A2/2' Löi(lóCL^14/tolli pov de elfde rondel Moskou wil praten overatoom-bureau Verbod van atoomwapens weer naar voren geschoven Kerstrede van de Paus Onbekende diepzee-vis Nog altijd geen president van Frankrijk Moskou telt nu 8 vice-premiers EENMAAL, ANDERMAAL, Tirol danst om de sneeuwpop am m DINSDAG 22 DECEMBER 1953 M W //-l 45ste JAARGANG No. 13075 I a'™™ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PUlt lj)H Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TEVEEL VOORBEHOUDEN VAN HET MOOIE De Sovjet-regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zij bereid is cm deel te nemen aan een vertrouwelijke bespreking, of bespreking langs diplomatieke weg met andere mogendheden over de door president Eisen hower op 8 December jl. voorgestelde „atoombank" voor vreedzame doel einden. Zij heeft om nadere bijzonderheden dienomtrent verzocht. De Sovjet-Unie heeft dit te kennen gegeven in een nota aan de Amerikaanse regering. In de nota wordt o.m. gezegd: „Naar aanleiding van het voorstel van president Eisenhower betreffende vertrouwelijke of diplomatieke be sprekingen over de door hem ingediende plannen verklaart de Sovjet- regering, in overeenstemming met de steeds door haar gevoerde vredelie vende politiek, zich gaarne bereid aan dergelijke besprekingen deel te EERST GRONDIG BESTUDEREN. In de Sow jet-verklaring wordt het plan van Eisenhower echter als on volledig gecritiseerd, omdat het voor stel niet voorziet in een definitief verbod van atoomwapens en water stofbommen. In diplomatieke kringen te Wash ington was men algemeen van oor deel, dat- het antwoord van Moskou eerst grondiger moet worden bestu deerd, alvorens men kan vaststellen of de Russen Eisenhower's voorstel len hebben aangenomen. In diplomatieke kringen te Londen zeide men, dat in het Russische ant woord te veel voorbehoud wordt ge maakt om veel hoop te hebben op overeenstemming tussen Oost en West over beëindiging van de wed loop op het gebied van de atoom wapenen. De in de nota vele malen herhaalde eis van algehele afschaffing van atoom- en waterstofbommen maakt het onwaarschijnlijk, dat Moskou zal De traditionele Kerstrede van de Paus zal door de K.R.O. Donderdag 24 December a.s. rechtstreeks worden gerelayeerd uit Rome. Deze K.R.O.- uitzending begint om 11.00 uur en zal ook de vertaling van de rede omvatten. Deze Kerstrede, wordt her haald in het K.R.O.-programma van Eerste Kerstdag (12.0(£-—12.15 uur) Tenslotte wordt een samenvatting in Esperanto gegeven in de wekelijkse Esperantorübriek van de K.R.O. (Za terdags 23.1523.30 uttr). Volgens een bericht van het Rus sische persbureau Tass zouden de Russen tijdens een oceanografische expeditie nabij de Koerilen een ge heel onbekende vis hebben ontdekt. De vis was niet geschubL gelei-achtig en had een ronde witaentig-roe kop. Hij was 25 centimeter lang en werd op een diepte van meer dan zeven duizend meter gevangen. meedoen aan de bank voor atoom energie, aldus het oordeel in deze kringen. In de tekst van haar antwoord zegt de Russische regering, dat de Sowj et-Unie er diep van overtuigd is, dat de mensheid de gruwelen van een atoom-oorlog bespaard moeten en kunnen worden. Speciale verant woordelijkheid voor de oplossing van dit probleem berust 'bij die landen, welke de macht van atoomwapens reeds bezitten. De houding van de Sowjet-Unie is volkomen duidelijk, zegt de verkla ring; deze grote ontdekking van de menselijke geest moet niet tégen de civilisatie gericht zijn, maar haar juist ten goede komen; deze ontdek king mag niet gebrpikt worden voor massale vernietiging van mensen, maar voor hun vreedzame behoeften. Vijf Mogendhedenconferentie. Een gezamenlijke actie tot het on der internationaal beheer stellen van de atoomenergie en het tot stand brengen van ontspanning in de inter nationale toestand is noodzakelijk.' De Sowjet-Unie acht het daartoe noodzakelijk, dat er een conferentie van de Grote Vijf gehouden wordt om een regeling van internationale vraagstukken te bereiken. De Russische regering is dan ook van mening, dat de doelen, welke de Amerikaanse president gesteld heeft, niet bereikt kunnen worden zonder het verbod van atoom- en waterstof- wapens. In dit verband wordt gezegd, dat in de loop van de voorgestèlde onderhandelingen „de deelnemers de plechtige en onverkorte verplichting op zich moeten nemen geen atoom-, waterstof- en andere wapens voor massa-vernietiging te gebruiken"; Ten slotte wordt de hoop uitge sproken, dat alle regeringen, die aan de voorgenomen onderhandelingen zullen deelnemen, zich zullen ver binden om van het gebruik van ge noemde wapens af te zien. De situatie meer verward dan ooit Frankrijk heeft nog altijd geen president. Na tien stemmingen was gis teravond de situatie verwarder dan ooit. Laniel, de meest favoriete can didaat, die tot en met de achtste stemming voortdurend aan aanhang ge* wonnen had, viel bij de negende (gistermiddag) en tiende ronde (gister avond) in stemmental terug. Was hij na de achtste stemming nog 22 stem men beneden de vereiste meerderheid, gistermiddag en -avond bleef hij daarvan 42 stemmen verwijderd. En dit had hij te „danken" aan zijn par tijgenoot, de ex-onderminister Pierre Montel, die zich candidaat stelde en in de boezem van zijn (gematigd-conservatieve) partij grote verontwaar diging wekte. DE ELFDE RONDE. Hedenmiddag, te 3 uur zou de elfde ronde worden gehouden. Voorzitter Le Troquer deed een beroep op de „mannen van goede wil om de mid delen te vinden ter redding van de republikeinse instellingen". Al meer gaat het decorum van de presidentsverkiezing te loor. De ere- garde in haar kleurrijke uniform, die bij acht stemmingen de wacht betrok ken had, stond gisteren niet meer op wacht. De garde zal weer in het ge weer worden geroepen, als er een president is gekozen, werd bekend gemaakt. Ook de sterkte van de politie en de republikeinse garde is geleidelijk ver minderd. Na het bekend worden van de uit slag van de negende stemming, was er meer verwarring onder de parle mentsleden dan na de acht eerdere stemmingen. Niemand scheen, aldus Een vermoeide en sombere Laniel schilderde de correspondent van Reu- na de tiende stemming. ter de toestand, te weten wat gedaan TELEFOTO. moest worden. De 57-jarjge Rodolphe tRubattel is door de Verenigde Vergadering van de twee Zwitserse Kamers van het parlement gekozen tot president van de Zwitserse Bondsstaat voor het jaar i954. Van de 189 «jeMige stemmen kreeg Rubattel er 185. Radio-Moskou heeft gisteravond omgeroepen dat er in de Sovjet-Unie vijf nieuwe waarnemende premiers zijn benoemd. Het zijn Zaboerof, le voorzitter van het planbureau van de regering, Pervukhin, minister voor de electrische energie, Tevosyan, mi nister voor de metallurgische indus trie, Halysjef, minister voor de mid delzware machine-industrie en Ko- sygin, minister voor de productie van fabrieksconsumptiegoederen. Alle vijf zijn zij reeds onder Stalin vice-pre mier geweest. De andere vice-premiers zijn Molo- tof, Bulganin en Kaganowitsj. Ook Beria was waarnemend premier. Een brug op de maan Een Britse astronoom heeft gister avond geopenbaard dat er dwars over een bergrug op de maan een brug loopt, die eruit ziet alsof hij het werk is van technici. De brug loopt 1600 meter boven de begane grond wanneer daar van op de maan ten minste sprake is en heeft een overspanning van meer dan dertig kilometer. De breed te bedraagt ongeveer 3400 meter. Hy ziet er uit als een immens bouw werk en het is haast niet te geloven, zo zei de sterrekundige in een radio lezing, dat een dergelijk werk al de tijd dat de maan bestaat in stand zou zijn gebleven. De brug is volko men gaaf van uiterlijk. Dat maakt het nog onwaarschijnlijker dat hij eeuwen en eeuwen lang aan weers invloeden onderhevig zou zijn ge weest. Het is merkwaardigste wat de mensen ooit op de maan hebben ont dekt. daar gaat-ie dan! Koning Faroeks schatten In het Koebbeh-paleis te Kaïro zullen tussen 12 Februari en 1 April de kunstverzamelingen van ex-ko ning Faroek worden verkocht. De veiling valt samen met het toeristisch seizoen en de Egyptische regering hoopt, dat veel buitenlanders van de gelegenheid zullen profiteren om het nuttige met het aangename te ver enigen. De tijdelijk zaakgelastigde van Egypte in Den Haag, de heer Hoes sein Izzet, die in November 1952 uit Parijs in ons land is gekomen, heeft gistermiddag enkele bijzonderheden over deze reusachtige kunstveiling meegedeeld. De catalogus van de kunstvoor werpen is opgesteld door een Britse firma te Londen, die de regering van Egypte in dezen van deskundig advies heeft gediend. Hij vermeldt met diamant ingelegde snuifdozen van Frederik de Grote, klokjes in de vorm van schelpen, bloemen en vlinders, die de Parijse dames van het eerste keizerrijk in verrukking brachten en een Paasei, dat een wit- gouden zwaan op een meer van aquamarijn bevat een geschenk van de laatste tsaar aan zijn echtge note. Geveild worden voorts een verza- Pierre Montel de nieuwe candidaat, die tot dezelfde partij als Laniel be hoort. Terwijl wij hier in Nederland met al onze romantische gevoelens om trent een witte Kerst toch eigenlijk bitter weinig voelen voor zo'n pak sneeuw, is men in Oostenrijk dol-ge- lukkig met de eerste vlokken. Men stuurt naar alle kanten telegrammen, dat ér eindelijk sneeuw is gevallen en nodigt daarmede tevens de lief hebbers van de wintersport uit. Uit Lienz werd bericht, dat Zon dagochtend 30 cm. sneeuw is geval len en de sneeuwval nog steeds flink blijft aanhouden. Ook Zeil am See meldt sterke sneeuwval. Sedert Za terdagavond ligt er ook sneeuw in Arlberg. In Lech en Stuben ligt er van Zondagochtend af een aaneenge sloten sneeuwdek van 20 cm. Skiën is hier goed mogelijk. De sneeuwval duurt voort. De straten zijn met be hulp van kettingen voor het verkeer goed te berijden. Ook de toegangs wegen naar dit gebied zijn, zoals te verwachten viel, berijdbaar. HITTEGOLF IN AUSTRALIë. In Oost-Australië heerst een hit tegolf, die zich vooral in de steden Sydney en Melbourne doet gevoelen. In Nieuw-Zuid-Wales is als gevolg van de hitte een bosbrand ontstaan, die over een oppervlakte van meer dan 400 vierkante kilometer woedt. Het geloei van de vlammen is tot tientallen kilometers in de omtrek hoorbaar. meling tafelzilver, glaswerk en 8500 gouden munten en medailles en 160 in platina, vier oud-Romeinse goud staven, en de beroemdste postzegel- verzameling ter wereld met zulke zeldzaamheden als een blok van twaalf rose zegels van de eerste uit gifte in 5 piasters, honderd complete vellen van de Port Foead-serie, en collecties uit Albanië, Oostenryk, Duitsland en Roemenië, die de ken ners in vervoering zullen brengen. „De rijkdommen van een dynastie, die het Egyptische volk werd opge drongen en door een Engelse bezet ting in stand werd gehouden, en van een koning, die zich ontpopte als een uitbuiter en vijand van de natie, liggen nu op straat", aldus de heer Izzet. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZUID-WESTELIJKE WIND. Overwegend droog weer met plaatselijke mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 23 Dec.: zon op 8.47 en onder 16.31; maan op 20.0'i en onder 10.44 uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI motsneeuw —5 C. OSOLO geh. bew. 2 STOCKHOLM lichtbew. —4 KOPENHAGEN geh. bew. 1 H LONDEN geh. bew. 8 AMSTERDAM nevel 2 BRUSSEL geh. bew. 3 PARUS nevel 2 BORDEAUX nevel 4 GRENOBLE NICE onbew. 7 WARSCHAU motregen —2 BERLIJN geh. bew. 1 FRANKFORT nevel 1 MUNCHEN motsneeuw —2 GENEVE geh. bew. 2 ZURICH geh. bew. 0 LOCARNO onbew. 3 WENEN motregen 1 9, INNSBRUCK nevel —o ROME licht bew. 8 .9 Korreltje Geduld en tijdsverloop doen meer dan kracht en woede. De fractie van de „Union démocra- tique et socialiste de la résistance", I de partij van René Pleven, die in de Nationale Vergadering en de Senaat te zamen over 32 zetels beschikt, heeft laten weten, dat zij zich ver plicht zal zien, niet aan volgende stemmingen deel te nemen, als de volgende stemming geen resultaat oplevert De partij weigert medeplichtig te zijn „aan de sabotage, die sedert zes dagen irf het Congres van het parle ment plaats vindt". „Voor deze be spotting van de republiek hebben de strüders met of zonder uniform hun vrijheid en leven niet in de waag schaal gesteld", aldus de bekendma king. Een „dark horse". Montel was een paar uur voor het begin van de stemming in het verkie zingsstrijdperk getreden. In de ver klaring, die hij aflegde, verzocht dit betrekkelijk onbekende parlements lid het Congres zijn uitspraak alleen te laten afhangen van zijn houding ten opzichte van de EDG. Montel, een zeer verdienstelijk officier, die drie zoons in de oorlog heeft verloren, is een tegenstander van het EDG-ver- drag. Door dit verdrag te bekrachti gen. zal Frankrijk zijn onafhankelijk heid verliezen en zal de eenheid in de Franse Unie verloren gaan, aldus Montel. Na het bekend worden van de uit slag van de 9e stemming zeide Mon tel, dat hij zijn candidatuur voor de tiende stemming zou handhaven, maar zich wel wilde terugtrekken, indien de partijen voor de tiende stemming bijeenkomen en te zamen een candidaat zouden willen kiezen. Zijn partij heeft in een verklaring uiting gegeven aan haar verontwaar diging over deze candidatuur. Laniel wil terugtreden. De Franse premier Joseph Laniel heeft zich bereid verklaard, zich te rug te trekken als candidaat voor het presidentschap, mits de partijen in zijn coalitie overeenstemming kun nen bereiken over een candidaat, iüe zij eensgezind willen steunen. Gekleed in een witte jas, met een bontkraag in dezelfde kleur, zegent Paus Pius XII enige goederenwagens, die een complete inrichting bevatten voor twintig klaslokalen, een Ita liaanse gift can de rarapslachtoffer- tjes in Nederland. De goederen wer den vervaardigd in Bologna, en per speciale trein naar het spoorweg station in Vaticaanstad gestuurd, waar de Paus zijn zegen erover uit sprak. Bij de plechtigheid was aan wezig de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, Jhr. Mr. M. W. van Weede. BLIK UIT HET VERLEDEN Bijna drie meter hoog is deze kop, die werd gevonden in het oerwoud na bij Vera Cruz, in de ruïnes van een vroegere Indiaanse stad. Hij is mo menteel te zien in het Paleis van Schone Kunsten in Mexico City. Een jonge Mexicaanse vrouw bewondert de fraaie lijnen in deze Azteken-kop. Paus zegent Italiaanse schoolbehoeften voor Nederl. rampgebied

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1