S)& C^idóeGoti/fca/nt De malle molen van Versaille draaide maar rond I DE MALLE MOLEN Vandaag een uitweg uit impasse? Voor pelgrims naar Bethlehem Opstandelingen bedachten zich Pierre Dupong overleden De „BRUG" Geluksketen verbond tien °p de maan landen hechter met elkaar Interne onrust verzwakt Ruslands macht Explosie op tankschip Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13076 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vers"',,e 16, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Laniél trok zich als candidaat terug Ondanks de stakingen in Frankrijk en de stijgende verontwaardiging van het Franse publiek heeft het parlement ook gisteren nog geen president kunnen kiezen. Het grootste nieuws van gisteren was, dat premier Laniel zich gisteravond halftwaalf officiëel uit de „race" heeft teruggetrokken, om de weg naar een compromis gemakkelijker te maken. Hij liet zijn nog gis teren gestelde eis vallen, dat alle partijen van zijn coalitie het eens gewor den moesien zijn over een compromiscandidaat, alvorens hij zijn candida- tuur zou intrekken. De gehele dag is gisteren achter de schermen druk be raadslaagd over een oplossing. De elfde stemronde, die Dinsdagmiddag zou plaats hebben, werd uitgesteld tot vanmorgen 10 uur. Maar vannacht was er ondanks Laniels terugtrekking weinig uitzicht op een oplossing. De radicaal-socialisten, een der voornaamste coalitiepartijen, bleken niet bereid een der adspirant-candidaten, die de revue hebben gepasseerd, te accepteren. NIEUWE NAMEN De vraag, wie de plaats van Laniel zou moeten innemen, was vannacht nog onbeantwoord. In de wandelgan gen hoorde men veelvuldig de naam fluisteren van de 71-jarige rechts geleerde René Coty, evenals Laniel tot de onafhankelijken behorend. Hoewel Coty reeds vele jaren nu eens als Kamerlid, dan weer als Senator deel uitmaakte van het Koning Hoessein van Jordanië heeft de regering opdracht gegeven „alle mogelijke maatregelen te ne men" om faciliteiten te verlenen aan Christenen, die morgen van Israël naar Jordanië willen gaan om Kerst mis in Bethlehem te vieren. Men verwacht ongeveer 2000 be zoekers. Een kabinetsminister zal in de Jordaanse sector van Jeruzalem verblijven om voor de bezoekers te zorgen. Koningin Elizabeth in Nieuw Zeeland Het Engelse passagiersschip „Go thic" met koningin Elizabeth van En geland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh aan boord, is Dins dagavond 11 uur (Nederlandse tijd) de haven van Auckland binnen ge stoomd. Duizenden Nieuw-Zeelanders waren naar hun hoofdstad gekomen om het koninklijk echtpaar te be groeten. Koningin Elizabeth en haar ge maal, nog onder de indruk van de enorme maaltijden van varkensvlees, in bananenbladeren gerold, die te hunner ere op Tonga werden opge diend, werden opgewacht door een uitbundige menigte. Vele Nieuw-Zee landers kampeerden de gehele nacht op de versierde straten onder de brandende feestverlichting. Honder den anderen bleven in hun auto's die op de heuvels rondom de haven ge parkeerd stonden, zodat ^ij de „Go thic" konden zien naderen. Zij zagen een indrukwekkend schouwspel. Geheel gepavoiseerd en geëscorteerd door oorlogsschepen en vliegtuigen, omgeven door honderden jachten en motorbootjes, gleed het schip de haven in. Ten gerieve van laatkomers en ter meerdere glorie van de hoge gasten, zal het schip tij dens zijn verblijf in de haven 's nachts worden verlicht. Koningin Elizabeth zal vijf dagen in Auckland blijven en zich hier ook in een Kerstboodschap tot alle onderdanen van het Britse Gemene best richten. In totaal zal het bezoek aan Nieuw-Zeeland tien dagen du ren. De reis gaat dan verder naar Australië en vervolgens naar Ceylon. parlement en zelfs tweemaal lid was van het kabinet, is hij nimmer sterk op de voorgrond getreden. Op het ogenblik is hij Senator voor het de partement Beneden-Seine. Een tweede figuur, wiens naam men kon horen noemen, is de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, Jacquinot, die tot de gematigd-con servatieven behoort. Hij is tegen het Europese leger gekant en staat daar om bij de (Katholieken) MRP niet in een goed blaadje. De houding der radicalen vormde wel een van de voornaamste oorza ken der moeilijkheden in Versailles. Zij begonnen met Laniel onaanvaard baar te achten, zij hebben „neen" gezegd tot elke adspirant-candidaat, die Laniel zou kunnen vervangen. En tenslotte twistten zij er over, of zij stemmen zouden op pres. Auriol, Ka mervoorzitter Herriot of de 69-jarige oud-premier Queille. Zó moet Frankrijk op het ogen blik geregeerd worden, terwijl de moeilijkheden zich in het land op stapelen. En de verontwaardiging on der het publiek groeit. Zij is reeds zo sterk gegroeid, dat de regering beducht is geworden voor uitbarstingen. Terwijl de sterk te van de politie langs de route, waarlangs de president zijn intocht zal houden, is verminderd, worden troepen in reserve gehouden in de Lutherse bisschop afgezet De Lutherse bisschop van het Zweedse diocees Etraengnaes, Dick Heiander, is gisteren door het stede lijk gerechtshof van Uppsala schuldig bevonden aan het schrijven en ver zenden van lasterlijke brieven, waar in zijn ambtgenooten werden aange vallen en werd veroordeeld tot ont zetting uit zijn ambt. De uitspraak van het Hof werd met algemene stemmen genomen. Het Hof gaf te kennen, dat het hem on geschikt achtte om bisschop te blij ven van zijn diocees. Het hof- meende, dat het bewijs overtuigend geleverd was. dat He iander de brieven zelf had gepost op het centraal station van Stock holm en dat hij met opzet de letters van een schrijfmachine, waarmee sommige brieven duidelijk getikt wa ren, had vernietigd. Het proces, dat een maand geduurd heeft kent zijn weerga niet in de Zweedse kerkgeschiedenis. Meer dan 50 journalisten waren in de gerechts zaal aanwezig, toen het vonnis voor gelezen werd, maar de bisschop was er niet. Zijn verdediger heeft ver klaard, dat hij van het vonnis in ho ger beroep zal gaan. De bisschop heeft vanaf het begin ontkend, dat hü de brieven geschre ven had. Het Hof ontnam hem zijn bisschoppelijke waardigheid niet, van mening, dat dit zou moeten worden gedaan door het „regeringsgerecht". contreien van het Versailler paleis en zijn parachutisten gestationneerd in het park rond dit paleis. De communisten zijn er kennelijk op uit munt te slaan uit de verwar ring. Franse post dreigt ook te staken Terwijl de procedure, der presi dentsverkiezing te Versailles zich op haar zesde dag moeizaam voort sleepte, nam de arbeidsonrust in Frankrijk hand over hand toe. Er zijn stakingen bij de posterijen, op de vliegvelden en óok de wijn boeren worden weer opstandig, even als in de zomer. Gisteravond riepen het communis tisch) algemene vakverbond en de onafhankelijke vakverenigingen de postbeambten op, onmiddellijk het werk neer te leggen en dit niet te hervatten vóór de Eerste Kerstdag om 20 uur. Postsorteerders op de spoorweg stations en op vele grote postkan toren legden het werk neer op het hoogtepunt van de Kerstdrukte. Van de zijde van de P.T.T. wordt meegedeeld, dat de stakingsbeweging nog locaal was en sporadisch en het meest uitgesproken in sectoren, waar de communisten de leiding hebben. Franse troepen zijn vandaag inge schakeld bij het verwerken van sta pels zakken met post op Parijse sta tions. Hier en daar hadden zich reeds stapels post opgehoopt, aange zien in verscheidene delen van Frankrijk reeds enige dagen een staking van postambtenaren gaan de is. De Kerst-amnestie in Italië Duizenden gevangenen, variërend van zakkenrollers tot moordenaars, zijn Dinsdag uit Italiaanse gevange nissen ontslagen als gevolg van het van kracht worden van de amnestie wet. Onder de vrijgelatenen bevindt zich Amerigo Dumini, die in de eer ste jaren van het fascistische bewind op bevel van Mussolini de socialist Matteotti vermoordde. Na de oorlog werd hij tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tevens is uit gevangenschap ont slagen de student Antonio Pallante, die in 1948 bijna een burgeroorlog ontketende door een aanslag te ple gen op de leider der Italiaanse com munistische partij, Palmiro To- gliatti Niet alle veroordeelden, die van de amnestie profiteerden, waren opge togen. Uit de gevangenis van Trento moest een zekere Antonio Devigili, die veroordeeld was tot één jaar ge vangenisstraf wegens diefstal, met geweld op straat gezet worden. Hij protesteerde heftig tegen zijn vrij lating en had liever „tot de lente" blijven zitten. Achttienhonderd opstandelingen in Zuid-Celebes, die zich bereid hadden verklaard zich over te geven, heb ben zich weer in de bossen terugge trokken, in plaats van zich naar de kampen te begeven, die hen door de militaire autoriteiten waren aange wezen, aldus verneemt het Franse persbureau A.F.P. in Djakarta. Men herinnerde er aan, dat luite nant-kolonel Waroud, waarnemend commandant van het Indonesische leger in Zuid-Celebes, onlangs heeft medegedeeld, dat de opstandelingen besloten hadden de strijd te staken, Pierre Dupong, minister-president van Luxemburg, is in de afgelopen nacht aan een embolle overleden. Pierer Dupong bevond zich in de "ainte Thérèse-kliniek te Luxem burg Hij was daar opgenomen, na dat hij afgelopen Vrijdag een been gebroken had. omdat zij het niet eens waren met hun leider, Kahar Muzakkar, die zich achter de beweging van de Da- rul Islam had geschaard. KERSTCONVOOI VERTROK UIT VATICAANSTAD In een kring rond de obelisk in het centrum van het St. Pietersplein, wacht een gedeelte van de tachtig zware vrachtwagens op de Pauselijke zegen, vóór het begin van de reis door Italië. De vrachtwaeens zijn nl. geladen met kerstpakketten van het Vaticaan, die in het gehele land zullen worden uitgereikt. Z.H. de Paus verscheen later voor een der ramen van het Apostolisch Paleis (achtergrond) en zegende de lange rij wagens. De astronomen in Nfederland staan nogal sceptisch tegenover de berich ten, als zou op de maan een brug zijn ontdekt, die er kunstmatig gecon strueerd uitziet. Te Amsterdam, Utrecht en Leiden heeft men daarvan in de afgelopen nachten niets waar genomen, meldt het Alg. Dagblad. Al honderden jaren, aldus deskun digen, roept men over nieuwe ont dekkingen op de maan, maar achter- af zyn die „ontdekkingen" afgeschre ven als fouten in de optiek of ge woon fantasie. Als hier nu inderdaad sprake zou zijn van een belangrijk nieuw verschijnsel, dan zouden de sterrenwachten over de gehele we reld al zijn gealarmeerd. Dat althans is de normale gang van zaken. Dergelijke telegrammen zijn nu niet ontvangen, reden te meer dus om de mededelingen uit New York niet helemaal te vertrouwen. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat „de brug" een natuurlijke vervorming is van de bergen op de maan of iets dat is ont staan na het inslaan van een ma- teoor. Philipsfabriek in Dublin brandde uit De Philipsfabriek te Dublin is ge heel uitgebrand. Hoewel de brand weer haar uiterste best heeft gedaan nog iets van de gebouwen te redden, kon zij niet voorkomen, dat het dak instortte. De fabriek verschafte honderd per sonen werk. Er werden in hoofdzaak radiotoestellen en ander electrisch materiaal geassembleerd. De direc tie van de fabriek is reeds op zoek gegaan naar een ander gebouw. MAU-MAU-„GENERAAL" GEDOOD. Kikoejoes van de inlandse garde hebben gisteren de Mau Mau-„gene- raal" Matanjago gedood. Hij was lid van de „oorlogsraad" van „veldmaar schalk" Dedan Kimathi. Drie van zijn metgezellen, onder wie een vrouw, zijn gevangengenomen. Dulles waarschuwt voor talmen De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, zeide gisteren in een redevoering over de buitenlandse politiek: .,Het schijnt, dat de exploitatie door de Russische machthebbers van hun eigen en de satelliet-volkeren een punt heeft bereikt, waarop het roe keloos voor hen zou zijn een alge mene oorlog in te gaan". De minister sprak aan een lunch van de nationale persclub te Wash ington en zeide daar voorts, dat on tevredenheid achter het ijzeren gor dijn de Russische verbindingslijnen onveilig zou maken, ingeval het Kremlin een invasie in West-Europa zou ondernemen. Verklarend, dat de recente Parij se zitting van de ministers van de Noordatlantische verdragsorganisatie van gevoelen was, dat het gevaar van openlijke militaire agressie van de zijde van Sovjet-Rusland kleiner was dan een jaar of twee geleden, zeide Dulles: ,Als dit waar is, is dat grotendeels het gevolg van de gro ter wordende macht van de NAVO. Maar het is ook het gevolg van in terne druk en ontevredenheid, re sulterend in de slechte levensomstan digheden binnen het Sovjet-blok en de contrasterende betere omstandig heden in de naburige vrije landen. Alle recente grote redevoeringen van hoge Sovjet-autoriteiten, aldus Dul- lse, .proberen hun volk hoop te ge ven op meer voedsel en meer con sumptiegoederen van betere kwali teit. Dit wijst duidelijk op verlan gens onder de massa, zo hardnekkig, dat zij niet genegeerd kunnen wor den". Op wankele fundering Zelfs Pablo Casals schakelde zich in stations in een programma met één doel verbonden: elkaar in tijd van nood te helpen. Over de zender Hilversum II heeft de Nederlandse radio gisteravond in een gezamenlijk programma van een half uur deelgenomen aan de inter nationale geluksketen, Chaine du bonheur, die vijf jaar geleden op initiatief van radio Lausanne ont stond en zfjn vijfjarig bestaan vier de. Deze geluksketen, waaraan vele Europese radiostations medewerken, en die gericht is op liefdadige doel einden, vond gisteravond radiosta tions in tien verschillende landen ge lijktijdig verbonden in de aether: in verband met lijnverbindingen een technisch knap staaltje. Roger Nordmann de initiatiefne mer van Radio Lausanne en leider van het programma, liet eerst alle stations ieder in de eigen taal mel den, waarna het woord werd gege ven aan de medewerkers van radio Rome en Hilversum als vertegen woordigers van de landen die in de afgelopen periode van de hulp van de geluksketen hebben geprofiteerd, resp. bij de watersnood in de Po- vlakte en de Februariramp. Direct na deze rampen kwam de Chaine du bonheur in de lucht. Ter leniging van de nood in de Nederlandse, Bel gische en Engelse gebieden na de ramp bracht deze actie vijftien mil- lioen Zwitserse francs bijeen. Voor die hulp sprak mevrouw Netty Kley- wegtRosenfeld namens de Neder landse en Belgische radio een dank woord. Dulles zei ten zeerste getroffen te zijn door de geest van krachtige vriendschap, die in de NAVO heerst, maar voegde hieraan toe: „Maar als we verder gaan en dieper graven, is de toestand niet zo goed De NAVO is een prachtig bouwwerk geworden, maar het rust op een fundering, die wankel is en die ons ernstige be zorgdheid moet veroorzaken. Hij waaschuwde voor „het dode lijke gevaar van talmen" bij de ra tificatie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. De minister zei. dat, „tenzij er spoe dig een eenheid tot stand komt, het - mogelijk zou zijn, dat het historische Europa bestreken, enige woor- Zolang Franco Spanje regeert Belangwekkend in dit programma was de medewerking van de wereld- broemde cellist Pablo Casals, die, zoals bekend is, weigert in het open baar te spelen zolang Franco Spanje regeert. Voor dit bijzondere doel had hij een uitzondering gemaakt en kwam er een lijnverbinding met Perpignan. waar Casals woont, tot stand Vandaar sprak deze óver al de zenders, die met uitzondering van Engeland en Scandinavië vrijwel ge- ogenblik voorbijgaat en dat andere en verdeeldheid zaaiende machten het heft in handen nemen". „De Sovjet-Unie speelt het gevaar lijke spel van het tegen elkaar op stoken van Frankrijk en Duitsland", verklaarde hij. „De Russische propa ganda roept in Frankrijk vrees op jegens Duitsland en in Duitsland wordt getracht Frankrijk in discre- diet te brengen door aan te voeren, dat zijn besluiteloosheid een bezet ting van Duitsland verlengt, die nog -voortduurt negen jaar na de wapen stilstand". Dulles wees er op, dat kanselier Adenauer het de vorige week reeds nodig had geoordeeld het Duitse volk te vragen geduldig te zijn. Vol gens Dulles dient het feit, dat dit pleidooi noodzakelijk was, een waar schuwing te zy'n. dat men geen tijd te verliezen heeft. Het E.D.G.-verdrag stelt volgens Dulles de beslissende keuze, als het symbool van Europa's wil om een heid te bereiken. De minister zeide, dat de Ver. Staten stellig iets zouden moeten den van waardering over dit chari tatieve radiowerk, waarmee de yol- ken van Europa hun gezamenlijke goede wil tonen. Daarna speelde Casals een cellosolo. Deze Europese geluksketen-uit zending was zeer contrastrijk. Ener zijds was zij bijzonder heterogeen, doordat elke zender zijn eigen taal sprak, anderzijds waren de radio- Een stalen tankschip van zettig meter lengte is gisteren in Ohio in West-Virgina ontploft. Vermoedelijk zijn acht personen om het leven ge komen. Het benzinetankschip, eigendom van de Union Barge Line, werd schoongemaakt toen de explosie een gat van 24 meter lengte en drie me ter breedte in de romp sloeg. De doen, indieiT de E.D.G. geen werke- oorzaak van de ramp is nog niet be- lijkheid wordt, kend. FEEST AANBIED ING HEREN OVERHEMDEN Popeline gevoerde borst dubb. manchetten beige - grijs - bleu of azuur vast of los boord f1150 HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 MIDZABONNEN voor onze Cliënten. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 u«ur. ZACHT WEJER Half tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of mot-regen. Matige, aan de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. 24 Dec.: zon op 8.47 en onder 16.32; maan op 21.21 en onder 11.02 uur. Het weer in Europa OSLO regen. 3 c STOCKHOLM geheel bew. —1 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 LONDEN mist. 1 AMSTERDAM regen. 7 BRUSSEL regen. 6 PARUS nevel. 4 BORDEAUX mist. 2 GRENOBLE geheel bew. 2 NICE onbewolkt. 6 WARSCHAU neveL —3 BERLUN nevel, —1 FRANKFORT regen. 2 MUNOHEN nevel. —1 WENEN geheel bew. —1 INNSBRUCK zwaar bew. —2 ROME licht bew. Korreltje Hoe meer raadgevers, hoe minder men weet wat te doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1