Eén post (landbouwonderwijs) van minister Mansholts begroting f !♦- verminderd Minister beantwoordde vele vragen in de avondzitting Aardappel moet van grond af aan opnieuw beginnen Er vloeide veel bloed in Utrecht Wanhopige Nederl. in Amerika nog dit jaar met gezin herenigd Het botert niet al te best met de Nederlandse zuivel WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 MIDDAGZITTING TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer waren aan de orde de voortzetting van de alge mene beraadslagingen over de be groting van Landbouw voor 1954. Minister MANSHOLT zet zyn on derbroken rede voort. Er bestaat bij de minister geen enkel bezwaar tegen fyet bijzonder landbouwonderwijs. Die strijd is al gestreden en er is in ons land plaats voor het bijzonder land bouwonderwijs. De moeilijkheid is dat slechts aan een beperkt aantal landbouwscholen behoefte is. Men kan niet spreken van een achterstand ten aanzien van de rooms-katholieke lagere landbouwwinterscholen. Zo waren vorig jaar' van het totaal van 22 uitgegeven scholen er tien voor rooms-katholieke organisaties be stemd. Dit is toch een normaal ge deelte. In de N.O.-polder is 't gewenst dat er voorlopig een rijkslandbouwwin- terschool is, vooral nu de helft van het aantal pachters in dit gebied-in- opbouw nog slechts aanwezig is. Er is geen ruimte voor drie landbouw winterscholen en er is geen basis ge vonden voor een gemeenschappelijke bijzondere school. Spreker wil ech ter een voorstel in ernstige overwe ging geven: namelijk om een deel van ae technische outillage van de school gezamenlijk te gebruiken, terwijl voor het levensbeschouwelijke on derwijs in eigen kring les kan wor den gegeven, dat aansluit op het al gemene deel van het onderwijs. De heer VAN DER WEIJDEN (K. V.P.) hoopt dat de invloed van de minister zover zal reiken bij het over leg, dat prijsbederf kan worden voor komen. Hij acht de uitlatingen over de integratie niet zo opwekkend. De koelhuisvoorraad melkpoeder is bui tengewoon hoog. Moet in dit ver band de productie toch nog worden voortgezet? De argumenten van de minister inzake het vetgehalte van de melk acht spreker niet bepaald doorslaggevend. De kwaliteitsproduc ten dienen zo goed mogelijk aan de consument voorgezet te worden. De heer DE RUITER (C.H.U.) meent te hebben begrepen, dat de minister hoopt dat de werkelijke melkprijs voor de landbouw boven de basisprijs zal liggen. Wat de mi nister heeft gezegd over het pro gramma van de lagere landbouwscho len is volkomen juist. Deze scholen moeten geen soort volkshogeschool worden. De heer ENGELBERTINK (K.V P.) handhaaft hetgeen hij in eerste instantie heeft gezegd over het R.K. Landbouwonderwijs. Spreker vraagt, of nog tijdens de zittingsperiode van deze Kamer, dus vóór 1956, de indie ning van het wetsontwerp kan wor den verwacht. Hij hoopt, dat de mi nister eventueel objectief de aanvraag voor subsidie van het katholieke schoolbestuur voor een R.K. Land bouwschool in de N.O.-polder zal be oordelen. Voor katholieken is het type school, dat de minister voorstelt voor de N.O.P., onaanvaardbaar. Princi pieel kunnen zij een dergelijke op lossing niet aanvaarden. De vergadering wordt om half één tot één uur geschorst. Na de hervatting zegt de heer VAN DEN HEUVEL (A.R.), dat het ant woord van de minister inzake het landbouwonderwijs wat minder onbe vredigend was dan de memorie van antwoord. Hij verheugt zich over de tegemoetkomendheid. Over de sug gesties van de minister inzake de landbouwschool in de N.O.P. zegt hy, dat de minister niet zal verwachten, dat daar nu al op geantwoord kan worden. Het is daarom zo verheu gend, dat in de constructie van de minister een protestants-christelijke school past. Spreker stelt een amendement voor om het bedrag, uitgetrokken voor art. 125 van deze begroting met ƒ1.te verminderen en het bedrag van art. 127 met 1.te verhogen. De strek king van dit amendement is, om de in art. 126 aangevraagde gelden, die betrekking, hebben op een landbouw- winterschool, te bestemmen voor de bijzondere landbouwwinterschool de N.O.-polder. De heer VAN KOEVERDEN (K.V. P.) vraagt de minister, toch af te stappen van het bedrijfstype inkomen en zich actief bezig te houden met een prijs- en marktbeleid per pro duct. De heer BIEWENGA (A.R.) vraagt om een prijsoolitiek per product. De heer EGAS (P.v.d.A.) vraagt voor de N.O.-polder een rijksland bouwschool met een aangeoast ka rakter, die goed overeenkomt met de behoefte tot samenwerking in deze polder. De heer GROEN (K.V.P.) vraagt, of de minister één tuinbouwgebied zou kunnen noemen, dat zonder ern stige gevolgen voor de werkgelegen heid en de gehele economie zou kun nen verdwynen. Zo neen, passen dan geen maatregelen om deze onder gang van tuinbouwgebieden te voor komen? Ingrijpen is hier dringend geboden! ANTWOORD MINISTER. Minister MANSHOLT zegt, dat de voorraad van 17.000 ton melkpoeder geen ongerustheid hoeft te baren. De productie zal niet hoeven te worden stopgezet. Spreker hoopt, dat in de eerste veertien dagen van het vol gend jaar een commissie voor de wet telijke regeling van het landbouw onderwijs zal worden geïnstalleerd. Hij zal aandringen op de grootst mo gelijke spoed. Spreker vraagt met nadruk, om het amendement-Van den Heuvel terug te nemen, omdat het het totstandko men van een andere oplossing in de weg staat. Laat men dus eerst spre kers' voorstel nog eens bekijken van bijzondere scholen in de N.O.-polder, die aansluiten op een centraal gedeel te, waarvan, ook ter wille van de kosten, een gezamenlijk gebruik kan worden gemaakt, terwijl de scholen een eigen bestuur hebben. Spreker heeft geen enkel bezwaar om een landarbeidersschool te stich ten, als er ergens behoefte aan be staat. Spreker kan niet diep ingaan op de melkprijssituatie in het Westen. Hij zal gaarne in de loop van het volgend voorjaar het melkprijsbeleid toelichten in een nota maar eerst na dat door de overheid een aantal maatregelen met betrekking tot de consumptiemelk zijn genomen. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) acht het niet wel 'mogelijk zijn amendement in te trekken. Als de rijksschool in de N.O.P. niet wordt gewenst, dan kan de Kamer ook niet de betrokken post zo op de begro ting laten staan, waarin gelden wor den uitgetrokken voor de Rijksland- bouwwinterschool. Minister MANSHOLT zegt dat zijn bezwaar is, dat bij uitvoering van dit amendement niets voor het Rijk over blijft. Hij doet de toezegging, dat hij accoord gaat met het tot stand ko men van bijzondere scholen in de N. O.-polder, welke zal nader worden onderzocht. Die bijzondere scholen zullen dan gebruik moeten maken van de cen trale technische outillage. Het bedrag aan subsidie voor de scholen zal kunnen worden verhoogd, ook voor de inrichting van de technische outillage. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) zegt, zijn amendement niet in te kunnen trekken. De heer OUD (V.V.D.) zegt, dat het hem verwondert, dat dit amendement van A.R.-zijde komt, omdat men vol gens een der oude grondbeginselen van de A.R. een begroting niet met amendement mag wijzigen om de re gering geld op te dringen, dat zij niet wenst. De heer EGAS (P.v.d.A.) zegt gro. Schadeloosstelling Kamerleden De verhoging van de schadeloos stelling van de leden der Tweede Kamer is gistermiddag door de Eer ste Kamer met 474 stemmen aan genomen. Tegen stemden twee leden van de V.V.D., de heren Louwes en De Vos van Steenwijk, die de terug werkende kracht van 1 Januari 1953 af een onoverkomelijk bezwaar acht ten, alsmede de twee leden van de communistische fractie. De Kamer deed zonder discussie enkele hoofdstukken van de rijksbe groting 1954 af, n.l. Huis der Ko ningin, Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin, Nationale schuld, buitengewone aflossing natio- nale schuld, onvoorziene uitgaven en wet op de middelen. De C.P.N.- fractie wilde geacht worden tegen deze begrotingshoofd stukken te hebben gestemd. Ook gaf de Kamer haar fiat aan de intrekking van de Spaarwet 1947, als gevolg waarvan de Nationale Spaarraad opgeheven zal worden. Het treinverkeer tijdens de feestdagen Zaterdag Zondagse dienst De Nederlandse Spoorwegen de len mede, dat op Maandagochtend 28 December en op Maandagochtend 4 Januari a.s. in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen van de normale dienstrege ling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoorwegmaterieel nodig, dat de N.S. anders hadden kunnen gebrui ken voor het in die ochtenduren eveneens omvangrijke vervoer van burgers. De N.S. herinneren er aan, dat met het oog op te verwachten sluiting van tal van fabrieken en kantoren de treinen op Zaterdag 2 Januari 1954 als op Zondag zullen rijden. In de officiële reisgids is een en ander nauwkeurig bij de desbetreffende tabellen vermeld. De N.S. zullen op Donderdag 24, Zondag 27 en Maandag 28 December a.s. een aantal extra treinen in vele richtingen laten rijden. Driekoningenin Amsterdam sprek met de minister over een ande re oplossing onmogelijk zal zijn. STEMMING. Aan de orde is de stemming over het eerste deel van het amendement- Van den Heuvel, dat met 34 tegen 29 stemmen wordt aangenomen (tegen stemmen P.v.d-A., V.V.D. en C.P.N.J. Het tweede deel van dit amendement wordt met 35 tegen 25 stemmen aan genomen (tegen stemmen P.v.d-A V.V.D. en C.P.N.). De begroting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen, onder aantekening, dat de heer Haken geacht wordt te hebben tegengestemd. Ook wordt het wetsontwerp Vast- j stelling begroting inkomsten en uit te bezwaren te hebben, dat men" op I gaven landbouw egalisatiefonds 1954 deze wijze de zaak wil vastleggen. I zonder hoofdelijke stemming aan- De heer ENGELBERTINK (K.V. vaard. P.) zegt, dat zijn stem voor dit amen- De vergadering wordt om half zes dement niet betekent, dat het ge- geschorst tot acht uur. Het algemeen debat over het laat- I de naar voren gebracht wensen zul- ste_ begrotingshoofdstuk (Verkeer en len onderzocht worden. Spr. stelt Waterstaat) werd gisteravond in de] prijs op verplicht verkeersonderwijs, Tweede Kamer voortgezet. maar dat ligt op het terrein van zijn De heer KROL (C.H.) vond het j ambtgenoot van O. K. en W'Hij zal heffen van scheepvaartrechten op del op wtjzen In verl.cht.ng en kanalen in het Noorden een discrimi- Set tekort AUes ^1 worden ée natie van de bevolking. De ministerworden ge moet volgens hem een oplossing be- daaz'gladda delen van rjtawege» werken. De heer Van der Feltz (C. 2P te sP°ren en om ze te verbeteren. H.) oordeelde dat de waterschappen! „woArdt in Zeeland financieel moeten wor-1 Amsterdam-Minden geheel te den tegemoet gekomen. Hij verzocht! de minister zich te beraden alvorens Vlissingen wordt beroofd van de1 df. rUwe8 .1S het Se.vaaz. f0'" da" maatschappij Zeeland. Die hoort daar zei hii thuis gevaar zal men trachten te vermin- De' heer ENGELBERTINK (K.V.P.) dIfen d?°r rijwielpaden aan te leg- stelde prijs op de indiening van eenS Se kwesüe vSf richtinaaanwlizera plan bi) de Kamer ter verbetering en ™e.s"a va" vprnieuwine van waterwecen De tram besprekende, zegt de Verkerk (A.R.) vroeg naar de'bete- mfnlster dat,de periode waarbinnen kenis van het bericht dat de bus- zc E>.°el,en ?Jjn inderdaad vr« verbinding Den Haag-Amsterdam f°°„Z°, f h f lT van zeer tijdelijke aard zou zijn. Hij mogelyk te maken ze by revi- drong er op aan dat de wet autover- !ies der hJtmgfn aan te brengen, voer personen op 15 Februari in overweging zal h« nemen de suj- werking zal kunnen treden. Aan de totstandkoming van een N.V. voor Schiphol moet met voort varendheid worden gewerkt zei de heer RITMEESTER (V.V.D.). Het is nodig dat in het bestuur naast ver tegenwoordigers van de Staat en van Amsterdam zitting, zullen hebben vertegenwoordigers van Rotterdam, Den Haag, het bedrijfsleven en de K.L.M. De heer POSTHUMUS (PvdA) be treurde het dat het verkeersonder wijs op de lagere school niet ver plicht is. Ontoelaatbaar noemde hij het dat het rijtijdenbesluit uitzonde gestie van boerenwagens twee rode achterlichten te doen voeren. De kwestie van toezicht op de autorij scholen zal spr. nader overwegen. Voor de energie voor de tractie der N.S. is voor 1954 een bedrag van 55 millioen geraamd, nl 36 mil- lioen voor electriciteit, 15 millioen voor vaste brandstof en 4 millioen voor vloeibare brandstof. Zou alle tractie met stoomlocomotieven ge schieden dan zouden de kosten 70 millioen zijn, bij dieseltractie f 35 millioen. Het vervoer op Schouwen-Duive- land aanroerend zegt spr., dat hij ringen van zestien tot twintig uur KitThS Vannacht om kwart over twaalf] ^e.^meT^R^ kon MINSTER ALGERA aan zijn antwoordrede beginnen. De exameneisen voor het beroeps-1 goederenvervoer zijn in de practijk( niet te moeilijk gebleken, aldus de i minister. Verscheidene candidaten I hebben zich echter niet voldoende voorbereid. Hij zal de eisen bezien voor tot erkenning van een diploma zal worden overgegaan. 1 Wat de busdienst Den HaagAm-1 VCrWSCntinflCIl sterdam betreft, zegt de Minister,! dat nog geen aanvraag is ontvangen om het eindpunt te Amsterdam te {Gedurende de Kersttijd zal in het Museum van de Stichting „Amstel- Jkring" te Amsterdam (O.Z. Voorburgwal 40) voor de eerste maal een* Kerstgroep (panorama) van meer dan honderd figuren, vervaardigd door' de kunstenaar Charles Hammes uit Hees bij Nijmegen, worden tentoon gesteld. Het Panorama, dat de Driekoningen-groep voorstelt, wordt op Kerstmis, des nachts tijdens de Hoogmis geopend. Het zal tot 17 Januari te bezichtigen zijn. Het Is ondergebracht in de kelder van het Museum., Het belangrijkste gedeelte van het Panorama, de aanbidding der Drie Koningen. Meer dan andere jaren Gisteren is in Utrecht de tiendui zendste bloedtransfusie gegeven, die Uan a fbobor trtt in 1953 door tussenkomst van de I V aU dlRU^1 lul bloedtransfusiedienst van de afde- p^nPTltlPimPr ling Utrecht van het Nederlandsche Roode Kruis tot stand kwam. Dit aan- i - tal is in Utrecht nog nooit eerder! Het verbruik van aardappels in der teel (veranderingen en het gebrek bereikt en vermoedelijk ook nog I Nederland is gedurende de jaren na aan keuze in en na de oorlogsjaren, nooit in een van de andere plaatsen 1 de katste oorlog aanzienlijk terug- zeer gering. Men koopt tegenwoor deskundigen de betrekkelijke onver schilligheid van de handel om de huisvrouw van behoorlijke aardappe len te voorzien. De kennis der soor ten is bij de huisvrouwen, als gevolg In ons land. gelopen. Voorzichtige schattingen wijzen er Tienduizend is een groot aantel f'P- dat he' verbruik per week per niet alleen als men bedenkt, dat ditdebe„v°' mler0dan0 25eetnramfSiM<!l4r dag i cn «Hamsterdam tot 1% kilogram, meer dan 25 transfusies per da8, uit betekent ruw berekend een klei- maar ook als men het vergelijkt met ner ïerbruik van 135,000 ton con. het aantal van enkele jaren geleden. In 1948. dus nog slechts vijf jaar ge'eden bedroeg het namelijk 3136. De bloedtransfusie is voor de art sen, vooral om verwikkelingen bij grote oueraties te voorkomen, een on ontbeerlijk hulpmiddel geworden. Het is dan ook te voorzien, dat het aantal transfusies de eerste jaren nog wel zal blijven toenemen. De heer J. B. Glotzbach, directeur bij het bedrijfschap aardappelen, zaaizaden en pootgoed acht tal van oorzaken aanwezig. Om te beginnen wijzigde de smaak van het publiek zich. Er is bij de kookaardappel een opmerkelijke verschuiving van smaak geconstateerd van de „oude" krui- merige aardappel naar de nieuwere, vastere soorten. Voor de oorlog had de kruimige aardappel, „afkoker" of niet, de voorkeur, terwijl thans de eigenheimer (kruimig) en de bintjes (vast) ongeveer dezelfde plaatsen op de markt hebben. Salarisverhoging voor hoogleraren De regering heeft besloten de sa- larisen van hoogleraren met 150, per maand te verhogen. Het maximum-salaris van de raadsadviseur in alg. dienst en daar mee gelijkgestelden, dat thans ƒ1117,72 bedraagt, wordt verhoogd I volg van de geringere afval by het tot 1290 per maand. schillen omdat de vorm ronder en de Voor secretaris-generaal en direc- ogen of pitten minder diep zijn. Deze teur-generaal is het salaris gesteld op aardappel kookt gemakkelijker en 1500. I neemt aan tafel minder vet op, het- Alles met terugwerkende kraoht geen bij de gewijzigde smaak veelal tot 1 Januari 1953. Bovendien wor- als een voordeel wordt beschouwd, den de bedragen verhoogd met 5 pet. I Een tweede oorzaak achten vele De voorkeur voor de vaste aard- appel is waarschijnlijk ook een ge- Collecte bracht geld voor de overtocht New York vraagt zich met span ning af of een jong Amerikaans-Ne derlands gezin nog met Kerstmis en, zo niet, dan toch nog dit jaar, her enigd zal zijn. Terwijl in NewYork Herman Ro- mine gespannen op nieuws uit Ne derland wacht, is zijn thans nog te Gouda verblijvende vrouw Lenny Rominei druk bezig de vereiste emi gratiepapieren te verkrijgen voor ziohzelf en haar driejarige dochter tje Mar ja. Haar man, de oud-soldaat Herman Romine, heeft destijds getracht in zodra hij advies van Ged. Staten Nederland, waar zijn huwelijk ge- heeft ontvangen. sloten was, weric te krijgen, omdat hij hier met zijn gezin wilde blijven. Maar ofschoon hij een kundig auto monteur was gelukte het hem niet aan de slag te komen. Hij moest toen, in October van dit jaar, naar de Verenigde Staten te rugkeren, en wel alleen. Het feit, dat hij van vrouw en kind geschei den was, heeft hem dermate aange grepen, dat hii dezer dagep heeft ge tracht zichzelf van het leven te be roven door van de George Washing- ton-brug af in de Hudson-rivier te springen. Hij bleef echter in leven en de zaak kwam „in de krant". (De „New York Daily Mirror") die begon een collecte te organiseren om de over tocht van vrouw en dochter te be kostigen. Zodra alle officiële documenten, die in laatste instantie door het Amerikaanse consulaat te Rotterdam worden verstrekt, er zijn, stappen de Romines op Schiphol aan boord van ean machine van de Pan American World Airways. Het gezin zal dan reeds de vol?ende dag herenigd zijn. I verbruik gelyk aan dat van 1952, ondanks uitbreiding van de bevol king met 1.5 percent. Dit betekent in UJU cuiuuuui lc -v—mu;, geloof, dat er een eind geko- wezen een teruggang. Lichtvaardige verleggen. By deze vergunning heeft i ™en aan de hoogconjunctuur in de propaganda tot venhoging van het hij zich laten leiden door het inci. I afzet van zuivelproducten, zoals wy vetgehalte van consumptiemelk kan dentele, het tijdelijke en het nieti e de laatste ja"1* gekend hebben, gevaarlijk voor de afzet zyn, omdat j - Ik meen echter, dat we nu niet in een iedere kwart percent verhoging een prijsstijging van 1 cent per liter be tekent. Het botervertjruik in Nederland is ernstig teruggelopen. De uitvoer is, mede dank zij een grote spreiding, I niet onunstig, hoewel incidenteel moeilijkheden voorkwamen, voorna- melijk op de West-Europese markt. I Het kaas verb ruüc in Nederland is ook in vergelijking met de jaren voor de oorlog -erminderd. De afzet- moeilijkheden naar het buitenland zijn dit jaar niet groter dan voor heen. Spr. gelooft, dat het opheffen van invoerbelemmeringen voor kaas sti- principiële karakter der vergunning. 1K - Voor ongerustheid bestaat z.i. geen Peri(>de van laag-conjunctuur zullen reden. I komen, zoals we ln de 30-er jaren c ,,Q„iT,o„„r+ beleefden. Wel verwacht ik, dat we fimf van de Bedrit^sgraep Wegver- z0 nu en dan voor moelliike sltua' voer de bctrokke^n op vr^wfuige *'es zu"«> k°m<? staaf- waaIb« basis bjjeen zullen blijven. Hetgeln I "e'™ze °P te loa?en' wal eeM v,an stimulerend zal zijn voor de oprieh- de traditionele paden zullen moeten ting van een PBO i afwijken en wel eens heilige huis- Ook voor spr. is het een teleur-1 zulIen moeten omver 'open- Ik stelling, dat de verkeerswetten niet vertrouw er op, dat de zuivelindus- op 1 Jan. a.s. zullen kunnen in wer- ee? hechte pyler zal blijken te king treden. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal het ge schieden op 15 Februari a.s.' Het heeft spr. genoegen gedaan, dat zovele leden hebben aangedron gen op meer verkeersveiligheid. Het is inderdaad een benauwend pro bleem. De ondeugden van de weg gebruiker zullen moeten vorkeren in deugden, maar daarnaast zullen zijn onder de welvaart van ons land.' Aldus luidde de algemene conclu sie van de voorzitter van hét be drijfschap voor zuivel, die gisteren o over de toekomst van de zuivelafzet muierend zal wreken op het ganse sprak voor de ledenraad van de Gel-Europese kaasverbruik. De honderden derse Maatschappij van Landbouw. soorten Europese kaas zijn naar Een derde deel van de gewonnen uiterlijk, smaak, geur en samenstel- melk wordt in consumptie gebracht; I ling zo verschillend, dat zij weder- maatregelen nodig zijn. Verschillen- het afgelopen jaar bleef het melk- kerig nauwelijks concurrent zijn. WANKLANKEN In de meest muzikale straat ter wereld zijn enige wanklanken gehoord. Eigenlijk heeft dat nog lang geduurd, want men kan in zo'n gezelschap nu eenmaal niet allemaal de eerst? stem zingen. Dat nu echter de gehele Jacob van Carropenstraat te Hilversum op zij p. .t speelt komt wel hoofd zakelijk door het optreden van een jazz-bandje dat met zijn ge ruchtmakende activiteiten de ze jongelui repeteren zeer inten sief het vibreren van serieuze lieden onmogelijk maakt. Deze muzikale bewoners van de straat zijn naar de politie ge stapt, om die oerklanken te laten beteugelen. Zo gebeurde. Men vreest echter, dat nu de swing- nosems de oorlogstrom zullen gaan roeren en in de straat een muzikale bom zal barsten. die: veelal „aardappelen", en klaagt alleen een beetje als ze niet naar wens zijn. Het is daarom bijzonder belang rijk, aldus de heer Glotzbach de niet noodzakelijke oorzaken van de ver minderde goodwill van de aardappel weg te nemen. Soortkennis, kwali teitscontrole en juiste bediening kun nen reeds veel terrein behouden, dat anders onherroepelijk meer en meer aan andere voedingsmiddelen bij voorbeeld rijst zal worden verlo ren. Daarnaast echter bestaan nog andere mogelijkheden om de aard appel in de gunst te herstellen. Aardappel moet „heer" worden De aardappel moet „heer" worden. Dat wil zeggen, dat hij niet langer onder valse vlaggen mag varen, on berispelijk van uiterlijk moet zijn, gedistingeerde vorm in de winkel en op tafel moet verschijnen. Kortom, de aardappel moet zijn naam weer eer gaan aandoen. By de teler, moet de aardappel een troetelkind worden. Maar daarmee zijn we er nog niet. De verkoop en de verkoopmethoden naar soort en kwaliteit behoeven aanzienlijke verbeteringen Het wordt daarom belangrijk van i aardappel in zekere mate een merkartikel in kleinveroakking te maken. Voordat de aardappel in de winkel komt, moet hij gesorteerd en gewassen worden en daarna ver pakt. Het gewassen product immers be zorgt de huisvrouw minder afval en geen vuile handen. Door sortering zijn exemplaren met uiterlijke ge breken verdwenen, zodat het uiter lijk ook in ongekookte staat er sma kelijker uitziet. Van een doorgaans dagelijks terugkerende kleine erger nis kan de heer aardappel of in internationaal begrip „lord potato" een graag geziene gast worden. In het offensief „Lord potato" gaat dan ook in het offensief. Drie „aardappelwasbedrijven" wer ken naar Amerikaans voorbeeld thans in Nederland, kennelijk met groot succes. Er wordt naar gestreefd om in vijf jaar tijds alle kookaard- appelen in gewassen toestand by de consument te brengen. Intussen zit men ook niet stil bij het streven naar verbetering van ge wassen en het ziektenvrij maken er van. Zeer veel aandacht wordt be steed aan de opslag van aardappe len om het product in steeds gaver vorm het gehele jaar door te kunnen aanbieden Op deze manier zal men proberen de aardappel in eer te her stellen. In het Canisiusziekenhuis te Nij megen is gisteren een alleen wonen de weduwe aan gasvergiftiging over leden. Vorige week Donderdag werd de vrouw, zoals men weet, in bewus teloze toestand in haar slaapkamer aangetroffen, nadat zij, naar is ge bleken reeds van Dinsdag daaraan voorafgaande daar moet hebben ver toefd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is zij in het Canisius-zieken- huis overleden. TREINENBOTSING BIJ NIJMEGEN. Geen slachtoffers. Op het emplacement te Nijmegen is gisteravond de dieseltrein van 8 uur 05 in de richting Den Bosch kort na het vertrek in zijdelingse aanrij ding gekomen met een stoomlocomo tief. Van het treinstel ontspoorde het voorste draaistel, van de locomo tief een tenderas. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De reizigers zyn met ruim een half urn- vertraging met een ander treinstel vertrokken. De oorzaak van de aan rijding is nog niet bekend, doch houdt waarschijnlijk verband met de dichte mist

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5