L k Omgeving Het landschap, gezien door de bril der romantiek van onze voorvaderen Kunstkring /VOOR ALLEN' De officiële opening door burgemeester Van Kinschot unstleven in Leiöen Bejaarden van St* Leonardusparochie hadden gisteren een gezellige dag WUfiNSDAG 23 DECEMBER 1953 isc. LEIDSE COURANT CERSTE BLAD PAGINA 2 DAT DE BEKENDE POOLSE pia nist Jan Smeterlin de belangstel ling weer zou gaande maken in zijn Chopin-recital wisten wij vooruit. Jan Smeterlin is niet alleen „de ver fijnde" artist, meer dan dat, is hij de klankenbouwer, die in Chopin's wer ken volkomen ingegroeid is, ze speelt met een onnavolgbare aanslag en uit gebalanceerd rhythme, stemming wekkend, met geestig en rijk genuan ceerde virtuositeit. Hij vertolkt Cho pin met lyrische, vaak romantische aanvoelbaarheid en brengt alles tot een hoger orde van schoon. Zijn landgenoot Chopin weet hij wel heel dicht te benaderen. Hij bouwt in zich een schoonheid op; telkens weer vanuit elk nieuw gege ven die hij met ware speurzin en felle verbeeldingskracht modelleerd en befantaseert tot in het oneindige; een modern romanticus hevig geëxal teerd en met grote liefde tot de mu ziek, die hij vertolkt zonder show, rustig en knap. Hij had 't zich allesbehalve ge- TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL "LIET IS IN DEZE TIJD een, overigens reële, gewoonte om ons in de moderne kunst te laten zien, hoe beroerd we er eigenlijk aan toe zijn. Men doet daarbij alle mogelijke pogingen om de toeschouwers dui delijk te maken in wat voor chaotisc he tijd we leven. Gelukkig echter slaagt de kunstenaar er niet altijd in, zich voor de gemiddelde burger begrijpelijk uit te drukken, zodat deze weliswaar een belangrijke ziens wijze misloopt, doch daardoor tevens ongeschokt de plaats van beschou wing kan verlaten. Daarom is het zo'n verademing bij al de exposities van die vele moderne stijlgroepen, een tentoonstelling te zien waar men hel leven van een honderd jaar terug op zijn gemak door de romantische bril van die tijd kan bekijken. VOORAL IN DE KERSTTIJD is het prettig eens met de ietwat geza pige, maar vrede en rust ademende sfeer van deze schilderijen kennis te maken. In deze jachtige tijd doet het goed even stil te staan voor een schilderij, waarop mensen in een prachtig landschap gevat nog tijd en geduld hebben, om het zichzelf en elkaar zo gezellig mogelijk te maken. Er is in deze tentoonstelling naar gestreefd een zo volledig mogelijk overzicht te geven van de roman tiek, zoals zij door de kunstenaars in het midden van de vorige eeuw in de landschapskunst beleden werd. De directeur van de Lakenhal, drs. van Wessem, is er in geslaagd vele en schone voorbeelden van de diverse richtingen in de romantiek bijeen te zamelen. Van het precieuze detail werk van Van Os: „Het inhalen van de oogst", waarop geen strohalm ver geten is, tot het impressiomistische: „Schaatsenrijders", van de grote voor ganger van Manet ca., Johan Jong kind, toe. Het is wel heel treurig, dat deze grote schilder door het buiten land ont'dekt moest worden. Hieraan is het dan ook te wyten dat er in ons land nog slechts enkele werken aanwezig zijn. DE SCHILDERSFAMILIE Koek koek is wel heel sterk vertegen woordigd. Van zoon Barend Cornelis zagen we een „Bosgezicht met vee", zo juist aangekocht uit een particu liere verzameling en nog nooit ten toongesteld en een heuvellandschap war over een vals roze zonnetje een onwerkelijke gloed legt. Een sterk voorbeeld van goed verkopende ro mantiek. Tien jaar voordat de ne gentiende eeuw ons dit koekoek's ei bezorgde, schilderde Nuyen zijn „Ro maans kerkje in Bretagne". Prachtig van kleurbehandeling en sfeerschil dering, recht aansluitend bij de grootse Hollandse traditie van de 17e eeuw. Bijzondere aandacht verdient het „Gezicht op Ellekom" van J. B. Tom en P. C. Kluyver, sterk herin nerend aan Hobbema en Koninck, maar toch door en door romantisch van opvatting en sfeer. Tavenraat, Burgerlijke Stand Geboren: Maarten, 2. van P. Ber- voets en J. v. d. Laaken; Johannes Adrianus, z. van C. de Bil en P. L. v. Popering; Jacobus Bernardus Maria, z. van P. C. M. Steger en P. A. Cornelissen; Arnoldus Theodorus Jo anna Maria, z. van J. G. Seijsener en M. G. J. Jansen; Carel Hendrik Jo hannes, z. van C. H. v. Norden en M. S. v. Domselaar; Nicoliena Grietje, d. van J. van Rijn en A. v. d. Plas; Clara Helena, d. van T. W. Warmer dam en G. Hoogkamer; Lambertus Johannes, z. van L. Burgers en J. Profijt. Overleden: C. Singerling, wed. van De Meij, 75 j.; B. J. M. Vreeburg, man, 76 j.; F. J. de Bruin, man, 42 j. KERSTFEEST OUDEN VAN DAGEN Ruim 400 ouden van dagen kwa men gistermiddag in „Den Burcht" bijeen, waar door het Comité Ouden van Dagen uit de U.V.V. een Kerst middag werd gehouden. De Lente klokjes uit Katwijk aan Zee o.Lv. Riek Meijering luisterden de samen komst op. Han Zirkzee verzorgde de piano-begeleiding. Behalve kin derzang, was er ook samenzang van Kerstliederen, terwijl allen werden getracteerd en aan het einde van de middag een Kerstpakketje mee naar huis kregen. die theatraal om wille van de schil derkunst met zijn familie brak, om hierna zijn sentiment aan het doek toe te vertrouwen is vertegenwoor digd met enige werken, die wel het toppunt van romantiek mogen ge noemd worden. Tafereeltjes die onze „Wintergezicht met molen" door C. Leiekert uit de collectie van de heer De Geus van den Heuvel, die een groot aantal schilderijen voor deze tentoonstelling afstond. voorvaderen tot tranen wisten te ont roeren. Na al deze wat zoetelijke voorstel lingen kan men bij het zien van een Roelofs en Jongkind weer contact op vatten met de werkelijkheid van deze eeuw, waarin wy ons tenslotte thuis voelen, althans moeten thuis- voelen. Een ieder kan aan deze veelzijdige tentoonstelling, die tot 25 Januari in de Lakenhal gehouden wordt, een middag van onverdeeld genoegen be leven. Gistermiddag werd de tentoonstel ling „Tussen romantiek en Haagse school" door burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot, in aanwezigheid van vele genodigden officieel ge opend. Van te voren had drs. J. H. van Wessem, directeur van de Laken hal de expositie met een enkel woord ingeleid. Spr. prees de grote mede werking, die hij bij het inrichten van de tentoonstelling van alle zijden on dervonden had. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de romantische periode, die door te velen nog schro melijk onderschat wordt. Hij eindig de met de hoop uit te spreken, dat Woensdag 23 December. Maandag en Dinsdag a.s. zal in het St. Antonius Clubhuis door het Leidse KJÜ.B.-toneel het kerstspel „Tussen Os en Ezel" worden opge voerd. Op 26 en 27 December kaar ten afhalen tussen 12 en 2 uur aan de zaal. De acolythen van de St. Jozefparo chie houden hun repetitie voor de toeschouwer de gratie, die uit de geëxposeerde schilderijen spreekt, zou kunnen aanvoelen en waarderen. In zijn korte openingsrede belichtte burgemeester van Kinschot de rela tie, die de romantische schilders met Leiden onderhielden. Slechts 'n van hèn, Cornet, is geb. Leidenaar. Ande ren brachten geruime tijd in Leiden door, terwijl Albertus Bilders de twij felachtige eer genoot een bescher meling van de Leidse literator J. Kneppelhout. alias klikspaan, te zijn. .,De schilderstukken", zo besloot burgemeester van Kinschot, „roeoen de sfeer op van onze voorouders. Het is goed voor de ouderen die herinne ring te kunnen releveren en voor de jongeren om er kennis van te nemen." Na de opening kregen de genodig den gelegenheid de rijke collectie in •^enschouw te nemen. K.A.B.-STUDIE-WEEKENDS. De K.A.B. in het bisdom Haarlem heeft in overleg met de K.V.P. beslo ten een aantal studie-weekends te houden om de K.A.B.-leden meer be langstelling voor de staatkundige vraagstukken bij te brengen. Voor de afdelingen in de districten Delftland en Leiden wordt in het Vormings centrum te Baarn een weekend ge houden op 9 en 10 Jan. a.s., aanvan gend Zaterdagavond om zes uur en eindigend Zondagavond om zes uur. Speciaal de cursisten van de gewes telijke scholen worden op deze week ends verwacht, maar ook andere le- Nachtmis op Donderdagavond om den zjjn welkom. Belangstellenden kunnen zich melden bij hun afde lingssecretaris. half acht, dus niet om acht uur, zo als aanvankelijk was vastgesteld. De zwemlessen van de R.K. Leidse Zwemvereniging „De Golfbrekers" gaan morgenavond gewoon door. STADSKOK. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat een bijeenkomst. In zijn inleidend woord wenste de voorzitter, de heer J. H. Smit, de heer Dool geluk met zijn succes, dat reeds kwamen zi] m het parochie hij met zijn inzending behaalde op huis St. Leonardus aan de Haagweg GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 21 December 1953 heeft bepaald, dat een herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden Zuid West", vastgesteld bij besluit van de Ge meenteraad van 26 Januari 1948 en goedgekeurd bij besluit van Gede puteerde Staten van de provincie Zuir-Holland van 22 Februari 1949, no. 434/1, wordt voorbereid. Bovenbedoeld plan heeft betrek king op gronden, voornamelijk be grensd aan de noordzijde door de Haagweg en de Toussaintkade, aan de westzijde door de Korte Vliet, aan de zuidzijde door de Trekvliet en aan de oostzijde door de Trekvliet, de Zoeterwoudseweg en het Goede ren-emplacement der Nederlandse Spoorwegen. 4097 Leiden, 23 December 1953. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Zoals verleden week reeds is ver meld, werden, in verband met het voorkomen van enkele gevallen van liphtherie in deze gemeente, door de Geneeskundige Dienst voorberei dingen getroffen om zo spoedig mo gelijk op ruime schaal te gaan in enten. Dit inenten is sinds Zaterdag jl. reeds in volle gang. Als eerste groep kwamen in aanmerking de leerlin gen van de kleuterscholen, waarvoor juaers per circulaire over de moge lijkheid zijn ingelicht. De leerlingen van kleuterscholen, die op de daarvoor aangewezen tijd niet konaen verschijnen, kunnen als nog worden ingeënt op Donderdag 24 December 1953, tussen 8 en 12 uur in het gebouw van de G.G. G.D. Nieuwe Mare 13a. Onmiddellijk na Kerstmis worden de inentingen voortgezet voor de overige kinderen tot de leeftijd van jaar. Aangeraden wordt alle kin deren vanaf de leeftijd van 5 maan den te laten inenten. Een volledige inenting wordt op dit moment alleen noodzakelijk geacht, indien een vo rige inenting tegen diphtherie langer dan 2 y2 jaar geleden is. Een volle dige inenting bestaat uit twee inspui tingen, waarvan de tweede inspui ting precies 4 weken later zal worden gegeven op dezelfde tijd en plaats als de eerste inspuiting. Om onnodig wachten zoveel moge lijk te voorkomen, worden de kin deren, met hun begeleiders, verwacht: op Maandag 28 December 1953, tus sen 912 en 1417 uur, wier ge slachtsnaam begint gnet de letters A en B. (2e inspuiting dus op Maan dag 25 Januari 1954). op Dinsdag 29 December 1953, tus sen 9—12 en 1417 uur, wier ge slachtsnaam begint met de letter C tot en met Z. (2e inspuiting dus op Dinsdag 26 Januari 1954); op Woensdag 30 December 1953, tussen 9—12 en 14—17 uur, wier ge slachtsnaam begint met de letters H tot en met J. (2e inspuiting dus op Woensdag 27 Januari 1954); op Donderdag 31 December 1953, tussen 912 uur, wier geslachtsnaam begint met de letter K. (2e inspuiting dus op Donderdag 28 Januari 1954; op Maandag 4 Januari 1954, tussen -12 en 1417 uur, wier geslachts naam begint met de letter L en M. (2e inspuiting dus op Maandag 1 Fe bruari 1954); op Dinsdag 5 Januari 1954, tussen 912 en 14—17 uur, wier geslachts- begint met de letters N tot en met R. (2e inspuiting dus op Dinsdag 2 Februari 1954); op Woensdag 6 Januari 1954, tus sen 912 en 1417 uur, wier ge slachtsnaam begint met deletter S tot en met U. (2e inspuiting dus op Woensdag 3 Februari 1954); op Donderdag 7 Januari 1954, tus sen 912 en 1417 uur, wier slachtsnaam begint met de letter V tot en me Z. (2e inspuiting dus op Donderdag 4 Februari 1954). De begeleiders moeten het trouw boekje meebrengen. Men wordt verzocht zich stipt aan bovengenoemde indeling te houden. Het zal verstandig zijn bovenstaand rooster uit te knippen en te bewaren. dien het onderwijs het minst Direct na de kinderen tot 8 jaar stoord. Via de scholen zullen dan cir- komen de oudere kinderen aan de culaires worden uitgereikt; door in- beurt. Aangezien de vacanties dan vulling van een daaraan gehechte voorbij zijn, is het de bedoeling om strook kan men de kinderen dan bij zo efficiënt mogelijk te werken, hier- de Hoofden van scholen opgeven. De voor de medewerking van de scholen Ioproeping der kinderen geschiedt dan te vragen; op die wijze wordt boven- per school 4100 makkelijk gemaakt. Aan begin en einde speelde hij twee „Ballades" in f en in Es. Geen schijn om hiermede te beginnen en te eindigen geweldig moeilijk als deze zijn alles af, wellicht wat vrij, maar niet minder voor naam. De Mazurka's, zo rhythmisch en élégant! Schoon de Nocturne, de Etude's, voorbeelden van technische begraafdheid, met de fraaie hand stand in 't soepele vingerbewegen en manlijke kracht, ook geestelijke kracht! De vertolking van de 24 Pré ludes bracht zelfs nog een groter ge not, omdat Smeterlin's affiniteit zo zuiver blijkt te zijn. De talrijke concertbezoekers hul digden de grote Chopin-speler zeer enthousiast; drie toegiften en het ap plaus daverde door de grote zaal. J. Kortmann. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridge. De Bridgeclub De Brug had de volgende resultaten bij de on derlinge competitie: 1. van 't Hof- Remmelzwaal 40 p., 2. Echtpaar F. der Valk 33^ p., 3/4. Eechtpaar Kruyt 32 p., D. en P. Parlevliet 32 5. P. HuibertsP. van Paridon 31^ P-, 6. Echtpaar Bauw 31 p., 7. BurggraaffKorndorfer 28 p., 8. Vis ser—Schuitemaker 23Yi pnt. SASSENHEIM K.V.P. Onder leiding van de heer J. A, J. Roozen vergaderde Dinsdag avond de afdeling der K.V.P. De voorz. herdacht in zijn ope ningswoord het overleden bestuurs lid, de heer W. Krom, en dankte het afgetreden bestuurslid, de heer A. Verdegaal. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren C. Prins en B. Ruyrok. Namens de afdeling zullen de he ren Deerenberg, v. d. Weijden, Men ken, v. d. Ploeg, v. Leeuwen, de Hos- son. Vergouwen en jhr. dr. v. Nis pen tot Pannerden candidaat gesteld worden voor de a.s. Statenverkie zing. Bij de rondvraag werd om. ter sprake gebracht de circulaire van de Woningbouwvereniging aan de huur ders, waarin wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari a.s. per week een premie van 10 cent zal worden geïnd voor het risico van glasschade. Men was van mening, dat de ver eniging hiertoe het recht miste. Bo vendien achtte men het bedrag ad ƒ5.20 per jaar veel te hoog. Kerstavond .,Redevo" De cur sisten van de spreekcursus „Redevo" organiseerden een kerstavond voor familieleden en belangstellenden in het café „De Oude Post" Het was niet zozeer een kerstavond die werd aangeboden, doch meer een cursus in het openbaar spreken voor groter publiek. Toch waren verschillende onderwerpen op het naderende Kerstfeest afgestemd. De cursusleid ster mevr. Steyger-Asperslagh sprak hierna over het naderende Kerst feest, waarbij het aloude Kerstver haal op een uitnemende wijze werd vertolkt. De cursisten gaven hierna een proeven van hun kunnen. De onderwerpen waren zeer verschillend van aard. Naast declamatie over Kerstmis werden verhalen van God fried Bomans vertolkt, Ook andere gedichten en verhalen tot onderwerp gekozen. Het kan niet gezegd worden dat alle personen de „plankenkoorts" reeds te boven waren. De bejaarden van de St. Leonardus- 1 parochie hebben nu ook hun Kerst- viering gehad. Gistermorgen om half de onlangs gehouden Kerstshow van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Vervol gens ging hij over tot het uitreiken van de wisselplaquettes, behaald op de door deze vereniging uitgeschre ven Chrysantenwedstrijd. De wissel plaquette voor het hoogst aantal punten in deze wedstrijd ging naar de heer J. v. <L Berg, die eveneens beslag legde op de wisselplaquette, uitgeloofd in de groep chrysanten in pot. De wisselplaquette, beschikbaar gesteld in de groep afgesneden chry santen, sleepte de heer Smit zelf in de wacht. Nadat de voorzitter een groot aan tal ingekomen vragen had beant woord, hield hij een causerie over de vervaardiging van Kerststukjes en 't materiaal, dat daarbij wordt ge bruikt. Een gratis verloting gaf vele aanwezigen een prachtig Kerststukje mee naar huis. bijeen. Terwijl de mannen 'n kaartje legden en de dames zich met breien en babbelen onledig hielden, presen teerden de dames va® het comité koffie met gebak. Om kwart over één ging het gezelschap in de beneden zaal aan tafel. De tafels waren keurig versierd met rode linten en brandende kaars jes; de ijverige dames droegen dam pende schalen aan en de bejaarden lieten zich alles uitstekend smaken, terwijl op de piano vroljjke wijsjes gespeeld werden. Nadien ging het gezelschap weer naar boven, waar een declamatie en een kerstvertelling sfeer gaven aan het gezellig onderonsje, dat onder het genot van thee, enz. tot vijf uur voortduurde. (Foto: „De Leidse Courant") NOORD WIJK Geboren: Dirkje P., dr van J. Duin dam en K. de Groot; Johannes, zn var» J. Buijze en G. M. G. Eggen; Margaretha, dr van A. Zuij derduin en A. E. Leenheer; Johanna, dr van A. Duindam en J. Passchier; Gerardus M., zn yan F. H. G. Versteege en G. C. Pennings; Eric, dr van F. v. Ame- rongen en A. D. Frank; Petrus M., zn van J. P. de Groot en J. A. M. Beelen; Cornelis L. M., zn van H. v. Rossum en C. J. Duindam; Henricus M. A. A., zn van J. A. M. v. Vliet en M. C. M. Alkemade; Jacobus, zn van J. A. H. Groenewoud en J. Schii- fer; Johannes H. M., zn van J. v. Bohemen en A. P. Hoogervorst. Ondertrouwd: C. W. H. Augustinus en M. J. Th. de Groot. Getrouwd: L. Baretta en M. Wem- pe; J. C. H. Schmidt en C. Willigen- berg; J. Smit en N. Duindam. Overleden: Dirk L. v. d. Berg 89 j. STOMPWIJK EMIGRATIE-AVOND. De heer Nol v. d. Bosch, oud- Stomp wijker, die 1 y, jaar geleden emigreerde naar Canada en nu voor enkele maanden weer bij zijn ouders vertoeft, heeft op deze avond op uit nodiging van de L.T.B. van zijn er varingen verteld. Het is de bedoeling, zo zei hij, om u te vertellen wat ik zelf gezien en medegemaakt heb. Ik heb de laatste weken met verschillen de personen, waarmee i'k bekend ben uit mijn Holandse jaren als se cretaris van de landelijke LTJ ge sproken, waarbij mij is gebleken, dat de voorlichting in Nederland nog niet zo is als het zijn moet. Ook het Kath. Emigratie Centrum weet deze moeilijkheid. Als de emigranten voorlichting vra gen bestaat 't gevaar dat de hulp in roepen van het Gew. Arb.bureau en dan mist het Centrum 20,subsi die, dat is 20.000 per jaar, waar het Centrum niet buiten kan. De kerst feestviering is geheel anders. De kerstreclame en viering begint reeds in October. In warenhuizen worden kerstprocessies gehouden met het kerstmannetje als middelpunt. Op 2e Kerstdag is Kerstmis geëindigd. In Holland leven wij nu nog in de Ad vent, en is de Nachtmis het begin van 't Kerstfeest. De geestelijkheid vooral in Ontario ijvert thans in een campagne „Bring Christ bach to Christmas", het Kerstfeest in de christelijke sfeer terug te voeren. Het kindertal in Canada is klein. Het is bijna noodzakelijk volgens Canadese begrippen om de eerste jaren ook als getrouwde vrouw te blijven werken en niet aan kinde ren te denken. Over de materiële zijde hoeft men zioh niet ongerust te maken. De prij zen liggen in 't algemeen lager dan in Holland. Bij een normaal week loon kan een boerenarbeider per maand 6065 dollar overhouden. Het gebeurt b.v. dat auto's van 34 jaar oud op de brandstapel vernietigd worden, omdat er anders te veel oude wagens komen, waardoor de af zet van nieuwe gevaar loopt. Een voornaam punt is ook 't leren bidden in de vreemde taal. Een typisch ver schijnsel is dat de moeders in Canada hun babies meenemen naar de kerk, omdat zjj anders niet naar de kerk kunnen gaan. Bij de nieuwge bouwde kerken is hiermede reke ning gehouden. Achter in de kerk is een met glas afgeschermde ruim te. waar de moeders met hun baby kunnen zitten en door microfoons de Mis kunnen volgen. Nog vele verschillen in levenswijze werden aangetipt, evenals de manier van werken op een Canadese boer derij. VALKENBURG BJL-filmavond. Gisteravond hield de contact-vereniging B. B. een filmavond in zaal de Vries. Voor deze avond was een grote belang stelling, welke de voorz., de heer R. Oudshoorn in zijn openingswoord zeer waardeerde. De clou van deze avond was een tweetal films over Zuid-Afrika, welke werden vertoond door de Nederlandse Reisvereniging. WASSENAAR DRONKEN ACHTER HET STUUR. Op de Katwijkseweg reed de 39- jarige inwoner uit Wassenaar, die onder drankinvloed verkeerde, met zijn auto tegen een boom. Zijn 4-ja- rig dochtertje, dat bij hem in de auto zat, liep een hersenschudding op en enkele verwondingen aan het hoofd. Het kind moest naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden wor den overgebracht. De auto die aan de voorzijde zwaar beschadigd werd, is naar het politiebureau opgesleept. M. werd in het politie-bureau inge sloten. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd ingenomen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2