Nieuwjaars-Advertentiën Min. van Financiën gaf hand leiding uit voor werkgevers Rampenfonds legt rekening en verantwoording af Het aanrecht als rechtbank „Nonchalante Oegstge enaar' maakte van kapper een dief Echtpaar gaf het cadeau Uitbreiding van de bollencultuur werd bepleit door F. Boot TARIEVEN t 1 tot 15 m.m. fl.50 elke m.m. meer f 0.12 WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 BE LEIDDE CQURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 LOONBELASTING, ENZ. Het Ministerie van Financiën heeft een overzichtelijk samengestelde handleiding uitgegeven voor loonbe lasting, sociale verzekeringen en ver eveningsheffing, bestemd voor de werkgevers. Uit deze publicatie blijkt o.a., dat vanaf 1 Jan. a.s. ook het werkgeversaandeel in de premie in gevolge het Ziekenfondsenbesluit als betaalbaar loon voor de loonbelasting aangemerkt moet worden. Hiervoor zijn speciale coördinatietabellen, zo dat dit deel niet afzonderlijk bij het loon opgeteld behoeft te worden voor de berekening van de belasting. Ook de aftrek van het werknemersaan deel in de premiën Ziektewet en Werkloosheidswet zijn in deze ta bellen verwerkt. De coördinatietabel - gedrukt op wit papier ter onderscheiding van de op geel papier gedrukte gewone tabel moet toegepast worden: 1. ten aanzien van werknemers, wier loon niet meer dan 5300.per jaar bedraagt, indien zij over hun loon premiën ingevolge de sociale verzekeringen verschuldigd zijn en, voor zover zijn onder groep III van de belastingtabellen vallen, tevens aanspraak kunnen maken op kinder- b^clag ingevolge de Kinderbijslag wet; 2. ten aanzien van werknemers, wier loon meer dan 5300.doch niet meer dan ƒ6000.-- per jaar be draagt, indien deze werknemer pre mie ingevolge de Werkloosheidswet betalen en, voor zover zij in groep III van de belastingtabel vallen, tevens aanspraak kunnen maken op kinder bijslag ingevolge de Kinderbijslag wet", 3. ten aanzien van werknemers, wier loon meer dan 6000.per jaar bedraagt, indien zii aansoraak kun nen maken op kinderbeslag. Met nadruk wordt er op gewezen, dat in deze gevallen het werkgevers aandeel in de ziekenfondspremie en de aanspraak op kinderbijslag niet bij het loon moeten worden geteld en dgt het werknemersaandeel in de premiën niet moet worden afgetrok ken, aangezien daarmede reeds_ reke ning is gehouden in de belastingbe dragen van de coördinatietabel. Eveneens moet de coördinatietabel toegepast worden voor werknemers, die geen premie Ziektewet betalen,' enkel en alleen omdat de werkgever ten aanzien van de Ziektewet is toe gelaten tot het dragen van eigeh risico. Voor werkgevers, die het aandeel van hun werknemers in de premiën ingevolPe de Ziektewet of de Werk loosheidswet voor hun rekening ne men voor de premie Ziekenfonds- besluit is dit wettelijk verboden geldt de bepaling, dat ook zij de coördinatietabel moeten toepassen, waarbij het loon echter eerst moet worden verhoogd met de waarde van het werknemersaandeel in die pre miën. Als voorbeeld vermelden wij: Loon ƒ72 per week. de werkgever neemt voor zijn rekening het werknemers aandeel premie Ziektewet 1% en Werkloosheidswet (stel 3%), dan be- draat het voordeel van de werknemer 4 X 72 ƒ3. Voor de premie- f>6 heffing ingevolge de Sociale Verze- zekeringswetten en voor de Vereve ningsheffing en ook voor de Loonbe lastingtabel. als de coördinatietabel van toepassing is, bedraagt het loon dan 72 3 75 Verdpr zal met ingang van 1 Ja nuari 1954 een andere regeling ten aanzien van fooien van kracht wor den. Fooien, die rechtstreeks van der- - den worden ontvangen, behoren in beginsel tot het loon, dus niet alleen de fooien, die via de medewerking van de werkgever worden uitbetaald of verdeeld. De rechtstreeks ontvan gen fooien zullen moeten werden ge schat voor de Loonbelasting, de pre mieheffing ingevolge de Sociale Ver zekeringswetten en de Verevenings heffing. Deze fooien dienen te worden geschat overeenkomstig de regeling, die ter zake door de Sociale Verze keringsraad zijn vastgesteld. Om trent deze regeling zullen de Be drijfsverenigingen de betrokken werkgevers nader berichten. Verder vernemen wij uit de hand leiding dat, indien men voor de uit voering van de Ongevallenwet of van de Land- en Tuinbouwongevallenwet by de Rijksverzekeringsbank is aan gesloten, men binnen 10 dagen na afloop van ieder kalenderkwartaal op de over het afgelopen kwartaal ver schuldigde premie een vooruitbeta ling moet doen aan de Raad van Ar beid. Indien de Inspecteur der Belastin gen bepaald heeft, dat de Loonbe lasting maandelijks afgedragen moet worden, dienen ook de vooruitbeta lingen voor deze Ongevallenwet maandelijks te geschieden. JONGETJE VIEL ONDER WAGEN EN WERD GEDOOD Voor een inrit van een terrein van de Nederlandse Spoorwegen aan de Tweede Da-alsedijk te Utrecht had Maandag omstreeks het middaguur een ongeval plaats, waardoor een 4- jarig kind het leven verloor. Een aantal werklieden had een aanhangwagen losgemaakt van een trekker. Men duwde deze wagen in de richting van de inrit. De voorwie len hadden echter nog niet het hek van de ingang gepasseerd, toen het 4-jarig jongetje Johan K. B., wonen de aan de Amsterdamse straatweg, dat met de werklieden was meege lopen, kwam te vallen juist voor een achterwiel. Het kind werd overreden en aan hoofd en borst zo ernstig ge wond, dat het onmiddellijk overleed. AMSTERDAM EET 2e KERSTDAG OUD BROOD. De Contact-commissie der Samen werkende Bakkerspatroons-organisa ties en Coöperatieve Bakkerijen te Amsterdam deelt mede, dat door hen aan de bakkers is geadviseerd ook op Tweede Kerstdag geen brood te bakken. „Dank u", zegt het oranje titel blad van een brochure van het Na tionale Rampenfonds, die dezer dagen het licht zal zien. Prins Bernhard, die tot dit boekje een voorwoord schreef, zegt hierin o.m., dat de inhoud van het geschrift getuigt van de geest kracht en naastenliefde van ons volk. De brochure wil een beschrijving geven van de spontaneïteit en mild dadigheid, die werden betoond en de inspanning, welke velen in den lande en ook van buiten onze gren zen zich hebben willen getroosten om de vele en velerlei noden in de rampgebieden te helpen lenigen. Het Nationale Rampenfonds heeft aan giften totaal 133.518.775,gul den ontvangen, waarvan uit Neder land 12.965.12,— van particulieren, ƒ28.159.494,— van bedrijven en be- drijfspersoneel, 6.861.327,van ver enigingen, stichtingen enz., 9.640.916 van overheid en overheidspersoneel, 27.646.537,— uit collecten, ƒ533.960 van scholen, 2.021.917,door be middeling van persorganen ƒ35.410, van veilingen, 5.504.776,van Doeve-kaarten, 10.254,.van de Ned. Antillen, 633.685 van Suri name en -335.984 van Nieuw-Guinea. Uit het buitenland. Daarnaast ontving het Rampen fonds uit het buitenland in geld ƒ39.158.025,— uit meer dan dertig landen, Dit bedrag behelst uitslui tend die giften, die via de regering Of het Roode Kruis aan het fonds ten goede zijn gekomen en niet die, welke aan andere binnenlandse orga nisaties voor de getroffenen zijn ge zonden. Voor de kosten van de directe 40.000,uitgegeven. Het is nog niet bij benadering te zegen, tot welke hoogte dit bedrag zal oplopen. Hierop aansluitend zullen, boven de rijksuitkeringen, in bepaalde ge vallen aanvullende uitkeringen wor den gedaan aan hen, die geheel of gedeeltelijk aangewezen waren uit inkomsten uit een direct of indirect door de watersnood getroffen eigen bedrijf. Voor deze uitgaven is voor het eerste jaar een bedrag van ƒ1.9 millioen geraamd. Niet kan worden fezegd of op dit punt nog op ver- ere uitkeringen kan worden gere kend. De hier opgenomen gegevens en nog vele anderen komen voor in de bovenvermelde brochure „Dank U", waarin het Nationale Rampenfonds rekening en verantwoording geeft. Men is van mening, dat de kosten van deze brochure niet op het fonds mogen drukken en daarom wordt er 17 cent per stuk berekend. Van mor gen af is dé brochure verkrijgbaar bij alle postkantoren, boekhandels en kiosken. Zitting in de keuken Op 6 Januari zal de rechtbank, on der presidium van mr. H. J. Hüt- schler, zitting houden in de keuken van een huis te Weesperkarspel. Zij zal dit doen om zich op de hoogte te stellen van de situatie ter plaatse in de zaak van de 37-jarige huisvrouw E. J. v. H.S. uit Wees perkarspel, die in Juli 1953 in haar keuken haar 63-jarige buurman, de veehandelaar G. v. d. R. doodde, door hem met het rooster van het petro leumstel op het hoofd te slaan. Veertien dagen geleden eiste de officier, mr. G. R. Nubé, tegen deze vrouw, die thans op vrije voeten is, drie jaar met aftrek wegens dood slag. De rechtbank deed gisteren geen einduitspraak, doch bepaalde, dat de zaak zou worden aangehouden voor een nader onderzoek ter plaatse. PONT BIJ GORCUM UIT DE VAART. De grote veerboot Gorinchem-5, die de veerdienst GorinchemSleeuwijk onderhoudt, heeft ten gevolge van de lage waterstand schade opgelopen aan de schroeven. De veerdienst wordt thans onderhouden door de kleinere pont Gorinchem-4. Daarvoor is de maximum toegestane lengte voor auto's 9,5 meter en het maximaal toe gestane gewicht 12.000 kg. Men hoopt de Gorinchem-5 Don derdag 24 December 's morgens te zes uur weer in dienst te kunnen stellen. Het uit de vaart nemen van de Go rinchem-5 veroorzaakt aanzienlijke vertraging voor het wegverkeer tus sen Gorinchem en Breda aangezien thans om de veertig minuten een veerboot vaart. Het verkeer wordt aangeraden een andere route te kiezen om vertra ging te voorkomen. PRUIMEN AAN DE VEILING Door een Wateringse fruitkweker is Maandag aan de Coöp. Fruit- en Groenteveiling te Wateringen, eeh kistje kaspruimen aangevoerd. Het bleken vruchten te zijn van bomen, die dit jaar reeds hadden gedragen. Sieraden lagen voor het grijpen Tegen de 44-jarige kapper G. J. de Z., zonder vaste wocn- of verblijf plaats, is Dinsfagochtend voor de Amsterdamse rechtbank ZlA jaar ge vangenisstraf geëist, omdat hij kun- hulpverlening door overheids- en m-i J?0*®"1881*?1 f*eisl' fny .K}r' litaire organisaties werd geen be- dl» e®. snel ,u'' 6611 _nle* afgesloten litaire organisaties werd geen roep op het fonds gedaan. Particu liere organisaties stonden voor uit gaven, die zij niet uit eigen midde len konden putten. Zij ontvingen tot heden tezamen een crediet van 2.390.00,Voor noodvoorzienin gen werd aan de commissarissen der koningin in de drie zwaarst getrof fen provincies een bedrag van f 2,5 millioen beschikbaar gesteld. De eva- cuatiekosten in de eerste drie weken kwamen voor rekening van het Ram penfonds. Hiervoor is een bedrag auto, die op 4 November j.l. voor een juwelierszaak in de Amsterdamse Kalverstraat stond, een koffertje had weggenomen, waarin zich voor bijna 30.000 aan gouden sieraden bevon den. ting zullen de totale kosten voor huis- houdsohade tachtig millioen bedragen. Voor zover de bevolking kan terug- t keren, zal deze schade binnen een niirm rade-att iaar na de ramP gareeew z«n. UljllCl wauv.au Voor uitkeringen op lange termijn aan gezinnen, wier kostwinners zijn omgekomen, in het bijzonder dus aan weduwen en wezen en aan hen, die tengevolge van de ramp inva- Een aan lager wal geraakt echtpaar j werden, is dertien millioen ge- heeft zich gisteren voor de Almelose reserveerd. Een regeling voor deze rechtbank te verantwoorden gehad uitkeringen ligt gereed, doch de uit- wegens inbraken en diefstallen aan voering wacht nog op de ontvangst de lopende band. Mau en vrouw had- van volledige gegevens omtrent de Veelbewogen levensloop niet uit ingezamelde goederen be schikbaar kwamen. „Misdadig nonchalant van de be trokken reiziger", noemde de offi cier de handelwijze van de betrokken reiziger, een inwoner van Oegstgeest, die kort daarop onthutst aangifte bij de politie deed. „Deze man heeft de van 4.3 millioen uitgetrokken. Het j diefstal uitgelokt. Hij is met zijn geld werd besteed voor zakgeldena"'°voor de juwehenzaak gestopt, en voor die bijzondere uitgaven aan j er u1^ gestapt en de winkel binnen schoeisel, kleding en dekking, welke gegaan, zonder deze af te sluiten, het- -• - geen iedereen kon zien en lier-het koffertje met de sieraden in de auto staan". De dief haastte er zich mee naar zijn 3<3-jarige broer Johan, een hout- j bewerker, die met een vrouw samen- Vijftig millioen gulden is thans leeft in de Paardenstraat te Amster- uitbetaald aan huisraadschade voor dam. Toen hij daar de koffer opende ongeveer 50.000 gezinen. Naar schat- was het al goud, wat er voor zijn ogen blonk! Talloze colliers, broches, armbanden, vulpenhouders, manchet knopen, sigarettenpijpjes, zegelrin gen, tandenstokers en horloges, alles geheel of gedeeltelijk van goud. „Een gedeelte van de buit hebt u toen in uw zakken gepropt en bent er mee vertrokken. Waar is dat geble ven?" vroeg de president. Verdachte: „Dat weet ik niet". aan) en eiste daarna 2Vi jaar gevanr genisstraf. Na de dief stonden nog diens broer en de vrouw, met wie hij samen woont, terecht en wel wegens he ling. Ook de broer was herhaaldelijk veroordeeld. De vrouw was tot dus verre tweemaal gestraft. Tegen beide eiste de officier 6 maanden met aftrek van de 6 weken voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte drie maanden voorwaardelijk zullen wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De raadslieden bepleitten clemen tie. De rechtbank zal in alle drie de zaken op 5 Januari a.s. uitspraak doen. zei de officier in zijn requisitoir, „maar dan kan hij niet rekenen op vi«= wiituwc x.itu» v... I van voneaige gegevens omtrent ae een min of meer clemente behande- den een bewogen leven achter de i finaciële situatie der desbetreffen-1 ling van de rechtbank". „Het is verdachte's goed recht ge heim te houden, waar de buit rug. De man, een 25-jarige Arnhemse ^en. electricien vertelde voor de recht- bank de veldtocht in Rusland te heb ben meegemaakt als lid van de Duitse Wehrmacht. Na de oorlog zwierf hij rond in West-Indië, België en de 'Scandinavische landen. Hij keerde met zijn vrouw naar Nederland terug docht trachtte tevergeefs weik te vinden. Bij verscheidene arbeids- ibureaux werd hij teruggestuurd, om dat men hem nergens als ingeschre ven beschouwde. Toen ibegon het echtpaar met inbraken en diefstallen in Zwolle, Ommen, Almelo en Hen gelo. Gouden voorwerpen, porte feuilles, textiel, kortom alles wat maar wat opleverde werd gestolen. Het gestolen goed werd voor fancy- fair-prijzen van de hand gedaan. Zo werd bijv. een gouden ring ter waar de van ca. 250 in Amsterdam voor 5 verkocht. Het echtpaar legde een volledige bekentenis af en de eis tegen de man luidde 1 jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek en tegen zijn vrouw, die 24 jaar is, wegens mede plichtigheid en heling 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Alle noden bleken niet onder streng omlijnde regels te stellen. In gevallen van bijzondere nood werd door het Rampenfonds tot op heden Het bestuursbesluit van de alge mene vereniging voor melkvoorzie- ning over een verhoging van de prijs van de consumptiemelk in West-Ne derland met één cent is veertien da gen uitgesteld. Een van de redenen van dit uitstel is de onzekerheid in bedrijfskr.ingen over de hoogte van de regeringssubsidie op de consump tiemelk, terwijl de V/> cent toeslag, die eerst dreigde te worden ingetrok ken, thans zal worden voortgezet. Onzeker zijn ook de vooruitzichten van de export in de komende maan den ,als straks in Maart de produc tie toeneemt. Afgezien van deze overwegingen is het duidelijk, dat de melkhandel in zijn geheel niet erg geporteerd is voor prijsverhoging in het toch al zo gecompliceerde afzetgebied in het Westen. KERSTVIERINGEN IN PALEIS HET LOO Nadat Maandagavond de Zeeuwse evacué's, die nog verblijf houden in, paleis Het Loo, het Kerstfeest had- den gèvierd, dat onder persoonlijke leiding stond van H. K. H. prinses Wilhelmina, waren Dinsdagmiddag in de stemmig aangeklede ontspannings- zaal van het paleis weduwen en kin deren bijeen van gevallen verzets strijders die zijn toevertrouwd aan de Stichting 19401945. Ook op dit feest gaf de prinses blijk van haar belangstelling. Nadat een kwartet het „Gloria in excelsis Deo" ten gehore had gebracht, las prinses wilhelmina 't Kerstevangelie voor. Hierna zongen allen het „Stille nacht" en las de heer Th. Booy, par ticulier secretaris van H. K. H. prin ses Wilhelmina, enige kerstverhalen voor. Aan het slot werden de kinde ren onthaald op chocolademelk en geschenken. De officier memoreerde, dat ver dachte een bijzonder zwart strafblad heeft („Heeft hij niet het hele wet- au_jwi£>5 r_ boek doorlopen", vulde de president Ferw0illdej had met zijn minderjarige knecht om een doos sigaretten ge- WEDLUSTIGE OPVOEDER VRIJ GESPROKEN De 25-jarige landbouwer S. S. te WAT RIJDT ER LANGS NEDERLANDS WEGEN? Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedraagt het aantal motorrij tuigen per 1 Januari 1954: 194.000 (172.712) personenauto's inclusief 6.600 taxis, 6.300 (6183) bussen, 82.400 (82196) vrachtauto's en bestelatuo's, 3760 (3645) trekkers. 440 (3460) spe ciale voertuigen 128.000 (123.370) mo torrijwielen (inclusief driewielers en schooters) en ruim 300.000 (283.025) bromfietsen. Het totaal aantal per 1 Januari 1954 zal dus 724.000 stuks bedragen. Dit is vergeleken met het vorige jaar een toeneming over het totaal van 14 procent. De tussen haakjes ge plaatste cijfers zijn de laatst beken de door het CBS gepubliceerde ge gevens per 1 Augustus 1952, behalve ziekenfondsen in de periode 19501 het cijfer voor de bromfietsen, dat! 1952, veroordeeld tot vier maanden j op de toestand per 1 Augustus 1953 voorwaardelijk. Verdachte had zijn betrekking heeft. J jgaktqk destijds in Bussum. wed, dat de knecht niet een bok zou durven omzagen, waar hoogspan ningsdraden aan waren bevestigd. De knecht ging 's nachts naar het land en zaagde de stellage tot op enkele centimeters na door. De rondvliegen de vonken maakten hem bang en daarom ging hij er vandoor. De officier van Justitie te Leeu warden had tegen de boer een boete van 190 geëist. De politierechter achtte bewijs van schuld van ver dachte niet geleverd. Hij sprak S. vrij. TANDARTS VOORWAARDELIJK VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam heeft de tandarts A. P. S. wegens het in dienen van te hoge declaraties bij de De oren van de pro-saneerders in het hollenvak, zullen gisteravond wel getuit hebben. Want toen hield de heer F. Boot uit Sassenheim een causerie voor de leden van Theorie en Praktijk in de Lisser „Nachtegaal" onder het motto: „Op naar de twee honderd millioen bollenexport" hij kwam daarbij met een serie cij fers over uitbreiding en export voor de dag, die door de aanwezigen ho gelijk verwonderd werden aange hoord. Een causerie, die in het kort gezegd hier op neer kwam, dat de export zich sneller uitbreidt dan de teelt hier en dat dit bij een verdere uit breiding van de export of zelfs al bij een minder goed gewas tot grote moeilijkheden kan leiden! Uitvoer steeg. Na de opening door de T. en P.- voorzitter, de heer Gehrels, belichtte de heer Boot eerst even de gang van zaken in de crisisjaren, toen de export wel daalde in geldwaarde, maar niet in kilo's. De uitvoer na deze oorlog steeg flink. Van 1948 tot 1952 ging de bollenuitvoer namelijk met 60 vooruit of in geld uitge drukt: van 74H millioen naar 136 millioen. De vijftig millioen kilo's, die in 1953 werden geëxporteerd bestonden voor 50 uit tulpen, narcissen en hyacinthen. De rest uit bijgoed. Deze uit de officiële statistieken gehaalde cijfers spreken sterke taal en geven meer dan duidelijk aan, van hoe groot belang tegenwoordig het zgn. bijgoed is. .Een paar cijfers? Anemonen voerde men in 1948 128 millioen stuks uit en in 1952 280 millioen. Gladiolen in 1948 136 mil lioen en in 1952 600 millioen, enz. Van de totale export hebben alleen de tulpen het volle percentage be reikt, de hyacinthen vielen tegen, terwijl de narcissen helemaal achter bleven. Hyacinthen. Sprekende over de hyacinthen zei de heer Boot, dat de cultuur hiervan met 39 was uitgebreid sinds 1948. Men had het laatste jaar echter 50 meer uitgevoerd. En spr. kan zich dan ook niet be grijpen waarom vooraanstaande vaki genoten afgelopen zomer op de ver- gadering van „De Hyacinth" de pro fetenmantel hebben omgeslagen en voorspelden dat er een surplus zou zijn van 20.000.000 stuks. De feiten spreken nu wel anders. Als men het advies om met 20 te krimpen had opgevolgd, zou men binnen enkele jaren voor een tekort hebben ge zeten. De heer Boot vroeg zich af, of men hier soms doelbewust op aan had willen sturenl Bij de tulpen heeft men een uit breiding van 19M gehad, terwijl de export met 60 toenam. Eén slecht gewas kan reeds nu grote moeilijkheden op de markt veroor zaken als de export hetzelfde blijft. Het advies van ver. „De Tulp" om niet uit te breiden is een zeer een zijdig advies geweest en hij vroeg zich af, of men wellicht ook hier op zettelijk óp een schaarste aanstuurt met het doel er beter van te worden. Narcissen en bijgoed. Verder belichtte de heer Boot ook nog de narcissen en het bijgoed en kwam tot de conclusie dat wil men de 200 millioen export binnen af zienbare tijd bereiken, dan zal er uitgebreid moeten worden, terwijl er te'vens bij de exporteurs wat zal moeten veranderen. Er zijn momen teel 600 exporteurs, die stad en land afreizen om bollen te verkopen en wat crediet e.d. betreft waanzinnige risico's nemen. De heer Boot meende, dat men de exporteurs een deel van hun zelf standigheid zal moeten ontnemen, zoals men dat destijds ook de kwe kers heeft gedaan door ze een teelt beperking op te leggen. Voor de exporteurs wilde de heer Boot het zoeken in een collectieve vorm van zaken doen. „Ik weet", zo zei de heer Boot, „dat pessimisten uiterst sceptisch tegen over mijn redenering staan. Zij wijzen op tekenen van een op komst zijnde „baisse". Dit is misschien waar, maar de malaise van '30 tot '38 heeft bewezen dat het aantal kilo's niet terug behoeft te lopen. En met een geleide economie zoals thans kan men nooit zo'n prijs val krijgen. Mits geleide economie werkelijk geleide economie blijft en niet ontaardt in een enghartige politiek, die uitslui tend eigenbelang op het oog heeft!" PATER ENGELBERTUS 40 JAAR PRIESTER. Maandag vierde Pater Engelber- tus Dijkman O. Cap. uit Delft zijn veertigjarig priesterfeest. Dit werd slechts In intieme kring herdacht. Pater Engelbertus, die thans vica ris is van het nieuwe Capucynen- klooster te Voorburg, zal door de diocesane K.A.B. waarschijnlijk be gin Januari gehuldigd worden om het vele werk, dat hij in het belang van de K.A.B., met name voor de Credp-Pugnoclub, verricht heeft. HAAGSE RECHTBANK DE „DUIVEL" IN DE PASTORIE De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de 47-jarige huis houdster H. M. H., wonende te 's-Gra venhage, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 8 maanden, waarvan er vier voorwaardelijk zijn opgelegd, met aftrek van ondergaan voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De huishoudster had in de jaren 1951 tot 1953, toen zij in dienst was van de pastorie van het Allerheiligst Sacrament aan de Sportlaan te 's-Gravenhage, enige honderden gul dens verduisterd ten nadele van de pastoor en de kapelaan van deze pa rochie. Voorts zou zij ook geld uit offerblokken hebben weggenomen. De officier van Justitie had tegen haar een gevangenisstraf van een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest en een proeftijd van drie jaar gerequireerd. HAAGSE POLITIERECHTER De boze straatveger. Een Leidse straatveger was in October 1953 we derrechtelijk een huis binnengedron gen. ,Ze hebben het bloed onder m'n nagels weggehaald", vertelde hij somber tegen de Haagse politierech ter. ,U hebt zichzelf als een soort rem gebruikt en zodoende zelfs het slot uit de deur gerukt", zei de rech ter. Het bleek dat er een vete bestond tussen beide families. De vrouw van verd. zou steeds zijn geplaagd. Na een eis van 40.boete of 20 dagen werd het f 25.boete of 10 dagen. „Ik ga in hoger beroep", kondigde de straatveger aan Belediging. Bij verstek werd een los-werkman uit Leiden door de Haagse Politierechter conform de eis veroordeeld tot 10 boete of vijf dagen voor belediging. Hij had een beledigend briefje geschreven. De moeder van verdachte was wel aan wezig. Zij verklaarde dat de jongen niet helemaal normaal was. Onder grote belangstelling is gisteravond in Delft in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" de heral dische tentoonstelling ,Het Blazoen" geopend. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Stopverbod voor alle voertuigen en rij en trekdieren en vee, dus ook voor fietsen kunnen van heden af worden aangeboden In verband met de feestdagen is spoedige opgave gewenst. Uiterste termijn van inzending 24 December. Voor advertentiën die na deze datum worden aangeboden, geldt het gewone tarief. ADVERTENTIE-AFDELING DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6