MASELLA Rijnstreek „Radio Anno Sa^to nog niet uitgepakt P.T*T.t Betere verpakking! „Het was geen liefde op het eerste gezicht" Meisje onder motorfiets Mossadeq krijgt drie jaar Begroting van Zwammerdam (tekort f 16.000) vastgesteld Nieuwe loonregeling in de land- en tuinbedrijven Trein reed door onveilig sein DINSDAG 22 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gewijzigde bestemming? Ergens in een van de magazijnen van Vaticaanstad staat een aantal kratten opgestapeld. Zij staan er al een pear jaar met hun kostbare in houd: de zenderinstallatie voor „Ra dio Anno Santo", meldt de „Tele graaf" uit Rome. Toen het katholieke volksdeel van Nederland in 1950, ter gelegenheid van het Heiig Jaar, in een grote geld inzameling bijna een millioen gul den bijeenbracht en deze 100 kilo watt-zender aan het Vaticaan aan bood, zal niemand hebben bevroed, dat op Kerstmis 1953 die zenderin stallatie nog onuitgepakt in Vati caanstad zou liggen. oorzaak hiervan moet, naar verluidt, worden gezocht in het ver schil van inzicht in het Vaticaan. Toen destijds de Nederlandse zen der in een speciale audiëntie door het comité aan de Paus was aange boden, had de toenmalige leiding van Radio Vaticana een plan ont worpen voor een groot zenderpark, waarmee van Rome uit de hele wereld zou kunnen worden bereikt. Intussen is de leiding van Radio Vaticano enigszins gewijzigd. Daar mee ook de inzichten. Men schijnt nu te overwegen of het misschien •niet beter is het Vaticaan niet recht streeks de verantwoordelijkheid voor de activiteit van een groot radio station in Rome te laten dragen. Zo kon het dus gebeuren, dat de oor spronkelijke plannen niet werden uitgevoerd. Misschien zal het alsnog mogelijk zijn ergens anders een zenderpark te bouwen voor een groot internatio naal katholiek radiostation. Daar voor zou een stichting in het leven geroepen moeten worden die de ver antwoordelijkheid hiervoor zou dra gen. Directe verantwoordelijkheid voor de uitzendingen zou dan voor het Vaticaan niet bestaan. Voor dit radiostation dat katho lieke berichten over de hele wereld zou verspreiden zouden de techni sche installaties benut kunnen wor den die thans ongebruikt in Rome liggen. Daarmee zou Radio Anno San to wel een nieuwe doch wezenlijk niet gewijzigde bestemming krijgen. Voorspoedige ziekte Binnen drie jaar heeft de myxo- matose, de ook in Europa bekend ge worden konijnenziekte, in Australië zoveel konijnen gedood, dat de scha penstand met een millioen exempla ren kan worden uitgebreid. Bovendien is op tal van boerenbe drijven de erosie van de bodem te gengegaan, die onders de vegetatie, die de grond moet vasthouden, weg vreten. Ook de graanoogst is gunstig beïnvloed door de sterfte onder de konijnen. De regering heeft berekend dat de myxomatose Australië in het afgelo pen jaar alleen al ongeveer 50 mil lioen pond aan schade heeft be spaard, dat is een kwart van het totale bedrag dat de Australische ko nijnen jaarlijks aan schade berokke nen. Vóór de myxomatose waren er in Australië naar schatting meer dan een milliard konijnen. Men stelt de totale konijnenbevolking thans nog op 200 millioen. Er zijn er dus een 200 millioen minder, hetgeen vin enorm belang is als men weet dat zeven acht konijnen evenveel eten als een schaap. Als Australië hele maal geen konijnen had zou het ge makkelijk nog 40 mililoen schapen meer kunnen onderhouden en de pro ductie van wol, schapenvlees en graan met ongeveer 25 percent kun nen verhogen. VRAAGT U UW WINKELIER VOOR DE FEESTDAGEN: Importeur: G. KUPERUS LEIDEN DE ECHTE SPAANSE WIJN (Advertentie.) Nieuwe landbouwkoers Praag RESTAURATIE KLUNDERTSE WALLEN Door het gemeentebestuur van Klundert is in overleg met Monu mentenzorg een bedrag van ƒ8.000 uitgetrokken voor de restauratie van de z.g. Stenen Monniken, zeer oude wallen van de vestingstad De twee Stenen Monniken verkeren reeds ja ren in een bouwvallige staat. Zij da teren uit de vijftiende eeuw. in Het vooraanstaande Tsjechoslo- communistische blad Rude Pravo heeft bekend gemaakt, dat het bestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij drastische ver anderingen in de landbouwpolitiek heeft goedgekeurd. Het bestuur be sloot de leveringsquota aan de staat met 13 tot 45% te verlagen. Landbouwcoöperaties behoeven 14 tot 48%, doch zelfstandige boeren slechts 13 tot 27 minder af te le veren. Volgens de Rude Pravo bete kent dit, dat coöperaties en zelfstan dige boren meer kunnen produceren en meer op de markt kunnen verko pen tegen prijzen, die hoger zijn, dan die, welke voor hun leveranties aan de staat zyn vastgesteld. Het bestuur van de communistische partij besloot voorts een vroeger besluit dat koe- ÏS^ee?retèfSrtnedtte^- - n bestemm,ng ontva^e. De dere zelfstandige boeren, in te trek- verpakking us doorgaans onvoldoen- ken. De strijd tegen de koelakken, de. Meestal wordt alleen pakpapier „de ergste vijanden van het socialis-JSebr"lkt!. s0™s allee" maar ee" me", moet volgens Rude Pravo ech- k?3"'- D* PaPf, 18 dan dikwijle met ter voortgezet worden. In Wenen bloed doortrokken. Het komt ook binnenkomende berichten gewagen voor, dat delen van dode beesten van tekorten en honger in Tsjecho- do°rde beschadigde verpakking naar Slowakije. Zendingen aan gezondheidsdiensten Anders weigering De gezondheidscommissie voor die ren van de stichting voor de land bouw heeft een brief ontvangen van het hoofdbestuur der P.T.T., waarin geklaagd wordt over de verpakkin gen der zendingen welke vaak door veehouders aan postkantoren worden aangeboden. De gezondheidsdiensten ontvangen geregeld pakketten waarvan de in houd bestaat uit dode dieren of uit zieke organen van gestorven dieren. Volgens de P.T.T. worden deze pak ketten meermalen in beschadigde toe stand op het postkantoor van de meest noodzakelijke levens middelen zijn vaak schaars, b.v. bloem, suiker, grutten en vet. Melk- tekorten komen niet alleen voor in de steden maar ook op het platte land. Verder schrijven de Praagse bla den, dat er ook tekort is aan electri- sche stroom. ZENDERWISSELING Met ingang van 1 Januari wordt het K.R.O. en N.C.R.V.-programma uitgezonden via de zender Hilver sum II, 298 meter, terwijl het A.V. R.O., V.A.R.A. en V-P.R.O.-pro- gramma naar Hilversum I, 402 me ter verhuist. De zen der wisseling gaat in op de morgen van Nieuwjaarsdag. Het programma van de K.R.O. in de Nieuwjaarsnacht van 00.3002.00 uur wordt dus nog over de zender Hilversum I, 402 meter uitgezonden. Het programma van de omroepver enigingen die de andere zender ge bruiken, wordt dan nog over de zen der Hilversum II, 298 meter uitge zonden. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.14 Gram. 8.30 Tot uw dinenst. 8.35 Gram. 9.00 v. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Strijkkwart. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Het bewijs", hoorspel. 12.00 Omr. ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Vierde advents- stonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. en solist. 14.00 Kerkdienst v. d. Kon. Nederl. Mari ne. 15.30 v. d. jeugd. 16.30 Kerstvie ring v. d. Koninklijke Familie. 17.30 Orgelconc. 18 00 Gram. 18.15 Spec trum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. W. den Boer: „Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar ondergang tegemoet gaat". 19.00 Nieuws, en weerber 19.10 Boekspr. 19.25 Zigeunermelodieën. 19.30 Bui- tenl .overz. 19 50 Gram. 20.00 Radio krant. 20 20 Interkerkelijke Kerst- wijding. 2130 Gram. 21.35 Pianore- cial. 22.00 „Ervaring en perspectief", caus. 22.15 Gram. 22.30 Twee violen en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Kerstdienst v. d. Hongaren. 23.45 24.00 Gram. Het sprookje van de prinses De Nederlander Jack Roosmale Nepveu leert er op het ogenblik een taal bij: Bulgaars. En de Bulgaarse prinses Marie Louise, dochter van wijlen ex-koning Boris, zijn verloof de, leert Nederlands van hem. „Het is geen moeilijke taal," zo vertelde de prinses aan United Press. Jack Roosmale Nepveu heeft on langs in Madrid, waar wij werkzaam is als „circulation manager" voor de Spaanse editie van het tijdschrift Readers Digest, zijn verloving met prinses Marie Louise bekendgemaakt Het paar denkt in het voorjaar of in de zomer van 1954 te zullen trou wen. Maar' onmiddellijke plannen bestaan er nog niet en zij weten nog niet of zij in Spanje of ergens anders in het huwelijk zullen treden. De 25-jarige Nederlander (hij is een bekend ski-er) vertelde ons, dat hij zijn verloofde ontmoet heeft op een tuinfeest ,dat haar moeder, ex- koningin Johanna, in het voorjaar van 1951 te Madrid gaf. „Ik kan niet zeggen, dat het liefde op het eerste gezicht was of iets van dien aard. Wij vonden elkaar aardig en gingen na onze eerste ontmoeting veel sa men uit". De genegenheid groeide, tot ten slotte een verloving het re sultaat was. Jack spreekt behalve zyn Neder lands, ook Engels, Frans, Duits en Spaans, Marie Louise dezelfde talen behalve Nederlands, maar, met Bul gaars en Italiaans. Zij spreken met elkaar Frans of Engels met soms een Duits woord als zij de goede uitdruk king niet kunnen vinden. In Spaans gezelschap spreken zij uitsluitend buiten steken. Door deze slechte verpakking ont staat bij het vervoer gevaar voor be smetting van andere zendingen; ook de gezondheid van het P.T.T.-perso- neel, dat met de behandeling van deze pakketten is belast, kan hier door worden bedreigd. Dergelijke zendingen kunnen het beste verpakt worden in dozen van stevig karton, welke aan de binnen zijde met vetvrij papier zijn be- beschermd. In het vervolg zullen zendingen, welke niet op een afdoende manier zijn verpakt, worden geweigerd, al dus het hoofdbestuur van P.T.T. leidelijke stijging van de vaderland- :o welvaart, dank zij de opvoering van arbeidsproductiviteit. Wanneer we nu in staat blijken om economi sche crises te bedwingen, dan kan de gemiddelde welvaart in Neder land over ongeveer twintig jaar 40 percent groter zijn. Er van uitgaande, dat dan de Mid dengroepen wel voldoende zullen zijn opgetrokken, stelde dr. Delf- gaauw de vraag, op welke wijze die meerdere welvaart kan worden be steed. Hier dacht hij op de eerste plaats aan de ouden van dagen, van wie er op het ogenblik 70 percent moet leven van de noodwet ouder domsvoorziening. Binnenkort kan het aantal afhankelijke bejaarden wor den geschat op 90.000 Hun inkomen moet zeker honderd percent stijgen, willen zij althans geen bezorgde oude dag beleven. Wat ligt nu meer voor de hand» dan dat de huidige loon trekkers door middel van de belas ting iets bijdragen om de bejaarden zorg te kunnen verlichten? Met an dere woorden: het inkomen van de huidige generatie zou iets minder kunnen stijgen om het inkomen van de bejaarden iets te laten stijgen. Daarbij heeft dr. Delfgaauw ook ge dacht aan de rond 100.000 weduwen in ons land, voor wie nog niets is ge daan. Zo lang onze economie blijft draaien, moet hulp mogelijk zijn; en de helpers mogen bedenken, dat zij later ook zelf kunnen profiteren. Naar aanleiding van een recente mededeling van minister Zijlstra in de Kamer is verder de kwestie van de emigratie ter sprake gekomen. Of- Ex-premier Mossadeq is gister avond veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Mossadeq's medebeklaagde, gene raal Taghi Riahi, werd veroordeeld tot twee jaar „correctieve gevangen schap" met ontslag uit het leger. Mossadeq werd schuldig bevonden op 13 punten, inzonderheid aan ver raad. „Ik ben blij, dat u mij veroordeeld hebt, want nu kan het volk van Iran de ware betekenis zien van gerech tigheid en van de grondwet", zeide Mossadeq, zijn stem scherp en gela den met sarcasme. Mossadeq's proces was op 8 No vember begonnen. Hij heeft terecht gestaan op beschuldiging tegen de Sjah samengezworen te hebben, ge tracht te hebben het grondwettige regime van Iran omver te werpen en onwettig de majlis ontbonden te heb- ben. De Sjah had gisteren een brief ge schreven aan generaal Hoghbeli, de president van het gerechtshof, dat de zaak tegen oud-premier Mossadeq behandelt. In deze brief betoogt de vorst, dat het hof, alvorens een uitspraak te doen, rekening moet houden met de diensten, die Mossadeq tijdens het begin van zijn carrière aan het land bewezen heeft. Een zevenjarig meisje is gisteren te Amsterdam door een motorfiets aangereden toen het hand in hand I ter C. G. van Dobben de Bruyn. met vier vriendinnetjes op de Osdor- perweg bij de hoek van de Raasdor- perweg onder Halfweg liep. De motor reed vrij snel en met gedimd licht. Het was nog donker op straat en het zicht vrij slecht. Het sladhtoffertje werd van links aange reden en 24 meter ver meegesleurd. Bij aankomst in het Julianazieken- huis bleek het te zijn overleden. Delfgaauw sprak over zorg voor bejaarden Sprekende over de problemen van de Middengroepen, heeft dr. J. G M. Delfgaauw, een der samenstellers van de bekende rapporten over dit o vraagstuk, voor de Gooise afdeling schoonde laatste"jaren°steeds is be- van de Sint Adelbertvereniging, twee weerd, dat ons land de emigratie andere actuele aangelegenheden ter moet bevorderen, is de bevolkings- sprake gebracht. aanwas minder'sterk dan verwacht Daar is op de eerste plaats een ge- werd. De gemeenteraad van Zwammer- Z. h.s. wordt besloten tot vast- dam kwam in vergadering bijeen on- ®^elÜnS, wijziging^ begrotingen wo- der voorzitterschap van burg.emees- De samenwerkende organisaties in de stichting voor de landbouw zijn overeengekomen aan de regerings beslissing over de verhoging van de lonen in de land- en tuinbouw op de volgende wijze uitvoering te geven: 1. De rechtens geldende tijdlonen worden verhoogd met vijf procent Onder tijdlonen worden verstaan de by of krachtens collectieve arbeids overeenkomsten of loonregelingen vostgestelde uur- of weeklonen, met 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA inbegrip van vaste bijslagen; 19.00 VPRO, 20.00—24.00 VARA. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuz. en so list. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 15.45 Voor de zieken. 16.30 Kerstviering van de Koninklijke Familie. 17.30 Gram. 17.45 Vara-varia. 17.50 Regerings uitzending: P. G. Wong: „Sociale zorg in Suriname". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.50 Voor de kinderen. VPRO: 19.00 Kerstfeest voor de kinderen. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pari. overzicht 20.15 Marinierskapel. 20.50 „Moeder legende", hoorpsel. 21.30 Strijkkwart. 22.00 „Een rechte weg naar oorlog", caus. 22.15 Lichte muz. 22.45 Vocaal dubbelkwart. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gram. Voor mannelijke vakarbeiders van 23 jaar ene ouder bedraagt de verhoging tenminste vijf cent per uur op basis van de normale voor de des betreffende groep arbeiders geldende arbeidstijd. Voor arbeiders met week loon is het weekminimum verschil lend naar gelang de duur van de ar beidstijd; 3. Bij arbeiders ,die in een dienst woning wonen, mag de werkgever op de loonbijslag in mindering bren gen een bedrag, gelijk aan de huur verhoging, die de desbetreffende ar beider zou moeten betalen, als zijn woning geen dienstwoning was en daarvoor op 31 December als huur het bedrag gold, dat hem op die da tum voor de dienstwoning in min dering wordt gebracht. De maatregelen gaan in 3 Januari. Zij gelden alleen voor de akker- en. weidebouw en de veehouderij en voor de tuinbouw in engere zin. Voor bos bouw en het veenbedrijf komt nog een aparte regeling. Het college van Rijksbemiddelaars heeft tegen de maatregelen geen be zwaar. 1 dode 1 zwaargewonde Vanmorgen om 9.15 uur is er een ernstig ongeluk gebeurd op de be waakte spoorwegovergang aan de Kleiweg te Schiebroek. Een auto en een bromfiets werden gegrepen door het Hofplein-treintje dat een dienst onderhoudt tussen Den Haag en Rot terdam via Pijnacker, gegrepen. De auto raakte in brand en de be stuurder, de 36-jarige G. H. Val uit Rotterdam, kwam in de vlammen om het leven. De bromfietser, de 51-jarige G. H. Mers uit Schiebroek, kwam met zware hoofdwonden in een sloot te recht en is naar het Ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam gevoerd. Van de zijde van de N. S. verne men wij, dat vanochtend omstreeks 8 uur 50 de sneltrein van Den Haag naar Rotterdam Hofplein door 't on veilig uitrijsein van het station Ro denrijs is gereden. De trein kwam op een bewaakte doch terecht niet gesloten overweg te Schiebroek in aanrijding met de auto en een brom fiets. Beide sporen werden door het on geluk versperd, doch om 10 uur 50 was de stagnatie op de spoorlijn op geheven. De officier van justitie heeft deze zaak in onderzoek. Het was ter plaatse zeer mistig. LEIDERDORP VERHOGING WATERLEIDING TARIEVEN. In verband met het raadsbesluit van 30 October j.l. zullen met in gang van 1 Januari de waterleiding- tarieven andermaal worden ver hoogd. De verhoogde tarieven zijn als volgt: A. Water bestemd voor woonhui zen, kantoren enz.: voor gebouwen met een huurwaarde van minder dan 100 per jaar, per 3 maanden 2.65 plus 0.75 meterhuur: van 100 t/m 1.99, 3.95 pl. 0.75; van f 2.00 t/m 324, 5.30 pl. 0.75; van 325 t/m 449, 6.60 pl. 0.75; van 450 t/m 599, 7.90 pl. 0.75 en van 600 en daarboven 10.55 pl. 1.meter- huur. B. Water ten dienste van de land bouw en industrie: Voor het woon huis is verschuldigd het bedrag vol gens de huurwaarde onder A. ver meldt en bovendien 45.per ka- 200 M3 of minder; blijkt dat meer is gebruikt, dan wordt voor elke M3 boven 200 M3 0.20 in rekening ge bracht Het meerwatergebruik blijft bere kend naar een prijs van f 0.30 per M3. De vóóroorlogse woningen zijn geklasseerd naar de oude huurwaar de en de na-oorlogse woningen zijn in de regel een klas lager ingedeeld. Verbreding Hoofdstraat De verbreding van de Hoofdstraat nabij de Bruggestraat brengt met zich mede, dat vanaf de Eikenlaan tot de Kerklaan een gemetselde af scheiding geplaatst wordt. Hierdoor zal het gezicht op de Herv. Kerk min of meer belemmerd worden. Ten einde het kerkgebouw meer zicht baar te maken hebben kerkvoogden en notabelen besloten de huur tussen het kerkplein en de voormalige pas- torietuin te verwijderen. De tuin zelf krijgt ook een andere bestemming. Dit wordt n.l. een sportveld met ga zon, waarvoor de werkzaamheden reeds zijn begonnen. Het ijzeren hek op de muur verdwijnt eveneens en de lelijke houten schutting langs de Eikenlaan wordt vervangen door een muur. Leiderdorpse Schaakclub. Voor lopige stand van de onderlinge com petitie wedstrijden: J. de Jong 4 uit 4; C. H. Sterk 12; Ginjaar 3; M. Splinter 35; C. v. Tol 3%7; C. Boon 24; W. v. d. Leek 7; P. Meinema 35; J. v. d. Wijngaard 23; D. Braam 3%4; A. Karstens 25; R. Marbus 3—4; Pl. v. d. Leek 46; J. Nagtegaal 2%4; P. Goedhart 1 6; J. Jongeboer 46; C. de Krijger 6. ROELOF ARENDSVEEN Bridgeclub „DVH". De uitslag na de 9e ronde van de bekercompe titie is als volgt: 1. Alf. Koek, L. Klein 1070 (133), 2. Echtp. v. Berkel 1054 (114), 3. J. Termeulen, J. Bak ker 1025 (123), 4. Echtp. Muskens 1014 (100), 5. P. Huigsloot, L. Turk 972 (103), 6. B. v. d. Meer, H. Ver del 947 (89), 7. Echtp. Koek 942 (98), 8. Echtp. J. v. d. Meer 935 (93), 9. P. Hiep. W. Caspers 883 (121), 10. Ant. Koek, E. Koek 878 (106). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van de laatste ronde. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat het contract tot waterlevering voor de Zijdeweg is getekend. De salarissen van de ambtenaren worden met algemene stemmen her zien volgens de rijksregeling i.v.m. de s. huurverhoging. Daar de nieuwe o.l. school een gas- verwarming heeft, wordt het salaris van de schoolschoonmaakster ver- agd tot 5.per week. De heren Jac. de Bruin, C. 3, F. Hoogendoorn, B. 85, Joh. van Wijn- Brugstr. 11 en F. P. Zwet sloot, C. 22a worden herkozen als leden van de commissie van advies woonruimte wet voor 1954. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om in plaats van de heer Joh. van Leeuwen, die wethou ders is geworden, te benoemen de heer P. Hazenberg, wijst de heer Staal er op, dat drie personen van de A.R.-richting dan in de woningcom missie zitting zullen hebben. De voorz. zegt, dat de keuze der leden is gebonden aan een zekere repre sentatie van belangen: Huiseigenaren, hypotheekhouders, agrarische belan gen en twee sociaaldeskundigen. Dit beperkt de keuze in politiek opzicht wel eens. De heer Hazenberg wordt daarop met algemene stemmen gekozen. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor de heren C. F. Blok en N. A. van Rossum weder om te benoemen tot lid van het Burgerl. Armbestuur (periodieke af treding). De heer Staal zegt, dat geen van de drie leden van het Burgerl. Armbestuur uit ervaring weet wat armoede is. Dit kan van invloed zij in op het verstrekken van steun. Toen hem eens ter ore kwam, dat een on dersteunde te weinig ontving, kreeg deze nadat hij (de heer Staal) deze zaak met de secretaris-penningmees ter van het Burgerl. Armbestuur had besproken, een verhoging van steun van 100 pet. Ook het feit dat deze za ken gewoon aan het loket worden besproken, acht hij niet juist. De voorz. ziet het nut van ken- ningbedrijf over de jaren 1951, 1952 en 1953. Idem Begrotingswijziging Burgerl. Armbestuur 1952. Goedgekeurd wordt de begroting van het Burgerl. Armbestuur voor 1954, terwijl Je begroting voor het woningbedrijf voor 1954 wordt vast gesteld. Daarna komt aan de orde de vast stelling begroting der gemeente 1954. Namens de commissie di§ de begro ting heeft nagezien brengt de heer Hoogteijling rapport uit. Het verheugt de commissie, dat de nieuwe rijksuitkering hoger is dan voorheen. De ondernemersbelasting valt weg. Maar het rijk heeft nieuwe bronnen aangeboord. Aan art. 43 der begrotings voorschriften, n.l. dat er evenwicht behoort te zijn in de uit gaven en ontvangsten is echter niet voldaan. Gelukkig is er nog steeds de batige saldi.van vorige jaren. Trekt men van het tekort van 16.000.— 5000.onvoorzien af, dan blijft er een nadelig slot van ƒ11.000.—. De post onvoorzien acht men aan de lage kant. Zij zal wel worden uitge geven in de loop van het jaar. Onrustbarend acht de commissie, gezien wat er in de gemeente gedaan wordt, de toestand niet. Lof heeft de commissie voor B. en W. voor de vele ingrijpende maatreglen. Er wordt thans iets gedaan in Zwammerdam. De commissie heeft de volgende op merkingen. De post subsidie E.H.B.O. is aanmerkelijk hoger dan vorige ja ren. Indien dit is voor' aanschaffing van een zuurstofkoffer, kan zy zich daarmede verenigen. De subsidie Zwembad Bodegraven is vorig jaar voor eenmaal op ƒ400.— gebracht. Voorgesteld wordt deze thans terug te brengen op ƒ200.— per jaar. Met ƒ50 is dan rekening gehouden met de prijsstijgingen, enz. Gezien wat er aan verfraaiing der gemeente is gedaan is het begrijpe lijk dat de post plantsoenen is ver hoogd. Inbegrepen is daarin ook de aanschaffing van een grasmaaima- chine. Z.h.s. wordt de gem.begroting 1954 vastgesteld. Subsidie wordt verleend aan de Chr. Landbouwschool en aan de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk 10 pet. van 150.000.Voorwaarde is dat de gehele kerk wordt gerestau- j j t tt reerd en Rijk en provincie de ge- nen van armoede m dere met In. Ver. bruikeiyke subsidies verlenen, schil van mening kan er bestaan over Dailrna wordt besloten bij abon. in hT^LZdeh^~cT ver- Wrotingswüriging /oor 1954 hoging werd gegeven, wijst er op, dat het B.A. de redelijkheid in acht neemt. Wat de klacht van het ge sprek aan het loket betreft: de se cretarie is ouderwets ingericht. Over een afzonderlijke lokaliteit wordt niet altijd beschikt. en W. handhaven hun voorstel. Wethouder Blok merkt nog op, dat de leden van het B.A. de mensen ook wel 's avonds aar» huis ontvangen. Bij de stemming die volgt worden de volgende stemmen uitgebracht: C. F. Blok 6; N. A. van Rossum 6; Joh. van Wijngaarden en Joh. van Leeuwen, ieder 1 stem. De aftredenden zijn dus herkozen. Nieuwe gemeente-arts. Van dr. A. W. van Beek is een ver zoek binnengekomen om eervol ont slag als gemeente-arts. De heer Hoogteijling wijst er op, dat dr. van Beek sinds Mei 1911 deze functie heeft vervuld. Noch bij zijn 25-jarig, doch bij zijn 40-jarig jubi leum heeft de gemeente een blijk van waardering gegeven. Hij dringt er op aan thans een extra woord van dank tot dr. Van Beek te richten. De voorz. zegt, dat dit zeker in het voornemen ligt. Verder zal de raad hem tevens kunnen eren door zijn zoon in zijn plaats te benoemen. Met alg. stemmen wordt daarop dr. C. G. A. van Beek benoemd tot gemeente-arts voor 1954. Herbenoemd worden de doktoren K. Gil en J. P. Hoeneveld. Diverse werken. Restauratie gem.toren, verbandhou dende met de kerkrestauratie, 60.605.Met het werk zal geen aanvang worden gemaakt voordat Rijk en provincie de gebruikelijke subsidie hebben verleend. Het bouw- rijpmaken van het uitbreidingsplan Zwammerdam-dorp Z.O. vraagt 65.000.Maar dan zullen ook alle woningen aan de la ndzyde van de weg gelegen op de riolering zijn aan gesloten. Ook het Kerkplein en de door braak naar de Burgem. Hoogenboom- straat wordt in orde gemaakt. Te vens wordt Plein en Kerkstraat her- bestraat en gerioleerd. Kosten 24.000.— In verband met het in orde maken var» de bezinkingsput voor de riole ring aan de Spoorlaan zal tevens dit terrein worden geëgaliseerd. De Alg. begraafplaats wordt Uitgebreid en een sportterrein zal worden aange legd. Kosten ƒ50.000.. Deze werken houden onderling ver band met elkaar. Ze moeten dit voor jaar worden uitgevoerd. Bij de rondvraag zegt de heer van Wijngaarden, dat het uitrijverbod Iferklaan niet geldt voor wielrijders. Hij acht dit niet verantwoord. De voorz. zegt, dat de raad indertijd zo heeft beslist. De situatie wordt gela- Uen zoals deze is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2