel zou hebben te beta len. Door de gebr. v. Winkel ls daar toe een eis tot schadevergoeding bij de Pachtkamer ingediend. Nadat de gemeente de schade door een des kundige had laten taxeren, is over leg gepleegd om vóór de uitspraak van de Pachtkamer tot een minne lijke schikking te komen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat B. en W. de raad voorstellen het aanhangig zijn- De heer Nievaart (PvdA) liet een de ?.edi"g door een dading tussen ander geluid horen. De voetbalsport vond hij geen Zondagsprot. De heer Stoel (AR) heeft geen be zwaar tegen sport op particuliere terreinen, maar wel tegen de open stelling van de gemeentevelden. De mening van anderen. Nadat nog enkele tegenstanders zich hebben laten horen beantwoord de de voorz. de sprekers. „Indien", zo zeide hij, „men er per soonlijk niet voor is, heeft men dan het recht dit ook anderen te belet ten". De tijden zijn veranderd en men moet aan de jeugd denken. Wat vroeger niet mocht is thans in vele gevallen geoorloofd. Dat zij er gees telijk schade van ondervinden ge loofde spr. niet. Eerder is dit het ge val, als zij in Leiden langs de stra ten slenteren, zoals hij zelf heeft ge constateerd. Ook Chr. instellingen beoefenen de sport op Zondag als verpozing. Uit het ingewonnen ad vies bleek, dat er geen behoefte was om op Zondag wedstrijden te spelen. Hoewel persoonlijk voorstander van Zaterdagmiddag-voetbal is spr. voor openstelling op Zondag. Men moet, zo besloot hij, ondanks eigen over tuiging, rekening houden met een anders opinie en vond dat dit voor- partyen te eindigen, waarbij de ge meente zich verbindt een schade vergoeding van 10.000,— te beta len, wegens opheffing van het tuin- dersbedrijf van gebr. v. Winkel op de gronden van de ontbonden pacht overeenkomst. Aldus besloten. Het volgend punt behelst de aan koop van een perceel grond van de heer P. Overdevest, dat is gelegen in de Kalkpolder. Het verheugde B. en W. reeds zo spoedig In de gele genheid te zijn de raad opnieuw een voorstel van grondaankoop te kun nen doen dat bestemd is voor com plex V van het in herziening zijnde uitbreidingsplan. Het betreft een perceel tuingrond en water, groot 2.13.20 H.A. en kan worden aange kocht voor 20.000. Een deel van de ze tuingrond is tot 1 December ver pacht. Het restant zijnde 1.42.06 H.A. is gepacht door een C. J. Overdevest die echter met ingang van 1 Juni 1954 van deze pacht afziet. De volks tuinders, die een gedeelte van dit laatste stuk in huur hebben, zal met Ingang van 31 December 1953 de huur worden opgezegd, zodat de ge meente 1.42.06 H.A., vrij van huur kan aanvaarden. Ook hieraan kon de raad zijn goedkeuring hechten. HAZERSWOUDE stel geen gevaar inhield voor de Zon dagsrust Nogmaals komen voor- en! Gemeenteraad. De raad komt tegenstanders hun argumenten naar bijeen Dinsdag 29 Dec. te 7.30 uur. voren brengen. De heer Broxterman Op de agenda staat o.m.: Subsidie wees op de onmogelijkheid van hett.b.v. de bijzondere kleuterscholen; oprichten van een handbal- en korf- voorstel tot verbetering van de balver., omdat er geen speelgelegen-Dorpsstraat in het Oost- en Westein- heid is voor de Zondag. De heer Schoppen zag in verband met de gehouden besprekingen af van het indienen van zijn amendement en aan de heer v. d. Stoel antwoordde de voorz. tenslotte, dat het inderdaad kosten worden geraamd 55.000,het verlenen van een sub sidie aan de RJC. Toneelvereniging „Onder Ons" te Hazerswoude Groenendijk; verkoop van 500 M2 grond aan de RijndijkRhynenbur cherlaan aan het R.K. Kerkbestuur in 't Zwaantje; het geven van een Gisteravond om acht uur opende de voorzitter, jhr. Sandberg v. Boe lens de openbare raadsvergadering te Sassenheim, waarop de be-grotlng 1954 zou worden behandeld. De he ren M. Malmberg en J Heemskerk waren afwezig. Allereerst herdacht de voorz. wij len de heer W. Krom, die over het tijdvak 1923—27 lid van de raad was en voorts nog verschillende andere functies heeft bekleed. Vanaf 1950 tot aan zijn overlijden was de heer Krom nog voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur. Do punten die de agenda vermeld de werden allen in een vlot tempo doorgenomen. Door het overlijden van de heer W. Krom is een vacature ontstaan in het Burgerlijk Armbe stuur, terwijl de heer E. Dijkstra af tredend was. Laatstgenoemde was echter weer herkiesbaar. In de vaca ture werd gekozen de heer L. A. Ter Meer; de heer Dijkstra werd herko zen. Een discussie ontstond over de be zoldiging van een ambtenaar. Deze bezoldiging zou met terugwerkende kracht tot 1947 verhoogd moeten worden. De raadsleden konden zich met een en ander niet verenigen, vooral niet met de mening van de hogere instanties. Tenslotte werd voorgesteld aan deze ambtenaar een bepaald bedrag Ineens te verstrek ken, zodat hiermede een en ander zou zijn opgelost. Vooropgesteld na tuurlijk dat men zich in Den Haag met dit voorstel kan verenigen Onderwijs In het subsidievoorwaarden-besluit kleuteronderwijs is een wijziging gekomen. Werd tot op heden een vergoeding per leerling verstrekt van 18,met Ingang van 1 Januari 1954 is dit gebracht op 25. Tot nu toe was de vergoeding voor byz. scholen per leerling vastgesteld voor gewoon L. O. op 28, ULO f 40 en VGLO 33. Deze bedragen komen per 1 Januari te vervallen; in de plaats komt L.O. 32.50, ULO 46.80, VGLO 38.50. Weliswaar wordt de aftrek per leerling voor in bruikleen afgestane schoolgebouwen gebracht van 2 op ƒ3, maar toch ia het een zeer welkome verhoging. Door de besturen van de bijzon dere scholen was aan de raad ver zocht een voorschot beschikbaar te stellen op vorengenoemde vergoe ding per leerling, terwyl tevens verzocht was een voorschot te mo gen ontvangen op de vergoeding van het vakonderwijs. Deze verzoeken werden ingewilligd. De Bank voor Ned. Gemeenten is t 1954 een beschikbaar stellen. B. en W. verzochten de raad deze aanbieding te accepteren, waar aan werd voldaan. In aansluiting hierop moest wor den vastgesteld net maximum bedrag der vlottende schulden over 1954. Voor 19)53 was dit maximum vastge steld op 500.000. B. en W. achten en stelde voor dienovereenkomstig te besluiten De raad kon zich ook hier mee verenigen. Aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg zal een subsidie worden ver leend van 50,per jaar per leer ling uit deze gemeente. Het betreft hier een tweetal leerlingen. Vervolgens werd even van de agenda afgeweken door het inlassen van een tweetal punten. Het eerste was een verzoek van B. en W. een voorschotregeling voor uitbetaling van de gemeentewerklieden te tref fen in afwachting van de definitieve regeling. Hiertoe werd machtiging gegeven Het tweede voorstel betrof een machtiging tot aangaan van een geldlening ad 85000,— met de Bank voor Nederl. Gemeenten. Deze geldlening zal dan aangewend wor den voor een hypotheek op een in deze gemeente te stichten industrie. Op het voor deze industrie benodig de bedrijfspand ad f 110.000 zal dus een hypotheek worden gegeven van 85.000. Een viertal personen die op ar beidscontract bij de gemeente werk zaam zijn werden in vaste dienst aangesteld. Woonkwesties Een perceeltje grond van de voor malige tuin „Zonnehof' werd we derom onder de zelfde voorwaarden aan de huidige belanghebbende ver pacht. Een tweetal verzoeken om mede werking bij het verbeteren van een woning werden ingewilligd. Zoals reeds eerder is vermeld dienen een aantal woningen onbewoonbaar te worden verklaard De toestand van deze woningen is thans dusdanig, dat het hoog tijd wordt, dat de be woners elders worden gehuisvest. Het advies van de Inspecteur Weder opbouw werd door de raad aangeno men, zodat een 26-tal woningen on bewoonbaar zullen worden ver klaard. Dit brengt echter weer an dere zorgen met zich mee, want de betrokkenen zullen niet zo een-twee drie een andere woning toegewezen kunnen krijgen. De subsidie voor het Burg. Armbe stuur werd conform het voorstel verhoogd, Daarna kwam de begroting 1954 voor de gemeente en de bedrijven aan de orde. De voorz. stelde voor op deze ver gadering de algemene beschouwin gen te houden terwyl in de verga dering van 23 December het ant woord van B. en W. en verdere ver handeling zal plaats hebben Voor de algemene beschouwingen, hadden zich 6 raadsleden gemeld. Algemene beschouwingen De heer K. W. van Breda sprak Overige sprekeT» De heer Beye verzocht om verbe tering van de bestaande closets In verschillende woningen aan de Zand- sloot en de zijstraten. Zouden hier geen normale waterclosets kunnen worden geplaatst? Ook de heer B. had het over het gymnastieklokaal en verzocht in verband hiermede be antwoording van een aantal vragen over het K.S.A.-gebouw hetwelk thans als gymnastieklokaal wordt gebruikt Ook het badhuis waarover vroeger het een en ander is gezegd staat nog steeds op het program van de heer Beye. Naar zy'n mening mocht men een nadelig saldo op de begroting niet verhalen op de volks gezondheid. De heer Schrama van de K.V.P. kwam hierna aan het woord. Ook deze spreker sprak over de geweldi- go uitbreiding van de gemeente, een uitbreiding zoals deze in de geschie denis van Sassenheim niet voorkomt. In dit verband drong spr. aan op een goede en verantwoorde grondpoli- tiek. Is het grondbezit in overeen stemming met de snelle ontwikke ling Ook deze spreker sprak op zeer duidelijke wijze over de verhouding van Rijk tot gemeente. Komende op de volkshuisvesting drong spreker aan om bij het eerste plan tot uitbreiding rekening te hou den met grote gezinswoningen ter wijl tevens alles ln het werk moet worden gesteld bestaande woningen te verbeteren. Spreker deed verder de suggestie een enquette onder de bevolking te houden inzake het Bad huis. De heer Wessellng sprak alleen over het toenemende verkeer onder huidige situatie in de kom van de gemeente. De vele borden in de Hoofdstraat hebben nadelige gevol gen voor de middenstand. Tot slot sprak de heer v .d. Nou- land over de volksgezondheid. Spr. stelde voor de mogelijkheid na te gaan in de woningen waar een dou checel aanwezig is een geyser te plaatsen. Een en ander onder be paalde voorwaarden. Hedenavond om 20 uur wordt de behandeling van de begroting voort gezet. NOORD WIJKERHOUT KVP. In een slecht bezochte le denvergadering heeft de KVP giste ren in café „De Zwaan" candidaten gesteld voor de a.s. verkiezing voor de provinciale staten. In een I^ortc inleiding zette de voorz. de betekenis van de komende verkiezingen uit een. De candidaten S. Menken, Lei den, C. P. Vergouwen, Voorhout en A. C. Deerenberg te Schoonhoven, vonden algemene instemming. Jhr. Van Nispen tot Pannerden, Hiltcgom ontmoette enige bezwaren, omdat hij de vorige keer niet geheel reglemen tair gekozen zou zijn. Men wilde dit echter de gekozene van de andere kant niet te zwaar aanrekenen. Er waren ook leden die handhaving van de heer Van Nispen van groot be lang achten. De candidatuur van de heer J. van Leeuwen, Noordwijk, ontmoette bezwaren. De heer J. F. v. d. Ploeg, Zoeterwoude, werd alge meen geschikt geacht. De 6e candi- daat gaf veel aanleiding tot discussie. De candidaat van de agrariërs, de heer M. P. v. d. Weijden, werd aan bevolen. Na lange discussies werd ten slotte als 6e candidaat gesteld de heer Pe Hosson, voorz. van de Diocesane Middenstandsvereniging. De afdeling komt dus met de volgende candida- i ten naar het Kringbestuur: S. Men- namens de Prot. fractie. Allereerst j ken, Lelden, Jhr. v. Nispen tot Pan ging spr. terug naar de afgelopen nerden, Hillegom, J. F. v. d. Ploeg, verkiezingen. Hy doelde hierbij voor- Zoeterwoude, A. C. Deerenberg, op een door de K.V.P. uitgegeven Schoonhoven, C. P. Vergouwen, men niet moet vergeten, dat de ver- naam aan de nieuwe straten naast dit bedrag ook voor 1954 voldoende 1 circulaire, die volgenj zijn mening Voorhout en De Hosson, Leiden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7